Bloemenweek LeidenRijnsburg vier hoogtepunten hoogte Jonge moeders en bruidjes in Sleutelstad krijgen boeket kent Leidsche Wolspinnerij komt in Leiden terug Wat een aardige dingen men zelf al niet maken kan Leidse Sleutelbloemmeisjes ontvingen getuigschrift in Ontwikkeling te Leiden micro - organismen onderzoek Natu-raLax NIEUWE I.EIIW.HF COIR\NT DONDERDAG 2 JULI 1959 Bloemetjes worden flink buiten gezet Agenda voor Leiden Donderdag Speeltuin Oosterkwartier, 7 uur: vertrek gecostumeerde kinderoptocht door de Ohr. lyceum, 8 uur: ledenvergadering Vereniging voor chr. middelbaar en voor bereidend hoger Onderwijs. Koor Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur n.m.: gelegenheid tot meditatie en gebed. Vrijdag Speeltuin Oosterkwartier, 7.30 uur: tuin feest Antonius-clubhuis, 7.30 uur: afscheid mej. Van Vliet, directrice van de meis- jes-H.B.S. Zaterdag Speeltuin Oosterkwartier, van 3 uur af: kinder- en tuinfeest. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het Don- kozakkenlied (alle leeftijden): donderdag Geen plaats voor wilde dieren. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vlam en de pijl (14 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ik het mijn dochter? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 915 uur): Dwars door de hel (14 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De naakte Maja (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt deze week waargenomen door apotheek Reijst, Steenstraat 35, telef. 20136. De apotheek te Oegstgeest is doorlopend geopend. Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus Prentenkabinet: grafische kunst van Nono Reinhold e.a, (tot en met 15 augus tus). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopen van 9 tot 12 eo van 2 (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst tn de vakanties), concierge: Kolfmake: steeg 16a Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke da geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en v tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend vaD 9 tot 12 en v tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half op zaterdag tot 5 uur Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en va. tot 4 udr. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag vai tot 5-30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag t 9 uur; zaterdag TTET IN 1956 gesloten huwelijk tussen vader bloemencomité Rijnsburg -■--'-en moeder VVV Leiden blijkt zeer gelukkig te zijn. Men gaat in goede harmonie met elkaar om en het troetelkind Corso is uitgegroeid tot een evenement van grote omvang. Vorig jaar zijn er dan nog de telgen ten toonstelling en kindercorso bijgekomen, maar de grootste verrassing is wel de blijde gebeurtenis, die thans staat te gebeuren. Burgemeester Koomans heeft gisteren in het Rijnsburgse gemeentehuis een tweeling aangekondigd: concours hippique en corso-wandelmarsen. Zo worden de bloemetjes in Rijnsburg en Leiden dus weer eens flink buiten gezet. De bloemenweek 29 juli tot en met 1 augustus kent maar liefst vier hoogtepunten. Het corso-motto is dit jaar Hare Ma jesteit de Vrouw. Ontwerper Kiersch -pelde nóg kostbaarder en nóg grootser wagens dan voorgaande jaren. Zij zullen vooraf te bewonderen zijn in Flora-hallen, vrijdagsavonds van acht tot tien en zaterdagsmorgens van tot twaalf uur. Maar voordat het is moeten de handen uit de mou worden gestoken. Vijfhonderd bin- zullen met tal van