MATHESIS" GAAT BOUWEN AAN DE KAGERSTRAAT Op terrein van 8570 m2 Toneelcursisten toonden wat ze waard zijn School Pieterskerkgracht is uitgewoond en veel te klein Victor Lens metselde siersteen voor Leids dierenasiel op grens van Zoeterwoude «IEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 22 JUNI 19.59 Agenda voor Leiden De kleine Burcht, 8 uur: jaarvergade ring groep Leiden organisatie van Scheidsrechters. Wilhelminabrug, 1.55 uur: vertrek ex- ursie K. en O. naar de Grofsmederij. Gebouw Prediker, 8 uur: evangeli- ijl istiebije en komst, spreker de heer Rot- Turk, 8.15 uur: jaarvergadering Leid- ie kunstkring „Voor Allen". Gebouw Het Groene Kruis, Middel- veg, 8 uur: ledenvergadering. Schouwburg, 8.15 uur: Holland-Festi- ral, balletvoorstelling van Het Neder- ands Ballet onder leiding van Sonia ifGaskell. Rijksherbarium, Nonnensteeg, 7.15 ur: excursie Natuurhistorische ver eniging naar Clusiustuin. Woensdag Kerkzaal academisch a 12.50 tot 1.20 uur: midd lljkomst. Koor Pieterskerk, 7.30 l 'ondge- Loge-gebouw Steenschuur, 8 uur: n O.-lezing over Nederland nadert z voltooiing. De kleine Burcht, 2.30 uur: ledenv gadering Horecaf. Geref. jeugdhuis, 8. uur: concert Hen- nie Ravestein, vioolen Jan van Meer, piano. Donderdag De kleine Burcht, 8 uur: Leidse ve |j|ging van Postzegelverzamelaars, Ie ^-ergadering. V r jj dag Rapenburg 65, 11.30 uur: openin; restaureerde clubgebouw van VA' Zaterdag Stationsplein, 1.50 uur: vertrek „Het Nederlandse portret j Bierlap. De Lakenhal, 2.30 uur: K. en C ,Het Nederlandse portret sinds Casino (2.30, 7 )j Galore' (14 jaar). Trianon (2.30, 7 {Parijs (18 jaar). 1 Lido (2." Films en 9.15 uur): i 9.15 i ir): Donker Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes Fr van J. C. Nieuwenhuizen en A. A. van HouwelingenPaulus Gerardus Ma ria, an van L. A. van der Drift en J. T. M. te Riele; Wilhelmina Maria Frederika, d>r van H. Ouwerkerk en A. M. Lange; Johannes Cornells, zn van S. Schiebroek en J. C. van den Brink; Yvonne Christina Margaretha, dr van M. J. E. Ohlensohlager en A. M. Olsson; Raymond Michel, zn van J. A. Hankart en C. BronRobert, zn van H. A. Moorhoff en M. Wijntjes; Gerardus Martinus, zn van J. van Dij'k en R. Liboehant. Gehuwd: J. M. van der Veen en A. HuijsmanH. J. Havenman en A. J. F. van de Scheur. Nieuw rentegamma In verband met de gedaalde rente op de geldmarkt, met name van kasgeld leningen, heeft de regering een meer uit eenlopende overgang tussen de geld marktrente en de toelaatbare rente van langlopende leningen van lagere publiek rechtelijke lichamen voorgeschreven. Als toelaatbare rente zal gelden bij een ge middelde looptijd van: tenminste 1 jaar doch korter dan 3 jaar 2%°/o, 3 tot korter dan 5 jaar 3VsV«, 5 tot korter dan 7 jaar 3%Vo/ 7 tot korter dan 10 jaar 4°/o, 10 tot korter dan 15 jaar 415 jaar of langer AVi'l: Leidse Jeugdactie |E STICHTING Leidse Jeugdactie, die de laatste jaren in een aantal lessen ook aandacht besteedt aan het toneel, had voor zaterdag een slotavond georganiseerd in de grote zaal van het Leidse Volkshuis, waarop de jongelui, die hadden deelgenomen aan de cursus dramatische vorming het jeugdwerk, voor een talrijk publiek enkele vormen van toneel naar iren brachten. Vöoral het gedeelte voor de pauze was zeer boeidend. De docenten, mevrouw A. van Vriesland-Canivez, Jan. Chr. Bartelsman en Joop Koevoets, kunnen met voldoening terugzien op het werk, dat zij in het afgelopen seizoen hebben verricht. .15 uur): Ontvoerd de contra-spionage (14 j tor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ik het mijn dochter? