mi Dinsdagavond Bruckner en Handel in Pieterskerk Toonkunstkoor gaf bijzonder indrukwekkende uitvoering Waardevolle bijdrage tot het Holland Festival geleverd NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 1 JULI 1959 Agenda voor Leiden Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed Trompstraat, 8 uur: straatprediking Baptisten Gemeente. Volkshuis, 8 uur: expositie handenar beid. Garenmarkt, 8 uur: v.m.: vertrek K. en O.-excursie naar Deltawerken. Speeltuin Oosterkwartier, 7.30 uur: vol leybalwedstrijden. OEGSTGEEST: De Beukenhof, 3.30 tot 5.30 uur: receptie A. A. Verhoef, zilveren jubileum directeur Leidse Wolspinnerij. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 7 30 uur: raadsvergadering. Beestenmarkt. 7 uur: vertrek De Zonne bloem naar De Kaag voor uitreiking di- Donderdag Speeltuin Oosterkwartier, 7 uur: vertrek gecostumeerde kinderoptocht door de Kooi. Chr. lyceum, 8 uur: ledenvergadering Vereniging voor chr. middelbaar en voor bereidend hoger Onderwijs. Koor Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur n.m.: gelegenheid tot meditatie en gebed. VrUdag Speeltuin Oosterkwartier, 7.30 uur: tuin feest. Antonius-clubhuis, 7.30 uur: afscheid mej. Van Vliet, directrice van de meis- jes-H.B.S. Zaterdag Speeltuin Oosterkwartier, van 3 uur af: ktnder- en tuinfeest. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het Don- kozakkenlied (alle leeftijden): donderdag: Geen plaats voor wilde dieren. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vlam en de pijl (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ik het mijn dochter? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dwars door de hel (14 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De naakte Maja (18 jaar). Apotheken door apotheek Reijst, Steenstraat~35, telef. Tentoonstellingen De LakenhalHet Nederlandse Portret, tot 31 augustus Prentenkabinet: grafische kunst van Nono Reinhold e.a. (tot en met 15 augus tus). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tol half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch musi Garenmarkt lb: elke dag geopend va tot 12 an van 2 tot 4 uur Gravasteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmaker steeg Ida Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en va tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg elke dag geopend van 9 tot 12 en va tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 1230 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens Bree- straat 27- maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 9 uur: dinsdag donderdag van 1 tof 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 530 uur Legermuseum „Generaal Hoefer" Pest- huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot Holland Festival LEIDEN Concertgebouworkest speelt onder leiding van Haitink TN VERBAND met het Holland. Festival zal het Concertgebouworkest, A onder leiding van Bernard Haitink, dinsdagavond kwart over acht in de Pieterskerk te Leiden uitvoeren Concerto Grosso van G. F. Handel en Bruckners 2e Symphonie. Bruckner, de grote eenzame figuur van de tweede helft der vorige eeuw, heeft betrekkelijk weinig geschreven: koor muziek voor liturgisch gebruik, enige missen voor koor en orkest, een strijkkwintet en negen symfonieën. In vergelijking met Haydn, die behalve al zijn andere werken zo'n 140 symfonieën schreef, of Mozart, die er ons 44 naliet, lijkt dit weinig. De betekenis van de symfonie is ech- r veranderd. Hadden bij Haydn en Mozart de symfonische werken dikwijls ir niet altijd) een speels, vreugde vol karakter, bij de late Mozart begint hierin reeds verandering te komen. alleen, dat het badinerende plaats maakt voor de ernst, ook de structuur wordt ingewikkelder, een totale omme keer doet zich voor. Denken we