VORSTELIJK HUWELIJK Albert Luisterrijk feest in Brussel Voor het eerst weer dertig jaar na Paola .0" Natuur verplaatst zich Chefarine 4 Eerste Kamer aanvaardt Algemene Belastingwet Wet en Evangelie: zo is de juiste volgorde Rijwielpadenplan wordt geheel verwezenlijkt s WOENSDAG 1 Jl'LI 1939 J^E PRINS VAN BELGIË is altijd een figuitr van de achtergrond geweest. Deze tweede zoon van ko ning Leopold, die zijn moeder, de zo tragisch om het leven gekomen koningin Astrid, nooit bewust heeft gekend, is de vorige maand vijfen twintig jaar geworden, doch de felle schijnwerpers der publiciteit hebben hem nog nauwelijks beschenen. Hij is lid van de Senaat, president van het Belgische Rode Kruis, president van de Nationale Spaarkas en marine-officier, 't Liefst vertoeft hij echter in de vergetelheid, 't zij als burger achter het stuur van een pijlsnelle sportwagen, of als botani cus, temidden van zijn zelf gezochte en gedroogde bloemen en planten. jVïet alleen de- natuur intrigeert deze zo bescheiden gebleven jongeman, maar ook de geheimen van de oudheid, welke door opgra vingen aan het licht zijn gekomen. Hij geldt als een kenner van de tijd perken, welke aan de geschreven ge schiedenis vooraf zijn gegaan, als een enthousiast bezoeker ook van musea, waarin men de geheimtaal der pre-historie tracht te ontcijferen. Prins Albert houdt van de jacht en het ronkende lied der snelheid, maar niet van de zee, waarop hij in de wapenrok van zijn broer zo vaak heeft gevaren. De oor zaak hiervan is eenvoudiger dan wel eens wordt verondersteld, want, evenals zo vele andere marine- en koopvaardij- officieren wordt hij. meer dan hem lief is. door zeeziekte gekweld Als kind heeft Albert het Belgische volk maandenlang zongen gebaard. Daar hij pas zeer laat begon te spreken, waren de geruchten dat hij stom was niet van de lucht en vele zegslieden hadden hem zelfs doofstom gemaakt. "17"ON'ING LEOPOLD heeft aan al die praatjes op kordate manier een einde gemaakt. Bij de opening van de Inter nationale Jaarbeurs in Luik nam hij de kleine Albert op de arm en liet hem, helder en duidelijk, enkele woorden van welkom spreken, die overal in de hallen werden weerkaatst en via de ether in de huiskamer van duizenden klonken. Nooit heeft iemand het daarna gewaagd het jonge prinsje een spraakgebrek toe te schrijven, want het veelbesproken middel was geheel probaat geweest. Tussen zijn zesde en elfde jaar. in een periode dus. waarin indrukken van buiten diep in een kinderziel worden ge grift. maakte Albert de Tweede Wereld oorlog mee. In 1944 werd de gehele ko ninklijke familie in ballingschap gevoerd, eerst naar Duitsland en later naar Oostenrijk. De ballingschap van het Bel gische koningshuis was met het einde van de oorlog helaas niet ten einde. Door bin nenlandse politieke moeilijkheden ge dwongen, moesten koning Leopold en de zijnen naar Zwitserland reizen, waar Albert de middelbare school bezocht Na terugkeer in België in 1950 studeerde hij nog vier jaar aan de Universiteit van Brussel en bracht al zijn examens tot een goed einde. "jl/TET PRINSES LILIANE, de tweede -L'-L vrouw van zijn vader, heeft de Prins van Luik altijd heel goed kunnen op schieten. Hij houdt van haar als 'van een bloedeigen moeder, evenals trouwens de andere kinderen van koning Leopold. Is hij buiten de stad. dan telefoneert hij eerder haar dan zijn vader. Van al z'n jeugdgeheimen heeft hij haar deelgenote gemaakt en zij was ook de eerste, aan wie hij zijn liefde voor prinses Paola op- biechte Ook met z'n broer, koning Boudewijn, MORGEN is dan de dag, waarop iedereen in België met spanning heeft gewacht. Voor 't eerst sinds dertig jaar wordt er in Brussel weer een vorstelijk huwelijk voltrokken, bij welk gebeuren prins Albert van België en prinses Paola Ruffo di Calabria het