Minister-president sprak weinig in Leidse raad Beestenmarkt echt markt is vroeger geweest ANES van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1959 Agenda voor Leiden eniginig van gerepatrieerden voor Leiden en omstreken Oegstgeest, springveld Kwaaklaan, 2.45 uur: EHBO-wedst rijden voor padvinders. Marekerk, 2 uur: rouwdienst voor de begrafenis van ds. J. van der Wiel. 3.45 uur begrafenis op Rhijnhof. Zondag Pieterskerk. 10 uur: jeugddienst, voor ganger ds. P. Lugtigheid te Den Haag, onderwerp „Er toch doorheen gesleept." Maandag Speeltuin Oosterkwartier, 7.15 uur: kin derclubs met operette, ballet en mondor- gelmuziek. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Arjo6-leden- ver.gadering. Dinsdag Speeltuin Oosterkwartier, 7 15 uur: ge- coetumeerde korfbalwedstrijd. Groot Auditorium, 4 uur: aanvaarding lectoraat de heer J. J. A. van Iersel. Pieterskerk, 7.45 uur: Hohe Messe, in kader van Holland-Festival, door ge mengd Toonkunstkoor. OEGSTGEEST: Endegeest, 8 uur: con cert Werkmans Wilskraoh t. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis. 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Trompstraat, 8 uur: 6traatprediking Baptisten Gemeente. Volkshuis, 8 uur: expositie handenar beid. Garenmarkt, 8 uur: v.m.: vertrek K. en O.-excürsie naar Deltawerken. Speeltuin Oosterkwartier, 7.30 uur: vol leybalwedstrijden. OEGSTGEEST: De Beukenhof, 3 30 tot 5.30 uur: receptie A. A. Verhoef, zilveren jubileum directeur Leidse Wolspinnerij. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering. Donderdag Speeltuin Oosterkwartier, 7 uur: vertrek gecostumeerde kinderoptocht door de Ohr. lyceum, 8 uur: ledenvergadering Vereniging voor chr. middelbaar en voor bereidend hoger Onderwijs. Koor Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur m.m.: gelegenheid tot meditatie en gebed. Vrijdag Speeltuin Oosterkwartier, 7.30 uur: tuin feest. Zaterdag r af: Films Casino (2.30, 7 en 9,15 uur): Het Don- kozakkenlied (alle leeftijden); donderdag Geen plaats voor wilde dieren. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vlam er de pijl (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ik het mijn dochter? (18 jaar)., Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dwars doo: de hel (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De naakte Maja (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg; ten stelling van werken van drie Haagse kunstenaars, tot eind van deze maand. De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus. Schermen in Leiden In de Doelenkazerne werd donderdag avond het clubkampioenschap verschermd van de algemene vereniging Ned. reserve- officieren afdeling Leiden. De heer J. Mans werd eerste, 2. L. S. van Wijk, 3. H. Roest, 4. H. de Geus, 5. A. Koreman. Hoofdsecondant was de heer L. Erades. Dr. Duyverman over Thorbecke Toch was hij trouw bezoeker van de vergaderingen T^R WORDT wel eens schertsend gezegd, dat op één van de Nederlandse schoolbanken nu een jongen zit, die later met de leiding van een Nederlands kabinet zal worden belast en als minister-president zal op treden. Hoe waar dit is, behoeft geen betoog. De bedoeling van een der gelijke opmerking over een toekomstige premier moet dan ook worden gezocht in de gedachte, dat men nu tussen alle spelende en kattekwaad uithalende jongens nooit een kabinetsformateur zal vinden. Maar de historie heeft ook bewezen, dat zelfs op latere leeftijd een minister-presi dent in colleges geen opvallende figuur moet zijn om door de Koning(in) tot deze hoge functie te worden geroepen. Een bewijs daarvan is Thor becke, de man, wiens naam aan het jaartal 1848 en de grondwet is verbonden. Deze eminente staatsman is enkele jaren lid van de gemeenteraad van Leiden geweest en die periode was zo onopvallend, dat de biograaf mr. W. Verkade het Leidse raadslidmaatschap negeert. Zijn zoveelste politieke nazaat in de raad, dr. J. P. Duyverman, die bij de vorige verkiezingen de V.V.D.