CfiWRUK Jubileumnummer van 50-jarige C.N.V. Prof. Van Niftrik vraagt synodale uitspraak Bondsdag van christelijke gereformeerde vrouwen Eert woord voor vandaag Kanttekening j Ontsnapt j langs Krakatau Opleiding geologie aan de V.U. Christelijke vakbeweging ook nu? Vijf taken voor de toekomst Ter gelegenheid van hel vijftigjarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vakver bond, dat, zoals wij reeds be richtten volgende week donder dag en vrijdag, resp. 2 en 3 juli in Utrecht zal worden ge vierd, komt deze week de Gids het orgaan van het C.N.V., met een speciaal jubileumnum mer uit. Dit zeer gevarieerde jubile umnummer wordt vanzelfspre kend geopend met een artikel van de voorzitter van het ver bond, de heer M. Ruppert. Maar op deze zelfde eerste pa gina is ook een uitgebreide ge lukwens aan het verbond op genomen van de minister-pre sident, prof. dr. J. E. de Quay. Een interview met de eerste voorzitter van het verbond, de heer H. Diemer en met een an dere oud-voorzitter van het ver bond. die ook nog in leven is. de heer A. Stapelkamp geeft in vo gelvlucht iets weer van de bewo gen geschiedenis van het ver bond gedurende de afgelopen nal- Ook de heer C. Smeenk. een zeer oude getrouwe, die de hele bestaansperiode van het C.N.V. intensief heeft meegemaakt, wordt aan het woord gelaten. Dr W. Albeda geeft een interessante impressie van de enorme omvang, waartoe het verbondswerk in de afgelopen vijftig is uitgegroeid. Twee hoogleraren, namelijk prof. mr. W. F. de Gaay Fort man en prof. dr. G. Kuiper Hzn hebben resp. de vraag: Waarom christelijke vakbeweging ook nu? en: Onze taak in de toekomst? beantwoord. Ook de volijverige algemeen se cretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, de heer August Vapistendael, ontbreekt niet in dit nummer. Fris en pak kend is het artikel, dat de jeugd leider van het C.N.V.de heer J. C. Gordeau, schrijft over het vak bondsjeugdwerk onder het pikan te opschrift: De jongen piepen niet, zoals de ouden zongen! De werkers van het C.N.V. in andere werelddelen, de heren H. J. Moes en F. P. Fuykschot zon den resp. uit Nieuw-Guinea en Ca nada hun schriftelijke geluk wens. Ook niet onvermeld mag blij ven het Gesprek over vroeger" van J. Hembrecht uit Enschede, een gepensioneerd wever, een ge woon lid, dat alle vijftig jaar in het C.N.V heeft meegelopen. En wilt U tenslotte nog weten, wie het eerste vrouwelijke lid van het verbond was en wanneer dit werd ingeschreven, dan is in dit C.N.V. -jubileumnummer een uitgebreid artikel te vinden over mejuffrouw J. W. Kruithof, thans reeds meer dan 30 jaar mevrouw J. W Dal- mayer, bewoonster van de gere formeerde pastorie van Nieuw- Buinen. Mejuffrouw Kruithof was het eerste vrouwelijke lid, dat in juli 1917 bij de Chr. Bond van Kantoor- en Handelsbedienden werd ingeschreven. De inhoud In zijn openingsartikel stelt de heer Ruppert, dat het niet gaat om vijftig jaar christelijk-sociale beweging in Nederland, want de ze is veel ouder. Ook gaat het niet om vijftig jaar christelijke vakbeweging, want verschillende bij het C.N.V. aangesloten orga nisaties zijn al 60 jaar oud. Ge vierd wordt thans echter, dat ver schillende christelijke vakorgani saties zich gedurende vijftig jaar hebben verbonden in de centrale van de christelijke vakbeweging, het C.N.V. Naast een christelijk-sociale taak in eigen beroep en bedrijf en in eigen vakorganisatie, is er immers ook een christelijk-socia le taak in de maatschappij als Dat christelijke vakorganisaties zich samenbinden in een verbond is helaas nog geen doodgewone zaak, Idus de heer Ruppert. De onderwijzers staan nog steeds af zijdig van het verbond. Ook na zij nog niet vijftig jaar hebbe.. „.j begrepen, dat zij behalve beroep ook een verantwoordelijk heid hebben met betrekking tot de maatschappij als geheel. Hun or ganisatie doet ten aanzien van de maatschappij precies hetzelfde als een Ongeorganiseerde onderwijzer