Jhetttue feihsctfe (Courant JUBILEREND C.N.V. STELT ZICH GROOTSE TAAK Belangrijkste werk gaat nu beginnen Herinnering aan een boodschap 300 gasten Albert en Paola nu op Majorca Censuur is trappen op democratische ziel Taljak geveild te Br emen VRIJDAG 3 JULI 1959 BUREAUS: Steens!raat 39 Directie. Redactie. AbonnementeD- Advertentie-afdeling TeL 81441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58980 Veertigste jaargang no. 11604 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntvasticfj fs gljebleoeo myn hert in tegljenspofct" Hoofdredacteur: E. OIEMEB ONGEDULD "1 is grootste VIJAND Zie pagina 9 Gouden vakbeweging vierde vandaag feest (Van onze sociaal-economische redactie) T TTRECHT is vandaag één dag C.N.V.-stad geweest. Bij duizenden LJ kwamen vanmorgen de C.N.V.-ers met bussen en treinen uit alle delen van het land naar de Domstad ter viering van het 50-jarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Was er gisteravond al een dankbaar herdenken geweest van wat gedurende vijftig jaar de christe lijke vakbeweging in Nederland heeft mogen verrichten, vandaag kreeg het feestelijk karakter van dit jubileum de nadruk. Meer dan 5000 personen hadden zich omstreeks tien uur vanmorgen verza meld in de grote Margriethal te Utrecht Meer dan 5000 leden van de christelijke vakbeweging, die een demonstratie- ga ven van de ruime plaats, die het C.N.V. in heit hart van werkend Nederland in neemt. Onder de honderden gasten zagen wij de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. Heel georganiseerd Nederland verenig de zich rondom de drie gulden letters van het C.N.V. Vanmorgen vroeg was de officiële vie ring al begonnen met de ontvangst van het C.N.V.-bestuur op het Utrechtse stad huis door het college van B en W. Over de stad klonken ook al vroeg de klanken van de trompettisten, die vanaf de Dom toren hun vreugdetonen lieten horen. Om kwart over tien opende de voor zitter, de heer M. Ruppert, in de Mar- grithal de bijeenkomst. Uit duizenden monden klonk het psalmvers: Prijst de Keer met blijde galmen; gij, mijn ziel hebt rijke stof. Stil werd geluisterd naar de voorle zing van het gedeelte uit de Bergrede dat aldus eindigt„Maar zoekt eerst zijn Koninkrijk en Zijn gerechtigheid en dit alles zal u bovendien geschonken wor- Nergens beter Daarna sprak de heer Ruppert zijn herdenkingswoord uit. De positie van de Nederlandse werknemer op dit mo ment vergelijkend met die van de arbei ders in de andere landen ter wereld, I J/elde de heer Ruppert vast. dat 90 pro cent van de wereldbevolking het slechter heeft dan Nederland. In de afgelopen "ijftig jaar schijnt in Nederland een re- >'utie plaats gehad te hebben. Het reële loon is niet alleen verbeterd, maar 'ermenigvuldigd. De arbeidstijd is sterk ■erminderd. De kostwinner is verzekerd tegen ziekte en ongeval en met ouder domspensioenverzekering is een belang rijk begin gemaakt. Een misschien nog duidelijker in het oog springend verschil met het buiten- i is de verhouding tussen werkgevers werknemers. Nergens in de wereld, verklaarde de heer Ruppert met grote nadruk, zijn de verhoudingen tus- ;n ondernemers en werknemers beter an in Nederland. In vele delen van de wereld kan men og slechts denken in de categorieën an klassentegenstellingen, van de strijd arbeiders. Een Mannen die zijn voorgegaan In de ochtendvergadering van de jubileumbijeenkomst van het C.N.V. werden de mannen her dacht, die thans reeds zijn over leden en in de afgelopen vijftig jaar baanbrekend werk