Lange colonne op weg naar La Courtine Geen Navo-overlee voor Lreneve Luebke bondspresident - na de tweede stemming KIEKEN Natuur verplaatst zich Koslof herhaalde in V.S. rede van Gromyko Verkiezing groot succes voor eensgezinde CDU Ben Goerion wacht 1102: met af te treden DONDERDAG 2 JULI 1939 Kok en bakker gingen vooruit (Van een onzer redacteuren) T EGERPLAATS OIRSCHOT, donderdagochtend. De kok en de bakker, de administrateur en de betaalmeester zijn al eerder naar La Courtine vertrokken, en met hen de kwartiermaker en de staven die daar het kampe ment moeten inrichten voor de aankomst van de Nederlandse troepen, maar die troepen zelf zijn vanochtend pas op reis gegaan. Vanmorgen in de vroegte is in feite de Tour de France van het Nederlandse leger pas begonnen, toen de nacht begon te wijken en in het oosten het eerste licht van de nieuwe dag zichtbaar werd. Op de Bovendijk te Eindhoven stond een chauffeur naast zijn zware drietonner. Hij had zijn vechtpetje wat achterover geschoven en hij poetste op de motorkap een paar vlekken weg. die er niet waren. Zijn gezicht was zorgelijk en we zeiden tot hem: „Wel broeder, wat zijn de troubles?" Hij keek op en zei benauwd: „Weet u nou wat mijn grootste zorg is? Of het bier in La Courtine me wel even lekker zal smaken als hier." Meer zorgen hoeft hij ook i want alle andere rusten op de schou ders van lt. kol. H. J. Gaade, de plv. commandant van de 13de gevechtsgroep en nu commandant van de enorme colon ne, voor het wel en wee waarvan hij op het lange traject ook verantwoordelijk is. Hoe enorm? Rujm 2400 man en 46C voertuigen, die elk gemiddeld een 30C liter benzine zullen gebruiken. Hoe lang? Bijna 900 km door een onbekend terrein dat sterk heuvelachtig is. Ruim 2400 man en 460 voertuigen. Dat betekent met alle tussenruimte meegerekend van kop tot staart de lengte van 70 km. Dat wil zeg gen, dat het twee volle uren duurt, voor dat de colonne aan u is voorbijgetrokken heb- schikking gesteld, nadat de Duitsers had- Nieuw terrein Het Nederlandse leger gaat en moet u weten dus oefenen in de Fran se legerplaats van La Courtine, dat i legen een 100 km westelijk van Clermont Ferrand, dat weer ongeveer 250 km zuiden van Parijs ligt. Dit kamp w door de Franse legerautoriteitcn ter Onderivijs Allerlei noodmaatregelen als vrije eii overlopende klassen komen het peil nan ons lager onderwijs allerminst ten goedeHet ware derhalve te wensen dat de nieuwe richtlijnen van de minister van defensie, onder ivelke onderwijzers die in 1959 in dienst zullen worden geroepen zullen worden vrijgesteld, zo soepel mo gelijk zullen worden gehanteerd. Het mag daarbij natuurlijk niet zo worden dat men naar het onderwijs grijpt om maatregel waarbij wordt bepaald, dat men aan een school op het platteland drie jaar verbonden moet blijvpn wil de vrijstelling niet verloren gaan moet men dus billijken. Men vergete bij het be oordelen van dit alles niet, dat het lager onderwijs de grondslag is waarop de verdere opleiding van de jonge mens wordt gebouwd. Bij de huidige ontwik-\ keling is er naar ons gevoelen een neiging teveel naar het voortgezet onderwijs te kijken en aan de lang niet geringe problematiek daarvan het grootste deel van de aandacht te besteden. Het lager onderwijs evenwel is belangrijk.' Dat zoveel leerlingen op middelbare scholen mislukken of vele klassen doubleren is, zo wordt uit onderwijskringen herhaalde lijk en terecht betoogd, voor een goed deel te wijten aan de grote klassen en het gebrek aan leerkrachten bij zovele lagere scholen. (Al g