Bestuur Wilhelminaschool wil een nieuw gebouw Koning Boudewijn komt per helikopter O" Leidse schooljeugd hoofd boven water leerde het te houden MEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 2 JUEL 1959 NOORDWIJKS raad vanavond bijeen VANAVOND OM 8 UUR vergadert de Noordwijkse gemeenteraad. De agenda bevat allereerst een voorstel van B. en W. om het pand Oude Zeeweg 32 opnieuw te verhuren aan de afdeling Noordwijk van de zee verkennerij van de Nederlandse padvindersvereniging. Indertijd is dit pand aan deze afdeling in gebruik gegeven voor één jaar, omdat, als de nieuwe aula voor de algemene begraafplaats zou worden gebouwd, dit pand moet worden afgebroken. B. en W. delen nu aan de raad mede, dat de bouw van de aula voorlopig nog moet worden opgeschort en zij stellen daarom voor het pand Oude Zeeweg 32, voorlopig tot 31 december I960, aan de zeeverkenners te verhuren voor 20.per ma.and. De commissie voor openbare werken heeft zich met dit voorstel akkoord verklaard. Exploitatie zwembad Van het Staatsbosbeheer is bericht ont vangen, dat de staat bereid is aan de ge meente. ten behoeve van de exploitatie van het zwembad aan de Golfbanen (dat op 6 mei jongstleden door de raad werd aangekocht), tegen een vergoeding van 100 per jaar. vergunning te geven voor hot gebruik van de grond waarop dit bad is gebouwd en het omliggende terrein, groot ongeveer 8700 m2. B en W. achten dit aanbod alleszins redelijk en stellen Voor de realisering van het wederop- bouwplan moet aan de Jan Kroonsweg, onder meer nog de eigendom worden ver kregen van de woningen nr. 20 en 22 en van 36 respectievelijk eigendom van de heren L. P. Koelewijn en J. Ciera. Over de aankoop van deze panden is onderhan deld en voor respectievelijk 12.500 en 9.800 kunnen zij worden aangekocht. B. en W. stellen voor. conform het advies van de commissie voor openbare werken, tot aankoop over te gaan. Bij het volgend voorstel, tot verkoop van grond aan de Van de Mortelstraat, schrijven B. en W. aan de raad, dat de snelle toeneming van het gemotoriseerde verkeer diverse benzinemaatschappijen en ook plaatselijke garagehouders er brengt piannen te ontwikkelen voor vestiging van servicestations, al dan gecombineerd met een garagebedrijf. Het oog is gevallen op een plaats de Van de Mortelstraat, nabij de Wete ringkade en een van de plaatselijke garagehouders heeft reeds een plan voor ■garagebedrijf ontwikkeld. De gekozen plaats lijkt het college zeeir geschikt zowel uit verkeerstechnisch oogpunt alsook wat betreft de ruimte voor vestiging eventueel van een groot opgeoet bedrijf, De prijs voor de grond willen B. en W stellen op 20,— per m2 en de opper vlakte is 2080 rri2. Hoewel de toewijzing van dc woning wetcontingenten 1960 eerst in het bcgi van dat jaar te verwachten is. verdient het toch aanbeveling de plannen voor realisering daarvan reeds nu uit le w ken. aldus het college in de toelichti op het volgend voorstel. De grootte a het contingent, dat zal worden toege wezen, is uiteraard nog onzeker, doch B. en W. veronderstellen dat die ongeveer 40 a 45 woningen zal bedragen. In 1958 heelt architect Th. Geels te Leiden een plan ontworpen voor de bouw van 165 woningwetwoningen, waarvan er 54 zijn voltooid en 40 in aanbouw zijn. Van de resterende, dienen er 54 te worden af gevoerd omdat de grond daarvoor, aan een particuliere bouwer is toegewezen. De resterende 17 woningen komen aan de Marij-kestraat en voor het andere deel aan het te verwachten contingent hebben