CHRISTELIJK Definitieve start op 25 augustus God spreekt in Zijn Woord persoonlijk Eert woord voor vandaag Kanttekening Azië wil wel zending in de nieuwe stijl Nieuwe wegen voor de Samosir-zeiidingf Ontsnapt langs Krakatau Bijbelse mystiek is nog geen piëtisme Spreekt God ons in de Bijbel persoonlijk aan? Deze vraag be handelt Próf. dr. G. Brillenburg Wurth in het Gereformeerde Weekblad van verleden week. Hij doet dit n.a.v. een brief wan t zijner vroegere ouderlingen Rotterdam, die hem deze vraag gesteld had, omdat in •en gereformeerd belijdenis- ■atechisatieboekje dit werd ont kend. Prof. Wurth. die zegt het des betreffende boekje zelf niet ge- >n te hebben, vermoedt dat bij de schrijver een zekere angst ir het piëtisme aanwezig is geweest. Hij vervolgt dan: Het piëtisme ziet de religie heel eenzijdig als een aangelegenheid tussen God en de enkele ziel. Het ontkent misschien het recht van bestaan van de kerk niet. Maar die kerk speelt, als het om het centrale der religie gaat, voor de piëtist nagenoeg geen rol. Of je lid van de kerk bent zegt hem betrekkelijk weinig. Het komt er op aan, of je persoonlijk God kent. of je voor je zelf weet wat de omgang met God betekent. Hij bezoekt misschien de gods dienstoefening nog wel. Maar hij voelt zich toch verreweg het bes te thuis ..met een bo.ekske in een hoekske". Voor sommigen is dat „boeks- ke-' soms dan nog niet eens de bijbel maar nog liever een ..oude schrijver". En anderen uit de piëtistische kring lezen wel de bij bel maar dan in een zuiver indi viduele sfeer. God heeft in die bijbel voor elk van zijn uitverko renen iets te zeggen. En als ze dat nu maar erin mogen verne- Het is hun erom te doen ,,een tekst te krijgen", soms liefst zon der dat ze in de bijbel lezen, zo maar rechtstreeks, een woord, waarvan ze niet eens weten, dat het in de bijbel staat; maar an ders toch in elk geval zo. dat heel de rest van die bijbel hen weinig interesseert en ze er weinig om geven, wat anderen erin verne men; als ze persoonlijk maar een bepaald woord op hun ziel gebon den krijgen. Ik kan me indenken, dat de schr. van het catechisatieboekje oordeelt. Want dat is een te per soonlijke. neen zelfs, egoïstische manier van bijbellezen: wat geef ik erom wat God tot een ander zegt: als ik zelf maar Zijn stem tot mij er' boodschap dekken. Persoonlijk Maar nu lijkt het me toch een zijdig om te ontkennen, dat God persoonlijk in de bijbel tot ons mensen spreekt. Want laat ons daarmee beginnen - persoonlijk is wat anders dan individueel en nog meer wat anders dan indivi dualistisch. Gemeenschap en indi vidu sluiten elkaar uit; gemeen schap en persoon niet. De persoon is altijd ingebed, natuurlijk en geestelijk, in de gemeenschap. Als persoonlijke gelovige maak ik deel uit van de kerk. En zo moet ik de bijbel lezen. God spreekt daar Zijn volk aan. En Hij spreekt de enkeling daar steeds aan in gemeenschap met dat volk. Als wij zo steeds de bijbel la zen, bijv. de Psalmen en de Pro feten en in het Nieuwe Testament de brieven en vooral bijv. een boek als de Openbaring van Jo hannes, wat zouden wij dan er nog veel meer dan nu vaak in genieten! Gods liefde is er nu eenmaal ook in Zijn Woord voor mij tezamen met alle heiligen CEf. 3 18). En als ik zó naar die stem van Gods liefde in de bijbel luister, ja, nog sterker, ook nog denk aan het wereld-wij- de van Gods boodschap daar. aan Zijn spreken tot alle creaturen, wat zou mij dat geestelijk in de ruimte zetten! Maar nu moeten wn niet een zijdig worden: om de enkeling, de persoon, en het persoonlijke, moeten wij de gemeenschap en het gemeenschappelijke, de kerk en de wereld niet vergeten. Maar het omgekeerde moeten wij ook niet doen. In de gemeenschap gaat de persoon niet onder. God verkiest Zijn volk. Zijn kerk. Maar in flat volk. in die kerk ver kiest Hij ook mij persoonlijk. En zo wil Hij ook aan mij persoom lijk door Zijn Woord Het gevaar van miskenning van het persoonlijke in het geloof is heus niet denkbeeldig. Heel ons leven, ook ons geestelijk leven, dreigt in onze tijd soms z.o on persoonlijk te worden. Wij leven nu eenmaal dag in dag uit in het klimaat van het ..men", van de onpersoonlijke massa. Veler aanraking