,Derde man" Becker maakt nu een goede kans Subandrio wil Antwerpen inplaats van Amsterdam ethergolvenj Technici niet tevreden over Chr. beambtenbond Aparte klankzuil aan het televisietoestel Partij zal Adenauer moeten muilkorven 1 JTEITWF, l.EIDSCHE COITBANT MAANDAG 22 JU1N1 1959 Presidentsverkiezing in Duitsland (Van onze correspondent.) BONN, maandagmorgen. VAN DE DRIE kandidaten voor het Westduitse presidentschap, als op volger van prof. Theodor Heuss dr. Heinrich Lübke voor de C.D.U.- C.S.U., prof. Carlo Schmid voor de S.P.D. en dr Max Becker voor de libe rale „Vrije Democratische Partij" heeft, zoals de binnenlands-politieke situatie in de Bondsrepubliek op het ogenblik ligt, dr. Becker de meeste kansen. Dit geldt vooral, wanneer dr. Lübke niet reeds bij de eerste stem ming de absolutemeerderheid krijgt, hetgeen vrijwel uitgesloten mag worden geacht Het geldt meer nog, wanneer de conservatieve (Neder- saksische) „Deutsche Partei", die ofschoon zij de coalitiegenote is in de Bonnse regering de C.D U.-C.S.U.-kandidaat vermoedelijk niet zal on dersteunen en mogelijkerwijze zelf nog een eigen kandidaat zal aanwijzen. Seen kranten uit de provincies in Engeland Tweehonderdduizend typografén heb- en vandaag in Engeland het werk neer- elegd. Een 11Ó0 provinciale kranten lullen niet verschijnen. Bij de Lon- rnse bladen, de meeste Schotse kranten l die uit Manchester wordt wel ge- erfct. Het geschil gaat over loonsverhogingen 1 werktijdverkorting. Tóch hopen de ournalisten en het andere personeel van provinciale bladen het nieuws te en verspreiden op provisorisch ge rukte of gestencilde vlugschriften. Een grote firma, die het moeilijk bui- d en reclame kan stellen, hééft een stadsomroeper in dienst genomen. U KLM-toestel wachtte op prinses Margaret Een Viscount-vliegtuig van de KLM heeft zondagmiddag, komen- de van Amsterdam, op verzoek van de verkeersleiding van het vliegveld London Airport nog een rondje gemaakt om het veld, ten einde een Hcron-vliegtuig van de Engelse koninklijke familie met prinses Margaret aan boord, gele genheid te geven van de landings baan te taxiën. Gezagvoerder Van Weden van de KLM-Viscount had, in overleg met de Engelse verkeersleiding, de normale vijf mijl afstand tussen de voor hem vliegende Heron en het door hem bestuurde toestel in acht genomen. Het Heron vliegtuig taxiede lang zamer over de landingsbaan dan was voorzien en dit was voor de verkeersleiding aanleiding gezag voerder Van Weelcn te verzoeken de landing nog even uit te stellen en nog een rondje te maken. Ambassadeur zag niets I De Australische ambassadeur in Indo- j nesië, Lawrence Mclntyre, heeft tezamen met de waarnemend president dr. Sarto- j no. deze zondag Ambon bezocht en ver- klaard geen concentraties van Indone- J sische troepen in de Molukken. dicht bij J Nederlands Nieuw-Guinea, te hebben T gezien. Dit In tegenstelling met berlch- ten van buitenlandse bladen. Hij noem- to de de toestand beppaald veilig. Hij zeide •j echter tevens het te betreuren, dat hij geen bezoek had kunnen brengen aan ,j| het zeer dicht bij Nederlands Nieuw- Guinea gelegen eiland Ceram. Een reis daarheen had op het programma gestaan, maar werd wegens de slechte weersge steldheid afgelast. Promoties GRONINGEN. 17 juni Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift: Kwantitatieve bestudering der rou- leauxvorming van erythrocyten door re flectiemeting (sylleotometrie), N S Jan- It proefschrift: Over binaurale versterking en spraak. M Taselaar, geb G Becht te Utrecht. It op proefschrift: Onderzoek naar de ?rfelijkheld van dé bloemvorm bij pétunia. Alles hangt nu eigenlijk af van de ..Deutsche Partei". waarmede de C.D.U.