«ERHARD BIJ MEERDERHEID WESTDUITSERS FAVORIET Sunil wast stralend wit... Schacht in 1940: Hitler is de grootste leugenaar aller tijden Ons klimaat wordt beter Mijnenveger genoemd naar geheim agent Al bias Lifter overviel automobilist PAOLA'S FAMILIE MOEST HALF UUR WACHTEN DINSDAG 30 JUNI 1939 Resultaat opinie-onderzoek ordz in Van onze correspondent in Bonn) „Prof. Erhard heeft als vice- Ult lanselier en minister van econo mische zaken in de Westduitse rege- 7i01ing geenszins de meerderheid k "Ier (280 man sterke) C.D.U.-C.S.U.- i/rij T' erhouclingen on' Nu moet deze man als hoofd van de afdeling „zijn" wethouder adviseren over begroting der stichting, opdat deze wethouder op zijn beurt B en W. des- kundig advies kan uitbrengen. Het werk n}?'valt de ambtenaar licht in dit geval "schreven wij. Maar dat is onbedachtzaam 3e_ageweestHet werk heeft juist nu een 3^eheel bijzondere moeilijkheid. Want dit 'rapport moet zo worden opgesteld, dat rze niets verraadt, dat het van dezelfde man is, die de begroting en derzelver toelich- VTeting de juiste vorm gaf. Het rapport moei ara 2o objectief mogelijk, zo buitenstaande- rig mogelijk, klinken. Zelfs een ietuiat in kritische toon hebben. Natuurlijk wéét iedereen, dat de begroting, de toelichting nd.;en het rapport in dezelfde kamer zijn gemaakt. Maar dat is van minder belang. elc Als de stukken maar naar de vorm en eld de toon twee wezenlijk verschillende stukken zijn. Dan is de vorm gered. Nu heeft bij de begrotingsbehandeling in de 6/ï raad reeds tweemaal één der raadsleden, i° beide malen dezelfde, duidelijk te ver- staan gegeven, dat hij zulke dingen best dóór had, en dat hij ze in wezen on- behoorlijk vond, een vermenging van be- voegdheden en taken, een verneveling van verantwoordelijkheden. Dat is onge- ïle woon. zulk een scherp inzicht èn zulk een vasthoudendheid in een naoorlogse 'd- gemeenteraad. Maar de rest van de raad en reageerde beide malen niet. En de wet- n- houder deed de zaak met een dood- 'ij doener af. Dat is wél weer gewoon «n Woningmarkt 1 Het is verheugend, dat de regering op- f nieuw uitdrukking heeft gegeven aan haar voornemen de vrije woningmarkt zo spoedig mogelijk te verwezenlijken, maar zij mag het bij deze woorden zeker niet laten. De dezer dagen door de nieu- j we minister van volkshuisvesting ge I geven persconferentie ademde nog zeer j de geest van de mentaliteit welke van I de bevrijding af op dit ministerie ge heerst heeft. Zij was stellig geen voor- I bode van een klimaat, waarin zich een I snelle woningbouw kan voltrekken. Een I dergelijk klimaat zal eerst tot stand kun- I ncn komen als de vrijheid wordt gegeven hogere lonen te betalen daar waar dit mogelijk en verantwoord is. De bouw- 'akarbeiders zouden hun prestaties ver- hog ook tal van andere groepen van werk nemers zouden hiervan profiteren Blij kens de regeringsnota zal weliswaar een grotere loonvrijheid worden toegestaan, maar wij zien geen enkel teken dat een grotere loonvrijheid dan per bedrijfstak wordt beoogd. Menige bedrijfstak is ech ter een verzameling van ongelijksoortige bedrijven, die niet over dezelfde kam mogen worden geschoren, terwijl daaren boven de afzonderlijke ondernemingen in staat gesteld zouden moeten worden hun werknemers in een grotere produfc- tiviteit te laten delen. De praktijk is te veelzijdig om dit probleem alleen op te lossen met ruimere mogelijkheden voor spaarregelingen en winstdelingen. (De Telegraaf). Als opvolger van Adenauer fractie achter zich, die hem tot mijn eventuele opvolger zou willen ma ken". Dit is een van de (vele) ver klaringen, die Bondskanselier dr. Adenauer heeft afgelegd in een van zijn befaamde interviews met bui tenlandse dagbladen en radiosta tions. Adenauer is wel zo verstandig ge weest in de fractie niet om een stemming tussen Erhard en hem zelf te verzoeken. Zou die ooit wèl gehouden zijn, dan zou de Bonds kanselier de hierboven omschreven verklaring wel nooit hebben afge legd Hoe denkt nu de publieke opnie in West-Duitsland over prof. Erhard als de officiële „troon-opvolger", de „kroon prins" der C.D.U.? Het E.M.N.I.D.