-fractie kwam versterken, heeft dan ook een boekje geschreven, waarin hij Thorbecke wil eren als een zij het soms stille vechter voor de Leidse belangen. Zijn studie verscheen in het maandblad Be stuurswetenschappen van mei jl. der zijn er onder anderen twintig advocaten, tien notarissen, vier procureurs, zeven stadsdoctoren, vier stadschirurgijns, 32 apothe kers, negen drogisten en één tand meester. De schutterij telt 557 man. Wanneer Thorbecke „Zaturdag den achttienden October der Jaars 1845" de raad binnentreedt met de vier andere gekozenen, heeft hij sinds 1840 al zitting het kiescollege. Het stadsbestuur be lt dan bij burgemeester Paul du Rieu. Het door de Koning in deze jaren vast gestelde presentiegeld bedraagt per jaar wordt onder de leden, burge- 3 en wethouders inbegrepen, ver deeld naar gelang van ieders aanwezig heid. Wie na het lezen van de notulen liet binnen is, verbeurt voor die zitting :ijn presentiegeld. De raadsleden stemmen „naar hunnen •ang", d.w.z. naar anciënniteit. Er wordt gestemd bij meerderheid quorum moet aanwezig zijn. In 1951 was mr. R van Roijen in zijn studie over de relaties tussen Thorbecke de Sleutelstad al een eind op weg, ar hij meende, dat „de deliberatiën i de raad de weergave missen van de gevoerde gedachtenwisseling." Dr. Duy- i Wil- Oranje, dat hem bij het de brochure voor ogen stond: „Van onderzoek behoeft welslagen niet ast te staan om te worden beproefd." Als op 3 juli 1845 de staten van Zuid- Holland leden voor de Tweede Kamer kiezen, wordt Thorbecke niet herkozen: lie heer A. van Rijckevorsel uit Rotter dam neemt zijn plaats in. Maar het kies college kiest hem, daar waar hij sinds woont en sinds 1831 hoogleraar is, raadslid van Leiden. Op dat ogen blik ging Thorbecke het terrein van de stedelijke politiek betreden en zijn stad op andere wijze dienen. Welk Leiden? In welke raad? Leiden in 1845 de grootste stad van Zuid-Holland met ruim-'39.000 inwoners, 7860 gezinnen in 6300 huizen, is verdeeld acht wijken en heeft een zesde deel toners, die door de armenkassen wor- i bedeeld. De stad ligt, waterrijker dan thans, binnen zeven singels nage noeg besloten. Talrijke blekerijen bevin den zich aan gene zijde van de singel grachten. Het stationsgebouw, 15 juni 1843 op de huidige plaats in gebruik genomen Dor de reizigers naar Haarlem en later aar '-Hage, ligt buiten de poorten. Nijverheid Het vertier is er door de meer dan ïventig dorpen, die de stad omringen, vooral zaterdags, zeer groot. De kóren- markt is niet onaanzienlijk, de beesten markten op vrijdag zijn erg gezocht en het aantal fabrieken en trafieken, hoe met dat van de zeventiende vergelijken, is niet gering. De begroting voor 1845 komt tot een batig saldo van ƒ161,31; op de gemeente-reke ning wordt dit ruim ƒ36.000. De begro tingscijfers van 1845 tot 1850 tonen een gewone dienst van stationaire aard. De Hogeschool met onder de cura toren nog Graaf Van der Duyn van Maasdam, telt vierentwintig profes toren: rechtsgeleerdheid geleerdheid 4, geneeskun en natuurkunde 6, wijsbegeerte en letteren 6. Als professor mr. H. W. Tydeman in februari 1845 als rec- tor-magnificus optreedt, zijn op de rol 592 studenten ingeschreven. Be halve het kantongerecht is er nog de arrondissementsrechtbank. Ver- Stilaan raakte Thorbecke van Leiden los. In de kiezersvergadering van 4 ok tober, waar twee raadsleden moesten worden gekozen, is