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 èn 9.15 uur): Brigade des doods (14 jaar); donderdag: Liebe, Tanz und 1000 Schlager. )r Apotheken n( De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Tot hulp der (|j Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. De j apotheek te Oegstgeest is doorlopend Jj geopend. Tentoonstellingen Ijl Academiegebouw Rapenburg: tentoon stelling van werken van drie Haagse kunstenaars, tot eind van deze maand. De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus. Musea, instituten, leeszalen Academisch Historisch Museum Rapen- burg 73; elke dag geopend van half 10 j' half 1. uitgezonderd op dinsdag en vrijdag ,nJ van 2 tot 5 uur. aj Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag J geopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 nj| (na 1 april tot 5 uur). J Geologisch en mineralogisch musi 'l Garenmarkt lb: elke dag geopend va tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen lij tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmaker- J steeg 16a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26. elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 Contactbureau Rapenburg 6: op vrijdag geopend v tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag vai tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot Inlichtingenkantoor V.V.V., Steensti lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bit theek Reuvens, Plantage 6': maani dinsdag en donderdag van 4 tot 5,30 woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 en vrijdag (speciaal voor de grotere jeu van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Academiegebouw, Rapenburg 73- elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en v tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmi Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend van 1 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-wester3C volken, Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5. uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot NU VANDAAG de verkoop van grond aan het Koninklijk Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix te Leiden de gemeenteraad is gepas seerd, verwacht het bestuur, dat aan het eind van dit jaar de eerste paal voor de fundering kan worden geslagen. „Mathesis" heeft al lang plannen om het uitgewoonde gebouw aan .de Pieterskerkgracht te verlaten, en de gemeente liet zich ten aanzien van een plaats voor een nieuwe school uit eindelijk dan ook niet onbetuigd, maar er is nogal wat tijd verlopen voor dat de gemeente in het bezit kwam van de grond aan de Kagerstraat in het Leidse Houtkwartier. Het terrein moet nog bouwrijp worden gemaakt. Wordt de voorgestelde spoed betracht, dan kan nog dit jaar met de fun deringswerkzaamheden worden begonnen. Voor het uitvoeren van het gehele project denkt de architect anderhalf jaar nodig te hebben, zodat de opening van het nieuwe Mathesis in de loop van 1961 tegemoet kan worden gezien. jor afgestudeerden, iandag, woensdag en 10 tot 12.30 en van 2 Wij hebben het bestuur en de directie an deze van, 1785 daterende onderwijs- instellinig (volgend jaar bestaart Mathesis 175 jaar) gevraagd, ons over de plannen te lichten. Wij kregen naar aanleiding aarvan een beschrijving, die wij hier in aar geheel laten volgen. Als eerste huisvesting van Mathesis vinden wij vermeld een tekenzaal boven de Rijneburgerpoort, in 1796. In de felle M- van 1795 hadden de Franse sol daten die in deze poort waren gelegerd groot deel van het hout/wenk afge broken en