met de bijbel is bijna uitsluitend, dat ze hem in de kerk of hoogstens daarnaast thuis aan tafel horen lezen; maar zelf zullen zij zelden hem ter hand nemen. Dat is op zichzelf al zo fataal. Luisteren naar het Woord Gods in de samenkomst der gemeente en samen Gods Woord lezen in het gezir. is heerlijk; maar het ontslaat ons allerminst van de roeping die tegelijk voorrecht en zegen is van het persoon lijke bijbellezen. Maar dan moet ik ook geloven, dat inderdaad God in die bijbel ook voor mij persoonlijk iets te zeggen heeft. Bijbel is brief Kierkegaard heeft niet voor niets gezegd, dat de bijbel niet maar gelezen moet worden als een boek maar als een brief. En het eigenaardige van een brief is: die heeft een afzender en een adres. Dat is een ..ik-gij-verhouding". Zo is het met de bijbel ook. God spreekt daar maar niet in het al gemeen. God spreekt mij daar Dat geldt ook ten aanzien van Gods beloften in Zijn Woord. Die zijn direct persoonlijk bedoeld. Dat is nu dikwijls juist de vloek geweest van een bepaald type piëtistische prediking. Dan werd de voorstelling gesugge reerd: Gods beloften in de bijbel, nu ja, die gelden in het alge meen. Maar wat heb je daar aan? Daar ben je niet klaar mee. Je zult het zelf moeten weten, of je er bij hoort. En je mag pas wer kelijk zeker zijn. als je je maar niet op de bijbel beroepen kunt en kunt zeggen: daar staat het; maar als je zelf persoonlijk een woord van God rechtstreeks hebt gekregen. En zolang je dat niet gekre'- gen hebt. zolang helpt het je niets, al staat de bijbel vol van Gods rijkste beloften. Welnu, zo is het gelukkig niet. Het is ook hier weer waar: de bijbel alleen, de letter van wat daar staat, helpt je niet. Je moet je zelf aangesproken weten. Maar ook hier is het nu weer zo be langrijk, dat Woord en Geest één zijn. De Heilige Geest moet het je zeggen, wil je het horen en ver in geloven en je erover verblij den. Maar dat doet Hij via, het Woord. Niet erbuiten om! Maar zo dat Hij dat Woord op je ziel bindt. Wij bedoelen dat ook weer niet in ziekelijk-myslieke zin: wachten tot je in de bijbel een tekst krijgt, terwijl de rest van de bijbel je niet interesseert. Maar nu moeten wij toch ook weer niet over dat krijgen van een woord" zo schamper doen. Want inder daad. die bijbel is een organisch geheel; maar vanuit dat orga nisch geheel en in samenhang er mee kan toch de Heilige Geest soms opeens een woord uit die Schrift zo voor je doen leven, dat het ineens is. alsof het recht streeks tot jou gezegd wotdt. Dat heeft met mystiek niets te maken. Dat is gewoon echt- bi jbelse vroomheid. En als wij hier niet meer van zouden weten en vergissen wij ons, als wij zeggen, dat velen vaak maar al te weinlgt hiervan meer weten dan geloof ik niet, dat dat zo'n goed teken is. Beroepingswerk Gen. Synode Gerei, kerken NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeswijk: J van 't Ende te Noorö'eloos. Bedankt voor Opheusden: A. J. Tim ier te Huizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Winsum (Fr.): C. A. Ver hoog, kand. te Voorschoten: te IJssel- monde-West (in de vacature die door het emeritaat gaan van ds. J D. Boer- kool zal ontstaan": M. C. Kersten te Wissenkerke <Nd. Bev.). Beroepbaar: De classis 's-Gravenhage heeft praep geëxamineerd en beroepbaar klaard óe heren A. C. Langedijk. Ananasstraat 102. Den Haag tel K 70- 1 der Veere. Boksdoorn-, straat 32 Den Haag. Zij zijn terstond be- JLXGenerale Synode der Gerefor- roepbaanj meerde kerken in Utrecht ter hand (Van een onzer verslaggevers) HET EERSTE WERK, dat de teren onder commissie VI. welker praese: ds. G. F Hajer te Beilen is. Tenslotte zil ds. D. Scheele te Assen commissie Vil voor, om de zaken aangaande geestelijke verzorging en financiën te bestuderen. Bij het"begin van de zitting lagen op de synodetafel reeds vijfhonderd inge- Er zijn in de preek van Paulus op de Areopagus in Athene passages, die de toehoorder zó aanspreken, dat hij er dagen mee bezig is. God heeft, zo zegt Paulus, de mensen de hun toegemeten tijden en de grenzen van hun woonplaatsen be paald, opdat zij God zouden zoeken, of zij Hem al tastende vinden mochten, hoewel Hij niet ver is van een ieder van