Jlieumc £ditsrtje Gümranl Huwelijk Albert-Paola als uit sprookjesboek Pracht en praal won het van het sombere weer Klacht over censuur op Nieuw-Guinea Sukarno zal nu spoedig handelend optreden Tinkoning een goudmijntje zijn vroegere voor vrouw Geheime bond (Ruiterwag) in Zuid-Afrika DONDERDAG 2 JULI 1959 BUREAUS: Siccus tra at 31 Directie, Redactie, Abonnementen- Ad verten tle-af deling Tel 81441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is gbfblmn myn Bert ia tegljenspoef Veertigste jaargang no. 11603 Or. e. OIEMEB Glimlachende prinses en ernstige prins Hoge onderscheiding Mejuffrouw mr. M. A. Tellegen is be noemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. H.M. de Koningin heeft bij het afscheid van mej. Teilegen als directeur van het Kabinet der Koningin de versierselen van deze onderscheiding persoonlijk overhandigd. Juni sloeg zonrecord (Van onze weerkundige medewerker) niJNA had juni zowel het zon- als ook het droogterecord gebroken maar gelukkig, althans voor de land bouw in ons land, kwam er regen. In laatste vier dagen van de maand ■er dan in de daaraan voorafgaande 26 junidagen. De Bilt registri Iets warmer De Bilt verwacht tot morgen- Over het algemeen veel be wolking met hier en daar wat im motregen, maar voornamelijk r\ /fö 'n ^et zui^00sten van het land A Ijj ook enkele opklaringen Ma- tige tot krachtige westelijke wind tot zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). VRIJDAG 9 JULI Zon op 4.25, onder 21.03 uur; maan op 2.49, onder 18 30 uur. HET WEER UN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) "17"OOR DE DUUR VAN HET LEVEN beloofden prins Albert en prinses Paola elkaar vanmorgen echtelijke trouw en zo zijn ze voor de duur van het leven van vanmorgen af man en vrouw. Dit op zichzelf alledaags gebeuren heeft het hele centrum van Brussel op de kop gezet, heeft orkanen van gejuich in de straten op doen steken en heeft de donder van saluutschoten tot in de verre omgeving laten rollen. De Belgen hadden er een feestdag van gemaakt, een échte feestdag, gespeend van werkuren. Rijen dik stonden ze op de trottoirs opgesteld om de door ruiters geëscorteerde stoet van auto's naar en van de St. Goedele te zien rijden. De nationale vlaggen van België en Italië klapperden bij tientallen tegelijk in de wind en het „Paola!" en het „Albert"' waren niet van de lucht. Om tien uur vanmorgen, toen zich I boven Brussel donkere regenwolken had den samengepakt, begon de plechtigheid in de grote Rijkszaal van het Koninklijk Paleis. Een stralende Paola, gehuld in een wit-satijnen bruidsjapon met een terslange sluier van Brussels kant oranjebloesem in het haar, stond daar voor burgemeester Cooremans, die het burgerlijk deel van het huwelijk zou vol trekken. Een ietwat schuchtere en zenuw achtig met de handschoenen spelende Al- bert stond aan haar zijde met de schitte- ring van goud en het reinste wit op het marine-uniform, waarop de rangaandui- I ding van een kapitein-luitenant ter zee was gestikt. De leden van de beide fami lies bevonden zich iets verder in de zaal, 1 bij de frêle stoeltjes, welke nog het pen van koning Willem I dragen. was de kleding voor de heren en lange japon en hoed die voor de dames. I Op een sierlijk Lous XVI-tafeltje met een grijs marmeren blad lag het register, I dat door bruidspaar en getuigen gete- I kend moest worden. Ernstig, zelfs stijfjes, stonden de laatsten in de ste rij. Voor prins Albert waren zijn zwager, erfgroothertog Jan van xemburg, en zijn oom, de Zweedse j I Carl Bernadotte, die prins Alexar de stiefbroer van de bruidegom, we I minderjarigheid verving. Als getuigen voor prinses Paola traden op haar broer, prins Fransisco Ruffo, en haar zwager, de markies van San Germano. I Onder diepe stilte werden de handteke- ningen gezet, waarbij de nerveuze brui- 1 degom tot tweemaal toe aan een func- tionaris de juiste plaats moest vragen, i Met