Koning Boude wijn had graag gezwommen in Noord wijk Ongedwongen gesprek met kennissen van vroeger Verbreding van het In oudheid reeds griep kanaal naar Gent Sneller en veiliger bruin met.. HIVEA 1 6.655 woningen m mei VRIJDAG 10 JULI 1959 Censuur Het onbehagen over de zeer 01 kwikkelijke kwestie van do brief cen suur op Nederlands Nieuw-Gh neemt nog toe. In Hollandia vt heerst grout scepticisme over de wijze waarop het in deze zaak toegezegde on derzoek zal worden gevoerd. In een zeer scherp artikel in de Nieuw Guinea Koerier werd onthuld, dat de gouver neur, mr. Van Beek, dc advocaat-gene raal, die het censuurballetje aan hei rol len heeft gebracht, wil ontslaan alvo- j rens het onderzoek is afgesloten. Dat lijkt inderdaad al heel onjuist. Aan- stónds nadat mr. Van Beek aan zijn on- .1 gerustheid over het bestaan van brief censuur uiting had gegeven hebben wij aangedrongen op een ernstig onderzoek naar deze Nederland onwaardige zaak. Laat ons thans preciserenonze bedoe ling was bepaald niet dat er door gou vernementsambtenaren, hoe hoog ook. op Nieuw-Guinea een onderzoek zou worden ingesteld. Onze bedoeling was en blijft een onderzoek door een spe- J ciaal aan te wijzen Nederlandse com- 11 is de enige wijze om klaar heid te brengen in een zo verontrusten de affaire. (Alg. Dagblad) i Hoe durven ze de 1955 „Dat was die goede oude tijd (Van een onzer verslaggevers.) TN DE DUINPAN, waarin koning Boudewijn van België als kind zo vaak heeft gespeeld, was het gistermiddag kokend heet. Het kwik in de bad- schuurthermometer was tot het hoogste punt gestegen en wees veertig graden Celsius aan. Maar de badlui op wier rug de Koning vroeger zo dik wijls in wilde galop paardje heeft gereden, deerde de brandende zon niet. Zij klotsten met hun witgeschuurde klompen bedrijvig over het houten platform en tussen hen en de Koning ontwikkelde zich even later een ge sprek zo natuurlijk en zo echt-menselijk, dat de jonge vorst in één slag de harten van de duizenden toekijkende Noordwijkers en badgasten had gewonnen. „Leve de Koning", zo klonk het ineens van boven de boulevard, daverend gejuich schalde over de duinen en het strand naar zee. bevordelijk, eer schadelijk zijn voor een dat streeft naar economisch i de, maar tegelijkertijd zo laag mogelijke huren. En dan wijzen zij erop, dat or" I indien de verscherpte onderhoudsno men voor dc van de huurverhoging ui gesloten woningen van voor 1918 ni zouden gelden, de verhoging van grondbelasting voor de eigenaren dezi woningen een nieuweexploitatielast zou betekenen, zonder o schandelijk onrecht enigerlei compensatie, gevolg daarvan zou, zo stellen zij, de mogelijkheid van behvorlijk onderhoud verder worden ingeperkt, ming zeker niet denkbeeldig zijn. Alsof er voor deze categorie van huiseigena de gunstige uitzonderingen niet te na gesproken niet al meer dai tot krotvorming is bijgedragen exploitatie van krotten is geprofiteerd. In ernst, wij hebben niet begrepen waarover de huiseigenaren zich in het licht van de regeringsnota eigenlijk nog durven te beklagen. Maar wèl begrij. pen wij nu beter dan ooit wat het Twee de-Kamerlid mej. mr. Th. F. Lemaire verleden week over de huiseigenaren in onze kolommen schreef: „in deze milieus is men waarschijnlijk pas tevre den met een regering, die de bouwwe reld geheel haar eigen gang laat gaan, en tegelijk met gulle hand (en geblind doekte ogen) flinke sommen uitdeelt. Die wensdroom van de huiseigenaren heeft echter zelfs de regering-De Quay ut et willen vervullen! Als geschenk een prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum f48.