Positie land- en tuinbouw moet worden versterkt Minister van landbouw tot C.B.T.B. Zes Nederlandse equipes in zuinigheidsrit Mobil Voorstel teruggenomen en toch aangenomen Ned. Bachvereniging met koorconcert in Gouda Nederlandse kansen zijn hoog genoteerd HEREN-ENKELSPEL VOOR AMERIKA OF AUSTRALIË têlëiïr/'iïi. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 2 JULI 193 (Van onze sociaal-economische redactie) De algemene vergadering van de C.B.T.B. heeft gisteren in het teken gestaan van de voorzitterswisseling. De nieuwe voorzitter, mr. B. W. Biesheuvel, herdacht in gevoelvolle woorden het versoheiden van de heer Chr. van den Heuvel en van prof. dr. W. Rip. Ook mr. V. G. M. Marijnen, minister van landbouw en visserij, sprak in de middagver gadering zijn grote waardering uit voor de persoon en het werk van beide voormalige leidslieden van de C.B.T.B. Behalve de installatierede van mr. Biesheuvel, waarover wij gisteren reeds uitvoerig schreven, trok bijzonder de aandacht de toespraak die minister Ma- rijnen hield. De minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, stelde in zijn toespraak, het van de grootste betekenis te achten, dat de Nederlandse land- en tuinbouw zijn huidige positie behoudt en nog versterkt. Het Nederlandse volk zal moeten begrij pen, dat het in zijn totaliteit hierbij be- lang heeft. Van eminente betekenis voor de land en tuinbouw noemde de minister de ont wikkeling in de E.E.G. met het oog op onze agrarische export. Minister Marij nen verklaarde zich bereid tot een ruime mate van overleg met de georganiseerde Nederlandse landbouw, ook met betrek king tot de vragen rondom de vrijere loonvorming. Hij zegde reeds een ge sprek toe in de nazomer over het meer jarenplan voor de ruilverkaveling en de cultuurtechniek in het algemeen. Dat de C.B.T.B. de vrijere loonvor ming heeft aanvaard, noemde hij er een bewijs van, dat deze organisatie de teke nen van de tijd verstaat en de moeilijk- Van belang voor gehele volk heden aandurft. Bepaald teleurstellenJ noemde de minister de Benelux-ontwik- keling op agrarisch terrein. De ontwik keling in ruimer Europees verband heeft reeds de agrarische samenwerking In Benelux-verband achterhaald. Met be houd van een grote mate van vrijheid voor de ondernemers, ligt er, mening van ntr. Marijnen, ook overheid een grote taak om er voor te zorgen, dat de bedrijven over technische mogelijkheden beschikken voor verdere ontplooiing. zodat ook het platteland deel zal hebbên aan de totale welvaarts verbetering, die er in ons vaderland ls. Frans-Duits Ir. G. Wansink, secretaris van de Na tionale raad voor landbouwkundig on derzoek T.N.O., hield in de middagver gadering een uitvoerig referaat, waarin hij enkele concrete verlangens naar vo ren bracht. Met de rationalisatie van de bedrijfsvoering in de landbouw zal voort- gegaan moeten worden. Dit zal een gro ter inkomen per man betekenen en bo vendien een versterking van de positie tegenover andere bedrijfstakken. Frank rijk en Duitsland zien dit aspect over het hoofd. De heer Wansink beval een agressief optreden aan tegen de Frans- Duitse samenzweringen. Wij kunnen de landbouwproblemen niet oplossen door de Pruisische en Noordfranse boeren een hoge graanprijs te geven, aldus ir Wansink. Hij raadde aan 'vooral de Duitse minister van landbouw, de heer Luecker. m de gaten te houden. zich eet (Van verkeersredaoteur) Vijfentwintig wagens vertrekken ma dag uit Parijs voor een zesdaagse rit 01 2725 kilometer, die door de Amerikaai olie-maatschappij Mobil is uitgeschre\ en door de Franse automobiclclub Basco- Béarnais wordt georganiseerd. Het gaat