-in- stituut voor meningsonderzoek in Biele feld heeft nagegaan wie de Westduitse bevolking de meest geschikte opvolgei van Adenauer vindt Uit dat onderzoek is gebleken, dat de meerderheid der C.D.U.-C.S.U .-fractie voor een kanselier schap van prof. Ehrhard de opinie van de Westduitsers volledig weerspiegelt Van de zestig procent der ondervraag den die de vraag beantwoordde, sprak niet minder dan 45 pet zich voor een kanselierschap van Erhard uit. Hoc het prof Erhard onder de bevolking is gestegen, blijkt wel uit het feit, dat in mei 1958 de 58 pet der ondervaagden, die mening gaven, maar 10 pet op prof. Erhard stemde. Toen stond de minis- r van buitenlandse zaken Von Brenta met 11 pet nog aan de top. In april in dit jaar, toen door de aanvaarding in de presidentelijke kandidatuur door denauer de opvolgingskwestie acuut erd. bracht van de 59 pet dergenen, die iemand aanwezen, 32 pet zijn stem uit op Et-hard. Ver achter de man van het. „wel- aartswönder" komt op het ogenblik iet 7 pet van alle stemmen de S P D.- icevoorzitter en kandidaat voor het prp- dentschap, prof. Carlo Schmid Hij »ordt met 3 pet gevolgd door Bonds dagvoorzitter dr. Eugen Gerstenmaler. tijdens de kanseliers-brises van de afgelopen weken de sterke „rebel" was die Adenauer bezwoer zich aan zijn belofte te houden, president te zullen len. Brandt (burgemeester van Ber lijn) en Franz Etzel de minister van Ook dit is een onderdeel van een luchtmachtbasis ergens in de Ver Staten: nonchalant- weg boven op elkaar gestapel de toestellen, wachtend op hun laatste tochtnaar de hoog- indskar lier had willen maken kregen elk maar 2 pet, Ollenhauer (S.P.D.-voorzit- ter). dr. Von Brentano (eens de C.DU- kroonprins") .en minister van defen sie Franz-Joseph Strauss, brachten het niet verder dan 1 pet elk. Prof Erhard is dus met grote voorsprong de favo- JVesrduitsers voor de opvolging riaa: Bondskai er Ader hand i in de grnntsti er. die tand heefl :ot een zeer Ttij van Bondsreoubliek is eekomen Het E.M.N.I.D.-i errassing voor dr. Audenauer Het stel de nl. ook de vraag, of men het beter zou hebben eevonden. dat minister Er- bard Bom ka» of dal blii r D.U voor het oresidentschap een an dere kand'daat zou aanwiizen 51 pet van de ondervraeeden deelde de mening van de me°rderh«»id der C.D.U.-C.S.U- fractie, die Adenauers besluit weliswaar rpcnoete°rd-> maar bepaald niet alge meen goedkeurde: nrof. Erhard had kanselier moeten worden en Adenauer bad kandidaat voor het oresidentschao moeten bliiven Maar 32 pet vond het luister, dat Adenauer van zijn kandida- deed en Bondi leef, Adenauer scherr laid*. altiid met de re sonderzoekingen. Hij in zijn dagblad- en ♦e bewiizen. dal zijn ekeurd. De Bondskanselier zou er goed an doen de dn0r bet E.M.N.I.D.-insti- uut overgelegde cijfers nog eens goed Zwi i ndrechtenaar (f25.000 verduisterd) gearresteerd Verdacht v-a-n verduistering van een aanzienlijk bedrag (men spreekt van on geveer 25.000) heeft de Zwijndrechtee politie ingesloten de 38-jarige T. S. die leiding gaf aan de loonadministratie van een fabriek te Z-wijmd,recht. S. zou zich deze gelden hebben toegeëigend ten nadele van zijn werkgever en bovendien var de kerk. waarvan hij ouder'eng -s Vor ige week was hij op een middag verdwenen Zijn echtgenote waarschuwde de politie en intussen had S zich bij de pok tie in Den Haag gemeld. Hij werd overgebracht naar Zwijndrecht Daar is hij in afwach- i het i WITTER DAN