13 Rijksweg Rotterdam) (Den vordert Haag snel Sanovite Nog zes maanden „wasbord" Dag en met nacht werkt men man en macht Staatsmijnen zagen omzet wederom stijgen Blijvend sueeesmet de 50 km Economie en Financiën Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit drie Douanier entert smokkelschip tijdens nachtelijke wandeling 9 verslaggevers) TNE DRIEHONDERD MENSEN, die hun krachten geven aan wing en gedeeltelijk ook de reconstructie van Rijksweg no. 13, de drukke autoweg van Den Haag naar Rotterdam, doen hun uiterste best om de veelzijdige kritiek op deze zo belangrijke verkeersader zo snel mo gelijk het zwijgen op te leggen. Deze kritiek geldt met name dat deel, dat in de volksmond de naam „het wasbord" kreeg, zulks vanwege de ontel bare ribbels die in het wegdek zijn ontstaan. Naar ir. J. C. Hoornenburg van het ministerie van verkeer en waterstaat ons gisteren meedeelde, zal het „hobbeldebobbel" aan het einde van dit jaar of anders begin volgend jaar, tot het verleden behoren. Dat door deze ribbels gevolg van verzakkingen in dc steenlaag onder het wegdek er golvingen zouden ontstaan, wist men eigenlijk dertig jaar geleden al, toen de weg werd aangelegd. Men wist nu eenmaal, dat men de slappe ondergrond, bestaande uit veen. slappe en minder slappe klei destijds voor het allergroot ste deel moest laten zitten, omdat men ■oudig nog niet in staat was al ,ngen d En de praktijk heeft thans geleerd, dat de weg gedurende die dertig jaar gemid deld 50 a 60 cm is gezakt op mige plaatsen zelfs 80 centimeter. Reeds de eerste jaren na de aanleg ging het lengteprofiel en daarmee de rljkwali- teit van de weg, in 't bijzonder bezuiden Delft, sterk achteruit. Bedroeg het aar auto's in de jaren dertig reeds 2500 3500 per dag. heden ten dage maken 25.000 auto's per dag gebruik Zesbaansweg Bolsward. gaat de oude Friese volksdansen in ere herstellen terwille van de folklore, maar ook om vreemdelingen te trék ken. Gisteravond trad de „Bols- warder skotsploeg" voor het eerst op tegen de achtergrond van het mooie raadhuis. De ge hele zomer door zal men ze iedere donderdagavond kunnen bewonderen. Hongarije weer uit I.A.0. geweerd (Van een bijzondere medewerker) Genève, vrijdagmorgen Met meer dan tweederde der uitge brachte stemmen heeft de Conferentie Internationale van de Arbeiders-Organi satie de geloofsbrieven van dc Hongaarse regeringsgedclegeerden geweigerd. Tevoren was een voorstel van Engeland om naar het voorbeeld van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties geen beslissing te nemen met 182 tegen 38 stemmen verworpen. Tezamen met enige andere landen stemden de Neder landse regeringsgedelegeerden voor he Britse voorstel. Toen dit evenwel verwot pen was, gaven ook de afgevaardigdei van de Nederlandse regering hun stem aan het voorstel de mandaten der Hon gaarse regeringsgedelegeerden te weige- Gelet op deze beslissing van de confe rentie mag verwacht worden, dat ook de geloofsbrieven van de Hongaarse zoge naamde werkgevers- en arbeidersafgeva; digden geweigerd zullen worden De Nederlandse werknemersafgevai digde dit jaar de N.V V.