er hierbij om de benzine tot het uiterste te sparen, zonder dal cr overigens van paardemiddelen gebruik mag worden ge maakt. Alle deelnemers dienen zich in stan daard-automobielen voort te bewegen, ter wijl verkeersvoorschriften en snelheids maxima strikt in acht moeten worden ge nomen. Winnaar wordt degene, dii gunstigste uitkomst heeft bij toepassing van de formule: gewicht in tonnen maal afstand in kilometers, gedeeld door het aantal liters verbruikte benzine. Onder de deelnemende equipes vijf envijftig is het maximum aantal, dat werd toegestaan bevinden zich Fransen, Bel gen, Zwitsers, Britten en Duitsers, maa ook een twaalftal Nederlanders. Enkelei hunner kunnen als kanspaarden worden aangemerkt, zoals de befaamde rallye-rij- der Maus Gatsonides, ook wel „de eeuwige tweede" genoemd, het team Piet Jetten en echtgenote en dat van broe zus Bijlsma. Al deze rijders hebben reeds tientallen ritten achter de rug en hebben zich de zeer aparte kunst van benzine besparing op voortreffelijke wijze eigen De grote tegenstanders van onze land genoten zullen echter de Fransen zijn. Hun veld is buitengewoon sterk bezet, o m. door de algemeen winnaar van de Mo bil Economy Run 1958, de Dyna Panhard- rijder Erangois Hébrard en de Citroën-ge- weldenaar Gustave Mangin en Pierre Maurel. De belofte van een felle strijd springt dan ook duidelijk in het oog. waarbij het te hopen is, dat Gatsonides minder panne hééft dan het vorige jaar, toen hij reeds op de tweede dag werd uit geschakeld. Hoewel de juiste route nog geheim is, voert zij in ieder geval door zes landen heen, namelijk door Frankrijk, België, Ne derland, Luxemburg, Zwitserland en Mo naco. Op de eerste étappe, die van maan dag dus, worden Brussel, Breda, Eind hoven, Tilburg, Hasselt en Luik aange daan. De andere overnachtingsplaatsen zijn Straatsburg. Aix-les-Bains. Monte Carlo, Montpellier en Biarritz, waar de eindstreep ligt. De plaatsnamen bewijzen al, dat de ka ravaan het niet gemakkelijk zal krijgen. Niet alleen laagvlakten zullen moeten worden doorkruist, maar ook midden- en zelfs hooggebergte. De passen van de Frsnse Alpen en de Pyreneeën zullen de zwaarste eisen aan de deelnemers stel len. De Col d'Aspin bijv. zal zeker moe ten worden „genomen", evenals de Col d'Allon. Voor de start zullen de wagens aan een grondige inspectie worden onderworpen. De Mobil-organisatie heeft hiervoor en kele tientallen technici naar Parijs laten komen, die er, als 't cr op aan komt, geen been in zien vitale onderdelen te demonteren. Met doorstroommeters wordt verder nauwkeurig gecontroleerd of de sproeiers wel standaard zijn, terwijl de banden op de door de fabriek opgegeven spanning worden gezet. Men zou zich natuurlijk de vraag kun nen stellen, of zo'n strenge technische in spectie wel nodig is. De inschrijving stond mobielen en men mag toch aannemen, dat aangebrachte wijzigingen met één oog opslag zijn te zien. Steeds zuiniger In dit verband is het wel aardig iets van de ervaringen van de Amerikaanse technicus R. J. Grcenshields te vertellen, die met een Studebaker 1947 ging „prut sen" en er de meest fantastische ver- bruiksgetallen uit haalde Bij een snelheid van 35 km. per uur reed de wagen van deze heer 1 op 12, maar toen hij er grotere wielen op mon teerde en ook de overbrenging wijzigde, haalde hij 1 op 16. Niet tevreden met dit resultaat verhoogde hij de spanning in de banden van 28 tot liefst 110 pond en ver wijderde bovendien praktisch het hele loopvlak. 1 op 18 las toen zijn peilstok, doch dit werd 1 op 19,5, toen hij in de mo tor, de wisselbak en de achterbrug een dunnere soort olie ging gebruiken en ook de voorwiellagers met olie smeerde. 