Dagblad). den doen weten, dat zij de t< de Nederlanders vorig jaar gebruikt had den, zelf moesten gebruiken voor het oefe- ONZE MILITAIREN NAAR LA COURTINE tuigen zich om 5.13 uur in beweging zou den zetten en dat zij om 5.35 u. het aan vangspunt, gelegen een kilometer noord van Valkenswaard zouden passeren. En aan dat schema heeft men zich te hou den. De troep is op tijd op weg gegaan naar La Courtine. Om half twaalf pas seerden zij de Belgisch-Franse grens en als het goed is, moet zij nu, als u dit leest, haar eerste bivak opslaan in Mourmelon. Morgen gaat zij verder. Over haar bele venissen gedurende de dag van donder-, dag vertellen we u vrijdag meer. I Watersport: geknipt om te (ook in kleur) f-\ V nen van de eigen troepen. Het bericht van het houden van oefeningen in Frank rijk werd door het Eerste Legercorps met groot gejuich ontvangen. Er v soldaten, die recht hadden op klein lof, maar hun commandanten zeiden, dat ze van dat recht geen gebruik zouden ken. La Courtine schijnt dus meei trekken dan de burgermaatschappij. Van begin af aan stond vast, dat de reis naar Frankrijk per auto zou worden gemaakt. In de eerste plaats was er nu bijzondere gelegenheid om de chauf feurs te trainen in het lange-afstandrij- en daarnaast kon worden gecontro leerd, hoe ver het nu wel staat met rijvaardigheid. Daartoe werden besp: kingen gevoerd met de Belgen en Fransen, die een uitgebreid verkeers- schema opstelden, waaraan de Nederlan ders zich tijdens de rit naar La Courtini tauwkeurig hebben te houden. Dit sche- aa nl. houdt verband met de eni erkeersdrukte op de Franse en Belgische zegen en ook met de verkeersveiligheid. Want voor een autotrein van 460 voertui gen dienen uiteraard bijzondere n regelen te worden genomen. Geen haast Als de mensen onverschillig zijn voor grote kwesties, dan kan dat een vaag teken zijn en ccn hachelijke zaak. Wij zouden een uitzondering willen maken voor de onverschilligheid met betrek king tot de Geneefsc besprekingen en derzelver verdaging. Wij geloven name lijk, dat onverschilligheid hier grenst aan een redelijk optimisme. Men ge looft niet recht in de gevaarlijkheid van de Duitse kwestie en de Berlijnse kwes tie. Men begrijpt verstandelijk, dat deze midden-Europese aangelegenheden tot een oplossing moeten en zullen komen. Maar er is geen gevoel van gehaastheid, het kan vertraging lijden. (De Kwartiermakers Voor het inrichten van het kamp en van dc twee overnachtingsplaatsen in Frank rijk werden kwartiermakers vooruit ge zonden. Een gehele tros. Allerlei onder delen, zoals tanks, die om bijzondere re denen niet bij de autotrein konden wor den ingedeeld, en die ter plaatse moeten zijn en reeds moeten werken, als de troep daar arriveert. De eerste kwartiermakers verlieten Holland op 10 juni. dc laatste op 1 juli. Hun totale sterkte omvat 3500 man en "60 voertuigen en dan voertuigen van de meest uiteenlopende soort. Maar vanochtend dan vertrokken de troepen, die in La Courtine gaan oefe nen: hei 14de bataljon infanterie, het 16de bataljon infanterie, het 17de batal jon infanterie en voorts nog een aantal losse detachementei de Kon. Luchtmacht. Gisteravond reeds stonden zij met hun voertuigen geconcen treerd in en om de legerplaats Oirschot Daar stelden zij zich op om bij het eerste morgengloren direct te kunnen vertrek- TTET IS NIET waarschijnlijk, dat e: conferentie van de ministers var tenlandse zaken van de Navo-lander komen vóór de conferentie van dc grote mogendheden te Genéve. De permanente Navoraad, die gisl vergaderde, heeft in dit opzicht geei