Zwoegen..zweten..examen Hoofdagent Muller kreeg de zilveren medaille Afrika, het laatste jachtparadijs PUZZEL VAN DE WEEK m m mm 9 mm m m ZATERDAG 27 JUNI 195 Dezer dagen ont vingen we het jaar- van het Carnegie HET LEVEN Heldenfonds voor Nederland en we hebben het met grote aandacht ge leren. Er is, geloven we, geen boeiender lectuur dan die, waarin verhaald wordt van mensen, die bereid waren met gevaar voor eigen leven hulp te verlenen aan mensen in nood. Ge leest daar wel eens over in de krant en ge kunt er dan stil van worden. Zo rru_ar een klein berichtje over een man of een vrouw, die in het water sprongen om een mens te redden, die zy nooit te voren hadden gezien, van wie ze nooit hadden gehoord en die ze, vermoedeiyk, ook nooit meer zullen ontmoeten. Zo maar een wildvreemde mens. Ge kunt daar lang over nadenken en u afvragen wat hen bewoog zonder zich te bedenken, gekleed en wel, in de vaart te duiken, of in een gracht. Een psycholoog zou op die vraag een zeer belangwekkend antwoord kunnen geven. W(j geloven, dat op het ogenblik, waarop de ander zich in gevaar bevond, hun hart werd aangeraakt. Dat hun. in een ondeel baar ogenblik, klaar en duideiyk voor ogen stond: dat is myn naaste, en de mens, die dat weet en ziet, cyfert zichzelf weg. Andrew Carnegie, de Amerikaan, naar wie het fonds is genoemd en die het ook heeft gesticht heeft hen eens aangeduid als de helden van onze beschaving. Ge kunt dit woord vinden in zijn brief van 23 maart 1911 aan de toenmalige minister van buitenlandse zaken, de heer R. de Marees van Swinderen. Hij schreef daarin o.m.: „We leven in een heroïsch tijdperk. De industrialisatie maakt helden in tijd van vrede. Er gaat bijna geen dag voorbij, dat ge niet van heldendaden hoort." MADE IN JAPAN Dat hoorden we uit Washington Verenigde Staten kan men in alle so niers kopen, waaronder er een is, da kaanse vlag op de top van Surabaiet van de roemrijke episoden uit de stri wereldoorlog. Dat is op ziehzelf niel is, dat op de voet van deze soeveni Japan. In de hoofdstad Doel Al die heldendaden wilde Carne gie belonen. En daarom stichtte hij een fonds. In artikel 2 van de sta tuten van het Carnegie Heldenfonds voor Nederland staat het doel zeer uitvoerig omschreven. We zullen dat artikel in zijn geheel citeren, opdat u weet wat het fonds na- „Het doel der stichting is per sonen, die met eigen levensge vaar anderen het leven hebben gered, of ernstige pogingen heb ben aangewend om dit te doen, bij alle gebeurlijkheden en om standigheden waardoor mensen levens in gevaar worden ge bracht, te bevrijden van geld zorgen die het gevolg zouden zijn van hun heldenmoed, door het verlenen aan hen (of hun weduwen en kinderen) van tijdelijke ondersteuning, en an deren, voor wie gene geldzorgen uit een door hen volbrachte hel dendaad voortgevloeid zijn, te belonen door het toekennen van medailles of onderscheidingen". In de loop van 1958, zo staat in het jaarverslag, werd weer ve le malen de aandacht van het bestuur gevraagd voor geval len van heldhaftig optreden. In 116 gevallen werd een onder scheiding of een beloning of (en) een schadevergoeding toege kend. De slechts bij hoge uitzon dering te verlenen zilveren me daille werd eenmaal en wel bij wijze van bevordering toegekend. Moeilijk Dit geschiedde aan de Haagse hoofdagent van politie W. J. C. Muller, die in de zomer van 1957 te Scheveningen tweemaal een moeilijke redding uit zee ver richtte. De kranten hebben daar destijds melding van gemaakt, maar. zo nemen we aan. het zal u wel niet meer zo helder voor ogen staan en daarom laten we hier de mutatie nog maar eens „Op 7 juli van dat jaar waren tijdens een sterke ebstroom twee meisjes en vier jongens bij het zwemmen terecht gekomen in een mul dicht bij