20,9 km. haalde hij toen hij de corhpressiever- houding veranderde en 22 km, toen hij de rentilateurriem verwijderde en zijn ken. ging betrek- Na deze laatste bezuiniging werd de heer Greenshields pas echt enthousiast. Hij stapte in z'n wagen, schakelde bij 7Vi' km al in de derde versnelling, trok op tot 35 km., zette de motor af en liet zich uit rijden tot een snelheid van TVs km, waar na hij opnieuw startte. Steeds weer her haalde hij dit spelletje en bereikte zo doende een benzine-verbruik van 1 op 35. Door nog meer veranderingen, welke z'n auto overigens beslist niet ten goede kwamen en die -bet-uiterlijk-er van even min verfraaiden, wist onze Amerikaan ten slotte vierenzestig kilometer uit een liter benzine te halen in een wagen, die normaal 1 op 9 rijdt! Men ziet dus wel: voor automobilisten met een technische knobbel zijn er ontel bare mogelijkheden om de zuinigheidsfac tor van hun wagen te beïnvloeden. Van daar ook, dat elk team tijdens de rit door twee waarnemers op de vingers wordt ge keken, waardoor knoeien uitgesloten is. tementen in het kader van hun werk dt landbouw helpen. Op lang zicht achtte hij dit vruchtbaarder dan onze landbouw minister het leven zuur te maken in de ministerraad De heer Wansink somde o.m. de volgende onderwerpen op dustriespreiding.elektriciteitsvoorziening, middenstandsbeleid (economische zaken), cultuursubsidies en beroepsopleiding ten plattelande (onderwijs), hulp bij beroeps keuze (sociale zaken), ontsluiting het platteland (verkeer en waterstaat), Inkomstenbelasting over een gemiddelde van meerdere jaren en fiscale medewer king bil afvloeiing of bedrijfsbeëindiging (financiën) en minder kostprijsverhogen- tfe bouwvoorschriften (bouwnijverheid) De land- en tuinbouw zelf zullen mc ten waken tegen de verstarrende w« king van maatregelen. Zo staat de pluim veeregeling de specialisatie in de weg, regelingen in de tuinbouw belemmeren een expansie van de tuinbouw er rrijsbeheersing voor tninbouwgrond noemde de heer Wansink onnodig. ZOETERIfOllDE J. Vreeburg veertig jaar scheepmaker Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer J. Vreeburg in dienst trad bij de scheepswerf van de familie West hof. Hij ls er nu scheepmaker. Als dertien jarige jongen ging de heer Vreeburg wer ken bij een oom van de tegenwoordige patroon. De heer P. Westhof sprak zijn medewerker hartelijk toe, dankte hem voor zijn ijver en toewijding en bood hem een enveloppe aan, waarvan de inhoud is bestemd voor een reis naar Rome. Vele relaties hebben de jubilaris, die een al gemene bekendheid geniet, gefeliciteerd onder wie burgemeester Smeets. De meeste sprekers lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van cadeaus, 's Avonds bood^de jubilaris zijn patroon en collega Tot burgemeester van Leusden en Stou ten burg is benoemd de heer A. F. H Burning, thans secretaris van deze ge meenten. De heer Buining is 57 jaar, Hervormd en partijloos. mtsluittni hj d» trktndt hcrluger. s datumhorlogc voor heren. Zeer sterk: onbreekbare veer en schokbreker. Modieus en chic model! Spaa rre geling provincie-amb tena ren Een manoeuvre van Gedeputeerde Sta ten had er b(jna toe geleid dat een spaar regeling van het provinciale personeel nog niet zou worden ingevoerd. Dit col lege nam namelijk zijn voorstel voor een regeling terug omdat het „onoverzichte lijk" was, maar de KVP-fractie nam daar op het Initiatief om de regeling toch vastgesteld te krijgen. G.S. hadden voorgesteld aan sparende personeelsleden een premie van 25 pet. te geven als zij minder dan 7000 gulden verdienen en 15 pet als het