stralende middelpunt zijn. Uit alle delen van Europa zijn de gasten naar de feestelijk ver sierde hoofdstad gekomen. Er zijn prinsen en prinsessen uit de Scandinavische landen bij, uit Italië, Frankrijk en Joegoslavië. Ook ex-koning Umberto van Italië en zijn gade zijn van de partij, want de laatste, koningin Marie-José, is nauw aan het Belgische konings huis geparenteerd. Het kerkelijk huwelijk zal 's morgens in de St. Goedele worden ingezegend door de primaat van België, kardinaal Van Roey. Het burgerlijk huwelijk vindt, eveneens in de morgenuren, in het Paleis van Brussel plaats, waarna de hoge gasten in het Paleis van Laeken een lunch zal worden aangeboden. Voor het grote publiek zal de rijtoer naar cn van de kerk het alles overheersende evenement zijn. De stoet zal bestaan uit een twintig tal open wagens, voorafgegaan en gevolgd door de in gala gestoken ruiters van de Koninklijke Lijfwacht. De Prins van België zal de uniform van kapitein-luitenant ter zee dragen. Alle overige leden van de koninklijke familie en de buiten landse prinsen zullen in rok zijn, terwijl voor de prinsessen lange japonnen en hoeden zijn voorgeschreven. Wat de Belgische vrouwen vooral interesseert, is de kleur en de snit van de bruidsjapon. Deze is, naar een eigen ontwerp van prinses Paola, door een vooraanstaand, Napolitaans modehuis vervaardigd, doch zoals gebruikelijk worden de details ervan nog geheim ge houden. Ook geheim is het doel van de huwelijksreis, die morgenmiddag zal beginnen. Men verwacht dat het prinselijk paar in een sportauto zal stappen voor een tour door West-Europa, die zo veel mogelijk incog nito zal zijn. is Albert de beste vrienden. Ze trokken tot nog toe veel met elkaar op en hebben elkaar op velerlei sportgebied de 1 trachten af te steken. Niet alleen tenr sen behoorde hierbij, maar ook zwemm schermen en zelfs boksen. Bij het span in de ring moet de koning, naar verlui het meestal tegen z'n jongere broer 30) De grotere warmte die dc aar de van dc zon ontvangt en die zich over een tijdsverloop van enkele tien tallen jaren nog slechts in kleine be dragen laat uitdrukken, beeft haar invloed in de dieren- en plantenwe reld reeds doen voelen. Om dit te constateren dienen wc echter een wat langere periode dan 20 jaar in ogenschouw te nemen. Dc kabeljauw waagt zich momenteel bijv. veel ver der in noordelijke wateren- dan vroe ger het geval was. zodat de Eskimo's op Groenland thans deze vissen van gen, terwijl zij vroeger uitsluitend op de robbenjacht waren aangewezen. Voorts is in de laatste 50 jaar onge veer 25 pet. van alle Europese vogel soorten verder naar het noorden getrok ken, zodat alleen al op IJsland de laat ste 15 jaar minstens 38 nieuwe vogel soorten zijn waarge nomen. En sommige arctische vogels zijn van dit eiland ver dwenen. omdat het hun daar klaarblijkelijk tc warm werd! Trouwens, het hele noorden is aan het veranderen, zoals blijkt uit de langere groeiperioden van de bos sen in Scandinavië. Voorts duiken aan de noordelijkste boomgrens nieuwe zaailingen op. waar sinds men senheugenis geen zaailingen waren voorgekomen. Op het centrale pla teau van IJsland is bovendien het ge hele landschap aan het veranderen. De bekende Zweedse glacioloog TOCH IS HET ZO! (kenner van dc gletschers) dr. Hans Ahlmann meent dat het verschijnsel van dc warmtctoename begonnen tegen het einde van de 18de eeuw sinds 1900 een steeds sneller lempo heeft aangenomen. Vrijwel alle glet schers op het noordelijke halfrond cn enkele van het zuidelijke wordei kleiner. Zowel in Scandinavië, dc Alpen, op IJsland, als in Noord-Aim rika is dit ondubbelzinnig waargeno men. Voorts worden de ijsveldei de toppen van uitgedoofde vulkanen in Centraal-Afrika, Azië. Zuid-Ame- rika cn op Nieuw-Zceland voortdu rend kleiner, wat er dus op wijst, dat