B. en W. gedacht aan de bouw van een aan tal woningen aah dè Van de Mortelstraat en wol -etagewoningen. Made gezien de beste ervaringen die de gemeente met dt heer Geels heeft opgedaan, stelt het col lege voor het ontwerpen van dit bouw plan aan hem op te dragen. IS ie uwe school Van het bestuur der Wilhelmina school te Noordwijk-Binnen is een verzoek ontvangen om medewerking voor de stichting van een "niéuv schoolgebouw tussen de Wilhelmina- straat en de la Bassecour Caan- straat. De bestaande school beschikt over 15 lokalen "voor" fn" totaal 2i leerlingen en zij kan nie.t verder Leidse moederpoes ging in Oegstgeest aan de wandel De hulp die mevrouw Glastra van Loon- Boon (het vroegere Leidse raadslid) gis termiddag aan de Nieuwe Lcidsche Cou rant vroeg, heeft succes gehad. Nog maar nauwelijks had een vriendin uit de Leidse Moddermanstraat in Oegstgeest, Dorps straat 67, 's morgens een moederpoes met vier jongen gebracht, of de kat meende er beter aan le doen te gaan wandelen dan haar kinderen te verzorgen. Uren lang zoeken had geen succes, zodat een oproep onder het plaatselijk nieuws uit komst moest brengen. De dokter was van het poesedrama op de hoogte gebracht, maar h(j gaf weinig kans op het in leven houden van de kleintjes. Die waren in middels. verwarmd door een kruik, in de tain gelegd, zodat hun gepiep moeder de loop van de middag ging de buurt op zoek en konden de kinderen mevrouw Glastra van Loon waarschuwen, dat de poes „ergens" was weggekropen. Zij liet zich gemakkelijk vangen en toen begon de triomfale terugtocht naar het gezin aan de Dorpsstraat, waar vooral de kinderen enkele moeilijke uren hadden gehad- Niet de poesekinderen, maar die van de tijde lijke verzorgster. Vandaar dat Barbara 'a middags niet ophield de kittewieg in de gaten te houden- Overigens gaan de deuren op nummer 67 voortaan slechts op een kiertje open. Foto N. van der Horst rorden uitgebreid, zodat het school bestuur tot de bouw van een nieuw* school besloten heeft en daarvoor an de minister dan ook een urgen tieverklaring heeft verkregen. Aangezien aan alle wettelijke ver eisten is voldaan, stelt het college oor de gevraagde medewerking te verlenen. Koninklijk bezoek Zoals we al hebben bericht, zal op 9 juli instaande koning Boudewijn van België idens zijn staatsïebezoek aan Nederland >k een kort bezoek aan Noordwijk bren- :n om nog eens de plaatsen te bezich tigen waar hij in 1935 met zijn Josephine Charlotte de vakantie heeft doorgebracht. Omstreeks 4 uur zal konin.g Boudewijn, vergezeld van koningin Ju- prins Bernhard, per helikopter op het zuiderstrand arriveren, waar het ;elschap door de burgemeester zal wor den ontvangen. 1 een kort oponthoud in een nog op chten tent, zal het gezelschap de reis vervolgen via de Koningen Asindboulc- d Huis ter Duinstraat, Oude Zeeweg. Koningin WiiLhelminaboulevard. Q. van Uffordstraat. Van Panhuysstraat en Van de Mortelstraat. Voor deze zo belangrijke gebeurtenis ïllen uiteraard verschillende voorzienin- ?n moeten worden getroffen Behalve de plaatsing, en inrichting van de tent, waarin het gezelschap zal worden ontvangen, zulilen ter plaatse :en langs de olgen route Belgische vlaggen moeten wordern aangebracht. Teneinde het koninklijk gezelschap op passende wijze te kunnen ontvangen, ver- krediet van 3500 Aquarium natüra geopend Aan de Prins-" Bernhardstr, eer P. Hillebrarids een nieu oor Noordwijk geopend, eer ïn een grote lood: thèati endeel afkomstig toongesteld. Hillebi jas lleiiei 1 heeft de i attractie .aquarium vlak bij het Lido- 1 In dói heeft gepresenteerd t steun van "de regering kon hij i Nederland opnieuw beginnen en het hem gelukt een soortgelijk bedrijf uil ri Brouwersglazen Bij aankoop van 3 pullen Dom- melsch Bier (thans ook in beu- gelssluiting) een Brouwersglas zachte Moezel Onze zaken Herenstraat 6 Tel. 30069 Haarlemmerstr. 