- en hoger ^JiutgJum4 de naam voor goede uurwerken Koning Boudewijn sprak vertrouwelijk openhartig met de mensen van het Zui- derbad. „Wat een heerlijke plek. Wat jammer, dat ons paviljoen is afgebroken. :t is hier zo veranderd, ik kan het me et goed meer herinneren". Op de schouder „Wat zegt u daar, majesteit", viel Leuntje Plug-Cramer de Koning in de ede. „U weet toch nog wel, dat u hier net ons stoeide. Dat u op de schouder zat an Kees Duindam en Arie de Jong, de badmannen die nu naast u st; De jonge vorst glimlachte en er kwam een weemoedige trek om zijn mond. „Dat was die goede oude tijd. Leuntje. Wat is het eigenlijk zonde Noordwijk te zijn en niet te zwemmen. Ik zou zo graag even een duik nemen. Maar helaas daarvoor zijn we met teveel mensen hier." En dan, zich tot de architect van 1 randpaviljoen, de heer C. van Vliet, oud-wethouder De Witt richtend: „Weet dat ik onlangs in een klein vliegtuigje er Noordwijk ben gevlogen. Ik heb ge keken, gekeken wat ik kon, maar ik her kende niet veel. Alleen de zei id, daaraan heb ik zulke prettige her. ringen". Bedankt, sire De politiemannen J. M. P. Bajendse, G. C. Timmers en J. Pruyssers en" de ge noemde mensen van het bad hadden daags tevoren uit handen van de burgemeester een Belgische onderscheiding gekregen. „Hartelijk bedankt, sire, voor de mooie medaille", zeiden de badmannen. De Ko ning schudde van het lachen, keek nog maals verlangend in de richting van de zee en informeerde naar de temperatu- van het water De hoogbejaarde Noordwijkse Koning Boudewijn moest in Noordwijk natuurlijk naar strand en zee kijken, waaraan hij in de jaren 19351936 zoveel onbezorgde zonnige uren door bracht. De Koning met ons Koninklijk Paar en burgemees ter mr. G. F. C. van Berckel en diens echtgenote. sen drongen op, honderden school kinderen wuifden met Belgische vlaggetjes en de twaalfjarige Jo hanna van der Niet, leerlinge van de Prinses Marijkeschool, bood ningin Juliana een prachtige ruiker aan. De Koningin scheen alles om zich heen te vergeten en hield lang gesprek met het meisje. Omstreeks vier uur zette de koninklijke stoet zich in beweging. Tussen een haag van Belgische en Nederlandse vlaggen door ging het op Amsterdam aan, waa een galavoorstelling in de stadsschouw burg wachtte. En zo heeft Noordwijk dus „zijn' Boudewijn teruggezien. Hij was niet eens zo veel veranderd, vonden de mensen, die vroeger voor hem heb ben gezorgd: „Alleen groter gewor den, voor het overige even vriende lijk, even eenvoudig, even innemend als een kwart eeuw geleden." Been van rhinoceros gevonden in Londen Het been van een rhinoceros die 100.001) jaar geleden in Engeland voorkwam, Is gisteren opgedolven in de Londense thea- terwijk. Het scheenbeen kwam te voorschijn, terwijl arbeiders bezig waren een bouw put te graven voor een nieuw gebouw. Het been werd geïdentificeerd door dr A. J. SuteLiffe van het Britse natuur historische museum. Hij zei dat het da teert uit de periode tussen de twee laat ste grote ij se eu wen. In die tijd kwamen in Engeland niet alleen de rhinoceros maar ook de hippo- poatmus en de olifant voor. T ransportarbeidersbond tegen Labour-standpunt De conferentie v< arbeidersvakbond handopsteken