doet ten aanzien van zijn beroeps- genoten. Ten aanzien van de maatschappij zeggen zij als orga nisatie: Ze zoeken het maar uit, ik sluit me niet aan, laat anderen het maar opknappen. Zij vergeten, dat er een alge mene loon. en prijspolitiek is en een sociale verzekeringswetge ving. die voor allen geldt. Er is ook een verantwoordelijkheid voor de christelijk-sociale voorlichting en propaganda in geheel Neder land. Er is ook een christelijk-so ciale opdracht in Nederlands Nieuw-Guinea en in Afrika, aldus de heer Ruppert. Prof. De Quay schrijft, dat de daad van de oprichters van het C.N.V. getuigde van een waarlijk volgen gehad. Het verbond heeft ir. menig opzicht zijn stempel we ten te drukken op de arbeidsver houdingen, zoa's deze zich in ons land hebben ontwikkeld. Vijf punten Dat de christelijke vakbeweging nu en in de naaste toekomst ook voortgezet zal moeten worden, zet prof. W. F. de Gaay Fortman uiteen aan de hand van een vijftal punten. j Onopgelost is nog het vraagstuk van de rechtsvorm van de onder neming. De onderneming is naast een kapitaals- ook een arbeidsorganisatie, waarin ook de factor arbeid mede-verant woordelijkheid moet dragen voor de gang van zaken. 2 De arbeid moet voor de mens rechtstreeks een persoonlijke verrijking zijn. Dat kan alleen wanneer hij zich voor zijn arbeid verantwoordelijk voelt. Moet dit niet leiden tot een ophouden met de steeds verder gaande taakver- enging negatief, en moet dit po sitief niet leiden tot een bewust nagaan van de mogelijkheden tot taakverruiming? 2 Hoe voorkomen we verambtelij- king van een gerespecteerde, vast gewortelde, grote, machtige vakbeweging? Waar liggen de grenzen van haar activiteit? Hoe blijft zij een beweging van, voor en door de arbeiders? Hoe be houden of herstellen we een werkelijke band tussen bestuur en leden? 4 Onmiskenbaar is de betekenis van de bezitsvorming als mid del tot onafhankelijkheid. Zij zal ruimte kunnen scheppen voor eigen beslissingen en dus voor het dragen van verantwoorde lijkheid. 5 Tenslotte is een geestelijk en financieel krachtige christelijke vakbeweging in Nederland on misbaar voor de doorwerking van de christelijk-sociale ge dachte in de wereld Prachtig zou het zijn wanneer de Neder landse zending zich samen met de vakbeweging op Afrika zou richten om socialisme en commu nisme tegen te staan en een christelijk-sociale beweging op te bouwen. ISeroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen, N.H.: H. v. Leeu wen te Arnhem. Benoemd tot vic. te Groote-Lindt en Heer Oudelands Ambacht: M. v. d. Leun, kand. te Sliedrecht. Rectificatie. Abusievelijk is ons.enkele malen de naam van de hervormde predi kant. die predikant was voor bijz. werkz. te Paramaribo en thans woont te Katwijk aan Zee, doorgegeven als H. P Schalken. Dit moet zijn ds. H. P. Schouten, die een beroep ontving naar Oldemarkt-Paaslo (tweede pred.pl. i GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Maassluis: J. v. Dalen te Nieuw-Loosdrecht en E. J. Duursema te Vorden. Beroepen te Numanadorp: A. Veld- huyzen te Baarland CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen: J. P Geels te Haarlem-Centrum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Arnhem en IJsselmonde P Blok, kand. te Rotterdam en C, Wisse, kand. te Tholen; te Biezelinge: P Blok, kand. te Rotterdam en M Heerschap te Borssele van wie eerstgenoemde is be- Beroepen te Zaandam C Wisse, kand te Tholen: te Almelo-Enter P Blok, kand. te Rotterdam. VAN NELLE BESTELLEN (Adv.) Benoemd bij het ULO: aan de Chr. Nat. ULO te Nieuwlande W Koop man te Veenendaal, aan de Chr. MULO te Den Haag W. Elissen te Den Haag. aan de Chr ULO te Hoogezand J Til- lema te Groningen, aan de Chr. ULO te Zaltbommel J. B Sepers te Nijme gen. aan de Wester ULO te Gouda de heer A Struijk te Gouda. VAN NELLE BESTELLEN (Adv.) Slotzitting Hervormde synode Geschokt door artikel van prof. Smits Op de slotzitting van de Genera le