-C.S.U. thans zeer intensieve on derhandelingen voert om te trachten haar voor dr. Lübke te winnen De „Deutsche Partei" zal echter pas op 27 juni, zéér kort dus voor de presidents verkiezingen, op een partijcongres in Brèmen over haar houding ten opzichte van dr. Lübke beslissen. Zij zet intussen dé C.D.U.-C.S.U. onder sterke politieke druk én zal zich ongetwijfeld voor de 21 mandaten in de „Bundesversamm- lung" (van 1.034 kiesmannen, die de pre sident moeten aanwijzen) door de rege ring ZAvaar laten bétalen. Het is helemaal niet uitgesloten, dal di Adenauer, teneinde de „Deutsche Par tei" achter de Lübke-kandidatuur te krijgen, het vrijkomende ministerie van landbouw, voedselvoorziening en bos wezen aan een D.P.-politicus zal moeten toeAvijzen. Men hoort in Bonn in dit ver band de naam noemen van de D.P - voorzitter en vroegere premier van Ne- dersaksen hij verloor het premier schap enkele Aveken geleden aan de so cialist Heinrich Kopf Heinrich Heli- Lukt het de C.D.U.—C.S.U. niet de 21 stemmen van de „Deutsche Partei" te kopen een ander woord is er wel niet voor dan heeft de partij var Adenauer in de „Bundesversammlung 517 van de 1.034 mandaten, drie te nig dus voor de absolute meerderheid ei) vooropgesteld, dat alle kiesmannen ook inderdaad komen. Men rekent op een absentie van ongeveer 5 procent. Dit is ook een reden-op-de-achtergrond, waarom bondskanselier dr. Adenauer er eigenlijk helemaal niet vóór wa Berlijn als plaats voor de bijeenkomst der „Bundesversammlung" te laten aanwijzen. DE OOSTDUITSERS Naar men weet, hebben de Oostduitse communisten gedreigd met represail le-maatregelen tegen het verkeer naar Berlijn, wanneer Bondsdag-president dr. Eugen Gerstenmaier er inderdaad toe zou besluiten om de „Bundesver sammlung" naar Berlijn te ontbieden. Zij behoeven daartoe het Berlijn-verkeer niet eens te blokkeren. Zij kunnen 'o.v. beslissen om van een bepaalde datum Het was een vreemd moment in Toronto. De in Canada populaire „Vereniging van de Ver. Naties" had geld ingezameld; voor dat geld had men een vrachtauto ge kocht die in Mexico als studie centrum dienst moest gaan doen. Op plechtige wijze zouden de sleuteltjes van de auto door me vrouw Majorbanks worden over gedragen aan de Mexicaanse ambassadeur in Canada, de heer Rafael de la Colina. En net op dat plechtige ogenblik had de wind een speelse bui, waardoor de Canadese vlag over het hoofd ■van de geefster werd geda- peerd. Nu kreeg de plechtigheid iets oosters. T\E INDONESISCHE minister van bui- tenlandse zaken, Subandrio, heeft gisteren in Djakarta de mogelijkheid geopperd, dat Brussel en Antwerpen de grote maAvkt voor Indonesische voort brengselen zullen worden in plaats van Amsterdam. Hjj was teruggekeerd van een wereldreis van twee maanden. Inmiddels zijn de eérste 3000 kisten thee rechtstreeks uit Indnestë naar Ant werpen verscheept. Zij Avorden In augus tus daar verwacht en In september ge veild In Antwerpse handelskringen be rekent men, dat een vaste theemarkt Antwerpen een voordeel van f 57 min. zou opleveren. Er zijn onderhandelingen gaande OA'er rubber, koffie en palmolie. De Indonesische premier Duanda heeft medegedeeld, dat minister Sudibjo In Tokio een boodschap van het kabinet aan Sukarno heeft overhandigd Deze bevat drie voorstellen in verband met de weigering van de grondAvetgevende vergadering om Sukarno's plan voor te rugkeer naar de revolutionaire grondwett van 1945 goed te keuren. Volgens het leger te Djakarta hebben 800 man van de Daroe-I-Islam In Atjeh zich bij de regeringstroepen aangeslo- Tegenspraak Het hoofd van de vooriiichtingsdi' van het Indonesische leger, majoor Har- sono, heeft heden te Djakarta volgem A.P. tegengesproken, dat luitenant-gene raal Nasution, chef-staf van het leger, buitengewoon afgezant naar presided Sukarno zou hebben gezonden met het voorstel een militaire regering te vormen met Nasution als premier en minister van verdediging. Hij bevestigde daarentegen, dat Djuanda een