een golfbreker, en in nood geraakt. Muller ren de de golfbreker op en wierp eerst de redklos naar een van de drenkelingen. Tengevolge van de sterke wind mislukte dit ech ter. Daarop is Muller geheel ge kleed te water gegaan en heeft zwemmende achtereenvolgens al le zes de drenkelingen naar de kv>p van de golfbreker gebracht. Geen wonder, dat hij na de laat ste redding vrijwel geheel uitge put was. Een omstander moest hem op de golfbreker helpen, waar bleek, dat hij bij het red dingswerk een kniewond had op gelopen." Uiterste ,.Op 2 augustus 1957 deed Mul ler wederom dienst aan het strand te Scheveningen. Hij zag twee meisjes bij de kop van een golfbreker in de sterke branding in moeilijkheden geraken. Door de golven werden zij heen en weer geworpen, maar konden de golfbreker niet bereiken. Muller ging gekleed in uniform te water en zwom naar hen toe. Met on der elke arm een meisje heeft hij daarna gedeeltelijk op de rug zwemmend, gedeeltelijk op de borst, de golfbreker met veel moeite bereikt. Ook ditmaal moest Muller het uiterste van zijn krachten vergen. Het Fonds onderscheidde Muller, die voor het onschadelijk maken van een mijn in 1952 reeds de bronzen me daille verwierf, bij bevordering met de zilveren medaille." Onder water Hartverwarmend is het, te le zen. dat ook de jeugd zich in ge vaarlijke situaties heldhaftig weet te gedragen. Daar is dat optreden van die Rotterdamse jongen. „Een meisje, dat op 11 juni 1957 In de Maashaven te Rot terdam viel, werd gered door de scholier C. J. van der Fluijm (14), wonende aldaar, die in de nabijheid aan het zwemmen was. Toen hij de drenkelinge wil. de grijpen trok deze hem mee onder water. Van der Pluijm hield echter vol en slaagde erin haar aan de kant te brengen. Voor deze redding uit acht me ter diep water beloonde het Fbnds Van der Pluijm met een vulpotlood met inscriptie." We zijn wel wat uitvoerig ge weest met het verhaal over het Carnegie Heldenfonds Maar ge zult dat wel begrijpen. In een tijd. waarin naar men zegt de mens steeds individualistischer wordt, is het goed aan de hand van de boeken te wijzen op de gevallen van naastenliefde, die gelukkig nog veel worden aange troffen. Van de uitgever A. G. Schoon- derbeek uit Laren kregen we het boek van dr. Arthur Lindgens, de Zweed, die, vergezeld van zijn echtgenote, een expeditie heeft ondernomen, naar de steppen en de bush van Oost-Afrika en door Kenya, Tanganyka, Oeganda en de Belgische Congo is getrokken om te jagen en te fotograferen. Het heet: Afrika, laatste jachtpa radijs. We vinden het een prach tig boek, niet in het minst door de bijna 200 foto's, waaronder 25 kleurenfoto's, waarmee het is verlucht. Arthur Lindgens is een merk waardig man. Ik heb de passie, zo schrijft hij, wilde dieren ga de te slaan, te fotograferen en te jagen. Hij heeft dit ruimschoots in zijn leven kunnen doen. Hij ging eerder op jacht in Europa en hij trok door Noord-, Midden- en Zuid-Amerika Maar Afrika bleef jarenlang voor hem onbe reikbaar. En dat, terwijl zijn ver langen juist naar dat werelddeel uitging. „Het was altijd al mijn grootste wens geweest nog eens m Afrika ter jacht te gaan. Wie heeft die jagersdroom in zijn kind zijn niet gedroomd! De boeken over Afrika, die destijds verschenen, werden eenvoudig verslonden en je stelde je voor, hoe het zou zijn, als... Zijn jongensdroom werd o, gelukkig mens ten slotte toch vervuld. Hij kwam in Afrika, en van zijn ontdekkingen en zijn belevenissen, zijn ontmoetingen en zijn tegenslagen heeft hij nu een boeiend boek gemaakt, een boek, dat door een ieder, die van verhalen over ontdekkings reizen houdt, gretig zal worden gelezen. Dr. Lindgens heeft veel gezien en veel gehoord. De zeden en gewoonten van de naturellen nemen in zijn boek een