aan Beethovens 3e, 5e, 9e symphonie De symfonie is van „di vertimento" veranderd tot het meest doorwrochte muzikale document dat een componist kan schrijven. Hoogtepunten van deze symfonische kunstvormen vinden wij behalve bij Beethoven ook bij Berlioz, Mahler en Brahms. Verheven Zo gezien heeft Bruckner heus niet zo weinig geschreven, want zijn muziek behoort tot het meest representatieve en verhevene van zijn eeuw. Zijn 7e en 8e symfonie zijn monumenten uit de ge hele wereldliteratuur. Was bij Beethoven de muziek van een sterk subjectief karakter, dat door zijn grootsheid en diepe menselijkheid tot in het algemeen menselijke werd op geheven, met Bruckner treedt een nieuw element in de kunst naar' voren. Wanneer we zeggen, dat de muziek een taal is, spreekt deze taal bij Bfuck- ner niet van menselijke roerselen, maar van bovenmenselijke gevoelens Zij spreekt van de Allerhoogste maar dan alléén van de Allerhoogste. Naar aan leiding van zijn 8e symfonie zei Bruck ner: „Meine Aohte ist ein Mysteriüm". Dit geldt voor alle Bruckner-muziek. Dit verklaart ook het niet-begrepen- zijn van zijn kunst door zijn tijdge noten, zowel door de vakmusici, als door het publiek. Het verwijt, dat Bruckners muziek langdradig is, ver valt. voor wie deze taal kunnen ver staan. Ook zijn beste vrienden, heb ben het niet altijd gehoord. Onder hun invloed heeft hij coupures aan gebracht in zijn composities, die het werk niet ten goede kwamen. Bruckner heeft sterk onder het niet- begrepen-zijn geleden. Gelukkig is er een kentering inge treden in de waardering van Bruck ners muziek, waarvoor vooral Arthur Nikisch moet worden genoemd, wiens interpretatie van Bruckners 8e sym phonie de Linzer Meester eindelijk in ternationale erkenning bracht. Schroom De tweede Symfonie die door het Concertgebouworkest zal worden uit gevoerd, dateert van 1872. Na het échec van zijn eersteling (1866) was het alsof hij schroomde zijn muzikale gedachten gestalte te geven. Het werk kwam tot stand tussen oktober 1869 en juli 1872. Ook van deze symfonie, evenals van de eerste, gold het oordeel der vakmusici, „onbespeelbaar". Bovendien werd de zin van de structuur totaal niet begre pen. De dualiteit, bij de klassieken het principe van de vorm, wordt bij Bruckner tot driedeligheid. De vorm wordt hierdoor belangrijk uitge breid. Ook heeft Bruckner een grote voorliefde voor de „generale rusten", waardoor als het ware de „stilte" in de vorm wordt betrokken. Spot tend werd dit werk door de musici de „Pausen symfonie" genoemd. Tot tweemaal toe heeft Bruckner, in de hoop succes te zullen bereiken, het Gekostumeerd korfbal Oosterkwartier-feest kreeg een gewichtig tintje De Leidse speeltuinvereniging Ooster kwartier zette gisteravond haar feestweek voort met een sportdemonstratie, die met een gekostumeerde korfbalwcdstrijd ein digde. Ondanks het slechte weer was een flink aantal toeschouwers naar de speel tuin in de Borneostraat gekomen. Hef eerste deel van de demonstratie, het gewichtheffen, werd binnen gegeven. De Leidse Knachtsportverenigiing, club kampioene van Nederland, verzorgde dit programmapunt. De L.K.V. heef1! in haar midden twee kampioenen, Siem Stokkel, kampioen zwaargewicht en Hans Zdrkzee, jeugdkampioen van Nederland. Wat dus gisteravond werd gebracht, was het beste van het beste Br werd zelfs nog een record gebro ken. Han6 Zirkzee drukte namelijk 100 kilo omhoog, 2% kilo boven zijn persoon lijk record. Siem Stokkel stootte ten slotte bij wijze van demonstratie 125 kilo. Beide kampioenen nemen momenteel deel aan de centrale training te Annhem. Mogelijk worden ze volgend jaar uitgezonden naar de Olympische spelen van Rome De herenturravereniging Excelsior werk te in de open lucht. Deze vereniging, die vooral bekend staat om het nummer lange mat, wa6 