I Terugblik op de geslaagde Arnhemse Filmweek asm® Protest tegen het dempen van Utrechtse grachten Vis met slagzij Misselijke grap Grafisch bedrijf eens over het korter werken Opvolger Van Beinum pas in 1961 bekend RIJKSOVERHEID IS NIET VOORTVAREND GENOEG Kanton buiten gevaar Scheepvaartkaart van Nederland Kabelbaan over de Rijn VRIJE KEUZE VAN WERK VOOR AUSTRALISCHE IMMIGRANT ZATERDAG 27 JUNI 1939 Niet alles goud, wat er blonk Het witte doek als toppunt van geduldigheid HOLLAND I j FESTIVAL i PAPIER, zegt men, is geduldig. Terecht, maar dan moet men het witte doek het rij toppunt van geduldigheid noemen, want hier- rd op schijnt men nog steeds alles kwijt te su kunnen. Dit heeft de Arnhemse Filmweek in wel geleerd. Hoewel daar over het algemeen het beste, wat de filmmarkt van het ogen- blik te bieden heeft, vertoond werd, maakte de laatste middag het toch nog duidelijke, dat er in filmland ook nog andere produkten zijn dan dat E' beste van het beste. Niet, dat er nu meer kwaad te zeggen valt van de K film „l'Eau vive" van Frangois Villiers met in de hoofdrol het meisje G Pascale Audret (die in Frankrijk Anne Frank speelt), dan dit ene, dat met deze film de kitsch het hoofd om de deur stak; maar toch herinnerde L deze film er weer aan, dat onze bioscopen nog steeds overspoeld worden inj door bedenkelijké waar van derderangs allooi. K) Filmopvoeding is en blijft nog steed: geboden en daarom is het slechts toe t« :1( juichen, dat instanties als de Stichting E Filmcentrum, de CEFA, en niet ti geten de Katholieke Filmactie het als w. hun eerste taak blijven beschouwen het 2:,1 publiek een goede filmsmaak bij te bren- :ej gen. Van het publiek moet het tenslotte er komen. Het publiek bepaalt nog steedt het gehalte der films, die op de markt worden gebracht. Als het publiek* de kitsch niet langer slikt en geen genoegen meer neemt met films, die als enig oog merk hebben het speculeren op de laag ste instincten, dan verdwijnen deze af keurenswaardige produkten vanzelf uit de roulatie. Daarom is filmopvoeding het eerst gebodene: de kritische zin moet ontwikkeld worden en daarmee zijn de genoemde instanties ijverig doende, gestaag volhouden en bij voldoende s van alle goedwillenden moet dit to' sultaten leiden. Reeds is er veel verbe terd maar het gestelde doel is l'Eau vive1''' De film, die tot deze ontboezeming leiding gaf, l'Eau vive", hierboven ge noemd, is niet in alle delen te verwerpen Integendeel, er is in menig opzicht zelfs veel goeds van te zeggen. In eerste aan leg is het eigenlijk een prima gegeven de bouw van een stuwdam in de rivier de Durance in de Franse Alpen, waar door een groot meer ontstaat, op plaat sen, waar vroeger eeuwenoude dorpen lagen. Een voortreffelijk gegeven voor een documentaire; hoe daar in naam der vooruitgang een boerenbevolking van eeuwenoude hofsteden wordt verjaagd Hoe alle herinneringen overspoeld wor den door het wassende water. De makers hebben dit documentaire karakter vak kundig verwerkt. Daarnaast hebben zij echter ook een speelfilm willen maken en zelfs dit „verhaal" is in eerste instan tie nog niet zo slecht. Een rijke erfdoch ter komt alleen te staan; de familie zal zolang zij minderjarig is haar geld en gped „beheren". Dit betekent, dat de dorst naar het bezit ontwaakt en alle ooms en tantes, nichten en neven op het geld van het arme kind azen. Zij nemen in hun verblinde gouddorst de toevlucht tot de laagste praktijken. Maarom het verhaal dan zo te la ten verlopen, als hier gebeurt, dat is van het goede teveel Het