een vaste stem nam toen burge meester Cooremans het woord i de grote eer te gewagen, die het hele Belgische volk door deze huwelijksvol trekking op nationale bodem ten deel gevallen was. Hij feliciteerde het jonge paar hartelijk, evenals alle familieleden „Madame," zei de eerste burger van Brussel nog, zich tot donna Paola wendend. „De mensen hebben u als een eenvoudige, glimlachende en geestdriftige vrouw gadegesla gen. Maar ze hebben u ook ernstig en vervuld van een soort tederheid gezien, gedurende die ogenblikken, waarop de vreugde voor herinnering en inkeer plaats moest maken Op het prachtige Paleizenplein betraden prins Albert en prinses Paola voor 't eerst als man en vrouw de straat, be jubeld door een reeds uren wachtende menigte. „Vive la princesse!" klonk het boven alles uit en hier en daar werd in een soort spreekkoor de kreet „Al- bert!" aangeheven. De formatie van de stoet duurde ongeveer een kwartier. Ruiters van de Konink lijke Escorte op zwarte, bruine en grijze paarden zorgden voor een unieke om lijsting van de twintig glanzende auto's. Hun getrokken sabels en gevelde lan sen flitsten in het licht, terwijl het rood, goud, blauw en wit der uniformen een feest van kleuren vormden, dat door de trappelende hoeven nog eens werd ge accentueerd. Langs de route, die via het Koningsplein, de Koudenberg en de Albertine naar de St. Goedele voerde, stond het eveneens zwart van mensen. Enkele duizenden militairen waren als een erehaag neer gezet en hier en daar had men ook mu ziekkorpsen opgesteld. De vaandels neigden zich, toen het bruidspaar-in een open, met witte rozen èn anjers versier de auto passeerde, de geweren werden gepresenteerd en het volk barstte in een laaiend enthousiasme uit, dat zelden in Brussel is gezien. Boven de hoofdingang van de St. Goedele. die voor de Belgen het zelfde betekent als de Westminster Abbey voor de Brit ten. was een witte pergola met rode be kleding gebouwd, terwijl de lopers ver waren uitgelegd. Machtig rezen de vale torens in hun gothische pracht omhoog De Salvator van de Bourbon, de enige klok die de kerk nog rijk is. deed zijn klanken over de daken buitelen en steeds weer werd het verplaatsen der paarden en het optrekken van de auto's gehoord. Op de maat van De Landsheere's „Plechtige Intrede" voor orgel, trompetten en bazuinen schreden prins Albert en prinses Paola de kerk binnen, met de ernst van de komende plechtigheid duidelijk op het gezicht. Zij werden voorafgegaan door het achtjarige dochtertje van koning Leopold en prinses Liliane, het lieftallige prinsesje Marie-Chris- tine, en gevolgd door de in licht blauwe toiletjes gestoken dochter tjes van de markies en de markiezin van San Germano, die als bruids meisjes en sleepdraagstertjes fun geerden. In ec Axel van Denemarken en prins Alexan der van Joegoslavië, resp. een oom en een neef van Albert. De St. Goedele was magnifiek aangekleed. Uit de orangerie van het Paleis van Laeken waren witte hortensia's, palmen en varens gekomen, terwijl de pilaren met Belgische en Italiaanse nationale kleuren waren gedrapeerd. Door mid del van met goudstiksels afgezette banen van rood fluweel had men rond om het hoofdaltaar prachtige effecten verkregen. Ook de bidstoeltjes en de zetels voor het bruidspaar waren van rood fluweel en in het schip van de kerk waren de vlaggen van de Belgische provincies uitgehangen. Een lichtelijk nerveuze Paola werd door Albert zelf naar het altaar geleid, voor het front van de ongeveer duizend ge nodigden, die zich in de St. Goedele be vonden. En voordat kardinaal Van Roey het huwelijk naar rooms-katholiek ge bruik inzegende, sprak hij enkele woor den van welkom en vooral van advies uit. „Houdt gij beiden steeds het oog op God gericht," klonk de heldere stem van de primaat, terwijl koningen, prinsen, mi nisters, diplomaten en andere hoog waardigheidsbekleders aandachtig toe. luisterden. „Hij is de Soeverein van de mensen, van de gezinnen, van de naties. Dat uw gedrag door Zijn heilige wet bepaald mag worden. Dat Zijn liefde het leven uwer zielen wordt. Dat Zijn beloften het doel worden van uw on sterfelijke hoop Advocaat-generaal met verlof bij het Hof van Justitie Nieuw-Guinea. mr. \V. C. van Beek, is verlof verleend, hangende een op ver- de gouverneur van Nw.