Jlieuwe riitsrf)e GTtroront NFLATIE IS EEN REËEL GEVAAR Trein ramt stampvolle bus: 35 inzittenden gedood Minister Zijlstra is niet zonder zorg laar economie houdt ook beloften in Storm overvalt vissersvloot Rusland zal met nieuw voorstel moeten komen Lifster sprong in paniek uit auto Zes jongens verdronken in het weekeinde Felle brand in kindertehuis Bos- en heidebranden aan de lonende band )[AA\DAG 22 JUNI 1959 Advertentie-afdeling Tel 31441 "ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter, (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 5893Ö. Veertigste jaargang no. 11594 Directie: F. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanteasticfy is gfcbleoen tnyn hert ia tegheaspoet" Dr. E. DIEMER A „Derde man" Zie pag. 7 1 (Van een onzer verslaggevers.) MINISTER van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft zaterdagmiddag in een korte rede die hij te Utrecht hield aan het slot van de ver dring van het A.R.-Convent gewaarschuwd, dat de financieel-econo- efche situatie van het ogenblik niet alleen interessante beloften, maar e: reële gevaren inhoudt. Er moge, zo zei de bewindsman, dankbaarheid epsen over het feit, dat wij de perikelen van de bestedingsbeperking te en zijn gekomen, toch moet men goed inzien, dat de toekomst ons in 'Ierland financieel en economisch nog wel eens voor verrassingen zou enen plaatsen. )(£n aanzien van de vraag of er inflatoire gevaen dreigen, zei prof. 'aStra niet zonder zorg te zijn. Naar zijn mening zal men bij het huidige Aad over wat moet gebeuren terdege de in de afgelopen jaren opge- je ervaringen in het oog dienen te houden. minister zei nog, dat wanneer na verloop van enige tijd als gevolg J overspanning weer een bestedingsbeperking nodig zou blijken, men 1 de illusie hoeft te koesteren, dat het kabinet-De Quay de vier jaar {volmaken. wante ministers, er toch wel een andere, essentiële binding is, namelijk de band vertrouwen. jet gaat derhalve, aldus prof. i^stra, om de vraag: hoe voorko- 4 wij in de toekomst de omstan- 'ieden, die in het jongste verleden de bestedingsbeperking hebben ^kd. Het gevaar van een inflatoire dtvibkeling is niet maar denkbeel- j maar reëel aanwezig en daarom bij het huidige overleg met bedrijfsleven veel van het ver- .jjwoordelijkheidsbesef, de daad- sJcht en de wijsheid van de part us gevraagd. De vrijere loonvor- zal alleen kunnen slagen, wan- ir de op de schouders van het be gelegde verantwoorde- vpeid ook metterdaad door dit Jrijfsleven zal kunnen worden ge- 'Jgen, met name in een tijd van vkning. zt De minister vestigde er voorts aandacht op, dat er met be tot de positie van de verheidsfinanciën de laatste ja- „iets scheef gegroeid is", jfeïj ons allen", zo zei hij, „is in fjte naoorlogse jaren iets te veel ie indruk ontstaan, dat de staat, financieel gesproken, alles kan; niet het geval is." j)e minister wilde niet ontkennen, er in Nederland vele gerecht- ^r dig de wensen zijn. Er zijn ech- slechts weinige, waaraan ten vol- kan worden voldaan. Tn dit ver- id besprak de bewindsman de lastingdruk, die zijn -inziens hier idaar de grenzen nadert én hier en al heeft overschreden. Met een iel voorbeeld toonde- hij' dat aan. ieder geval is het zo,'dat de be- ingdruk weigert om verder te 'den verzwaard. •f. Zijlstra herinnerde er aan, dat er jjürende de afgelopen weken aan hel van heit kabinet allerlei wensen zijn Zouden deze alle worden vervuld, m het rijksbudget 50 procent hogei i worden dan het budget van dit De minister van financiën staat, voor 'are taak om het publiek te le- ,jl beseffen, dat de optelsom van al die 'jechtvaardigde wensen nog wel „ge- jjhtvaardigd", maar niet meer „betaal- Ir" kan worden genoemd. Te veel, zc )d de bewindsman, heeft men in Ne land met betrekking tot tal van wen- >;1 de woorden „hoge prioriteit" in d>c ind genomen. e>e minister besloot met te zeggen, dat. zich in het extra-parlementaire ka- van het thans optredende kabinet jtr wel kon vinden, maar dat, zo er al pn sprake is van een formele binding jsen dè fractie (partij) en de gees' moeten klinken. Als er echter van het vermijden van een inf harde maatregelen moeten worden geno- dan moogt ge daar harde kritiek te- iteljen, maar laat de band van het vertrouwen bestaan". Russische ambassadeur verlaat Nederland De ambassadeur van de Sowjet-Unie in Nederland, de heer S. P. Kirsanof, zal begin juli naar Moskou terugkeren. De naam van zijn opvolger is nog niet be kend. De heer Kirsanof is deken van het corps diplomatique in Den Haag. Voor de opvolging in deze functie komt in aanmerking de Britse ambasadeur, sir Paul Mason, die na de heer Kirsanof de oudste in anciënniteit is; hij overhandig de zijn geloofsbrieven in september 1954 aar na de heer Kirsanof.' ■aalf Canadese vissers zijn om gekomen, terwijl nog verschillende iepen met bemanning en al worden ver- st, in een storm die vrijdagavond op- nik in de Straat van Northumberland, vijftig schepen met zalmvissers zich op zee. In geen dertig jaar left het in deze zeestraat zo gestormd, op zoek naar overlevenden, jibben verschillende wrakstukken van nepen waargenomen. Strijd tegen het water in Cliina Miljoenen mensen zijn