Jltetiiue geitecift (Courant Huur 20 pet. omhoog, melk 4 ct. duurder Datum van ingang: 1 januari; blokkering verdwijnt Amnestie voor de Iraakse opstandelingen Smokkelschip geënterd Regering stippelt sociaal-economisch beleid uit Melkprijs Compensaties Vrij ere lonen Produceren Belastingen l4NEfl WEER VEEL BOS EN HEI DOOR BRAND VERWOEST IsS Uitgeputte kanovaarder door mijnenveger gered VRIJDAG 26 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen* Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0-18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuaslfcfj is gebleven tnyn hert in teg^enspoet" Veertigste jaargang no. 11598 Zie pagina 9 (Van onze parlementsredactie.) JE REGERING heeft thans bij de Tweede Kamer de nota over het door haar in de nabije toekomst te voeren sociaal-economisch beleid ingediend. Het stuk, dat op nkele punten afwijkt van het in april door de S. E. R. uitgebrachte advies, kondigt ien aantal maatregelen aan op het terrein van de huren, de consumentensubsidie op oelk, de loonvorming en de belastingwetgeving. Het ligt in de bedoeling, dat de [amer op dinsdag 14 juli zal beginnen met de openbare behandeling vande nota. In [rote trekken komen de door de regering ontvouwde plannen op het volgende neer: Lagere subsidies en premies Per 1 januari 1960 zullen de huren met 20 procent worden verhoogd. Daarbij zal geen differentiatie naar de gemeenteklassen worden toe- epast, maar wel zullen bepaalde groepen van vóór 1918 gebouwde wo- ingen van de huurverhoging worden uitgesloten. Dit laatste geldt ook voor de in de jaren 1957. tot en met 1959 voltooide roningen, waarvan de huidige vraaghuren boven het niveau liggen van de luren van de vergelijkbare woningen van vóór 1957, nadat deze straks zul- en zijn verhoogd. huiseigenaren kunnen vrij beschikken over de met de huurverhoging-1960 ge weide bedragen. De in 1957 ingevoerde huurblokkering zal niet worden voortgezet. De jaarlijkse bijdragen voor de nog te bouwen woningwetwoningen worden verlaagd ran gemiddeld 350 tot gemiddeld 2-50 per woning per jaar. De premie voor de (articuliere woningbouw wordt voor 1959 verlaagd van gemiddeld 5000" tot gemid deld ƒ3500 (naar het voor 1960 toe te passen stelsel wordt nog een onderzoek Ange- Wld). 0. Eveneens met ingang van 1 jan. 1960 za] de gehele consumentensubsidie I op melk definitief worden afgeschaft. Dit «/Zeiden tot een verhoging van de straat- prijs van consumpticmclk met 4 cent per |_liler. Het besluit om zowel de huurver- iging als de afschaffing van dc consu- fntensubsidie op melk op 1 januari van [het volgend jaar te doen ingaan, berust bp economische, budgettaire en admini- •|tratief-technische overwegingen. Dc ■E.R. had, zoals bekend, andere data inbevolen. 9. De compensatie voor huur- en melk- prijsvenhoginig wordt per 1 jam. '60 geregeld via een bijslagstelsel, waarbij aan dezelfde groepen, die in 1957 een huurbijslag hebben gekregen, een bij slag van 2,5 procent op het basisloon bedrag wordt toegekend. Daarbij geldt geen maximumgrens, maar wel zullen, de volgende minima in acht moeten worden genomen4 voor de eerste, 3,75 voor de tweede en derde en 3,50 voor de vierde en vijfde gemeen teklasse. Verder zullen de kinderbijslagen met 4 cent per dag voor het eerste, tweede en derde kind en met 5 cent per dag voor elk volgend kind worden verhoogd (waarvan 2 cent reeds met ingang van 1 oktober 1959). In verband hiermee zal de huidige kinderbijslagpremie van 4.8 met 1 pet. moeten worden verhoogd De pensioenbedragen van de A.O.W. en A.W.W zullen met ingang van de zelfde datum als de Lonen worden ver- De invaliditeitsuitkeringen die va riëren van minder dan 1 tot maximaal 5,70 per week zullen met 100 pet. stij gen, terwijl daarnaast de toeslag voor invalide gehuwden met 5 per week zal worden opgetrokken. Verder zullen worden verhoogd: de ongevallenrenten van de beneden 65-jarigen, de lonen en uitkeringen op grond van de com