RAMPSPOED,OORLOG,MAAR.. Blad leidt de CENTRALE C.H. VROUWEN ach ZATERDAG 27 JUNI 1959 Wat moet een vrouw doen als W/EER een raket de lucht innu met aapjes. Kunstmanen vliegen met razende snelheid rond. Mynheer Adamski vertelt op Venus te zyn geweest en wie het maar wil geloven kan zo maar in de trein een .ruim tebroeder" tegenkomen. A- bommen, H-bommen, radio activiteit, gevaar voor mens en dier,,Ik ben bang, eerlijk gezegd ben ik doods bang", zei me laatst een jonge vrouw, moeder van drie nog kleine kinderen, ,,'t Lykt zo onafwendbaar, je kunt er niets aan en niets tegen doen", en ze keek naar de drie peuters, die in de tuin met de schommel bezig waren. „Als ik op de televisie weer zo'n ding de lucht in zie gaan, zou ik het liefst niet verder willen den ken". Dit vertrouwde een oudere dame me toe, die toch overigens heus wel reëel genoeg heeft dur ven zijn in de vele jaren, die nu achter haar liggen. Angst; angst voor het atoom en de radio-aktiviteit. Ik weet, dat het niet uitvoerbaar zou zijn, maar tot alle vrouwen, die ook dit bange gevoel zo goed kennen, c/een cmcfót i ik len zeggen: ga eens praten met mevrouw G. Janssen-Gillebaard. Men zou daarvoor naar het ein de van de Laan van Meerdervoort moeten gaan, waar zij haar wo ning heeft. Met alle plezier zou ze die verontruste moeders en vrou wen willen ontvangen, niet alleen, omdat ze hartelijk en gastvrij is, maar omdat zij van mening is, dat men beslist die angst niet be hoeft te hebben. Het onderstel, dat een huisvrouw een bedpatiënt tijdens een ernstige si tuatie uit het ziekenhuis thuis krijgt, dan zal zij toch moeten we ten hoe zij die moet behande len om maar eens een voorbeeld te geven. Vragen En, wat doet u als de winkels gesloten zijn en er niets te krij gen is? Hoe maakt u een maal tijd klaar als u het gas- of elek trische toestel niet kunt gebrui ken, hoe lost u het probleem w.c.-gebruik op. als er geen wa ter zou zijn? Hebt u of kunt u snel (en goed) in uw eigen huis een soort schuilplaats inrichten in tijden van nood en hebt u daar dan alles bij de hand. wat u no dig zou kunnen hebben? Allemaal en nog veel meer vragen, waar mee het misschien niet zo prettig is te worden geconfronteerd en waarop u naar wij hopen, nooit een reëel antwoord behoeft te ge ven. Maar: zou dit antwoord on verhoopt eens nodig zijn. dan zult u het toch met mevrouw Janssen eens zijn. dat het goed is als moe der en vrouw niet hulpeloos staan. Vertrouwen Individuele zelfbescherming wordt in dit licht bezien toch wel een onderwerp, dat onze aan dacht verdient. „Maar... zie niet op het gevaar alleen", zo zegt onze gastvrouw. „Zie meer, zie ook wat Gods Woord ons juist op Freule van Stoetwegen van We waren niet naar dat grote flatgebouw aan de Laan van Meerdervoort gegaan om eens wat te weten te komen over ,,de vrouw in de Kamer". Hoe interessant dat ons overigens ook toeleek. Ook niet met de bedoeling een vrouwelijke mening te horen over het nieuwe kabinet, een aangelegenheid, die zeker ook belangwekkende aspecten zou kunnen hebben. Nee, het ging ons gewoon om een pre sidente. Dat wij toch, zij het dan van onze kant heel bescheiden, wat over politiek hébben gepraat, vloeide eigenlijk voort uit het karakter van de organisatie, waarover wij in het kader van deze rubriek iets willen vertellen: De Centrale van C.H. Vrouwen. beeld va Londen, brandy bekijkt. iel. Deze /oio geeft een een tentoonstelling in vaar sij met prof. Ger en oud scheepsmodel En wie spreekt over een vrouw