arme kind wordt opgesloten in een "kelder in een met overstroming bedreigd water. Maar net op haar 21ste verjaardag slaat het water een zo groot gat in de ondergelopen kel der, dat zij eruit kan kruipen en als een verzopen kat op de wijze van een geest verschijning kan binnenstappen bij de familieraad, waar men net haar duiten zit te verdelen. Zo worden de gierigaards gestraft en de enige nette oom (die zelf het zwarte schgap der familie is) wordt de beschermer van het arme kind en rijk begiftigd met haar goederen. Men begrijpt, dat bij zo'n verhaal de kitsch van het (geduldige) doek afdroop Filmvuurwerh Een groots feest besluit men graag met een daverend vuurwerk. Dit geschiedde ook met de Arnhemse FilmweeK. Het vuurwerk was geïmporteerd uit Brazilië en geïnspireerd op het klassieke verhaal van Orpheus en Euridice. „Orfeu Negro" heette dit filmvuurwerk en een ieder, die het aanschouwde moet erkennen, dat het grandioos was Ook hier was het docu mentaire element sterk aanwezig; het Braziliaanse carnaval werd in beeld ge bracht. Men weet dan, dat de negroïde bevolking van dit gebied enige dagen niemand kan houdelijke dans, Het is of het oerwoud voor enkele da gen nog eens beslag legt op deze licht ontvlambare mensen. Schatten verslin dende verkleedpartijen en een montoon rock and rollende duizendkoppige menig te bevolkt dan de straten van Rio de Janeiro. De makers van deze film hebben het verhaal wel organisch in deze docu- ducteur Orfeu. geliefd bij de jongeda mes. vindt zijn Euridice Deze wordt ach tervolgd door een mysterieuze man, die haar tijdens het carnaval weet te doden. Als Orfeu met zijn dode Euridice in de armen de heuvel van zijn armelijke woon plaats op komt stromoelen wordt hb door een furieuze vroegere minnares de diepte ingestoten, waar Orfeu en Euri dice hun laatste rustplaats vinden in een ibosje. op de onbegaanbare helling. Fascinerend is de: mysterieus: exotisch ei hij de Gouden Er,epali feite is deze film een boeiend vuurwerk. Een uitbarsting van een bizarre volksextase Niettemin in deze tijd, waarin in rock and roll de ir rationele levensmachten een uitweg ken, een document humain van actuele betekenis Nederlandse filmkunst Dat de Arnhemse Filmweek geëindigd is met de bekroning van het loflied op Nederland „Prijs de zee' van Herman der Horst, is zeer toe te juichen. Deze Nederlandse cineast heeft inderdaad de essentie van ons volksbestaan in film beeld weten te betrappen. Het was een ontroerend moment, toen het stoere Fsalmgezang vanuit de oude kerk over de dijk aanzwol tot een symfonie mei land en lucht en water. Dit is onze eigen Nederlandse traditie. In het bijzondei echter werd men opnieuw getroffen door het monument, dat Van der Horst in film heeft opgericht voor de Rotterdamse kraanmachinist, die als een dirigent voor een orkest een scheepswand van 53.000 kilo feilloos op zijn plaats wist te „diri- Dit werk deed ons reëler aan dan de documentaire over de Seine van de i eens Nederlandse cineast Joris Ivens. Met all respect voor diens technisch kunnen, kon het romantisch gedweep met de Sei ne op de tekst van Jacques Prévert ni bekoren. Aan deze film scheen geen eind te komen, en hoe goed de beelden stuk voor stuk dan ook mogen zijn. het is e vegg teken, als een film te lang voc komt Het zijn geen goede sprekers, d hun eind niet kunnen vinden. Daarom eindig ik hiermee maar Ev. Grolle Euridice (links, Marpessa Dawn) wordt door haar vriendin Ser- fina (Lea Garcia, rechts) aan gekleed als koningin van de nacht voor het komende