Synode van de Nederlands Her vormde Kerk h-eeft prof. dr. C. G. van Niftrik gebruik gemaakt van de rondvraag om de ..zaak Smits" te berde te brengen. Hij zei ernstig geschokt te zijn door een artikel van deze Leidse hoogleraar in het vrijzinnige blad „Kerk en Wereld". Prof. Van Niftrik verwachtte een uitspraak van de synode over dit artikel. Enkele maanden geleden schreef prof. Smits over de vraag: ..Waarom stierf Christus?" Op grove wijze ontkende hij daarin het verzoenend sterven van de Heiland. Zijn artikel heeft een enorme reactie -opgeroepen in talloze kerke lijke bladen. irzitter riede wordt tussen het breed moderamen VAN NELLE BESTELLEN (Adv.) Benoemd tot hoofd: van de school met de Bijbel te Wilsum H. Zijlstra te Steggerda (Fr>, van de Chr Nat. ULO te Nieuwlande J. Wensink te Brielle, van de Chr. Nat. school te Meerkerk J. M. van Duijn te Huizen (fo.H.). van de Christelijke school te Utrecht J. M. van Hardeveld te Zevenhuizen. De vrouw in Israël (Van een onzer verslaggevers) Voor de elfde maal heeft de Bond van Christelijke Gerefor meerde Vrouwenverenigingen zijn bondsdag gehouden. Men kwam deze keer in Utrecht bij een. Daar het eigen kerkgebouw niet groot genoeg was om de meer dan duizend dames te ber gen, had men de beschikking ge kregen over de gereformeerde Oosterkerk, waar mevrouw A. Maris-Van der Vegt uit Bloemen- daal de bondszusters verwel komde. De organisatie, in 1948 opgericht, is vrij snel gegroeid. Er zijn nu 114 ver enigingen aangesloten. Dit deelde de secretaresse, mevrouw A. P. de Ridder- Verdam uit Haarlem mede. Toch staan er nog altijd verenigingen afzijdig. En ook niet elk lid leest het bondsorgaan, want dat telt nog geen duizend abon nees. terwijl toch ongeveer 2700 dames bij de bond zijn aangesloten. De huishoudelijke aangelegenheden werden op de bondsdag vrij snel afge daan. Kennelijk stemde de vergadering in met het beleid van het bestuur. Een der bestuursleden, mevrouw W. van der Zaal-Veerman, die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. Nadat het gebruikelijke telegram aan H.M. de. Koningin was verzonden, be trad mej. C. J W Nieuwland uit Den Haag de kansel. Zij heeft de laatste maanden door talrijke lezingen over Is- Als kinderen leerden we het al, dat God in de hemel wocn en dat die hemel zo verschrikkelijk ver weg is, dat je dat nooit kunt komen. Maar we hebben toen ook dat versje geleer dat met de woorden „Op bergen en in dalen, ja overal is God begint. En later hebben we misschien de moeilijke woordt transcedenten „immanent"» ontmoet en erover gediscu sieerd, als we het over Gods aanwezigheid en Zijn verhoudii tot ons mensen hadden. Wellicht lachen wij nu een beetje oi die kinderlijke gedachte, dat God vèr boven de wolken icoon En toch: laten wij steeds oog hebben voor de niet te ove bruggen afstand tussen God en ons, tussen de hemel en d aarde, tussen het eeuwige en het tijdelijke. Maar dan nooit vergeten, dat God Zich tot ons wil neerbuigen. Zie intensief met ons wil bemoeien, dat door het zenden van Zij Zoon naar onze wereld er weer contact mogelijk is. Dat ht een werkelijkheid is: God met en bij ons. David heeft het i Psalm 103 zó uitgedrukt: Maar zo hoog de hemel is bove de aarde, zo machtig is Zijn goedertierenheid over wie Hei vrezen". Dat zijn inderdaad, „grote" woorden maar c mensen, die God vrezen, ondervinden de waarheid erve iedere dag! van de generale synode en de provin ciale kerkvergadering van Zuid-Hol- Op de laatste dag van de vergadering werd de voorgestelde generale rege ling voor de Hervormde Zeemansraad" aanvaard. Deze regeling schept onder meer voor de Hervormde Zeemans raad de mogelijkheid aan te wijzen in welke plaats de koopvaardijpredi- kant gevestigd zal zijn. Voorts aanvaardde de synode een nieu we regeling voor de opleiding van evangelisten, jeugdwerkleiders en«dia- deze regeling worden enige rich TITELBESCHERMING ACCOUNTANTS nen gegeven voor de opleiding van