HTUWL E Doorbraak in deDelta 'n lotol&wine Vele inzendingen waren van uitstekende kwaliteit Kritiek op Westduits geïllustreerd blad ZATERDAG 11 JULI 1959 Vanavond de prijsuitreiking voor TV \iANAVOND om kwart over negen zullen voor de televisie de winnaars worden bekendgemaakt van de grote landelijke foto-wedstrijd „Richt Uw lens op de wer kende mens", die de Stichting tot Bevordering van de Amateurfotografie in nauwe samenwerking met de Ver eniging Nederlands Fabrikaat organiseerde. Dan zullen ook de prijzen, die aan dit evenement verbonden waren, aan de winnaars worden uitgereikt. Zoals men weet, heeft ook ons Zondagsblad deelgenomen aan deze grote wedstrijd, die de landelijke jury tienduizenden foto's te beoordelen heeft gegeven, een gigantisch karwei, waarvoor men het grootste respect kan hebben. ,,Man tegen gevel" van G. F. de Vogel J^E Redactie van het Zondags blad kreeg uit onze eigen lezerskring alleen al bijna vijf tienhonderd inzendingen, vaak van meer dan vier foto's elk, te beoordelen en het uitzoeken van de eigen prijswinnaars (van geldprijs en ere-medaille met inscriptie) was al verre van ge makkelijk. Na lang sorteren, kijken en schuiven hebben we uiteindelijk de zes foto's op deze pagina ter publicatie gekozen. Zes foto's en vier daarvan zijn onze prijswinnaars. De beide andere kregen een eervolle ver melding, met een extraprijs van 10.—. RICHT uw lens op de werkende menè". Dat was dus de opdracht, het motto van deze wedstrijd, die, gezien de deelneming een bijzonder groot succes is geworden. Om u niet langer in onzekerheid te laten. Wij kozen de volgende foto's als de winnende uit: 1 Man aan gevel van G. F. de Vogel, Westkruiskade 10a, Rotterdam 25 en een plaquette met inscriptie). 2 Zwaar werk van Peter Mokveld, Hof van Delftlaan 108, Delft 2b en een plaquette met inscriptie). 3 Op de akker van H. E. Kruisheer, Riouwstraat 64, Dordrecht 25 en een plaquette met inscriptie). 4 Schilder achter glas van R. Segers, Nassaupark 35, Lisse 25 en een plaquette met inscriptie). in zijn zoeker kreeg en op het juiste ogenblik knipte. Lang hebben we getwijfeld, of wij de foto van Henk Vliet (Man onder vloer) niet met de vierde prijs zouden belonen. We heb ben in tweestriid gestaan, maar uiteindelijk tocti de plaat van de schilder bij de bekroonde gevoegd. Over smaak valt niet te twisten en daarom moest de originele foto van Henk Vliet wijken voor zijn concurrent. Een leuke kiek maakte ook P. de Pater van de ijzervlechter. Maar toen we de foto onderste boven hadden gekeerd werd het effect nog grappiger en leek het alsof de man aan een pla fond werkte. Henk Vliet, die de werkende man onder de vloer maakte, en Bostelweg 10, te Nieuwerkerk aan de IJssel woont, kreeg een eervolle vermelding en een extra-prijs van 10. De ijzervlechter van P. de Pater, Kerkweg, Ter Aar, die wij curiositeitshalve, als „de man aan het plafond" hebben gepubliceerd, kreeg eveneens zo'n eervolle vermelding en 10.—. Al deze foto's en ook de honder den andere inzendingen zijn door ons enkele weken geleden doorgezonden naar de Vereni ging Nederlands Fabrikaat. Daar is de officiële jury aan het werk gegaan om de prijs winnaars van de grote landelij ke wedstrijd aan te wijzen en wij vernamen uit officiële bron, dat één van onze eigen prijs winnaars was doorgedrongen tot de laatste 79 geselecteerde fo- Dat was de plaat van G. F. de Vogel de man op de ladder aan de gevel dus. Deze ama teur-fotograaf heeft hier wel op een bijzonder originele wijze ,,de werkende mens" in beeld gebracht. De man op de lad der, die aan het dak van het grote gebouw hangt, is nietig, maar daarom niet minder op vallend juist in een hoek van de prent gehouden en de grote gevel van het gebopw accentu eert deze nietigheid nog in ster ke mate. De in low-key" gehouden foto van Peter Mokveld toont een werkende man in volle actie en die intense spanning bij de ar beid kreeg nog meer nadruk door de bewegende armen en handen. Eenzaamheid in het wijde land schap van de polders in de om geving van Dordt is het meest- opvallende van de foto van