carna val. Een opname uit de film „Orfeu Negro" van Marcel Camus; het filmvuurwerk, waar mee de Arnhemse Filmweek besloten werd. Het comité binnenstad en singels te Utrecht heeft de Utrechtse gemeenteraad een adres gezonden, waarin het de leden verzoekt, het door burgemeester en wet houders voorgestelde verkeersplan voor de Domstad niet te aanvaarden. Zoals bekend, houdt het verkeersplan, opgesteld door de Duitse professor Feuch- tinger, onder meer in het dempen van de Utrechtse singels. De Zeildrtger is een merkwaardige vl?, die zelfs de meest gelaten bioloog tot wanhoop brengt. Om te beginnen bezit hy een rug- en een anaalvin (dus aan rug- en bulkzUde) die tot geweldige afmetingen zyn uitge groeid. xod«t déze vinnen zich boven en onder als grote zeilen voordoen. Nu staat dit geval van abnormale ontwikkeling vfn rug- en anaalvin in de geschiedenis van'bet leven geens zins op zichzélf, want uit fossiele overblijfselen van vissen uit het Krijt- tijdperk is gebleVen, dat er destijds vissen jiebben geleefd, die onze Zeil- drager in dit opzieht zo mogeiyk nog hebben overtroffen. De s.g.n. Zee- vleermuis, waarvan een prachtige af druk in fossiele steen bewaard is ge bleven. vertelt ons In duidelijke taal. dat een formidabele uitgroei van dé rug- en anaalvin op zich- zelf niets nieuws is. De vraag if echter, wat is het doel van deze abnormale groei? Daar heeft nog niemand een af- L— doende verklaring voor kunnen geven. De Zelldrager leeft ln de oceaan, dicht bij het wateroppervlak. Daar is natuuriyk niets tegen, maar de gedragingen vap dit zonderlinge dier zijn zó vreeiHdsoortig. dat velen er zich het hoofd over hebben gebro ken. Deze vis zwemt nl. niet verti caal, maar schuin, d.w.z. hy helt met het lichaam naar één kant over en mgakt dus als het ware slagzy. Of deze houding de vis enig voor deel biedt, «fan wél een gevolg Is van dé abnormale ontwikkeling der vinnen, biyft onbekend. Wat In dit verband eveneens de aandacht heeft getrokken, is het verschijnsel, dat de helling die de vis maakt, steeds naar één kant is gericht, en dat de hoek van de helling altijd even groot is. Een verklaarbare reden is hier voor tot op dit moment nog niet gevonden. Men kan nu wel zeggen, dat de vinnen die veel groter zijn dan de vis zelf, de grens van de ont wikkeling hebben overschreden, maar we antwoorden daarop, dat in de natuur niets zonder zin geschiedt (ook al kunnen wij die zin dan niet *1- tyd vatten). Voorts geeft die z.g.n. verklaring geen enkel antwoord op de vraag, waarom de slagzy niet nu eens links en dan weer rechts zou zijn. In beide gevallen kan even wicht worden bereikt. En waarom zou de vis levend in een onafgebroken periode van onevenwichtigheid ten slotte niet het mid del i i de schol t toch is het zo! Neen. achter de vreemde ontwikke ling van de Zelldra ger bet merkwaardige na- vigatorische gedrag van dit dier moet een doel zitten. En het is de taak van de onderzoekers dat doel nauwkeurig na te speuren, alvorens zij de vis verwijten, dat hy met een hoogte van 2% voet tegen een lengte van 2Yx voet alle pro porties is te buiten gegaan. Wist dat buiten proporties zou uitgroeien dat we de zon zouden kunnen aanraken, we geen pyn zouden voelen, ondanks de heftige verbrandingen die de hand te verduren kreeg? Daarover een volgende keer. teren, voor en zonder dat met rijl provincie over de wegen die naar de ge meente Utrecht zullen toelopen en haar zullen omringen, overeenstemming ii reikt. Het vestigt er tevens de aandacht op, dat het zelfs niet vaststaat dat de