kei besluit genomen. De volgende verga-, dering is op 6 juli, wat te laat zou zijn nog de nodige voorbereidingen voor ministersconferentie te treffen. President Eisenhower heeft op zijn kelijkse persconferentie een beroep op de Sowjetunie gedaan door daden te be- Menzies sprak Luns in Zürich De Autralische premier Menzies en d Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns hebben giste ren te Zürich een uur lang besprekingen gevoerd. Menzies zeide, dat hij op weg van Nederland naar Karatsji naar Zürich was gekomen om Luns te ontmoeten daar deze niet had kunnen deelnemen aan d« besprekingen tussen Menzies en de Ne derlandse premier. „Bovendien zijn wi. oude vrienden", voegde Menzies hier aan toe. Minister Luns had zich van Ge nève naar Zürich begeven met het oog op dit gesprek. Na afloop van de besprekingen ver klaarde Menzies: Het is volkomen duide lijk geworden, dat er geen wijziging is gekomen in de wederzijdse politiek van Nederland en Australië inzake Nieuw- Guinea. Hoewel wij kunnen begrijpen dat Indonesië voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid enige wapens no dig heeft, koesteren wij enige bezorgd heid inzake oorlogstuig, dat voor een aan val op westelijk Nieuw-Guinea zou kun nen worden gebruikt. Er is hoofdzakelijk over Nieuw-Guinea gesproken. Minister Luns verklaarde zeer tevreden te zijn over het gesprek. Amerika en En geland zijn het met Nederland eens, dat hun wapenleveranties aan Indonesië voor heen een grotere verantwoordelijkheid be tekent voor het gebruik dier wapens, al dus de minister. e ken. Het schema t de e 30) De grotere warmte die de aar de van de zon ontvangt en die zicb over een tijdsverloop van enkele tien tallen jaren nog slechts in kleine be- dat het verschijnsel toename begonnen is van de 18de eeuw n steeds sneller tem- langere periode dan 20 jaar in Alpen, op IJsland, als in Noord-Ame- ogenschouw te nemen. De kabeljau* waagt zich momenteel bijv. veel ver der in noordelijke wateren dan vroe ger het geval was, zodat de Eskimo's op Groenland thans deze vissen van gen, terwijl zU vroeger uitsluitend op de robbenjacht waren aangewezen. Voorts zijn in de laatste 50 jaar onge veer 25 pet. van alle Europese vogel soorten verder naar het noorden getrok ken, zodat alleen al op IJsland de laat ste 15 jaar minstens rika is dit ondubbelzinnig waargeno men. Voorts worden de ijsvelden op de toppen van uitgedoofde vulkanen in Centraal-Afrika, Azië, Zuid-Ame- rika en op Nieuw-Zeeland voortdu rend kleiner, wat er dus op wijst, dat de gemiddelde temperaturen in die gebieden stijgen. Ook zullen velen zich wellicht nog Ir. Brc '°gel- soorten zijn waarge nomen. En sommige arctische vogels zijn van dit eiland ver dwenen, omdat het hun daar klaarblijkelijk te warm werd! Trouwens, het hele noorden is aan het veranderen, zoals blijkt uit de langere groeiperioden van de bos sen in Scandinavië. Voorts duiker aan de noordelijkste boomgrens nieu we zaailingen op, waar sinds men senhcugenis geen zaailingen warer voorgekomen. Op liet centrale pla teau van IJsland is bovendien het gr hele landschap aan het veranderen. De bekende Zweedse glacloloog (kenner van de gletschersl dr. Hans TOCH IS HET ZO! de t de waters- vang een belangrijk deei heeft toegeschreven aan het feit, dat het pool- en pakijs veel noordelijker zyn ko men te liggen, dan vroeger het geval was, waardoor de noordwesterstormen iver vele duizenden kilometers open water komen aanwaaien en het wa- er dus veel hoger kunnen opstuwen lan in de tijden toen die watergebie 'en met ijs waren