hij niet present, om dat hij zich verplicht zag een dag of twee de stad te verlaten. Het ministerie De Kempenaer-Donker Curtius heeft zijn ontslag aangeboden; 1 november treedt zijn eigen, eerste ministerie op en gaat hij voorlopig wonen in hotel De Keizers kroon op het Buitenhof. Reeds 18 januari echter kan hij ministerraad beleg gen te zijnen huize, op de huidige Ko ninginnegracht, hoek Javastraat. Eerst op 8 augustus (in zijD boek „Jo- han Rudolf Thorbecke, een historisch- critische studie", noemt dr K H. Boere- dit heel merkwaardig) verzoekt hij de raad om ontslag. Het komt 19 agustus tafel en het is met deze woorden, dat de verslagen ten laatsten male zijn ïaam noemen- „In deliberatie gebragt :ijnde een adres van mr. J. R. Thorbecke, houdende het verzoek tot ontslag als lid dezen Raad. uit hoofde van vertrek buiten deze stad." Trouw Thorbecke, 18 oktober na de beëdiging geïnstalleerd, verzuimt in 1845 geen en kele vergadering. Hem wordt voor het dozijn zittingen een presentiegeld van 15.30 uitgekeerd, dus 1.27% voor iede- e vergadering. Heeft hij veel gesproken? Wat heeft hij betoogd? Wij zullen het niet weten. de beraadslagingen reppen de „de liberatiën" zelden of nooit. Maar twee maal, op 3 november en 20 december, verzoekt Thorbecke aantekening „tot het besluit niet te hebben geconcur- Het lot in letterlijke zin heeft mede bewerkt, dat Thorbecke in 1846 geen lid werd van de Provinciale Staten. Toen P. F. Hubrecht overleed, stemde de raad uiteindelijk om mr. Thorbecke en baron Taets van Amerongen tot Nate- wisch. De eindstand is 11—11, het lot wordt geworpen en Thorbecke valt van het voorgestelde dubbeltal af. In geen van de zes jaren 1845—1850 Burgerlijke stand van Leiden GEBORENRonald, zn v R H C Wijnands en M de Bruin; Gerardina Johanna, dr v J Kooien en R J Jon ker; Matthijs, zn v H Lekx en M van Eijk; Lodewijk Bernardus, zn v L B Brussée en WA F Marks; Dina Kla- sina, dr v N W de Groot en P van Pruissen; Johannes, zn v A J P Schrama en A Lepelaar; Robertus Henry Adrianus, zn v H A Stuur man en M J Veldhoven; Hendrika Wilhelmina, dr v J Glasbergen en H W Herber; Anita Celeste, dr v A F van Bulck en M J Schols; Nicolaas Herman Petrus Maria, zn v H A Wessels en C M van Rooijen; Patricia Jacqueline, dr v P Stijnman en L J Paase; Peter, zn v P A Torek en H M J I van den Broeck: Johan, zn v L Noorduin en M A van den Bosch. ONDERTROUWD: L L Gerrits en W M C van der Voort; A Borsjes en M IJzerman; J D van Soldt en C M W Kok; L Ouwerkerk en E H M van der Meer; G Ravensbergen en J G E Hoogteijling; P J W Wijnsouw en A W de Jong; A Lambooij en E D Bourgeois; J Helversteijn en J Brou wer; B E van Leeuwen en G van der Meulen; G Laterveer en H H Wassink; H J Spruijt en M Drijver; J van Rosse en C Philippo; I van Kampen en E. van Veen; F van Oos ten en J E S BeurzW G C van Schie en A de Feij; L L A van Lith en M A Martijn; J van Leeuwen en P van Kan; J van Rijkdom en M H Dirkse; C J C Wassenaar en P A A van DamJ J H Vernet en K van Rooijen; J W van Beek en K Haven. OVERLEDEN: M J M Hogenelst, 4 maandenM F G M van Hemertt, 71 jr. PROMOTIES LEIDEN. 26 Juni Rijksuniversiteit Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerd- ïeid op proefschrirt getiteld „Essenismus ind Christentum'. de heer H Kosmala. ge- joren te Breslau (Duitsland) en thans wo nende te Jeruzalem Gepromoveerd tot loctor ln de wis- en natuurkunde op proef- rift getiteld „Het fonteineffect boren en wonende te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 26 juni Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet ex gen II: mej V A van Leeuwen te Leidschendam, mej Wijsman te Den Haag en de herei Boskoop, A J W