ook gisteren weer goed op dreef. Eerst kwam de brug aan de beurt. Het viel op, dat de Excelsiorleden «i de open luchit nog zó'n goed nummer van maakten. Ook op de lange mat ging het voortreffelijk. De losse salto durfde men niet aan vanwege de gladheid van de mat. Ten slotte werd een gekostumeerde korfbalwedstirijd gehouden tussen Vicus Oriënfe6 en leden van Oosterkwartier. Vanavond worden de feestelijkheden voortgezet. Mulo-examens in Leiden Voor het mulo-examen A slaagden: H. Belksma, Oegstgeest, J. C. Brummelkamp, Leiden (x), L. N. Bodrij, Leiden (x), A. W. Edeling, Katwijk aan den Rijn (x), C. H. M. Talens, Leiden (x), A. Kuijpers, Leiden, M. J. Marcelis, Leiden (x), W. J. B. Tazelaar, Hazerswoude (x), D. L. de Bock, Leiden (x), A. de Best, Katwijk aan Zee (x), A. J. Martijn, Leiden (x), A Vreugdenhil, Hazerswoude (x), P. T Voets, Hazerswoude (x) en C. L. R. Ver- sluijs, Voorschoten (x). Het B-diploma behaalden: C. van Duij- venbode. Katwijk aan Zee, C. E. Snel, Leiderdorp, H. Harmsen, Leiden, T. Veld- huijzen, Oegstgeest en G. J. Geijsman, Lei- den. Afgewezen: 12. De kandidaten met een (x) behaalden tevens het midden standsdiplom». werk herzien en „verkort" tot in 1890 toe Het werk vertoont de typische Bruck- neriaanse karakteristiekengeheim zinnige tremolo's van de strijkers bij de aanvang, breed uitgezongen cantilenen, machtig brede ritmen met als tegenstel ling de aandoenlijkheid van het naieve, zangrijke Oostenrijkse volkslied, in het Trio In de Finale verwerkt hij cita ten uit zijn vroeger geschreven F moll mis. Voor de kenners spreken deze een duidelijke taal. Instrumentatie Ook zijn instrumentatie toont weer een voorliefde voor de houtblaasinstru menten, terwijl het koper met ostinate ritmen het „Hemels" gericht-zijn dezer muziek versterkt, tot in het extatisch bewogene toe. Het werk wordt gegeven in de oor spronkelijke (niet verkorte) vorm. Wij spreken de hoop uit, dat de talentvolle Bernard Haitink hier het voorbeeld van Eduard van Beinum zal volgen, voor wie de uitvoering van Bruckners werken tot de hoogste plicht van de musicus gold. Eindexamen r.k. lyceum St. Bonaventura, Leiden Voor het diploma gymnasium alphs slaagden de volgende leerlingen van he r.k. lyceum St. Bonaventura te Leiden: Hans van Aalzum, Zoeterwoude; Frans Bloem. Voorburg: Jeroen Chorus, Oegst geest; Paul van Dorp, Leiden; Peter v. d. Geest, Stompwijk; Ad Koelemij, Den Haag; Jan v. d. Putten, Wa66enaar; Gerard Tomas6en, Noordwijkerhout; Evert d. Werf. Noordwijk. Jan de Wit, Leiden; Harry Hermans, Voorhout. Met 2 kandidaten wordt het examen voortgezet. Voor het diploma alpha slaagden: Her man Allart, Alphen aan den Rijn; Wim van Beek, Leiden; Harry Heeman, Lei den; Piet Janson, Leiden; Jan Klink, Li66e; Jan Kok, Leiden; Leo -van Leeuwen, Voorschoten; Ben Topper, Leiden; Lode- wijk v. Ulden, Leiden; Nico Vink, Lei- muiden; Jan Vioen. Voorschoten Afgewezen: 3. Hohe Messe in Pieterskerk te Leiden jTkOK DIT JAAR had in het kader van het Holland Festival 1959 ee uitvoering plaats van Bachs zgn. „Hohe Messe" in de Pieterskerk door het Leidse Toonkunstkoor onder leiding van Iskar Aribo, met vocale so listen en leden van het Concertgebouworkest, en met Albert de Klerk aan het orgel. Groot was de belangstelling voor deze gebeurtenis, die in de loop der laatste jaren een bijzondere vermaardheid heeft verkregen, een vermaardheid, die tot ver buiten Leiden is doorgedrongen. Dat deze repu tatie volkomen door de werkelijkheid werd gerechtvaardigd, hebben de velen kunnen ervaren, die op deze kille avond naar de fraaie Pieterskerk waren getogen om zich te verdiepen in een der rijkste werken van de Europese muziek. We geloven ons niet te vergissen, indien we beweren, dat de uitvoering dit jaar tot grotere volmaaktheid is gekomen dan die