assistenten hon derdduizenden bloemen opsteken, kilo's mos en honderden meters draad verwer ken. Dan zal de thermometer van de corsokoorts opnieuw angstig hoog stijgen. Men zal tot elkaar zeggen: elk jaar het gelukt, maar nu komen we toch echt niet op tijd gereed. Maar als het ogenblik van vertrekken is aangebroken, dan zullen alle wagens toch daar zijn, keurig afgewerkt, kant en klaar. i 10 t t 5-30 i Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uu zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag eo donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uui m vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend van 10 to 4 uur Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van met-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 behalve zaterdagmiddag. Klankvol stoeit gaat zaterdag 1 au lags twee uur van start, hij wordt kilometer lang en acht muziek korpsen zullen voor een klankvolle om lijsting zorgen Een opvallende noot zal derjeugdband De Scotjes uit Tilburg compleet met doedelzakblazers In Rijnsburg wordt een erepodium op getrokken, van welke hoge plaats hoge heren mei hoge hoeden de bloemenpracht :ullen bewonderen. Alle ambassadeurs, der Koningin in de pro- Zuid-Holland en de burgemeesters uit de omliggende gemeenten zijn uitge nodigd. Een gondelvaart zal men echter moe- n missen. Aanvankelijk waren er wel lannen in die richting, maar zij zijn ge stuit op technische bezwaren. Het kindercorso gaat dinsdag avond 28 juli om half acht met twaalf groepen van start, waaronder acht speeltuinverenigingen en het '.k. stedelijk comité Vakantiebezig heden. Elke groep omvat vijf poppe- wagens, vijftien autosteps, twaalf fietsen, gevolgd door de uitbeelding een vrij onderwerp en een sprookje. Men trekt langs dezelfde route als vorig jaar met muziek van het senioren- en juniorenkorps K. en G. en het jeugdorkest Den Burcht. De volgende dag is voor het hippique, dal wordt gehoud Leidse Hout onder auspiciën v; derlandse hippische bond. Er wisselend programma vastgesteld met als hoofdschotel een springconcours, 's Middags komen onder meer de jon geren aan de beurt, 's avonds is er ook een harddraversdemonstratie. De prijzen zullen worden uitgereikt door de vo< zifter van de hippische bond, bijgesta; door de echtgenoten van de burgemei ters van Leiden en Rijnsburg. Vrijdag 31 juli gaat de jeugd tot en kilo- r maken, 's Middags tussen twee en drie uur start zij van het Lugdunum- terrein bij de Haarlemmertrekvaart. Hal- ege zal de wandelaars een geurige Rijnsburgse bloemenruike-r worden aan geboden. De technische leiding berust vele verschillende manieren bij de schoonheid van de bloemen worden bepaald. Dit werk van bloemen comité en VW is een loffelijk stre ven, want de bloem spreekt een bloeiende taal, een zoete taal die de mens opbeurt en lafenis brengt. Het is zoals burgemeester Koomans het gisteren op de perssamenkomst zo mooi heeft gezegd: boven het com merciële uit zien wij de bloemen als een wonderlijk geschenk, als een vriendelijke groet van de Schepper in het jachtige leven van alledag. Als corso-deelnemer hebben ingeschre ven: de buurtverenigingen Centrum naalstraat, Sandtlaan, Bestevaer. S straat, Langevaart, personeelsvereniging Flora, kwekers Valkenburg en Katwijk, kwekers Oegstgeest en Voorschoten, kwekers Noordwijkerhout en Noordwijk, kwekers Rijnsburg, grossiers- en expor teursvereniging. damvereniging Leiden, damvereniging Rijnsburg, coöperatieve