-Guinea, door het hof van justitie in te stellen on derzoek naar de gedragingen in dienst an deze hoofdambtenaar. Bij dit onderzoek zal tevens worden be rokken de vraa.g, in hoeverre censuur du zijn uitgeoefend op in- en uitgaande poststukken. Gouverneur mr. P. J. Platteel zou mr. an Beek op 12 juni ongevraagd verlof hebben verleend in verband met een door Beek bij de president Hof, mr. M. H. Vrijheid, ingediende klacht r onwettige censuur op de post door parket van de procureur-generaal. De gouverneur zou dit beschouwen als schen ding van het ambtsgeheim. Hij zou de president hebben ontboden en hem heb- arschuwd tegen verdere inmen ging of uitlatingen. De klacht hield in. dat er niet alleen nsuur wordt geoefend op de post van Indonesiërs maar ook nu en dan van ver schillende Europeanen, zoals bisschop Mgr. M. Staverman, ds. J. Drost, de Ned. Handelmij, de secretaris van de Christe lijke werknemersorganisatie, advocaten, buitenlandse journalisten en anderen. Het plaatselijk dagblad De Koerier werd een onderhoud met de gouverneur geweigerd de procureur-generaal had het blad medegedeeld, dat het wel van de gou- r zou vernemen, welke maatrege- tegen De Koerier zouden worden Oud-Nederlander in V.S. omgekomen Tien mensen zijn gisteren bij een vlieg tuigongeluk met een gecharterd toestel bij Marion in Ohio om 't leven gekomen. Onder de slachtoffers bevindt zich de heer J. de Bliek, directeur van een fa briek in Passaic, die van Nederlandse ernstige on gerustheid heersen daar de berichten over censuur steeds vastere vormen krijgen, terwijl de overheden zwijgen. In bevoegde kringen in Den Haag is men nog niet van deze zaak op de hoog te, zodat men het onderzoek moet af wachten. Dit zal betrekking hebben op de vraag in hoeverre in het verleden cen suur is uitgeoefend. De klachten over censuur zijn reeds naar voren gebracht in het verslag der parlementaire missie, dat betrekking had op de vorige be stuursperiode. Foto's van Brussel Vijf foto's van het stralende huwelijksfeest van prins Al- bert en prinses Paola, vanmor gen in Brussel: geheel boven aan de hartveroverende bruid en daarnaast bruid en bruide gom (zij glimlachend en rustig, hij ernstig en nerveus) in de rijkszaal van het. paleis. Daar onder de stoet van auto's tus- tussen paleis en kerk, lang zaam over de kasseien van de Brusselse straten, en daar naast het bruidspaar samen in de auto de enige open auto van de hele stoet. Ten slotte prins en prinses, zoals zij door de kerk, de Sint-Goedele, zich naar hun plaatsen begeven. Oproer bij vloot is ten einde ZATERDAG zal Sukarno officieel opnieuw geïnstalleerd worden als pre sident. Volgens de chef-staf van het leger zal hij dan bij besluit de revolutionaire grondwet van 1945 opnieuw van kracht verklaren. Hiermede zou de president volgens Nasution handelen overeenkomstig^de wens van de grote meerderheid der bevolking en eigenlijk zouden de opstandelingen dit ook toejuichen, ook al voeren zij uit propaganda-overwegingen daar tegen actie. £)E BOLIVIAANSE tinkoning An tenor Patino moet het gevoel krijgen dat hij een goudmijntje is zijn gewezen echtgenote. Marie Chris tine de Bourbon. Een Parijse rechter heeft nl. uitgemaakt dat Patino aan zijn vrouw, van wie hij gescheiden de helft van zijn inkomsten sedert hun huwelijk in de jaren dertig werd ge sloten. moet betalen, en dat is nogal wat. De ex-mevrouw Patino heeft volgens de Parijse rechter voldoende bewezen dat he-t huwelijkscontract, dat voorzag in gescheiden boedels en inkomsten van de