bedekt. Vóór atscheid Banken in Italië op volle toeren De staking van de Italiaanse bankbe dienden is vandaag geëindigd. Drie we ken lang hebben de banken hun diensten aanzienlijk moeten beperken, daar de bedienden in staking waren. zeeliedenstaking heeft in Napels weer doen gelden toen er een pro testmars werd gehouden. De politie kon de stakers echter zonder incidenten ver spreiden. De arbeiders van de spaghetti- en meel-1 fabrieken hebben gisteren een dag lang gestaakt als protest tegen het afbreken van de onderhandelingen over loonsver hoging. wijzen dat men inderdaad een topconfe rentie wil om de spanningen in de wereld te verminderen. De president zou vandaag confereren met de eerste vice-premier van de Sowjetunie, Koslof, die hem op het Witte Huis zou bezoeken. Eisenhower noemde Koslof „een aardige man, die van een grapje houdt". Eisenhower herhaalde zijn standpunt, dat een topconferentie geen zin heeft, wanneer het terrein niet eerst geëffend is door besprekingen op lager niveau. Arrestatiebevel tegen Dave Beck Tegen Dave Beck, de gewezen leider van de Amerikaanse vakbond van vracht autochauffeurs. is een arrestatiebevel uit gevaardigd. Hij i6 niet voor de rechter verschenen om te antwoorden op de be schuldiging, dat hij 200.000 dollar aan feekpenningen heeft aanvaard. Dr. Busia houdt beslissing aan Dr. K. A. Busia, de eerste negerhoog leraar, die aan een Nederlandse univer siteit zou worden verbonden (Leiden), heeft gisteren gesproken met de leiding van het Institute of social studies in Den Haag en van het Afrika-studiecen. trum in Leiden, over de leeropdrachten, die beide instellingen hem hebben aan geboden. Overeengekomen werd. dat men deze aangelegenheid nader zal be spreken als prof. Busia is teruggekeerd van een reis van drie maanden naar Zwitserland, Oostenrijk, Griekenland en Zweden. Hij zal in deze landen eerder gemaakte afspraken voor het geven van gastcolleges nakomen, waarna hij naar Nederland zal terugkeren. Prof. Busia, die in zijn land leider van de oppositie is, is van laster be schuldigd. In verband daarmee heeft de. procureur-generaal van Ghana een ar restatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Gisteren is hij met zijn gezin (vier kin deren) op Schiphol uit Engeland aan- Enig optimisme Verdrag staking kernproeven Op de conferentie over de staking der kernproeven te Genéve hebben de ver tegenwoordigers van Engeland, de Sow jetunie en de V.S. gisteren eensgezind ge constateerd, dat er belangrijke vorderin gen zijn gemaakt in de richting van een verdrag, dat een eiind moet maken aan experimentele kernontploffingen. De Rus TSarapkan herinnerde eraan, dat precies een jaar geleden de westelijke en oostelijke deskundigen op het gebied van de kernenergie voor het eerst bijeenkwa men. Than6 zijn een ontwerp-inleiding en zeventien artikelen van het verdrag opge steld. Hij was van mening dat men spoe dig algehele overeenstemming ban be reiken, „indien de westelijken blijk geven hun goede wil". tollende INDES KOELKASTEN •WEREN WARMTE! Herter draaide eigen plaat T)E BESPREKINGEN, die de Russi- sche vice-premier Kozlof giste ren in Washington met president Eisenhower en minister Herter heeft gevoerd, hebben niets nieuws opgete erd. Kozlof speelde de oude plaat •an Gromyko en Herter haalde daar op zijn eigen plaat voor de dag. Koz lof herhaalde, dat handhaving westelijke bezetting van West- Berlijn onaanvaardbaar is voor de Sowjetunie. De Rus, die vijf kwartier met Eisen- ower sprak, verliet breed lachend het bureau van de president. Hij