van verleden jaar, en dat is bepaald een grote verdienste zowel voor de dirigent als voor koor en orkest. Een uitvoering van deze grandioze mis-cyclus, waarvan ontstaan en be stemming nog altijd vele duistere ele menten bezitten, eist zeer veel, zowel zuiver technisch als muzikaal-intuïtief. Ook al vormen de delen liturgisch geen gesloten geheel en al is de bedoeling van de componist wat de integrale uitvoe ring betreft, onduidelijk, toch kan men een muzikale samenhang, in middelen en in muzikale stijl niet ontkennen. Dit is zelfs zo ondanks het feit, dat de delen na het Sanctus waarschijnlijk ontlenin gen zijn aan vroeger werk, terwijl het Hosanna trouwens in menig opzicht een inzinking betekent. De „Hohe Messe" is in de eerste plaats een koorwerk van grootse allure, een uitvoering staat of valt met de kwali teit van het vocaal-instrumentale en semble, dat de drager van het muzikale en liturgische gebeuren is. Deze kwali teit echter krijgt eerst betekenis wan neer de dirigent er iets mee weet te doen, wanneer hij een scherpe visie op het werk heeft; en een visie heeft Iskar Aribo zonder enige twijfel. Spankracht Hij wist die visie op dwingende wijze op zijn medewerkers over te brengen, reeds aan het begin van de avond na een begrijpelijke aarzeling in het eerste Kyrie. In het Gloria en in de koordelen van de daaraan ge hechte Laudamushymne werden mo menten bereikt van grote spankracht en sterke uitdrukking („Gratias agi- mus", „Qui tollis" en Cum Spiritu Sancto") Buitengewoon fraai waren de koor- delen van het Credo, met name het cen trale gedeelte van „Et incarnatus" „Crucifixus" en „Et resurrexdt", waai grote gevoelscontrasten en ingewikkel de chromatische stemvoeringen elk koor voor grote problemen moeten stel len. Een enkele minder zuivere intonatie of agogische spanning schaadden nau welijks het resultaat, terwijl het sloi „Oonfiteor", waar de Gregoriaanse credo-melodie van Credo I weer treedt, tot een machtige bekroning Samemverki mg Ook „Sanctus" en „Dona nobis pa- eem" (waarin Bach het „Gratias agi- mus" weer muzikaal citeert) beteken den hoogtepunten- Jammer dat de meriek in de minderheid verkerende tenoren zich soms waf forceerden hun timbre daarmee schade toe brach- De samenwerking tussen koor en or kest was meestentijds voortreffelijk, klankverhoudingen werden in de loop van de avond steeds beter en opmerke lijke solistische prestaties vielen hier op te merken: zo de schitterende klank van het koper (Wim Groot, trompet, en Jan Bosch, hoorn), doch ook de diverse hobopartijen (o.a. Haakon Sto- en Leo van der Lek), en de schone fluitpartij van de heer Visser, die Hubert Baihrwaser moest vervangen. In dit geheel van liturgisoh en sym bolisch zinvol geordende koordelen, waarin toonsoort en maatsoort vaak een theologisch-symbolische betekenis hebben, die de moderne toehoorder ge woonlijk vreemd blijft, voegen zich een aantal zeer schone duetten en solo- aria's. De vocale solisten voldeden in het algemeen goed aan de hoge eisen. Bezonkenheid We vermelden In de eerste plaats de alt Emftiy Lisken, wier prachtige tim bre en zuivere vocalistiek over uitge breide tessituur ons zeer verrast! o.a. in het Agnus Deï". De sopraan Hannie Maek-Cosaek bezat technische kwaliteiten en muzikaal inzicht, doch sohoot in stijlgevoel tooh iets te kort. Charles Holland, tenor, hoorden we reeds eerder te Leiden; zijn opmerke lijke gaven in technisch en muzikaal opzicht liggen niettemin toch meei ander terrein dan op dat van Bach, al viel in het Benediotus veel te loven. David Hollestelle had enige tijd no dig zijn onzekerheid te overwinnen, echter in zijn aria in het Credo „Et in Spiritum" deed hij heel mooie dingen. Ietwat uit de -toon viel de violist Jan Keessen, o.a. in het Benedictus, door wat slap en romantisch