plementaire sociale voorzieningen, en de uitkeringen krachtens de wet bui tengewoon Pensioen 1940/1945. j,. Op de kortst mogelijke termijn zal worden overgegaan op een stelsel van rijere loonvorming. De mogelijkheid om ot differentiatie in de lonen en andere rbeidsvoorwaarden over te gaan, zal on- liddellijk na de parlementaire behande- og van de nota worden opengesteld. De doopdata van de betreffende c.a.o.'s zal irbij richtinggevend moeten zijn. Om verhinderen, dat het al te lang zou uren voordat gedifferentieerde verbete- ingen mogen worden toegepast, heeft e regering bepaald, dat in elk geval vóór juli '60 tot deze verbeteringen zal mo to worden besloten. Het kabinet heeft oorts een uitgesproken voorkeur voor verwerken van de huurbijslag 1957 P de afloopdatum van de c.a.o.'s, maar et wil niet uitsluiten, dat ook in die evallen, waarin de c.a.o.'s na 1 januari aflopen, de huurbijslag '57 wordt ver- 'erkt. De ontwikkeling van de produk- tiviteit zal als maatstaf moeten ienen voor de mogelijkheden tot ■erbetering van lonen en arbeids- oorwaarden. De belangrijkste voor- Paarde, waaronder verbeteringen !Unnen worden goedgekeurd is, dat er geen prijsverhogingen uit zullen voortvloeien. Wanneer in het georganiseerde bedrijfs leven geen overeenstemming kan worden bereikt over "n loonsverbetering, zal het College van Rijksbemiddelaars een rege ling bindend kunnen opleggen, waarbij van de thans geldende loonrichtlijnen zal kunnen worden afgeweken. Een te grote uitloop van de lonen in bepaalde be drijfstakken (gevaarlijk voor het prijs peil en de noodzakelijke coördinatie andere bedrijfstakken) dient naar de ning van de regering te worden voorko men. Met het oog daarop zal het College van Rijksbemiddelaars een c.a.o. niet goedkeuren, indien een voorgestelde loon stijging in een bepaalde bedrijfstak de ge middelde nationale produktiviteitsstij- gmg te zeer overtreft. Voor de verkor ting van de arbeidstijd zal de regering geen nadere richtlijnen verstrekken, maar wel meent zij, dat bij een dergelijke ver korting de grootst mogelijke voorzichtig heid en geleidelijkheid in acht genomen moet worden. In vele gevallen zal een (L. De tijdelijke belastingverhogingen, die destijds in 't kader van de bestedings beperking zijn ingevoerd, zullen ook vooi 1960 blijven gelden. In verband daarmee zullen straks wetsontwerpen worden ir gediend tot verlenging van de werking.' duur met één jaar van de verhoging der vennootschaps- en vermogensbelasting als ook van de verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine en van enige ta rieven van de omzetbelasting. Voorts wil de regering de grondbelasting weer bren gen op het peil van vóór de in 1955 inge voerde verlaging, terwijl ook een gedeel telijke aanpassing van de personele be lasting in verband met de huurverhoging '60 in de bedoeling ligt. Al deze fiscale maatregelen tezamen zullen de schatkist een bedrag van 196 miljoen opleveren. De afschaffing van de verschillende subsidies betekent een vermindering de rijksuitgaven met 129% miljoen aangekondigde verlaging van het onge- huwdentarief der inkomsten- en loonbe- Nadat hij 's middags het nieuwe gebouw van de Amerikaanse am bassade had bezichtigd, heeft prins Bernhard gisteravond, eveneens in Den Haag, de expo sitie „Dertig eeuwen Mexicaanse kunst" bezocht. Op de foto de Prins natuurlijk in het Spaans in gesprek met dr. Fernando Gamboa, adjundt-directeur van schone kunsten van Mexico. Het beeld is een offersteen, die in 1901 werd opgegraven. Het stelt een zittende jaguar voor. lasting (de regering acht deze verlaging noodzakelijk en mogelijk) zal echter 1960 weer een belangrijk offer van rijksschatkist vergen. In de nota worden geen maatregelen behoeve van het landbouwbeleid en ontwikkelingsgebieden aangekondigd. Dit zal elders geschieden, aldus de regering. Zie pagina 5 JONGETJE NA VAL VAN MOTOR ONDER AUTO Een vrachtauto bestuurd door de 4' jarige P B. uit Wilnis