-secretaris Korte heeft er met instemming van conferentie op gewezen, dat het betreurd moet worden dat deze beslissingen pi tegen het eind der conferentie genom* Dit heeft namelijk tot gevolg, d. orden Deze sterke toeneming van het verkear maakte het niet alleen noodzakelijk de weg te vernieuwen, maar tevens te strueren. d.w.z. dat van de oude baansweg een zesbaansweg wordt ge maakt. Daar het zandprofiel van de oude weg hiervoor nog breed genoeg is, wer den op dit punt geen ingrijpende maat regelen geëist. Ook de ligging van de wegas kan worden gehandhaafd. We krijgen dus een nieuwe weg, met in beide richtingen een rijbaan geheel rechts voor het langzame verkeer, daar naast een rijbaan voor het meer normale snelverkeer en 'n derde rijbaan voor het nog snellere verkeer. Drie zulke rijbanen worden samen 101/. meter breed (twee oude samen met 51$ meter), waarbij dan nog 60 cm komt voor de kantstrook. En de afsluiting tussen de twee richtingen zal worden gevormd door een strook, die 41$ meter breed is (dus de middenberm). Op de middenberm komt natuurlijk weer een liguster-- of andere beplanting met het oog op het verkeer b(j avond (tegen liggers), terwijl tevens langs de hele weg verlichting zal worden aangebracht. V oorbereiding het jaar 1956 begonnen kzaamheden. e plaats de gedeeltelijke aanleg van parallelwegen. Van de Pa-uwbrug tot bij de Zwet werden alle zijwegen aan de westzijde opgeruimd Enige zijwegen, onder meer aan de oost zijde tussen de Pauwmolen en Overschie, moeten blijven bestaan. Derhalve is aan de westzijde tussen Hofweg en Overschie, en aan de oostzijde tussen Pauwbruj Qverschie een parallelweg aangelegd stemd voor agrarisch verkeer, lokaal keer en voor wielrijders. De Schieveense tunnel bij de Hofweg verbindt de beide parallelwegen, en vervangt de kruising van de Hofweg. De parallelwegen zijn zes meter breed en liggen geheel buiten het zandprofiel van de hoofdweg. Ze heb ben om technische redenen een lichte con structie en kunnen zo nodig worden op gehaald (z.g. zwevende wegen). Voorts 1957 reeds elf bruggen var gewapend beton over de polderwatergan- c.q grond) Door een speciale werk' ïen de totale tijd te beperken taanden. Het aanwezige zand het eglichaam wordt ontgraven, ter Ddlft- over een lengte Overschie). Het oude wegdek met de en gende paklaag dient daartoe eerst te worden verwijderd. De stener paklaag gaan in hoeveelheden ton per dag naar de polder Oostelijk Flevoland in het nieuwe land- Vervolgens wordt de ontgraving aangevuld zand tot een hoeveelheid van 3500 m3 Materieel Er wordt gewerkt met 14 bulldoi 7 draglines. 8 walsen. 6 trilmachines. 75 rachtauto's (die tezamen dagelijks tweemaal 1200 ritten maken). Een be- ïstallatie met een capaciteit van 350 m3 per dag en een asfaltbetoninstal latie. die 90 ton per uur produceert Dank zij een ploegenstelsel wordt 20 per etmaal gewerkt, terwiil Hp re<=- terendé vier uren gebruikt worden om ït materiaal te onderhouden De kosten voor het maken van de hoofdrijbaan bedragen zes miljoen gul den, waarna verwacht wordt, dat het 250 jaar zal duren, alvorens deze nieu- e weg weer 50 cm zal zijn verzakt. Wat de vervoerscapaciteit betreft van vernieuwde weg wordt aangenomen, dat hij in 1970 z'n maximum zal berei- »n, te weten 60 a 70.000 auto's per dag. Vermelden wij ten slotte nog, dat in 1960 het viaduct bij Overschie onder hands wordt aangenomen en in 1961 het eggedeelte van dit viaduct tot de Blijdorpsepleinen in Rotterdam. Olie maakte weg uren onbruikbaar Twee-en-een-half uur Is de rijksweg UtrechtDen Haag gistermiddag volko men versperd geweest, na een aanrijding onder de gemeente