Auto's voor (enkele) wegenwachten Boeketje van zeven totaal verschillende films Zaag werd schoen) uitbrekers (in in cel bezorgd ILF0 R MIVEA Over het algemeen is het beste wel aan de markt gebracht Gebruikers kernenergie geheel verantwoordelijk Middenstander moet zijn positie versterken Gevechten om mestbal Driestrooksrijweg stelt voor problemen Hebt u niets vergeten? Van de filmweek te Arnhem HOLLAND FESTIVAL EEN MAN VAN 56 en een jonge vrouw van 24 kan dat ooit goed gaan? De New Yorkse toneelschrijver Paddy Chayefsky heeft zich dit in een toneelstuk „Middle of the night" afgevraagd en Delbert Maun heeft dit stuk ver filmd. Het is een van dieontroerende menselijke documenten geworden, die een opvallendep laats in de filmkunst verdienen in te nemen. X Een menselijk probleem, uiterst fijn geobser- veerd en met grote sympathie weergegeven. Het voortdurend aandacht hebben vpor andermans standpunt, behoort tot de verdienstelijke kwaliteiten van deze film. Hoe denkt de man over? Hoe de vrouw? Hoe zijn (volwassen) kinderen? Hoe de collega's, hoe de moeder van de bruid, haar vriendin, haar ex-man, enz., enz. Ten slotte stelt de film, door dit menselijk probleem zo veelzijdig te belichten, de zelfde vraag aan het publiek. Hoe denken u en ik erover? Nu over 20 j: bijv.? Als het een ander aangaat? Als het onszelf betreft? De film over het drama van Stalingrad ,Hunde wollt ihr ewig leben" van regis- eur Frank Wisbar is als documentaire 'an de ondergang van een leger adembe- lemend, Toch, en dat is althans voor niet- Duitsers niet te verdragen, wordt hierin gemakkelijk gesproken over de oorlog, als gold het een mechanisme, en niet een rsting van menselijke schuld, van vergrote schuld. Amerikaanse regisseur Horvard Hawks was in Arnhem present met een echte Western van het goede soort „Rio Goed gemaakt, film die een menselijk pro- Ie mensen op heit hart weet te :>et een bovenste beste film k Kijk, e binden, Men kan vershillende argumenten aan voeren, waarom deze film zo goed is: het verhaal, de regie (Delbert Marm: „Mar- Ifcy", „Bachelor Party", „Separate Ta bles"), de acteurs: Frederic March, de man: Kim Novak, de jonge vrouw, ons slechts deze twee te noemen. Maar bo venal is doze film zo goed, omdat de oplossing in zekere zin opengelaten wordt. Er wordt niet zonder meer gezegd „het kan", maar ook niet zonder meer: „het kan nooiit"; maar wel: het leeftijdsver schil is een moeilijke hinderpaal. „Middle of the night" behoort bot de toppunten van de Arnhemse Filmweek. Ingmar Bergman De nieuwe film van de bekwame Zweedse regisseur Ingmair Bergman ,Op de drempel van het leven" (Nara Livet) behoort tot de sympathiekste films die men in Arnhem onder ogen kreeg. Drie vrouwen in een Stockholmer kraamkli niek worden geoonfonteerd met „de drem pel van het leven". Wederom heeft Berg man kans gezien van een uiterst sober ge geven, zioh afspelende in de koele ratio nele sfeer van een modern ziekenhuis een diep tort hat hart sprekende film te maken. Ulla Iraksson schreef het oor spronkelijke manuscript: een jonge vrouw heeft een miskraam en meent dat er tus sen haar en haar man niet genoeg liefde bestaat (Ingrid hulin); een Jong meisje leert in het ziekenhuis het nieuwe leven te aanvaarden Bibi ndersson) en een jon ge gezonde vrouw gaat met vreugde een dapper geloof het uur der verlossing tegemoet.... maar hat kindje wordt dood geboren. Eva Dahlbeck, die déze rol speelt bewijst daar opnieuw mee te be horen tot de beste actrices ter wereld. De film is niet zo interessant als Berg mans „Vrouwengeheimen", maar h niettemin een uitzonderlijk gaaf Een verademing na alle decadente dukten die elkaar tegenwoordig vei gen, Wat er verder was 'verige films die Arnhem te ziei