Caballero Con Amore ziet dirigent Jansen met spijt gaan Nederlands gezin zonder twijfel iets bijzonders Binnen twee jaar beslissing over Leidse stadsvervoer? N Pieterskerk in de week open voor medidatie en gebed Uitvoerige discussie voor Ged. Staten ELTAX en N.Z.H.V.M. dingen mee naar de gunst van B. en W. Sslêr* VRIJDAG 26 JUNI 1959 Na elf prettige jaren Agenda voor Leiden Zaterdag Stationsplein. 1.50 uur: afdeling Leiden Ned Chr. Rei6-Veremiging. vertrek pei gele tram voor wandeling door Kijfhoek en Bierlap. Harmonie. 8 uur: Jaarvergadering Ver eniging van gerepatrieerden voor Leiden Oegstgeest. springveld Kwaaklaan, 2.45 uur: EHBO-wedstrijden voor padvinders. Marekerk, 2 uur: rouwdienst voor de begrafenis van de. J van der Wiel. 3.45 uur begrafenis op Rhijnhof. Zondag Pieterskerk. 10 uur: jeugddienst, voor ganger ds. P. Lugtigheid te Den Haag onderwerp „Er toch doorheen gesleept." Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het Don- kozakkenlied (alle leeftijden); donderdag: Geen plaats voor wilde dieren. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vlam en de pijl (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ik het mijn dochter' (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dwars door de hel (14 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De naakte Maja (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt w rif genomen door de apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, te'». 21060. De apotheek te Oegstgeest is doorlopend geopend. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg: tentoon stelling van werken van drie Haagse kunstenaars, tot eind van deze maand. De LakenhalHet Nederlandse Portret, tot 31 augustus. Puzzel prominenten 1. C. W. Siemons. Rodenburger- etraat 24, Leiden; 2. mej. M. van Dolder, Kerkweg 2, Ter Aar; 3. G. M. Vonk, Eerste H a vendwans straat 10, Lisse. Voorband gesprongen Als gevolg van het springen van e voorband is gistermiddag een 31-jarige Leidse straatmaker op de Haarlemmer weg meit zijn bromfiets gevallen. .De Ï.H.D. heeft de mam, wiens rechteronder- been was gebroken, naar het academisch ifekenhuis gebracht. Zoekt U iets beters? 'I'll Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Behalve zangles wercl menige levensles van hem ontvangen A EEN PERIODE van elf jaar nauwe samenwerking was gisteravond het ogenblik gekomen, waarop de christelijke oratoriumvereniging Con Amore afscheid nam van haar dirigent, de heer Simon C. Jansen. De voorzitter van Con Amore, de heer J. Lubach, vertolkte in zijn af scheidswoord de'gevoelens van de leden. Aan het vermogen tot werken is bij ieder mens een grens. Bij de heer Jansen is de grens, door zijn vele werkzaamheden, bijna overschreden. Men heeft dan ook begrip voor zijn besluit de vereniging te verlaten. Gelukkig heeft de lange opzegtermijn het bestuur in staat gesteld rustig en weloverwogen in de vacature te voorzien. Toch doet het feit dat er een opvolger i6 gevonden, niets af aan de zeer bi dere band, die tussen leden en dirigent i6 gegroeid. Con Amore is artistiek op een hoger plan gebracht. Met pedago gische gaven werden de repetities geleid. Men ziet de heer Jansen dan ook met grote spijt vertrekken. Dit afscheid is alleen een verlies voor Con Amore, ook voor heel muziek minnend Leiden. Veel verricht Sr is veel werk verricht onder leiding de heer Simon C. Jansen. Bekende ook onbekende werken voerd. De voorzatter dankte de dirigent or het vele goeds dat