Zwammerdam tussen twee zware vrachtwagens. Ongeveer half twaalf reed de heer H Rilman uit Enschede met zijn veertien tonner tegen een onder het viaduct ge parkeerde achttientons vrachtwagen van de firma R de Jong uit Heerde De heer Rilman reed mei een snelheid van ongeveer zestig kilometer toen de rechtervoorveer van zijn wagen brak. De wagen maakte een ongelukkige zwenking en klapte tegen de geparkeerde auto aan Na de botsing kantelde de onbestuur baar geworden wagen dwars over de weg. Hierdoor schoten de tanks op de wagen los en de inhoud, olie. liep over het weg- De erkzaamheden aan het wegdek na- zoveel tijd in beslag, dat besloten d het verkeer om te leiden over Bo- Maar de staat ontving minder belasting en dividend 657 miljoen gestegen, waarvan 32 procent uitvoer. De kosten na men toe met 5 pet tot 601 min. Na 62,5 (v.j. 60) min. afschrijving is het exploitatiesaldo 55,9 (58,6) min., waarvan 126 (31) min. bestemd voor belasting en 17,4 (13,8) min. voor reserves en voorzieningen, zodat er 12,5 min. beschikbaar is voor 10 (11) pet dividend op 125 min. kapitaal. Het Amsterdamse bureau voor statistiek heetf in een nauwkeurige berekening de balans opgemaakt van één jaar maximum snelheid in de hoofdstad (1 november 1957 tot 1 november 1958) en daarbij becijferd i de snelheids- Geïnvesteerd werd f 77 9 (82.5) miljoen i schachten van de Beatrixmijn, verbe tering van kolenverwerkingsinstallaties, euwing van 2 cokesovenbatterijen. het polyetheleenproject, verhoging van produktievermogen en kwaliteit van meststoffen en caprolactam. uitbreiding energiebedrijven. De balanswaarde 'aste activa steeg met 15.4 miljoen t het v Tien maanden Het werk aan de hoofdrijbaan is in maart begonnen. Ten einde verkeersont- yrichting zoveel mogelijk te voorkomen omleidingsmogelijkheden voor het keer ontbreken nagenoeg) wordt akken van 1500 2000 meter tegelijk ewerkt. De uitvoering van de weg zou nder normale omstandigheden IVz jaar Levensverzekering Stad Rotterdam De Levensverzekeringmij. Stad Rotter dam (Van Marle-concern) boekte in 1958 40.6 (v.j. 32 4) miljoen produktie plu 8.7 min. overneming portefeuille Zeker heid door Voorzorg en 37.7 (21.8) min iruitgang tot 167.2 min. verzekerd ka pitaal. De premie-ontvangst was 4.6 (3.7) min., de premiereserve steeg met ƒ4.6 min. lot ƒ21.2 min., waarvan 2 min. overgenomen portefeuille. Uitkeringen eigen rekening en afkopen beliepen 961.939 (724.666), onkosten ƒ1.14 (0.88) min., waarvan 504.492 eerste onkosten, interest en opbrengst vaste eigendommen ƒ0.9 (0.66) min. Beleggingen stegen ƒ22.3 (16.8) min., w.v. 6 (7.8),% v eigendommen. 35.8 (32.9)% hypotheken, 4.2 (4,2)% effecten, en 41.8 (43.5)% schuld bekentenissen De gekweekte renti droeg 4.582 (4.267) tegen 3.021 (3.008) rentevoet premiereserve. De winst 214.331 (186.485). Voorgesteld wordt 10 (10)% dividend. De extra-waarborgen zijn 1.94 (1.65) min Lijempf dividend bij lager resultaat De Lijempf boekte in 1958 398.306 (v.j 658.804) exploitatieresultaat en 280.318 (158.537) tegenover ƒ81.274 (204.484) inte- restlasten, 553.642 (517.016) afschrijving ƒ49.517 (77.666) winst, waarna tez' t 175.753 onverdeeld saldo 225.270 beschikbaar is. Voorgesteld wordt 4 dividend. Exploitatieko: ten bleven gelijk, opbrengsten daalden. Door scherpe onderlinge concurrents Nederlandse fabrikanten waren prijzen gecondenseerd te laag. Produktie