salaris meer dan 7000 gulden bedraagt, één en ander aen maximum van 83 gulden per jaar Toen dit voorstel dinsdagmiddag aan de orde kwam, werd met name van de zijde de P.v.d.A. de wens geuit van een gunstiger regeling. Gedeputeerde mr H. Riel zei in antwoord hierop, dat hij betwijfelde of een verbetering een haal bare trek bij de regering zou zijn. Hij wil le hierover eerst nog eens met de mi- lister van binnenlandse zaken praten 'oordat gistermorgen de vergadering zou worden voortgezet. voorzitter van de vergadering, com- aris mr. J. Klaasesz, wilde echter orrfdat de agenda bijna was afgewerkt de vergadering dinsdagavond nog beslui ten. De PvdA-fractie diende toen meteen amendement in op het voorstel van en dit maakte, dat het overleg, waar- mr. v. Riel had gesproken, onver mijdelijk was geworden en daarmee voort zetting van de vergadering gisteren. Tot ieders verbazing zei gedeputeerde Rie gistermorgen, dat hem gebleken as, dat de situatie zo weinig overzichte lijk is dat G.S. het beter vonden hei oorst&l terug te nemen. De haer G Z de Vos vond dit een hoogst merkwaardige reactie. Logisch zou zijn geweest, zo stel de hij, dat G.S. gezegd zouden hebben Wat wij nu voorstellen is overeenkomstig de richtlijnen van de minister en dit ls dus door te voeren, maar over een ver- T.V. mag Britse pers niet vervangen De Britse onafhankelijke t.v.-maat schappijen zijn gewaarschuwd geen extr. nieuwsbulletins te gaan verzorgen als na zondag ook de landelijke bladen hun verschijning moeten stopzetten. De vakbond van technici in de cine matografische- en t.v.-industrie heeft me- degedeld extia bulletins te zullen ver hinderen. De B B.C. valt buiten deze waarschu wing, daar het personeel van de B.B.C in een afzonderlijke vakbond georgan' seerd ia. dergaande regeling, als in het amende ment bepleit, moeten wij ons nog eens be raden. De andere fracties steunden deze zienswijze, ook de geestverwanten van gedeputeerde Van Riel. Er was echter- geen voorstel meer, waarover gesproken kon worden. Om deze reden maakte de KVP-fractle snel van het door GS teruggenomen voorstel een eigen initiatiefvoorstel. Waarna de PvdA mededeelde, dat zij het amendement handhaafde, nu uiteraard als amende ment op het KVP-voorstel. Dit lokte een nieuwe discussie uit, waarin de heer De Vos zei, dat hij in zijn hart vóór dit amendement was maar ertegen zou stem men, omdat de consequenties ervan niet te overzien waren en het dus mogelijk was, dat deze uitbreiding van de rege ling het geheel zou torpederen. De stemming bracht een nieuwe tour de force van het college van GS. Want na dat het amendement was verworpen met 3526 stemmen, werd het voorstel aan vaard (door zitten en opstaan) mei de 9temmen van de PvdA en de CPN tegen, waarbij de twee socialistische gedepu teerden eveneens tegenstemden en de overige vóór, ook de heer Van Riel, die het voorstel had teruggenomen Samen met HEINZ® en méér variatii op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. Postduivenwedstrijd voor de Belgen Ter gelegenheid van het bezoek van koning Boudewijn aan ons land organi seren de Nederlandse omroepverenigin gen een postduivenvlucht op woensdag 8 juli. Hieraan zal een wedstrijd ver bonden worden, die speciaal bestemd is voor de Belgische luisteraars. Om kwart over acht worden honderd duiven losgelaten op het Eugeen Flagey- plein, voor de NIR-studio te Brussel. De duiven (van tien verschillende eigena ren) vliegen naar Hilversum en zij zijn geringd met diverse cijfers. De Belgen moeten nu de volgorde van aankomst van deze cijfers raden en kunnen daar- mee een vakantie in Nederland, ter Mr. Kokosky