spel. Albert de Klerk kweet zich uitstekend van plicht als continuospeler op het fi orgel. De uitvoering als geheel droeg het stempel van bezonkenheid en tevens van grote innerlijke concentratie; de overspanning die soms in vorige ja ren nog waar te nemen viel, was bijna geheel verdwenen. Leiden, en met name Iskar Aribo, heeft met deze prachtige uitvoering een zeer w devolle bijdrage tot het Holland Fes tival geleverd. Dr. J. VAN DER VEEN Oratie dr. Van lersel Waarom gedragen dieren zich zoals zij zich gedragen VERTEGENWOORDIGERS van het curatorium der rijksuniversiteit te Leiden, leden van de academische senaat, talrijke hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf, studenten en vele andere belangstellenden, waren gistermiddag in het groot-auditorium der universiteit bijeen ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding als lector in de faculteit der wis- en natuurkunde van dr. J. J. A. van lersel, die hierbij een rede uitsprak over „Ambivalent gedrag". Dr. Van lersel, die in Leiden sinds 1949 docent is in de experimentele dierkunde en thans met het lectoraat in deze wetenschap is bekleed, begon zijn oratie met het stellen van twee vragen: ten eerste, wat zijn de oorzaken, die bepalen dat het dier doet wat het doet? en ten tweede, waartoe dient het gedrag in verband met het voortbestaan van individu en soort? Het beantwoorden van deze belang rijke vragen wordt hierbij voor de waar- temer in het vrije veld bemoeilijkt, om- lat voor een groot deel afgezien moet worden van experimentele ingreep, en de onderzoeker bovendien het te ont- erpen beeld moet samenstellen uit ele, apart geobserveerde brokstukken Dieren in het vrije veld beperken zich •enmaal niet tot nauw omschreven gebieden. Wetmatigheden Toch is het mogelijk door langdurig n nauwkeurig observeren en door een goede selectie van de situaties, die men protocolleert, wetmatigheden op het spoor te komen. Ja, men kan zelfs in het vrije veld tot op zekere hoogte ex perimenteel te werk gaan, om gestelde hypothesen te verifiëren. Studies in het vrije veld ontslaan de onderzoeker de dikwijls moeizame en geduld vragende taak om die condities in het ratorium te scheppen, waarbij ge drag kan optreden op identieke wijze als buiten. Toch zal laboratoriumwerk dikwijls noodzakelijk zijn. Dr. Van lersel gaf hier enkele voorbeelden van, en bepaalde de aandacht van zijn gehoor in het bijzon der bij het gedrag van de driedoorn- stekelbaars, die in het reproductieve dzoen een territorium afpaalt, daarin »n nest bouwt en de eieren verzorgt tot »ze uitkomen. Met zijn gehoor observeerde dr. Van lersel nauwkeurig de gedragingen van het mannetje van de driedoorn- stekelbaars, nadat hij het nest heeft gebouwd, waarmee dc fase in de voortplantingscyclus kan worden ge standaardiseerd. In het kort beschreef hij de gedragingen van het mannetje, als er een kuitrijp wijfje, dat bereid is hem naar het nest te volgen en daar haar eieren af te zetten, zijn territorium komt binnenzwemmen. Bliksemsnel kan hij in een zigzag lopende baan op haar toezwemmen om, bij haar aangekomen, te draai en en even snel naar het nest te rug te keren. Dit gedrag is functio neel. Men kan namelijk waarnemen dat wijfjes haastig de mannetjes volgen, die zo reageren, In het nest volgt dan het paringsspcl, dat be sloten wordt met eiafzetting en be vruchting. De reactie van het man netje wordt evenwel anders, wan neer een rivaal zowel wijfje als nest Zo hebben honderden muziek minnaars gisteravond in de Pie terskerk geboeid geluisterd en gekeken naar het Leidse Toon kunstkoor en leden van het concertgebouw, die Bachs Hohe Messe uitvoerden. Foto N. van der Horst nadert. Het lokkend zigzaggen ver andert dan in stoten en bijten. Dr. Van lersel ging vervolgens na hoe e waarneming verder