lid van de militaire in lichtingendienst met persoonlijke bood schappen naar Sukarno had gezonder. Harsono zeide, dat het leger niet naar de macht streeft, doch voegde er aan toe, dal Nasution zelf wel de Aven6 heeft te ken nen gegeven van een actieve rol te wilden spelen in het bestuur van het land door de benoeming van enkele officieren op belangrijke posten. af niet meer dan b.v. vijf auto's aan de grensposten tussen de Bondsrepubliek en de z.g. „Duitse Demokratische Repu bliek" te controleren en af te handelen Dan zou er In een minimum van tijd een enorme file auto's ontstaan en zou den de meeste kiesmannen niet meer op tijd in Berlijn aankomen. Nu Berlijn dus is gekozen, moeten de kiesmannen door de lucht (met bui tenlandse vliegutlgen, want „Lufthan- sa"-toestellen mogen niet over de Oostzone vliegen uit alle oorden van Westduitsland naar Berlijn worden gebracht. De Bondsdagleden zijn dat geAvend, de 519 afgevaardigden der odeelstaat-landdagen ((vaak afkomstig van het platteland) voor een deel niet. Deze plattelanders hebben nog nooit gevlogen en sommigen zulien ook nooit willen vliegen. Dat zou be tekenen, dat een aantal k niet in Berlijn zou verschiji C.D.U.-C.S.U. heeft alle stemmen hard nodig voor dr. Lübke. Maar zelfs als ze alemaal komen er de „Deutsche Partei" zou blijven wei geren de Lübke-kandidatuur te onder sbenen af een eigen Kandidaat opstel len, krijgt dr. Lübke bij de eerste stem ming niet de absolute meerderheid Deze wordt bovendien niet berekend naar het aantal aanwezige kiesmannen, maar naar de helft van het kiescollege, ONTSTEMMING En zelfs onder de C.D.U.-C.S.U.-ers zal vermoedelijk een klein percentage kies mannen zijn, dat achteraf nog zijn ont stemming zal willen uiten cente Adenauer-affaire en dr. Lübke zijn stem zal onthouden. De stemming Is immers geheim en niemand kan hei controleren. Dan komt het tot een tweede en eventueel een derde stemming Te verwachten is, dat alle andere par tijen (Deutsche Partei, Sociaal Demo craten, Vrije Democraten, Vluchtelin- genpa.rtij en de „Bayernpartei", die op grond van haar positie in de Beierse Landdag 6 kiesmannen naar Berlijn stuurt) zich dan achter één kandidaat zullen stellen. De „Deutsche Partei", de Vluchtelingen- partij en een deel van de Vrije Demo craten willen de socialist prof- Carlo Schmid niet. Zij willen een „burgerlijke" kandidaat. Prof. Carlo schmid werdt dus naar alle waarschijnlijkheid niet de eenheids-kandidaat der niet-C.D.U,- C.S.U.-partijen. Mogelijk is zelfs, dat de S.P.D. de Schmid-kandidatuur intrekt en zich achter de „derde man", de li beraal dr. Max Becker, stelt aieen maar om te verhinderen, dat de C.D.U.-C.S.U -kandidaat, dr. Lübke zou worden geko- Dr. Becker zou vermoedelijk ook nog en kele stemmen uit het C.D.U.-C.S.U.- kamp krijgen van de Heden, die nog met dr. Adenauer willen „afrekenen" voor zjjn spel met de eigen president kandidatuur. Als daarbjj dan nog enkele D.P.-stemmen zouden komen, die de C.D.U.-C.S.U. kwalijk nemen, dat bü dr. Lübke kandidaat hebben gesteld, dan Is de verkiezing van dr. Max Becker tot wteede president van West-Duitsland hoogst waarschijnlijk. Wordt de regering thans actief, dan kan ook in sommige onderlinge verhou dingen meer klaarheid komen. Zo heeft prof. Romme ontdekt, dat libéralen en socialisten een „broederlijke ras- en wasechte pershetze" ontketenden tegen het ministerie van maatschappelijk werk, culminerende in „demagogisch najouwen". Wel erkent hij, dat deze „hetze" noch de liberale partij, laat staan de liberale fractie, laat helemaal staan de liberale ministers aansprakelijk zijn. Maar, zo vervolgt de KV P-leider„in ieder geval is ook dit fervente liberaal-socialistische samen gaan bij de ouverture van het kabinet- De Quay toch wel opmerkelijk". „Toch wel opmerkelijk" kan men het achten dat de politieke