voorgestelde demping van de stadssingels waterstaatkundig verantwoord of moge lijk zal zijn. bouwkundige gevolgen zal hebben, wijl het niet is opgezet als een onderdeel van een stedebouwkundig plan. Tegen de aihoud van het plan Feuch- tinger voert het comité aan. dat daarin' een ook maar enigszins volledig voorstal tot oplossing van het parkeervraagstuk ontbreekt. Het comité staat op het standpunt, dat behalve plaatselijke correcties in de thans bestaande singelrondweg, de oplossing zal moeten worden gevonden in een rondweg buiten en op enige afstand van de singels. De jongste bediende van een drukkerij in Groningen bezorgde dezer dagen een pakje geboortekaartjes bij een 62-jange weduwe aan de Florakade. Tot haar ont steltenis las de weduwe op de kaartjes haar naam als die van de moeder en de naam van haar reeds geruime tijd ge leden overleden echtgenoot als die van de vader. Nog groter werd haar ontstel tenis toen zij 's avonds in enkele Gro ninger bladen een advertentie las, waar- ,verd meegedeeld dat zij en haar leden man de gelukkige ouders wa- geworden van een nieuwe wereld burger. De vrouw, die al door verschei dene mensen werd gefeliciteerd, heeft de politie van deze bijzonder misplaatste grap in kennis gesteld. De vertegenwoordigers van de w gevers- en werknemersorganisaties in het grafische bedrijf hebben overeenstemming van de werktijd met drie uur per week, zodat over drie jaar de wekelijkse ar beidsduur nog 45 uur zal bedragen. In het grafische bedrijf bestaan op het ogenblik contractloze perioden, omdat partijen voor 1 januari, toen de oude c.a.o. afliep, met name over de kwestie van de werktijdverkorting geen overeen stemming konden bereiken. In de conflict-situatie die toen ontstond, .s bemiddeld door een commisie van goede diensten, bestaande uit wijlen de heer T. I Twijnstra, destijds voorzitter van hel "'«•■-bond '-in Nederland" '"erki»e"err i prof. mr. W F. de Gaay Fortman en de W F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V. Het werk van deze commissie heeft lanmerkelijk bijgedragen tot het resultaat dat thans is bereikt, ook bestaat al over eenstemming over een diensttijdentoeslag, evenwel geen invloed heeft op de loonhoogte. maar op bepaalde vakantie faciliteiten. In goed overleg kwamen partijen, wat betreft de loonhoogte, tot de conclusie, ot een eventuele loonsverhoging een produlLtiviteifsstijging aanleiding moet geven. Een commissie van economen is daarna benoemd om deze kwestie nader te onderzoeken. Maandag wordt het over leg in het centraal bureau, het samenwer kingsorgaan van de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het grafisch bedrijf, 'oortgezet. Het rapport dat de commissie van eco- ïomen inmiddels heeft opgesteld, zal dan worden uitgebracht. In het bijzonder heeft de commissie aandacht besteed aan de richtlijnen van de regering voor de vrijere loonvorming. Hagenaar en Katwijker verongelukt De Piper 6uper cub van de basis Ypen- burg die gisteren is neergestort achter een boerderij in de omgeving van Varsse- veld had al6 inzittenden, de 28-jarige eerste-luitenant R. C. F. van der Touw uit 's-Gravenhage, die gehuwd wa6 en een kind had en de 24-jarige ongehuwde ser geant C. M. Schalks ui» Katwijk. Zij kwamen beiden om het leven. POSTORDERBEDRIJVEN STUREN ADRES De Algemene Nederlandse bond van postorderbedrijven heeft de Tweede Ka- een adres gestuurd, waarin wordt geprotesteerd tegen het ontwerp-af'oeta- lingswet. Men ziet hierin een ernstige be dreiging, die de leden zou kunnen nood zaken hun