hij voor de ver- iiging heeft gedaan. Mevrouw Jansen ontving als dank voor haar werk, het aantrekken van medewerkende orkesten lik er bloemen. na richtte de heer Lubach een kort welkomstwoord tot de nieuwe dirigent, de heer J. Pasveer. Hij hoopte, dat deze niet was ontmoedigd door de lof voorganger toegezwaaid. De leden stellen het volste vertrouwen in hem en zullei alles doen om een prettige samenwerking verkrijgen. Namens de leden sprak de Koning—Rietveld. Zij memoreerde de eigenschappen van de scheidende dirigent. Hy was niet alleen buiten gewoon bekwaam in het geven van zangles, maar ook kreeg men menige levensles. Voorts werden vele herin neringen opgehaald. Uit haar handen ontving de heer Jansen zijn harte- de Winkler Prins Encyclopedie i de i iek. In zijn afscheidswoord dankte de heer Simon C. Jansen voor de hartelijke woor den. Hij releveerde de gebeurtenissen van de afgelopen elf jaar. Een hoogtepunt vond hij de jaarlijkse uitvoeringen van het Weihnaehtsoratorium van J. S. Bach. De aankoop van de vleugel i6 een tast baar bewij6 van de activiteit en het enthousiasme van de vereniging. De samenwerking met het bes-tuur was altijd prettig. OP VERZOEK van het landelijke Alledagkerk-comité heeft de centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente besloten, deze zomer een van de kerken enkele uren per week open te stellen voor meditatie en gebed. Het koor van de kerk is daarvoor ingericht. Voor dc oude kansel in het koor is een tafel geplaatst met opengeslagen bijbel. De stoelen zijn zo gezet, dat zij het zicht op de Bijbel niet hinderen. Bij de ingang van de kerk, aan de kant van de Klok- steeg, vindt men een bijbeltafeltje. Bijbel en psalm- en gezangboek kan men van daar meenemen om dc egdachten bij het lezen te leiden. Het koor Is open elke dinsdag-, woens dag- en donderdagavond van half 8 tot half 9. Op de woensdagavond is er van half 8 tot 8 uur het avondgebed. Een ambtsdrager van de Hervormde Gemeente zal steeds als wachter dienst doen- De kerkeraden van de negen wijkgemeenten doen hier bij toerbeur dienst. In „Her vormd Leiden" van vandaag staat een toelichting bij dit besluit van de centrale kerkeraad. „Wij weten,, dat de Kerk pas in de Kerk is, als door de Gemeente amenkomt voor de bediening van Woord en sacrament, maar zou God Zich daar ook niet laten vinden door iemand, die Hem in de stilte zoekt. Gods huis is een Bethel. Ook al is Jacob daar alleen, gelijk hij getuigde bij zijn ontwaken De Heer is deze plaats." st is ook toegestaan, op de aangegeven wat in de kerk rond te wandelen, r dat moet dan in stilte gebeuren. De kerk wordt niet in de eerste plaats open gesteld voor bezichtiging. GEMEENTE LEIDEN Official0 publicatie* VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, d; hebben besloten met ingang van heden voor de duur der verbeteringswerkzaam- heden aan de Hooigracht: a. de Sint Pancrassteeg af te sluiten vo het verkeer met motorrijtuigen op me dan twee wielen in beide richtingen; b. de voor de Middelweg geldende geslo tenverklaringen op te heffen. Heel lang heeft de heer Jansen erover nagedacht voor dat hij het besluit nam Con Amore te verlaten. Anderhalf jaar geleden wilde hij reed6 gaan, maar later heeft hij deze beslissing weer herroepen. Zijn uitgebreide werkzaamheden als hoofdleraar aan het conservatorium te Amsterdam hebben hem echter tot dit moeilijke besluit genoopt. In de afgelopen jaren zijn vele vriend schapsbanden ontstaan. Hij hoopte, dat de