ons. Wij zijn dus God-zoekers in de tijd en op de plaats, die Hij ons geeft. En het is een tasten, zoals wij in het donker doen, op zoek naar iets, waarvan wij weten, dat het ergens is. een houvast, een doel, een zekerheid, een rustpunt. En dan is het, alsof Paulus wil zeggen, dat wij het niet te ver moeten zoeken. De mens, die op weg gaat naar God, moet niet te ver lopen. Dan verdwaalt hij. Want God is dichtbij. Hij is vlak naast ons, ja Hij wil onze tastende handen grijpen om ze nooit meer los te laten. Zeg niet, dat u geen God-zoeker zijt, omdat u het zelf alles wel weet en Hem niet nodig hebt. Zeker, u kunt het met deze waan heel ver brengen, maar eenmaal, vroeg of laat, zult u worden geconfronteerd met Hem. Als u Hem dan afwijst, zullen Zijn handen u wegstoten. Als u Hem als het enige houvast erkentgaat Hij met u mee om u eenmaal thuis te brengen! GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veen, Veenendaa] en te nam, W3S naar OUd gebruik de in-1 komen stukken. Men Benthuizen: P. Blok. kand. te Rotter-1 stelling van een aantal commissies, verlegen! Aanstonds begc .ii Ide behandeling van enis over wie de verschillende stukken werk dam-W. BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Enschede: J. Ketelaar te Hoogezand. OGD-GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rijssen: J. v. d. Poel te Ede. Synode Z.O. Molukse Kerk bijeen In het woonoord Laarbrug bij Ommen zal zaterdagavond 4 juli a s. de synode de Geredja Protestant Maluku Teng- _._.a (de Zuidoost Molukken Protestant- ste Kerk) met de gemeenten bijeenko- De synode roept alle leden van deze kerk op. zowel hen die buiten als in d£ woonoorden verblijf houden, deze open bare vergadering bij te wonen. en rapporten werden verdeeld. Men vormde zeven commissies, die ruim anderhalve maand gelegen heid hebben haar werk te doen. M. Kamper te Wierden is voorzit- tn commissie I. die de algemene za- n de opleiding behartigt. Commissie II bestudeert de stukken betreffende de vervangingsformule; voorzitter ds. mr. W. S. de Vries te Voorburg. Commissie III, geleid door ds. E. N. van Loo te Sneek gaat over kerkrechtelijke zaken. Voor rekening van commissie IV voor zitter ds H. W. Engelkcs te Amersfoort komen vragen betreffende de liturgie. Commissie V gepresideerd door ds. W. de Graaf te Almkerk. behandelt de stuk ken betreffende evangelisatie en samen- 1 De oecumenische vraagstukken ressor- de behandeling van enige onderdelen "i; EEN TE BENUTTEN RUIMTE het rapport van deputaten voor onderzoek Ontmoeting Aziatische Kerken (slot) ÏFesterse kerken niet alleen maar geldschieters kerk Zich openbaren. En ner .s toch niet overbodig op zijn tijd ook hierop nadruk te leggen. Voorlichtingsweek voor a.s. studenten De voorlichtingsweek aan de Rijks universiteit te Utrecht ten behoeve var de aanstaande studenten zal dit jaar ge houden worden van maandag 6 tot en me vrijdag 10 juli. De commissie, die deze voorlichting verzorgt zal op deze dagen •s morgens en 's middags zitting houden in het gebouw van de universiteit op net Domplein. Men kan daar alle inlichtingen krügen zowel t.a.v van de studiekeuze en de studentengezelligheidsveremgingen. aJs over uitstel voor militaire dienst, beurzen en renteloze voorschotten. Óp deze voorlichtingsweek zijn niet Op de conferentie van de Azia tische Kerken, die in Kuala Lum pur op Malakka werd gehouden, hebben de kerken ook gesproken over de verhouding van de zen dende en de ontvangende kerken. Duidelijk Ijwam naar voren dat Azië weinig belangstelling heeft Vocir de tending, zoals'die vroe ger geschiedde en men meer voelt voor een bepaalde vorm van interkerkelijke hulpverlening. In Kuala Lumpur is natuurlijk ook on derling en in discussiegroepen veel gesproken- over nieuwe vormen van samenwerking tussen oudere en jon gere kerken. Het is bekend, dat de zending sinds de oorlog zoekt naar nieuwe wegen, die overigens nog maar zeer ten dele gevonden zijn. omdat er in Azië veel verzet is tegen de oude bekende vorm van zending waarbij één. bepaalde oudere en één bepaalde jongere kerk met elkander betrekkingen onderhouden. Men wil Oecumenische" zending, men wil ..interkerkelijke hulpverle ning".. Daarbij