een componist Th. H. Polman had inder tijd als dirigent van een jongens koortje met de Koning kennisge maakt. Hij schonk de vorst een bun del met liedjes, die zij toen hebben gezongen. Negen kroonjuwelen, stond er op het titelblad en het boek je was opgefleurd met lintjes in de Belgische en Nederlandse kleuren. Na deze ongedwongen ontmoeting, waarbij de Noordwijkse burgemeester Van Berckel, ook de plaatselijke wethou ders en de gemeentesecretaris aan de hoge n had voorgesteld, begaf het gezel schap zich naar een grote linnen tent, in men zich wat verfriste. Er hin gen foto's op de dag af vierentwintig jaar geleden genomen, waarop de Koning zich zelf herkende als een vrolijk lachend a de Britse transport- heeft gisteren resolutie aanvaard, van de La'bourpartij club van landen zon- i de hand wordt ge- Christian Herter, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft gis teren bevestigd dat hij -na afloop van de ministersconferentie in Genève 'n bezoek zal brengen aan West-Berlijn. Burgemees ter Brandt heeft hem daartoe uitgenodigd. Duitsland. Pauze tijdens de galavoorstel ling van „Troïlus en Cressida". Van links naar rechts: koning Boudewijn, de Koningin, de Prins, prinses Beatrix, prinses Irene en de acteur Johan Schmitz. Kranslegging in Willemstad Gistermiddag hebben de Belgische m: liitaire attaché, kolonel R. de Dack, na s koning Boudewijn en adjudant jhr. M. W. C. de Jonge namens Koningin Juliana en prins Bernhard kransen ge legd op de begraafplaats voor Belgische' militairen te Willemstad. Na afloop var deze korte plechtigheid wachtte het gezel schap de komst af van de drie Dakota's waarin de vorstelijke personen waren ge zeten. Twee van de toestellen 1 de richting Hellevoetsluis, doch de derde Dakota, waar koning Boudewijn zich bevond, maakte een bocht boven het lonumenf en de stad en verdween daarna dezelfde richting. Minister Lnns is door de Britse minister; in buitenlandse zaken Selwyn Llovd ih* genodigd voor een diner op maandag 13 juli in Genève. Aan dit diner zullen meu< aanzitten de ministers van buitenlandse zaken uit de V.S., Frankrijk en West- TIPS VOOR TREINTOERISME In hot bookjo „VAKANTIEDAGTOCHTEN" gratis verkrijgbaar aan de stations, de N.S.- lichtingenbwreaus bureaus. de door N.S. erkende r Grote zeesluis bij Ter neuzen Regen zorgde voor verkoeling bij galavoorstelling in Amsterdam T700R de galavoorstelling die gister-I prins Bernhard avond ter gelegenheid van het staats- pn Tronp wat-Hpi bezoek van koning Boudewijn in de Am sterdamse Stadsschouwburg werd ge houden, waren extra voorzieningen ge troffen met het oog op de grote hitte. Daarom had vanaf de middaguren de brandweer het dak van de schouwburg nat gespoten. Meer verkoeling bracht echter nog de zware regenbui die om ii uur boven de stad losbarstte. Een andere voorziening was de aanwezigheid een speciale arts in de schouwburg zaal, met het oog op mogeliik weee warmte flauwvallende aanwezigen. Koning Boudewijn, koningin Juliana, Wanneer ik kyk waardige toestand mijn vrienden en kennissen zich be- „Influenza", op hetzelfde dat de pandemic zich ove iar de beklagens- maken. In 1889 speelde in het stede- aarin velen van lyke theater te Posen de klucht spreken van de hoop ellende die de begon te verbreiden. vorige week door mijzelf werd tegenwoordigd is het gelezen moment om eens i te praten. Om de doet zich een griepepidemie tussenpozen