Ontsp annen muziekrecensent verklaart zich nader Kleuterschool aan Middelstegracht had vandaag feest Henny Ravestein en Jan van der Meer met kamermuziek Noordwijkers speelden opnieuw de hoofdrol NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2S JUNI 1959 Agenda voor Leiden Donderdag De kleine Burcht. 8 uur: Leidse verent ging van Postzegelverzamelaars, leden Vrijdag Rapenburg 65, 11.30 uur: opening ge restaureerde clubgebouw van V.V.S.L Zaterdag De Lakenhal, 2.30 uur: K. en O.-ex- cursie ,Het Nederlandse portret sinds 1880". Stationsplein, 1.50 uur: afdeling Leiden Nëd, Ohr. Reis - Vere rui gimig, vertrek per gele tram voor wandeling door Kijfhoek en Biertap. Harmonie, 8 uur: Jaarvergadering Ver eniging van gerepatrieerd en voor Leiden en omstreken. Oegstgeest, spring veld Kwaaklaan, 2.45 uur: EHBO-wedstrijden voor padvinders. Zondag Pieterskerk. 10 uur: jeugddienst, voor ganger ds. P. Lugtigheid te Den Haag, onderwerp „Er toch doorheen gesleept." Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Rockets Galore (14 jaar). Trianon (2.30, 7 Parijs (18 jaar). Lido (2.30. 7 er door de i 9.15 uur): Donker 5 uur): Ontvoerd intra-spionage (14 jaar). L.uxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ik het mijn dochter? (18 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Brigade des doods (14 jaar); donderdag: Liebe, Tanz und 1000 Schlager. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. De apotheek te Oegstgeest is doorlopend geopend. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg: tentoon stelling van werken van drie Haagse kunstenaars, tot eind van deze maand. De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum, Garenmarkt 1b: elke dag geopend van 10 Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmaker steeg 16a Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot. 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half 6 op, zaterdag tot 5 uur Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12,30 eD van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag vao 7 tot 9 uur; zaterdag i 10 t t 5.3C Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2; el ke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uui ■rijdag (speciaal voor de grotere jeugd i 6.30 t 8.30 i Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12 30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend van 10 tot Instituut voo Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend Onderscheiding Leidenaar De Leidenaar L. A. W. Rigihart var Gelder, Drie-Octoberstraat 5a, heeft tei gelegenheid van zijn veertig-jarig jubi leum in dienst van het rijk de gouden onderscheiding van Oranje-Nassau oi vangen. Hij was eerst op het Leidse ka tongereobt werkzaam en sinds 1935 in Den Haag, waar hij nu een administratieve functie heeft bij het arrondissementspar ket. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Cornelia Johanna dr van J. van der Leek en J. C. S. Vijlbrief; Johanna, dr van S. G. Kamphues en C. Velthuijzen; Arendje, dr van D. Dijkhuizen en D. van Dijk; Arnold Franeiseus, zn van J. van Alewijk en C. W. Sandber.g; Renè Harold, zn van H. B. Kips en T. P. Diezeraad Gehuwd: C. A. van der Lee en S C. Ouwerkerk. Overleden: A. C. van der Valk, 72 jr, weduwe van M. H. Waaijer; J. H. M. Zandvliet, 69 jr, echtgenote van W. Blansjaar. VANMORGEN was er groot leest in de Hervormde kleuterschool :n de Middelstegracht. Ter gelegenheid van haar 65ste verjaardag is gisteren mej. E. G. Bos gehuldigd, hoofd van de kleuter school. Zij heeft al ongeveer 34 jaar deze school gediend en neemt nog steeds geen afscheid omdat er nog geen opvolgster is. Het bestuur van Hervormde schoolvereniging deelde ons dan ook gistermiddag