boerenleenbank Rijnsburg, Rijnsburgse Belangrijk geschenk uit Egypte voor museum van oudheden te Leiden Dezer dagen ontving het rijksmuseum /an oudheden te Leiden een belangrijke :ollectie voorwerpen uit Egypte. Het be treft hier een geschenk van de Egypti- che regering, die een groot deel van de ondsten, die bij de Nederlandse opgra- ingsexpeditie in Egypte wenden aange- roffen. aan ons land heeft afgestaan. De opgravingen werden in de jaren 1957- 1959 door het rijksmuseum van oudheden uitgevoerd te Aboe Roash, daairtoe in it gesteld door een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. De vondsten zijn afkomstig uit graven an de le en 2e dynastie vian Egypte ongeveer 3000 v. Chr.) en bestaan uit ardewerk. stenen vaatwerk, sieraden, werktuigen en gebruiksvoorwerpen. De voorwerpen worden thans behan deld in het laboi Bij dubbel zilveren feest Wal de iratie servatie ervan zijn voltooid, zal te zijner tijd een tentoonstelling aan deze'collectie worden gewijd. Oosterkwartier (Leiden) speelde volleybal Als de voortekenen niet bedriegen, gaat de Leidse speeltuinvereniging Oos terkwartier de laatste dagen van haar feestweek vieren met redelijk weer. En dat zou goed ztfn, want op die laatste dagen komt het aan. Gisteravond werden volleybalwedstrijden gehouden. De speel tuin was flink bezet. Voor volleybalwedstrijden is concen tratie nodig. Deze concentratie kon gis teren vanwege de drukke jeugd niet wor den opgebracht. Er was nog een ongun stige factor en dat wa6 de wind. De lichte volleybal kreeg vaak de raarste wendin gen. Toch hebben de toeschouwers dig volleybal kunnen genieten. Vooral de beide herenteams, waarin enkele 6terke spelers stonden opgesteld, kwamen tot een redelijk spelpeil. Bij de junioren ging het niet zo vlot. Hier bleek te kunnen wennen aan de plotselinge overgang van zaal naar openlucht. De juniorenteams, hoofdzakelijk bestaande uit spelers van P.W., speelden gelijk. Bij de heren won het A-team, zij het met moeite. De eerste set ging zelfs loren. In de tweede set herstelde de A- ploeg zich en in de derde set werd grote overwinning behaald, waardoor A Vanavond wordt een gekostumeerde kinderoptocht gehouden Ongetwijfeld zullen vele Kooi-bewoners hiervan ge leen het bedrijf bestond maar tegelijk vierde directeur A. A. Ver hoef zijn zilveren jubileum. In de met vele en prachtige bloemstukken versierde zalen van het restaurant De Beukenhof te Oegstgeest hebben de heer en mevr. Verhoef en de commissaris E. Bennink Bolt gerecipieerd. Op deze ontvangst werd meegedeeld, dat het in de bedoe ling ligt in de tweede helft van deze maand de administratie van het in Venen- daal gevestigde bedrijf naar Leiden over te brengen in het pand Zoeterwoudse- Gistermorgen was het jubileum in Vp- nendaal met het personeel gevierd. Er was nog een jubilaris: de Leidenaar Th. Groenewegen, chef van de smederij. Even- Nog een paar weken en dan slingert zich weer een kleurrijke stoet praalwagens door Leiden en omstreken. Meisjes en bloemen vormen een enige combinatie. Artistieke expositie in Leiden TN HET LEIDSE VOLKSHUIS werd gisteravond een alleraardigste expo- J- sitie gehouden van voorwerpen gemaakt door de geslaagden voor jeugdleidersexamen handenarbeid. Men staat werkelijk versteld van de kunstzinnige resultaten, die de heren H. Kors en B. Rosdorff met hun leerlingen hebben weten te bereiken. De cursus van de Leidse Jeugd- actie duurt een maand of negen en men