wordt waarschijnlijk van de zijde der Aziatische kerken onderschat van hoeveel geestelijke be tekenis het -is als twee kerken diep en langdurig contact met elkaar heb ben. elkanders noden kennen en el kander in de voorbede geden! en. Wij mogen dit alles niet te zakelijk meten zoals dat in de hulpverlening van de Verenigde Naties geschiedt. Daarbij'is op de conferentie op Ma lakka a-an de Aziatische kerkleiders ook zeer duidelijk gezegd, dat zij niet moeten denken, dat de zending in het westen over grote fondsen be schikt. waarop zij toch tuaties zich gesteld Omgekeerd mag de jongere kerk toch niet verwachten, dat de zending, wan neer zij althans een goed rentmeester wil zijn, maar zonder meer geld ver zamelt en naar het oosten zendt. Zij moet zich toch verantwoordelijk we ten voor de wijze waarop de gelden die de gemeenten bijeenbrengen, wor den '.gebruikt. et is niet mogelijk hier verder op in te gaan, al is er ter conferentie nog zeer veel over gesproken Ieder, die zich in dit probleem verdiept, zal begrijpen dat hier vele voetangels en klemmen liggen en dat over deze „in terkerkelijke hulpverlening" nog veel moet worden gedachten gesproken om het alles in' góede verantwoorde banen tei krijgép:' !et was goed te mogen.constateren dat in Azië over welks toekomst velen met zorg zijn vervuld, de kerken lei ders hebben, die de problemen niet uit de weg gaan, maar er vanuit het Evangelie een antwoord op trachten te geven en die het daarbij duidelijk maken dat de Kerk in Azië waarlijk geworteld is en geen aanhangsel is van het Westen. ogelijkheid van een meer effi- ënte werkwijze van de generale synode. Deze onderdelen betroffen in hoofd zaak dc samenstelling en werkwijze der Tot 1 augustus a.s. bestaat er hcid om bij de synode stukken i den. Op 25 augustus zal de syi definitief met haar werkzaamh ginnen. Van de kleinere zaken, die tijdens de eendaagse zitting werden afgehandeld, nomen wij het besluit der synode om zich te doen vertegenwoordigen op de Kir- chentag te München. Het moderamen zal een afvaardiging aanwijzen. Het verzoek om de zendende kerk van Arnhem aan te wijzen als beroepende kerk voor de Sumatra-Makassarzending, werd ingewilligd. Dit besluit werd ge nomen om te zorgen, dat ds. K. L. F. Ie Grand te Palembang wiens gemeen te binnenkort wordt opgeheven en over genomen door de Sumatra-Makassarzen ding ambtelijk niet m de lucht komt te hangen". H. Piersonvereniging gaat jubileren Het 75-jarig bestaan van de Hendrik Piersonvereniging (de voormalige en chr. vereniging ..Zedenopbouw") zal op donderdag 24 september aanstaande van 14.00 tot 16.00 uur in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw te Rotterdam wórden herdacht. Prof dr. M. J. Lan- geveld. hoogleraar te Utrecht zal spre ken over ..De zorg voor de medemens in verband met de rationalisering der menselijke verhoudingen en de naasten liefde." De voorzitter, ds. mr. B. ter Linden, te Zetten, zal spreken over „Denken en doen." Ellen Vogel zal de bijeenkomst opluisteren met declamatie. Landdag van de Protestantse Unie De Protestantse Unie zal op 22 juli aanstaande te Huizen (N.H.) een land- -dag houden onder leiding van ds. E. J. de -Bruyn, hervormd predikant te Gro ningen. In de morgenvergadering zal ds. J. .Swijnenburg. hervormd predikant te Amersfoort spreken over „Het gevaar van overhaaste beslissingen". In de mid dagvergadering geeft ds. H. E. Graven- meijer. emeritus predikant te Hilversum, een beschouwing over „de vrije natie". Ds. A. J. de Jong. hervormd predikant te Scheveningen zal het slotwoord spre ken. De Landdag, die te 10.30 uur be gint wordt gehouden in „het Visnet". Bondsvergadering Vrije Evang. Gem. geholpen te Van een onzer verslaggevers Op het conferentieoord Woudscho- ten kwamen de afgevaardigden van de Vrije Evangelische Gemeenten die in een bond zijn verenigd voor hun jaarlijkse vergadering bijeen. De ver gadering zal twee dagen duren. Op de avond van de eerste dag verga- en- derde tevens de Samosir-zending beroep! terwijl vandaag nog een aantal comi- -té's zijn jaarverslagen zullen bespre ken. De bondsvergadering besloot De westerse zending, zeker de niet-1 een eigen persdienst te stichten