kas handhaafde zich, die van botei steeg aanzienlijk, evenals van mager eikpoeder, doch die van niet-mager eikpoeder daalde vooral door minder uitvoer. De zuivelcrisis is niet voorbij. Maatschappijnieuws Giintzel en Schumacher: Dividendvoor- stel 12 (v.j. 7) pet. N.V. Industriële M(j. Tirub te Arnhem opgericht voor de vervaardiging van spe ciale rubberartikelen in een naast d< Arufa gebouwde fabriek van 10.000 ku bieke meter inhoud onder directie van I Volbeda, directeur van de Arufa; ka pitaal f 2 miljoen, volgestort f 900 000 door N-V Hewitt Robins te Amsterdam en de N.V. Arnhemse Rubberfabriek (Arufa) "Ik voor de helft: tegen 1 januari moet 'rodukiiie bezinnen personen, wier geloof; erkend, toch vrijwel de gehele tie konden r Eerste optreden van NAVO-kapel Voor het eerst is gisteren de militaire Navo-kapel, onder leiding van kapitein H F. van Diepenbeek, in het openbaar opgetreden. Zij bestaat uit Amerikanen. Canadezen, Italianen, Fransen, Engelsen. Belgen, Duitsers, Denen cn Nederlanders De kapel trad op in de Navo-taptoe in Arnhem waaraan vcrschilende militaire korpsen deelnamen De belangstelling was aanzienlijk minder dan verleden jaar. Toen waren er 35.000, nu 7000 bezoekers. UILTÜ Nederlandse film over Rijnvaart bekroond Op de Duitse binnenscheepvaartdagen, die gisteren en vandaag te Stuttgart wer den gehouden, heeft een Nederlandse film de eerste prijs gekregen voor de beste documentaire op het gebied van de bin nenvaart Het is de film Rijnvaart, ver vaardigd door de Stichting Nederlands Onderwijsfi'.m in opdracht van de N.V. Nederlandse Rijnvaartvereniging. Er waren zeven inzendingen uit Frank rijk, Duitsland, Zwitserland en Nederland. Dividendverhoging Bouwkas Rohyp Bouwkas Rohyp boekte over ll 700.267 v.j660.101) baten en na salai sen. algemene onkosten, belasting, e 51.374 (42.233) winst. Voorgesteld woi 9'<-i (7) dividend op aandelen A en (6) op aancjelen B. Er werden 490 (630) certificaten geplaatst ad 2.59 (3.1) min. Eind 1958 waren 6007 certif. in administra tie met 20 5 min. kapitaal, waarop J 3.56 min stortingen en 459.000 bijge schreven rente, tezamen 4.02 (3.63) min De rentegevende hypotheekportefeuille daalde met ƒ335.000, de renteloze met ƒ1.4 min. De vrije reserves zijn met 50.000 tot 280.000 versterkt. De rente loze bouwportefeuille omvatte eind 1958 6605 (7594) contracten met 45.1 (52) min bouwkapitaal. De lotale stortingen waren ƒ5.82 (5.8) min. De hypothecaire vorde ringen 7074 (7166) ad 37.4 (39.1) min De deelneming Campus bepaalde het divi dend op 7% voor aandelen B en 12% voor aandelen A. Emissie Nationale De Nationale Levensverzekering Bank opent 14 Juli bij R. Mees en Zoónen, de Rotterdamsche Bank en Beel6 en Co-De Clercq en Boon Harteinck de inschrij ving op ƒ4.16 miljoen aandelen van f 1000 Pn f .600 od naam a ion pct. voor de helft winstdelend over 1959, met 10 pet storting, met inschrijving6recht voor 5 oude aandelen op één nieuw Het ka pitaal is thans 25 miljoen, waarvan 20 8 miljoen geplaatst en f 13.22 miljoen gestort. Het dividend over 1958 was ƒ43 per aandeel van f 1000 met 10 pet stor ting en de vergoeding over vrijwillige stortingen volgens de statuten 4 pet Over 1959 wordt over het vergrote kapitaal ten minste handhaving van het dividend ver wacht. De clalmhandel zal beginnen op de tot 336.6 miljoen, het tegoed bij het rijk tot ƒ44.5 (14.8) miljoen. Ondanks afzetmoeilijkheden zijn ver- zuimdiensten voorkomen. De netto kolen- produktie kwam weer op het normale peil van 7.55 (7.23) miljoen ton. De bin nenlandse afzet van vaste brandstoffen daalde met 200-000 ton tot 1.99 miljoen ton en ook het verbruik van cokes en briketten ging omlaag De steenkooluit- voer steeg tot 621 000 (234.000) ton de produktie werd 34.5 pet. of 2.6 miljoen ton mechanisch gewonnen. Aan buil landse bedrijven werden wasserijsyste- men geleverd. De cokesproduktie 2.86 (2.95) miljoen ton. de binnenlandse afzet 1.23 (1.17) miljoen ton. de uitvoer 1 18 (1.41) miljoen. De voorraden w eind 1958 370.000 ton kolen en 301.000 ton cokes of de produktie van 30 dagen. De gasproduktie beliep 1209 (1252) milji eenheden, de afzet aan derden 380 (376) miljoen kubieke meter. De stikstofmest- produktie steeg 2 pet tot 919.000 ton waarvan bijna de helft werd uitgevoerd of 43 pet. van de Nederlandse produktie. De caprolactamproduktie steeg 8 pet en vond in het buitenland gerede afzet. De oolyetheleenfabriek kwam in 1959 in ge bruik. De produktie van zwavelzure ammoniak, bijna alleen voor uitvoer, werd ingekrompen, doch de capaciteit van de ureumfabriek verdubbeld tot 100.000 ton volgens eigen procédé, dat aan buitenlandse bedrijven is verkocht. Twee verbrandingsinstallaties voor zwa velzuur op basis van zwavel komen mid den 1959 gereed. De stroomproduktie Ver meerderde met 78 miljoen tot 1066 mil joen kwh. Het personeel was eind 1958 44.410 man. Afzetmoeilijkheden voor vaste brand stoffen zullen waarschijnlijk spoedig de resultaten drukken. Kanselier vulde zelf salaris aan In vier Jaar verduisterde de 48-jarige kanselier der Nederlandse ambassade in Bangkok (Thailand) 110 000 bath, onge veer 20.000 gulden. Voor de Haarlemse rechtbank, waar R. de feiten toegaf, eiste de officier van justitie een gevangenis straf van een jaar. met aftrek van voor arrest Verdachte was belast met de leiding der dagelijkse werkzaamheden op de am bassade. Door het opmaken van valse staten en wijzigingen, aangebracht nadat de ambassadeur voor akkoord had ge tekend. kwam hij in het bezit van het geld. Zo wijzigde hij een eindsaldo van 100 700 in 189.937 bath. Ook verhoogde hij getallen voor uitgaven ten behoeve van Verdachte vertelde, dat hij na de af kondiging van zijn echtscheiding een la ger salaris ontving Hij woonde echter gen6 het gebruik van het land diende hij ook de familie van die vrouw te onder houden. De raadsman vroeg een straf gelijk aan het voorarrest (zes maanden) en een voorwaardelijke straf. Uitspraak 7 juli. Huisknecht zoek met f 21.000 Postcommandant van de rijkspolitie te Nigtevecht kreeg dezer dagen aangifte van vermissing van een bedrag van 21.000 gulden uit een villa aan de Dorpsstraat Deze villa wordt bewoond door de heer De V. die zich enige jaren geleden uit Amsterdam in deze villa vestigde. Hij ex ploiteert enige bars in Amsterdam en had sinds een half jaar een 27-jange huis knecht in dienst. Deze knecht is tegelijk met het geld Moet een auto op slot staan De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft gisteren bevestiging ge vraagd van het vonnis, dat op 9 april door de kantonrechter te Bergen op Zoom werd uitgesproken tegen een Amster damse student. De student kreeg toen elf gulden boete, omdat hij eind vorig jaar op de markt in Roosendaal zijn auto parkeerde, zonder