heeft maar één keer per week les, dat is haast niet te begrijpen als men het werk zag, dat overzichtelijk uitgestald honderden belangstellenden trok. op de vaardigheid van de cursist, wa nog een speciaal examenwerkstuk worden gemaakt. Dit jaar zijn drie kan didaten afgewezen. Veertien dames één heer behaalden het diploma ei kunnen nu op hun beurt de verkregen bekwaamheid doorgeven. De namen van de geslaagden zijn: me vrouw E. Th. Blanken, mevrouw Hanno mejuffrouw G. de Mik, mejuffrouw M Rotteveel, mevrouw M. E. de la Rie, me juffrouw J. van Schooten, mevrouw H Schurink, mejuffrouw B. Steenstra, de heer J. van der Tuin, mejuffrouw L. Vis ser, mevrouw S. van der Waals, mejuf frouw L. A. Ypma, mejuffrouw A. A. Zaad Noordijk, mejuffrouw J. J. Geluk, mevrouw W. G. Volkers. Men zou ze zo meenemen de smaakvol uitgedoste poppen, de schaaltjes, mand jes, draaiorgels, prullebakken, portefeuil les, de meest uiteenlopende gebruiksvoor werpen, boeiend spatwerk, houtsnijwerk en van kunstzin getuigende verffiguren. Het peil van het geëxposeerde was uit eenlopend. maar als geheel maakte de tentoonstelling een zeer artistieke indruk. Wie zoiets ziet, krijgt meteen zin ook eens Bij zo'n cursus staat de vrije expressie op de voorgrond. Men wordt niet in een bepaalde richting gedwongen, maar kan de opgegeven onderwerpen geheel naar eigen inzicht uitwerken. Het huiswerk Ontwerper Kiersch nóg grootser Beloonde volharding In de Kaagsociëteit werden gisteravond de diploma's uitgereikt aan de Sleutel- blocmmeisjcs. Zij zjjn lid van „De sleu telbloem", de stichting voor ontwikkeling ontspanning van meisjes, werkzaam in bedrijven. Deze, door de bedrijven gesub sidieerde instelling, die thans 10 jaar be staat, is een afdeling van het nationaal centrum vorming bcdrijfsjeugd „De Zon nebloem", gevestigd te Rotterdam. In de Kaagsociëteit, die per boot was bereikt, opende mevrouw H. H. F Hen- dereon, directrice van de huishoudschool aan het Rapenburg, de avond, daar de voorzitter, de heer D. van Eek, door ziek te niet aanwezig kon zijn. Mevr. Hender son wee6 er op, hoe prettig het is, 1 zoveel meisjes, inaast hun werk, tijd den om de oursus, die niet alleen op en kook-, doch ook op medisch gebied raad verschaft, te volgen. Zij had respect voor het doorzettingsvermogen van deze meisjes en toonde dit door middel van de diploma'6. Tot 6lot, van haar openings woord dankte zij de leidster, mej. L. Huysman, die door haar goede zorgen en leiding zoveel steun verleent. Een ieder, die van de 40 cunsueavonden 37 heeft gevolgd, kwam in aanmerking voor het van een zegel voorziene getuig schrift. Diploma9 s Tot deze gelukkigen behoren: Agatha Oiere; Ria van Es; Annie Aben; Cobie v. d. Blom; Door Piket; Gerrie Bon; Frida Goree; Tonie Verhoeve; Greetje Verhoeve; Greet Keyzer; Too6 Crama; Ineke de Boer; Atae Dissevelt; Riet van Gils; Cobi Hamaat; Iet de Lincel; Agaat v. d. Maden; Annie Meyer; EHy de Smits: Wiltly Thelen; Marry Verhoef; Diny v. d Weerd; Suze v. d. Berg; Anneke v. d Zeeuw; Willy v. Zyp; Ria Lagas; Marijke de Leve; Henny v. d. Laan; Dlny Alt; Petra Rijnbeek; Lida Westierink; Kraan; Elly CiereGer v. Vliet; Nel Schot; Ria Borst; Stientje Fildppo; Tiny Kramers; Janny v. Veen; Tiny Hoffmon; Annie Keyzer; Jannie van Hereon; Bertha Kruger; EHy Oudshoorn; Diny Romeyn; Cor Schenkeveld; Bep Robijn; Suze Beek man; Riet Lepelaar; Nellie Prins. bij de wandel kring Leiden en omstreken van de Koninklijke Nederlandse