hen. die kerkelijk medewerker willen worden en er worden bepaalde voor waarden omtrent hun geschiktheid in gesteld De synode besloot het bekend maken van de namen van nieuwe lidmaten der kerk voortaan minstens tien da gen vóór het onderzoek door de ker- keraad te doen geschieden. Ook een dispensatieregeling die het mogelijk maakt dat kerkeraadsleden zich her kiesbaar stellen, ook als zij reeds twee maal herkozen zijn, kon de goedkeu ring van de synode wegdragen. Benoemd werden tot lid van de com missie voor het Schippersjeugdwerk: ds. W. van der Ende te Grevenbicht en tot gecommitteerde voor de kerke lijke plannmg: mr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Gravenhage. YjEZE het drie jaar De vermaarde schrijver Shaw hee VAN NELLE BESTELLEN (Adv.) Advertentie Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 et alléén bij Apothekers en OroQlstan raël (dat zij bezocht als de NCRV-prijsvraag Tot ziens in Jeruza lem) grote bekendheid gekregen als epreekster. Geboeid hebben de bondsle den geluisterd naar wat zij vertelde van het leven der vrouw in het heden daagse Israël. Mej. Nieuwland zette uit een, dat de vrouw in' Israël een harde •trijd te voeren heeft om het bestaan maar vooral ook om de toekomst van haar kinderen. Verdedigen Vele vrouwen in Israël verklaren onduitdat er geen alternatief is; zij moeten wel flink zijn, want aan de ene kant ligt de Middellandse zee en aan de andere zijde ligt een ring van vijanden om Israël, Er bestaat geen uitwijkmogelijkheid. Gevolg: men zal zich met alle kracht moeten verde digen. Het is heel gewoon dat een vrouw in Israël een geladen geweer bij haar bed heeft staan. En als men soms een meis je aantreft met een sten-gun op de knie wat niet zeldzaam is moet men verstaan dat zij dit doet later een kind op schoot te kunnen hebben. Gewapend verwerft men zich een bestaan en een toekomst. Aan de dienstplicht van twee jaar 2 ook de jonge vrouwen tussen 18 26 onderworpen: tot haar 34ste j^ blijven zij bij de reserve behoren. Deze dienstplicht wordt door de jonge wen van Israël niet als een last als een erezaak beschouwd. Van de li chamelijke en geestelijke training zullen zij trouwens haar hele leven profiteren. Maar ook op de vredelievender terrei nen zijn de vrouwen paraat De medi sche organisatie Hadassa. die 300 000 le den telt exploiteert ziekenhuizen en heeft een wijdvertakt apparaat van gezond heidszorg opgebouwd. Verreweg de meeste gehuwde wen in Israël werken. Velen van haar staan in het politieke leven. Israël was de eerste staat, die een vrouwelijke mi nister van buitenlandse zaken had. Gol- da Meyer. Groot is het idealisme waarvan de vrouwen in Israël bezield zijn. Zij voe len zich daar thuis, en niet meer ,.een jodin" temidden van andere volken. Middagvergadering In de middagvergadering sprak ds. L Floor te Almelo over het onderwerp: Die het Lam volgen. Mevrouw M. de Geus-Bikker te Maarn declameerde. Daar de samenkomst door de NCRV werd uitgezonden, richtte de presidente zich bij het begin van de middagver gadering met een woord van bemoedi ging tot de zieke leden van de bond. 60 Uren verliepen, eindeloze, bladstille uren ,°rider een blauwe, windloze lucht en een fel brandende, tropische zon, en nog altijd pufte reddingboot 1 gestaag verder boot achter zich standighedem heeft knopen per het zuiden, de andere slepend. Onder normale om- een reddingboot, wanneer z* vier Knopen per «ui -art, slechts voldoende brandstof bij zich voor ongeveer honderd mijl, welke dan uit sluitend wordt gebruikt als de nood aan de ma" komt, bijvoorbeeld om andere boten weg te slepen van een zinkend schip, om de zee af te zoeken naar drenkelingen, om ergens hulp te bieden ot om de boot zelf drijvende te houden op een zware zee. Maar McKinnon was zo verstandig geweest voor een extravoorraad benzine te zorgen, zodat zij, zelfs wanneer het weer slechter mocht worden, ge noeg hadden, en zelfs meer dan genoeg, om