deze af te sluiten, hoe wel dit in de algemene politieverordening van Roosendaal is voorgeschreven. Dit om diefstal en joy-riding zoveel mogelijk tegen te gaan. Mr. J. A. M. Smit uit Amsterdam, een van de juridische adviseurs van de K.N. A.C., persisteerde bij het standpunt, dat men eéh aangelegenheid heeft geregeld, waarvan het regelen is voorbehouden aan de hogere wetgever. De rechtbank zal 2 juli uitspraak doen. Vijfjarenplan. Harlen heeft een vijf jarenplan ontworpen, dat dat voor 1965 worden uitgevoerd. De uitvoering kost f 36.580.000. limiet in de bebouwde kom zeker vijftig personen het leven hebben te danken. voering heeft er mede toe geleid, m 6000 verkeersongevallen minder plaats vonden dan volgens de stijgende lijn der ongevallen in de jaren vóór 1957 materiële schade achterwege gebleven. Niet minder dan 683 personen bleven ge spaard voor ernstig letsel of erger. Het is echter niet uitgesloten dat als gevolg van een aanpassing der verkeers deelnemers aan de gewijzigde omstandig heden, de aantallen ongevalen en slacht offers zich op den duur weer in opwaartse richting zullen gaan bewegen. Niettemin is er volgens het bureau van statistiek dan toch sprake van een blijvend resultaat als gevolg van de invoering der maximum snelheid. Goede nachtrust door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Commentaar Moet u horen Als u trouw televisiekijker bent. weet u nu wel. wiq Alfred Hitchcock is en hoe deze man vol zit met ideeën voor spannende films met een verras sende oplossing. Maar deze Hitchcock maakte niet alleen talloze korte televisiefilms, hij heeft ook vele hoofdfilms geschreven en geregistreerd. Onlangs vroeg een van degenen, die niet zo bar gesteld is op al dat sinisters hem: ..Waarom moeten uw films toch al tijd zo spannend zijn? Waarom bent u er zo op uit, de toeschouwers in een soort ban te brengen?" ..Kom nou", zei Hitchcock, „in een ban? Ik houd ze alleen maar inge- spai bezig dat nodig?" „Omdat ik vind dat mensen die er geld voor betalen om twee uur star naar één plek op de muur te zitten staren, er recht op hebben goed wak ker gehouden te worden. Slapen kun nen ze thuis kosteloos doen. daarvoor hoeven ze met naar de film te gaan!" zei Hitchcock. Handig om mee ie nemen! Hoge voedingswaarde Oók zoutloos overal verkrijgbaar Mej. Van Dugteren, mr. Staring en prof. v. d. Bergh onderscheiden Aan mejuffrouw Ida Maria van Dugteren (Rotterdam), prof. dr. G. van den Bergh (Amster dam) en mr Adolph Staring (Vor- den) heeft prins Bernhard vanmor gen als regent van het Prins Bern- hardfonds de zilveren anjer uitge reikt. een eenzame nachtelijke wandeling langs de kust heeft een douane-ambtenaar nsdag, rond het middernachtelijk uur. smokkelschip. geladen met boter „ge ënterd". Dc douanier dwong de smokke laar-schipper koers te zetten naar Cad- »nd. waar het vaartuig aan de ketting erd gelegd. De dienstgeleider van de douane te ostburg (Zeeuws-Vlaanderen) maakte oensdagavond zijn gebruikelijke con- olewandeling langs de kuststrook Bij de Zwarte Polder tussen Nieuw vliet en Cad- zag de douaneman de vage schim van een viertal mannen, bezig met het laden van een klein schip, dat tegen het strand lag. In Cadzand aan de ketting Toen de mannen de naderende douane beambte opmerkten, gingen zij er van door. Eén man sprong op het bootje, gooide het los en probeerde zee te kiezen