behoren alle tot het beste wat op het e markt is. Toch kan met content zijn. „Room at thi top" bijv. van Jack Clayton is een uiter •ke film; maar het onderwerp i de liefde omhoog tracht klimmen kan men bezwaarlijk met sym pathie begroeten. De Duitse doktersfilm „Zolang er leven "(Solange das Herz schlagt) van fred Weidemann vertoont alle fouten kwaliteiten. Eigenlijk is er tegen deze over een gymnasium-rector, die aai kanker lijdt, niet anders in te brengei ordt bijgehaald en hi ogenblik s Louis Armstrong toch ernstig ziek Medische woordvoerders van het zie kenhuis te Spoleto hebben vanmorgen meegedeeld, dat de toestand van de be kende Amerikaanse negertrompettist Louis Armstrong, die een paar dagen ge leden met een acute longontsteking i genomen, in de loop van de nacht ernstiger is geworden. Gisteren voelde Armstrong zich goed en leek hij aan de beterende hand te zijn. Het zag er zelfs naar uit dat hij over enkele dagen het ziekenhuis weer zou kunnen verlaten. Vannacht om twee uur bleek Armstrong hoge koorts te hebben en zeer ziek te zijn, zodat een hartspecialist geraadpleegd De Britse staatsspoorwegen en he staatswegvervoer hebben een verlies gf leden van bijna 950 miljoen tegen ƒ675 min. in 1957. te lang is. Niettemin O. E. tor en Heidemarie Hatheyer, bewijzen weer uitnemende jn, Adembenemend DONDERDAG 25 JUNI 1959 Het kapotgeschoten Stalingrad, beeld uit de Duitse film Hunde wollt ihr ewig leben". Adembenemend als documentaire maar met weinig schuldgevoel. Wettelijke aansprakelijkheid GEBRUIKERS van kernenergie installaties zijn volledig ver antwoordelijk voor ongelukken met nucleare brandstoffen. Dit is een van de grondbeginselen van het O.E.E.S.- verdrag betreffende de wettelijke aansprakelijkheid. De commissie van het Europese centrum voor kern energie van de O.E.E.S. heeft een stemmig dit verdrag goedgekeurd en voor ondertekening aan de Raad van de O.E.E.S. voorgelegd. Het verdrag t genri •eikt. Denen hebbi in Arnhem De film van Gabriel Axel „Gouden Bergen" bracht er bergen gekunstelde levensvreugde heen. Het is n onenigheid tussen twee van de 497 landjes die Denemarken telt. Het gaat deze film over de olie, die er niet is aar waarover de eilandbewoners Briki Veno wel aan het bakeleien slaan. se vrolijke noot mijn boe- Arnhemse filmi mogen beslu Ev. Grolle. Concurrentie van filiaalbedrijf ZWITSERS SCHREVEN BROER OM HULP (Van onze sociaal-economische redactie) TTET IS de middenstander geraden in deze tijd meer dan ooit zijn aan dacht te bepalen bij de versterking van zijn bedrijfs economische positie. Er staan grote moeilijkheden voor het midden- en kleinbedrijf voor de deur, nu grootdetail- handelsbedrijvcn uit het buitenland fi lialen trachten te vestigen in Nederlandse regionale centra. Aldus heeft het Tweede Kamerlid. H. van Eijsden .waarschuwend gezegd tot de leden van de Bond van Christelijke detailhandelaren jn textiel en modeartikelen, die op Urk in jaarver gadering bijeen waren. Niet slechts buitenlandse, maar ook binnenlandse warenhuizen en postorder bedrijven zijn de laatste tijd doende zich te vestigen in provincieplaatsen, daar waar tot dusver de middenstander heer en meester was. Wil hij tegen de zijn, dai i de groot- 3 cdtende INDES KOELKASTEN- ^WEREN WARMTE! Mestkevers zijn er in vele soorten. Eén van deze soorten heet de pillen draaier, een naam die ontstaan is door dat deze kevers van mest een pil ver vaardigen die door het mannetje en het wjjfje eendrachtelijk naar een ge schikte plaats wordt gerold om daar te worden begraven. Als het vrouwtje dan doende Is een onderaardse voor raadkamer aan te leggen, houdt het mannetje de wacht bij de mestbal, waarin het et zal worden gelegd, zo dat aan ieder ander moet worden