hebben verricht voor de christelijke vakbeweging. Achter elke naam werd door de voorzitter in het kort een typering gegeven. KLAAS KATER: dc pionier der christelijke vakorganisatie. ARITIUS SYBRANDUS TAL- MA: de man die leefde „voor het volk om Christus' wil". ABRAHAM KUYPER: die op nieuw leerde, dat er geen terrein van het leven is, waarvan Christus niet zegt: JOHANNES CORNELIS SIK KEL: de ziener van een wer kelijke bedrijfsorganisatie. JAN RUDOLPH SLOTEMA- KER DE BRUÏNE: die ons het „Zoekt eerst Zijn Rijk en Zijn gerechtigheid" opnieuw heeft voorgehouden. HERMAN JOZEF STINS, de r.k. textielarbeider, die met zo grote trouw gestreden heeft voor de eenheid van alle christenen op het terrein van de vakbeweging. HERM ANNUS VERVELD: de eenvoudige arbeider, die de oprichtingsvergadering van het C.N.V. presideerde JOHAN STEPHAAN RUP PERT: de bouwer van zovele instellingen en diensten van het verbond. WILLEM DE JONG: de man die pal stond in de bezet tingstijd. WILLEM STRIJBIS: de vurige propagandist. GIJSBERTUS MOLL: de trou we financierder. KLAAS KRUITHOF: de strij der voor het goed recht van christelijke vakbeweging. HERMAN AMELINK: de den ker en de gids naar bedrijfs organisatie. Sociaal-economische raad en publiek rechtelijke bedrijfsorganen, zoals wij die kennen, zijn enig in de wereld. En een derde zaak, die de heer Rup pert bij vergelijking van Nederland met het buitenland, had gefrappeerd, was het die gulden meer in de week en dat. uur korter werken, maar om het Rijk van God en om de gerechtigheid, die in dat Rijk geldt. Eerst Gods naam, Zijn Rijk en Zijn wil en dan het da gelijks brood. Die volgorde vormt het wezen, het kenmerk van de christe lijke vakbeweging. Wij belijden, dat wij dat wezen nogal eens hebben ver loochend, aldus de heer Ruppert. Maar tegelijk danken we God, dat Hij ons in de beslissende ogenblikken bij de hand heeft gevat en ons geleid heeft door Zijn Woord. Als voorbeelden van zulke noemde de voorzitter: de stichting het C.N.V. zelf, vijftig jaar geleden, de weigering op 25 juli 1941 het nationaal- socialistische commissariaat den en het weerstand bieden de verzoeking op te gaan in een zoge naamde algemene beweging. Toekomst Naar de toekomst blikkend, schuwde de heer Ruppert voor één groot gevaar, namelijk de gedachte, dat In zijn Jubileumrede vroeg de heer Ruppert met grote nadruk aandacht voor de boodschap van het Eerste Christelijk-Sociaal Congres, welke ook thans nog onverkort geldt: Ik herinner U, aldus de heer Ruppert, mannen en vrouwen van de christelijke vakbeweging, en ook U, vertegenwoordigers van overheid, kerken en bedrijfsleven, aan de boodschap, die geklonken heeft op het Eerste Christelijk-Sociaal Congres in 1891, een bood schap, die tot op de dag van vandaag voor ons opdracht en pro gram zijn: „Het grote algemene beginsel voor de oplossing der sociale kwesties behoort naar de Schrift, dat der gerechtigheid te zijn, dat is de aan wijzing voor ieder mens van die plaats, welke hij naar Gods ordonan- tiën tegenover God en alle andere schepselen heeft in te nemen. Het is daarom geheel in overeenstemming met de Heilige Schrift om: a. de mens niet slechts de voorbereiding voor zijn eeuwige bestem ming, maar ook de vervulling zijner aardse levenstaak mogelijk te maken; b. het onderscheid en verband van deze dubbele roeping door de instelling van de sabbath naast de werkdagen ook op politiek terrein te handhaven; c. van het kruis van Christus uit, dat de verzoening met God ons predikt, alle andere