heeft geleerd dat het mannetje tegenover het wijfje de hele reactiecaLa kan demonstreren alsof de ander een mannetje was, en gekeerd tegenover het mannetje als of het een wijfje was. Hij legde zijn ge hoor i|it hoe zulk een veelvormig ge drag te analyseren valt. (Ambivalent ge drag wil zeggen dubbel-, tweewaaraig gedrag: een gedrag, waaraan twee oor- ten grondslag liggen). Een be langrijke rol hierbij speelt het centrale :enuwstelsel. dat elektrische prikkels ontvangt, waarbij is gebleken, dat pa rallel met de functionele ook een cau sale onderscheiding in handelingscom- lexen kan worden gemaakt. Hormonen Vervolgens ging dr. Van lersel na ol de variabele vorm van dergelijk ambi valent gedrag geheel kan worden begre pen uit de inwerking van uitwendige factoren. Hij wees hierbij op de invloed der hormonen, die bepaalde organen tot activiteit kunnen aanzetten, die door het zenuwstelsel weer kan worden ge registreerd, zodat tenslotte de spieren gang worden gezet. Ten slotte stond hij uitvoerig stil bij het centraal zenuwstelsel, waar van de laatste tijd aan het licht is gekomen dat daarin structuren be staan, die op niet specifieke wijze alle activiteit kunnen onderdrukken of faciliteren, waarna hij erop wees, dat het ambivalent gedrag beslist niet beperkt is tot de driedoorn- stekelbaars. Vele onderzoekingen hebben het de laatste tijd duidelijk gemaakt, dat ambivalente handelin gen bij allerlei diersoorten worden gevonden. Daarbij is opvallend, dat dergelijke handelingen heel dikwijls een belangrijke functie vervullen als signaal in het verkeer tussen soortgenoten. Dr. Van lersel besloot zijn rede met het uitspreken van zijn dank aan de Koningin, wie het heeft behaagd hem benoemen tot lector in de experi mentele dierkunde, waarna hij zich, zo als de traditie wil, richtte tot curatoren, de leden van de faculteit, waarvan hij s zelf ook lid is geworden, en tot enkele hoogleraren, met wie hij heeft samengewerkt in het bijzonder en tenslotte tot de studenten, die hij thans tot zijn leerlingen mag rekenen. Hierna volgde een drukbezochte re ceptie in de ontvangstkamer. Eindexamens Rijnlands lyceum Wassenaar Aan het Rijnlands lyceum te Wassenaar zijn geslaagd voor het examen gymnasium alpha: de dames M. L. Haardft, I. S. Kake- beeke, H. H. M. Simons en de heer G. C. van den Steenhoven. Voor het examen h.bs. B zijn geslaagd: de dames Oh. C. M. Bouland, M. van Dijk, G. A. J. Heuff, Ch. Keere, en de heren P. C. W. Alberda van Ekeostein, E. P. Th. Althuis, P. Geerlmgs, J. J. Hillen, F. s' Jacob, E. C. Kamerbeek. D. Kleyn, L. G. Krol, S. G. Lange. H. Polstra, M. H. G. Rempt. G. F. van Till, F. H. M. Venema, J. M. G. de Vries d'Amblée, B. F. Atsma, M. A. van den Bergh, H. Bolten, F. G. B. Braokel, H. F. Dankmeijer, N. G. de Jong, J. E. Josselin de Jong, J. P. van der Meu- len, P. W. Oosterling, H. Rogaar, J. A. G. Sandberg, F. H. Schreve, G. W. Stronck, R. M. V. Teixeira, F. van Zalingen. Afgewezen 2 kandidaten. Toelatingsexamen Chr. lyceum te Leiden Voor het toelatingsexamen van het christelijk lyceum te Leiden slaagden nog: D. Blanken; J. v. Cualenburg; F. Donker; P. K. v. Dorp; A. v. Egmond; A. den Heyer; R. L. Huigens, A. Hogewoning; H. Hulzenga; Chr. Impeta; P. J. C. Jager; W. de Jong; W. M. de Jong; C. W. v. d. Kaay; Z. M. Kepel; J. C. v. Klaveren; G. D v. Kruietum; L. v. d. Linde; A. G. E. Meertens; L. M. E. Mulder; A. J. de Neef; H. J. v. Norren; N. Oskam; W. F. Oudshoorn; W. J. Piers; A. F. Rosenwald; G. Ruhaak; B. A. Sohipper; J. C. Smit; N. C. van Tol; H. E. van Tongeren; S. Valkema. Van de 192 kandidaten slaagden er 145; 40 werden afgewezen; 6 trokken zich terug en 1 kandidaat kwam niet. Heilgymnastiek en massage Mej. E. A, J. Voskuil te Lelden slaagde voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3