be let er een vreemd ei in te deponeren. Nu schijnt een mestbal een bege renswaardig artikel te zijn in de we reld van de pillendraaiers en wordt blijkt daar zeker zo hoog gewaardeerd als schrot een mud tarwe in onze hongerwin- naar ter. Wanneer dus een soortgenoot een men i aan anderen toebe horende mestbal ziet liggen, zal hij trai ten zich deze toe eigenen, welk v schijnsel in de reid der mensen O' rigens ook niet i bekend is. De w Hge eigenaar v nieuwe eigenaar kan leiden. Dat zijn allemaal héél lelijke ka raktereigenschappen van de pillen draaiers, we geven het rondborstig toe. Maar daar staat tegenover, dat dc cigendoi srecht irdt uitgevochten tils- i dezelfde sexe. een wijfje van mestpil allé sen piliendraaie Nooit zal een m; haar pil trachten te beroven, wat toch zeker een edele karaktertrek kan worden genoemd! Zeker, het kan voorkomen, dat een solitair wijfje het •t van een mestpil onderbreekt ;en mannetje nadert en er fan door gaat. Maar spoedig ij dan haar jonkvrouwelijke i te hebben overwonnen, keert transpoi zodra e ijlings i TOCH IS HET ZO! krachtdadig tegen deze zijn bezit en beide kevers wors fanatiek, tot een hunner de opgeeft. Is de aanvaller overwin dan rolt hjj de pil triomfantelijk naar een eigen bestemming. Wordt h\j on derweg niet door een andere rover aangevallen, dan kan het voorkomen dat hij tijdens het transport hulp krijgt. Dat wil zeggen, een andere pillendraaier begint aan de andere kant van de mestbal uit alle machl te duwen en te trekken hegeerde object in een eigen te rollen, welk eigenmachtig weer tot een verwoed gevecht het e wijfje bescheide strijd om het elgei domsrccht door c: 6t de overwinnaar dit Is rolt zjj dan de pil verder itrfld doel. naar. Wanneer we na lezing van het voor naar gaande tot de overtuiging zijn geko men, dat er in de wereld van de mest. kevers tenminste nog enige hoffelijk heid bestaat, zouden wij van onze kant wellicht de beleefdheid kunnen opbrengen wat meer waardering te tonen voor het corpus delicti (voor werp van misdrijf) t.w. de mestpil. tracht het Want dat is lang niet zo'n simpel ge richting val als wij door onze afkeer gemaks- streven halve zouden veronderstellen. Daarover een volgende keer. goede economische positie van de •nstandsonderneming eerste vereiste, e versteviging van die positie dient ize prioriteit te hebben, aldus de heer an Eijsden, directeur van het bureau in de bond in Amsterdam. Dat deze waarschuwing speciaal ook de detailhandelaren in textiel en mede artikelen betreft, bewezen de woorden bondsvoorzitter J. Heerema uit Dor drecht wijdde aan de infiltratiepogingen de grootdetailhandelsbedrijven. Een Belgisch warenhuisbedrijf, dat In Neder land filialen wil vestigen ,zal een breed timent opzetten .waaronder veertig procent textiel. Dit kan niet zonder be- ïis zijn voor de gevestigde textiel handel .aldus de heer Heerema ,die zei erwachten dat in de komende tijd meerdere leden van de bond een verzoek zullen krijgen zich bij dit concern aan te sluiten. Hij adviseerde die leden zich om advies tot het bureau van de bond te wenden, alvorens contracten af sluiten, die wellicht de zelfstandig heid van de ondernemer zullen aantas- YJ770ENSDAG 8 APRIL ontsnapten twee Zwitsers uit het Amsterdamse huis van bewaring. In tweemaal een half uur hadden zjj de tralies van hun luchtkooi doorgezaagd en in minder dan geen tijd wisten zij over een hoge muur te ver dwijnen. Na de klimpartij zeiden ze vriendelijk „goedendag" tegen een hoofd bewaker, die zij toevallig tegenkwamen en brachten vervolgens enkele vrije uren zij werden diezelfde middag weer ge grepen in Amsterdam door. De 51-jarige gevangenbewaarder A. F. E., door wiens onoplettendheid de vlucht mogelijk zou zijn