voor de douanebeambte de „laadplaats' had bereikt. De ambtenaar aarzelde echter geen se conde. Hij rende in de richting van het reeds varende scheepje en sprong aan De smokkelaar nam een dreigende hou ding aan, maar hij bond onmiddellijk in toen de dienstgeleider zijn pistool trok. Een enkel dreigement was voldoende om de smokkelaar koers te doen zetten naar Cadzand, waar de ambulante dienst van de douane uit Oostburg, gewaarschuwd door gasten van het zeebad, voor een vlotte afwerking van het eenzame avon tuur van de dienstgeleider zorgden. In het haventje werd de boot, die gela den was met 240 kilo boter, aan de ket ting gelegd De smokkelaar N D. uit Heijst werd opgesloten. Aangenomen wordt dat het viertal smokkelaars van plan was de boter over zee naar België te brengen Een uitvoe rig onderzoek wordt ingesteld. Mejuffrouw van Dugteren is de onder scheiding toegekend, omdat zij als taresse van de Volksuniversiteit ii terdam en door haar functie in de bond van Nederlandse Volksunivi werk van de volksuniv plaatsen in ons land heeft gestimuleerd „door haar grote bekwaamheid en h, vast geloof in het cultuurideaal." Verder was het ook grotendeels hi werk, dat de Stichting Radio Volks universiteit Holland, sinds 1930 heel eigen en niet meer weg te denken zeer waardevol cultureel element, bij dit nieuwe cultuurmedium werd opge bouwd „Sociaal-cultureel werk voor gevange nen, werklozen, groepen arbeiders en laatstelijk cultureel werk in de door de grote watersnood getroffen gebieden completeren nog niet het beeld van deze arbeidster in de wijngaard der cultuur", i staat nog in de overwegingen te lezen. Prins Bernhard zei tot mejuffrouw Van Dugteren „Naast uw arbeid van stimuleren en instrueren trad u onbevangen de dik- zo gevreesde massaficatie-instrumen- ten (film en radio) tegemoet. Door goed gebruik hiervan boog u ze om gevaar tot een goed instrument. „Cultureel mens' In zijn persoonlijk woord tot prof. Van den Bergh memoreerde Prins Bernhard i.a. het plan van de hoogleraar voor de .Euroklok", het door hem uitgevonden systeem van tweeling- en meerlingdruk zijn publikaties over de zon- en maans verduistering. Dit alles overziende, zei de Prins, mag ik constateren, dat u ondanks uw levens vervullende arbeid op het terrein van de rechtswetenschap, de kans heeft gezien en benut om uw culturele belangstelling ruimer te richten. En dat op een zeer frisse en originele manier. U hebt het gevaar van uitsluitend spe cialist zij het een zeer belangrijke te zijn vermeden. U is het levend bewijs voor de stelling, dat een waarlijk cultureel levend mens meer is dan een goede taakvervuller. In de overwegingen voor de onder scheiding voor prof. Van den Bergh staat, „dat een waarlijk cultureel mens niet alleen bij zijn gespecialiseerd vak kan leven." Kunsthistoricus Tot mr. Staring zei Prins Bernhard „Niet zo vaak komt het voor, dat een jurist uitgroeit tot een kunsthistoricus an groot formaat en bovendien tot een lonumentenman van grote reputatie. Nu t zulk 'n discrepantie tussen opleiding 1 levenskeus blijkbaar in uw familie, w overgrootvader, de dichter Staring, as ook jurist en ontplooide zich als indontginner. Het schijnt een eigenschap van het ge slacht Staring te zijn om een zelfgekozen vanavond taak met vasthoudendheid te vol der het algemeen belang dienen. Dat hebt gij gedaai kunstgeschiedenis dat der 