dc gemiddelde temperaturen in die gebieden stijgen. Ook zullen velen zich wellicht nog herinneren, dat prof, ir. Broeze de om vang van dc waters nood van 1953 voor een belangrijk deel heeft toegeschrevi aan het feit, dat het pool- en pakijs veel noordelijker zijn ko- men te liggen, dan vroeger het geval was, waardoor dc noordwesterstormen over vele duizenden kilometers open water komen aanwaaien en het v dus veel hoger kunnen opstuwen in de tijden toen die watergebieden met ijs waren bedekt. Vóór we nu afscheid gaan ne van de zonnewarmte, moeten we toch eens trachten ons een voorstelling dc zonnehitte te maken. volgende keer. De Prins heeft altijd veel gedaan de taak van koning Boudewijn te verlich ten, zonder dat men hem overigens in de schoenen kan schuiven, dat hij van plech tigheden of officiële gebeurtenissen houdt. Als alle koningskinderen heeft hij op voetbalvelden gestaan, op wegen en brug gen, welke geopend moesten worden, en achter de katheder in vergaderzalen. Ook heeft hij het Belgische koningshuis ver schillende malen in het buitenland ver tegenwoordigd. hetzij bij kroningen, huwelijken of begrafenissen. MNIA BENE" „Doe alle dingen goed", luidt de wapen spreuk van het geslacht der Ruffo's dat tot de oudste adel van Italië moet worden gerekend. En zo er één afstammeling is, die zich dit devies heeft eigen gemaakt, dan is het wel prinses Paola Ruffo di Calabria, de jongste telg uit een gezin van zeven kinderen. Eenentwintig jaar is deze blonde Italiaanse nu en als ze straks met de tweede zoon van koning Leo pold, prins Albert van België, zal zijn getrouwd, zullen levenslust luim zich toch altijd in de smaragd van dat „Omnia Bene" weerspie gelen. van Luik heeft over 't algemeen een teruggetrokken leven geleid, dat haar slechts zelden in aanraking bracht met de bekende en vaak be ruchte, Romeinse society kringen. De bals, de diners, de cocktailavondjes en de als gemeengoed aanvaarde flirt-partijtjes bestonden niet voor haar en tot verbazing van haar meer mondaine vrienden en vriendinnen gaf ze er ook weinig om. Prinses Paola was en bleef een meisje van het Italiaanse platteland, die hoeden, hoge hakken en een kostbare make-up verfoeide, maar daarentegen een grote liefde had opgevat voor de natuur, voor takken van sport als paardrijden, zwem men en tennissen en. niet te vergeten, voor de zieken en misdeelden Toen ze negen jaar was, wierp een in tens verdriet een zwarte vlek op haar zonnige jeugd. Haar vader, de Itali nationale held prins Fulco Gofcho Ruffo di Calabria, stierf aan een hartverlam ming en liet zijn gezin in diepe rouw ach ter. Niet alleen voor haar moeder, di leen de zorg voor de kinderen kreeg, be tekende het plotseling verscheiden zware slag. maar ook voor Paola. zijn „Benjamin", voor wie hij in de loop der jaren een trouwe kameraad was gewor den. Altijd was zij met hem opgetrokken, elke dag weer was zij aan z'n zijde ge weest. zowel in het prachtige familiehuis te Rome als op de uitgestrekte landgoe deren Ronöhi en Forte dei Marmi - steeds weer had hij moeten vertellen over zijn ervaringen als jadhtvlieger in de Eerste Wereldoorlog, die hem de winning op zo'n vijftig vijandelijke chines bezorgde. BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I 0e 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine .,4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen en doet werkelijk wonderen I am ,t Over Hofstra s belastingwetten moet nog een beslissing worden genomen (Va parlementsredactie) "LTET IS NOG niet zeker of de drie, door de toenmalige minister van financiën Hofstra ingediende wetsont werpen op resp. de inkomsten-, loon- en vermogensbelasting zullen worden ingetrokken dan wel gewijzigd. Wordt Dr. W. H. Velema op VU-samenkomst Ook referaten van prof. Aalders en dr. Janssens