van funkties. christelijk historische richting, denkt toch wel vraagd. in de eerste plaats aan jkvr. mr. C. W. 1. Wttewaall van Stoetwegen, of „de freule", zoals zij vaak wordt genoemd. Dat zij de pre sidente v meer als k» - schouwen omdat zij immers nu al weer jaren ^00Tr^£^£ in de kring der C.H.U. toch wel de vrouw Van hak op tak kan worden genoemd. Funkties dit punt te zeggen heeft. En wie dit leest én aanvaardt, zal zonder angst of een paniek-gevoel zich in deze problemen kunnen verdie pen". Menselijke richtlijnen kan en mag men zeker volgen, als men daarbij de Grote Richtlijn maar nooit uit het oog verliest". Ze zegt het rustig en vol vertrou wen. Schrijvend juist over een zaak als deze. hebben wij willen proberen, Iets van dit vertroui Een gesprekje met freule Van dige vorming te ontvangen of Stoetwegen. Als niet direkt ge- deze te verrijken schoold in staatkundige aangele genheden. leek het gevei die AlsUmoeilijk uit bed kunt komen.. Wordi wakker mei muziek bij het niet afspraak een beetje moeilijk interview te wor den. Maar. zoals dat zo vaak gaat. het is allemaal bijzonder meegevallen. Eerlijk gezegd was het een allergenoegelijkste bab bel over alle mogelijke onder werpen Flitsend, van de hak op de tak. zo maar eens wat praten over dingen, die de gemeenschap pelijke belangstelling hadden. Freule van Stoetwegen is een prettige gastvrouw; in haar ka mer met wat antieke meubelen een boel gezellige kussens cn een plaid op de bank, met wel vier grappige asbakjes op een kleine tafel ei tussen al dit persoonlijks ineens een zakelijke telefoon, heb je helemaal niet het gevoel dat dit nu zo'n officieel Kamerlid is. Politiek en onze gastvrouw .et van elkaar los te denken. ..De freule" weet wat het bete kent in het middelpunt van veler belangstelling te staan. haar naam in de kranten tegen te ko men, waardering te ondervinden of kritiek te moeten ondergaan onder- Het hooi er bij en dat weet ze nu al bijna vijftien jaar. Toch houdt ze met hart en ziel van dit specifieke werk en bang de Prot. kerken Indonesië, een bestuursfunctie in de beweging der Europese Fe deralisten. terwijl zij ook nog lid is van d' permanente vreemdelin- genad'-iescommissie. Maar voor heel wat vrouwen zal freule Van Stoetwegen toch zeker ook bekend zyn als oudsecreta- ressc van de Ned. Christen Vrou wenbond een functie, die zij tien jaar beeft vervuld en waaruit men haar node zag vertrekken. Freule Van Stoetwegen.... poli tiekèn c.h.u. Voor ons vandaag in deze rubriek ook presidente, een voorzitster, met *ie het pret- interessant was Drie principes De Bijbel haar heeft opgeno- kent, dan het beschermen alleen. Even goed als ieder ander ziet zij de gevaren, die aan radio-aktivi teit en al wat daarmee samen hangt, zijn verbonden, doch daar naast of beter in de eerste plaats durft zij zeggen, dal de mens daar niet benauwd voor hoeft te zijn. Dat wil ze zeggen tot de moeder van de drie kinde ren, die oude dame en wie nog meer aan zo'n geruststelling toe vallen", is haar stellige overtui ging. Dat je daarom zorgeloos de realiteit dan maar niet onder ogen moet zien, vindt zij zeker niet juist. Vandaar ook, dat zij zich met nog een aantal anderen graag wil inzetten de voorbereidin gen te treffen, die nodig zijn voor de organisatie der individuele zelf- -bescherming. Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning in het dagelijks bestuur van de B.B.B. Zoals wij onlangs in het kader van onze „presidenten-ru briek" al schreven, wordt deze fe deratie gevormd door vijftien vrouwenverenigingen, waartoe ook de Ned. Christen Vroi tussen leven en dood zijn, mense lijkerwijs gesproken dan. Als men op de fiets stapt en tijdens het spitsuur door de stad rijdt, of In een auto zit en moet proberen zon der kleurscheuren door datzelf de drukke verkeer te komen, treft men toch ook maatregelen? Houdt men zich toch ook aan de ver keersregels en laveert men toch ook niet klakkeloos door al die drukte? En welke huisvrouw let niet op, als zij electriciteit ge bruikt, omdat zij weet, dat de stroom dodelijk kan zijn? Zo moet men ook die individuele zelfbe scherming zien. Bond Mevrouw G. Janssen-Gillebaard, die o.a. de N.C.V.B. vertegen woordigt in de Nederlandse fe deratie voor vrouwelijke vrij willige hulpverlening. Namens deze federatie mankt zij deel uit van het bestuur uan de Stichting Bevordering Bescherming Be volking. zou zijn Want: er is gen te doen. tenminst mogen ligt wél wat 1 r dat niet veel heil zou zien in die bescher mende maatregelen, waarop wij straks nog wat nader zullen in gaan. hoeft alleen zijn of haar Bijbel maar te pakken. Alles „Daar staat alles in, wat wij maar nodig hebben'' vindt me vrouw Janssen. zonder dat zij overigens een plechtig gezicht zet of een „preek-toon" aanslaat. Samen met haar man heeft zij zich nu al jaren verdiept in ken nis rond de Bijbel en deze Bij belstudie betekent voor haar. zo wel als haar man iets van uit nemend grote waarde. Zij be schouwt de tijd, waarin wij nu le ven, als de voorbereidende perio de. waarin wij mogen wachten op de komst van Christus. ..Kijk en als er dan staat: „Ik ben bij u alle dagen tot aan de voleinding der wereld" hoeven wij niet bang meer te zijn, hoe gevaarlijk het er soms allemaal uitziet. Want waar Hij is, hoeft geen angst meer te zijn. „Lees toch Zijn Woord, durf je over te geven aan wat Hij zegt en die druk zal van je af- Janssen pen- se van deze federa- vertegenwöordigster van de N.C.V.B in de Federatie. Als duidelijk, dat men met de individuele zei f bescherming kan bereiken. Olievlek De bedoeling Is eerst provincie- gewys en dan plaatselijk groepjes vrouwen te interes- zelfbescherming. Zy zullen de „spel- verbonden leren kennen van iemand, die er alles over dus byvoorbeeld vrouwenvereniging en toch graag iets meer wil weten over maat regelen in tyden van rampspoed of oorlog, kan altyd haar licht op steken by een buurvrouw, een vriendin of een kennis, die wel is geïnstrueerd. De wijze van werken moet men dus beschouwen als een soort olievlek, die al maar groter wordt, allemaal met het doel zo veel mogelyk vrouwen te kunnen bereiken. Middelpunt Waar gaat het nu precies om bij déze voorlichtingsaktie. Ik weet: het is nooit prettig met rampen of een oorlog te worden geconfronteerd en heeft dan ook geruin wachten met het geven van voor lichting over. „wat men in zo'n ernstige tijd het beste kan doen en zeker ook niet doen". Nu even wel en men mag daar geens zins sombere voorspellingen uit af leiden is men van mening, dat die voorlichting toch wel dient te worden gegeven. Immers, het altijd goed, dat de vi moeder op de hoogte schermende maatregelen, daar zij immers het middelpunt van het gezinsleven en de woning is. Als zij begrijpt wat er kan gebeuren, weet wat de eventuele gevolgen kunnen zijn en in eigen huis han delend kan optreden, zal zij het hoofd wellicht niet zo gauw verlie zen, omdat zij er tenminste van doordrongen is de juiste methoden Verkeer Het klinkt ernstig, maar een. juist