verhoudingen der mensen nieuw te regelen en in haar oorspronkelijke gedaante te herstellen, en meer be paald op sociaal terrein; d. armoede en ellende, vooral verarming, te voorkomen; e. opeenhoping van kapitaal en grondbezit tegen te gaan: en f. voor ieder mens naar zijn stand een onbezorgd leven en „mens waardig bestaan" te begeren. feit, dat de christelijke vakbeweging nergens zo sterk is ontwikkeld als juist in Nederland. Wensen Toch valt ook in Nederland op genoemde punten nog wel wat te zeggen. Aan de welvaart, vooral van de laagst bezoldigden kan en moet nog veel gebeuren. De verhoudingen tussen ondernemers en werknemers voldoen nog niet aan de eis van de naastenliefde en het beeld van de christelijke vakbeweging is noch wat uiterlijk, noch wat innerlijke kracht betreft, ideaal te noemen. Afziende van deze onvolkomenheden, vroeg de heer Ruppert zich af of er mis schien verband bestaat tussen de bijzon dere positie die Nederland inneemt, wat betreft de welvaart van de arbeiders en de verhouding tussen werkgever en erknemer enerzijds en de juist in Ne derland zo sterk ontwikkelde christelij ke vakbeweging anderzijds. De voorzitter van het C.N.V. meen de hierop een: ja te moeten laten ho ren. De christelijke vakbeweging heeft invloed uitgeoefend ver uit gaand boven haar getal, omdat het een onafhankelijke beweging is, een beweging die niet begint met te eisen, maar met te bidden, een beweging, die niet haar kracht zoekt in zich zelf, maar buiten zichzelf, een bewe ging, die de bron en het richtsnoer voor haar optreden zoekt niet in de mens, maar in God. Het gaat in de christelijke vakbe weging niet in de eerste plaats om er nu zo ongeveer zijn. Inderdaad is thans de invloed van de vakbeweging op het niveau van de bedrijfstak en van het gehele bedrijfsleven goed. Maar er is nog een sfeer van de afzonderlijke onderne ming en van de plaats, waar de man en de vrouw de dagelijkse arbeid verrich ten. En die sfeer, dat niveau is het be langrijkste, het is de hoofdzaak van het werk van de christelijke vakbeweging. Aan die hoofdzaak komt zij nu pas toe. Nu de medezeggenschap in de bedrijfs tak en in het bedrijfsleven is veroverd, is de weg vrijgekomen voor de belang- rijkste hervorming, die in de onderne ming. Aan het adres van de zusterorganisa tie vervolg op pagina 11) Ruppert ridder Ned. Leeuw De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft vanmorgen ln de jubileum samenkomst van het C.N.V. medegedeeld dat de Koningin de voorzitter, de heer M. Ruppert. heeft benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van sociale zaken deelde mede, dat de heer G. P. Kreeft, secreta ris van de Christelijke besturenbond Ede onderscheiden is met de gouden ere medaille van de Orde van Oranje-Nassau en dat de heer J. M. Harthoorn, voor zitter van de Nederlandse Christelijke beambtenbond, benoemd is tot ridder de Orde van Oranje-Nassau. "DEEDS voor het begin van de jubileum- bijeenkomst klonken in de feeste lijk met vlaggen en spandoeken ver sierde Margriethal vrolijk en spontaan de liederen op. In een kort welkomst woord tot de vergadering vermeldde de heer Ruppert dat bij het zilveren jubi leumfeest van het C.N.V. drie excellen ties aanwezig waren (Colijn, Slolemakei de Bruine en De Wilde). In 1949 bij het veertigjarig bestaan waren het er vijf, Ditmaal kon de voorzitter zeven excel lenties welkom heten en hü sprak de wens uit dat dit stijgende aantal de nemende bereidheid vertolkte var regering de idealen van de christelijke