opgestookt. De regering van stad liert deze zaal herstellen en kende het gebruik toe aan Mathesis Scientiarum Genitrix. De Stadstekenacademie (thans Aemula Naturae") maakte echiter ook aanspraak op de tekenzaal en in 1802 ontruimde Mathesis deze huisvesting. De kroniek vermelidt niet, waar andere ruimte gevonden werd, maar meri ziet hieruit, dat reed6 meer dan 150 jaar ge leden de huievesting van het Genootschap zorgen baarde. Dit is eigenlijk altijd zo ;ebleven. De tegenwoordige huisvesting is het ge bouw, waarin tot- 1915 de gemeentelijke H.B.S., than6 Rembrandt-Lyceum, was ondergebracht. Een deel van dit complex wordt gevormd door de oude „Latijnse School", aan de Lokhonststraat, met prachtige gevel, maar niet geschikt moderne school. In 1915 werd dit ge bouw dat al jaren tevoren was afgekeurd, door de H.B.S. verlaten, als ongeschikt door te weinig licht en lucht. Voor technisch onderwijs was het natuurlijk ook niet geschikt, maar bij gebrek aan beter 'is het nog in gebruik bij M.S.G. In de loop der jaren is M.S.G. groter geworden, zodat er nüpend gebrek aan ruimte is. Dit gebouw wordt thans zowel iverdag als 's avonds intens gebruikt. 5 Avonds is de bezetting zo zwaar, dat •erscheidcne klassen een ongunstig roos- er krijgen, waardoor vele leerlingen meer avonden naar school moeten dan nodig >u zijn bij voldoende ruimte. Avondscholen dienen gebruik te make: in bestaande gebouwen, die dus overdag ;n andere bestemming hebben. Een dag- :hool en een avondschool vormen daar- m een gelukkige combinatie, omdat dan bij de dagschool rekening kan worden ge houden met de belangen van de avond- holieren. En deze belangen mogen wel vaar worden meegerekend. Vrije tijd De leerlingen van de avondscholen deren in hun „vrije tijd", d.w.z. na volledige dagtaak. Zii doen dit 5 en t 7 a 8 jaren achtereen, vaak met een on derbreking door militaire dienst. Voor jongelui die in Leiden wonen is dit een opoffering, voor jongelui uit de omtrek van Leiden (en ze komen uit de verre omtrek) is dit vooral in de winter een zware opgave. Men hoopt nu voldoende ruimte te krijgen, zodat „halve avonden" niet meer nodig zijn. De school groeit, maar dat is noodza kelijk, omdat de industrie steeds een gro ter aantal jonge mensen moet aantrekken. Doordat die produktie moet worden op gevoerd, hetgeen dus betekent snellere en meer ingewikkelde machines, zal steeds meer theoretische kennis nodig zijn. Men moet dus rekening houden met een groter aantal leerlingen, maar tevens moet het Leerproces versneld worden, omdat aan de afkom elinigan hogere eisen zullen wor den gesteld. Voor het versnellen van het leerproces dient men te beschikken ove.r moderne hulpmiddelen en ruimten, waar deze hulp middelen kunnen worden opgesteld en gebruikt. Zo is een filmzaal voor een technische school geen luxe meer. Kan men voor algemeen vormend schoolonder wijs nog discussiëren over de waarde van de film, voor technisch onderwijs staat 'het nut va6t. De films zijn er en er komen 6teeds meer. Na een korte bespreking an men de werking van machines ïmonstreren en in korte tijd begrijpt de leerling dit beter dan door enige uren tekenen en uitleggen. Hetzelfde geldt Dor filmstrips en beweegbare modellen. De hulpmiddelen voor dit visuele onder ijs dienen premanent 'te zijn opgesteld, zodat directe demonstratie mogelijk is op elk ogenblik dat de wenselijkheid blijkt, maar daarvoor is ruimte nodig. Dat alles is niet te realiseren in het tegenwoordige gebouw. Daarbij vraagt het onderwijs aan de dagschool, waar ook de praktijk wordt onderwezen, grote