ter- Amerikaanse. is over het geheel Maar zij heeft een groot vertrouwen in de gemeenten, die bereid zijn geld te geven voor doeleinden, waarvoor dit naar de mening der zending nood zakelijk is. Dat betekent echter, dat niet alleen de jongere kerken over de- noodzakelijkheid beslissen, wijl op de vergadering van de Samo- sir zending werd medegedeeld dat er nieuwe deuren zijn opengegaan voor het zendingswerk. De. vergadering werd geopend door da voorzitter van de Bond. ds. D. W. Veld kamp. die onder meer memoreerde dat ook van bovenaf het werk van de V: je Evangelische Gemeenten erkenning heeft 64 „Zou hot tijd lijn "ei vleide." antwoordde Nicolson Ik vrees van me het verdwijnende Sie.STS- duf richting^ .trekt"«gjaajd^ta. keIJe hebt naar alle waarschijnlijkheid alweer ge- pitein betrok, toen het vliegtuig een paar meter daalde en onraeuw kringen begon te ven. „U hebt gelijk, mijnheer Nicolson. zacht. Met een trek keek door ALISTAIR MAC LEAN 1 (vertaling Rob Limburg) beschrij- Hoeve i pijn ging hij verzitten denken dat dat ,,Twee en een dr,I.Dat zullen er dan wel Findhorn wendde zich tol Willoughby een knik naar de motor: nog wat meer te halen "in u, tweede?" „Als ik wat geluk heb nog »r drie zijn. n vroeg met geen kans uit die naaimachine bI J i knoop. En twee wanneer" ik""dit°ding doorkap." voegde hij er aan toe, terwijl hij een hand legde op het touw dat hen verbond met de boot van Siran. „Breng me niet in verzoeking, tweede, en haal ^aa'kte'^een gebaar naar Nicolson, die de helmstok aan Vannier overgaf en naast de kapi tein kwam zitten. „Wat denk je ervan. Johnny? vroeg Find horn op gedempte toon. Wat bedoelt u kapitein? Wat voor soort schip het is."of wat er gaat gebeuren?" '.'.Van het eerste heb ik geen idee. Het kan een torpedoboot jager zijn. een motortorpedoboot. vissersschuit, i nog heel wat vwccuo - nou ja, het wel duidelijk geworden, dat En wat het langzamerhand willen hebben, wo gevangen er. dat betekent de oude marte ling met de groene bamboe, de nagels van de te nen. de waterbehandeling, de kuilen, en al de ove rige gebruikelijke geraffineerdheden." Nicolsons mond vertrok, terwijl hij naar de stuurstoel staar de. waar Peter en juffrouw Drachmann aan het spe len en lachen waren: het meisje deed alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Findhorn volgde zijn blik en knikte langzaam. Ja zo gaat het mij ook. Johnny. Het doet pijn; het kijken naar ze alleen al doet pijn. Ze kunnen utistekend met elkaar opschieten Peinaend «-reef hii over zijn grijze km. „Doorzichtig barnsteen heeft de een of andere schrijver eens van zijn heldin'gezegd. Ik vond hem toen een idiote dwaas, maar zou hem daar nu toch mijn verontschuldigin gen wel eens voor willen aanbieden. Ze is eenvou dig ongelooflijk, vind je niet?" Hij grijnsde je de verkeersopstopping eens haar meenam naar Piccadilly. Nu moest Nicolson glimlachen. „Het is de zons- ondergang, die het 'm doet. kapitan. en uw bloed doorlopen ogen." Hij was er de oude baas dankbaar voor. dat déze een bewuste poging had gedaan om een andere richting te geven aan zijn gedachten, maar toen deze hun oude loop hernamen, werd hij dadelijk weer ernstig. „Dat afschuwelijke litteken' Er valt nog wel een rekeningetje te vereffenen met die „gele broeders" van ons!" Je wilde proberen....eh... onze gevangenneming nog wat uit te stellen? Die duimschroeven kunnen inderdaad best wachten! Dat zou werkelijk zo'n gek idee nog niet zijn, Johraiy!" Hij zweeg een ogenblik en vervolgde toen snel: „Ik geloof dat ik Onmiddellijk had Nicolson zyn kijker voor de ogen, keek er een ogenblik ingespannen door en zag heel in de verte, nog half achter de horizon, een vaartuig, op welks bovengedeelte het gouden zon licht fel weerkaatste. Hij het zijn kijker even zak ken. wreef zijn ogen uit. en tuurde opnieuw Er verliepen een paar secenden; daarna liet hij zijn kijker wederom zakken en overhandigde deze der een woord te zeggen aan de kapitein^ terwijl er op zijn gezicht nam hem —■-=-> nog niet naar uit. dat onze kans keert, wel? Zeg het aan de anderen, wil je? Wanneer ik zou probe ren boven die motor uit te schreeuwen, zou het zijn alsof mijn keel door vishaken wérd opengereten