echtelieden, door haar opvoeder was getekend toen zij nog minderjarig was Voorts erkent de Parijse rechter de door Patino, vorig jaar in Mexico verkregen scheiding van zijn vrouw niet, omdat het paar indertijd in Spanje is getrouwd en Spanje geen echtscheiding kent. Nu kan de heer Patino zich aan deze aderlating onttrekken door Frankrijk te verlaten, doch dan ontgaan hgm ook en kele voordeeltjes die de Parijse rechter hem toekende. Een daarvan is dat de alimentatie is verminderd van een mil joen tot 500.000 frank per maand. Boven dien moet mevrouw hem twintig miljoen frank betalen wegens de moeilijkheden die Patino in 1952 in Amerika heeft on dervonden toen hij daar op aanstichten van zijn vrouw werd gearresteerd. Mevrouw Patino heeft hem indertijd in Amerika laten veroordelen tot een alimentatie die zo hoog was dat de heer Patino het raadzaam achtte geen voèt meer op Amerikaanse bodem te zetten. Toch moest hij er in oktober 1952 zijn voor het regelen van bepaalde kwesties, en omdat mevrouw ook belang bij cjie kwesties had, kwamen zij een bestand Het ongeluk wilde dat mijnheer de ter mijn met twee uur overschreed en me vrouw liet hem onmiddellijk arresteren. Om vrijgelaten te worden moest hij toen een borgsom van 250.000 dollar stor- twintig marinevlicgcrs werden gearres teerd bij hun terugkeer van een opleiding in Engeland omdat zjj geweigerd haddi een in Amerika opgeleid kapitein als commandant te aanvaarden. De moeilijkheden breidden zich uit to velschillende vlootbases en zouden wel licht hebben geleid tot het aftreden var de chef van de marinestaf, vice-edmiraal Sübiyakto, die het bevel tot arrestatie had gegeven. De zegslieden delen mede, dat Subiyatoto voorlopiig in functie zou ven en dat men premier Djuanda had verzocht ails scheidsrechter op te treden. Een aanrbal oorlogsbodems te Soerabaja ■zou zich tegen een bevel dm buitengaats hebben begeven. Zij bleven echter Indonesische wateren en zijn op hun basis teruggekeerd. Van het bestaan van een geheime or ganisatie tot bevordering van de Afri kaanse nationalistische doelstellingen wordt melding gemaakt door het in het Engels verschijnende blad Rand Daily Wail.' De beweging heet de Ruiterwag. olgens het blad is het een soortgelijke organisatie als de beruchte „Broeder bond". De Broederbond is een oud gevestigd geheim genootschap waarvan alleen Afrikaners lid kunnen zijn. Het doel van is de belangen van de Afrikani op alle gebieden van het leven te be vorderen. De bond is het doelwit periodieke aanvallen door de oppositie in het parlement. De Ruiterwag, aldus de Mail, „i feite een jonge Broederbond'". Het blad deelt mee. dat in vertrouwelijke docu- en de volledige bijzonderheden be kend gemaakt worden over de inwij ding van de Ruiterwag in Bloemfontein in september 1957. Het blad is in het bezit van deze documenten gekomen. Het algemene doel van de Ruiterwag de Afrikaners als een afzonderlijk volk te handhaven en ontwikkelen, voor keur te geven aan Afrikaners in het zaken, en beroepsleven, het rooms-ka- tholicisme te bestrijden alsmede de netselaiij en organisaties dié vijan- sfaan tegenover het volk. !t zorgvuldig uitgezochte ledental de Ruiterwag bedraagt op het ogen blik 157. Het zijn voor het merendeel personen die werkzaam zijn aan uni versiteiten, bij de rechtspraak, in open- are dienst, bij het onderwijs, de de- nsie en de politie. Onder de vooraanstaande leden be- ndt zich D. W. Verwoerd, zoon van de -emier dr. Hendrik Verwoerd. Toelage prins Albert goedgekeurd De Belgische Kamer van afgevaardig den heeft de jaarlijkse toelage van prins Albert van 250.000 goedgekeurd. De socialisten stemden tegen het voor stel daar zij het een voorbarige maatregel noemden, die niet op de grondwet steunt. 1 De socialistische woordvoerder merkte echter op. dat zijn partij overigens het prinselijk paar alle geluk toewenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1