maestro uit Bloemen- daal, terwijl in zijn eigen partij en vak beweging nog zoveel heimwee naar de vroegere brede basis leeft, nu de zaak omkerend andere associaties sug gereert. Dit wringen-bij-voorbaat aan de nieuwe regeringsbasis, hoezeer nog tamelijk onschuldig, vormt een goede aanleiding om een verwachting ui spreken. Deze: wie dit soort agitatie voert zal en van de liberale fractie en van de ministers minder lijdzaam ge duld ondervinden dan onder vroegere brede-basis-kameraden gebruikelijk was (Els. Weekblad) De Dalai Lama heeft zaterdag op een persconferentie verklaard, voorstander te zijn van een gesprek tussen premier Nehroe van In^i-a en premier Tsjoe En- Lai van eommuriistisch China, om té trach ten een oplossing voor het Tibetaanse vraagstuk te vinden. (Advertentie) Die jaren kunt U nooit van U afschudden... Rheumatische Pijnen wel! Regelmatig Kruschen nemen. De kleine dagelijksè dosis Kruechen doet Avonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale iutverende organen tiger werken op de bloed- deze Aveer krach- worden alle onzuiver heden in Uw bloed - Oorzaak van uw lij den en pijn - vanzelf afgevoerd, langs na tuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking ondervinden. LACH EN VERDUBBEL het genoegen, dat U hebt van een motor die in tip-top conditie verkeert. Esso Extra Motor Oil smeert perfect bij alle motortemperaturen en heeft ongekende anti-slijtage eigenschappen. Dubbel genoegenU rijdt extra prettig en extra zuinig! Ook voor het tanken even denken I Goed zo, stop bij Esso, want MET ESSO BENT U BETER UIT! Teveel functies in een hand (Van onze eociaal-economdsohe redactie) De christelijke technici, georganiseerd in een beroepsgroep van de Christelijke Beambtenbond, zijn niet tevreden over de plaats, die zij innemen Sn die bond. „Wij krijgen niet de aandacht, die aan ons moet worden besteed", zo luidde de klacht, die zaterdag op de tweejaarlijkse algemi In juli toeslag havenarbeid Langdurig overleg va nde scheepvaart verenigingen in Rotterdam en Amster dam heeft de mogelijkheid geschapen een tariefdervingstoeslag de lonen havenarbeiders meer in overt stemming te brengen met de typische aardheid van het bedrijf Dit Averd medegedeeld op de zaterdag te Amsterdam en Rotterdam gehouden le denvergaderingen van de bedrijfsgroep Haven van de Nederlandse Bond vervoerspersoneel. Goedkeuring van het college van rijks bemiddelaars wordt op zo korte termijn verwacht, dat de tariefdervingstoeslag de eerste week van juli gerealiseerd kan Avorden. De toeslag zal zijn zeven procent va thans feitelijk betaalde lonen (inclusief 3,10 huurtoeslag) en wordt beschouwd als een methode, successievelijk te komen tot aanvaardbare tarief- en/of prestatie regelingen, in te voeren in nauAv overleg met de betrokken ondernemingen, scheepvaartverenigingen Noord en Zuid en de vakorganisaties. Met inpassing van de toeslag kaï dus de vergaderingen van de NJ3.V., de thans geldende c.a.o. voor havenarbeidei toezichthouders en technisch personeel opnieuw per 4 juli tot 31 december 1960 worden afgesloten. Prins te Dokkum. Verlies f 21 (v.j. winst f 11.812); thahs verliesgevend stadium voorbij; verhoging van m schappelijk kapitaal van f 1 miljoen f 2,5 min. voorgesteld en creatie f 9000 prioriteitsaandelen benevens kering van f 5000 totaal op oprichters- beAvijzen, waarmede deze zullen Boek over Edens rise and fall Randolph Churchill, zoon van de Britse oud-premier Sir Winston Churchill, heeft een boek geschreven over oud-premi Eden, waarin hij diens „zorgvuldige, goed geordende opgang" en „rampzalige val beschrijft. Het boek is vandaag in Londen gepubliceerd onder de titel „The Rise and fall of Sir Anthony Eden". Volgens Randolph Churchill zou Eden* premierschap ook van korte duur zijn geweest als hij niet wegens zijn ge knakte gezondheid