mee, dat de eigenlijke huldiging van Prijsvraag-succes voor Leidenaar Mr. dr. D. C. J. Oort te Leiden heeft net succes deeügenmen aan een prijs- 'raag, die de uitgeversmaatschappij jWestdeutscher Verlag" in Keulen en Opladen ter bev-orderinig van wetenschap search heeft uitgerohreven. Voor zijn „Decreasing costs as a problem of welfare Economics" werd hem een prijs dm 2500 toegekend. De ambassadeur der Duitse bondsrepubliek in Den Haag, J. Lön6, heeft dr. Oort gisteren tijdens ontvangst in zijn woning de prijs overhandigd. Dr. Oort is 'hoofd van de afdeling parlementaire en finanoiële :aken van de directie algemene econo mische politiek van het ministerie van economische zaken. Wandeltocht van De stalen Band Zaterdag houdt de L.W.S.V. De stalen Band een wandeltocht over 10, 15, 20 en 30 km. De start heeft plaats van 1415 ur bij de Hollandse Constructie-werk- laatsen, Zoeterwoudseweg. Inschrijf adressenA. van Heusden, Ju- ana van Stolberghof 37, Leiden; L. Vijl brief, Stuyvesanthof 39, Leiden; M. J. Janse, Hoflaan 325, Leiden; L. W. Gulde- mond, Smedestraat 19, Haarlem. De heer W. van Dijk ter ruste gelegd Op Rhijnhof is gistermiddag ter ruste gelegd het stoffelijk overschot vai heer W. van Dijk, hoofdinspecteur rijksbelastingen te Leiden. Ondei belangstellenden bevond zich een aantal belastingambtenaren uit verschei- Toen de kist de aula werd binnenge dragen, speelde de organist Beveel ge rust Uw wegen. Ds. W. J. H. Hubeek sprak woorden van troost. Nadat de overledene in het familie graf was bijgezet, bad de predikant het volmaakte gebed. De heer H. van Dijk dankte namens de familie voor het mee- Geslaagden christelijk lyceum te Leiden De volgende leerlingen van het christe lijk lyceum te Leiden zijn geslaagd voor het examen h.b.s- A: P. A. Admiraal; W. J. van Biezen; C. M. Boekkooi; D. Bou- man; A. L. Dekker; A. F. van Dijk; H. Hoek; P. C. de Hoog; F. R. Ketting, A. A. van der Laan; W. M. C. van Nes; G. Oudshoorn; E. M. v. d. Perk; M. J. van der Reijden; M. Rensink; H. J. J. Terburg; B. E. G. Timmers. Twee kandidaten werden afgewezen. mej. Bos voor al haar werk ten bate van het kleuteronderwijs later zal plaats hébben, bij het afscheid. Toch meenden in de eerste plaats de ouders en de kinderen, dat de 65ste verjaardag van mej. Bos, hetj klassieke ogenblik immers om af scheid van de dagelijkse arbeid te nemen, niet zomaar mocht voorbij gaan. En daarom kwamen zij met enige bestuursleden in een lokaal van de school bijeen. Cobie de Jong en Jeantje van de Berg boden mej. Bos bloemen aan. Ds. D. J. Vossers, de voorzitter van schoolvereniging, sprak haar hartelijk toe en wees op de belang rijkheid van haar kwaliteiten. Liefde en trouw tekenen haar zei de predikant. De omgang met de ouders is ook zeer goed. Namens de ouders sprak de heer Th. Dikkes. Geschenken van ouders en personeel werden aangébode De jeugd werd op deze dag met feestmutsen getooid. Vanmorgen had zij feest in de school. Dit feest heeft mej. Bos nog in de overtuiging ge stérkt zo dat nog mogelijk was! dat zij tientallen jaren geleden een heel mooi beroep heeft gekozen en dat zij zelf ook rijke vruchten van de beoefening van dit beroep heeft mogen plukken. Steunt. Anjercollecte in Leiden Op zaterdag 27 juni a.e. wordt te Leiden de jaarlijkse Anjercollecte gehouden. Op die dag zal een bijdrage worden ge vraagd voor het Anjerfonds, het fonds, dat steun verleent aan particuliere ver enigingen, die op cultureel gebied (mu ziek. zang, toneel, turnen enz.) werkzaam Reeds velé verenigingen, waaronder ook Leidse, ontvingen in de loop der jaren een uitkering uit het fond6 en wer den zo in staat gesteld een moeilijk ogen blik in hun bestaan door te komen en hun voor de