bedrijven te sluiten. To go or not to go, that s the question (Van een onzer redacteuren) rPlJDENS de besprekingen van de Australische minister voor immigra- tie, de heer A. R. Downer, met de Nederlandse minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. C. van Rooy, is besloten, dat de emi granten uit Nederland in het vervolg niet meer verplicht zijn een „ge dwongen" werkkring te aanvaarden gedurende de eerste twee jaar van hun verblijf in Australië. TAE ONZEKERHEID over de opvol- ging van wijlen dr. Eduard van Beinum als dirigent van het Concertgebouworkest zal in ieder ge val tot na de Amerikaans-Cadanese tournee van het orkest blijven be staan. Begrijpelijk is het, dat wordt gedacht VoorzitterA.N.W.B. klaagt: (AP HET PUNT van de vcrkcersv,,, - iiingett (wegenbouw) constateerde vanmiddag de heer P. F. Zimmerman ritter van de A.N.W-B., in zyn jaar rede op de algemene vergadering in Sche iningen, dat tot zijn verdriet nog steeds brek aan voortvarendheid en daadkracht by de rijksoverheid bestaat. In dit ind herhaalde hij de wens voor ee doortastend optreden gerechtigde instan tie ten behoeve van de belangen van re creatie en natuurbescherming. „Waar- huwende rapporten schynen niet ver- :r te komen dan het arcthief van de inister of staatssecretaris", zo zeide hy. )verwe«ren" Is het stopwoord by ieder kamerdebat. Wanneer de vijfdaagse werkweek met de vrije zaterdag komt, dan zullen miljoe- mensen in de vrije natuur een lang weekend gaan doorbrengen. „Wij vrezen dat het kostbaar goed van een vrije dag per week voor velen op een harde teleurstelling zal neerkomen, als niet wordt zorggedragen, dat een zinvolle be- leding van deze extra vrije dag ook we zenlijk mogelijk wordt", zeide heer Zim- Kanton heeft, volgens de Chinese radio, zijn 6trijd tegen de zwaarste overetromin- ïn van de laatste honderd jaar gewon en. Elders in het land heeft men echter >g met moeilijkheden te kampen. Radio-Peking maakte bekend dat de vloedgolf die Kanton, de hoofdstad var. zuid-China, die een bevolking van ander half miljoen zielen heeft, de zee heeft be reikt, waarmee het gevaar geweken L Het peil van de grote rivieren Jangtse, de Gele Rivier en de Hoeai, is normaal en stabjel. Maar er werd aan toegevoegd dat het hoogwater-seizoen voor deze drie rivieren nog moet komen. De maatregelen tegen overstromingsgevaar worden or minderd gehandhaafd. Volgens de officiële cijfers hebben tot nu toe ruim 200 mensen het leven (oren. Ongeveer 200.000 Chinezen mo< uit hun huizen vluchten en 400.000 ha bouwland i6 overstroomd. ZETHAMETAn.v. BRUIKBAAR IJZER VLAARDINGEN merman, die daarbij wees op een dreigend tekort aan onderdak voor de nacht. Spreker zeide onbevredigd te zijn over nieuwe verkeersregelingen, zoals vn"<-- bereid door de centrale commissie verkeersveiligheid. Wetenschappelijk derzoek ontbreekt daarbij. Terugkomende op de niei voorzieningen zeide de heei dat door de geringe omvang ervan ernstige gevolgen voor onze niet kunnen uitblijven. Van tolheffing bij bijzondere voorzieningen als tunnels wil de A.N.W.B. .niets weten. Het wegver keer brengt reeds een veelvoud op besteed. Het instellen van parkeerschlj- ven inplaats van parkeermeters werd dooi de heer Zimmerman warm aanbevolen teneinde het wegverkeer nog niet zwaar der te belasten. Speciaal ten behoeve van de binnen vaart heeft Esso Nederland N.V. scheepvaartkaart van Nederland laten vervaardigen. Een en ander heeft jaren orbereiding gekost, maar het resul- dan ook alleszins de moeite waard. Niet alleen alle vaarroutes met