na de Suez-affaire had moeten aftreden. „Zelfs voor het Suez-avontuur had hij veel collega's, die meende dait hij niet opgewassen was tegen zijn taak en dat hij zo spoedig en zo vriendelijk mogelijk zou moeten wor den vervangen door iemand met een krachtiger politiek gestel". „Na Suez Avas dit meer dan ooit waar", schrijft hij. Voorts meent hij dat men er verkeerd aan zou dpen als men emotio nele sympathie voor Eden ZAvaarder zou laten wegen dan „de onvergelijkbaar grotere schade die aan het land was toegebracht". Randolph Churchill vraagt zich af, waar om Eden niet op de hoogte was van de plannen voor de Israëlische aanval op Egypte in de herfst van 1956, die tot het mislukte Brits-Franse ingrijpen leidde. Eden heeft steeds met nadruk ontkend dat hij op de hoogte geweest zou zijn. en Churchill twijfelt niet aan zijn woord. Maar zo schrijft hij, „het is de plicht van een Britse premier die zijn land in een oorlogshandeling betrekt, om te we ten Ava-t er gaande is. „Misschien gaf hij, gezien zijn diploma tieke opleiding, er de voorkeur aan om niets te weten of vonden sommige van zijn collega's het beter dat hij niets wist?" Randolph Churchill knoopt hier aan de overweging vast, dat het misluk ken van het Suez-avontuur mogelijk voor een deel het gevolg van deze on- Avetendheid van Eden ls geAveesi. Kerala. In de Indiase staat Kerala is de ist nog steeds niet geheel teruggekeerd. Bij relletjes Averden zaterdag twee leden i de Congrespartij, die in de oppositie doodgestoken. vergadering van de beroepsgroep werd geuit in Utrecht. Op voorstel van de af deling Eindhoven zal de positie van de christelijke technici in de Beambtenbond opnieuw worden be keken door het bestuur van de beroeps groep en het hoofdbestuur van de Be ambtenbond. De voorzitter van de NCBB, J. M. Harthoorn, zegde ter vergadering voor dat overleg alle medewerking toe. De kwestie kwam bij de bespreking van het bestuursbeleid aan de orde, toen de afgevaardigde van de afdeling Eindhoven, D. Stoffels, zei „terneergeslagen" te zijn de gang van zaken in de Beambten bond. „Werkt de NCBB wel efficiënt?" vroeg hij zich af. De afgevaardigde had grote bezwaren tegen de cumulatie van functies in de Beambtenbond. Als voor beeld haalde hij de "positie van de secre taris van de beroepsgroep technici, S. Vogelaar uit Rotterdam, aan. Hoe kan onze secretaris voldoende aandacht aan de behartiging van onze belangen beste den als hij daarnaast nog 52 andere func ties heeft te vervullen in besturen, com missies en publiekrechtelijke bedrijfsor ganen? aldus de afgevaardigde. Hoe kan iemand secretaris van een beroepsgroep technici zijn en daarnaast zittel hebben in commissies voor schaal- en schelpdie ren. pluimvee en eieren en dergelijke en van al die zaken ter dege verstand heb ben? Op deze wijze gaat het fout met onze organisatie, meende de afgevaar digde, die pleitte voor spreiding van ver antwoordelijkheid in de vakbeweging, teneinde meer leven in de brouwerij te krijgen. De voorzitter van de beroepsgroep, C. Boer, merkte in zijn openingswoord op, dat vele jongeren terugdeinzen voor aan sluiting bjj een bond, die ook anderen dan technici organiseert. Dit mag een waar schuwing zün voor ons technici tegen het organisatorisch verdwünen en ondergaan in andere groepen, meende hij. De heer Boer vroeg aandacht voor ver sterking van het jongérenelemént in de organisatie, voor meer overleg en samen werking tussen academici en de niet- academdsch gevormd; ingenieurs en voor de te verwachten toename van het tech nisch middelbaar onderwijs in de komen de tien jaar, die uitbreiding van de be staande accommodatie zal vergen. Over de Europese samenwerking zei hij „Wil Europa een rol blijven spelen ten aanzien van de verhoudingen tegenover andere werelddelen, dan is binnen haar grenzen een nauwere samenwerking