gemeenschap zo belangrijke werk voort te zetten. Zo is het Anjerfonds door zijn nuttige arbead populair geworden in de be6te be tekenis van dit woord. De waardering voor dit werk blijkt wel uit een stijgende opbrengst van de collecte; men is gaarne bereid iets te geven omdat men weet. dat het geld goed wordt besteed. Behalve door het geven van een bijdra ge kan ook steun worden verleend door op 27 juni a.6. als collectant(e) een enkel uurtje te helpen bij de straateollecte. Ieders medewerking, hoe gering ook. wordt op hoge prijs gesteld. Geeft u daarvoor als collecte nt(e) op bij het secretariaat van het Anjerfonds, afdeling onderwijs. Stadhuis. In Gereformeerd Jeugdhuis Henny Ravestein en Jan van der Meer (respectievelijk de viool en de vleugel bespelend) gaven gisteravond in het Gereformeerd Jeugd huis aan de Breestraat een concert van kamermuziek. De kleine zaal bleek nauwelijks in staat de vele belangstellenden te bergen. Eerst na enig passen en inschuiven konden de extra aangevoerde stoelen ten dienste der nog staande laatkomers worden geplaatst. Mejuffrouw Ravestein is een aan komende violiste met talent, die kennelijk veel en intensief studeert. In aanmerking nemend de welhaast onvermijdelijke vermindering van presta tievermogen, die een optreden in het openbaar in dit ontwikkelingsstadium veroorzaakt, willen we gaarne onze waardering voor haar spel uitspreken. Werken als de bekende Giacona (ir van Tomaso Vitali (ong. 1700), de zoge naamde Frühlings-Sonate (op. 24) Beethoven en de beroemde Sonate van César Franck vergen een gevorderde technische ontwikkeling. Wij willen niet beweren, dat de liste de vele moeilijkheden reeds alle met speels gemak heeft kunnen ne Leidse Jeugdtoer DE DERDE ETAPPE van de Leidse Jeugdtoer vroeg van de wielrenners niet zozeer domme kracht, dan wel tactisch inzicht. Er werd gister avond op Duinhorst in Wassenaar een ingewikkelde ploegentijdrit gere den, die heel wat goed geklasseerde renners enkele plaatsen in het klasse ment omlaag bracht. In totaal werd er drie keer gereden. Eerst kwamen drie B-ploegen tegen elkaar uit, daarna weer drie B-ploegen en ten slotte de beide A-ploegen. Het kneepje zat hem hierin, dat in sommige B-ploegen ook A-rijders meedoen en in sommige A-ploegen ook B-rijders. In ieder geval bleven Meeuwese en Van der Werf in het bezit van hun trui. In de eersite rit startten drie B-ploe- ;en tegen elkaar: Noordwijkse vrijge- ellen, Plan Noord en Rijnsbung. De lersten speelden weer de hoofdrol. Noordwijk met in zijn .gelederen de dra per van de gele trui Van der Werf. itreed als één man voor het behoud vr lie trui. En dit is gemakkelijk gelukt. Hoog tempo Het tempo laig geweldig hoog. In 18 minuten rond ginig A-klasser Schijf als erste over de eindstreep. Deze over winning bezorgde hem de eerste plaats Zang Wat g en muziek in Leiden en omgeving (I) er zoal komt kijken bij het schrijven van kritieken WANNEER eindelijk het scherm na het laatste bedrijf van het concert seizoen is gevallen, wordt de wat overvoerde criticus bevangen door de lust, zijn vrij comfortabele, doch niet al te ruime zetel te verlaten om zich wat te vertreden. In gedachten laat hij de afgelopen amateurs- bedrijvigheid nog eens aan zijn geestesoog voorbijgaan, vergelijkt, maakt de winst- en verliesrekening op. Zo is hij nu eenmaal. Al die muziek uitvoeringen hebben hem niet onberoerd gelaten. De bovenbedoelde zetel, waarin de criticus geacht wordt te zitten, laat een niet onbelangrijke mate van bewegingsvrijheid toe. Maar de communis opinio der krante lezers verzet zich beslist tegen een teveel. Er zijn blijkbaar grenzen, die zelfs de meest gezaghebbende recensent niet mag overschrijden. In de randzone, naar