204 Tel. 21611 ZIJN GEOPEND Prof. dr. J. Schacht eervol ontslagen per 21 september Bij K.B. is met ingang van 21 septem ber a s aan prof. dr. J. Schacht op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. j. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN 1 juli Rijksuniversiteit Ge slaagd voor het doet ex biologie: de heer H R Smissaert te Den Haag PROMOTIES LEIDEN. 1 Juli Gepromoveerd tot doc tor in de godgeleerdheid op proefschrift getiteld .Biblical Calendars", de heer .r van Goudoever, geboren te Utrecht et Gepromoveerd tot doctor in de rechtsge- E M Mi Geprorr •htigheid 1945—195S)". rasing, geboren in Suriname i icnde te Leiden >veerd tot doctor in de recht d op proefschrift getiteld Ui s probleem in die strafregwete Beer. geboren ren. - alsmede een tropische sectie met verschillende vissooi onder lichtgevende. Voorts mooie collectie reptielen. Er 1 nhagedis. Naai zeldzame Hillebrand Europa slechts drie Mooie schenking voor de harmonie Crescendo De harmoniekapel Crescendo ontving van het Anjerfonds een dotatie van 800 voor de aankoop van nieuwe instru- Na de promotie van dr. Mit- rasing over tien jaar geschiede nis van zijn geboorteland Suri name. In het midden de heer en mevrouw Mitrasing en twee van hun kinderen. Liüks para nimf J. Leefmans en rechts paranimf R. Mitrasing. Foto N. van der Horst Geslaagden Mulo-examen te Leiden Voor het mulo-examen A slaagden: M B. Gompelman, Leiden; D Karstens, Lei den: M. S. Fielemon, Leiden (x); M. var der Meij, Katwijk (x); D. Goedhart, Kat wijk; C. Haasnoot, Katwijk; J. P n. Voorschoten (x); L Hortensius, Bo degraven (x), A van Dam, Bodegraven (x); C. de Groot. Leiden; A Heemskerk, Rijnsburg; W. C Brussee, Zoetërwoude; Stokhuysen, Leiden, J A. Wallemsen, Leiden Voor het B-examen slaagden. J i. J. Rietveld, Leiderdorp; C. C. Gos- nga, Leiden; L. G. Kruithof, Leiden; W. Verhey, Voorschoten; A. W. van den Bosch, Leiderdorp; J. de Bes, Noordwijk; A. H. Hidding, Leiden. De kandidaten een (x) behaalden tevens het mid denstandsdiploma. Afgewezen: 11 kandi- Mr. Mitrasing werd doctor Leidse Surinamer promoveerde op dissertatie over tien jaar landshistorie zwemmen A of B behaald. De uitslagen V.g.l.o. Oude Vest: diploma-A: Jan Ar- bouw Iwan Postel, Wim Kralingen, Leny Fakkel; diploma-3: D.ek Galjaard, Chris Peters, Rob van der Zand. Wietze Jong- sma. Freddie Tol, Gerrit van der Wyde, Hans Thijssen, Theo Schuchard, Peter Pellenkoft, Addy van der Wolk, Thea Fakkel, Lizelot Heus, Arie Siebert. Mar ry Smit. Du Rieusstraat: dipioma-A: Ria Laman, Lony Dijkhuis, Geoffrey Kragt; diplo ma-B Jaap van den Burg. Henk Jansen, Magdalena Smit, Paulina Ouwehand. Pasteurstraat: diploma-A: Ria Bij. Yvonne Bekooy, Carla Verhoeven, Willy Klinkhamer; diploma-B. Gerda van Eg- mond, Ria Öuwerkark, J._ Ouwerkerk, R. Lorentzkade: diploma-A: F Weert; di-[ ploma-B: Marijke Moeliker, R. Krabbe- ny v. d. Kaay, Bas Vught, Tonny Bey. dam, P Kantebeen, B. Franke, J. v. d. j Timorstraat: diploma-A" Beooie Ba- Berg, R. Visser, H de Nos. Aalmarkt: diploma-A: Toos Dupois, Mionne .Rietkerken, Evert Verheyen, Pe ter Segaar, J. Krouwel; diploma-B: C