leden evenveel vertrouwen in de heer Mevrouw De Koning-Rietveld over handigde gisteravond in het wijk- gebouw Levendaal de dirigent Simon C. Jansen de kleine Winkler-Prins- encyclopedie en een vergrote Nieuwe- Leidsche-Courant-foto van een Con- Amore-uitvoering. Naast mevrouw Jansen zit de nieuwe dirigent, de heer J. Pasveer. Pasveer zullen 6tellen, als in hem. Zijn opvolger is dit vertrouwen zeker waard. Ten slotte las de heer D. Lubach een af scheidsgedicht voor. De nieuwe dirigent die begin sep tember indienst zal treden, de heer J. Pasveer, dankte voor het vertrou wen, dat men bij voorbaat in hem stelt. Hij toonde zich huiverig trots tegelijk zo'n groot man als de heer Jansen op te volgen. De heer Pasveer hoopte dat Con Amore on der zijn leiding een even prettige tijd tegemoet zal gaan. Na afloop van deze laatste repetitie maakten velen gebruik van de gelegen heid de scheidende dirigent de hand te drukken. N.L.C.-speurtocht Wjj maken onze lezers er op at tent, dat de oplossingen van de N.L.C.-speurtocht uiterlijk 10 juli a.s. in ons bezit moeten zjjn. Wat lezers schrijven Geen fietsen op markt Wanneer ik woensdags en zaterdags op de markt mijn boodschappen haal, hebben met mij vele mensen ergernis over de fietsende marktbezoekers, die dan breed uit met hun fiets vóór de kraam staan, zodat anderen er moeilijk kunnen bij komen, tenzij met schade of kleerscheu ren. Vorige keer had ik een ladder in een nylonkous, nu smerige verf op mijn japon. Is het mogelijk, dat de overheid een ver bod instelt, omdat men zijn fiets toch kan stallen of tegen een blinde muur op slot kan zetten? In andere marktplaatsen is het lopen met fietsen en het fietsen op de markt ook verboden Leiderdorp N. MOOOKZIRKZEE Bromfietsen gestolen De Leidse politie heeft een achttien jarige Amsterdamse scholier aangehouden, die zich, in de hoofdstad schuldig had ga- maakt aan diefstal van twee brom fietsen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 7 Voor reis en vakantie: zomercolberts De luchtige, zonnige dracht de moderne man. 3-knoopsmodel in structuurweef8el of poplin. De nieuwste kleuren. 29.75 Speciale aanbieding Katoenen pantalons in strak aangesloten Amerikaans modeL In beige bleu. Kleur- wasecht. voor heren 9.90 voor jongens 6 J. 7.90 HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Indiër promoveerde in Leiden Dit proefschrift, dat bot titel heeft „Fami'ly life in the Netherlands", mag even merkwaardig worden beschouwd als het feit van de promotie zelf. Om bij het laatste te beginnen: dr. Ishwaran is 'ELK BEDRIJF zal over twee jaren of misschien nog eerder het stadsvei Leiden en omgeving verzorgen? Hoewel er geen rechtstreeks antwoord op deze vraag kwam, speelde zfj in de gisteren gehouden openbare vergadering het college van Ged. Staten toch een niet onbelangrijke rol. Belangrijk, omdat deze vraag de duidelijke achtergrond vormde van hei beroep, dat de Eltax op het dage lijks bestuur der provincie had gedaan tegen de beslissing van B. en W. om de vergunning van de Eltax slechts met twee jaren te verlengen. Zoals reeds gisteren gemeld, bestond er voor de behandeling van deze zaak een grote belangstelling. Directies cn vertegenwoordigers van de Eltax, de N.Z.H.V.M., de Nederlandse Spoorwegen cn de Rijksverkeersinspectie hadden een plaats gekregen in de zittings zaal, maar op de publieke tribune hadden talloze anderen plaats genomen oi Leidse vervoer-strijd te kunnen volgen. De heer Th. J. van der Heijden, de