geweest, stond gisteren in Amsterdam terecht. De officier van justitie eiste een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, plus een boete van 50. De Zwitsers waren als passanten opge sloten, in afwachting van hun uitlevering aan Zwitserland, waar zij als bekende in- en uitbrekers bekend staan. Een handig briefje in Zwitsers-Duits dialect, gericht aan een broer van een der Zwitsers, le verde de beide arrestanten geld en en kele vlijmscherpe zaagjes op. De broer had de zaagjes onzichtbaar in de dunne zolen van een paar schoenen verborgen. Het geld kwam na het openbreken van de hakken tevoorschijn. On dinsdag 7 april begon één der Zwit sers. tijdens de luehtperiode van een half uur, een tralie van de luchtkooi,, waarin ook de corpulente bewaker was ingesloten, door te zagen. De tweede stond achteloos voor het raam en tikte tegen de grond als de bewaker in de buurt kwam. Na tien minuten was de tra lie voor een derde deel doorgezaagd. iede dag 8 april kwamen de Zwitsers door handig manoeuvreren in dezelfde van de acht luchtkooien terecht. Drie minuten voor het beëindigen van de luehtperiode wag de tralie doorgezaagd. Zjj bogen deze om en wisten vliegensvlug Bewaker kon niet ingrijpen gens de Zwitsers zelfs vriendelijk „goedendag". De officier Van justitie meende, dat de bewaker het zagen had moeten horen. Bij een proef was hem 't lawaai opgevallen. De raadsman bracht daar tegen in, dat de proef met een te grote zaag was ge nomen, Bovendien had de bewaker van de eerste dag ook niets gemerkt. nng. de bewaker fouten had ge- spraak doei maakt. Hij wees op het feit. dat beide Zwitsers in één cel waren opgesloten, dat de brief aan de broer door de cen suur was geslipt en dat de schoenen nooit in de cel hadden mogen arriveren. Volgens de reglementen krijgen de be wakers vijf minuten om de luchtkooien te controleren. Redelijk geïnterpreteerd, aldus de raadsman, betekent dit. dat men van geen enkele bewaker kan verwach ten, dat hij dagelijks aan de 182 tralies van dc luchtcellen gaat schudden. Een politiedeskundige heeft voorts verklaard, dat een voor een derde doorgezaagde tra lie net zo stevig staat als iedere andere. De kleine breuk was dus de eerste dag moeilijk te ontdekken. De rechtbank zal woensdag 8 juli ult- wordt na de ondertekening aan de regeringen van de deelnemende lan den gezonden. Uitdrukkelijk wordt in het verdrag gesteld, dat gebruikers van de installa ties verantwoordelijk zijn voor de onge lukken. Hun schuld behoeft niet te wor den bewezen. De maximale aansprakelijk heid is beperkt tot 15 miljard dollar. De regeringen kunnen deze grens op een ander bedrag vastleggen, maar niet lager dan 1 miljoen dollar kun: ii gen lanvullende •astgestelde schadevergoeding boven het maximum bepalen. De gebruikers moeten een verzekering of een andere financiële garantie hebben tot het maximum van hun aansprakelijk heid. De aansprakelijkheid is in zoverre beperkt, dat de slachtoffers tien» jaar na het ongeluk geen schadevergoeding meer Een bevoegde rechter van de plaats, waar het kernenergetisch ongeluk plaats heeft gehad, als gevolg va gediend. De alle andei fi een ongeluk, worden i tspraken zijn geldend OEES-landen. Stil <U pijn van aambeien van binnen uit. Neem Remotabs. Een complete kuur om van Uw aambeien verlost te worden, maar allereerst ook om de pijn te stillen. Zonder zalf, zetpil len en dergelijke. Deze aambeien-remedie in tabletvorm bracht reeds duizenden lijders baat. Blij vend! Daarom moet U niet wachten, maar liever vandaag dan morgen beginnen met deze weldadige kuur. Die werkt óók nog zacht laxerend en helpt de normale func ties te regelen. Complete kuur (f 1.47) bij apothekers en drogisten. De luchfpostsluitingen voor de opvaren den van Hr. Ms. jager Limburg zijn vast gesteld op 25 juni (13.00 uur) en 1 juli (13.00 uur). Voor opvarenden van Hr. Ms. jager Drenthe op 25 juni (13,00 uur). De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a. Amsterdam-C.S.