Kampmat L D Hoff te Leiden er Geslaagd W de Jong te Wass< B M Kemme te Rijs te Leiden; voor het M van Kimmenaede kamp te Den Haag e P L de Vogel t komt de raad zoveel bijeen als in 1847 De Stads-Bodens zijn 48-maal rondgegaan Thorbecke ontwikkelt een bijzondere werkzaamheid. Dr. Duyverman geeft dan gedetailleerde overzichten van be sprekingen, voorstellen en stemmingen, aarin Thorbecke een rol heeft gespeeld Het raadslidmaatschap van de „man op komst" loopt ten einde. Van de 29 ver gaderingen, in 1849 gehouden, is hij er ijf aanwezig. Na 1 juni heeft hij alle dan nog volgende 21 bijeenkomsten verzuimd Toch wordt in deze maanden een nog hem kenmerkend voorstel aangenomen veertien tegen acht stemmen: het publiceren van de begroting na de arres- in de staatscourant. Premier (Adv.) VOOR KOLEN VOORJAARSPRIJZEN Oude Herengracht 19. Leiden. Tel. 20587 Bloemenf eesten Leiclen-Rijnsburg Onder auspiciën burgse Bloemencoi juli een kindercor concours hippique grote bloemenco Oegstgeest lichting Rijns- op dinsdag 28 corso gehouden. Er is een jue op woensdag 29 juli, 5 op vrijdag 31 juli cn het icorso door Rijnsburg. Leiden is op zaterdag 1 Examen E.H.I.O. In het schoolgebouw aan de Langebrug te Leiden heeft een aantal B.B.-ers het examen E.H.I.O. (eerste hulp in oorlogs tijd) afgelegd. De cursus stond onder lei ding van dokter H. J. Keegstra en examen werd afgenomen door de dokters J. G. Bazuin en A. G. de Jager. De namen van de geslaagden luiden S. Blankwaardt-Wassenaar, G. van Suyle- kom-Blad, T. van der Swaagh-van Ham, J. R. van Welzen-van der Zeeuw, J. der Pluym-de Geus, A. J. Postma- Ewijk, W. Leune-van der Neut, W. de Rooy-Freeke, Th. C. Kuyk, C. M. Hoger- vorst, Th. M. P. van Berkel, W. Dahmen, J. F. Doesburg-Lanooy, J. J. van Dorst, P. A. Esderts, J. C. Goosen, J. Rietkerk jr.. P. Westerhoven, F. Smits. Wegens uitste- digheid zal de heer C. Fasel later exa men doen. Drie kandidaten werden af gewezen. Dividend Mavom Leiden In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de Maatschappij voor oppervlak- en metaaltechniek N.V Mavon te Leiden werden de balans en verlies- en winstrekening over 1958 goed gekeurd. Het dividend is bepaald op 7 procent (vorig jaar nihil). GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie* Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij respectievelijk bij besluiten van 28 mei en 19 juni 1959 een waohtverbod hebben vastgesteld voor de Hartesteeg, aa-n beide zijden van de weg. en voor de Vrouwen- kerkkoorstraat, aan de zijde der oneven huisnummers. Een afechrift van deze besluiten is ge zonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Bij daglichtof kunstlicht., max Factor s VLOEIBARE MAKE-UP bewaart altijd uw natuurlijke charme de make-up met vocht-stimulerende werking Tussen de bladzijden De naakte Maja - Men laten mis leiden door de „naakte" titel, noch door het obscene plaatje, waarmee reclame irdt gemaakt. De film De naakte Maja doodgewoon een wat melodramatische uitbeelding van de liefde van de Spaanse schilder Francisco José de Goya y Lu- oie, hem gelijkgeaarde hertogin, een kuise liefde zo te zien. kleuren en wel laat men de grote schilder over het brede cinemascope-doek delen. Hij bewoog zich nogal in hof- igen, zodat er stof te over was voor allerhande conflictscénes. Immers, het Spaanse volksleven trok De Goya aan en |E TIJD dat de Beestenmarkt wer kelijk beestenmarkt was, ligt al meer dan dertig jaren achter ons. Ken ners vertelden ons, dat deze foto uit omstreeks 1900 dateert, toen de hard stenen palen juist waren vervangen door de ijzeren hekken. Wij kregen briefkaart Hooftstraz Rijn. Het gebi 157 i de Nieuwe Leidsche hotel Rijnland. Links