bond voor lichamelijke opvoeding. Groepen en individuelen kunnen zich opgeven bij se cretaris C. A. J. van Latesteyn, Ooster straat 11a, Leiden. De avondbloemenmars over vijftien ki lometer is voor de ouderen. Tussen zes en zeven uur vertrek van hetzelfde ter rein. Deze tocht voert langs de versier de wagens, die om half acht een niet- verliohte avondrit van de Jan van Hout kade af maken. Het programmapunt, dat wij als laatste noemen, is niet het minst be langrijke. Integendeel. Wat in het Zwitserse Zürich geweldig is inge slagen, wil men ook In Lelden pro beren. Gedurende de bloemenweek worden namelijk alle jonge moeders en bruidsparen met een kleurig boe ket bedacht. En zo zullen vele duizenden op Postduiven vlogen voor kampioenschap De postduivenvereniging Leiden e omstreken heeft een wedvlucht gehouden van Chateauroux met 225 vogels. Uitslag: L. J. Drost, 1, 4; K. v. d Berg, 2; J. Smits 3; M. de Vreugd, 5, 7, 3; C. v. d. Zwart, fi, 13. 14, 25; Th. Duivenvoorden, 9; J. Jungerius, 10, 11, 17; J van Wezel, 12; Flippo, 15; Chr. Selier, 16, 22; W. v. d Zwart, 18; Th. v. d. Krogt, 19: Barnhoorn 20; Th. v. d. Ploeg, 21; H. v. d. Vecht, 23; Van der Plas. 24. Tevens werd een laatste vlucht gehou den voor het kampioenschap Vitesse van Mons uit, waarvoor 346 duiven waren in geschreven: C. v. d. Zwart. 1; M. de Vreugd, 2, 5, 14, 21; K. Schaap, 3,23; Th van Essen. 4. 12; L. J. Drost. 6. 9, 13; J. G. R. Langhout; 7. 16. 22; Heemskerk. 8; J. Roest, 10; E. v. d. Hooff. 11; J. Smits, 15; K. v. d. Berg, 17; R. Slikkerveer, 18; v. Diik. 19: A de Wit. 20; C. Drost, 24; H. v. d. Vecht, 25. De kampioenen voor Vitesse zijn: 1. C. v. d. Zwart, Sassenheim, 1298 punten 2. M. de Vreugd, Lisse, 1276 p.; 3. K. v d. Berg, Oegstgeest, 1238 p.; 4. L. J. Drost Sassenheim. 1212 p.: 5. L. van Duyn, Kat wijk. 1174 p. MEDEDELING AUTOSERVICE CEBR. VAN ULDEN Onze smeerinsbaldatie is verhuisd naar de Verdamstraat 6 Wachten is niet meer nodig. Elk merk, prima werk Tel. 23441 Met subsidie van Z.W.O. Resultaat kan zeer grote praktische waarde hebben De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. E. Dinger, hoogleraar in de tropische hygiëne aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het Instituut voor Tropische Geneeskunde alhier, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de ontwikkeling van „rickettsiae" (micro-organismen) in de cel. Genoemd onderzoek staat onder leiding van dr. H. L. Wolff, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het laboratorium voor tropische hygiëne. Door de Z.W.O.-subsidie heeft men voor dit onderzoek, dat uit eigen middelen wordt gefinancierd, als assistente een doctoranda in de biologie kunnen aanstellen. Reeds eerder werden in het laboratorium voor tropische hygiëne onderzoekingen gedaan naar de ontwikkeling van het influenza-virus en het bof-virus in de cel, die respectievelijk werden gesubsidieerd door het Influenza-fonds en door T.N.O. De heer Den Heeten en mr Brander horst. ondervoorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, waren gis teren bij de velen, die in De Beuken hof te Oegstgeest hun gelukwensen kwamen aanbieden by het zilveren jubileum van de Leidsche Wolspin nerij'. Op de foto: in gesprek met de directeur, de heer A. A. Verhoef, die van de oprichting af de leiding van het bedrijf beeft. Foto N. van der Horst jubileerde de technische onderdirec teur. de heer M. J. Maerschalck. 