afgewisseld door 'jandemie (waaronder wordt verstaan de uitbreiding van de ziekte over een groot deel van de p'ereld in be trekkelijk korte tijd), zodat voor enige wetenswaardigheden hierover alle aanleiding is. Uit verschillende teksten uit de oudheid kan Hippokrates heeft gehad, maar aangezi Griekse arts evenmin als de tegen- De ernstigste pandemie deed zich uit- na dc eerste wereldoorlog voor, toen griep de ziekte verschillende streken van of vijf jaar de wereld vier jaren in haar greep bij hield. De verschijnselen, die zich bij de zieken openbaarden waren zo ver ontrustend, dat hier en daar zelfs van Dest werd gesproken. Desondanks was het „slechts" griep, maar dan een griep die verschrikkelijke gevol gen heeft gehad en over de hele wereld ongeveer 20 miljoen slacht offers heeft geëist. Dit aantal is zó rorden opgemaakt, dal hoog, dat geen vergelijkbare voor- reeds grieppatiëntcn beelden hiervan in de geschiedenis der epidemieën is aan te wjjzen. dien hebben zich nog wei woordige artsengeneratie niet wist pandemieën voorgedaan, griep eigenlijk was (bezi had katastrofale gevolgen. tegen deze uitspraak komen later De A-griep, die aan bod!) beoordeelde hij de uileen- in het geheugen ligt, was wel de lopende griepverschynselcn meer als meest verbreide en minst gevaarlijke afzonderlijke symptomen dan als Het grote aantal slachtoffers in de onderdelen van één jaren 1918—1922, of dektebeeld. De eer ste betrouwbare be schrijving van de griep dateert uit 1387, toen een pan- lemie met Flo rence als uitgangs- 'üuropa trok. ;rote epidemie 1510 schijnt vai «Ün geweest, gelet althans op de uit laten we zeggen: het gevaarlijke ka rakter van de griep na de eerste we reldoorlog, leek aan vankelijk wel ver klaarbaar. Zij trad op in een tijd, waarin miljoenen mensen honger en ichuldige aard te kou leden, zodat velen een dispositie griep hadden. Maar F-O-Höring, TOCH IS HET ZO! meer mensen door de ziekte vallen, dan gedood". Voorts zijn lanwjjzingen in 1580. Daarna heeft eeuwenlang in de literatuur planken vrolijk gemaakt over de griep, die geruime tijd als een mode ziekte werd beschouwd, waarover men zich geen zorgen behoefde te teniet gedaan en wees er op, dat in een toestand van chronische onder- grote pandemie voeding de mensen juist nauwelijks - -reageren op griepinfecties. Het ver- ichijnsel blijkt dan ook werkelijk vel wat ingewikkelder te zijn dan nde. Bloembollen De burgemeester had een apartje met de Koning om hem als symbool van de schoonheid van dorp en streek tienduizend 1 tulpen- en narcisbollen aan te bieden voor de tuinen van het paleis te Laeken. Aan de hand van kleurenfoto's kon de Vorst zien, welke bloemen het volgend voorjaar de paleistuin zullen sieren. Kc ning Boudewijn was blij verrast en zei he geschenk van de Noordwijkers zeer O] prijs te stellen. Op de terugweg naar de boule vard, kon het vorstelijk gezelschap de auto's bijna niet bereiken. Dt Koningin, gekleed in een zandkleu rig deux-pièces met een kapje van Valenciennes kant, de Koning in generaals-, en prins Bernhard in admiraalsuniform poseerden gerui- tijd voor de fotografen. De men- zeesluis gebouwd en het kanaal Gent wordt dermate verbreed, dat schepen van 50.000 ton er ge bruik van kunnen maken. Grondsla gen voor de voorbereiding van de plannen zijn 't rapport Steenberghe- Van Cauwelaert en het structuur plan voor de Kanaalzone geweest. Het