breedte evenredig met 's mans autoriteit, blijft het reeds ontstane gepruttel nog wel binnenskamers. Maar even verder exploderen de verhitte gemoederen. Op den duur echter leert de criticus het wel. Hij verpakt zijn nuchtere, soms kei harde waarheden in watten van aanmoe diging en waardering. De goede verstaan ders lezen door de emballage heen, en de nderen (die het tóch niet leren) voelen ch gelukkig, geprezen te zijn. Zo is dan iedereen tevreden. Waarheid en liefde Laton we elkaar echter goed begrijpen, et is ook onze mening, dat een muziek- icensent tegen mensen, die hun tijd en moeite voor een mooie liefheberij over hebben, niet zomaar ruwweg alles kan zeggen. De waarheid is groot, maar groter is de liefde. Zo'n uitstorting van onver hulde waarheden zou zelfs gemakkelijk een averechtse uitwerking kunnen hebben. Het gaat er echter by de muziekkritiek om, zoveel mogelijk ie houwen, op te stuwen en alleen weg te breken, wat waardeloos is en de uitvoering van het opbouwplan kan belemmeren. Stel u voor, dat koorleden, na de lang erbeide avond, in de krant zouden lezen, dat de noten er wel zowat in zaten, naar dat er verder zonder begrip, ruw en onmuzikaal gezongen (respectievelijk ge musiceerd) was; dat de dirigent de zaak niet in zijn macht had, en zo maar voort. Zouden de aangevallenen, vernederd ten aanschouwen van e zendkoppige menigte, zich n geraakt voelen en (wat nog veel erger is) er niet misschien wel voorgoed de brui waslijst van zij het ivat geflatteerde merking en, in arrenmoede kun nen besluiten met de bleke dood doener: „ze deden wel hun best, kon de toewijding van de ge zichten aflezen Wat betreft die opbouwende en afbre kende kritiek, komt men nog wel eens onderlinge opvattingen tegen- Sommigen stellen, bijvoorbeeld, hun zelfwaardering jorm. Komt het kramte-oordeel dit gevoel in het gevlij, dan heet de kritek Wanhoop We mogen aannemen, dat het genoemds een extreem voorbeeld is. Maar zulke ge- vallen komen voor, al is het, vooral te genwoordig, niet vaak. Dan overvalt je soms de wanhopige zekerheid, het te kunnen, er geen idee van te hebben hoe te handelen. Je wilt, als het even li sparen, het goede met enige nadruk, cursief, vermelden. Maar als er nu bi geen goeds te ontdekken was? Alleen maar hardheid, slordigheid en gemis begrip. Dan kan het soms plotseling op duikende vermoeden, dat er toch wel enige muzikale bewogenheid in dt diepte roert, een ware uitkomst be tekenen. Dan staat het er toch nog niet hopeloos voor. Bij gebreke ech ter aan deze allervoornaamste eigenschap zou de recensent, na een Serie over muziek Onze muziekrecensent de heer Joh. van Wolfswinkel begint met nevenstaand verhaal een serie ar tikelen over zijn ervaringen bij het beoordelen van muziekuitvoerin gen in Leiden en omgeving. Het ligt in de bedoeling deze beschou wingen wekelijks in de zaterdagse krant te publiceren. opbouwend, in het omgekeerde geval af- Andere maatstaven zijn soms: de'koor- of korpsreputatie in het een of ander, eer onschendbaar geachte dirigent, een enkele maal zelfs de bewust onkunstzinnige in stelling. Het behoeft wel geen nader be toog, dat, voorzover deze heilige huisje; geacht worden boven de kritiek te staan ze de gezonde, voorspoedige ontwikkeling van de amateurmuziekcultuur op een vaarlijke wijze kunnen belemmeren. Verslag of kritiek Het overkomt ons nog al eens (ofschoon lang niet zo vaak als vroeger), dat verenigingssecretaris (-esse) in een of meer keurig gesteld schrijven, verzoekt van een aangekondigd concert een slag" te schrijven. De goede toon dit geval althans in acht genomen. Maar het gebeurt ook wel, dat de redactie zonder meer wordt gevraagd, naar de vermelde uitvoering „een verslag gever te