gemachtigde van de Eltax opende de discussie met de stelling, dat de door B. en W. verlengde vergunning in strijd met de wet zou zijn. omdat er uitdrukkelijk gesproken wordt Het i W., dat de verlenging voor twee jaren moet plaats hebben, omdat het Leid se gemeentebestuur in die tijd tot een eind-conclusie over het toekomstige stadsvervoer in de Sleutelstad kan komen, noemde de heer Van der Heij den een slag in de lucht. „Bovendien een gevaarlijke slag, omdat men wel weet, dat de ambtelijke tijdrekenkun de nogal eens moet falen. Gesteld, dat de tijd, die nodig is om tot een beslis sing te komen niet twee jaren, maar bijvoorbeeld twee jaren en drie maan den blijkt te zijn, dan zou in deze laat- ste drie maanden een noodlottig va cuum ontstaan, niet alleen ten nadele van de Eltax. maar nog meer ten na dele van het Leids openbaar vervoer," aldus spreker. „Ik begrijp trouwens niet waarom di vergunning niet voor langere tijd is vei lengd, want de wet geeft B. en W. de be voegdheid de vergunning altijd in te trek ken," zo vervolgde de heer Van der Heij den. „De beslissing van B. en W is niet alleen ondoelmatig en voor de Eltax be zwaarlijk, doch miskent bovendien de mogelijkheden, die de wet aan de ge meentebesturen biedt," aldus spr. De heer Van der Heijden herinnerde er vervolgens aan, dat de Eltax al 25 jaar het stadvervoer in Leiden heeft verzorgd, waarbij men niet alleen alle risico's heeft genomen, doch nimmer bij de overheid om subsidie heeft moeten aankloppen. „De N.Z.H.V.M. heeft jaren geleden de concessie in handen kunnen krijgen maar deze afgewezen, omdat ze in de exploi tatie van stadsbuslijnen geen levensvat baarheid zag. Thans geeft men de Eltax een vergunning voor zeer beperkte duur, uitsluitend op grond van mogelijke belan gen der N.Z.H.V.M. bij stadsautobus lijnen," aldus de heer Van der Heijden, die vervolgens een opsomming gaf van het groeiend aantal passagiers, dat de Eltax in de afgelopen jaren heeft voerd. Gele gevaar De tram heeft nooit een uitbreiding aan haar lokale lijnen willen geven. Men is blijven voortsukkelen met het oude materiaal. Dit geldt zowel voor de NZ..H.V.M. als voor dc H.T.M. Niet ten onrechte spreekt men in Leiden van het Gele Gevaar en de lu cifersdoosjes van de N.Z.H.V.M. De Eltax is echter bereid het ge hele stadsvervoer In Leiden te ver zorgen maar wil ook in samenwerking met anderen een goed functionerende dienst exploiteren. Ten slotte bestreed spr. de opvatting, dat de Eltax om het gemeentebestuur onder druk te zetten tot aankoop van nieuwe autobussen was overgegaan. Reeds voor de eerste besprekingen waren de nieuwe wagens gekocht. „De Eltax verdient voor het door haar verrichte werk een krans, maar in geval een grafkrans," zo besloot de heer Van der Heijden. Geen voorkeur De gemachtigde van het Leidse ge meentebestuur, mr. M. J. Blok begon met Tal van levensaspecten onder invloed van de godsdienst HET HOLLANDSE GEZIN heeft in menig opzicht bepaalde karakter trekken, die men niet aantreft in het gezinsleven van vele andere Westeuropese landen. Deze specifieke wezenskenmerken troffen wij bij voorbeeld aan in het voortbestaan der grote gezinnen, de nauwe band met ouders en omgeving te plattelande, het hoge geboortecijfer, zowel ir steden als op het platteland, de dalende cijfers gedurende de laatste jaren ten aanzien van de echtscheidingen, het ongunstige sociale klimaat met be trekking tot de werkende vrouwen en het conservatisme ten opzichte van