kanaal wordt aan de wateropper vlakte 170 meter breed (thans 75 meter) op de bodem 72 (thans 24 meter). De diepte zal 12Vi meter bedragen. De grote nieuwe zeesluis vervangt de bestaande oostsluis en middensluis en wordt 290 meter lang en 40 meter breed. De sluis krijgt een nieuwe zee-voorhaven. Voor de binnenvaart worden, van het zee- verkeer gescheiden, een aparte sluis en haven aangelegd. Belangrijk in de plannen is, dat achtei de sluis een groot reservoir wordt aan gelegd voor het opvangen van het zilte water. In dit reservoir zakt het zoute water in een diepere kom. Vandaar wordt het via een sluisriool door middel vai zuigsysteem weer naar de Schelde ge voerd. Dit systeem is uniek in Neder land. De sluizen te Sas van Gent verdwijnen in de toekomst. De brug bij Sluiskil komt te vervallen. De bewoners van Sluiskil krijgen hiervoor een veerpont in de plaats. Anderhalf kilometer ten noorden van Sluiskil wordt een nieuwe brug gebouwd. Over de zeesluis worden dubbele bruggen aangelegd. Voor de bouw van sluiswerken, brug- _»n en de kanaalsverbreding, denkt men acht a tien jaar nodig te hebben. In het oorjaar kan men reeds met de construc- ie van de houwPutten beginnen. Doden van de weg en het water Mevrouw E. Eras uit de Borstelse Hoef- aan te Tilburg kwam gistermiddag amen met haar vijfjarig zoontje om even toen haar auto bij het kruispunt Oude BaanKanaalstraat bij het steken van een voorrangsweg verbrijzeld werd door 'n snelrijdende militaire truck. Van de overige inzittenden liep Van Gils een hersenschudding en sleutelbeenbreuk op, twee kinderen m dienstbode werden licht gewond. Voor hotel De Roskam in de Schouten straat te Barneveld kwam de vierjarige inie van de Put uit de Vondelstraat het leven. Zijn moeder, die met haar achtjarige dochter voorop en me jongetje achterop fietste, kwam in iking met de aanhangwagen van aar achteroprijdende vrachtauto, sterk naar rechts moest uitwijken. Het ngetje kreeg de wielen over zich heen i was op slag dood. De moeder kreeg een shock. De negenjarige Chris Sibe-n uit Culem- borg, die niet zwemmen kon, verdween gistermiddag bij het baden in de Lek in de nabijheid van een krib in de diepte. De bakendienst en de waterpolitie hebben urenlang te vergeefs gedregd. De tweejarige Marinus Vlak geraakte in een onbewaakt ogenblik in de sloot voor de ouderlijke woning te Mijdrecht. Kunst matige ademhaling en een zuurstofappa raat mochten niet meer baten. Cefa meteigen cinema in Rotterdam In samenwerking met ons zusterblad De Rotterdammer gaat de CEFA het eer ste volwaardige 16 mm theater van "Ne derland exploiteren. Bij de Lijnbaan te Rotterdam is dit gebouw in wording en het zal plaats bieden aan 600 perso nen. Vermoedelijk zal het begin decem ber gereed zijn en dan zullen in januari de eerste voorstellingen beginnen. In het Cefa-De Rotterdammer-theater „Lijn baan" zullen de door de Cefa uitgebrach te speelfilms en het nieuwe journaal „Het oog op de wereld" worden verl Men krijgt de beschikking over een moderne 16 mm projector, waarvj iichthoeveelheid viermaal groter ii toe bij deze projectie kon den bereikt. Een nieuwigheid is dat de ieuwe cinema des woensdagsmiddags an 12 tot 12.45 uur een z-gn. „lunch- inema" zal worden. In de lunchpau; orden dan korte films gedraaid. de prinsessen Beatrix Irene werden bij het betreden van de zaal, die met tienduizend rozen uiit Aals meer in diverse