even grote plaats in als het wild in de vrije natuur. Nu Afrika in het middelpunt van de belangstelling staat, ook bij de beschermers van het z.g. grote wild. verdient Afrika, laatste jachtparadijs, zeker aandacht. Hert met das In de Stichtse Lustwarande, is ons verteld, hebben enkele wan delaars een hert waargenomen, dat een shawl droeg. Dit had niets met Vaderdag te maken, maar wel met de droogte Het dorstige hert had zich naar de Kromme Rijn begeven om daar wat te drinken. Het dier raakte echter in de stroom en het zou zeker verdronken zijn, als twee jongens niet tijdig hulp hadden verleend Ze brachten het hert aan de kant, legden een jas over zijn rug en knoopten hem ook nog een shawl om, opdat het dier het maar niet koud zou krijgen. Toen gingen ze op zoek naar een vrachtauto, die ze ook inderdaad ontdekten. Maar toen de chauf feur bij het hert kwam nam het een flinke sprong en verdween in hét kreupelhout. Het liet de jas achter, maar nam de shawl Kangoeroes In sommige delen van Australië zijn de kangoeroes een plaag. Zij vernielen het land, lopen heggen omver en nemen de plaats in van miljoenen schapen. Dit zijn dezelfde soort kangoeroes als de vriendelijke beesten, die naar u toehuppelen in de dierentuin. Een kwartier rijden van af Bourke zijn in elke richting kan goeroes te zien. Over een af stand van 3 a 5 km passeert men i 1000 stuks, die in 0 rondhuppelen. Zij n u heen. stofwol ken opjagend als zij zich in het droge, vlakke land voortbewegen. Komen zij bij een heg, dan rol- i het land groepen vai zijn overal len zij over elkaar heen te komen. Zij kaal. Deze kangoeroe is van de ,,ro- de"-variëteit en dikwijls, als hij rechtop staat, groter dan een mens. De oudere heren onder hen zijn heel groot. Er is er een aangetroffen, die van zijn neus tot de punt van zijn staart 3 me ter mat. Deze oude heren vechten als er op hen gejaagd wordt. Honden moeten oppassen niet opengescheurd te worden door de scherpe klauwen. Ook komt het voor dat zij de hond onder wa ter houden en verdrinken. De bevolking van de kangoeroes is de laatste tien jaar verdub beld, grotendeels omdat er geen goede jagers zijn. Er is het voor beeld van een man, die op zijn land waar hij 4000 schapen liet grazen in een jaar 6000 kangoe roes heeft neergeschoten. Elders werden op een stuk grond van 4000 ha., dat voor 90 schapen was bestemd, 3600 kangoeroes in drie maanden gedood. Maar er waren er nog evenveel over. Wat de schapenhouders graag zouden zien is de ontwikkeling narkten voor kangoeroeleer erkoop brengen. „Ik heb een overhemd voor je gekocht en voor mijzelf een bon mantel KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. kruipend dier, 4. verbindingsspijl in een wiel, 8. plaats in de schouwburg, 12. Europeaan, 13. water in Limb., 14. werktuig, 15. water in Friesland, 16 eiland door de Straat van die naam gescheiden van Sumatra, 17. beet. 18. muzieknoot. 19 geestrijke drank, 21. deel van een gevel. 22. ligplaats voor schepen, 24. deel van een anker, 26. vis. 28. schrede. 31, zindelijk, 33. 1ste boek van Mozes (afk.), 34 gem. in Over., 36 afkorting van item, 38. hoogste punt, 40. niet vergezeld. 41. voor, 43. vleessoort, 44. Europeaan, 45. Nederl. schilder, 47. boom, 49. vreemde munt (afk.), 50. gem. in N.-Brab.. 51. boomloot, 53. wolvlokje, 55. vreemde munt, 56. ontelbaar. 58 geneesmiddel. 61. jongensnaam. 62. als 51 hor., 64. metaalsoort. 66. spil van een wiel. 68. platvis. 69. gem in N.-Brab., 70. voorzetsel. 71. overtrek van een kussen, 73. zuidvrucht, 74. krijtgebergte op Kreta. 75. opgegeven werk, 76. water in België, 77. maal. Verticaal: 1. opschik, 2. roofdier. 3. slede. 4. zeeboezem, 5. stad in China, 6. vogel, 7 oude Rom. munt, 8. baanronde (sport), 9. voor zetsel. 