vakbeweging te helpen verwezenlijken. Voor de bijwoning van de vele excel lenties van deze jubileumvergadering wai vandaag de kabinetszitting verzet. Veel zeggend waren de talrijke spreuken op de spandoeken in de hal aangebracht Wij noemen: ..Vijftig jaar C.N.V., gave en opdracht"'. „Christelijke vakbeweging, een schild voor zwakken", „Naar de be- d lijfsgemeenschap en de vernieuwing van de samenleving". „Voor vrijheid en recht" en ..Een mens meer waard dan goud". Aan de feestelijke vergadering werd muzikale medewerking verleend door de Kon. militaire kapel onder leading van majoor R van Yperen en een strijk orkest van het Utrechts cons Medewerking verleende ook gemengd door onder leiding binnen- Muddi Alle driehonderd gasten ui' en buitenland te vermelden die waren is een onbegonnen taak. Prof. dr. J. E. de Quay, minister president, drs. H. A. Korthals, minister van verkeer en waterstaat, prof. dr. J. Zijlstra (financiën), drs. J. W. de Pous (economische zaken), mr J. van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid), mr. dr. C. J. M. A. van Rooy (sociale zaken), de heer B. Roolvink, taris van sociale zaken, mr. J. A. Jonk man. voorzitter van de Eerste Kamer, mr. dr. J. Donner. president van de Hoge Raad. prof. mr. A. M. Donner, president van het Europese hot prof. dr. G. M- Verrijn Stuart, voorzitter S.E.R. en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Talrijk waren de afgevaardigden van de kerken in Nederland. Namens de gene rale synode der Nederlands-hervormde kerk waren aanwec&g dr. E. Emmcn. ds F. H. Landsman en ds. P. G. Hooff, namens de generale synode Gereformeerde kerfcen ds. P. N. Kruys- wijk en ds. H. W. H. van Andel. Voorts waren vertegenwoordigd de Evangelische broedergemeenten, de Unie van baptis tengemeenten, de Vrije evangelische ge meenten. de Oud-kathoLieke kerk en hel Leger des Heils. Namens het Internatio naal christelijk vakverbond de voorzitter, de heer Gaston Tes- n de algemeen secrearis de heer A. Vanistendael. Vertegenwoordigd ook de christelijke vakbonden uit België, Duitsland, Zwitserland, Italië, de Congo, Nieuw-Guinea en Canada. Talrijk waren ook de politieke ven tegenwoordigers. Wij noemen dr. W. P Berghuis, de heer J. Smallenbroek. mr W. R. van der Sluis en de heer H. W Tilanus. Een der eersten die prins Albert feliciteerde na de voltrekking van het burgerlijk huwelijk, was koning Boudewijn. 't Spaanse leger zorgt voor rast DRINS ALBERT en prinses Paola van België hebben gisteren op Ma jorca hun intrek genomen in Casa Quiros, een betrekkelijk klein huis de rand van de baai van Pollensa. rvan het water diepblauw i: waarlangs groene pijnbomen groeien. Aan een zijde van de baai bevindt zich een prachtige heldere strook strand. Het jonge paar arriveerde per vlieg- lig op het vliegveld van San Juan op 40 km van Palma, de hoofdstad vi het eiland Majorca. Aangezien de re geheel incognito wordt gemaakt, w geen Spaanse autoriteiten ter be groeting aanwezig. Wel hebben Spaanse ïilitairen zo geruisloos mogelijk de be scherming van het prinselijke paar te- ïieuw-gierige mensen op zich geno- opdat het van een ongestoorde hu welijksreis kan genieten. Later op de dag werd een offi ciële huwelijksfoto gemaakt: het bruidspaar samen met (van links naar rechts): prinses Li- liane, prinses Luisa Ruffo di Calabria Gazelli del Conti Ros- sana, de moeder van prinses Paola en koning Leopold. Op de voorgrond de kleine Marie Christine, het dochtertje van koning Leopold en prinses Lïliane. Secretaris-generaal