DE WITSTE KIP Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak en spaart uw linnenkast Vooraanstaande Duitse generaals contra dictator Tien mannen die beschuldigd werden van medeplichtigheid aan de dood van acht mensen die klandestien gestookte alcohol hadden gedronken, zijn maandag| in Antwerpen veroordeeld tot gevange nisstraffen van zes maanden tot 'tweel jaar en "tot 2.000 "Belgische franken boete. I Bovendien werden zij veroordeeld tot het betalen van meer dan negentien mil- aecijnsontduikring.l DR HJALMAR SCHACHT, de economische deskundige van Adolf Hitler, heeft zijn Führer eens „de grootste leugenar van alle tij den" genoemd. „Als alles wat ik nu ga vertellen bekend wordt, ben ik binnen een week dood," zei Schacht in maart 1940 tot Sumner Welles, onder-minister van buitenlandse zaken in de regering Roosevelt. Bovenstaande aanhalingen zijn ont leent! aan diplomatieke documenten betreffende de speciale missie van Sumnes Welles naar Europa in de lente van 1940. De documenten zijn In het astrophysisch laboratorium van het Smithonian Instituut op de berg Montezuma in Chili bevindt zich een zwart kubusje van één centime ter hoogte, waarmee belangrijke me tingen worden verricht. Door n.l. de hoeveelheid warmte te meten die deze kubus in één seconde van de zon opvangt, wordt op deze bergtop de zonneconstante bepaald, welk cij fer niet mag afhangen van allerlei wisselende Invloeden, zoals bewol king. vochtigheidsgraad van de at mosfeer en allerlei andere wispel turigheden. Daarom moeten dergelij ke metingen worden verricht in ijle luchtlagen, dus op hoge bergtoppen, die zich in Chili wel. en in De Bilt niet bevinden Hiermee is dan tevens de aarde toegezonden zonnewarmte in 20 jaren is toegenomen, zult U wel licht neiging hebben deze vermeer dering toe te schrijven aan onnauw keurige metingen. De warmte-toc- name is sedert de dertiger jaren n.l. slechts 0,0025! Niet iets om in de vervoering te raken! winter s niet lekini betrok- worden. ken kon Overigens werken op de bergtoppen van Chili ook nog allerlei factoren die de nauwkeurigheid der waarnemingen ten ongunste kun nen beïnvloeden, zodat ten overvloe de alles nog eens moet worden om gerekend als bevond de zwarte ku bus zich op de uiterste grens var onze atmosfeer. Deze breedsprakigheid was od zakelijk om U er van te overtuigen dat inderdaad alle voorzorgsmaatre gelen zijn genomen om de zonne warmte zo nauwkeurig mogelijk te registreren. Dat Is natuurlijk een eerste vereiste, want wanneer U het bedrag hoort, waarmee de naar de Toch is deze warmtctocn jnaanzieniyk, want als het op deze wijze nog een paar eeuwen zou door- raan, komen we dus tot de orde van •nkele procenten, een toename die net hele aanzien van het klimaat in le gematigde streken aanzienlijk kan veranderen. Dat hebben de ijstijden •n daarop gevolgde warmteperloden wel bewezen. Toen moeten de klimaatverschil len jaarlijks ook slechts enkele gra den hebben bedra gen. maar het ge volg was het ver schil tussen de gu- re ijsperioden, die het land bijkans onbewoonbaar maakten en het milde klimaat van de tussenfasen. Bovendien, laten we eens veron derstellen, dat de warmte-toename met grote sprongen ging. Dan zouden de volgende generaties al spoedig in een kokende wereld verzeild raken En dat kunnen we hun toch onmoge- ^Laten we daarom tevreden zijn met de kleine warmte-toename. dit zich momenteel laat registreren. Een toename, die bovendien in allerlei verschijnselen in de dierenwereld reeds duidelijk tot uitdrukking komt TOCH IS HET ZO! Op de scheepswerf „De Noord" te Alblasserdam is gisteren de eerste van een serie van 16 ondiepwatermijnen- vegers. De Alblas, door de echtgenote van de bevelhebber der zeestrijd- krachten, mevrouw E. J. Brouwer- Dommering. te water