10. gesneden steen, 11. godin der tweedracht, 13. houten bakje, 14. deel van een schoen, 17. fraaie zangvogel, 20. onbep. voornaamw., 22. boom, 23. kleine drukletter, 25. voorzetsel, 27. binnenkort, 28. stronkje, 29. gem. in Friesl., 30. rivier in Duitsland, zijtak Rijn. 32. noog bouwwerk, 34. blaar, 35. tussen (Fr.), 37 hoogmoedig. 39. duw, 40. vaarwel, 42. marterachtig roofdier. 46. voorzetsel. 48. kan men uit drinken, 51. water in Utrecht. 52. rangtelwoord. 54. zaadkorrel van een vrucht, 56. stuk hout, 57. beneden, 59. boom, 60. getimmerde bewaarplaats. 61. zeepwater, 63. achting, 65. akelig, 67. groente. 68. hijswerktuig, 69. oude wijnmaat. 72. bekende afkorting, 73. lidwoord. 74. dat is (afk. Lat.). stère. 8. tra, 9. Oman, 10. lijn, 11. en, 12. oester. 16. iedere, 19. dame, 21. orgaan, 23. lak, 24. pekel. 25. Segre, 26. Eos, 28. var. 29. no, 32. dossier. 34. totebel, 36. Memel. 37. liter, 38 kieps, 39. Niger. 40. lol. 41 gek. 43. nop. 45. Ned, 46. Eem, 51. agamie, 52 nadat, 53. emier. 55. Urania, 57. hak, 59. een, 60. karmijn, 61. mos. 63. Edda. 65. pak, 66. dolfijn. 69. reder. 70. oeros, 73. vore, 75 rite, 78. bat. 79. til, 81. tam. 82. kil. Horizontaal: 1. Kassei, 6. sas, 8. Toledo, 13. aaneen, 14. termijn, 15. si, 17. pil, 18. adé, 20. aan, 21. os, 22. tel, 24. paars, 26. ert, 27. Edam, 28. Vermeer, 30. doge, 31. rek, 32. dak, 33. git, 35. sar, 36. morel, 38. kroon, 40. leges. 42. linie, 44. tinne. 47. Ernst, 48. toe, 49. lege, 50. lakei. 52. neppe, 54. Bedum, 56. Lehar, 58. smeer, 60. kam, 62. rad, 64. iel, 65. pad, 67. Amor, 68. kardoen, 71. kano. 72. ris, 74. teder, 76 kil, 77. me, 78. bot, 80. dar, 81. tik. 83. af, 84 marine, 85. ovatie, 87. nestel, 88. ros, 89. meloen. Verticaal: 1. koster, 2. sa, 3. sap, 4. enig, 5. lel, 6. snaar, 7. 84. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s op ons oureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitenc op een bnefkaart worden geschre ven In de linkei bovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" Ei zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. „Wel erg opwekkend. Ik zit er zwoegend en zwetend voor en nu had u er nog een aardig stukje over willen hebben! Dank u, mag ik dit keer eens overslaan?" Geen dank zeg, 't is al goed. Toch wel zielig, hjj pleegt anders van die sympathieke begeleidende brie ven te schrijven, deze zwoegende en zwetende, maar ook vrij trouwe .medewerker" aan onze rubriek. Tot mjjn geluk heeft niet iedereen zo gereageerd op „Examen". Zodat we ook deze week weer een volle ruimte hebben. 'k Begin met een schoon stuk van Daan van der Waals (16, gymnasiast en uit Rijswijk), die overigens al eens eerder van zich liet horen. Ofschoon ik graag van zoveel kanten zoveel mo gelijk krijg, doet het me altijd weer deugd bekende namen tegen te komen, 't Geeft je zo het gevoel van een „schare getrouwen" en dat is een in vele opzichten steungevend gevoel. Maar goed, nu het verhaal van Daan, die er boven zette: Wat is een examen? maar met zijn karakteristieke en door iedere amateur-fotograaf graag geknipte hoofd bedenke lijk te knikken om indruk te maken. Tenslotte was daar ook de hengelaar. In duidelijk vis serslatijn trok hij de unieke verbinding: hengelaar-examina tor, water-examenkandidaat, vis -'s examenkandidatens kunnen en hengelen-pogen van de exa minator. „Op een windstil plek je vang je na een half uurtje toch altijd wel wat. Is 't onder de maat dan gooi je het gewoon weer in het water terug" voeg de hij er nog wetend aan toe Het woord „examen", vrien den. heeft een zeer geheimzin nige klank. Bij het zweet, wanhoop, examinators met bril, snor en sik, vertwy- feld gepeupel en uitbundig ge juich. Zo men sterk is beleeft men dat dan voor de eerste, zo men minder sterk is voor de