kleuren was versierd, verwelkomd met de volksliederen, waar na op het reeds lang tevoren gejpende toneel het spel een aanvang naf. Op gevoerd werd „Troïlus en Cressicra" van William Shakespeare, door de stichting „Toneelmanifestatie 1959" in het kader van het Holland Festival. In de pauze werden ojn. de regisseur, acteurs en ac trices aan de vorstelijke personen voor gesteld. In de grote foyer waren de balkondeu ren wijd geopend, zodat de officiële gas ten een wijd uitzicht naar buiten hadden, waar het inmiddels weer een prachtige zomeravond was geworden. Het Konink lijk gezelschap onderhield zioh langdu rig met de acteurs en actrices, aan wie prins Bernhard ccn glas witte wijn offreerde. De Koningin was gekleed in een Wauw geWoemde avondjapon. Prinses Beatrix droeg een avondjapon van blauwe kant en prinses Irene was gehuld in een goud kleurig avondtoilet. Motorboot overvaren op Bergse maas Op de Bergse Maas niet ver van Eethen, bij de monding van het Heus- den Kanaal, is gistermorgen een drietons motorvletje overvaren door een tan ker. De schipper van het vaartuigje, de •jarige De Geest uit Elten, verdronk, j was op weg naar de Deltawerken daar de leiding van een asfaltschip op zich te nemen. Geurige kerst De Amerikaanse zakenman Char les Granville hoopt Engeland een geurig kerstfeest te bezorgen. Hij wil de volgende week woensdag 45 liter renkolie en meer dan 100 kilogram speciaal rood poeder van zijn Angeliqne Perfume Company bij Miami in de golfstroom uit strooien. Granville verwacht dat de geurstroom tegen kestfeest de Engelse kust zal bereiken. ZONNEBRANDMIDDELEN *1Vt* ZONNEBRAND CRÈME VA F. tv ZONNEBRAND OLIE VA F. 0.95 ZONNEBRAND L0I10N VA F 1.10 ZONNEBRAND SPRAY VA F 5.30 Volgens gegevens van het Centraal bu reau voor de statistiek werden in mei van dit jaar 6655 nieuwe woningen vol tooid. In mei 1958 werden 8176 nieuwe woningen opgeleverd. I-n de eerste viif maanden van 1959 werden 28.689 nieuwe woningen gebouwd, tegen 35.648 in de overeenkomstige pe riode van 1958. Van de in mei voltooide woningen wer den er 767 als systeemwoning gebouwd. In de eerste vijf maanden van 1959 wer den 3286 systeemwoningen opgeleverd. Gerekend tot en met mei 1959 zijn sedert de bevrijding 714.284 nieuwe Wo- ingen gebouwd. Het aantal woningen waarvan de bouw i mei 1959 werd aangevangen bedroeg 9440, In de eerste vijf maanden van 1959 werd aan de bouw van 35.403 woningen begonnen. Tegen 30.294 in de overeen komstige periode van 1958. Doordat ook in mei het aantal begon- en woningen groter was dan dat van de Ereedgekomen woningen, steeg het aan- 1 in uitvoering zijnde woningen we derom Op 1 juni waren 90.904 woningen inbouw. Op 1 juni 1958 waren dit ngen. DE ROTTERDAM VOOR HET EERST NAAR ZEE Het nieuwe vlaggeschip van de Hol- land-Amerika Lijn, de Rotterdam, zal morgen voor een korte machineproef naar zee vertrekken. Meestal worden de machines van een schip beproefd wan- het vaartuig nog aan de kade ligt, doch gezien de zware motoren van de Rotterdam behoort een dergelijke proef in dit geval tot de onmogelijkheden. Amsterdam steekt meer geld in Schiphol De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot verhoging van het bedrag, waarmee de gemeente deel neemt in het maatschappelijk kapitaal de N.V. Luchthaven Schiphol met iljocn. Tot dusver nam de ge meente deel i 26.2M

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5