in het algemeen en zeker met betrekking tot de ontwikkeling van het technische intel lect nodig. Het ligt voor de hand dat daartoe een wederzijdse vergelijking en erkenning van de opleidingsnormen nood zakelijk is". De beroepsgroep herkoos de bestuurs leden K. D. Henstra, D. Schouten en R. H. Siemens en koo6 D. Stoffels uit Eind hoven in de bestuurevaoature, ontstaan door het bedanken van het bestuurslid C. H. B. Holst. Ook voorzitter C. Boer werd herkozen in zijn functie. Ir. H. Wit tenberg uit Voorburg behandelde ten slotte het onderwerp „ruimtevaart". Zoals ik u beloofd heb, gaan we nu eens praten over een tweede luidspreker ofwel een aparte klankzuil aan het televisietoestel, bedoeld om het geluid beter door de kamer te verspreiden en het voordeel heb bende dat het geluidsvolume kleiner kan zijn. Mijn briefschrijver uit Rhoon vraagt hiervoor aandacht, want het lijkt hem het beroemde ei van Columbus om aan het veel te harde televisiegeluid te ontkomen. „Een kennis van mij", zo schrijft hij, eigen geluidsinstallatie en wanneer „heeft vlak bij de plaats Avaar hij ge- daarop een andersoortige luidspreker woonlijk zit om naar de televisie te wordt aangesloten, kan die installatie kijken, een tweede luidspreker opge- gemakkelijk vernield worden, hangen. Omdat een gewone luidspreker Het is dus zaak om, wanneer U tot minder mooi is, nam hij een kokerluid- geluidsspreidiug wilt overgaan (en dat spreker, die met een achterschildje op zichzelf kunnen we van harte aan- aan de muur gehangen, de indruk bevelen) eerst overleg te plegen met maakte van een schemerlampje. Het ef- de leverancier van het toestel en hem fect Avas leuk: toen wij tijdens een de aansluiting te laten verzorgen. Dan uitzending de kamer binnenkwamen bent u safe en kunnen er geen ongeluk- viel het ons op hoe zacht het geluid ken gebeuren. Dit is echt geen werk Avas, terwijl het toch voldoende bleek voor amateurs. U zoudt er uw toestel te zijn. In een prijscourant zag ik, dat mee kunnen verspelen, dergelijke kokerluidsprekers niet zo 0m de kosten behoeft U het niet te verschrikkelijk duur zijn." laten> wanneer u een klankzuiltje wilt Kijk, dat is nu eens een toegewijd en aanschaffen kost de aansluiting door ijverig man, deze lezer uit Rhoon: hij de vakman niet veel. heeft zelf geen televisietoestel, klaagt ook niet over hinder van televisiege- geluid dat uit huurwoningen komt en geeft zich toch de moeite om ten bate wat hij een „kokerluidspreker" noemt. Toch kunnen wij deze tip niet der meer doorgeven, want wat c lezer niet kan weten omdat bij zelf geen toestel heeft: er zit wel gevaar aan bet zelf monteren van een tweede luidspreker of, om officiële naam te r of hoekpaneel. Inderdaad, het is een groot nadeel, heelJ erg aangrijpende zAverversUedjec, dat het geluid van de televisie in feite dje hij als een gewoon mens gekleed de verkeerde kant opgaat. Het komt zelf rjjmde en waarbij Johnny Steg- nl. van opzij en van achteren uit het gerda de melodietjes schreef, toestel en slaat dus tegen de muur, eer Na de oorlog zag men hem lange tijd het de kamer in gaat. Dit is een van niet terug.... zeker erg ver aan 't de oorzaken, waarom het volume ge- zwerven, hebt u misschien wel eens ge woonlijk te groot wordt genomen. daoht. En bij verrassing dook hij toen Leidt men nu het geluid via een twee- weer op in Tom Manders-programma's de luidspreker dieper de kamer in, dan voor radio en televisie. Altijd nog in komt men met veel minder volume die merkAvaardige sleetse kleding, toe en bovendien geniet men meer van Intussen was hij niet zo bar ver weg het góed-verspreide geluid. en zwierf hij ook niet langs 's heren Maar informaties op dit gebied leren wegenwelnee, hij zat op een stoei van fluweel als een ijverig geldverdie- ner bij een grammofoonplatenmaat schappij. De zwerversplunje hangt