ruimten aan werkplaatsen. Gedeeltelijk is die thans gevonden buiten het gebouw, maar uitbreiding is niet mogelijk. Zo wacht de opening van een afdeling bouwkunde, hoe nodig ook, op het beschikbaar komen van werkruimte. M.S.G. exploiteert thans een dag- en avondschool. Beide scholen heb ben afdelingen voor werktuigbouw kunde en voor elektrotechniek. Bouwkunde wordt tot nu toe alleen aan de avondschool onderwezen, maar binnenkort zal deze opleiding ook aan de dagschool worden ge opend. Mogelijkheden He<t peil van het onderwijs staat alom in. v-en lande hoog aangeschreven en vele leerlinigen zien kan6 zich met de bij M.S.G. verkregen ondergrond verder te bekwamen en in het bedrijfsleven een be hoorlijke positie te verwerven. De leer- Limgen van de avondsohool hebben in de regel een diploma van een lagere tech nische school en zijn werkzaam in hun vak. Zij kunnen na een examen toege laten worden tot een klasse, die overeen komt met hun theoretische kennis. Sommigen komen direct na de l.it.6,, maar velen komen pas na een aantal jaren in de praktijk, ml. als ze hebben ingezien, dat hun theoretische kennis niet voldoen de is om verder te komen. Jongelui met 2 jaar H.B.S. of 3 jaar Mulo kunnen na het afleggen van eer toelatingsexamen tot de dagschool wor den toegelaten, alsmede zij die het eind diploma van een lagere technische school hebben behaald, doch deze laartsteu komen eerst in een z.g. schakelklasse. Jongelui met eindexamen Mulo A met wiskunde kunnen zonder meer tot de dagschool worden toegelaten. Gezien echter de grote vraag in het be drijfsleven naar technisch goed geschool de krachten is het aantal leerlingen nog voor grote uitbreiding vatbaar. Hopelijk zal het nieuwe schoolgebouw hiertoe bij dragen. De U.T.S. biedt voor jongelui Mulo-opleiding een uitstekende verdere opleiding. Aangezien het noodzakelijk dat de industrialisatie steeds verder zal gaan, hebben deze jongelui een goede toe. komst. Noodzaak Op het ogenblik huist M.S.G. nog ii het oude schoolgebouw aan de Piertere- kerkgracht, terwijl dn een nabij gelegen gebouw enkele jaren geleden een denne en goed ingerichte werkplaats dn gebruik werd genomen. Gezien de grote belangstelling voor de technische scholen (dag- en avondschool tellen tezamen plm. 750 leerlingen) en de urgentie van een toeneming van het aantal leerlingen meende het bestuur van het genootschap, dat het verantwoord was, een nieuv bouw te zetten voor M.S.G. Dit besluit werd genomen in februari 1955. Van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen werd direct medewerking ondervonden. Ook daar zag len de noodzaak dn en was men bereid eun te verleunen. Maar bouwgrond in Leiden is mo( te vinden en de eisen, te stellen aa plaats voor M.S.G., z(jn zwaar. De leer lingen van de avondschool hebben n krap tijd om op Ijjd op school te koi Het gebouw mag dus niet te ver verwij derd zijn van station en bushalten. heeft dan ook zeer lang geduurd vot het gemeentebestuur bouwgrond t.S.G. beschikbaar kon stellen. Toen er echter voldoende zekerheid be stond dat geschikt terrein beschikbaar komen, zijn met toestemming van ministerie van O., K. en W. voorlopige nnen voor een gebouw gemaakt, zodat, de grond beschikbaar is, de plannen sen vergevorderd stadium verkeren. Daartoe wordt veel glas toegepast, zodat het geheel een ruime, luchtige indruk maakt. De bedoeling is, dat mede hierdoor de lessen in een opgewekte sfeer worden gegeven, hebgeen de werk lust van de jongelui ten goede zal komen. Nieuwe directie voor pre ventieve geneeskunde Zoals reeds gemeld .hebben de