zei, dat lu mderhoud prachtig was geweest. Mi ijn zware basstem riep hij tot een hoi derdtal journalisten, die in de lobby va het Witte Huis stonden; „Ik hoop, dat i de gehele wereld vrede zal heersen". Tevoren had Eisenhower op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat de Ver. Staten niet zullen afwijken van de fundamentele beginselen bij de pogingen 'ot een akkoord over Berlijn te ko- Hij deed een beroep op de Sowjet- (Van onze correspondent te Bonn) DERLIJN, woensdagmiddag Dr. Heinrich Luebke, minister van land- bouw der Westduitse Bondsrepubliek, zal op 15 september prof. Theodor Heuss opvolgen als president van West-Duitsland. In de tweede stemming, die door de uit 1.038 kiesmannen bestaande „Bundesversamm- lung" moest worden gehouden, kreeg hij 526 stemmen. De absolute meer derheid, die volgens die grondwet voor de verkiezing van een president nodig is, bedroeg 520 stemmen. In de eerste stemming had hij er 517 ge kregen, nl. die van de gesloten C.D.U.-C.S.U.-fractie. verkiezing \an dr. Luebke is mo gelijk geworden, doordat twee kiesman- der conservatieve „Deutsche Far- die ondanks het feit, dat zij te- ;n' met de CJJ.U.-C.S.U. de regering West-Duitsland vormt dr. Luebke als kandidaat van de hand had gewezen, hun (geheime) stem toch op de Christen- HEINZ SANDWICH SPREAD de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, een Heinz 57 product niet voldoet. democratische kandidaat hebben uitge bracht. De resterende zeven stemmen moeten uit de „Vluchtelingenpartij" zijn geko men. Men sprak er in en om de „Bun- desversammlung" zelfs van, dat er twee sociaal-democraten op dr. Luebke heb ben gestemd omdat zij hun eigen kandi daat prof. Carlo Schmid niet de geschik te man voor het presidentschap acht ten. Dit echter is allemaal speculatie. Bij de eerste stemming had de S.P.D.- kandidaat 395 stemmen gekregen. In de tweede bracht hij het tot 386, zulks in overeenstemming met de S.P.D.-tactiek door alle stemmingen heen vast te houden aan de eigen kandidaat en de men niet over te hevelen naar een andere kandidaat om de verkiezing van dr. Luebke te verhinderen. De kandi daat der Vrije Democraten, dr. Max Becker, kreeg in de eerste stemming 104 stemmen, in de tweede 99. Bij de eerste stemming waren er 25 onthoudingen, in de tweede 22. (Prof. Heuss treedt op 12 september en gaat rich in de heuvels rond Stutt gart vestigen met een pensioen dat gelijk n zijn presidentiële salaris, nl. 80.000 mark pe-r jaar). Vlot verloop Sowjetrussische en Oostduitse drelge- enten ten spijt was de „Bundesversamm lung" toch in West-Berlijn bijeengeko- Dr. Gerstenmaier. die als bonsdag voorzitter ook de „Bundesversammlung" leidde, deelde aan het begin van de lifting mede, dat de Berlijnse kiesman- ïen wier stemmen in 1954 nog niet hadden meegeteld het volle kiesrecht zouden hebben, zulks in ove ming met een arrest van het constitutio nele hof in Karlsruhe, volgens hetwelk de stad-staat West-Berlijn een integraal deel van de Westduitse Bondsrepubliek uitmaakt. Men had dit ook medegedeeld drie westelijke mogendheden die formeel nog steeds als militaire bezetters i antwoordelijk zijn voor het bestuur o de voormalige Duitse Rijkshoofdstad. Blijkbaar was dr. Gerstenraaiers be slissing bij de Westelijke mogendheden toch niet In goede aarde gevallen: hun ambassadeurs waren niet aanwezig on der de leden van het Diplomatieke korps, die de zitting van de „Bundesversamm lung" bijwoonden. Ook de Sowjetrussische ambassadeur in Bonn. Andrei Smirnoff, was niet in de zaal. Zijn absentie had een andere