optreden kan in dit verband een doorslaggevende beslissing B.B.B. Het is de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking die deze voorlichtingsaktie in overleg met het Departement van Binnenland se Zaken voert. De vrouw, die hier iets over gaat leren. zal aan de weet kunnen komen, wat de oorzaak van brandgevaar kan zijn, zowel bijvoorbeeld kortslui ting. overslaand vuur of hitte als gevolg van explosies, al dan niet door atoombommen veroorzaakt. Ook de voorzorgsmaatregelen hiertegen worden geleerd Hoe men moet optreden in geval van letsel, ziekte of dood is een ander punt van het programma. Voor- U zet de wekker een kwar tiertje vroeger om nog eventjes te kunnen soezen. Maar dan valt u weer prompt in slaap met het gevolg, dat u op een gegeven moment reuze schrikt, „hoe iaat is het nu al", en moet vliegen en rennen om toch op tijd man en eventuele kinderen weg te Tenminste zo vergaat het heel wat mensen. Die paar minuten, nog eventjes, worden vaak meer minuten dan u zich eigenlijk wel, wat de tijd betreft, kunt per mitteren. Misschien heeft de maker er van juist aan hen gedacht, toen hij een apparaatje fa briceerde, dat de „moeilijk-wakker- worders" een eind op streek hielp. Het lijkt inge nieus, maar het is toch vrij eenvoudig. Het gaat namelijk via de radio. Het geval bestaat uit twee aansluitbus- stekker van de ra dio stopt. De stek ker van het appa raat zelf doet u in een stopcontact. Dan bepaalt u de tijd, waarop u via een gezellig muziekje, nieuwsberichten, och tendgymnastiek of wat u maar wilt, gewekt wilt worden. U stelt gewoon de wekker af en legt het handeltje op de knop, waarmee u de rinkel van de wekker opwindt. Zodra 's morgens de wekker af loopt, begint gelijk de radio te spelen. En als u de radio nu maar niet al te "zacht afstemt, dan blijft u vanzelf door de muziek of de nieuwslezer wel wakker. Een toch wèl prettig begin van de dag, lijkt Maar: we waren ten slotte naar haar toegegaan voor „haar" Centrale, een organisatie dus spe- bekende initiatief de irlog r i de VAN BLOEM'EN PLANT tijd willen Al hebben we ook nog zo ons best gedaan om de bloementuin een buiten gewoon mooi aanzien te geven, toch blijft er altijd nog wel wat te doen over. En nooit kan men zeggen: „Zie zo, dat zit er voor een week of wat op." ONZE BLOEMENTUIN VRAAGT: Wie het nog niet gedaan heeft, moet de Rhodo's maar eens goed nazien. Die zijn na tuurlijk al lang uitgebloeid en de bloemen afgevallen. Maar de rest van de bloemen, de vruchtbeginsels zijn blijven zit ten. En. let maar eens op. die beginnen uit te dijen: het zaad ontwikkelt zich Maar dat kost te veel kracht aan de plant, zodat deze de knoppen, die het volgend jaar bloe len gev< of vol doende kan vormen Dit gaal dus ten koste van de bloei in het volgend jaar. Voorzichtig Die uitgebloeide bloemen moeten verwijderd worden Er uit gebroken Voorzichtig, op dat de jonge knop die zich er onder ontwikkelde, niet mee uitgebroken wordt. Daarom moet men ook geen mes voor dit werk gebruiken, daar men dan allicht de knop beschadigt Ook de viooltjes moet men geregeld nazien en alle uitge bloeide bloempjes en reeds ge vormde zaadknopjes verwijde ren. Dan zullen ze goed door bloeien. Óm te dat de bloeitijd wat uitgespreid wordt over enkele maanden of weken kan men bij sommige planten de bloeitijd kunstma tig verlaten. Dat kan geschieden bij hoog opschietende vaste planten, zo als bij Hclenium, Heliante- mum Phlox, Savia superba, Monardia, Lysimachia en an dere. Maar