H. E. Kruisheer. Technisch^gaaf en op het juiste moment geknipt (let op het verstuiven van de kunstmest) is ook deze bekroon- Hoewel zeker niet nieuw van tech niek, maar daarom toch nog wel origineel van visie vonden wij de foto van de Lissenaar R. Segers, die een huisschilder achter het glas van een deur .jOp de akkervan H. E. Kruisheer Tientallen en nog eens tientallen foto's hebben wij bekeken, die de prijzen op het nippertje heb ben gemist en uit de inzendin gen is ons nogmaals duidelijk geworden, dat de amateurfoto grafie ook in onze lezerskring met grote vaardigheid wordt be oefend. Eén ding moet ons echter toch ook van het hart. Sommige in zenders meenden, dat zelfs het meest-vage en 1 slordig-afgewerk- te kiekje nog voor een prijs in aanmerking kon komen. Wij hebben natuurlijk ook die plaat jes naar de officiële jury door gestuurd, maar we geloven niet, dat we daar de inzenders een dienst mee hebben gedaan. De deelnemers, die bij hun in zendingen een retourenveloppe met voldoende postzegels heb ben gevoegd, kunnen in de loop van de komende maanden hun inzendingen (ook als ze geen prijzen wonnen) terug verwach ten. De Vereniging Nederlands Fabrikaat verzorgt die retour zendingen. Heeft men dit ver zuimd. dan zal de genoemde vereniging de platen nog enige tijd bewaren, tot er eventueel om gevraagd wordt en een re tour-enveloppe wordt gezonden. Het is nl. niet doenlijk om de tienduizenden inzendingen alle maal ongevraagd terug te zen den. Het adres is: Vereniging Nederlands Fabrikaat, Postbus 999, Den Haag. De terugzendin gen beginnen pas op 15 augustus. Wellicht ten overvloede nog dit: correspondentie over de uitslag kan niet worden gevoerd en door deelneming aan de wed strijd heeft men zich ook on derworpen aan de voorwaarden daarvan. Aanklacht van „Der Stern" tegen kerk afgewezen MAG EEN kerk in het openbaar een uitspraak doen over de inhoud van een bepaald geïllustreerd blad, ook wanneer deze uit spraak economisch nadelig kan zijn voor het desbe treffende orgaan? Deze vraag vormde de inzet van een rechtsgeding dat de uit gever van het grote West- duitse geïllustreerde tijd schrift „Der Stern" tegen de Evangelische Kirche in het Rijnland aanhangig had gemaakt. In hoger beroep heeft de Hamburgse rechtbank nu deze vraag onlangs bevesti gend beantwoord. Vanzelfsprekend wordt de principiële vraag van de verant woordelijkheid van de kerk in het openbare leven niet door een rechtbank beantwoord. Maar toch is het opmerkelijk te horen dat de Westduitse rechtbank erkend heeft, dat de kerk geen „eigen" terrein heeft, waarop zij zich moet bewegen, maar haar verantwoordelijkheid voor het geestelijk welzijn van haar leden tot op elk gebied mag uitstrekken. De rechtbank sprak uit dat persvrijheid betekent dat ieder een over elke kwestie mag mee spreken. Er is geen situatie denkbaar, waarin men wel zelf mag kritiseren maar niet be kritiseerd mag worden. Conflict Het conflict tussen de Evange lische Kirche en „Der Stern" dateert van ongeveer een jaar terug. Toen stuurden de kerke lijke leiders aan allerlei instan ties een schrijven, waarin zij melding maakten van de op richting van een commissie, die de inhoud van de geïllustreer de Westduitse bladen kritisch zou gaan beoordelen. Men is in kerkelijke kringen in West- Duitsland al lange tijd ongerust over de inhoud van deze geïl lustreerde bladen, die vaak een Doorbraak in de Delta door K. Norel. Uitgave La Riviè- re en Voorhoeve, Zwolle. Vijfentwintig jaar geleden de buteerde Norel met een Zui derzeeroman, 't Getij Verloopt. Vandaag nog even actueel is hij met een Delta-roman voor de draad gekomen. De titel laat geen twijfel. Het is het. verhaal van Albert en Veronica Vroegindewey, een traditioneel boerenechtpaar op Flakkee, dat een hevige maar hopeloze strijd voert tegen de verfrissing van het gedachtenleven vooral op geestelijk gebied bij hun kinde ren door de ontwikkeling der Delta-plannen. In dit verhaal wordt de strijd aangebonden met het niet-geintegreerde, „bevindelijke" christendom dat op de Zuidhollandse eilanden hier en daar nog sterk aan