18de eeuw exploreren, maar ook door een to taal verwaarloosd landgoed „De Wilden- borgh" geheel in oude luister te her- Prins Bernhard besloot met deze oorden „Elke keer opnieuw treft het mij. dat nog zovelen zijn, die gedreven door een grote liefde voor de cultuur hun leven wijden aan het brandend houden de culturele lamp. Daarbij tellen zij uren niet. Zolang deze mensen er zullen zijn, blijft onze geraffineerde tech nische beschaving in wezen gezond en de cultuur waardig." De NTS biedt vanavond om 8 uur het weekoverzicht van de journaaldienst, om half negen een reportage van de St Laurencezeeweg en van 9 tot 10 uur een reportage uit Amersfoort van het internationaal biljarttoemooi. vanavond Vainavond KRO met om half negen een gevarieerd programma van Kilima- successen, omdat de Kilima Hawaiïans 25 jaar bestaan. Om 9.05 uur vrolijke mu®iek door Cascade en om 9.35 uur een pianorecital door Otbo Freuden- thal. Om 10.15 uur drie kwartier uit- zenddnig van de NATO-taptoe in Arn- De VPRO laat om 7.45 uur de Soefi beweging aan het woord, om 8.15 uur speelt de pianiste Maartje Laurentius en om 8.45 uur „gaat er weer een dominee voorbij", ditmaal ds. D. Th. Rutgers, Ned. Herv. predikant te Oudkerk-Roodkerk. Met de VARA en Henk van Stipriaan kunt u tussen 9 en 10.25 uur een vakantieretourtje nemen naar Schoon hoven, waar het zo gezellig is. Tips uit het buitenland Er is weer opera vanavond voor de lief hebbers. De BBC zendt tussen 8 30 en 11.10 uur een opvoering van „Rode- linda" van Handel uit over de zender 464 m. Charles Famcombe dirigeert het Philomusica van Londen, koor en solisten. In het vrijdagavondconcert van Brussel Vlaams kunt u de best geklasseerde violisten van de onlangs gehouden wedstrijd ill vioolspel „Koningin Eli sabeth" horen. Jozef Silverstein, Al- bert Markov en Jaime Laredo zijn solisten bij het Nat. Orkest van Bel gië. dat gedirigeerd wordt door André van de Noot. Op het programma staan werken van Mendelssohn. Wieniawski, Bruch en Vivaldi en het concert duurt van 8—10 uur. Propvoor miri>cn ZATERDAG 27 JUNI 1959 Hilversum I, 403 m. 746 kc/s. KRO' 7 00 Nws 7 15 Gewijde muz 7 30 V d jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgengebed en tit kal 8 00 Nws 8 15 Gram 8 50 V d vrouw 9 55 V d kleuters 10.10 Rep TT-races 10 25 Gram 10 30 Ben Je zestig? 1100 V d zieken 1145 Rep TT-races 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Gram 12 50 Rep TT-races 13 00 Nws 13 15 Zonnewij- 4 10 Amateursprogr lursprogr 15 15 Gregori 16 30 V d Jeugd Lichte muz 1725 18 00 Journalistiek weekoverz 18 10 De Springplank 18 30 V d jeugd 18 45 Vra- genbeantw 19 00 Nws 19 10 Act en ten- nlskamp-Wimbledon 19 25 Lichtbaken, caus 19 40 Rep Tour de France 19.55 Ka- ;p Tour de France 21 0® 23 00 Nws 2315 N' 35 Wij luiden de zondag Avondgebed en lit kal Esperanta 23 25 VARA 10 50 Cat 11.35 Pia Land- c 14 45 Lichte n II. 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7 10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nws 8 55 V d vrouw 9 05 Gym v d i Gram VPRO 10 00 Tijdelijk eld. caus 10IH Morgenwijding 13 00 Nws 13 15 iz revue 14 20 Streekuitz 15 10 Boekbespreking ïstmaandork. koor i 16.30 Nieuw Bijbels Paradijsverha ri 18 20 Gram 19 00 VPRO. 19 30 Wie (en. caus 19 40 Het VPRO 20 2< 20.31 films 21 35 Ge\ chrijftafel 20.30 Gevai

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9