waar nemend-directeuren van het Nederlands instituut voor preventieve Geneeskunde te Leiden, de heer Buma en Sunier, hun functie neergelegd. "Zij zullen deze over dragen aan de heer S. Spijer, oud-direc- de G.G. en G.D. te Rotterdam en de heer P. C. Broekhoff, adviseur voor de volksgezondheidszaken voor de gerepa- trieerden. Steeds meer komt.de laatste jaren het creatief bezigzijn van kinderen op de grond. Het bleek zaterdagavond, dat alleen de school dit belangrijk vindt, r dat ook daarbuiten grote waarde wordt geheoht aan de scheppingsgaven het kind. Men zou zelfs kunnen zeg- dat wat het dramatiseren betreft, n buiten de school verder is gekomen dan daarbinnen. Levenskermis avond werd een stuk gespeeld, bestaande uit drie delen. Het eerste was improviisatie-toneel, het tweede een schimmenspel en het derde een droom, waarbij gebruik werd gemaakt van mas kers. De delen hingen min of meer met elkaar samen. Vooral het tweede deel, het schimmenspel, zat vol verrassende vondsten. Bovendien werd het uitstekend gebracht. Toen het stuk was afgelopen, werd aan het publiek gevraagd een naam te be denken. Aan het eind van de avond kwam de originele titel „Levenskermis" uit de Na de pauze werden twee eenacters opgevoerd, waarvan vooral de eerste, „Tot heden Philip Johns beeld geeft teruggekeerd", 1 een heel duidelijk le moderne. toneel- De inhoud is ongeveer als volgt. Een man, die tomaten gaat kopen, keert niet bij zijn vróuw terug. Uiter aard blijft de vrouw sterk aan haar man denken. Vijfentwintig jaar later komt hij thuis. Droom en werkelijk heid zijn nu niet meer te onderschei- Het gebouw uwe schoolgebouw werd ontwor pen door hert architectenbureau Lucas en Niemeyer te Voorburg. Hert terrein dat 8570 m2 groot is, is bij uitstek gunstig, omdat hert ligt dn de buurt van het station. Talrijke leerlingen komen uit de omtrek Leiden en hebben een vlotte verbin ding met de school nodig. Bij het n« gebouw, dait zal verrijzen aan de Kager straat, is gestreefd naar zoveel mogelijk licht en lucht. Aan de voorzijde bevinden zich de les lokalen, in een korte zijvleugel de teken- zalen. Beide hebben 3 verdiepingen, de andere vleugel heeft 2 verdiepingen bevat een kantine en ddenstzalen, biblio theek, administratieruimte en doktereka- Het gebouw ligt om de laboratoria werkplaatsen heen. De school bevat 15 Lokalen voor theoretisch onderwijs, 6 tekenizalen, een practicum voor nart kunde, laboratoria voor materiaalonder zoek, een laboratorium voor sterkstroom, idem voor zwakstroom, een meetkamer werkplaatsen voor bouwkunde, elektro- montage. machinale houtbewerking, chin ale metaalbewerking en lassen. Bij het binnentreden van de school komt men 'in een ruime hal, vanwaar uitkijkt op een binnenhof. Direct rechte bevindt zich de kantine, tevens bioscoop zaal, 220 m2, daarachter de centrale gar derobe. Vanuit deze garderobe komt was- en kleedimriohlting Lr werkplaatsen. De werkplaatsen zijn o lucht, er os geen verdieping boven, dus: veel lucht. De totale oppervlakte is 1000 m2, verdeeld over 3 vakken. In hetzelfde complex zijn ook de labo ratoria voor elektrotechniek, plm. 300 m2, de meetruimte en de ruimte voor r riaaLonderzoek. plm 130 m2. De v plaatsen zullen worden voorzien van deme machines. In het laboratorium voor matei onderzoek zijn de instrumenten voor dern onderzoek aanwezig en de leerlingen voeren hier zelf het onderzoek uit, onder leiding van een leraar. Hetzelfde geldit voor meettechniek, een vak dat steeds meer de aandacht vraagt. Uit de garderobe bereikt men direct de gymnastiekzaal, met aparte