er zijn ook plan ten waarbij het niet kan nl. Achillea. Solidago. Delphinium (Ridderspoor), Monninkskap, Anemone. Aster en Chrysant Men doet dit door thans (eind juni begin juli) de planten voor ongeveer een derde of een vierde in te korten. De afgesneden stengels lopen dan weer uit en bloeien dus later en ook rijker. Men kan het ook met een deel van de bloem stengels doen, waardoor men dus een langere bloeitijd ver krijgt. Zaaien Als men zelf zijn zaaibloe men wil kweken dan moet men in de zomer verschillende soor ten bloemzaad zaaien. Voor Duizendschonen is de zaaitijd uiterlijk het eind van juni. Een week later, begin juli is het tijd om Muurbloe men te zaaien en tegen het eind van de maand juli zaaien we Madelieven. Violen en Ver- geet-me-nietjes. Het zaad moet maar heel licht onder geharkt worden. Maar de grond moet vochtig blijven. Dat valt niet mee. om dat de zon vaak dagen aaneen kan schijnen en de bovenlaag van de grond dan spoedig droog wordt. En door be sproeien spoelt men het zaad licht weg. Door over de ge zaaide plek een natte jutezak te leggen en die nat te hou den blijft de grond er onder vochtig. het oppassen Want zodra het zaad opkomt moet men de zak dadelijk ver- Ga ZOn Het gazon moet regelmatig gemaaid worden. Zo mogelijk des avonds. Daarna licht met korrelmest bemesten en zo nodig besproeien. Wat dat sproeien aangaat: het is beter om. bij langduri ge droogte, een dag of wat flink te sproeien dan elke dag Wil i hebben het afmaaien ook de kanten langs» de bedden en de paden geknipt worden. Dat staat zo goed verzorgd. Zo no dig kan men ook nu nog wel verplanten. Dat kan nodig zijn als bij het opschieten blijkt, dat een paar planten elkaar in de weg staan. In zo'n geval kan men met enige voorzorg een van beide planten wel verzetten. Maar dan moet mén al enkele uren van te voren de grond waar de planten staan verzadigen met water, zodat de wortels zich goed vol kunnen zuigen. Ook de plaats, waar de plant komt te staan moet door en door vochtig zijn gemaakt. Met een flinke kluit niet -te dicht bij de plant de schop in de grond zetten) wordt de plant nu overgebracht. Bij zeer zon nig weer is het goed het ver plante met wat groene takken te beschutten tegen felle zon nestralen. Er en nieuw middel sa mengesteld voor haar, die zo graag wat slanker willen worden. Dat i* in Zweden gebeurd en men garandeert, dat het in geen geval schadelijke ge volgen kan hebben. Dit vermagering»- middel geeft de gebruikster een ge voel, alsof zy flink heeft gegeten, waardoor ze dus geen trek meer beeft en een overmatig voedselgebruik zou worden voorkomen. De tot nu toe gebruikte eetlustbeperkende raten bieden meestal het nadi zo werd hij «Ie introductie nieuwe middel ook nog geze repa- tollet bckei Er zen in de handel gekomen v; kleurig glas. De buitenkant de binnenkant fel blauw, rood groen of geel gekleurd. Er i smalle, hoge vazen iu dit m schikt r bedenkt, r teekspel is ze niet Dat men haar te praten en met wie wij u als zodanig op prijs heeft weten ook eens op deze manier te stellen, bewijzen zeker de laten kennis maken. traag ilden C. Frida Katz het oprichting van de C.H. Vrouwengroe pen Het aantal leden was niet zo groot, ofschoon het op het ogen blik toch zeker wel is gegroeid. Drie principes zaten er bij de op richting eigenlijk voor: primair het geven van voorlichting, daar naast het maken van propagan da en het werven van leden voor de Unie. De voorlichting is toch altijd wel sinds die oprichting In 1935 