Lepar te halen, een eilandje dat men aan stuurboord kreeg wanneer men door Straat Gaspar voer Kapitein Findhorn, die nu ai vijftien jaar lang door de ar chipel had gevaren, kende dit eiland en goed ook; en wat belangrijker was, hij wist waar hij op Le par benzine kon krijgen, en volop ook De enige onberekenbare factor waren de Japanners, die het eiland misschien reeds hadden bezet. Maar het feit in aanmerking nemend, dat hun strijdkrachten reeds over zulk een groot gebied waren verspreid en versnipperd, leek het waarschijnlijk dat zij nog geen tijd en ook geen voldoende redenen hadden gehad om zulk een klein eiland te bezetten. En met zoveel benzine en drinkwater bi) zich kon je niet weten hoever zij het nog zouden brengen: het was zelfs niet uitgesloten dat zij Straat Surd atussen Java en Sumatra, zouden halen, vooral wanneer de noordoostpassaat weer opstak en hen een handje hielp. Maar die woei op het ogenblik niet; er stond zelfs niet het geringste briesje; het was volmaakt wlnd- ■til en snikheet; de lichte zuiging. die ontstond door het slakkegangetje vin de boot. bracht bitter wei nig verfrissing, en was erger dan in het geheel niets. De blakerende zon was de westelijke kim al heel eind genaderd, maar het was nog altijd door ALISTAIR MAC LEAN I (vertaling Rob Limburg) de kluiver boven het voorste gedeelte van de boot, en de breefok, met het boveneinde halverwege aan de mast bevestigd, zo ver mogelijk naar achteren. Maar ook onder de beschutting van deze zeilen was het nog drukkend heet, tussen de tachtig en de ne gentig graden, bij een vochtigheidsgraad van meer dan vijfentachtig procent Het komt in Oost-Indië maar zelden voor, ongeacht de tijd van het jaar, dat de temperatuur onder de tachtig komt. Ook een duik in het water bracht niet veel verkoeling, aan gezien de temperatuur daarvan ook al tussen de "tachtig en de vijfentachtig graden bedroeg. Het eni ge wat er overbleef voor de passagiers, was. dat zij het zich zo gemakkelijk mogelijk maakten in de schaduw van de zonneschermen, en verder al trans pirerend hun lot in lijdzaamheid droegen, totdat de zon eindelijk zou ondergaan De passagiers. Nicolson zat ui de stuurstoel met de helmstok in de hand en keek het rijtje eens langs, nam hun toestand van uiterste lusteloosheid op. en klemde de lippen op elkaar Om in een open boot rond te dobberen op een tropische zee, honder den. ja duizenden mijlen verwijderd van de naaste hulp, omgeven door vijanden en met door vijanden bezette eilanden, had hij moeilijk een groep mensen aan boord kunnen hebben, minder bekwaam om met een boot om te gaan en met geringere kans om het er levend af te brengen. Er waren natuur lijk uitzonderingen: mannen als McKinnon en Van Effen zouden altijd en overal uitzonderingen zijn, maar voor de rest Hij zelf niet meegeteld, zaten er zeventien perso nen in de boot, onder wie er maar twee waren, waar hij wat aan had. als het aankwam op navige ren of vechten: de kranige, onverstoorbare McKin non, die altijd voor alles een oplossing wist, telde voor twee. Én Van Effen, van wie hij verder niets afwist, had reeds meer dan eens getoond wat hij waard was, wanneer de nood aan de man kwam. Van Vannier viel nog niet veel te zeggen: die was eigenlijk nog een grote jongen; misschien zouden de ontberingen een man van hem maken, maar dat zou de tijd nog moeten leren. Walters, die er nog el lendig en ontdaan uitzag, zou wel wat waard zijn zodra hij weer was bijgekomen. Maar daarmee was het dan ook gedaan. Gordon, de tweede hofmeester, een hopeloos on betrouwbaar type met zijn smalle gezicht en zijn waterige ogen, een erkende dief, die de afgelopen middag nergens te ontdekken was geweest toen hij op zijn post had moeten zijn, was al evenmin een zeeman als een vechtersbaas, en zou zonder enige twijfel niets doen wat niet in het directe belang was van zijn eigen persoonlijke veiligheid en welzijn De mohammedaanse priester en