reden: de Sowjetunie beschouwt de convocatie in de „Bundesversammlung" in Berlijn s een provocatie. Dr. Audenauer moet dus op zoek naai :n nieuwe minister van landbouw. Hij heeft echter nog tijd. Dr. Luebke blijft voorlopig nog op zijn ministerie, tot hij september enkele dagen voot zijn 65ste verjaardag, verhuist naar de „Villa Hammerschmidt" aan de Koblenzer Strasse in Bonn, de presidentiële re sidentie Inmiddels is echter ook in Berlijn het „Slot Bellevue" gerestaureerd, dat de nieuwe bondspresident enkele malen per jaar, tijdens bezoeken aan Berlijn waar hij als student vele jaren heeft gewoond en waar hij lid was van de Pruisische landdag tot residentie zal dienen. unie, door daden te bewijzen dat zij in derdaad een topconferentie wil ter ver mindering van de spanning in de wereld. De president ontweek een vraag van een journalist over het klaarblijkelijke verschil van mening tussen de Ver. Sta ten en Engeland over de vraag, wanneer een topconferentie bijeengeroepen moet worden. Hij herhaalde dat het geen zin heeft, naar een topconferentie te gaan, als niet de diplomaten op lager niveau de grond hebben voorbereid voor een ge sprek. dat succes kan hebben. Deze voor bereiding is volgens Eisenhower nodig opdat een topconferentie enige belofte op :es inhoudt. it was het oordeel van de Amerikaan- Britse en Franse ministers toen de conferentie van Genéve tot 13 juli werd verdaagd. Eisenhower zeide te menen, dat dit nog steeds het geval is. Heerlijk «acht en geurigl Panter Mignon, Al 25 jaren het grote merk onder de kleine sigaartjes. fn b»l beltend» bondige blik/ Academische examens AMSTERDAM V U. 30 juni. Geslaagd oor notarieel ex. deel I: J M Bruns. Bus- im; A A Wetten, Aardenhout; dee! II: J W Groen, Amsterdam: J R. M Ruijgrok, unster; deei III: A. Capelle, Amsterdam; de Vos, Zevenbergen (N.Br) Kand ex. geneeskunde, 2e gedeelte: J. M. Mulder, Amsterdam. KAMPEN, 30 juni. Aan de theologische hogeschool te Kampen slaagde voor kand. G Gommer, Schoonebeek. Nieuwe coalitie in de maak jVADAT- HIJ gisteren met 57 tegen 15 stemmen bij zes onthoudingen het vertrouwen van het Israëlische parlement had gekregen, voor zijn wapentransactie met West-Duitsland, heeft premier Ben Goerion zijn af treden enkele dagen uitgesteld. Hoogmoet! komt voor de val n"W Hij heeft dit gedaan om er de nadruk op te leggen, dat hij niet wil toegeven aan de eisen van de vier linkse minis ters, dat hij zal aftreden. De premier verklaarde in het parlement, dat Israël uit veiligheidsoverwegingen tot de trans actie met West-Duitsland moet overgaan. Het land wordt nl. bedreigd door „dis cipelen van Hitler in het Middenoosten," zo zeide hij. Parleuicniaire waarnemers zijn van oordeel, dat de breuk in de regerings coalitie niet meer kan worden geheeld. De twee linkse partijen van de coalitie, die tegen de premier hebben gestemd, zijn de Ahdocth Haavoda en dc Mspam. Men acht het niet uitgesloten, da: Ben Goerion de twee dagen uitstel zal ge bruiken om de kansen van een nieuwe regeringscombinatie te peilen. Ook be de mogelijkheid, dat een overgangs kabinet zal worden gevormd, dat tot de volgende verkiezingen zal regeren. Ben Goerion zou hiervan in geen geval pre- kunnen zijn. Het kabinet zou kun- bestaan uit leden van Ben Goerion's Mapai-partij (die over een derde deel de zetels beschikt) gesteund door de Vooruitstrevende partij, de Arabische groepering en de Algemene Zionisten. Dan zou het op de steun van 63 van de 120 leden van het parlement kunnen rekenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5