reed gisteren ii Amsterdam een motorrijder met duopas sagier aan. Het 5-jarige zoontje, R. Eindhoven, van de bestuurder van motorrijwiel viel op het wegdek en kreeg het linkerachterwiel van de vrachtauto over zich heen. Het jongetje overleed ter plaatse. Het uitstel van onderwijzers in 1959 De minister van defensie S. J. van den Bergh heeft bhang de richtlijnen opgesteld voIgen6 welke onderwijzere, die dit jaar voor eerste oefening onder de wapens zouden moeten komen, uitstel van dienst kunnen krijgen. Het blijkt, dat uitstel alleen zal worden verleend, wanneer d-e school door het oproepen van de onder wijzer ernstig dreigt te worden gedu peerd. Er zal daarbij geen onderscheid gemaakt worden tussen onderwijzers het lager onderwijs, het ulo of het voort gezet lager onderwijs. Op de binnenko mende verzoeken om uitstel wordt niet direct beslist, maar de aanvragen wor den opgespaard tot september, zodat men een beter totaal overzicht heeft en in staat is de meest urgente gevallen er uit te lichten. Minister Cals heeft zijn ambtgenoot van defensie meegedeeld, dat de ergste onder wijzerstekorten bij het lager onderwijs voorbij zijn, doch desondanks acht hij verlenging van de ultstelregelLng gewenst voor die gevallen waarin een school door de dienstplicht van de onderwijzer vol komen onthand komt te tten. Dergelijke gevallen doen zich imetname voor in vrij afgelegen gebieden en op de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden. De ongeveer tweehonderd onderwijzers uit de vorige lichting zullen ook dit jaar! weer uitstel kunnen krijgen, tenzij zij van betrekking zijn veranderd of voor de school niet meer onmisbaar zijn. Eerst wanneer zij drie maal achtereen uitstel hebben gekregen, komen zij in aanmer king voor algehele vrijstelling. Van de mogelijkheid om met vervroegd verlof te gaan als soldaat na twaalf, als specialist of onderofficier na vijftien en al6 officier na achttien maanden hebben vorig jaar vierhonderd onderwij zers gebruik gemaakt. Roberto Arias, de Panamese revolutio naire leider, die in april politiek asiel kreeg in de Braziliaanse ambassade te Panama, is gisteren per vliegtuig naar Brazilië gereisd, waar hij zijn echtgenote, de Britse balletdanseres Margot Fonteyn, zal ontmoeten. De Koningin bracht gisteren ter gelegenheid van het 69ste lustrum van de Groningse universiteit een bezoek aan Groningen, waar zij o.a. het nieuwe uniform van de commandant van de compagnie Vrijwillige Flankeurs bewonderde. T>IJ een hevige bosbrand in Wapen- veld (gemeente Heerde) is giste ren ongeveer 30 hectare bos in vlam men opgegaan, ondanks dat er hon derden brandweerlieden en militairen hun best deden het vuur te beteugelen. Bij een brand in Wellerlooi (Bergen, Limburg) op een kloosterterrein ver brandden vele dennen over een opper vlakte van 3% ha. In de bossen tussen Maasbree en Venlo was kennelijk een. pyromaan aan het werk geweest. Op minstens zeven plaat sen ontstond op korte afstanden van elkaar brand. De branden zijn geblust, maar de aanstichter kon nog niet wor den zevonden. Er ging 3 ha vliegdennen In de Harskamp laaide gisteren het vuur weer op van de brand, die men eergisteren dacht te hebben bedwongen Namen Algerijnse leiders ontslag In reegringskringen te Parijs ziet men de toenemende zwakte van de Algerijnse opstandelingen weerspiegeld in een be richt dat drie van de bekendste leiders van de opstandelingen in Kairo, onder Stichtte Noor de hotelbrand Een Noor zal volgens de pers in Noorwegen moeten terechtstaan in ver band met de brand in het Stalheimhotel. waarbij 24 mensen het leven hebben ver loren. De politie zou hebben meegedeeld, dat de man heeft bekend, op zijn kamer en feestje te hebben gegeven, waarbij •eel is gedronken. Hij zou echter niet hebben toegegeven dat daarbij zoals werd beweerd achteloos met vuur is gespeeld. DE ATMOSFEER is geladen in Bagdad. De Iraakse minister president, Kassem, heeft 23 hoofd officieren