zenden". Punt. Zo'n kordate aan maning roept onwillekeurig herinneringen aan onze heldhaftige militaire diensttijd op. We zien weer, als in een visioen, de kapitein, de sergeant-majoor-administra- Men bedoelt het natuurlijk niet zo En het is altijd nog beter dan heleméal U kijkt wellicht even wat ver wonderd op. Inderdaad, we moeten er ook wel eens naar raden. En dus vergeefse reis riskeren. Soms ook bericht ons de geheime dienst, buiten de redactie om, dat er hier of daar een uitvoering zal worden gegeven. Deze inlichting kan ook wel te laat binnenlopen. Het mag wonder heten, dat we dan toch nog aanwezig kunnen zijn. Maar de vergeetachtige secretaris vindt dat niettemin vanzelfsprekend Doch ter zake. Het ginig ons om het woord „verslag", dat in dit verband ten eclite werd gebruikt. Js we eens letterlijk deden, wat men vroeg, namelijk een „verslag" schrijven, tou de desbetreffende vereniging heel r de volgende avond niet over ons tevreden zijn. Want een verslaggever mag zich slechte tot uiterlijke zaken bepalen. Hij zou kun- verbellen over de (al of niet aandach tig luisterende) bezoekers, over de ver lichting, de jurken van de dames, de dassen van de herenEn, natuurlijk, breed uitgesponnen over de rede van de inleider. Maar hij zou niets mogen bewe ren over de uitvoering zelf. Hierover te schrijven behoort niet tot de taak van „verslaggever". Zelfs het simpele cliché-woord „verdienstelijk" is hem niet toegestaan te gebruiken. Smeuïg De muziekcriticus echter komt in de allereerste plaats voor de uitvoering, van hij geroepen is de deugden en gebreken vast te stellen. Daarbij streeft er vanzelfsprekend naar zijn kritiek, behulp van allerlei de „couleur locale" betreffende bijzonderheden, zo smeuïg logelijk te maken. Een recensie behoort, behalve een kwaliteitsbepaling met behorende adviezen, tevens een dermate suggestief beeld te geven, dat de aandach tige lezer zich achteraf ln de sfeer van d( uitvoering voelt opgenomen. Daarom wordt een kritiek ook steeds ondertekend. Dc schrijver geeft er zijn persoonlijke visie in weer. Niets min der. maar ook niets meer. Ieder is vrij. issen worden erkend, dat de crctarisen (-essen) steeds.1(1- ecte. soms van hartverwar- iardering getuigende, uitnodi- ictie doen toekomen. We zijn e [i dankbar Tot zover deze algemene inleiding. Er kan zeker nog wel meer over het altijd nog te weinig ter hand genomen onder werp „kritiek" worden beweerd. Maar andere zaken uit ons muziekleven dringen zich reeds op, om ook aan de beurt Elke iveek zeggen dan inlijk c 5 vrüm -bloemder uit te drnkken. Dat kan, want we noemen geen namen. De betrokkenen mogen zich dan (schoe nen passend en aantrekkend), onopvallend en vrijblijvend, persoonlijk aangesproken weten. Men sta ons echter een paar uit zonderingen toe. Maar die zijn van pret tige aard Allerlei onderwerpen van algemeen en bijzonder belang zullen uw hopelijk ;oe- gewijde aandacht vragen. Misschien ont dekken we dan nog wel merkwaardige dingen ook. Men kan nooit weten Joh. van Wolfswinkel in het dag-klassement van De renner die tweede werd ste groep, De Ruiter van Noordwij'k, werd eerste in het dag^klassement de B-rijders. Ook het ploegentolassement was weer voor Noordwijk. De tweede groep startte met da B- ploegen Noordwijkse Trekvogels, Zoe- terwoude en Noordwijkerhout, Van Kes- teren van de Noordwijkse Trekvogel; eindigde hier als eerste in 18.22. Deze slechte tijd kwam tot stand, doordat niemand kop had willen do< Zo mogelijk nog onverstandiger ging het toe bij het gevecht tussen de beide A-'klasse ploegen. Hierin startte groene trui-drager Meeuwisse, In het begin was deze rijder even onoplettend. Het peloton met de Levendaal^rijders vooraan, sprintte onmiddellijk