TVRIE referaten zijn vandaag gehou den op de wetenschappelijke sa menkomsten van de Vrije Universiteit in Tivoli te Utrecht. Dr. W. H. Velema, Chr. Geref. predikant te Eindhoven, sprak over „Wet en Evangelie", prof. dr. G. J. D. Aalders, die aan de V.U. Griekse en Romeinse staatsinstellin gen en oude geschiedenis doceert, re fereerde over „Caligula, zoon van Ger- manicus", en dr. J. Janssens, die aan de V..U. een leeropdracht voor gynae cologie en obstetrie vervult, behan delde het onderwerp „De pijn bij de baring". Dr. Velema ging na, of het voorstel van Karl Barth om de volgorde wet en Evangelie te veranderen in die van Evangelie en wet dient te worden aan vaard. Na een beschouwing van de kri tiek, die door anderen op dit voorstel geuit, concludeerde dr. Velema o.m., t volgens de resultaten van het nieu- re onderzoek men de gave van de |t in het verbond bij de Sinaï als een gave der genade moet zien en ook, dat 'et in de brieven van Paulus slechts negatieve functie heeft. De vraag rijst dan hoe men nog pleiten kan voor de volgorde van wet en Evangelie. Het antwoord is, dat juist in het Evangelie blijkt, dat de wet door Christus wordt vervuld. De wet als ga- der genade in het verbond bij dc Sinaï heeft de vervulling van de wet tot onderstelling. Dat blijkt duidelijk uit de wijze, waarop het werk van Christus in verband met de wet omschrev Zo zal men moeten concluderen, al dus dr. Velema, dat de wet eerst Skïïtt. "^.cCpT,. wood r HM i, hiin. »wr> „m.f.oh.ld.mkl1"»1"™- Het Evangelie is de voldoening kamer. Het is bijna even onafscheidelijk haar als de los hangende lok van haar,aan die wet- Wanneer hoog opgestoken kapsel. En in een twee de. zilveren lijstje bewaart ze een an-1 dere dierbare herinnering: de foto het haar jongste broer Auguste. die in het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog de Middellandse Zee verdronk, toen d< s nel boot. waarop hij voer, door eer Britse torpedojager tot zinken werd ge- De moeder van Paola. prinses Luisa Gazelli. heeft haar jongste een opvoeding gegeven, waarin de r.k. kerk centraal werd gesteld. Eerst werd ze ingeschreven als leerlinge van het Institut de la Camil- lucia. dat door religieuzen uit België wordt geleid; later ging ze naar Rome gevestigde Institut Santa Anna Merici van de Ursulinen de Via Salaria. Tweemaal maakte ze pelgrimstocht naar Lourdes als zoogster van een groep rieken en gebrek- kigèn uit de omgeving van Turijn. iets oudere broer AntonelLo is de slanke Italiaanse zeer gesteld. Ze heeft veel met hem gejaagd, geskied gezwommen én van cultuur in allerlei uitingen genoten. Hij was ook degene, die. als eerste, in haar „grote geheim" werd ingewijd. Als een Cerberus heeft hij daarna gewaakt togen journalisten fotografen, die een prinselijke rom< eenmaal net zo belangrijk vinden als samentreffen van de Grote Vier een vermindering van de wereldspan ningen te komen. TVIE ROMANCE begon overigerts in kerk en wel in de Basiliek van Petrus te Rome. waar prins Albert de Belgische, koninklijke familie vertegen woordigde tijdens de plechtige kroning van paus Joannes de XXIIIste. Dit I althans de plaats, waar bruid en bruide- Var, een van dene eerste gelesenlheden1 ontmoetten en heeft prins Albert zijn bruid overgehou- "aar eHw »«den voorgesteld, den En hij mag dan meer van een leven Het was liefde op 't eerste gezicht en achter dan voor de schermen houden, als de rest van het verhaal is net zo een hij niet namens het Belgische Hof bij de voudig en ook zo mooi als dat van alle kroning van paus Joannes de XXIIIste andere geliefden, die elkaar hebben ge was geweest, dan had hij prinses Paola vonden. Ze zagen elkaar, ze hielden van waarschijnlijk nooit ontmoet en dan had- elkaar, ze kregen toestemming om met den onze zuiderburen morgen geen elkaar te huwen