Krijger TTET TWEEDE KAMERLID de heer F. H. van de Wetering (c.h.) heeft -■•-I- de regering schriftelijk vragen gesteld over de geruchten betreffende censuur in Nederlands Nieuw-Guinea. Het lid mr. Th. M. J. de Graaf (kath. v.) die ook dergelijke vragen had opgesteld, zal daarom waarschijn lijk van zijn voornemen afzien. De heer De Graaf vertelde, dat tijdens zijn bezoek aan Nieuw-Guinea in 1957 de klachten over censuur groter waren dan bij zijn bezoek in 1953. Hij consta teerde een gevoel van onbehaaglijkheid, van personen, die gewoonlijk ndet één nacht ijs gaan. van mgr. M. Staverman heeft hij indertijd niet derge lijke klachten vernomen, wel van perso- die maatschappelijk even hoog ge plaatst zijn. Op zijn vragen naar het voorkomen van censuur volgde een dui delijke ontkenning. Tooh kwam het voor, dat toen hij in gesprek was met een aan tal directeuren van diensten, die overi gens niets van censuur geloofden, de echtgenote van een vooraanstaand per soon hem een enveloppe liet zien, welke een scheurtje vertoonde. Zij zeide toen: Als dit in Nederland gebeurt, dan denkt men dat er wat ruw met de brief is om gesprongen, in Nieuw-Guinea denkt men (Zie vervolg op pagina 11) Het huisje, dat prins Albert en prin ses Paola gisteren betrokken hebben, is afgestaan door de gravin van Esnault- Pelterie, die een Frans-Spaanse is. Casa Quiros heeft het enige particuliere zwembad op Majorca. Het huis bevindt zich boven een tuin met terras op on geveer 50 m. van de busiblijn. Er is al een zespersoons raoeboot uit Frankrijk aangekomen en gemeerd aan het vlondertje bij het huis. Een twee persoons sportwagen (BMW7) werd door een werktuigkundige van de Sabena ge bracht. Deze deskundige zal zowel de boot als de auto tijdens de huwelijks reis onder zijn hoede nemen. Het grote ogenblik is aange broken: aan de arm van haar man met wie zij zo juist door Brussels burgemeester Coore- mans in de echt verbonden is, betreedt een ontroerde Paola de Sint-Goedele voor de ker kelijke inzegening. Breeduit waaiert de sleep van haar prachtige bruidstoilet, gedragen door de in lichtblauwe toilet jes gestoken dochters van de markies en markiezin van San Germano. Heel even maar werd de ont roering de jonge prinses te machtig: een kanten zakdoekje moest er aan te pas komen om haar tranen te drogen. De Indonesische tabaiksmarkt in Europa is gisteren te Bremen ge opend. Er werden 934 balen Suma- traanse tabak aangeboden, waarvan 36 werden verkocht, merendeels aan Duitse kopers. De Nederlandse tabaksindustrie was niet vertegen woordigd, uit protest. Vandaag zou den er 6753 van de opgeslagen balen Mavatabak worden geveild. Buit van ruim 32 miljoen In Chicago zijn drie mannen geari teerd in verband met een diefstal v f 32.215.000 aan Canadese obligaties, waardepapieren waren op 3 mei in tario gestolen bij de Brockville Trust a Savings Company. Iets warmer De Bilt verwacht tot zater dagavond: Bewolkt met aanvankelijk plaatselijk enige regen, maar s morgen overdag ook enkele opklaringen, voornamelijk in het zuiden vin het land Ma- vrij krachtige weste- id. Iets hogere tcm- (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 4 juli Zon op 4.25, onder 21.02; maan op 3.30, onder 19-21, 6 juli nieuwe maan. uil ÏÏd:' HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twente Eindh Zd -Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenh Aberdeen Londen A"dam Parijs"13 Müncher Zürich Genève i'E x 5 SDI!

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1