het belangrijkst geweest. Het Jaar 1957 was belangrijk voor de Centrale, omdat men toen via een statutenwijziging de bepa ling opnam dat zij, die lid waren, automatisch het lidmaatschap der C.H.U. kregen. Een besluit met konsekwenties, maar ook een be sluit, dat de leden meer zeggings kracht gaf. Politiek en vrouwen punt. Daarover weet freule Van Stoetwegen ook mee te praten. Ofschoon (gelukkig) heel wat mensen het er nu wel over eens zijn, dat een vrouw in de politieke wereld een eigen, en zeker niet te verwaarlozen rol speelt, vindt een groot deel van de mannen het nog maar een wonderlijke zaak. En ofschoon een redelijk aantal vrouwen daarentegen stellig van mening is, dat een vrouw op staatkundig gebied plaats verdient en als de man: het blijft altijd een heel punt ook die vrouwen tot een aktieve rol te stimuleren. Me de daarom is een Centrale als deze zeker de moeite waard, om dat er een orgaan door bestaat dat die stimulans voor gelijkdenken- den kan geven. Daarvan is de presidente zich zeker bewust. Niet voor niets zei ze een paar jaar geleden in een algemene vergade ring, dat het hier niet ging om een „gezellig onderonsje" maar om de mogelijkheid een staatkun- WIST U DIT AL? toch eens uitkyken naar een bad- sarong Het zyn gemakkelijk te ont gorden badlakens, niet alleen voor had stopt of ander „spat-werk" moet doen. Zo'n sarong wordt nog voor deliger als u er zelf eentje maakt. Losse badstof is er in alle mogelyke dessins te koop en het maken hoeft niet al te veel tyd te kosten. U kent ze nog wel. die geldzak ken van onze groot- en overgroot moeders, die met een handje om het middel werden gebonden en onder de jurk gedragen. Er zyn nu schort jes te koop met zo'n losse zak er bov. Examenepiloog en vacantie proloog Als deze regels in druk verschijnen zijn in ons gezin de examens gelukkig achter de rug. Hoe de uitkomst dan ook wezen moge, die dagen, die weken van nerveuze spanningen, hebben we gehad. On getwijfeld zijn er onder onze lezeressen nog heel wat moeders, die er met haar kinderen nog middenin zitten. Haar wens ik veel tact en geduld toe. Die tijd tussen het schriftelijk en mondeling examen is niet de gemakkelijkste. Voor onze kinderen zélf óók niet. Ik heb er altijd mee te doen. Ze moeten er tegenwoordig zo belachelijk véél inpompen. En nooit zal iemand kunnen zeggen: „Nu ben ik helemaal klaar met alles". Bij ieder examen is ook bof of wanbof ln het spel. Daa niet je er niet bent. Er zijn veel ger dingen ongelukken, aan ongeneeslijk ke jongens en meisjes, aan valide jongeren. dokterskosten, kachel voor de winter, het leven. Denk of: wij kunnen ons bedrijf niet de vele verkeers- in de steek laten. We praten nu nog niet eens over de zieken. Ik wilde alleen maar de vrouwen, die om financiële of andere re- Onlangs vertelde een arts mij, denen niet met vacantie buitens- tegenwoordig in de inrich- huis kunnen gaan, aanraden, er geesteszieken zoveel toch iets op te verzinnen. Niet i te meer jongeren dan vroeger zit- zeggen: ik zal wel ten. Verkeersongevallen, waarbij want dan komt er niets iets van de hersenen geraakt recht was, waren de oorzaak. Wat Iets anders doen. Daarom raad weer ongedaan kunt maken. De ik u ten sterkste i zon schijnt nog en er zeilen nog prachtige witte wolkenstoeten langs een blauwe hemel, er zin- dan gezellige plannetjes met hen gen nog vogels en bloeien nog voor telkens eens een dagje uit, bloemen, er is nog muziek, die of maak op een regenachtige dag ons blij en gelukkig