daarvan hotel Du Nord, dat ook een toneelzaal had. Rechts van de Narm- straat was al de apotheek Rejjst. Ver volgens de slagerij Abelman en de kruidenier Verhoeff. Op de hoek van de Steenstraat en de Beestenmarkt had de heer J. E. Zirk- zee een sigarenwinkel. Verder naai rechts waren enige café's en melk- salons. Het huis in het midden van deze ry heeft aan de gevel een bord met de naam J. van der Spek; dat was een hotel. Voor oudere Leidenaars bekende namen zyn verder Bremmer. De Grauw. Van den Berg en de siga renmaker Buys. Boven de ingang van de poort rechts op de afbeelding hangt de schapenbel. Later is beestenmarkt verplaatst naar het terrein by dc molen, waar veel meer ruimte is. De Beestenmarkt werd de bussenplaats van Leiden, maar deze functie heeft zy moeten afstaan toen by het station een modern bus station was aangelegd. De relatie van de Beestenmarkt met de veemarkt bestaat nog slechts daarin, dat zy op vrydagmorgen plaats biedt aan de tien tallen auto's der veehandelaren. INUA0 FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 0032 - AMSTERDAM Antilliaanse archeologie in Leiden besproken EEN BIJEENKOMST van de natuurwetenschappelijke studiekring voor Suriname en de Nederlandse Antillen, gistermiddag in het rijks museum voor volkenkunde te Leiden gehouden, is het archeologisch onder zoek van de Nederlandse Antillen behandeld. De inleider van het sym posium, dr. P Wagenaar Hummelinck uit Utrecht, vermeldde de oprich ting van een archeologische sectie van de Antilliaanse zustervereniging, die bereid is leiding te geven aan een grootscheeps archeologisch onder zoek. Hij vertelde, dat op de Bovenwindse eilanden zeer vele archeologisch belangrijke bronnen van allerlei aard zijn te ontdekken, doch het gevaar is niet denkbeeldig, dat een groot deel daarvan verloren zou gaan bij on oordeelkundig onderzoek. De heer J. Tacoma uit Utrecht, die hierna het woord voerde, constateerde, dat over de lichaamsvorm van de vroe gere bewoners van Aruba weinig te concluderen valt uit het gevonden zeer verweerde schedel- en skeletmateriaal, dat mogelijk reeds tijdens het leven werd beschadigd. Dr. D. A. Hooyer uit Leiden vertelde, dat in de oude Indiaanse nederzetting bij Santa Cruz op Aruba resten zijn gevon den van dieren, die tegenwoordig niet meer op dit eiland voorkomen. Het is uit dit onderzoek duidelijk geworden, dat de dierenwereld van de Benedenwindse eilanden sterk aan het verarmen is sinds de pre-Columbiaanse tijd, waaruit de gevonden dierresten stammen. Enkele stukken uit de verzameling van de ze resten werden getoond in een kleine in 't museum ingerichte expositie. De heer H. R. van Heekeren uit Leiden toonde in een korte lezing aan, dat studies van artefacten, sie raden en van amuletten Noord- Venezuela hebben aangewezen als het stamland van de eilandbewoners. Zij moesten bij hun komst hun levens wijze sterk veranderen, doch tevens bleven vele tradities bewaard. De heer C. J. du Ry uit Leiden gaf een uiteenzetting over de overeenkomsten tussen Arubaans en Venezolaans aarde werk. Uit onderzoek is komen vas staan, dat Aruba reeds aan het begin onze jaartelling bewoond moet zijn ge weest en dat er een continuïteit in deze Indianen-cultuur moet hebben bestaa: tot in jie 19de eeuw- Het symposium werd voorafgegaan door een huishoudelijke vergadering, waarop de voorzitter, prof. dr. J. L jouw een aantal mededelingen deed o de werkzaamheden van de stichting het afgelopen jaar. Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. ,-as wars van alle hypocrisie, die aan het weelderige, corrupte hof hoogtij vierde. Als opperhofschilder deed hij een ieder verbaasd staan over zijn oorspron kelijke observatie van de realiteit en waar t tot uitdrukking wordt gebracht, is de lm nog historisch juist ook. De rest van het verhaal doet roman tisch aan. Er is een druk gebruik gemaakt volksoplopen, feesten, vechtpartijen harmante liefkozingen. Zo is er een fleurige filmstrook ontstaan, waarnaar zeker wel anderhalf uur zonder ver veling kan kijken. (Romantisch drama). Het Donkozakkenlied CASINO, (2.30, 7 en 9.15 uur). Al weer heel wat jaartjes trekken de Don- kozakken van Serge Jaroff met hun weemoedige liederen van een verlo ren vaderland door de wereld. Het koor veroudert, het vaderland blijft onbe reikbaar, en de roem sterft langzaam De Duitse filmindustrie heeft nu met dit koor als inzet een kleurenfilm op stapel gezet, die alle kenmerken draagt van het pasklare confectiewerk, dat in de doorsneefilm de bezoeker wordt voorgezet. Niet één noodzakelijk ingrediënt is vergeten: twee liefdesverhaaltjes, een rijk, doch ziekelijk jongetje, een onno zele chauffeur en zijn even leeghoofdige geliefde, en dan de Donkozakken, die vele minuten lang hun weemoed uit- Wat moet men van zo'n film dan nog zeggen? Dat de fraaie kleuren hem niet kunnen redden, noch de namen van Paul Hörbiger en Willy Fritsch? Wie geen eisen stelt aan zijn ontspanning zal wellicht een traantje laten, wie dat wel doet kan beter een plaatje opzetten van de ongekleurde kozakken. (Lach en traan en een regenboog als toegift). De vlam en de pijl LIDO, (2.30, 7 en 9.15 uur). Wan neer het waar is, dat de televisie een niet te onderschatten concurrent gaat worden van de bioscopen, mogen deze laatste er wel voor zorgen met goede films voor de dag te komen. Dit nu heeft Lido deze week beslist niet ge daan. De vlam en de pijl speelt in de 12de eeuw en behandelt een episode uit de strijd tussen de huizen van Lombardije en Hessen. Van dit gegeven zou iets aardigs te maken zijn, vooral wanneer men beschikt over goed mensenmate riaal als Burt Lancaster en Virginia Mayo. Maar wat er uit de bus is gekomen, is een onverteerbare vechtfilm, die handen vol geld gekost heeft, geen be vrediging geeft en vermoeiend werkt. Er is weliswaar een aardige intrige in verwerkt over een jongetje dat een pro letarische vader en een tot hoge staat opgeklommen moeder heeft gehad en bij de vader wordt weggeroofd en wordt opgevoed in het aristocratische milieu van zijn moeder, maar het belang rijkste van het gehele verhaal blijft knokken en nog eens knokken, en daar voor behoeven we slot van rekening niet naar de bioscoop. (Veel gevecht met weinig spanning). Hoe vertel ik het LUXOR, (2.30, 7 en 9.15 uur). Hoe vertel ik het mijn dochter?, is de zoveel ste voorlichtingsfilm op seksueel gebied. Wat het voorlichtende gedeelte betreft (ook weer abortus provocatus en breed uit de gevolgen van syfilis) moet men zo'n rolprent serieus nemen. Overigens zal men echter zelden een saaier geval voor ogen krijgen, dan het verhaal over twee kuikens, die te vroeg met de lief de beginnen met uiteraard nare gevol- Saaie voorlichting Dwars door de hel REX. (2.30, 7.15 en 9.15 uur). Dwars door de hel de titel spreekt voor zich zelf is een wildwest-film, zoals ze bij dozijnen uit de camera rollen. Dappere kerels, loszittende revolvers, een en kele mooie vrouw, doorzettingsvermogen wordt beloond, lafhartig gestraft. (Wild-west). Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Leiden: Woonhuis le Binnenvest- gracht 28 hoek Narmstraat, in bod 3.100,—, koper: N. van der Nat te Leiden, q.q. voor 3.400.Woonhuis Waardgracht 154, in bod 2.150.—, koper: C. J. L. Coster te Wassenaar voor 2.150. Voor Mytylstichting in Leiden f 2876

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3