tweede maal. Een examen betekent het ein de van een welbewogen loop baan. een onderzoek, waarbij men moet bewijzen, dat men terecht en niet dank zij ene vrouwe Fortuna tot dit spitse vraag-en-antwoorden-spel is doorgedrongen Aan het einde ervan pleegt men dan met laaiend enthousiasme en een vertrouwen „het leven in te gaan", teneinde een nieuw examen te doen, dat op zijn beurt in staat is een nieuwe we reld voor de examinandus te openen. Vraaggesprek Kom, la'en wij dit vragenspel met wel of niet een goed ant woord nog even vasthouden en kennis nemen van een vaag- vraag-gesprek. In dit gesprek dan meende een vooraanstaand theoloog h examen met het leven te kunnen vergelijken, terwijl een medicus het als een ondr oek in zijn branche zag, waarbij de kandidaat de zwaar beproefde, ontblote rug toont. Een sportverslaggever daarente gen trok in bloemrijke taal waar een sportverslaggever blijkbaar niet buiteil kan di- rekt een vergelijking tussen een voetbalwedstrijd, met de keuze commissie als gecommitteerde, de speler als examinandus en de bal als voorwerp van ken nis en inzicht. Hij weigerde de overi_ j elementen van het zo gewaardeerde voetbalspel ver der om te zetten. De grijsaard, niet Voor niets grijs gewoiden, hoefde alleen Dit vloeide uit de (met groene inkt gevulde) pen van Anneke Anceaux (16, bijna toe aan het mondeling voor M.U.L.O. B en wonend in Rotterdam). Er staat gewoon boven: Examen lange schooldagen veel huiswerk dan: vastgestelde datum examenvrees begint, gevolg: ik zak één grote nachtmerrie slapeloze nachten twijfelachtige resultaten één zeker weten: humeurige gezichten bergen huiswerk inspanning na inspanning en daar bovenuit: gefronste voorhoofden ingespannen denken getergde zenu als resultaat: Een beetje Dat was het dan, vrienden. Ik hoop, dat u met deze vijf kom- mentaren wat betreft een exa men enigszins wijzer bent ge worden. En dat u weet, waar u aan toe bent, als u ooit voor een examen komt te staan, het zij als ondervraagde, of je kunt nooit weten als de man, DANK ZIJ HOMERUS Aldus John Nicolas (lyceïst en uit Rotterdam) die dai verder gaat met: bij het eindexamen kunnen we zeggen wat we altijd al wisten: 6 X 1 cursus het schip van de kennis bleek vaak minder goedgebouwd dan we wel dachten en de sirenes hebben we bepaald onderschat, soms met verlies onzer dierbare makkers voeren we verder, net als odussys we hebben cyclopen overwonnen en alle klippen omzeild, het eind van de reis is in zicht, ithaka betekent: sherry en gelukwensen, we zijn te verheugd voor de moord op de vrijers penelope die zo lang heeft gewacht ontpopt zich als de pallas athene van de universiteit we draaien ons om en wuiven naar het laatste eiland. JOHN NICOLAS. die het voor het vragen heeft, gen ligt, probeert u dan ooi Maar zet dan wel een bril op, een beetje vriendelijk te zijn terwijl een indrukwekkende Een heel klein beetje maar... DAAN VAN DER WAALS Wijsheid en warmte Gelukkig ook iemand, die het van de zonnige kant heeft be keken. Het is Jonny van Zijder- veld (15 en uit Zwijndrecht) Zwerven (een ongecultiveerde kreet voor vakantie Zwerven. Waarom ook niet. En wie niets over dit onderwerp zou kunnen schrijven, tekenen of dichten (wat Ik me eerlijk gezegd moeilijk voor kan stel len) kan toch altijd nog lyrisch iets maken over ,,de zwerver en diens wel en wee". Ik hoop, dat het jullie ligt. Dus over veertien dagen: zwerven, waar heen je ook wilt. Dus maar weer jullie bijzondere aandacht vragend voor dit onderwerp, verzoekend alles vóór de 6e Juli in te sturen en dan ook nog op het couvert een „Ruimte voor jullie" aanbevelend, ver blijf ik maar weer tot de vol gende rubriek, hoogachtend. ER UIT GELICHT VERZOEKJE gen i Henk geklaagd, Ton gezakt, en ik? de v, de w en nu de z ik