maakt van er thuis eens een „pan" van. binnen. Zet de boel eens op z'n kop. O kinderen, er is nog zoveel Spring mét uw kinderen uit dat genieten. Daarom: gewone gareel, zodat zij straks droog je tranen. oók kunnen vertellen Dèn is het inderdaad erger met de gewone tijd. Hoe i dan kan ik je raden: je handen kunnen maken. had en niet op je nóg te span je je ook tot het uiterste in, hè? En probeer in de maand juli b.v. je eigen vacantie voor augustus te verdienen. Daar mee kan je tonen, dat er toch nog wel pit in je zit. Ja, En moeders van grote kinde- financiële of andere redenen zelf niet uit kunnen, advi seer ik: laten die kinderen tegelij kertijd hun, zeg ge: drie weken, vacantie houden, zodat u eens met moeilijke huwe lijksjaren met grote kinderen en zélf op de kri tieke leeftijd, als komen de tieplannen op de proppen. Pas als die examentemp- tatie achter de rug is, kan de toch wel eens heel erg nodig voorpret echt voluit beginnen hebben. Wanneer u het uzelf De voorpret, die meestal nog permitteren kunt, eet dan bui- fyner is dan de vacantie zelf. tenshuis het uitstippelen vacantie. Dat zijn de bevoorrech ten. die een trip i land gaan maken. De meesten echter zijn deze weken met hun vacantie- voorbereidingen bezig Wat zijn er 'n mogelijkheden' heeft ergens een huisje of in de bossen gehuurd, de an der ruilt van huis of verhuurt het zijne. In dit laatste geval is moeder de maak bezig. Je wilt toch netje: voor de dag komen. Je „pronte" huisvrouw i: gemoeid. Zélf heb ik dit gemaakt. t buiten- Vacantie is anders dan anders. Daarin zit de ontspanning En >nze enerverende tijd hebben die allen nodig Om daarna *t in r £eestelijk verfrist en daar- De één or lichamelijk versterkt onze aan icc taak met blijdschap opnieuw te aanvaarden. Laten de bevoorrechten, die hun vacantie buiten hun dage- vxuu» nu „i tu.. Ujkse omgeving kunnen doorbren- haar tweede schoon- 8en- dit dankbaar uit Gods hand direct „ach ee" roepen als het weer niet ee werkt Ji «U. thuis moeten achter elkaar gedaan. En jg^ven' P10*5®1"®11 daar toch ook ik beloof u. dat t» kijken komt! Niet alleen, dat je alles in huis netjes en schoon wilt hebben, maar de koffers schone kleren En tóch worden drukte niet half zo de prikkelbare humeurtjes te maken, weet wel: dat valt niet mee. it in ons eigen huis kunnen geen stof en rommel zien en moeten" ook Kaan we toch weer vatenkwast, wasteil hanteren. vreugden, die u uw man, uw kinderen en uzelf kunt bereiden En ten slotte die categorie komen met gemeenplaatsen als: probeer je kruis maar vro lijk te dragen. Zij zouden als de zieke uit het gedicht van Jaap Kronenburg, met recht terug Die totaal andere omgeving, die kunnen snauwen: „Herhaal die doet het hem. Eens even heel raadgeving nog eens, als je zelf essentiële van vacantie-houden i niet: lang slapen, uren op je rug liggen zonnen en niets doen. uit de gewone sleur zijn. Kronenburg^" dan de elf c moet liggen, weken maanden.." het jaar. klein waren, veertien maal heb gedaan. Het waren mijn heerlijk- En ai die vele voorbereidingen Ook durf h'er alleen aan de ge zonden te vragen: Verwen hen deze zomermaanden eens extra. hen. ook in uw gebed. Examen gedaan. vacantie houden. Vele zijn de mogelijkhe den èn de onmogelijkheden. Ex amen gedaan een vak, een misschien vrouwen, die dit le- Mogen wij allen bij Zijn licht zen. die mistroostig denken: goed de juiste wegen vinden, praten, als je geld hebt. Ons va- MARGARITHA

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15