Nicolson knikte en keerde zich om. ..Het spijt me voor jullie allemaal. te lezen stond. Findhorn hield hem vast voor de ogen en gaf terug aan Nicolson. „Het wanneer je j«. ei *.j» -cv. - lijkheden in aan- tocht. Het is een Japanse duikboot, die op ons wint, alsof we stil lagen. Wanneer ze een kwartier la ter was komen opduiken, hadden we misschien dat eiland daarginds kunnen halen." Hij maakte een baar naar voren, over de stuurhoordboeg. - Maar als de zaken nu staan, heeft ie ons ingehaald, eer WC Engwataldenktegue dateer dan zal gebeuren, mijn- stemming met dc voorgestelde integra- heërNicolson?" De stem van juffrouw Plenderleith j tie k* uitdrukking worden sehracht klonk kalm. ja. bijna onverschillig. K M 7 w „Kapitein Findhorn denkt en ik ben het met hem eens dat ze een poging zuUen doen ons ge vangen te nemen," antwoordde Nicolsonmet C7 gevonden. De secretaris van de Bond "is. R van Vliet werd namelijk in het jgelopen jaar benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In de vacature van ds. G. van Brug- ?n uit Utrecht, lid van het Bondsco- mité die zich niet herkiesbaar had ge steld werd na herstemming ds. A. J. Buurman van 's-Gravenhage gekozen. Op de agenda stond een voorstel van gemeente Apeldoorn om een eigen persdienst in te stellen, die Bondsblad „Ons Orgaan" en de grote landelijke bladen zou moeten zorgen vonr ondubbelzin ige informatie. Algemeen werd de behoefte gevoeld aan een dergelijke dienst omdat in het afgelopen jaar een paar maal berichten in de kranten zijn verschenen die een geheel onjuist beeld gaven van de fei telijke omstandigheden In een vrij lang durige discussie werd besproken hoe dit werk het beste gedaan kon worden. Uit eindelijk werd besloten sie van drie personen te benoemen waarin onder meer de secretaris vi Comité en de eindredacteur van Orgaan" zitting moeten nemen. De vergadering gaf het comité dracht om het Huishoudelijk Reglement van de bond en het Reglement Theo logische Hogeschool te bestuderen en voorstellen te uoen voor eventuele nood zakelijke wijzigingen, omdat beiden niet geheel met elkaar in overeenstemming schijnen te zijn. De zending De avond werd gewijd aan het werk van de Samosir-zending, die een apar te vereniging is binnen het Bondsver- band. Tijdens de vergadering werd me degedeeld dat het medisch werk od Noord-Sumatra geheel is afgelopen. Van bepaalde zijde kwamen verzoeken medi sche hulp te verlenen op andere zen- dingsvelden. H erover zal nog nader - raadslaagd moeten worden. Aan de irde was tevens het plan an de Internationale Zendingsraad om te in tegreren met de Wereldraad van Ker ken. De Nederlandse Zendingsraad moet nu zijn standpunt bepalen. Er liggen drie mogelijkheden voor haar open: a het lidmaatschap van de Internatio nale Zendingsraad wordt vervangen door een ..associate membership" van de We reldraad. D dz zou volledige J-JET nieuwe kabinet mag werken er van haar vrijheid te weinig over- onder een klimaat dat zich al- blijft, lengs heeft gewijzigd. De tijd van de Er moet in dit alles een juist even overspannen staatsbemoeiing, eens wicht worden gevonden. De weeg wellicht onvermijdelijk, ligt achter schaal moet opnieuw in balans ko- ons. Er is ruimte gekomen. men. Dat kan bijvoorbeeld wanneer Maar er is ook nog zoiets als een er- de afwikkeling van de erfenis van fenis, de erfenis van de periode die het verleden zich in een wat gelei- nu achter ons ligt. Die erfenis be- delijker tempo voltrekt ten gunste staat onder meer uit te lage huren van het even rechtvaardige verlangen en uit te hoge subsidies. van het. thans weer vrijere, bedrijfs- De moeilijkheden die thans zijn ont- leven naar de mogelijkheid van staan rondom de voornemens der re- vrijere loonvorming, gering, zoals deze in haar nota wa- Reeds daarom is het goed. dat het ren uitgestippeld, moeilijkheden zo- staatsstuk, waarin de voornemens als deze bijvoorbeeld blijken uit de van de regering zijn vervat, een nota kritiek vanuit de vakbeweging, han- is. Het is nog geen wetsvoorstel, hoe gen met de beide door ons genoemde zeer ook een wetsvoorstel zou zijn omstandigheden rechtstreeks samen, te amenderen. Een nota is voorshands De keus is: óf eerst profiteren