laten arresteren. Zij wor den van communistische sympa thieën beschuldigd. Verder heeft Kassem in zijn actie tegen de com munisten amnestie afgekondigd voor allen, die aan de laatste opstand heb ben deelgenomen. Voorwaarde is, dat de vroegere opstandelingen voor 1 juli in hun huis zijn teruggekeerd. Onder de amnestie vallen duizenden Koerden, die na de gevechten in Irak naar Syrië, Turkije en Perzië zijn uitge- de Bezit het leger kernwapens Bagdad in het buitenland groot opzien ge- In een proces tegen 21 officieren ze dat de herbewapening van het Iraakse leger met moderne wapens, met inbegrip van kernwapens, voltooid is. Kolonel Fadhel Abbas Mahdawi deelde verder mee, dat Irak geheime wapens had ge kregen, nadat het van het „imperialisme" was bevrijd. Op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken staat men zeer sceptisch tegenover deze mededelingen. Ook in En geland gelooft men er niet veel van. Als er inderdaad kernwapens zijn verstrekt verklaarde men in Londen, heeft Rusland dat gedaan. Wel is zeker, dat Irak de laatste tijd Russische wapens heeft ontvangen. KUNSTMAAN KWAM NIET IN BAAN De poging van de Amerikaanse lucht macht om een kunstmaan ln een baan om de aarde te brengen, is gisteren mislukt was de bedoeling dat de kunstmaan als On/tdekker-IV om de aarde zou gaan draaien en na 26 uur in de buurt van Hawaii een capsule zou uitwerpen. Er ri dit keer geen dieren aan boora. wie Ferhat Abbas, hun ontslag zouden hebben ingediend. Abbas, premier van de Vrije Algerijnse reegring, heeft geen commentaar willen leveren op het bericht, dat afkomstig is van het onafhankelijke Franse dagblad Rogres de Lyon. De ministers van finan ciën, Noordafrikaanse zaken en voorlich- tingszaken zouden eveneens hun ontslag hebben aangevraagd. Abbas zou geen heil zien in voortzetting van de strijd in Algerije. Geen Parijs zonder de clochards Een poging om de Parijse clochards het leven onmogelijk te maken, is gisteren in de grondwetscommissie van de Franse Nationale Vergadering met 37 tegen 9 stemmen, verworpen. Het voorstel van de afgevaardigde Edouard Frederic-Dupont. die de politie wilde machtigen een ieder te arresteren die in de open lucht slaapt ook al heeft hij voldoende geld om een hotelkamer te betalen wérd door de meeste afgevaardigden zeer verontwaar digd van de hand gewezen. Op het ogenblik is het zo dat de Parijse politie alleen diegenen mag arresteren, die geen cent op zak hebben. Uiteraard gaat het hier voornamelijk om bekende clochards. In Kerala, de onder communistisch be wind staande deelstaat van India, is het gisteren weer tot ongeregeldheden geko men. Bij een botsing tussen communisten en rooms-katholieken werden 23 personen gewond- Premier Nehroe beëindigde juist gisteren een bezoek van drie dagen aan Droogte in België Het Belgisch weerkundig instituut heeft een voortduring van de droogte ook voor België voorspeld. In bepaalde streken, met name de Ardennen, heerst evenals in ons land een nijpend tekort aan water Brandweerlieden hebben op verscheidene plaatsen in tankauto's water aangevoerd om de drinkpoelen voor het wild te vul len. De melkproduktie in België is on geveer 20 procent lager dan in de over eenkomende twee maanden van het vorig In de Zandvoortse duinen werden drie duintoppen van de zg. Zeereep gebla kerd door het vuur. Geen 65 maar 64 Tien weken lang was Durk Zand- stra uit Hoornsterzwaag met pen sioen en hij dacht dat hij nu A.O.W. zou krijgen. Inplaats daarvan schreef de Raad van Arbeid hem echter, dat hij pas 64 was en daar om is Durk maar weer aan het werk gegaan in de grondontgin- ning. Toen hij ging trouwen (in 1932) had men hem verteld, dat er bij dc aangifte van zijn geboorte een fout moest zijn gemaakt. Hij zou geen 38 maar 39 jaar zijn. Durk was er wel zelf bij geweest, maar precies wist hij het toch ook niet, dus ge loofde hjj de ambtenaar. En nu heeft hij twee weken geleden zijn 65ste verjaardag gevierd. De