kerk en huwelijk." Deze visie op het Nederlandse volk citeren wij uit een dissertatie, waarop gistermiddag de heer Karigoudar Ishwaran promo veerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden. de eerste Indiër, die in Leiden promo veerde en de eerste Aziaat, die een ge degen studie heeft gemaakt van heit Hol landse gezins- en familieleven. Hierom alleen al is het proefschrift, dat een kloek boek is geworden, meer dan interessant Immers, het is altijd belangwekkend te vernemen hoe anderen ovei ons denken. In dit geval: hoe een Aziaat, dat wil zeggen iemand van een ander ras, van andere zeden en gewoonten, denkt "Over de kern van ons volksbestaan: het ge zinsleven. Foto's Een kloek boek, zeiden wij. Het telt niet minder dan 296 pagina's en is voor zien van een aantal foto's van de koninklijke familie, van de bejaarden zorg, van heit gezin aan de maaltijd, enzovoort talrijke statistische gege vens en diagrammen. De heer Ishwaran heeft waarvoor de omvangrijkheid van zijn proefschrift overigens geen garantie is geen half weik willen leveren, en het compliment dat hij van de academische senaat kreeg over de uitgebreidheid en nauwkeurig heid van zijn onderzoekingen, mag alles zins verdiend worden genoemd- De jonge doctor heeft zijn kennis ver gaard zowel in de diepte als in de breed te. Allereerst behandelt hij de culturele achtergrond van ons volk in het alge meen en met betrekking tot het gezins leven in het bijzonder. Vervolgens weidt hij uit over de verschillen ten aanzien van het gezinsleven in de stad en op het platteland, om daarna een hoofdstuk te besteden aan organisatieleven en activi teiten. De beide laatste hoofdstukken be handelen gezag en schijngezag („roles") en de jeugd en de toekomstverwachtin gen. Dr. Ishwaran verliest zich niet in filosofische beschouwingen of alge mene conclusies alleen. Hij heeft het gezinsleven tot in de allerkleinste details bestudeerd en van de schijn baar onbelangrijkste zaken statistie ken gemaakt. Zo vertelt het proef schrift tot in percenten hoeveel va ders naar de voordeur gaan als er wordt gebeld, en hoeveel moeders, te refereren aan een brief van de i hoofdinspecteur van het verkeer Z.-Holland, waarin hij als zijn mening sprak, dat het Leidse stadsvervoer i gediend zal zijn met een vergunningsver lening aan de N.Z.H.V.M. dan aai Eltax. „Met nadruk wil ik echter klaren." aldus mr. Blok, „dat B. ei deze voorkeur niet hebben. Hun staat alleen een regeling van het vervoer, bij het publiek de beste service wordt ge boden, voor ogen. Dit kan het beste den bereikt, wanneer het vervoer in hand is," aldus mr. Blok, die echter de mogelijkheid van een doeltreffende menwerking tussen twee bedrijven uitsloot. Vervolgens deelde mr. Blok mede, dat B. en W welbewust de Eltax-vergunnin met twee jaren hebben verlengd, omd: men in deze tijd een beslissing wil neme over een reorganiastie van het Leid: stadsvervoer. Vele ivensen „Het algemeen vervoersbclang zal in dit geschil richtsnoer moeten zijn," zo meende de gemachtigde van de N.Z.H.VJVI., mr. J. J. Vriesendorp, die als zijn mening uitsprak, dat de te genwoordige toestand van het stads vervoer in Leiden zeer veel te wensen overlaat. De N.Z.H.V.M. is bezig met een reorganisatie, die het volgend jaar haar beslag zal krijgen. De tram lijnen naar Katwijk en Noord wijk zullen dan vervangen worden door autobusdiensten, terwijl de Blauwe tram naar Den Haag in 1961 door bus sen zal worden vervangen. Mr. Vriesendorp kon