vraagt om openbaarmaking van zaak-Meulenbelt Naaj aanleiding van het antwoord v: 29 mei van de regering op vragen van h Tweede Kamerlid Van Rijckevor6el (kath.v.j heeft de raadsman van het echt paar Meul&nbelt, mr. R. P. Kokosky zo deelt deze mede de volgende etappen ondernomen. In de eerste plaats heeft de raadsman de betrokken ministers verzocht alle leden van de Tweede Kamer en daarmede ook pers en publiek, met alle gegevens ln de zaak Meulentoelt, ook die van ge neeskundige aard, bekend te maken. Naar men weet aldu6 mr. Kokosky hield bovengenoemd antwoord ln. dat in verband met overwegingen van genees kundige aard de regering slechte bereid i6 inlichtingen te verstrekken en stukken over te leggen ter vertrouwelijke kennis neming van de leden van de Kamercom missies van volksgezondheid en justitie. In de tweede plaats heeft de rasdsman namens zijn cliënten zich gewend tot de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhoret met het verzoek te bevor deren. dat de heer en mevrouw Meuten- belt door de beide Kamercommissies wor den gehoord, teneinde hun lezing, onder steund door stukken en getuigenverkla ringen, naar voren te brengen, waartoe zij tot dusver nog nooit officieel in de gele genheid zijn gesteld. GETROUW aan de traditie heeft de Ned. Bachvereniging ook dit jaar weer tijdens het Holland Festival een kerkconcert ge geven in Gouda. De St. Janskerk was gister avond weer stampvol en uit vele delen van het land was men naar Gouda gekomen om hier het gewijde concert bij te wonen. Ook natuurlijk om even te vertoeven in dat oude stadje Gouda, dat ter gelegenheid hiervan versierd het prachtige raadhuis met honderden kaarsjes was geïllumineerd. HOLLAND I FESTIVAL Als groot werk had de directeur 9 Ned. Bachvereniging dr. Anthon Horst ditmaal uitgezocht het „Stabat Mater" van Domenico Scarlatti (1685— 1757). Van deze Scarlatti kent men over het algemeen alleen zijn talrijke klavier werken. Toch schreef hij ook opera- en kerkmuziek (o.m. twee Misereres en een Salve Regina), alsmede enkele oratoria. „Stabat Mater" (pl.m. 1720) is ge schreven voor twee vijfstemmige koren generaalbas. Het is een uiterst moei lijk werk, maar zo geniaal opgebouwd 5 gestadig en logisch werkend naar de grote climax van het slot-Amen, dat geboeid luistert naar een groots en expressief bouwwerk. Hier is nog de echte oude kerkstijl, die zich in die tijd met moeite kon vrijhouden van de steeds meer terrein veroverende Italiaan- DAMTOERNOOI MONACO Het staat vast dat de nieuwe kampioen van Rusland, Chegolef, niet naar Monaco komt. zyn visum-mociiykhedcn konden niet tydlg worden opgelost. Het toernooi is nu teruggebracht tot een vierkamp, zodat de weg naar een match om de wereld titel gaat over zes party. Wanneer niet twee spelers geiyk eindigen, zal donderdag avond de winnaar aj bekend zyn. De derde ronde bracht het eerste tref- >n tussen de beide favorieten: de Belg Verpoest en de Nederlander ir. Van Dijk. Naar gelang de partij vorderde, zag het er steeds somberder uit voor Van Dijk. Doch plotseling gaf Verpoest door een ruil de partij een wending, die Van Dijk lucht gaf en Verpoest slechts teleurstel lingen bracht. Al spoedig bleek, dat de Belg zich van zijn ruil teveel had gesteld. Van Dijk bewees dat op drasti sche wijze en ten slotte mocht Verpoest et de puntenverdeling erg tevreden zijn. Delhom had toen al zijn eerste twee punten behaald tegen Agliardi. Had deze laatste de Fransman onderschat in t zijn slechte partijen i de e Erger was voor kanshebber Verpoest. ri Agliardi in de vierde ronde tegen Van Dijk weer zeer bevangen speelde. Na Springer-variant