kleedkai douohe-cefllen en voetenwasbak. De zaal ligt vrij van de rest van het gebouw, zodat geen lessen gestoord kunnen worden en de gymnastieklessen niet zonde: ruchit behoeven te verlopen. Uit de cen trale hal komt men In het troppenhU; van daar in de gang naar de leslokalen. Direct links is de leraarskamer, lokaal voor bewegingsleer en een het practicum natuurkunde waar de lingen zelf natuurkundeproeven kunnen doen. Vervolgens vindt men aan dwarsgang twee tekenzalen. Op de eerste verdieping vindt mei de voorzijde (Kagerstraat) een aantal les lokalen. In de andere vleugel aohte volgens: bibliotheek, administratie, direc tie- en bestuurskamer, spreekkamer, kamer adj.-directeur en de dokterekamer. Op de tweede verdieping 7 leslokalen 2 tefcenzalen. Bij de opzet van het gebouw is ernaar gestreefd het gebouw zoveel mogelijk doorzichtig te maken. N.L.C.-speurtocht wy maken onze lezers er op at tent, dat de oplossingen van de N.L.C.-speurtocht uiterlijk 10 juli a-s.'in ons bezit moeten zijn. Victor Lens heeft zaterdagmid dag namens de Leidse jeugd aan de Besjeslaan op de grens van Leiden en Zoeterwoude (Hoge Rijndijk) een siersteen gemet seld in een muur van het in aan bouw zijnde dierenasiel van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging tot bescherming van Dieren. Mevrouw Mak, de presi dente van de afdeling, heette het gezelschap, dat voor deze korte plechtigheid was bijeengekomen, welkom. De burgemeester van Leiden was er ook, alsmede de commandant van de brandweer, de heer Hagedoorn. Burgemeester Smeets van Zoeterwoude was verhinderd omdat hij met va kantie is. Mevrouw Mak deelde mee, dat het asiel, waarvan de opbouw al goed vordert, over en kele maanden klaar zal zijn. Zij zag in het asiel een middelpunt, van waaruit het werk intensief ter hand kan worden genomen. Het is echter niet de oplossing van alle problemen, die zich rondom het dier kunnen voor doen. „Wij willen helpen in ge val van nood, maar de persoon lijke verantwoordelijkheid van de dierbezitter blijft bestaan. Het asiel is een tijdelijk toe vluchtsoord, geen gevangenis of slachtplaats". Na het toespraak je van mevrouw Mak metselde Victor Lens de eerste steen. Ook hij heeft zich verdienstelijk ge maakt bij de zilvervloot-actie voor het asiel. Foto N. van der Horst den. Hij is even jong gebleven en vertelt zijn vrouw, dat hij toen hij de tomaten ging kopen even bij zijn broer is aangeweest. Het wordt de vrouw nu duidelijk, wat daar bij die broer is gebeurd. Hij heeft haar man ver moord. Een moeilijk stuk met dramatische dia logen, waaraan de spelers technisch nog :t toe waren. Men kan over het alge- en zeggen, dat de kwaliteit van het gebodene lager was dan vorige jaren. Het laatste stuk dat werd gespeeld, .Om de kroon van Engeland", van L. lu Garde Peach, gaf het conflict te zien ussen de in de Tower gevangen gehouden jrinses Elisabeth en koningin Mary Tudor. Ans Alting, die de rol van Elisa beth vertolkte, had in Ans van Riemen 2en grootse tegenspeelster. Dit is ook el begrijpelijk, als men nagaat, dat deze laatste voor het eerst aan een cursus heeft deelgenomen. Dr. P. L. Sohoonheim sprak een kort slotwoord. Toelatingsexamen Leids i gymnasium Fruinlaan Tot de eerste klasse van het gymna- um, Fruinlaan te Leiden, zijn toege- iten: Wilma Bakema te Leiderdorp; Rein Bakhuizen van den Brink, Bob Blank- .ardt, Binnert Boeke, Adèle Bonjer te Katwijk aan Zee; Eise Borgers te Leid- schendam, Tilly Bos, Dick Bouman, Pie- Boutkan te Leiderdorp. Herman Buis- Edith Van Calcar, Kolja Diakonoff, •man Doeleman, Loek