spreekt. De jeugd zegt het ech ter niets meer: zij verkiest de boodschap van genade en ver lossing van blijdschap, óf ver doolt. Beide gevallen ziet men bij de kinderen Vroegindewey. Het eind van het verhaal biedt een ontroerend changement. teerd, is géén roman geworden. De bekende jeugdschrijver heeftkarakters, gebeurtenissen personen teveel hand gezet om met enige sub tiliteit aan de diep menselijke dingen te kunnen raken. Door braak in de Delta is een onge twijfeld boeiend verhaal gewor den met een wezenlijk pro bleem als thema, echter tè vooropgezet en geprovoceerd om een gebeurtenis te zijn. -8- De vreugden der kleine dingen De vreugden der kleine din gen, door Mary Baardman. Uit gave J. H. Kok N.V., Kampen. De vreugden der kleine dingen zoekt Mary Baardman in de ge wone dagelijkse gebeurtenissen. Ook Lettie Verdoorn moet dit leren, wanneer zij haar kantoor baan moet opgeven om in de huishouding van haar moeder en haar tante te komen helpen. De sfeer waarin Lettie en haar vrien dinnen leven wordt zodanig be schreven, dat oudere meisjes dit boek graag zullen lezen. zeer sensationeel karakter dra gen. In de eerste publikatie van de ze commissie, waarin van een aantal tijdschriften nummers werden besproken, luidde het oordeel over „Der Stern" in één woord vernietigend. Men zei over het blad o.a. „Ook de ze Stern (het Duitse woord voor ster) is weer geen lich tende geworden. In plaats van te helpen de richting te bepa len, schemert ze maar wat. Het blad wordt door sensatie op de been gehouden. Onze me ning: beslist onaanvaardbaar." Aanklacht De uitgeverij van Der Stern beantwoordde deze kritiek met een aanklacht bij de rechtbank. Het oordeel van kerkelijke zijde betekent een economische boy cot van het blad en was zo in strijd met de wet, aldus de uitgever. De rechtbank deelde de me ning van de uitgever niet en stelde hem in het ongelijk. Bij de motivering van het vonnis gaat de rechtbank er van uit, dat de Evangelische Kirche met haar beoordelingscommis sie niet één bepaald orgaan bedoelt te bekritiseren. Ook wil men geen andere bladen be voordelen. Het is, aldus de rechtbank geheel duidelijk, dat pastorale motieven en geen economische tot de vernietigende beoorde ling van „Der Stern" hebben geleid. De rechtbank vergelijkt de zaak met een ongunstige recen sie van een boek of een film, die ook economisch nadelig kun nen zijn voor de uitgeverij of de filmproducent, maar die toch altijd als geheel geoor loofd zijn beschouwd. De juist heid van de kritiek blijft hier buiten beschouwing. De Grond wet waarborgt, aldus de uit spraak, ook het uiten van een eventueel niet juiste mening, wanneer deze tenminste za kelijk naar voren gebracht wordt. Onzakelijk (en daarmee in de Duitse jurisprudentie strafbaar) wordt de kritiek pas, wanneer deze beledigend is, van onjuiste feiten uitgaat of persoonlijk voordeel op het oog heeft. Zakelijk De kritiek van de Evangeli sche Kirche kan als geheel- za kelijke kritiek beschouwd wor den. Het gaat hier, aldus de rechtbank, om een bijdrage in de strijd om de waarheid. De kerk behoeft haar arbeidster rein niet te beperken tot de eredienst, maar zij mag haar zielszorg ook daarbuiten uit oefenen. De rechtbank acht het duide lijk dat bij de kritische beoor deling de bedoeling voorgezeten heeft om het peil van de ge- illustreerde pers te verhogen, en niet om het inkomen van de uitgever naar beneden te brengen. Met kracht wijst de recht bank aan het slot van de moti vering van de uitspraak de ge dachte van de u'tgever af, dat de „wereldlijke" ontspannings lectuur een zaak is, die louter en alleen het geïllustreerde tijdschriftenwezen aan zou gaan. De opdeling van het leven in een sacraal en een profaan gebied acht de rechtbank ten anemale onjuist. Daarmee is de kerkelijke inmenging in het doen en la ten van de geïllustreerde tijd schriften dus door de rechtbank niet veroordeeld. Mede om de motivering met name om de afwijzing van de theorie van de van elkaar autonome levensge bieden een interessante uit spraak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15