de eigenaardige, ietwat raadselachtige Farnholme zij zaten nu naast elkaar op dezelfde bank en spraken samen op gedempte toon hadden zich die middag ai even min van hun beste kant laten kennen Er was geen beminnelijker en welmenender man dan Willough- by. maar buiten zijn machinekamer, en zonder zijn geliefde boeken was er, ondanks zijn aandoenlijke behoefte om zich verdienstelijk te maken, geen mens zo hulpeloos en onpraktisch als de brave tweede machinist. De kapitein, de kwartiermeester Evans. Fraser en Jenkins, de jonge volmatroos, wa ren te ernstig gewond om werkelijk wat te kunnen doen. Alex, de jonge soldaat Nicolson had ont dekt dat hij Sinclair heette was nog altijd dezelf de onrustige zenuwpees: zijn grote starende ogen gleden ononderbroken van de een naar de ander, terwijl hij met zijn handpalmen voortdurend over zijn dijen wreef, alsof hij wanhopige pogingen deed om een paar vlekken uit zijn broekspijpen te wrij ven. Ten slotte waren er dan nog de drie vrouwen en de kleine Peter en wanneer hij helemaal volle dig wilde zijn. dacht Nicolson bitter, waren Si- ran en zijn zes voor geen moord terugdeinzende kor nuiten een paar meters verderop er ook hog Alles bij elkaar waren de vooruitzichten dan ook niet be paald gunstig- (Wordt vervolgd; In Oost-Duitsland Communisten censureren Kerkelijke pers Een conferentie van de Duitse Evan gelische Kerk heeft donderdag een com muniqué uitgegeven waarin wordt ge zegd dat de Oostduitse autoriteiten door nieuwe beperkende maatregelen de ar beid met kerkelijke .geschriften stelsel matig belemmeren. Voorzitter van de te Berlijn gehouden conferentie was het hoofd van de Duit se Evangelische Kerk, bisschop Dibelius. De Oostduitse autoriteiten treden in het bijzonder op tegen zendingsgeschrif- ten, christelijke geschriften voor kinde ren en verhandelingen over christelijke kunst, aidus de conferentie, die de sa tellietenregering ervan beschuldigt, dat het enkele theologische discussies uit kerkelijke periodieken heeft geschrapt en in andere gevallen druk heeft uit geoefend om stukken opgenomen te krij gen, die gunstig waren voor marxisti sche opvattingen. rapport Grinten, waarbij een onderscheid werd ingevoerd tussen accountants en registeraccountants. De bedoeling van accountant zou vrij blijv niet aan wettelijke voorschriften ge- tig maken bonden. De titel van registeraccoun- cijfermassa' tant commissie-Van der reldrijk een accountant geplaatst. was het stellig niet juist gezien. Veel eer is de accountant de man, die d ondernemer ter zijde staat: met zjji duidelijk. De titel adviezen, met zijn waar nodig - waarschuwingen, met het doorziek) 1 schijnbaar vormeli Hij maakt de adi gedragen mogen worden nistratie tot een dienares 1 1 de t Advertentie MAÏZENA DURYEA maakt Uw groenten zo lekker. door die accountants, die zich den laten inschrijven in een tantsregister, langs wettelijke weg breken. Ook overziet hij de spelnl tot aanzijn te roepen; voorwaarde gels van belastingwetgeving, social zou zijn, dat men met goed gevolg wetgeving een daarvoor bestemd hebben afgelegd. Wij hebben, bij de verschijning van organisator is hij. dit rapport, in dit verband gespro- Men heeft hem, met een herinnerinj ken van een gelukkige oplossing. Het accountantsberoep als zodanig werd vrijgelaten; daarnaast werd niette- heeft hem, naast de heelmeester min een zekere titelbescherming be reikt. Een gelukkige oplossing. Het be- geleken met de secretaris naast drijfsleven zou zijn vrijheid behou- burgemeester, de stafofficier naast den om controle-werkzaamheden op generaal. Burgemeester, generaal, 01 te dragen aan wie het daartoe ver- dernemer, zij kiest. In de regel zal het een accoun tant zijn. Aan de andere kant zou er nu binnen dit beroep een zekere be^fbtenheid komen met voorgeschre ven garanties, behartiging van ge meenschappelijke belangen, als op- denken laat. Ons maatschappelijk leiding, en 'voorts de invoering