gelaten. Bij de plechtigheid waren onder ande ren aanwezig de Amerikaanse ambas sadeur, de heer Philip Young, en de ouders van de naamgever, de heer en levrouw Alblas. Wijlen de heer A. H. Alblas, luitenanl ir zee voor speciale diensten derde klas an de Koninklijke Marine, werd op 20 sept. 1918 geboren en heeft zich on derscheiden door na op 4 juli 1941 al? eede Nederlandse agent met een val scherm in bezet Nederland te zijn neer gelaten de hem gegeven opdracht op zeer lofwaardige wijze uit te voeren Meer dan twee jaar heeft hij berichten naar Engeland overgeseind Hij offerde zichzelf op door anderen te sparen dat hij ten slotte op 16 juli 1943 werd gevangen genomen en op 7 september 1944 le Mauthausen werd gefusilleerd. Tijdens zijn verhoor van honderd uur achtereen heeft hij geen hem toever trouwd geheim losgelaten of namen van personen, waarmede hij in verbinding stond, bekend gemaakt. Hij werd postuum met de Militaire Willemsorde onderscheiden. Documenten over missie van Sumner Welles door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gepubliceerd. Welles bezocht op zijn reis Rome. Berlijn, Parijs en Londen, zes maan den na het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Schacht was een van de Duitsers met wie Sumner Welles te Berlijn heeft geconfereerd. De anderen waren Hitier zelf, de minis ter van buitenlandse zaken von Rib- bentrop, veldmaarschalk Hermann Göring en Hitlers plaatsvervanger. Rudolf Hess. Volgens een door Welles te Berlijn op 3 maart 1940 geschreven rapport heeft Schacht hem verbazingwekken de dingen verteld: ....zich naar mij toebuigend en op fluisterende toon sprekend gaf hij mij te verstaan, dat onder leiding van vooraanstaande ge neraals een beweging aan de gang was om het Hitlerregime omver te werpen." aldus het rapport. Schacht vertelde de Amerikaanse diplomaat ook .dat hij Duitsland wil- groootste leugenaar van alle tijden Vrijstelling voor onderwijzers In het afgelopen jaar is aan ruim twee honderd onderwijzers uitstel van eerste oefening voor de militaire dienst ver leend. De minister van defensie heeft thans aan zijn ambtgenoot van onder wijs meegedeeld, dat aan deze onderwij zers vrijstelling zal worden geseven. in dien het uitstel in de eerste plaais was verleend omdat de betrokken onderwij zer bij het ondersvijs een plaats innam welke beslist niet onvervuld kon worden gelaten. Op dpzc plaats moet hij oob thans nog onmisbaar zijn en in zijn ver vanging moet op generlei wijze kunnen Voorts moet hij nog niet in werkelijke dienst zijn of zijn geweest. Verder heeft de minister van defensie medegedeeld dat voor het schooljaar 1959/1960 hoog stens aan enkele tientallen onderwijzers uitstel van eerste oefening kan worden verleend. De betrokkene moet d in een vacature vervullen of gaan vervullen aan een twee- of driemansschool bij het ge woon. voortgezet of uitgebreid laser on derwijs in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden of in een afgelegen gehucht in het overige deel van het land de verlaten „om dit complot te steu- en hij verzocht Welles volgens diens mededelingen hem te helpen. „Dr. Schacht noemde Hitier de en ook een genie, maar dan een moreel, een misdadig genie," aldus Welles. Schacht zou ook gezegd heb ben, dat de wreedheden van de Na zi's in Polen erger waren dan zich voorstelde. Welles rapporteert dat Schacht zich aan het einde van hun gesprek realiseerde, dat hij (Welles) verbijs terd was. „Wat denkt u van mij?", vroeg Schacht. „Vindt u mij een vreselijk mens. omdat ik tegen mijn regering werk terwijl ik er deel van uit maak?" De thans 80-jarige Schacht is in de Neurenbergse processen tegen oor logsmisdadigers vrijgesproken. Hij exploiteert een particuliere bank te Keulen. Drie merkwaardige schipbreukelingen Drie