Eilander, El'le Eyken, Paul Gans te Noordwijk aan Okke Groot, Ewald Hekking, Carla •msen. Joke Hoelen, Jan Hofstee, Han Hoogesteger te Oegstgeest. Rob de Hom. Dick Huisman, Marjan Hutebos, Adeline Idema Greidanus te Noordwijk aari Zee, Margreet de Jonge te Katwijk aan Zee, Jolien Kaptein, Anneke Klerks, Frits Koeteer te Voorschoten, Jan Hein Ko ningsveld. Freddy Kooyman, Simon Kooyman, Hanna Kraan te Oegstgeest, Hennie Krouwel te Voorschoten, Doortje Kuenen, Eduard Kukenheim, Gert Leur- dijk. Rijk Luyendijk, Johan de Meyere, Betty Moeliker, Hannie Muller te Voor schoten, Jaap van der Nat te Leiderdorp, Arnold Nieseen, Christien de Nooijer, Auke Oosterhoff, Wieb Pera, Arjanne van Raalte te Katwijk aan Zee. Henk Wim van Randwijk, Madeleine van Ros- sem, Gerard Schippers, Maria Smit te Voorschoten, Ria Smit, Piet Stokvis, Jan Swen te Voorschoten, Ray Troost, An neke Verwey te Warmond, Margreet van Vianen te Katwijk, Eddy van der Vliet, Gerardien de Vos. Kitty Vrijenhoek te Oegstgeest, René Wassenaar. Betty van Weizen, Dick van Weizen. Paula Witkam, Karst Woudstra. Gert Jan de Wijn te Zoeterwoude, Irma Zeeman, Koos Zon- dervan, Arjen van der Luit te Katwijk aan Zee, Henk Offringa te Katwijk aan Ze,, Zeger van Asch v. Wijck te Alphen aan den Rijn. Jan Lange, Freddy Dingel- hoff te Diemen (N.H) Waar geen plaatenaam wordt vermeld, is deze Leiden. Van de 81 kandiadten werden er 7 af gewezen. T oelatingsexamen r. k. lyceum Honderd-drie-en-veertig jongelui heb- en examen afgelegd voor toelating tot het r.k. lyceum St Bonaventura. Zeven kandidaten moeten een herexamen doen. De volgende zijn geslaagd: ;lt, J van Benten T Biegstraten, T P van den Bosch, K Bot. P van den Broek, G van der Burgt, J van Buitenen, >iest, E Duilaart, K van Enge len, J van Eijden, A Goosen, K Grimber- H de Gorot, F Grundemann, K van itëren, G van der Heijden, J Hoeks, J Hogeling, M Hollander, L Hoogenboom, N Huybers, A de Jong. J van Kempen, P Laagland, L van Maris, P Mijnders, H Montanus, Ad van Noort, H Nijssen, J la Rivière, T de Roo, P Rijnbeek, A van Slingerland, J Smidt, T Snijders. H Stol, A Stolwijk, C Stolwijk, S Strijk, A van Swieten J Tolenaar, H van der Tuin, W Vreeburg, P de Wekker, A Westen. H van Zonneveld, C van Zijp, T de Wit. R van Ulden en M Nijkamp, allen te Leiden; M Aartsen, Katwijk; L van Basten, Lei derdorp; J H Bergmeijer, Oegstgeest; W Bieman, Zoetermeer; B Chorus en B van Cleef, Oegstgeest; B de Croock en R Dessing. Noordwijk; H. Dullaert en J van Eisen. Oegstgeest; G. Favery Bodegraven; L Floor. Noordwijk; A van der Geest. Oegstgeest; B Gotschalk. Katwijk. G Grippeling, Oegstgest; R Heek, Zoeter woude; J van Hellemond en L Jansen, Noordwijk; J Klein en A Koek. Zoeter woude; H Kolfschoten, Roelof Arends veen; L Luyten, Stompwijk; F Manshande Lisse; J Matze en F van der Meer. Oegst geest; N Nieuwenhiuzen. Zevenhoven; P van Noort, Voorschoten; P Onderwater, Zoeterwoude; M Pannebakker. Hazers- woude; T Röling Ter Aar; M Scholtz, Oegstgeest; T Sedelaar. Noordwijk; F Stikvoort, Voorschoten; D Suvaal. Zoe terwoude; P Verhoef. Oegstgeest; J Ver- kleij, Hazerswoude; J Vink. S van der Voort en J Vis, allen Noordwijk; J Vree- Burg, Katwijk; L Wever. Boskoop; W van Woerden, Oegstgeest^ S v d Son, Ha zerswoude en M de Jeu, Oude Wetering. Verbouwing iu de Donkersteeg De Verbouwing van de winkelpanden Donkersteeg 8 en 10 is opgedragen aan de laagste inschrijver, fa. L. Zitman, voor 41.793. Het werk staat onder architec tuur van de heer K. Bik te Leiderdorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3