en morgen zullen ze vorstelijk huwelijk gehad. i trouwen 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Evangelie en op grondslag daai nieuw de wet wordt gegeven, geschiedt dat eveneens om de mens bij de ge meenschap aan het heil te bewaren. Het voorstel van Barth behoeft daar om kritiek, omdat er niet duidelijk in tot uitdrukking komt, dat aan Evange lie de wét voorafgaat, zo zei dr. Vele ma. Barth stelt ten onrechte, dat van uit het Evangelie de wet een plaats krijgt. De wet heeft een plaats voor het Evangelie, al kunnen we dat alleen van uit het Evangelie zien. Om het zuiver houden van het Evangelie is het nodig de voorgestelde omkering van volgorde af te wijzen. Caligula Prof. Aalders kwam in zijn referaat tot dc conclusie, dat het ongunstige beeld van de Romeinse keizer Caligula (37 tot 41 na Christus), zoals dat gete kend wordt in de antieke geschicdschrij- ving, geen steun vindt in papyri, mun ten cn inscripties. Bij kritische bestu dering van de letterkundige overleve ring. afkomstig uit de Caligula zeer vij andig gezinde kringen van de senatoren en van de Joden, blijkt, dat deze ernstig vertekend beeld van deze keizer biedt. Zijn daden en uitingen zijn niet van een geestelijk gestoorde, zoals op het eerste gezicht zou denken, i zij zijn verklaarbaar uit de zucht de keizer indruk te maken door spec taculaire vertoningen, uit zijn neiging tot navolging van bewonderde voorbeelden, met in de eerste plaats van zijn vader Germanicus, uit zijn consequent stre ven naar een monarchie in Hellenistisch- Oosterse trant, en uit zijn geloof, dat hij krachtens zijn afkomst, vooral als rechtstreekse afstammeling van Augus tus, bekwaam en geroepen was tot re geren. en dat hij meer was dan een ge- 'eze SterVCling' dat een goddelijk Met een niets ontziende consequent heid heèft deze keizer, misschien de meest vol-makkte autocraat, die de ge schiedenis heeft gekend, zijn doel trach- en te bereiken. Hij wist daarbij niet ran maat houden en kende geen tact. sa zijn dood trad een scheme reactie n. Toch wijst zijn bewind vooruit naar Ie onverhulde absolute monarchie. zo- Is deze in de late keizertijd is verwe- zijnlijkt. Zijn godsdienstpolitiek heeft de Joden, en ongetwijfeld ook de chnste- duidelijk getoond tot welke gevol gen dc keizercultus kon leiden, aldus prof. Aalders. Dr. Janssens stelde in zijn referaat o.m., dat het integrale beeld van de pijn- lijdende mens de arts dwingt naar het wezen cn de zin van de pijn te vra gen. Het vergt van hem de reeds door Hippocrates aangegeven goddelijke roe ping om de pijn zoveel mogelijk te le nigen in de praktijk te brengen. „Pijn", zo zei dr. Janssens, „is een gevolg van een functionele disharmonie van de psycho-physische structuur van de mens met o.a. een metaphisisch as-: peet, dat een uitgesloten zijn van een volkomen en gelukkiger toestand doet zien en naar verlossing doet vragen." Het leed de pijn is volgen; christelijke levensbeschouwing een volg van de zonde en van de daardoor ever de mensheid en de schepping g-j komen vervloeking van de totaliteit vai het menselijk bestaan in zijn „arbeiden' en „zorgend in de wereld zijn". Deze zienswijze belemmert echter geenszins de aanvaarding van de ge neeskunde en hygiëne en haar omvat tende techniek van pijnopheffing en -voorkoming, zo zei de referent vervol gens. Het „met smart zult gij kinde ren baren" is op zichzelf geen reden voor het niet „mogen" opheffen va pijn bij de baring, ook al moet worden gezegd, dat het door correctie vai geestelijke en lichamelijke status ophef- "en van pijn en smart en het daardoor icheppen van een paradijselijke toestand op aarde een utopie is. Methoden en middelen, die de i >estelijk-lichameliik ontwaarden en uitzicht op zijn ceuwigheidsbestemming doen verliezen, moeten worden afgewe- Ten slotte