ergens ln een kast en de weeë zwerversliedjes zitten in zijn hoofd. Tot er weer eens een avondje opgetreden moet worden Die Frans toch! Frans van Schaik De wereld wil bedrogen zijn. Ach ja, een beetje romantiek hoort er bij en het is best prettig, daar tegenaan te kijken en vooral niet er doorhéén. kent allemaal wel Frans van Schaik, „de zingende zwerver". Vóór de oorlog al trad hij overal op in een ien jas en een broek vol gaten, rode zakdoek om de hals en een rare strooien hoed op. En dan maar liedjes zingen bij de gitaar, dat klankzuiltjes de handel zijn en dat men bepaald niet zelf moet gaan experimenteren met het aanbrengen van een tweede luid spreker, hoe dan ook. Elk soort televisietoestel heeft zijn anavond Leervak televisie in Ver. Staten de C.D.U.-C.S.U. werkt in Bonn op volle toeren om de nieuwe er nu wel bijzonder pijnlijke contro verse AdenauerErhard uit de we reld te helpen. Zoals bekend, heeft Erhard, de West- aitse vice-kanselier, gedreigd „het niet .eer te nemen", nadat Adenauer zich via de New York Times opnieuAv inder gunstig over zijn vice-kanselier had uitgelaten. In partijkringen te Bonn denkt men m een motie van vertrouwen van de Bondsdagfractie in Erhard of aan een rief van Adenauer, waarin waarborgen orden gegeven voor het uitblijven van srdere denigrerende opmerkingen. Mo st conflict, In enkele bijeenkomsten wordt de kwes- e of brief moet dienen als oplossing van e besproken: hedenmiddag de fractie- iding, morgen de gehele fractie. Het partijhoofdbestuur komt in juli bijeen Al deze activiteit demonstreert duids- dijk, dat het niet langer om een persoon lijke kwestie gaat, doch dat de West duitse regeringspartij verwikkeld is in de ernstigste crisis, die zij tot dusverre doorstaan heeft gekregen. Intussen zivijgt Adenauex niet. Binnen kort Avordt opnieuw een interview ge publiceerd Ditmaal in de Seripps-Howard bladen en „Paris Match". Ook de Columbia Broadcasting Systém ad een exclusief interview met de be jaarde kanselier. De volgende uitspraak Adenauer werd geciteerd Frankrijk en Canada kregen filmprijzen De Eurovisie-filmprijzen zijn in Can nes toegekend aan Frankrijk en Canada. De Franse speelfilm (speciaal voor tele- O Van de NCRV horen we vanavond visie gemaakt) „Een eenvoudige geschie- veel muziek. Tussen 8 en 8.30 uur ro denis" stak ver boven de andere bij- mantische klassieke werkjes op de dragen uit. Dit is geen wonder, want grammofoonplaat en om half negen het de Fransen zijn over de gehele wereld tweede internationale jeugdconcert. vermaard om hun speelfilms. Ditmaal treedt Willy Hannusohke op met zijn Rias-Jugendorchester uit Ber lijn, da<t Divertimento in D en Concert rondo in D van Mozart speelt. Om 9.10 uur is er weer een gesprek tussen diri genten en om 10.15 uur nog wat vrolijke muziek door het orkest van Mas Bakker. 0 De AVRO begint om 8.05 uur met een „vakantieprogramma" door het Cosmopolitaim-orkest, om half negen houdt mr. Joh. K. M. Mathuizen weer v auicmawiac oun een criminele causerie, om 9 uur zingen worden regelmatig lezingen gehouden Teddy en Henk Soholten en om half over televisie, watrbij vSoral prosram- ;ien concerteert het Omroeporkest je- ma-planning, produktie ten regie aan de >e"? d°" Se Italiaanse gastdmgent orde komen. Naar Amerikaans inricht FulvM Vmhii». U kunt dan luisteren is hierover zeer veel te onderwijzen. ?aar Fau,rè' want televisie betekent daar een van de bussy Blzat' h"? alf If™' ?aa pijlers van handel en industrie. Boven. n0& avondje uit m Noordwtjk, dien is het een ingewikkelde commer- b» "olijke muziek en zang. ciële instelling van de bovenste plank j en alles wat dollars kan opbrengen is Li OS Uit het buitenland voor de Amerikaan van het hoogste be- T lang' 0 Werken van Wagner, Leoncavallo en Richard Strauss kunt u beluisteren in een concert door het BBC Schots