Segaar, M. van Vliet, Carla Groot, Nelly Nieuwenhuizen, Theo Poots, Henny Jan sen, Eric de Vos, Herman Taffijn, J. Kroqwel. Langebrug: diploma-A. Marga de Jong, Evert van Leeuwen, Tonny Theunissen; diploma-B Johnny Fakkel, Richard Blansjaar, Nico de Haas, Wout Teske. Driftstraat: diploma-A: Anneke de Hora diploma-B: Marijke Bayer, Dick Wind horst. Rijnsburgcrsingel: diploma-A: Ietje Stiphout. Hanna Zandbergen; diploma-B: Christien Voskuil, Jan Laman. Jan Blans jaar. Gerard Vos. Driftstraat: drploma-A: Grietje Blik, Bep v. d. Kaay. Anne de Jong. Corrii Stijger. Ane Penneburg; diploma-B: Jan. neke Huneir, Marry de Jong, Diana d< Wolf. Conny Meyer, Wam Bekooy, John- diploma-A: Marian Ober; diploma-B: W v. d. Zanden. R. v. d. Zéeuw, Coby Kleiriman. B Brouwer, R. ïena. K. van Diggel, A. Dommer. Willem de Zwjjgerlaan: diploma-A: Di- ny de Vries. Henny" v. d. Vos. Eliy Voge lenzang, diploma-B: Joop Dreef. Sary Schelvis, Inéke Chouffour, Freddy Fie- ing, Karet, van A^rk. Peter Dreef. Maresingel: diploma-A: Suus Vermond, Martha Vonk. Wim Zwart, Jaap Harland; daploma-B: Groetje Waeda, Evert van Loef. Berry de Zwijger. Lusthoflaan: diploma-A J Bij, N. Fak kel, B Distelveld, J. Splinter, J. Silvester, Horstman, J. Tombe; diploma-B: C. an Rijn, J. Corbee, P Slieker, Josje randt C. v. d. Reyden, M. Oudeman. Boshuizerkade: diploma-A- Henk de igny, Anneke van Woerkom Hooglandse Kerkgracht: diploma-A: Bas Bekooy; diploma-B: Dick Honders, Wijk, Hans Sladek, Gerrit v. d. Heiden, Ton Verschoor, Ria v. d. Have, Astrid Walle. >ge Morsweg: diploma-A: Dik Sohou- Kees v. d. Weyden; diploma-B: Alan Caubergh, Coen- -Peet, Eddy van Po- lanen, Ineke van Wijk, Adriaan Pauwstraat:. diploma-A: Maar- e Raaphorst, Jopje Ruhaak, Annetje romihout; diploma-B: Riek Woortman, Anneke Jesse. Van Yollcnhovenkade: diploma-A: Hans v. d. Horst. Laurens van Vliet, Ma rijke Labordes; diploma-B: Eric Hollm, Henk v. d. Wetering. Arie v. d. Henst. Rijns burgersin gel: dipioma-B: Cokkie Buiteman. Evert Wouters, Kees Bro Gerrit Lagas. Henny Kuiters. Munnikcnstraal: diploma-A: Beppi Haarlem; diploma-B: Ton van Varen, Abbi nk. Roodcnburgerstraat: daploma-A: Marian Prins. Marja Eradus, Erika Hutte, Jos Ruigrok; diploma-B: Bram Brouwer. Timorstraat: diploma-A: P. Peysel, A. e Groot; diploma-B: H. van Kins, F. rins, C Rozier, Els de Veer. Danilaan (schoolhoofd Fluyt): diploma- B Roberta na van Halm, Annehes Dallin- Anja Holvast. !>sterstraat: diploma-A: Ria v. d. Lin den, Warn Nagtegaal, Yvonne Overdijk; ploma-B: Rda v d. Lelie, Ria Stol, An- e Mulder, Truus Rijnsburger, Cok Fuchs, Jan v. d. Maan, Hans van Tonge- :n, Aat Spek, Robby Groenhuyzen. Zuidsingel: diploma-A: J. Filippo; di ploma-B: F. Ghaudron, H. Chaudron, S. Volkers. Marnixstraat: diploma-A: An Smi'tte- aar, Janny Doove, Dick Bakuis, Kees Staats, Henny Blok; dipdoma-B: Rinus v. d. Heiden Piet van Zijp, Freek Lepelaar. Roodenburgerstraat: diplöma-A: R. Mastenbroek, S. Wlildemse; diploma-B: Elco Pina, B. Zeeman, I. Reep, F. Kok. Middelstegracht: diploma-A: Jan Sin- beur; diploma-B: Ria Arnoldus. Telderskade: diploma-A: Bep Brugman, Conny Boersma. G Boshuizen, H. v. Laken, Henny Nieuwenburg; diploma- B. Pont, Gerda Sjardin. VGLO Boommarkt: diploma-A: Kees Uittewbout, Hans van Leeuwen, Rien Lae- nen; diploma-B: Ton Lolkes de Beer, Luc. de Jong. Leo van Bemmelen, G. Veld- huyzen, H. Kuyper, L, Onderwater, J Franke, R. Knijnenburg, Theo Post, Sjaak Snyer, Henk .Tuffermans, Frans C Jan v. d. Meer, Joop Boot, Jan