van stel, ingewikkeld als het is, kan hi een tuchtrechtspraak. buiten een doeltreffende controle r Na drie jaar heeft de regering nu stellen. De noodzaak daarvan overeenkomstig dit rapport een wets ontwerp bij de volksvertegenwoordi ging ingediend. Wij menen daaruit te plaatst zag. Welnu, de uitdaging her mogen afleiden, dat binnen de kring in de funktie van de accountant h der betrokkenen de discussie aanvan kelijk is voltooid. overheidsvoorschri ten. Hij adviseert en coördineert d adviezen van anderen. Raadsman de beslissinge zij wagen en doen; secretaris, stal] officier en accountant bezinnen zidf en fluisteren In. Vandaar dat onze tijd zich zonder 1 functie van de accountant niet Zoals ook het rapport, achten wij het werp mag 1 1 deze maatschap kenning temeer in zien van de be- zien in een oplossing, die, als gezegl 1 economisch leven naar onze mening een gelukkige is ll de accountant ge- achten, ook al kan men de benamin; van registeraccountant als zodanij tekenis, die in de functie v kregen heeft. Hoe ingewikkelder dat leven werd. minder fraai achten, te noodzakelijker de mogelijkheid In dit geval regelt de wet mindt van controle en vooral ook van be- dan dat zy gaat erkennen wat in h« trouwbaar beraad. Benoeming twee hoogleraren Directeuren en curatoren der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben besloten met ingang van de cursus 19601961 een begin te maken met de opleiding in de geologie. Deze opleiding betekent een belangrijke uitbreiding van de Vrije Universiteit, in het bij zonder van de faculteit der wis- en natuurkunde. In verband hier mede hebben directeuren op voor stel van curatoren met ingang van 1 januari 1960 de heren dr. A Wiggers en dr. J. R. van de Fliert benoemd tot gewoon hoog leraar, voor het onderwijs respec tievelijk in de physische geogra- sn kwartairgeologie en in de historische en tectonische geolo gie. DR WIGGERS Dr. Wiggers, sinds enkele jaren als lector voor een gedeelte van zijn tijd de Vrije Universiteit verbonden, in 1921 geboren. Hij studeerde physische geografie aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam, waar 'n 1947 cum Iaude het doctoraal len aflegde. In 1955 vond aan deze universiteit, eveneens cum Iaude, zijn promotie plaats op het proefschrift „De wording van het noordoostpoldergebied. mderzoek voor de fysisch-geografi- ontwikkeling van een sedimentair gebied". Na een drietal jaren als geolgog-veld- bodemkundige verbonden te zijn geweest aan het landbouwproefstation en bodem- kundig instituut van t.n.o.. trad dr. Wig gers in 1951 als wetenschappelijk me dewerker. later wetenschappelijk hoofd ambtenaar. in dienst bij de wetenschap pelijke afdeling van de directie van de Wieringermeer Noordoostpolderwerkent larnaast is hij als adviseur verbonden n de geologische stichting, afdeling ologische dienst, te Haarlem. Voorts dr. Wiggers lid van het algemeen bestuur van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap en lid de redactie van het door dit genoot- VAN NELLE BESTELLEN (Adv.) schap uitgegeven tijdschrift, alsmede lid van diverse commissies en werkgroepi op geologisch gebied. In 1956 nam hij deel aan een bodem- kundig-sedimentologisch ondefzoek ir het kustgebied te Nickerie in Suriname, in opdracht van het internationaal insti tuut voor landaanwinning en cultuur techniek, alsook aan een met subsidie van ..wetenschappelijk onderzoek Suri- Nederlandse Antillen" (Wosuna) richt j 1 Suri- DR. V. d. FLIERT Dr. Van de Fliert, geboren in 1919, studeerde wis- en natuurkunde met hoofdvak geologie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. In 1948 legde hij het doctoraal examen af. In hetzelfde jaar werd hij benoemd als assistent var prof. dr. G. H. R. von Koenigswald er tevens tot „collaborateur du service de la carte géologique de l'Algérie". Ir 1953 promoveerde hij aan de rijksuni versiteit te Utrecht op het proefschrift „Etude géologique de la région