orkest en solisten, gedirigeerd door mr. Charles Mackerras, dat Avordt uitge voerd tussen 8 en 9 uur over de Engelse zender op 434 m. 0 De solisten van het Antwerpse Bach-gezelschap kunt u onder leiding van concertmeester Georges Octor ho ren in composities van Haydn en De Croes in het programma van Brussel Vlaams, om 8 uur en op 324 m. 9 Maar u verlangt naar een goed symfonieconcert? Schakelt u dan om 7.30 uur in op het Duitse programma 309 m of 971 kHz. U hoort dan orkest en koor van de NDR, gedirigeerd door Wilhelm Schüchter, in werken van Roussel, Mozart (vioolconcert in B, so list Detlef Krauss), Brahms en Beet hoven. Programma voor morgen DINSDAG 23 JUNI 1959 Hilversum I, 402 m. 7-16 kc/s. KRO: 7 00 N-ws 7 15 Gram 7.30 V d jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgengebed en lit kal 8 00 Nws 8 15 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Waterst 9.40 Schoolradio 10.10 V d kind 10.25 Licht baken, caus 10 40 Gram lil.00 V d vrouw 1130 Gram 11.50 Als de ziele luistert, caus 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Me- tropoie-ork en solist (12 3012 33 Land- en tuinbouwmeded12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 PlatennieUAve 13.30 Lich te muz 14.00 Kamermuz 14.35 V d vrouwen v h land 14.45 Kaoierork en soliste 15.35 Operette-muz 16.00 V d rieken 16 30 Zie- keniof 17 00 V d jeugd 11.40 Beursber 17.45 Re ge ri ngsuitzRijksdelen Overzee: Regering stemt in met reclametelevisie De regering heeft zich in beginsel uit gesproken voor het maken v*n reclame via de televisie. De minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, zal na overleg met verschillende instanties een nota doen opstellen. Mr. IJ. Scholten, de nieuwe staatssecretaris van ondérwijs, zal hierbij een belangrijke rol spelen. Daarna zal de nota aan de Staten-Generaal wor den voorgelegd. „Ik ben de voorzitter van de C.D.U. en zal dat blijven. Als ik de verkiezings campagne in 1961 leid als kanselier en partijvoorzitter, en als ik de verkiezin gen win, dan zal mijn stem ongetwij feld meetellen bij de vorming van de volgende regering. Ik heb nu de zaken tien jaar lang geleid en als ik dat in 1962 ook nog doe, dan is het twaalf jaar en dat is genoeg". verAvachting van Adenauer, tot na de verkiezingen van 1961 in functie te blijven, dwingt de C.D.U.-C.S.U. ertoe haar partijvoorzitter de muilkorf aan te leggen en hem te verbieden nog één Avoord over de opvolgingskwestie en de geschiktheid der eventuele kandidaten te spreken. Uiteindelijk is het de parle- mentsfractie die daarover heeft te beslis- StatutenAvijziging C. Hoyng N.V. De aandeelhoudersvergadering van C. Hoyng N.V. heeft de statutenwijziging tot verlaging van het maatschappelijk kapitaal van f2,5 miljoen tot f 1,5 mil joen en (door intrekking A'an f0,75 min nimlnaal ingekochte eigen aandelen) van het geplaatst kapitaal van fl,5 min. tot f 0,75 min. Deze intrekking werd mo gelijk door liquidatie van het belang in de N.V. Koninklijke Plateelbakkerij Zuid-Holland te Gouda. Dank zij bezui nigingen waren de financiële resultaten over ha tafgelópen boekjaar iets gunsti ger. Wimbledon 19 25 Tour de France 1959 19.35 Gram 20.00 Idem 20.15 Holland Festi val 1959: Radio Fhilharm ork koor en 15—21 45 Gram) 22 46 Avondgebed 7.00 Nws 7 10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7 Dagopening AVRO: 8.00 Nws 8 15 Gran De groenteman 9.15 Gra 13 20 Promenade-o rk en solist 13 55 I ber 14 00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam ls Cox, hoorspel 14 30 Gram 1440 Schoolradio 15 00 Vocale polyfone W«- 17 30 Nws 16 15 Pianospel 18 30 Lichte ,3 55 Paris vous parle 19 00 Gram OO5 Gram hoorspel 22 00 Gram en piano 23.00 Nws York 23.17 New 23 2224 00 Gram. ogr. NTS: 20.00 Journaal en 20.20 Filmprogr 21.00—22.30

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7