amb tenaren van de Raad van Arbeid ontdekten echter, dat er in het ver leden een vergissing was begaan. De ambtenaar van de burgerlijke stand had bij het huwelijk Durk Zandstra met een andere Durk Zandstra verward. En daarom moet Durk de schop na zijn pen sionering weer gaan hanteren, in afwachting van de tijd, dat hij op nieuw met pensioen kan. Erg vindt hij dat niet, want hij is nooit te lui geweest om te werken, maar zijn geloof in ambtenaren is geschokt. Lagerhuislid wil alle titels maar afschaffen Emry Hughes, die voor de Labourpartij ziting heeft in het Lagerhuis, wil de titels ln Engeland afschaffen. Hij zal premier Macmillan dinsdag verzoeken hiertoe de nodige maatregelen te nemen. Hughes verklaarde dat kortgeleden een aantal „nullen in de conservatieve partij" een titel heeft gekregen. Zweden heef: de titels afgeschaft en wij kunnen dat ook best doen. aldus Hughes. Volgens hem zijn alleen middelmatige mensen op titels ge steld. Hughes is de man geweest die de Times heeft willen nationaliseren. Waarschijnlijk geen NA V O-conferentie Het verzoek van Italië, gesteund door België, om de ministers van buitenlandse zaken van de N.A.V-O.-landen nog voor de hervatting van de Geneelse conferentie bijeen te roepen, heeft weinig weerklank gevonden. De voorgestelde bijeenkomst heeft wei nig zin, zo luidde ongeveer het commen taar in de verschillende hoofdsteden, om dat het Westen in Genève geen nieuwe voorstellen zal doen en zich geen nieuwe politieke ontwikkelingen hebben voorge daan. Auto tegen boom twee doden Op de rijksweg Harlingen—Leeuwar den, vlak bij het dorpje Herbayum, is gisteren om half zes een personenauto met vier inzittenden tegen een boom gebotst. Twee personen werden op slag gedood en twee anderen raakten levensgevaarlijk 6 De auto werd bestuurd door de 65-ja- rige heer F. van de Burg uit Langezwaag, raadslid van de gemeente Opsterland. Door onbekende oorzaak reed de auto met een snelheid van ongeveer zestig kilometer tegen de boom. Het bejaarde echtpaar Dommisse uit Vlissingen, ken nissen van de familie Van de Burg, was op slag dood. De heer en mevrouw Van de Burg werden met zeer zware verwon dingen naar het Diakonessenhuis te Leeu warden vervoerd. Voor hun leven wordt gevreesd. De auto werd zwaar bescha digd, MIJNGASËXPLOSIE: ZES DODEN Bij een hevige mijngas-explosie in een kolenmijn te Würselen in West-Du its land. ddcht bij de Nederlandse grens, zijn gis teravond zes mijnwerkers om het leven gekomen. Een kompel, die te hulp kwam. raakte bedwelmd en is in een ziekenhuis opgenomen. Veranderlijk De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met vanavond en vannacht plaatselijk nog een bui of onweer, morgen van 't wes ten uit opkomende regen. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidelijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets ZON EN MAAN Zaterdag 27 Juni: zon op 4.21. onder 21.04; maan op 00.05, onder 12.23; eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zd -Limb Helsinki Stoekholn Luxemb Parijs Franklon MUnchen ZUrich onbew h bew 1. bew Hr. Ms. mijnenveger Gieten leverde gisteravond een bewusteloze Duitser af in de haven van Hellevoetsluis. De man was door de opvarenden van de Gieten opge merkt in het Goerese Gat, waar hij met zijn kano was omgeslagen. De kanovaarder, de heer Mosebach uit Thürin-gen, was woensdagmiddag om vijf uur met zijn zeilkano omgeslagen. Daarbij was de mast van zijn fragiele vaartuigje gebroken. Met veel moeite was hij erin geslaafd het bootje weer recht te trekken en vervolgens heeft hij wanhopige po gingen gedaan, de half volgelopen kano tegen de stroom op te peddelen. Zijn po gingen mislukten; hij werd ten slotte door de kou bevangen en raakte bewusteloos. Het duurde tot gistermddag twee uur voordat er hulp kwam. Aanvankelijk dachten de opvarenden van de Gieten met een slapende watertoerisrt te doen t-?

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1