maan, P. Pijnaker, A. Vermeulen, Veen. N. van Seggelen, T. van Saggelen, B Mulder. R. Hoogeboom, Henk Smdts. Franchimontlaan: diploma-A: Pi Wortman; diploma-B: Bart Verbrugh. Guus Zwartjes, Hans Versteeg, Jaap Maassen, Wim Bouwman. Rudi Coster, Ron van Berge Henegouwen. Rapenburg (schoolhoofd de heer Zand vliet) diploma-A. Aart Remund; diplo- ma-B: Fred de Hossón. Theo Kok, Rein Uilenbroek. Rapenburg (schoolhoofd de heer Van der Neut): diploma-A: Cisca van Tonge ren, Willy Brama, Mientje Gijsman, Ria Doeswijk, Hans Kuiters. Hans du Pon, Willy Eskamp Ad Mortens. Gerard Nou- wens, Sjaak Voorham; diploma-B: D Martin, J Omzicht, D. Verburg. P Bieg- straaten, S. Bordorff. P. Hinner A. v d Brink Potgietcrlaan: diploma-A: Herman Wal- laart, Wim Compier, Fred Heuzen, L. Noordman. D. Molkenboer. A. Schrama, K. Langezaal; diploma-B: Peter van Kra- lingen, E. van Dam. Jos Aalriers Brecstraat: diploma-A. Leen Kortekaas, inus Steenbergen, Henmv Muiswinkel, Chris de Grauw, D. Vermeulen; diploma- André Feiten, Ton v, d, Meer, Cor as, Leo v. d. Werf, Koos Ouwerkerk, Theo Breuring, Hans Mulder. S. Witsen- bung. Damlaan (schoolhoofd Adrichem): dl- ploma-A" Nettiie v d. Spring, Mariion Bergers, Si®ka da Best, Claire Hug; di- 'oma-B: Bob Pond. Stadhouderslaan: dipiloma-A: Marijke Stoppels, Jan Leeflang; daploma-B: Koos Re d egel d, Caeciliastraat: diploma-A: F. Cornelis- diploma-B: W. van Schaik, .1. Gub- bens, P. de Groot, R. Blansjaar, A, Smit- P EEN-PROEFSCHRIFT over „Tien jaar Suriname, van afhankelijkheid tot r®" lijkgcrechtigheid" promoveerde gietermiddag aan de Leidse Universiteit mr. Frits Eduard Mangal Mitrasing, Merelstraat 14 Leiden, tot doctor in de rechts geleerdheid. Dr. Mitrasing, die jurist ter beschikking van de minister van justitie in Suriname is. vertrekt 17 juli naar z(jn geboorteland. In de zeven jaar dat het gezin Mitrasing nu in Leiden woont, heeft de promovendus o.m. bekendheid ge kregen door zjjn lezingen voor Geref. vrouwenverenigingen en afdelingen van de N.C.V.B. over Suriname en de Zending. De promotie werd, behalve door veel land- anderen bijgewoond door een deputatie van de Gereformeerde Zendingscommissie te Oegstgeest. Promotor was prof. dr. J. H. A. Loge man, die in 1945 en 1946 minister van ko loniën was. Als paranimfen 'fungeerden de heer J. Leefmans, juridisch student ie Leiden, en de heer R. Mitrasing, juridisch student aan de Vrije Universiteit. De dis sertate is opgedragen aan de naigedacote- nis van de vader van de promovendus en voorts aan zijn moeder, vrouw en kinde ren. Op de titelpagina wordit het Suri naamse volkslied geciteerd: „Recht en waarheid te betrachten, zeed'lijk rein en vroom en vrij, al wat slecht is te ver achten, dat geeft aan ons land waardij". Plantsoen: diploma-A: Gulein Marcus, Ben ten Donkelaar; diploma-B: Dirk Noordervliet, Beppie Veldhuyzen, Ben ten Donkelaar. Beyerincklaan: ddploma-A: Sj?ak Jan- son, Hans Brugmans, Johan Goosena, Henk Hijdra; diploma-B: F. v, d. Bos, Theo van Loohem, Herry Ver burg, Ben (je Groot, K. van Schie, J. v. d. Wetering. Os- en Paardènlaan: diploma-B: Han- hy dé- Haas, Jos- Nieuwenburg. Haarlemmerstraat: diploma-A: J. Schil- kens, M. de Lange. R. de Laaf, N. Prins, W. Ter Veer, M. Veriee, G. Klinkhamer, R. Heyden, H, Leuerink, N Oenle; diplo- nra-B: L Stuart, J. Neuteboom, A. Ammer- laan, L. Cranitsen, Van Dongen, N. Raap horst, L. Bikema, R. Coster. H, Krol, L. Bailey, B. Bakker. Asserstraat: diploma-A: Ineke Baars, Ansje Looman, R, Herns, W. Laman, Bob