weg en wist de renner los te krijgen. Sassenheim moest er voor zorgen, dat hij weer bijkwam. Dit gebeurde inderdaad, na ongeveer zes ronden. en Meeuwisse weer in het peloton vertikte iedereen het verder kop te en. De meest tactische rijder was nog Van Weizen van het Levendaal, die :ich spaaixle voor de eindsprint. Hij won :n kreeg 30 seconden bonificatie. Zijn ijd was 19.17. Hierdoor -wist Levendaal bet daigploegenklassement fa winnen, maar Sassenheim blijft aan de leiding. Vanavond wordt er gereden in Noord wijk aan Zee, op de aero-flyingbaan. Uitslagen Persoonlijke klassementen Dag A: 1. K. Schijf 17 min; 2. E. Faber 3. G. v. d. Geest 18.7; 4. 17 K. v. Weizen 18.47. Dag B: 1. J. de Ruijter 17; 2. C. Bouw knecht 17.30; 3. P. de Jong 17.45; 4. A. v. Kesteren 17.52. Alg. kl. a: 1. C. Meeuwisse 58.20; 2. G. v. d. Geest 59.20; 3. K. Schijf 59.26 4. E. Faber 59.53; 5. C. Kloosterman 60.15; 6. M. Mosseveld 61.08. Alg. kl. B.: 1. A. v. d. Werf 58.55; 2. C. Bouwknecht 59.18; 3. J. de Ruijter 60.03; 4. J. v. Dam 60.12; 5. Jac. Rietmeijer 60.59; 6. M. Hoek 61.17; 7. S. Hogervorst 61.18; 8. A. v. Kesteren 61.20. Ploegenklassementen A-dag: 1. Levendaal 57.21; 2. Sa; 57.51 Algemeen: 1. Sassenheim min. 21 sec; 2. Levendaal 3.2.48. B-dag: 1. Vrijgezellen 52.30; 2. Rijnsburg 53; 3. Plan Noord 53.40; 4. Trekvogels 54.36; 5. Zoeterwoude 54.51; 6. Noordwij- kenhout 55.06. Alg. 1. Vrijgezellen 2.57.28; 2. Rijns burg 3.03.41; 3. Trekvogels 3.04.41; 4 Noordwijkenh. 3.04 46: 5. Zoeterwoud; 3.05.49; 6. Plan Noord 3.06.18. Wedvluchten van Het Oosten De postduivenvereniging Het Oosten hield een wedvlucht van Chateauroux a" op vrijdag 19 juni. In concours waren 91 duiven, die om 5 uur met noord-oostelijkt wind werden gelost. De afstand van di hokken was 628 tot 633 km. De eerste duif bereikte zijn hok op vrijdag om 18-12-39 uur en maakte een snelheid van 794.94 ter per minuut. De laatste prijswinnr kwam aan op zaterdag 14-27-18 uur een snelheid van 386.82 meter per mini De uitslag luidt: K. v. d Berg 1 Smits 2, 10, 20: S. Flippo 3, 7, 16; H. Rob 4, 23. 24; J v. Wezel 5: Ch. Seliet 6, 8, 17 H. v. d. Vecht 9, 12, 21, 22; W. de Haai 11. 15; B ter Beek 13.14; E. v. d. Hoof 18; D. Sonnega 19; K. W. v. Dokkui J. Verbaan 26. 27. Tevens hield deze vereniging een vlucht van Mnns af nn zaterdag 20 In concours waren 93 duiven, die om 11.45 uur met noord-oostelijke wind werdei gelost. De afstand van de hokken wa: 192 tot 198 km. De eerste duif bereikti zijn hok om 3-17-25 uur en maakte eei snelheid van 908.34 meter per minuut. Di laatste om 3-36-19 uur met een snelheid van 854.24 meter per minuut. De uitslag van deze vlucht is: J, G. R. Langhout 1, 5, 7; G. Roest 2, 10, 18; E. v. d. Hooft 3; J. Smits 4; K, v. d. Berg 6, 12; H. v. d. Vecht 8, 13;K. W. v. Dokkum 9; J. v. Wezel 11, 15; A. v. Hemert 14,16; B. ter Beek 17; D. Sonnega- 19. Prestatietochten in de Nieuwe Vaart Zaterdagmiddag houden de Leidse Wa- tërvrienden de traditioneel geworden prestatietochten in de Nieuwe Vaart over afstanden van 500 en 1000 m, met wed strijden over dezelfde afstanden. Door het grote succes in vorige jaren zijn ook nu vele inschrijvingen binnen gekomen. Starttijd 3 uur. Haar toon laveerde niet zelden (vooral in de toch wel heel moeilijk te vertolken levensblije Frühlings-Sonate) wat onze ker tussen de klippen van te grote fors heid en aarzelende bescheidenheid door. Maar in de Ciacona merkte men toch ook reeds een welbewust streven naar heldere vormgeving op. In de prachtige Franck-sonate ten slotte toonde Henny Ravestein zich op haar best. Het spel werd hier gaandeweg ook bevrijd van psychi sche remmingen, ten voordele van de muzikale expressie, die nu de kans kreeg, zich te doen