van ir. Van Dijk uit stekend te hebben tegengespeeld, volgde op de 21e zet een blundertje, Agliardi kreeg een geïsoleerd stuk dat een waar •genkindje" werd. Gelijk een gooche- een konijn uit een hoed tevoorschijn goochelt, zo wist Van Dijk de winst van •n stuk en van de partij af te dwingen. Van Dijk heeft nu de leiding met twee punten voorsprong en nog twee partijen te speten. De Nederlandse papieren staan dan ook in Monaco bijzonder hoog geno teerd. Van Dijk moet nog uitkomen tegen Delhom en Verpoest, terwijl deze laatste voorts nog een partij tegen Agliardi op het programma heeft. De partij Van Dijk- Verpoest. die naar alle waarschijnlijkheid de beslissing moet brengen, behoort tot de zesde en laatste ronde. De uitslagen waren Derde ronde: Verpoest (België)—ir. Van Dijk (Nederland) 1—1; Delhom (Fr.) —Agliardi (Monaco) 2—0. Vierde ronde: Agliardi—Van Dijk 02,! Delhom—Verpoest 1—1. Na vier ronden luidt de stand: 1. Van Dijk 7 pt; 2. Verpoest 5 pt; 3. Delhom 3 pt; 4. Agliardi 1 pt. se operastijl. Men zou zelfs kunnen zeg gen, dat Scarlatti hier de invloed van een Palestrina heeft ondergaan. De Ned. Bachvereniging heeft, ook ai waren de moeilijkheden in het begin wel wat groot en was men nog niet geheel los van de materie gekomen, met de ver tolking bewezen tot heel veel in staat te zijn. We geloven niet dat dit werk door veel amateurkoren zal worden beheerst. Dr. Anthon v. d. Horst heeft het koor hier uitnemend geleid, maar kwam ln de vertolking nietaltijd tot de grote uit drukking. Het bleef soms wat mat en eerst bij de grote slotfuga merkte men de heilige bezieling. Ondanks dit toch het grootste respect voor deze presta tie. De generaalbas liet v. d. Horst spe len door orgel, twee celli, 2 contrabas- :n en fagot. Aafje Heynis was de enige soliste op dit concert en wel in de twee solo-can- tes „Gott soil allem meln Herze ha- ben" van Bach en „O amantissime spon- Jcsu" van Chr. Ritter (een tijdgenoot n Bach en hofkapelmeester in Stock holm). De weergave dezer werken door Aafje Heynis was ontroerend. Hier werd muzikaal en zo volkomen van de geest dezer muziek uit gezongen, dat het te betreuren is, dat Aafje Heynis zo wei- n het Holland Festival optreedt. Een enkele aria zou men dan iets sneller den ken. het geheel was bijzonder schoon, aarbij Albert de Klerk aan het orgel de leden van het Ned. Kamerorkest uitnemende begeleiders waren. Daartus- speelde het orkest het Concerto Grosso no. 6 van Handel, dat toch eigen lijk wel iets sprankelender had gekund. Corn. Basoski. Uitloting premiclening VGravenhage 1952 II Bij de uitloting der 2\i pot premie lening '6-Gravenhagc 1952 II viel 50.000 op nr. 182.346, 10.000 op nr. 136.508 en 155.424, ƒ1000 op 131.366, 185.186, 115.357, 112.873, 199.715, 191.932, 169.535, 131.809, 190.345 en 144.420, ƒ500 op 186.996, 129.210, 154.405, 141.330 en 146.926, 150 op 432 andere nummers. Aflossing 1 november. Veertien Amerikaanse jongens en meisjes, behorend tot de Ven ture-group, is gisteren op Schip hol aangekomen om een fiets tocht door Europa te maken. Een Amsterdamse firma leende de fietsen aan de groep, die onder leiding staat van de heer Moo- lenijzer, een tot Amerikaan ge naturaliseerde Nederlandse emi- Tennis in Wimbledon Met de Australiër Laver heeft de voor Amerika uitkomende Peruaan Alex Olmedo zich geplaatst voor de finale van het heren-enkelspel door een overwinning op de Australiër Emerson. Als tweede nlet-geplaatste speler na de irlog is de 19-jarlge Rod Laver er woens- üg in geslaagd door te dringen tot de finale van het heren-enkelspel in Wim bledon en daarmee staat de jonge Austra- voor de