namens de di rectie mededelen, dat de N.ZJI.V.M. bereid is met ingang van 1 oktober 1960 het gehele stadsvervoer in Lei- te verzorgen. De N.Z.H.V.M. is hier toe in staat, want in Haarlem ver zorgt men sinds de bevrijding het stadsvervoer. Ten slotte meende mr. Vriesendorp, dat het van een wijs beleid getuigt, dat T W aan de Eltax een vergunning twee jaren hebben afgegeven De directie van de N.Z.H.V.M. heeft contact gezocht met de Eltax om tot een overleg ti men. Helaas heeft dit geen enkel resultaat opgeleverd. Omdat noch de vertegenwoordiger van de Ned. Spoorwegen, de heer H. van der Ruit, noch de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in Zuid-Holland, de heer .1 J. Oster van de hun geboden gelegenheid gebruik maakten om iets te zeggen, deel de de waarnemend voorzitster, gedepu teerde mevr mr. Chr. de Ruyter-de Zeeuw mede, dat Ged Staten zich nog nader over dit geschil zullen beraden en later uitspraak zullen doen. hoeveel vaders 's avonds de deur op het nachtslot doen, en hoeveel moe ders, hoeveel vaders de tafel dek ken, en hoeveel moeders, enzovoort. Maar behalve deze niettemin type rende kleine zaken, geeft hij ook zijn algemene, gefundeerde, want empirische, conclusies, zoals: „Het is opvallend dat de opvoeding in Nederland, zoals dit eveneens het geval is met de andere levensaspecten, sterk onder de invloed staat van de godsdienst. Dit geldt zowel voor het lager als voor het middelbaar en hoger onderwijs. Scho len, gebaseerd op een levensbeschouwe lijke grondslag, zijn dan ook belangrijke factoren in het voortbestaan van het zo genaamde zuilensysteem. Dit geldt even eens voor de politiek, die evenzo wordt gekleurd door de godsdienst; de politieke partijen bewijzen dit afdoende; de groot ste kloof is die tussen de rooms-katho lieke en niet rooms-ka thoflieke partijen". Vooral uit deze laatste opmerking ziet men wel, dat men het lang niet altijd met hem eens kan zijn. Maar het is niettemin interessant te lezen tot welke conclusies een intellec tueel van andere beweging dan wij zelf komt, indien hij ons nauwkeurig gadeslaat. Om dan, wanneer het boek is uitgelezen, zichzelf de vraag te stellen wie er gelijk heeft: de objectieve waarnemer of het bevoor oordeelde belanghebbende voor- werp-zelf. Vormeidien wij ten slotte, dat de zaak gelastigde voor Indiia, dr. Puri, de pro motie bijwoonde en dat prof. dr. Sj. Groenman de promotor was. Brouwersglazen Bij aankoop van 3 pullen Dommelsch Bier (thans ook met beugelsluiting) een Brouwersglas voor 35 cent. Cola 18 cent per flesje Winzer Grusz, een zachte Moezel 2.25 per fles j Haags jeugdkader bij het Leidse Leger op bezoek Dit weekeinde zal het Leger des Heils in Leiden een aantal korpekadetten, be horende tot het korps Haag-Congreszaal, ontvangen. Deze jonge mensen vormen het toekomstige kader van het Haagse korps, waarin zij worden opgeleid tot doelmatiger arbeid in het Leger. Behalve muziek en zang worden door deze groep de proloog „De wapenrusting van Gods strijders" en de epiloog „Gods roepstem" verzorgd. De bijeenkomsten die zaterdag avond 8 uur en zondag 10 uur v.m. en half 8 n.m. beginnen zijn gratis toeganke lijk en worden gehouden in de korpszaal aan de Hooigracht De rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. H. J. Lam, wenst de jonge doctor Ishwaran geluk. Naast hem de paranimfen miss M. O. L. Klein en de heer Stefan C. Christopher. Foto N. van der Horst verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3