poneerde dr. Janssens. dat degene, die de bevalling zal leidei de centrale figuur dient te blij- Het beogen van een rechtmatige levenssfeer voor dc aan hem of haar zich toevertrouwende vrouw en het kind blijve het enige middelpunt, aldus de Dr. H. S. Frenkel commandeur O.N. Bij zijn afscheid als directeur van het Staatsveeartsenijkundig onderzoekingsin- stituut te Amsterdam, is dr. H. S. Frenkel benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Deze hoge onderscheiding is een erken ning van de zeer grote verdiensten van dr. Frenkel op het gebied van het mond en klauwzeeronderzoek. voor het laatste gekozen, dan zal te zijner lijd een nota van wijzigingen bij de Kamer worden ingediend. Dit verklaarde gistermiddag in de Eerste Kamer minister Zijlstra (financiën) i nantwoord op de vraag van de K.V.P.-er Van Campen, of het huidige kabinet bereid is de ontwerpen van de heer Hofstra in te trekken om ze daarna weer (ingrijpend gewijzigd) in te dienen. Prof. Zijletra zei, dat eerst wanneer hij een 6cherp beeld zal hebben van de in houd van de drie ontwerpen, hij kan be- dÜ6sen of tot in-trekking dan wel tot wijzi ging moet wonden besloten. De minister achtte dit louter een ,/zaak van opportuni teit", al wilde hij er wel op wijzen, dat met intrekking aanzienlijk meer tijd zal zijn gemoeid. Zoals bekend heeft prof. Z ijlst ra enige weken geleden de Tweede Kamer verzocht de parlementaire behan deling van de ontwerpen niet verder voort te zetten, maar te wachten tot hij zich een oordeel over de inhoud zou heb ben gevormd. De heer Van Campen stelde zijn v-raa-g bij de behandeling in de Senaat van de in 1955 ingediende en vorig jaar door de Tweede Kamer aanvaarde „Algemene wet inzake rijksbelastingen". In deze wet, die door velen beschouwd wordt als een aan merkelijke technische vereenvoudiging (uniformering) van ons belastingrecht, zijn tal van formele bepalingen bijeenge bracht. die thans nog over de afzonder lijke belastingwetten zijn verspreid. Het gaat hier om de bevoegdheden van de be- laetingadministratie, de wijze van aan gifte. de aanslagregeling, de navordering, de beroepsmogelijkheden en het belasting- strafrecht De nieuwbenoemde staats secretaris van financiën, dr. Van den Berge, die het ontwerp destijds heeft in gediend en het nu moest verdedigen, noemde het de grondslag van alle andere belastingwetten. Een afgesloten geheel vormt deze algemene wet in haar huidige vorm evenwel niet. Ze is een begin en zal verder uitgebouwd moeten worden. Het is b.v. niet uitgesloten, d-at straks ook de invorderingsregeling erin zullen wor den opgenomen. De bepaling in de wet dat valse aangiften gestraft kunnen wor den met een gevangenisstraf van maxi maal vier jaar, achtte de staatssecretaris juist. De heer Pollema (c.h.) vond dit maximum „excessief hoog" en hij sprak van een „overschatting van de ernst van fiscale delicten". Maar dr. Van den Benge wees hem erop, dat op valsheid in ge- sohrifte (waarvan bij valse aangifte sprake is) een maximale gevangenasetraf van vijf jaar staat. Aangenomen De wet werd ten slotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Tijdens de discussie heeft de K.V.P.-woordvoerder mr. Van Campen verklaard, dat zijn fractie het optreden van de nieuwe be windslieden van financiën met groot vertrouwen tegemoet treedt. De heer Van Hall (soc.) meende daarentegen, dat op de daden van het nieuwe kabinet extra scherp zal moeten worden toegezien, al zal natuurlijk wel vertrouwen moeten worden -geschonken aan vertrouwenwek kende zaken. In zijn (kleine) bijdrage tot het débat heeft minister Zijlstra er nog op gewezen, dat men het belasting-vraagstuk niet uitsluitend mag beoordelen vanauit de behoefte van het rijk en de lagere publiekrechtelijke lichamen. Er moet een afweging plaats hebben tussen hun