hou me vast ik bloos, verbleek alles draait, wat hoor ik? ANNEKE ANCEAUX. Eigenlijk geen antwoord op een brief, een verzoekje slechts van mijn kant. Het is vaak zo, dat ik inzendingen krijg van jongens (ook meisjes, het is slechts een verza melnaam) die ai eens eerder stuur den en in „Ruimte voor jullie" hun werk konden tegenkomen. Bij zo'n eerste brief waren meestal wél leef tijd, school, eventueel beroep enz. enz. vermeld. Ik vind zelf zo'n korte status meer persoonlijk, dan alleen een naam. In volgende brie ven echter wordt dit meestal niet meer allemaal verteld. Nu is mjjn geheugen helaas toch niet wat men goed pleegt te noemen en daarom is het wel wal ondoenlijk het alle*, maal te onthouden. Zouden jullie dus steeds het bekende lijstje er weer even bjj willen zetten? Wordt hoog gewaardeerd! DURFDE NIET Ik geloof toch wel, dat we in onze rubriek heel wat „pittige" gedichten en ook verhalen hebben gehad. Jouw korte gedicht vond ik wel erg pittig Martin K. uit Oude water. al zat rr wel iets in. 'k Heb het dus maar niet genomen. Overi gens verwacht ik wel weer wat van jou. Er was een heel aardige brief bij de tekeningen, die Miep Bijl (19 en uit Wanne- perveen) me stuurde. Deze plaat vond ik het meest ge slaagd voor onze rubriek, of schoon die modetekening zeker een goede expressie had. Hoop, dat je nog eens wat stuurt. Liefst in Oost-Indische inkt (vanwege het cliché, zoals je weet). TELEFOON „Telefoon" vond Marieke van der W. (Den Haag) wel een aardig onderwerp. Zal 't onthouden. Ook in deze rubriek uit Hazerawoude). i paar regels van Siem Huisman (15 Examenstemming „Examen" zucht de examinandus met te begrijpen examenvrees „Examen" zegt de examinator als overbodig commentator met in de hand de nodige uitgelezen, ingewikkelde, weloverwogen en nog eens nagelezen examenopgaven. Zwarte letters op papier.vrai 'k V/eet 't wel, 'k weet 't nietr SIEM HUISMAN Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde Goudreinetatraat 125, Den Haag. Recente toernooipraktijk dat wij enkele voorbeelden toernooipraktijk vooraf lieten gaan door een ultrasimpele driezet. Drie witte en twee zwarte stukken, dat is al. U lost het gevalletje zó van het diagram af op. Of Opgave 2 laat U zien hoe Bobby Fischer zijn tegenstander eerst in de val lokt, daar na de val sluit en vervolgens de tegenstan der onberispelijk mat zet Opgave 3 nemen wij op om U te bemoedigen: U ziet hierin hoe men in slechte, ja hopeloze stelling, toch soms nog redding kan vinden door een listige manoeuvre. Opgave 4 daaren tegen is bedoeld als waarschuwend voor beeld. Mocht U in benarde omstandigheden verkeren en deswege verwoed op vereen voudiging spelen, kijk dan goed uit of er geen addertjes onder het gras zitten! Oplossingen 1- Probleem Jambresic, Zagreb. Ai i Al I 4 LP A m A. ASi i m Mat in drie zetten. abrdefgb Zwart aan zet speelde 1Da6!? Met welke bedoeling?? Hieronder volgen de oplossingen der op gaven. gepubliceerd in onze rubriek van 13 juni j.l. 1 Probleem van Petkov. Oplossing: 1. Dh4! 2. Probleem van Radzuwelt. Oplossing' 1 Lgl (heen Ka8; 2. Kb6 Kb8; 3 La6' Ka8; 4. Lb7+ Kb8; 5. Lh2 en weer!) 3- Mieses-Janowski- Oplossing: 1. Dg7!' Pm wPPü. 1 Txg7 dan 2. hxg7 Tg8; JXh7 £t8,:„4TPf5!) 2' Pf5!! Lxt5' 3 TxfS" Lb4; 4. Kblü Lxc3; 5. bxc3 Pf8; 6. Thfl" Pg6; 7. Dd7 Td8; 8. De6 Pf4; 9. Lxf4 exf4; 10. T5xf4 Dc5; 11. Tf7 Dg5; 12. Tf8 en zwart gaf het op. (Indien 1. Pxf7. dan 2. Pf6t en 3. Pxf7 mat) 2. Pf6ü b6; 3. Lf4 P7f5- (Indien 3. Kc7 dan 4. Pc4; indien 3. Dxd4 dan a' Pf7ü met de dreiging 6. Dd8tü en 7, Pxd7 mat); 4. De8tü Kc7; 5. PIT. Lg7 (er dreigde 6. Dd8+ en Pd7 mat)6. Pxd6ü Txe8- (Indien 6. Pxd6 dan 7. Lxd6t Kxd0; 8. De5 mat): 7. Pb5tt Kd8; 8. Txe8 mat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 14