-marine. Collectief ln zijn openingswoord op de tw dag van het congres op Urk heeft de bondsvoorzitter voorts gepleit voor hel stichten van een fonds, waarbij textiel- ndustrie en handel zouden moeten sa- ■nenwerken om tot een collectieve recla- necampagne te komen, die de verkoop /an textiel in het algemeen moet stimu- De heer Heerema constateerde namelijk dat het aandeel van textiel in de totale umptieve uitgaven de laatste jaren ruggelopen. Hij achtte het niet on mogelijk dat door suggestieve reclame bewuste ombuiging in de richting van consumptieve bestedingen tot stand worden gebracht. Door een fonds rtoe te stichten zou het verloren de- wellicht weer teruggewonnen kun- worden en de totale consumptie om opgevoerd dooi bijzonder kleini Rat lappe» Te corpulent Volgens de raadsman van de bewaker, as deze te corpulent om de capriolen an de Zwitsers te kunnen volgen. Hij mest dus vruchteloos toezien, hoe de Zwitsers een klerenhaak, meegeno uit de cel, aan de muur hingen. Met streng van lakens, bevestigd aan de renhaak, beklommen de uitbrekers volgens de muur en daalden aan de dere zijde op dezelfde wijze af Bij 'het hek van de Amstelveenseweg, die zij via de tuin van de directeur be reikten, werden zij wel opgemerkt, maai hun burgerkleding voorkwam vroegtijdis ingrijpen. Een hoofdbewaker zei vol- Nog 2800 Nederlanders in Indonesië Het aantel bij overgenomen Neder landse bedrijven in Indonesië werkende Nederlanders is de laatste drie maanden met de helft verminderd to-t driehonderd man, aldus verneemt Reuter uit dipl tieke bron te Djakarta- Waarschijnlijk zullen nog vele Nederlanders voor de on afhankelijkheidsdag op 17 augustus he land verlaten. Alle Nederlanders b! Lindeteves, Jacobson v. d. Berg en d( Nationale Handelsbank zijn volgens Reulet vertrokken. Bij de Borsumij. zijn er noj 26 en bij de Faoborij 38. Dit zijn de enigt bedrijven met een Nederlandse staf var betekenis. Te Soerabaja schatten diploma tieke kringen het aantal Nederlanders oi 24. In totaal bevinden zich nog 2800 Neder landers in Indonesië, van wie er 1301 werken bij de Shell-Indonesia. de kleinbeeld-camera voor kleur en zwart-wit (Van verkeersredacteur.) De A.N.W.B. heeft voor zijn oudere ■wegenwachten twaalf 2 CV-tjes aangeschaftdie binnenkort op de weg zullen versohijneji. Met de komst der wagens, die in de be kende, gele kleur geschilderd zijn, breekt de Bond met het tot dusver gevolgde systeem, dat voor de dienst op de weg uitsluitend gebruik ge maakt dient te worden van motoren met-zijspan. De elf gele auto's van de Wegenwacht, die zich sinds enkele jaren op de weg bevinden, behoren de Inspectie toe en zijn ingezet voor de bevoorrading en de controle. Hoewel de ANWB van mening is, dat de motoren-met-zijspan goed voldoen niet in de laatste plaats omdat ze tot het wegbeeld zijn gaan behoren is hei pro bleem van de oudere wegenwachten langzamerhand een rol gaan spelen. Op latere leeftijd kunnen zich lichamelijke bezwaren voordoen, welke niet toe te schrijven zijn aan weersinvloeden, doch die een langer dienstdoen op de motor minder wenselijk maken. Vooralsnog zullen twaalf wegenwach ten met tien dienstjaren en meer. met een aulo worden uitgerust. Het volgend jaar zullen ei zeker nog een dozijn bijkomen en men kan verwaenten. dat het niet lang meer zal duren of de eenzame „gele rij der" zal voorgoed verdwijnen. De Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond legt er de nadruk op, dat hij zich geenszins heeft laten ompraten