be langen en die van de belastingbetalers. Pi "ov. Staten van Zuid-Holland: (Van een onzer redacteuren) Met algemene stemmen hebben de Provinciale Staten in de gistermiddag gehouden zomerzitting hun goedkeuring gehecht aan het door Ged. Staten voorgestelde uitvoeringsschema van het reeds in 1954 ontworpen rijwiel padenplan voor Zuid-Holland. De heer F. G. J. Spieksma (kath. v.p. wilde gehoor gehven aan het verzoek var de gemeentebesturen van Warmond er Alkemade om geen rijwielpaden in d( nabijheid van de Kagerplassen aan te leggen, omdat de oeverrecreatie hierdooi verstoord zou worden. Een opvatting, die door de heer H. van Woudenberg (soc.) werd bestreden, omdat volgens spreker de Zuidhollandse plassen er niet uitslui tend zijn voor de watersportbeoefenaars. De heer J. de Meer (c.h.) juichte het toe .dat Ged. Staten een verkort rijwiel padenplan op korte termijn willen laten uitvoeren. De Chr. Hist, woordvoerder roeg voorts de aandacht voor de smalle brug in het rijwielpad naar Oostvoorne. Stiltezones De liberale spreker ir. F. W. C. Blom nformeerde. wat er gedaan zal worden :egen de rust verstorende bromfietsers, imdat cie rust in de recreatiegebieden door de brommers verloren dreigt te n. „Dat is een probleem, waarvoor nog geen afdoende oplossing hebben inen vinden." zo antwoordde gedepu- :de mevrouw mr. Chr. de Ruijter— Zeeuw, die hieraan toevoegde, dat niet mogelijk zal zijn om de brom- sers van alle rijwielpaden te weren enigszins aan het bromfietsen-he- lar tegemoet te kómen, zegde mevr Ruijter—de Zeeuw toe, dat er in hel m van het gehele provinciale rijwiel padenplan een aantal stilte-zones zullen orden aangewezen, waar de bromfiet- Zout genoeg langezette motor i Basisplan Naar aanleiding van de kritiek van de uitgestoten communist J. Hiogkarspel over het feit. dat het in 1954 vastgestel de rijwielpadenplan niet geheel tot uit voering zou worden gebracht, deelde me vrouw mr. De Ruijter mede, dat Ged. Staten het vijf jaar geleden vastgestelde rijwielbasisplan handhaven. Een deel van dit plan, tot een lengte van 110 km, zal als eerste fase worden uitgevoerd. Van het gehele plan zal alleen het rijwielpad van de Baanhoek naar Dubbeldam niet worden aangelegd. Dit pad zal overbo dig zijn. omdat hier een provinciale weg geprojecteerd. De eerste fase van het gehele plan zal met spoed worden uii- oerd, aldus mevrouw mr. De Ruijter reeds begonnen met de aanleg Men rijwielpaden bij Noordwijk. in de Krimpenerwaard, de Alblasserwaard en bij Rockanje. Op een vraag van ir. W. Verhoeven (soc.) of in verband met het provinciaal ecreatiebeleid. de Brielse Maas en /oorne voor de landbouw en recreatie behouden zullen blijven, antwoordde me- Ruijter bevestigend. „Ook de laatste plannen voor de ontwikkeling op Voorne garanderen het behoud van land bouw en recreatie. Dit zal blijken uit het streekplan Brielse Maas en het kort daarop volgende streekplan Voorne-Put- 'Tn," aldus spreekster. De heer Vlasblom (s.g.p.) verzette zich op principiële gronden tegen het voor- Ged. Staten om aan de Volks universiteiten in de provincie een sub- i J 15.000 te verstrekken, omdat deze volksuniversiteiten een po litieke voorlichting zouden geven. Dr. N. G. Geelkerker, (a.r.) was niet tegen deze subsidie, maar meende, dat men niet van het standpunt moet uit gaan, dat aeze subsidie een ieder jaar op de provinciale begroting terugkerende post moet zijn. De volksuniversiteiten zullen er naar moeten streven hun in komsten buiten de overheidskassen op voeren „Dit laatste wordt gedaan." antwoordde gedeputeerde dr. J. van Praag. „Maar ook in de nabije toekomst /uilen deze universiteiten de overheids bijdragen nog niet kunnen missen." aldus spr. Het voorstel van Ged. Staten werd hierna goedgekeurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5