tonnen- naxima worden op de kaart aangegeven, naar ook hel beheer der vaarwegen en ille plaatsen waar doorvaartrechten ver schuldigd zijn. Gegevens over betonningsstelsels vindt en er verder op, zomede een groot .1, voor schippers belangrijke adressen, zoals de scholen voor de binnenvaart, de agentschappen van de rijksverkeersin spectie, de rijkswaters taatdiensten, de diensten van de provinciale waterstaat de posten van de rijkspolitie te u-a ter De kaart zal kosteloos ter beschikking »n de binnenvaartschippers worden ge steld via da Esso-verkooppunten voor de scheepvaart. Landbouwconsulenten moesten zwijgen Het Eerste Kamerlid ir. M. A. Geuze (c.h.) heeft de minister 'van landbouw en 'isserij gevraagd of het waar is. dat de ninister ambtenaren van zijn deparie- nent. met name de groep rijkslandbouw- onsulenten heeft verboden mededel-.n- ;en aan de pers te verstrekken over de gevolgen van de huidige droogte in de lanbdouw. Ir Geuze wil weten om welke redenen dit verbod is uitgevaardigd en vraagt om het op te heffen. i Bernard Haitink, meemaken. Enige zekerheid daaromtrent bestaat echter nog niet. Zoals bekend zullen tijdens de door Amerika en Canada 44 concert 57 dagen worden uitgevoerd. De rei gint half april 1961 en duurt tot half De heer P. C. Heuwekemeyer, sedert 15 juni directeur van de Nederlandse Or keststichting tot het beheer van het Con certgebouworkest, noemt de opvolging van dr. Van Beinum een moeilijk vraag stuk. Het dirigentenvraagstuk is een we reldprobleem: Het aantal oudere diri genten wordt te weinig aangevuld door jongeren met voldoende brede en diepe repertoirekennis. Daarentegen neemt het aantal orkesten (gelukkig) kwantitatief "1 kwalitatief toe. Verder dient rekening te worden ge houden met de snelle verplaatsingsmo gelijkheden, die vele dirigenten in staat stellen met een betrekkelijk klein reper- ►ire de wereld te bereizen. De grammo- icnplatenindustrie legt, door overigens aantrekkelijke contracten, veel beslag op t:jd en energie van de dirigenten. Voor de vervanging van dr. Van Bei num, aldus de heer Heuwekemeyer, blijft de hoofdoverweging het behoud van de topplaats voor ons orkest. In Canada zal het orkest in twee plaat sen optreden: Toronto en Montreal. Van uit Montreal reist het orkest via New York naar Nederland terug. Prinsen getuigen bij Alberts huwelijk Prins Carl Bemadotrte van Zweden en prins Jean van Luxemburg zullen de ge tuigen van prins Albert zijn bij de huwe lijksplechtigheid in het paleis van Laeken op 2 juli. Prins Carl Bernadofcte is de broer van koningin Astrid, de moeder van prins Albert. Prins Jean is zijn zwager. Bij de kerkelijke huwelijksplechtigheid zullen de getuigen zijn prins Jean van Luxemburg en prins Alexander, de stief broer van Albert. De getuigen van Dona Paola zijn nog iet officieel aangewezen. Bij het burger lijk huwelijk van Dona Paola zijn de ge tuigen haar oom prins Francesco Rufo di Calabria en markies Di San Germano. haar zwager. Bij het kerkelijk huwelijk zullen haar broers, de prinsen Fabricio en Antonelio haar getuigen zijn. De huwelijksvoltrekking zal niet wor den bijgewoond door prins Karei, de broer van koning Leopold, die een uitnodiging i hiertoe afwees. Een Utrechts ingenieursbureau heeft het initiatief genomen tot oprichtng van de N.V. Gijbas, voor de exploitatie van een onder Arnhem over de Rijn te bou wen kabelbaan. De toekomstige directeur, ir. C. A. de Bas, deelde mede, dat hij al anderhalf jaar bezig is met het voorbereiden van de bouw van deze kabelbaan, die gepro