van niet meer dan de aankondiging en de ruimte, óf eerst de erfenis afwik- de aanvankelijke uitstippeling van kelen, óf iets van beide. Dan is het een beleid. Het is een woord van de duidelijk, hoe de posities liggen. De regering, waarop thans het weer- regering wil eerst een zwaar accent woord van de andere zijde, het ant ieggen op het afwikkelen van de er- woord dus, begint binnen te komen, fenis. De vakbeweging cn zij staat De wensen der regering zijn legi- daarin niet alleen vreest, dat er tiem en kunnen geacht worden in dan niet veel meer aan ruimte over het belang van ons volksleven te zijn zal zijn. geuit. De wensen van wie buiten de De regering wil korte metten maken regering staap wij doelen thans met de erfenis. Zij wil de huren op niet op de socialistische oppositie, een vroeg tijdstip omhoog brengen, die wij voor ons immers nog niet hoewel, wat de hoogte betreft, wat van de thans overwonnen periode minder dan haar vanuit de sociale kunnen losmaken zijn even legi- economie was geadviseerd. Haar ge- tiem en behoeven bepaald niet ge dachten omtrent de afschaffing van acht te worden met het belang van de melksubsidie zijn al even vèr- ons volksleven in strijd te zijn. gaand. Om deze reden Is het verheugend, Weliswaar stelt zij voor deze ingrij- dat hier maar niet sprake hehoeft te pende voorstellen wezenlijke com- ziin van een keuze tussen óf het een pensatie in het uitzicht, maar dat be- óf het ander. tekent tegelijk een benutten op grote Voor een vrijere loonvorming Is het, schaal van de ruimte waarop wij -bo- door het nog zo nabije verleden, nog ven doelden. Vandaar de kritiek der altijd niet het meest volmaakte kli- vakbeweging. Wat zal er na deze maat, maar om allerlei redenen ach- compensaties nog aan ruimte over- ten wij het wenselijk, dat er met méér blijven? dan een begin van verwezenlijking Dc vakbeweging van haar kant en een aanvang kan worden gemaakt, dan doelen wij in het bijzonder op Daarin mag evengoed een kenmerk C.N.V. en K.A.B. had liever ge- liggen van het nieuwe regeerheleid zien, dat er meer mogelijkheid was als in de afwikkeling van de gevon- gelaten om de vrijgekomen ruimte den erfenis. te gebruiken voor een toepassing van Aan de andere kant mag de afwikke- de vrijere loonvorming, in plaats van ling van die erfenis ons niet langer haar overwegend aan de compensa- dc handen binden dan, in aanmerking ties te laten opgaan. genomen de omstandigheden. onver- Wij voor ons willen vooropstellen, mijdelijk is. Tot die omstandigheden dat er naar ons oordeel voor beide echter achten wij voor ons beslist standpunten argumenten van ge- ook de wenselijkheid dier vrijere wicht vallen aan te voeren. Wie een loonvorming. nieuwe periode binnentreedt, zal er De standpunten zijn nu uiteengezet, prijs op stellen, eerst met het ver- De regering heeft haar woord gespro- lcden af te doen. Zo is duidelijk het ken en er is reaktie op gekomen. Het standpunt van de regering, en voor zijn standpunten. Het behoeven ge- een regering een alleszins verklaar- lukkig nog geen posities te zijn, waar- baar standpunt. Als regering zal zij aan men zich in overkorte halsstar- daarom tegelijk verstandig doen, righeid vastklemt. Daarom kunnen zich althans van de kritiek, als thans wij grote waardering hebben voor door de socialisten geoefend, weinig de mening van het C.N.V., waarin aan te trekken. Voor haar als rege- weliswaar duidelijk teleurstelling ring is het een kwestie van het af- meespreekt, maar waarin ook duide wikkelen van een erfenis die zij op lijk is gezocht naar punten in de no- haar weg heeft gevonden en waar- ta der regering, waarmee men zijn aan de socialisten meer debet zijn instemming betuigen kan. Het lig! dan zij is. voor de hand, dat zulke punten zich Even begrijpelijk zijn de bedenkin- nok lieten vinden, gen van de christelijke en rooms-ka- Langs deze weg moet een oplossing tholieke vakbeweging. Ook zij ver- bereikbaar zijn. die niet alleen voor heugen er zich over, dat een verle- de regering, maar ook voor wie hui den kon worden afgesloten, een ver- ten de regering staan, grotere er leden dat zich, behalve door huur- ruimere gevoelens van bevredigd- stop en subsidie, ook