d'Oued Athmenia (Algerie) en Hollandais". In 1950 maakte dr. Van de Fliert met behulp van een beurs van het Franse gouvernement een studie van rudisten ri musée d'histoire naturelle en l'école es mines te Parij: Gedurende de zomermaanden van 1946 it en met'1951 verrichtte hij geologisch veldwerk in Algerije. In 1952 bezocht hij dit gebied opnieuw in verband met het congrès géologique international. In 1953 trad dr. Van de Fliert als palaeontoloog in dienst bij de B.P.M. Als zodanig maakte hij in 1953 een reis naar Venezuela om boorgruisonderzoek- methoden te leren kennen, en vervol gens in 1954 naar Brits Borneo voor het verrichten van geologisch veldwerk en micropalaeontologisch laboratoriumon derzoek Sinds juli 1957 is dr. Van de Fliert als palaeontoloog werkzaam bij de Konink lijke/Shell exploratie en productie la boratoria te Delft. Het ligt in de bedoeling nog in de op van 1960 een derde hoogleraar voor opleiding in de geologie aan te trek- :n, en wel voor het onderwijs in de mineralogie cn petrologie. DR. J. G. KNOL De directeuren van de V.U. hebben gisteren ook dr. J G. Knol te Katwijk benoemd n.l tot lector in de faculteit der economische wetenschappen voor het onderwijs in dc staathuishoudkun de. Dr Knol werd in 1926 te Utrecht ge boren Hij studeerde economie aan de Vrije Universiteit. In 1953 legde hij BENOEMINGEN Benoemd tot Ieraar aan de chr. li gere landbouwschool te Oudemolen (Nb P. W. Lorzing te Den Haag. Benoemd tot hoofd van de Jhr. D Savornin Lohmanschool te Rotterdan (Overschie): P. Hoekstra te Rotterdam van de Ned. Herv. school te Klundert J. Mather te Dinteloord Benoemd tot onderwijzer aan de K< Julianaschool te Nijverdal: F. J. Goede te Nieuweroord (Dr.): aan Herv. ulo te Zwijndrecht: D Bruin- sma te Hendrik Ido Ambacht; a Groen van Prinstererschool te Rotter dam-Schisbroek: J. van Harten te Ha lerwijk: aan de Herv. school te W| penveld' W Doeleman te Zutphen; aa de Prinses Beatrixschool: G Nap Kinderdijk, aan de chr uloschool Naaldwijk: A. Fillekes te Schiedam. 1 Sportel te Hoogeveen en J. Pietersen Amsterdam; aan de Oranje Nassa school te Monster: J. van Noord t» Rotterdam. Benoemd tot onderwijzer aan de Nas sau VGLO-school te Rotterdam: B. Maasland te Zevenhuizen; aan Hervormde school te Ter Aar (ZH Eikelenboom te Mijdrecht. Benoemd tot onderwijzeres aar Geref. school te Zuidwolde: mej Oosterhuis te Winschoten; aan de C v,0. school te Oldenzaal: mej. J van der Wijk te Borne; aan de Chr Nat. school te Twello: mej. H. H. Geerling te Al- Benoemd tot onderwijzer: aan de dr H. Bavinckschool te Rotterdam-Noo d A. Kloosterman te Rotterdam, at Oranje Nassauschool te Soestdijk B loopen te Jonster, aan de Chr. school te Alteveer J. Lantinga te Nieuw-Am- sterdam aan de Chr. school te Loenen a. d. Vecht J. P. Geelof te Amsterdam. Benoemd tot onderwijzeres aan de Prinses Beatrixschool te Bergeyk: mej. J Oostlander .e Boxmeer; aan de Ned. Herv, school te Klundert; mej. B. stee te 's-Gravenhage; aan de C.V.O school te Grave (Nb): mej. J. Th. den Weerdhof te Velp; aan de Oranje Nassauschool voor VGLO te Monster: mej. J. Herlaar te Rotterdam; a< Prinses Beatrixschool te Breda: A. Jurjaanse te Oldenzaal: me. Prien te Breda en mej H C Barent- te Ridderkerk: aan de C V O school te Bredevoord: mej. P van Minnen te Eibergen: aan de le chr nat school te Zoetermeer: mevr. W. L. F. Brink- horst-Hoolboom (tijd (reet-). VAN NELLE BESTELLEN (Adv.) Iaude hel doctoraal promoveerde hij op het proefschrift ,Aard en taak der monetaire politiek". Na enige tijd werkzaam te zijn ge weest als adjunct-referendaris aan het Ministerie van Economische Zaken erd dr. Knol leraar in de handelswe tenschappen aan het Huygenslyceum te Voorburg en in de econom'e en s'aats- inrichting aan het Christelijk Lyceum te Hilversum. Dr. Knol is tevens do cent voor de economie aan de Vrija af. In 19571 Leergangen te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2