's Mid dags ging het voltallige personeel, twintig >bussen met 900 man, op weg naar het ten. In Avifauna te Alphen aan den i werd een diner aangeboden en vonds voerde een keur van radio-ar- ten in de Stadsgehoorzaal te Leiden feestelijk cabaretprogramma uit. i.i de velen die gistermiddag hun feli- ties kwamen aanbieden, waren de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. Kinschot, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt van de Leidse vereniging van In dustriëlen. de heer H. A. M. van Kerk- hoff, directeur van V. en D., de heer J. W. Heringa, directeur van Heringa en Van Wijk. mr. H. A. C. Branderhorst, secreta- an de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, en de heer G. J. den Heeten, ondervoorzitter van de Ka mer. Voorts was er een groot aantal fa brikanten, collega's en leveranciers. Geslaagden HBS voor meisjes te Leiden Voor het eindexamen van de gemeen telijke HBS voor meisjes te Leiden, af deling MMS, slaagden: Marianne Borre- gaard, Wassenaar; Greetje Broekhuizen, Noordwijk aan Zee; Henny Broesder, Leiden; Christa Bruin, Oegstgeest; Elly Diepstraten, Leiden; Gudy den Hejer, Katwijk aan Zee; Willemien van der Kaaden, Leiden; Marci/t Kocsis, Leider dorp, Anke van Mazijk, Leiden; Joop von der Meer, Alphen aan den Rijn; Aagke de Roode, Leiden; Gerdie Splinter, Leiden; Marijke van Tol, Leiden; Noortje Was sing, Leidsehendam; Hans de Jong, Lei den; Ineke van den Berg, Boskoop; Ma rianne Brand, Voorschoten; Lierteke Dinger van Kruiningen, Wassenaar; Frie da Eelsing, Noordwijk aan Zee; Ingrid van Elk, Hazerswoude; Anneke van der Huyzen; Marijke Kaïmpman, Leiden; Ma rijke van der Linde, Leiden; Atie van der Marei. Valkenburg: Nely Moonen, Leiden; Netty Nolle, Oegstgeest; Ilonka van Roo sendaal, Alphen aan den Rijn! Paula Rij- ling. Voorschoten; Wil Teyn. Leiden; Marga Veer, Voorburg; Atie Vlasblom, Voorschoten; Carlie Vis, Katwijk aan Zee; Marianne van der Zee, Leiden. Vier stadia In een onderhoud met dr. Wolff verna- nen we, dat de micro-organismen, die rickettsiae" worden genoemd, in grootte ussen de virussen cn de bacteriën staan. )eze rickettsiae, die zich alleen door mid- lel van „levende cellen" kunnen verme nigvuldigen, zouden tot de (ultra) virus- ïn kunnen worden gerekend, doch zij erschillen van deze in drieërlei opzicht i de eerste plaats, omdat zij in de licht- licroscoop zichtbaar kunnen worden ge laakt. secundo omdat zij min of meer en eigen stofwisseling hebben en ten derde omdat zij gevoelig zijn voor de zogenaamde „breedspectrum antibiotica". De rickettsiae veroorzaken onder meer de gevaarlijke vlektyfus en de in de tro pen voorkomende vlektyfusachtige ziekte „mijtenkoorts". Met de ontwikkeling van de verwekker van laatstgenoemde ziekte, de rickettsia tsjtsugamushi, houdt men zich in Leiden bezig. Bij de ontwikkeling van virusdeeltjes in de cel hunner gast heer, zo vervolgde dr. Wolff, kan men ^h^d1516 V'er versch'"ende stadia onder- In het eerste de zo geheten „adsorp- tiefase" hecht het virusdeeltje zich aan cel. Daarop volgt waarbij de para siet de cel binnenkomt. Het derde sta dium is de „eclipsfase", waarin het deel tje uiteen valt en nieuwe virusdeeltjes worden opgebouwd. Het vierde en laatste stadium staat bekend als de reproduktie- fase. waarin de nieuwe viruselementen de gastheercel verlaten. Russische methode Naar analogie van hetgeen bij de ontwikkeling van virusdeeltjes in de gastheercellen gevonden is, bracht men nu in het laboratorium voor