door de tallozen, die elk jaar weer voor betere bescherming van de wegenwachten tijdens gure en koude dagen pleiten. Evenals zijn zusterorganisaties in 't- bui tenland beschikt de ANWB over statis tisch materiaal, waaruit zou blijken, dat het aantal ziektegevallen onder wegen wachten aanzienlijk minder is da welke andere categorie van werkne; ook. Er bestaat een zekere gehardheid tegen de inwerking van regen en vorst, die overigens met doelmatige kleding, wandscherm, elektrisch verwarmde hand vaten en een metalen ombouw, worden Als een van de voornaamste oorzaken van de verminderde vatbaarheid voor verkoudheid of griep, wordt het feit ge zien, dat wegenwachten niet aan wisse ling van temperatuur onderhevig zijn. Om deze reden zullen de nieuwe 2 CV- tjes dan ook niet van een verwarming worden voorzien. Gedrang Volgens de ANWB zal de autosnelweg )en HaagRotterdam, waarvan elke rij- »aan binnenkort uit drie stroken zal be- Sneller en veiliger bruin met... ZONNEBRANDMIDDELEN ZONNEBRAND CRÈME V A. F. I.- ZONNEBRAND OLIE V-A. F. 0.95 ZONNEBRAND L0110N V.A. F 1.10 ZONNEBRAND SPRAY V.A. F 5.30 staan, «braks een „test-case" voor het verkeersgedrag worden. De bestuurders Van motorrijtuigen zullen moeten begrij pen in welke strook ze thuis horen, m.a.w.: dat de rechter voor vrachtvervoer is bestemd, de middelste voor snel en de linker voor zeer snel Verkeer. Een en an der betekent, dat men na inhaalmanoeu vres weer voor terugkeeT op de „eigen" strook dient zorg te dragen. Ook de politie, aldus de Koninklitke Nederlandsche Toeristenbond, dient ech ter op de hoogte te zijn van de bedoelin gen en dus ook van de riimethoden op dergelijke drie-strooks banen, welke in Nederland vrij zeldzaam zijn. Het zou liet mogei langs tussen Rotterdam en Ridderkerk is gebeurd, dat een automobilist, die op de middelste rijstrook bleef rilden, een pro ces-verbaal kreeg, omdat lili vólgens dc dienstdoende ambtenaar niet aan de regel rechts houden had voldaan. De ANWB breekt opnieuw een lans voor gedegen wetenschappelijk onderzoek op het terrein van de specifiek Neder landse verkeersproblemen. Het buiten land 16 ons op dit punt Ver vooruit, ge tuige o.m. de omstandigheid, dat in En geland dagelijks dertig academici met deze materie bezig zijn. Het gaat om fei ten. niet om meningen, aldus de ANWB en de toevoeging van een verkeers-tech- nische afdeling aan het ministerie van verkeer en waterstaat zou geen over bodige luxe zijn. De ene dief en de andere Dc ANWB heeft ten behoeve van zijn leden een aantal folders sa mengesteld, dat een uitvoerig over zicht biedt van de vele vormen van dienstverlening, waarmee de Bond in de afgelopen jaren is gaan wer ken. De serie, die uiteindelijk vijf- en twintig verschillende exempla- uitvocring wordt, overlaadt de le zer gelukkig niet met een veelheid van informatie, welke rustig kan worden overgeslagen, doch geeft puntsgewijze voorlichting over de voorbereidingen, welke voor een bepaalde vorm die noodzakelijk fen de docum zijn. Speciale aandacht verdient wel de folder „Inlichtingen over hulp verlening in het buitenland". De toerist wordt hierin exact verteld over de hulpmiddelen, welke hem in het buitenland ten dienste staan, o.m. via een aan te vragen Rels- en Kredietbrief. Een zo volledig mogelijke op somming van alle vraagstukken en vraagstukjes, waarmee de reiziger, vaak nog op 't laatste momenL te doen kan krijgen, is onder de titel „Hebt u niets vergeten?" fti om loop gebracht. Hierin wordt o.m. een opgave verstrekt van alle noodzakelijke, wenselijke of aan bevelenswaardige artikelen en be scheiden, waarvan men, soms tot eigen schade en schande, er zo ge makkelijk enkele vergeet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5