merkwaardige schipbreukelingen zijn gisteravond in Rotterdam aangeko men. Een Oostenrijker, een Fransman en een Duitser hadden elkaar in Canada vaartuig geconstrueerd, waarmee ze de Oceaan wilden oversteken. Het schip zou slechts worden voortgedreven door de windkracht in de zeilen en de warme golfstroom. Op 13 jund vertrok men uit de haven van St. John op New Foundland met het merkwaardige 6chip. dat de toepasse lijke naam Diogenes kreeg. Ruim een maand dreef men zachtie; naar het oosten, maar op 17 juli ontstond brand aan boord. De drie schappers wachtten op gepaste afstand in een rubberbootje op het ogenblik, waarop de brand uit gewoed zou zijn. Terug aan boord von den ze het zeil vernield en besloten ze de eerste de beste „lMt" te aanvaarden. Vier dagen later verscheen het Engelse vrachtschip Ramon de lar-rinston. od weg naar Rotterdam, op hun route. Ze stapten over en Heten hun Diogenes De drie willen weer terug naar Canada, maar gaan eerst hun familie in Europa eens opzoekein. Zondagavond omstreeks tien uur is de heer K. uit Helden ter hoogte van de hoeve St. Jan in Grubbenvorst beroofd van f 25.en mishandeld door een lifter, die hij in Venlo in zijn wagen genomen 'tad met besteming Horst. Na de bero ving holde de heer K. met het contact sleuteltje van de wagen in zijn zak naar de dichtsbijzijnde boerderij en belde daar de politie op. In het fotoarchief van de Venlose politie herkende de heer K. zijn berover. Het bleek een Hongaar te zijn en tevens geen onbekende van de politie. De man heeft ontkend. SCHIPPER-OPUCHTER VEROORDEELD De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 49-jarige schipper H- V. ver oordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest, alsmede terbeschikkingstelling van de regering, wegens oplichting en dief stal. De eis was twee jaar met aftrek. De schipper had herhaaldelijk van pastoors en predikanten geld weten los te krijgen- U"1 ROTE VERWARRING heerste er gisteravond op het vliegveld van Brussel toen acht familieleden van prinses Paola uit Italië arriveerden en niemand op het vliegveld was om hen te verwelkomen. Een half uur moesten zij wachten tot pnn6 Albert arriveerde Hij was op de hoogte gesteld door autoriteiten van het vliegveld, die in paniek het paleis in Brussel hadden gebeld. Op het paleis wbs men in de veronderstelling dat het ge zelschap uit Italië later zou arriveren Ook de eerste fout in de entourage van het prinselijke huwelijk is inmiddels her steld. Het kostbare zilveren theeservies, bezorgd bij een student in Blcrik, werd Van hetzelfde recept overgebracht naar de ambassade van Thailand in Den Haag. Zoals bekend, was het geschenk afkomstig van de koning van Thailand en bestemd voor prins Al- bert en prinses Paola. Het verwisselen van twee vrachtbrie ven. respectievelijk behorende bij het ser vies en bij de overhemden van de heer Stanley Lamp, was de oorzaak van de kostbare vergissing. De nummers van de vrachtbrieven waren bijna gelijkluidend. Ben Bella ging in hongerstaking Mohammed Ben Bella, gewezen leider van de Algerijnse opstandelingen, is in de gevangenis op het eiland Aix, voor de Franse westkust, een hongerstaking be- Hij staakt uit solidariteit mat de 700 Algerijnen in andere Franse gevangenis sen. die voor een deel al 12 dagen in nongerstaking zijn. Zij eisen behandeling als politieke gevangenen. Vijftig hongerstakers in de gevangenis van Fresnes zijn inmiddels zo verzwakt, dat zij naar het ziekenhuis moesten wor den overgebacht- Zij weigeren echter kus-tmatig gevoed te worden Een blok van vier zeldzame Neder landse postzegels vijfcentszegels uit 1852 is op een veiling te Londen voor 370 pond (ruim 3.900 gulden) in handen van een Engelse verzamelaar gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5