tropische hygiëne een groeicurve voor de rickettsiae te bepalen. Het slagen van zulk een onderzoek staat of valt met de gevoeligheid van de gebruikte mebhode. Tot op heden heeft men voor dit doefl: reeds vele methodes geprobeerd, maar deze later weer verworpen. Thans is men met een in Rusland ontwikkelde techniek begonnen, die het gewenste resultaat schijnt te geven. Vroeger is reeds, onder anderen door d: Wolff en zijn medewerkers, de g: i bof-v i be studeerd. Voor de groei van het bof-i bleek, dat in de adsorptiefase, welke on geveer vier en een halfuur duurt, het aantal infectieuse eenheden in de weef selcultuur constant bleef. Daarna volgde een stadium van vermindering aantal deeltjes, dat nog een besmetting van nieuwe cellen teweeg kon brengen (de indringingsfase). In de daarop vol gende eclipsfase nam men reeds de vor- nog niet in staat om nieuwe cellen te be smetten. Tenslotte scheidde de cel vol waardig virus af: de produktiefase. Het onderzoek van dr. Wolff en zijn medewerkers houdt zich nu speciaal met de tweede en de derde fase bezig. Dit ge deelte is namelijk reeds intensief bij het bof- en influenza-virus bestudeerd, bij zich vragen voordeden, welkt thans aan de hand van het rickettsiae- onderzoek hoopt te kunnen wel het nog niet bekend is. ilipsfa: lijk voor het bof- en influenza-vi ben oriënterende proeven doen den, dat zulks ook hier het geval eens hopen de onderzoekers te vaststellen of de rickettsiae een e afhankelijke stofwisseling hebben zij het stofw' heb- ngsprc e nuclei hu urstofw Hoewel het onderzoek een zuiver we tenschappelijk karakter draagt en geen enkel geneeskundig belang heeft, moet de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat het later voor de praktijk van grote be tekenis blijkt te zijn geweest. Indien men er in zou slagen met bepaalde stoffen die door het weefsel verdragen kunnen worden de vermeerdering van virus deeltjes af te remmen, dan openen zich misschien perspectieven, gelijksoortig aan die van de bestrijding van bacteriën door middel van antibiotica. Ook deze midde len gaan immers de voortplanting van bacteriën in het menselijk lichaam tegen. Op het ogenblik beschikt de medische we tenschap nog over geen enkel middel, dat de virussen, die onder meer gele koorts, pokken, mazelen en kinderverlamming verwekken, kan beïnvloeden. Het enige wat men tot dusverre in de strijd tegen de virusziekten heeft kunnen bereiken is de bereiding van vaccins met preventieve Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders een herd- nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlüke regelmaat ...dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. E«n uitkomst Mj kordnokklp »»rstoppln|. 60 tabl. 1.35 Bevorderingen Rode Kruis in Leiden Tot tweede luitenant bij de colonne Leiden van Het Rode Kruis is benoemd de heer H. C. F. de Greef. De comman dant van de colonne Leiden, dokter H. P. Veldhuyzen, reikte hem gisteren de onderscheidingstekenen uit. Verder wer den de heren J. van Oosten, J. Schouls en A. P. K. Vring aangesteld als helper. De bijeenkomst werd onder anderen bij- E. E. Meulman. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robert, z. v. C- M. Kemp en J. Mossing. OVERLEDEN: J. van Delft, 80 jr. weduwe v. K. van Egmond; J. van der Niet, 5 maanden; J. van Leeuwen, 78 jr; A. H. van der Horn, 64 jr, weduwe v. J. C. van Hoogeveen; H. J. M. van Strien, 45 jr. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3