grootste strijd uit zijn car- met als tegenstander de 23-jarige Alex Olmedo. de grote favoriet voor de titel en als no 1 geplaatst. Zo goed gepla veid als de weg voor Olmedo naar de finale was hij snelde in 58 minuten door de halve eindstrijd zo vol hinder en. opgeworpen door Olmedo's team- bot Mackay, stond de weg die Laver i. J j[ rie uur en drie kwartier duurde het, Mackay moest kapituleren in een :rmate spannend duel. waarin de kan- sterk wisselden. De als vijfde ge riste Mackay ging tenslotte onder met cijfers 11—13 11-9 7-9 10—8 6—3 E, tie daalde op de winnaar neer. toen het beslissende schot afvuurde. De ?st dramatische cn de langste partij sinds Drobny in 1953 op hetzelfde ce i Patty versloeg in vier uur en t Atletiek Het Engelse atletiek-team heeft gisteravond in Londen een 108-104 :ege behaald op de Oostduitse atletiek- ploeg De Engelsen zegevierden op elf i de t ntig Atletiek Tijdens nationale atletiek wedstrijden. die gisteren in Bussum wer den gehouden, heeft de Hagenaar Parle- vliet van Vlug en Lenig in 55.8 sec. de 400 meter horden heren gewonnen. Atletiek Tijdens internationale atle- ekwedstrijden ln Keulen, heeft de Kim- -ia-atleet Joep Delnove gisteravond het Ned. record op de 3000 meter van Wim Slijkhuis naar de geschiedenis verwezen. Delnoye eindigde op dit nummer als vier de in de uitstekende tijd van 8 nun. 7.8 sec., waarmede hij precies één seconde nder het record van Slijkhuis bleef, dat •j 27 augustus 1"'6 in Bergen (Noorwe gen) was gevestigd. tig minuten was ten einde. Voor hem bereikte, tot tweemaal toe in 1953 en 1955 als eerste niet-geplaatste speler na de oorlog de Deen Kurt Nielsen de fi nale. Beide keren vond de Deen hierin zijn Waterloo. Een tweede overwinning behaalde Laver vandaag tezamen met de Ameri kaanse Doris Hard. namelijk in de vierde ronde van het gemengd-dubbelspel, waar in zij de Zuidafrikaans-Amerikaanse com binatie Vermaak-Hopps met 75 6—2 ver- HILLEGOM Ficta gestolen Een der artsen van de stichting Voge lenzang vond bij terugkeer van vakantie de schuur achter zijn woning openge broken. Zijn fiets was verdwenen. De po litie speurt. Botsing In d« Weeresteinstraat zijn een perso nenauto en een handwagen met elkaar in botsing gekomen. Het bleef bij materiële schade. waarde van duizend gulden en artikelen voor woninginrichting tot eenzelfde be drag winnen. Alleen Belgen (en dan moeten ze nog in België wonen) mogen meedoen. C.N.V.-feest voor radio Vrijdagmorgen om kwart voor elf wordt door de NCRV een rechtstreekse reportage gegeven van de viering van het 50-jarig bestaan van het Chr. Natio naal Vakverbond in de Margriethal te Utrecht. Deze uitzending duurt tot kwart over twaalf. Om tien over zeven wordt dan nog een reportage gegeven van de middagbijeenkomst. Poulencs opera Nog dit seizoen zal de KRO een ra dio-uitvoering verzorgen van het mees terwerk van Francis Poulenc, de opera „Dialogue de Carmelites", op tekst van de Franse schrijver Georges Bernanos. De opnamen worden hiervoor reeds enige weken geleden gemaakt met het Limburgs Svmphonie-orkest o.Lv. André Rieu en het Collegium Musicum uit Heerlen o.l.v. Jef Somers. vanavond I Vanavond zendt de NCRV om 8.20 uur een film uit ter herdenking van de oprichting van het C.N.V. op 1 juli 1909, onder de titel „Een mens meer waard dan goud". Om half negen be gint de voorstelling door „Theater" van de comedie „De Gilde Viert", waarover wij gisteren reeds schre ven. Ds. C. M. de Vries uit Hilversum zal de dagsluiting verzorgen. 