kenmerkte door heid kan opleveren, de gebonden loonvorming. Zoals de Wij zouden ons wel sterk vergissen, regering van de te lage huur en van wanneer bij de ontstane ruimte in de subsidie af wil, zo wil zij af van ons economische en politieke leven de gebonden loonvorming. Evengoed niet ook deze ruimte voor wederzijds als de regering, wil ook zij vrijere begrip en voor een verlangen om el- handen. En zij moet vrezen, dat er, kaar te bereiken aanwezig zou zijn. de regering een zo zwaar accent Zij worde, niet minder dan de ande- op haar eigen wensen heeft gelegd, re, benut. wrange glimlach. „Het enige, wat ik er op het ogenblik van kan peggen, juffrouw Plenderleith, is, dat we ons uiterste best zullen doen om aan dae ge vangenneming te ontkomen. Maar dat zal niet mee vallen." ..Het is onmogelijk." Het was Van Effen die dat zei vanaf zijn zitplaats voor in de boot. en zijn stem klonk koud. „Het is een duikboot, man. Wat kunnen onze speelgoedwaperis beginnen tegen dc gepantserde wanden daarvan? Onze kogels zullen er eenvoudig op afketsen." (Wordt vervolgd) orden gebracht b. De N.Z.R. wordt ..affiliated coun cil" van de divisie voor de wereldzen ding en evangelisatie. Daarmede zou uitgesproken worden dat men alleen voor deze d'visie van de Wereldraad medeverantwoordelijkheid wenst te dragen. c. de N.Z.R. laat zich als „non-affi- liate council" in genoemde commissie vertegenwoordigen. Men onderhoudt op deze wijze et contact, zonder daarme de verantwoordelijkheid voor het werk van dc divisie op zich Ku meer vrijheid voor Spaanse protestanten De druk op de Spaanse protestanten is gedurende de laatste maanden enigs zins verminderd. Men neemt aan dat vooral het bijeenroepen van het r.k. we reldconcilie door Paus Johannes hier de oorzaak van is. Dit blijkt uit een rapport v_n dr. H. Cornall Goerner. zendingssecretaris van de Zuidelijke Baptistenkerk. die onlangs een uitgebreid bezoek aan Madrid heeft gebracht. Er zijn de laatste maanden geen nieu we gevallen van vervolgingen bekend geworden. Men kan een geringe veran dering constateren in de houding van veel roomsen tegenover de protestanten. Of deze veranderde houding ook zal resulteren in de heropening van de ge sloten protestantse kerken valt nog niet te Reeds eerder had de ledenraad van de Samosir-zendii besloten om lid te blij ven van de Nederlandse Zendingsraad met beperkte verantwoordelijkheid. Tij dens deze vergadering bleek het echter onmogelijk om nu reeds een eenstem mig advies aan de N.Z.R. uit te bren gen. De inkomsten van de Samosir-zending zijn gestegen van bijna 7000 gulden in 1927 tot meer dan 29.000 guld en wa ren maar weinig minder dan vorig jaar I Niettemin was er een tekort van 11.000 Vrije Evangelische Ge- j gulden dat ontstaan is omdat vooral meenten neemt als gast deel aan de ver-1 de post „salarissen" aanmerkelijk is toe- gaderingen van de Oecumenische Raad. genomen. Op 18 oktober Kerkbouwzondag in Geref. Kerken De Gereformeerde kerken hebben gro te financiële moeilijkheden om in geïn dustrialiseerde gebieden met de bou« van kerken „bij" te blijven. Er zijn vrijwel geen middelen meer voorhan den om steun te kunnen bieden aar di< kerken, die voor een abnormaal grot» toeneming van het ledenaantal staan. Daarom heeft de Stichting Steuc Kerkbouw (de SSK) nu besloten eet landelijke kerkbouwactie te houden alle Gereformeerde Kerken. De SSK zal nu alle kerkeraden v zoeken om zondag 18 oktober te schouwen als een speciale kerkbouwzon-j dag, waarop van alle kerken een bij zondere collecte voor het werk van de SSK gevraagd zal worden. De SSK zal zich tot de generale sy node wenden met het dringend ver! zoek de komende actie met haar vollil gezag te willen steunen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzer aan de Gerei school te Wierden: A. Hiemstra te Leeu warden. Benoemd tot onderwijzeres: aan d« Hervormtfe school te Ermelo: mej. M. C Zemel te Koog a. d. Zaan: aan de chr. BLO-schoo] te Ommen: mej. M. Nauti te Nieuw Leusden; aan de chr.-nat school te Slagharen: mej. Cl. A. Zaag man te Haren (Gr.); aan de le Thabar- school te Den Haag-Scheveningen: mei J. Reyerkerk te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2