gelden. Jan van der Meer bleek een zeèr vaar dig pianist, wiens glasheldere toon aan vankelijk te sterk domineerde. Bij Vitali en Beethoven bleef de samenwerking tus sen de beide partners nog vrij onbevre digend. Maar naarmate het spel van de violiste persoonlijker en expressiever werd (bij Franck), groeide ook de een heid van klank en bedoelen. Het applaus na het laatste werk was welsprekend genoeg. Joh. van Wolfswinkel. Leidse werd in Delft werktuigkundig ing. Mej. D. C. Lammens, Rijnkade 7 Lei den, verwierf gisteren aan de technische hoge school te Delft de titel van werk tuigkundig ingenieur. Een bijzonderheid is, dat het sinds 1921 niet meer was voorgekomen, dat een vrouwelijke stu dent de studie in deze richting met suc ces voltooide. Er was voor het resultaat van dit examen dan ook grote belang stelling. Namens de professoren kreeg_ mej. sproken door de voorzitter van de stu- iniging Leeghwater. Van alle kanten werd zij hartelijk gelukgewenst met deze voor haar zo betekenisvolle dag. Mej. Lammens is 24 jaar. Zij was prak tisch werkzaam bij de machinefabriek Den Holder en de Kon. Ned. Grofsmede rij te Leiden, in Canada en in een Brons- motorenfabriek te Appingedam. Nu zij de ingenieurstitel heeft behaald, gaat mej. Lammens bij Philips werken. Prof. ir. P. Landberg heeft mej. Lam mens geëerd om haar prestatie. „Ik heb je gedurende je studie nooit gespaard", zei hij. „Je hebt moeten meedoen met de werkplaatsoefeningen, waarbij je zelfs ook het smeedwerk hebt moeten verrich ten, wat voor een vrouw niet een licht handwerkje is. De eisen die ik stelde heb ik niet lager gezet dan die, welke gesteld werden aan je mannelijke studiegenoten. Bijwijlen heb ik je ook tot haast aange spoord. Ik wilde namelijk zo gauw moge lijk zien, hoe je je in het bedrijf zelf zou De hoogleraar wees er nog op, dat mej. Lammens haaT studie afsloot op een wij ze, waaraan menige jongeman een vooi> beeld kan nemen. „Dini, onze welgemeende gelukwensen vergezellen je op je levenspad", zo be sloot de hoogleraar. Adjudant Nieuwenstein gaat met pensioen Nog een paar dagen en dan neemt h(j afscheid. Adjudant J. L. Nieuwenstein, de man van ontspanning en ontwikkeling, gaat de Leidse militairen verlaten, om van een welverdiende rust te genieten. Dat wordt zo'n beetje alle dagen vissen. Want dat is dc hobby van de adjudant, die in en buiten dc Koksschool bekend staat als een „vader" van z(jn jongens. Tal van aantrekkelijke programma's heeft hij in de loop der jaren voor de mili tairen samengesteld, waarbij vooral de zelfwerkzaamheid werd gestimuleerd. Een voorbeeld van zijn activiteiten is het oprichten van het Kokssohootkoor, dat in september vijf jaar bestaat. Dikwijls belde de adjudant ons op, om ons uit te nodigen voor een evenement, dat hij op touw had gezet. Soms sportwed strijden, een andere keer een gezellige avond, filmvertoningen, toneeluitvoerin gen. de adjudant was van alle markten thuis. Hij beheerde ook de bibliotheek en bemiddelde bij het volgen van cursussen. Dat alles Is dus nu bijna voorbij. Op het taai Zuster Wildschut 25 jaar in Jelgersinakliniek Mej. zuster M. Wildschut hoopt op 1 juli haar zilveren jubileum te vieren in de Jelgersmaklindek te Oeg6tgeest. Al6 leidinggevend verpleegster van de dépen dance heeft zuster Wildschut zeer velen aan zich verplioht. Haar psychologische kijk op de mensen maakte haar bij uitstek geschikt voor de aan haar zorgen toever trouwde patiënten. In de oorlogsjaren heeft zij veel voor landgenoten gedaan en werden mede door haar zwijgen verschei- denen gered van de Duitse terreur. Door droeve familie-omstandigheden zal zuster Wildschut op 1 juli uitetedig

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3