Logger, Leidy van Mourik, Sanneke van' Wingerden, Thea Grotenhuis, Jetje La man; diploma-B: A. K. Klinkenberg, P, Zimmerman, P. van Zwieten, Ineke Baars Ansje Laman. Noordcindc (schoolhoofd de heer Van Leeuwen): diploma-A: Heriny Selier, Jan ny Koet, Miep Dijkstra, Siem Geenjaar, Henneke Peterse; diploma-B: Riekje Bay, Piet Neuteboom, Kees de Wolf, Richard Molleman, Rob Doeven. Jan van de Vel den, Co den Doef. Henk Marcelis, Sjaak Klinkhamer. Nóordeindé (schoolhoofd de heer Hu- bregtse): diploma-A: Jan Schroder; dl- ploma-B: Maraanne de Vries. Haarlemmerstraat: diploma-B: Henny van Es. Krauwelsteeg: dipdoma-A: Henny da Hoof, Joke van Leeuwen, Corry Schelvis, Tineke Bonnet. VGLO Pelikaanstraat: diploma-A: Lies- je Springer, F. Booms, W. Vogelezang, E. Bruines; diploma-B: Lies van Sohie, Ri: Wallaart, Marie Mooren, Elly van Veg gel, C. Kroft, F, Plu, C. van Oogjen, Ansje Geuke. Levendaal: diploma-A: Helena v Have, Ineke Sieval, Marian Verburg, An neke Bedt, Joke Kuiters, Marijke Verberg, Coby de Vrind, Nellie Mudde, Marijke Woerkom, Joke Daleman, Gerda Holswilder; diploma-B: Joke Vrind, An neke Alberts, Jopie Beekman, Ingrid var Estrik, Moni de Morsink. Tineke Bieg- Henney v. Zij], Joke Sohrier, Wil ly Kordelaar. Lu5thoflaan: diploma-B: Margreot var Dorp, Janny van Tongeren, Elly van der Zeei ■deinde (schoolhoofd de heer Voor winden): dipdoma-A: E. van Ameyden, R. Vries, A. Hartog, L. Steenwinkel; dd- ma-B" M. Jansen, J. J. de Graaf, E. Herfst, E, van Ameyden. ide (schoolhoofd de heer Hu- bregtse)diploma-A: M, Pasma, N. Kup«- rius, J. Schroder; diploma-B: L, Kikkert, M. Zeegers. Kcrnstraat: diiploma-A" Hans Hooye- rinik: diploma-B: Cora Brussee. De auteur, geboren Surinamer van hindostaanse afstamming, had zich tot taak gesteld de staatkun dige ontwikkeling van zijn land te beschrijven gedurende de beslissen de jaren van 1945 toen het nog steeds als kolonie uit de tweede we reldoorlog kwam tot 1955, toen het als zelfstandig deelgenoot in het Koninkrijk der Nederlanden ook in ternationaal als'fully selfgoverning territory werd erkend. Uitgaande van de nog volledig kolo niale constitutie van 1936 en de Konink lijke autonomiebelofte van 1942, via een begin van autonomie in de constitutie van 1948, tot volledige autonomie in Suri naamse zaken in de constitutie van 1950 en tot het deelgenootschap in de zaken van het Koninkrijk in het statuut van 1954 wordt de staatsrechtelijke ontwikke ling als grondslag van de politieke grond slag breedvoerig door de auteur geschetst. Stellingen Van de «tellingen (in totaal 16) noemen Stelling 1De totstandkoming van de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk der Nederlanden moet worden beschouwd als het resultaat van de nog steeds ver anderende wereldopinie met betrekking tot de koloniale verhoudingen en niet van een ethische en liberale imperiale poli tiek van Nederland. Stelling 5: Het is ongewenst op een openbare terechtzitting zedenmisdrijven te behandelen. Stelling 6: Het is niet nodig, dat de rechter op een openbare terechtzitting voorlezing of mededeling doet uil een me disch voorlichtingsrapport omtrent de verdachte, ook al is deze recidivist. Stelling 16: Kan artificiële inseminatie bij dieren redelijk aanvaardbaar zijn, bij s behoort de donor-inseminatie op gronden -als volstrekt onaanvaard baar te worden Verworpen. PROMOTIES proefschriftLichtverstrooiing den colloidal* deeltjes in zoi gen, R A Vrij te Vleuten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4