jecteerd is van Rolandseck bij Doorwerth naar Driel aan de zuidelijke Rijnoever. De uitvoering van het plan zal naar schatting een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden vergen. Men wil honderd vierpersoons gondels aan de kabel hangen. Het plan is. zowel op de noordelijke als op de zuidelijke Rijnoever een station te bouwen. Het startpunt bij Rolandseck komt op een hoogte van circa 80 meter te liggen. Door het verschil in hoogte zullen de passagiers een mooi uitzicht hebben, de kabel loopt 700 meter boven de Airborne Battlefields en 1000 meter boven de Rijn. Wanneer in de toekomst bij Doorwerth stuwen worden aangebracht, zullen de gondelvaarders bovendien van een hoogte van 80 meter het stuwmeer kunnen be- De heer De Bas Ï6 er van overtuigd, dat de kabelbaan binnen een half jaar ge ïnstalleerd kan worden. Spanning op bouwmarkt leidt (nog) niet tot kostenstijging Minister Van Aartsen heeft op de vra gen van het Tweede Kamerlid Van Vliet (kvp) geantwoord', dat de in verschillende delen van het land weer toenemende spanning op de bouwmarkt, nog niet heeft geleid tot vertraging en kosten stijging van de bouw. De bewindsman acht de omstandighe den nog niet verontrustend. Wel is waak zaamheid geboden, om dat overspanning niet gewenst zou zijn. Reeds enig tijd is het goedkeu rings- en subsidiebeleid mede op dit doei gericht. Wie t no doet, welgemoed onvervaard Pullen spaart wordt vermaard hg vergaart mettertijd gezelligheid tn'Verdi® kast', y™ -yes °vct Tot dusver gold de regel, dat Neder landse immigranten gedwongen werden in een bepaalde bedrijfstak, waai beidskrachten nodig waren, gedurende jaar werkzaam te zijn. Pas dan konden zij vrijelijk een werkgever Werkgelegenheid, aldus minister Dow- sr gisteren op een bijeenkomst ii Rolzaal waar vele parlementsleden i waren, is er in Australië volop. Dit geldt niet alleen voor de landbouw •eeteelt maar ook voor de industrie. Gedurende de laatste tien jaar is Aus tralië van een uitsluitend agrarisch land geworden tot een belangrijk industrie gebied. Deze vooruitgang duurt nog steeds voort. Er zijn thans 360 plannen voor vestigingen van nieuwe industrieën in uitvoering. Voor deze dynamische ontwikkeling is een voortdurende toevloed van kapitaal en van mensen noodzakelijk. Het streven is om een aantal immigranten te krijgen, dat één procent van de oorspronkelijke bevolking zal uitmaken Als regel kan worden aangenomen, dat een immigrant binnen een maand een passende werkkring heeft gevonden. Het percentage mislukkingen ligt bij de Nederlandse en Britse immigranten het laagst; nl. 2 tot 3 procent. Voor de ove rige emigratielanden is dit ongeveer zes procent. Minister Downer legde er de nadruk op, dat de Nederlandse immigrant in Australië belangrijk werk doet als „am bassadeur" voor de Nederlandse export. Hij prees het Australische leven, dat door het klimaat, de sociale verzorgingen en de ruime gelegenheid tot studie en sport bijzonder veraangenaamd wordt. De Australische levensstandaard, hoe wel niet zo hoog als in de Verenigde Staten, ligt ver boven het Europese peil. De minister van sociale zaken en volks gezondheid. mr. dr. C. van Rooy sprak slotwoord, waarin hij de hoop uit sprak, dat vele Nederlanders de honderd duizend. die al naar Australië zijn ge gaan, zullen volgen. Voor minister en mevrouw Downer wera vervolgens een receptie gegeven in het Mauritshuis, waar vele autoriteiten tnigratiegebied met de Australische bewindsman een gesprek voerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5