0 De NCRV zendt vanavond om 8 uur een Dankstond in de Buurkerk te Utrecht uit, die daar ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Chr. Nationaal Vakverbond wordt gehou den. Om 10.25 uur bespeelt Piet Kee het orgel van de St. Laurenskerk te 0 De AVRO brengt om 8.05 uur in het kader van Holland Festival de opera „De wereld op de maan" van Haydn, naar een comedie van Goldoni. Tips uit het buitenland 0 In het Britse Third Program (194 en 464 m) kan men vanavond luisteren naar het Weens symphonie-orkest en het Weens Staatsoperakoor onder lei ding van Karl Böhm en solisten, die Mozarts Requiemmis KV 626 zullen vertolken. 9 Om 11 uur vanavond speelt een sym fonie-orkest voor de Hessische Rund funk (506 m) werken van Tschaikows- ky en De Falla. Programma voor morgen VRIJDAG 3 JULI 1959 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7 00 Nws 7.10 Gym 7j20 Gram 3.00 Nwi 8 16 Gram 9.05 Gym 9.15 Gram (om 9 35— 940 Waterst). VPRO: 10.00 De vrouw in liaar huis. caus 10 05 Morgenwijding VARA ielk snel e gekoeld wordeh? 12.30 Land- en tuinbouw, meded 12 33 Sport en prognose 12 50 Piano spel 13.00 Nws 13.16 Meded en gram 1325 pianorecital 19 05 Ga zitten VARA: 18.00 Holl Festival 1959: Intern Beiaardconcours. Event rep Tour de France 16.10 Hammondorgelspel 16 30 V d'zieken 17.00 V d jeugd 17.25 Vakantie- tips 17.55 Act. 16.15 Pol caus 16.25 Herh rep VPRO: 19.30 Het platteland 1945 Op bezoek bij anderen 20 00 Nws 20 OS Boelobetpr 30 10 Gram 30.15 Theater kron 20 25 Koorzang 20 35 Benelux, caus 20 45 Daar gaat ccn dominee voorbij, caus VARA31.00 Tour de France 21 10 Vrijdag avondretour 22.23 Buitenl week over VPRO 2240 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23 00 Nws 23.15—24 00 Gram 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 50-torlg bestaan kverb in Ncderl 12.15 Gram 12.~30 :n tulnbouwmeded 12 33 ichte mu 13 00 Nws 13 15 Metro- jrecital 14 05 V d jeugd pole ork 13.55 Pis iö Kame-ork 13.30 City theater orkest A'dam en sol 16 66 Caus over planten 16.15 Gram 16 30 Plano recital 17.03 Voordracht 17.35 Gram 17 40 Beursber 17.45 Gram 13 00 Accordeonmuz 16.20 De Hangmat 18.50 Regeringsuitz: De werkgelegenheid in landbouw en Industrie: Gelijk gerichte belangen. Gesprek met Ir A J de Wildt en drs W A van den Berg, consulenten v d arbeidsvoorziening 19.00 Nws en weerber 19.30 Rep CNV-jubtleum 19.30 Radiokrant 19 35 Gram 20.10 Kunstrubr 30 30 Omr ork en sol 2245 Avondoverdenking 23 00 Nws en SOS-ber 33 15 Toneelfragm 2345—34 00 Gram Televlslep 18 30 Tenni, fjt Weokjourn 2.30—21 30 Het Fee progr. Rhone, folklor cenzo Bellini1 Montecchi" Dehl lietta Simionato. Capuletti ed •sopraan. Orkest van ae Accademla di Santa Cecilia, Ro me olv Franco Ghione. 2 uit „I Pu- ritani": O rendetemi Ia speme. Qui la voce. Maria Meneghini Callas, sopraan met Nicola Rossi-Lemeni. ha*. Rolando Paneral, bariton en het Orkest van de Opera te Milaan olv. Tulllo Serafin. III. uit „Luclg di Lam mie!, Fi TO. b. TU Ct 'io del Motia Symphony Orchestra, Londen olv Alberto Erede 2 Ouverture „Ldnda di Chamonix". Orkest van de Maggio Mu sicals Fiorentino olv Glanandrea Gavaz- zeni IV Giuseppe Verdi: „II Trova- opera in_ vier bedrijven op tekst 2e bedrijf. Medewerkenden: De Luna, Ugo Savarese. bariton; Tebaldl, Graaf Gravin Leonora, Renata praan; Azucena, zigeunerin, Glulletta Si mionato, mezzo-sonrnan; Manrico, trou badour, Mario def Monaoo. tenor: Fer- rando, opperbevel hebber, Giorgio Tozzi. bas; Inez, vertrouwelinge van Gravin Leonora. Lulsa Maragflano. sopraan; Rulz. vriend van Monrlca. Athos Cesa- rlni, tenor; Een zigeuner. Antonio Balbi, bariton. Een boodschapper. Athos Cesa- finl. tent vin Leon Krijgslied, Verder Gezellinnen i

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9