gisteren in de ninese provincie Kwantoeng opgeroe- ,'n qm te helpen de dijken van de rivier Parel te versterken en daardoor te dat imp de dichtbevolkte provincie left. Reeds zijn grote gebieden iroomd. Men moet erin slagen or pk vandaag zo te versterken, dat de hingvloed die morgen wordt verwacht, «en nog grotere schade kan aanrichten. De provincie Kwantoeng heeft ee biking van 35 miljoen zielen, de hoofd- iad Kanton heeft anderhalf miljoe Na de Geneefse conferentie Na HET VERDAGEN van de Ge neefse ministersconferentie, die geen enkel resultaat opleverde, heerst geen algemeen pessimisme in Washington. In de Amerikaanse hoofdstad is men van mening, dat de Russen op den duur moeten erken nen, dat de weselijke landen vastbe sloten zijn hun rechten in West-Ber- lijn te verdedigen. Het wachten is nu op de volgende stap van Moskou. Bij zijn terugkeer in Washington ver klaarde minister van buitenlandse zaken Herter, dat de westelijke landen in goed vetrouwen de onderhandelingen in nève zullen hervatten. „De nimmer lende eenheid van de westelijke mogend heden" noemde Herter een bijzondere trek an de conferentie. „De westelijke mogendheden," ze 1 hij, „deden ver-reikende voorstellen. Maar Rusland liet duidelijk blijken, dat zij West-Berlijn wil opslokken en dat zij West-Duitsland verdeeld wil houden tot het onder Russische in vloed kan worden gebracht." Ten slotte verklaarde Herter: „Wij zijn /an plan geen regelingen te treffen, die de vrijheid van de twee miljoen inwoners an West-Berlijn zullen ondermijnen". Deze laatste verklaring van Hertor is kennelijk een antwoord op het Russisch- Oostduits communiqqué, dat na het ver trek van de Oostduits e delegatie uit Mos- is gepubliceerd. In dit communiqué BINNENVERINGBED goodwill SCHUIMRUBBERBED De vliegtuigen der toekomst, nu nog slechts bestaande in de fan tasie van tekenaars, maar vol gens deskundigen -nu al binnen het bereik der technische moge lijkheden. Het bovenste toestel geeft de Amerikaanse visie en is in studie bij de Lockheed. Snel heid hoger dan 3000 km/uur. De tekening onder is van Brits ori gine en is afkomstig van de Bristol-Siddeley machinefabrie ken. Volgens de ingenieurs kan dit toestel 130 personen in 98 minuten van Londen naar New York overvliegen. De 21-jarige secretaresse Albertdna Smilde uit Groningen is zaterdag in het Pasteur-ziekenhuis te St. Raphael (bij Nice) overleden als gevolg van een baar vrijdag overkomen ongeluk. t meisje was met drie andere Neder landse meisjes met vakantie aan de Rivièra. In Boulouris stapten zij in een vrachtauto om mee te rijden naar St. Raphael aan de kust van de Middellandse Aangekomen op het grote plein van St. Raphael beduidden de meisjes de chauffeur dat zij wilden uitstappen. De chauffeur, die vergezeld was van een Algerijn stopten niet. De meisjes vertel den later aan de politie dat zij bang wer en dat Albertina toen in paniek uit de auto sprong. Zij viel op het hoofd en st" dadelijk in het ziekenhuis opgeno- worden. Zaterdag overleed zij aan schedeltoasisfraotuur. De politie heeft de chauffeur gearresteerd. Hij verklaarde dat het allemaal een gevolg was van een misverstand- Hij had de meisjes naar de willèn rijden. De Noord-Afrikaan is ddels verdwenen. de chauffeur werden zaterdag laat in de middag gedood bij een botsing tussen een trein en een bus in het Zuidduitse plaatsje Lauffen, vijftig kilometer ten noorden van Stuttgart. Met een vreselijke klap boorde de snel rijdende trein van de lijn Würzzurg— Stuttgart zich in de stampvolle bus a de plaatselijke dienst. Brokstukken a de uiteengereten bus werden over een stand van bijna vierhonderd meter m gesleurd. De talrijke slachtoffers k- men over die afstand aan beide zijden van de spoordijk terecht. De autobus was ongeveer tien n van de spoorlijn verwijderd toen de bo- menomlaag gingen. De snelheid van was echter te groot om nog te kunnen stoppen. De chauffeur heeft daartoe ook geen poging gedaan, omdat hij zoals de officier van justitie in Heilbronn later op de dag mededeelde misleid moet ZES jonge slachtoffers heeft het water in het afgelopen week einde geëist. Vier jongens verdron ken in binnenwater; de zee spoelde de stoffelijke resten van één jongen Ernstig ongeluk in Duitsland zijn door de halfgesloten toestand van de bomen. De treinpassagiers waren de eersten, die de slachtoffers te hulp kwamen. Red dingsploegen van politie en brandweer werden later bijgestaan door negentig merikaanse militairen. Met drie hef- sch roef vliegtuigen werden de gewonden lar ziekenhuizen in de omtrek vervoerd. Bij het licht van schijnwerpers werden de reddingswerkzaamheden tot laat in de Druk op Frondizi neemt weer toe De grooitste oppositiepartij in Argenti nië, de Radicale Volkspartij, heeft er gis teren bij president Frondizi op aangedron gen, af te treden- „De democratische stellingen zijn misvormd en niemand looft meer in rechtszekerheid", aldus i lanifest van de partij. Van gewoonlijk welingelichte zijde Buenos Aires wordt vernomen dat garni zoenen in de provincie hebben geëist dat Frondizi zijn betrekkingen met de linker zijde afbreekt en geen compromis aan gaat met aanhangers van de afgezette dic tator Peron- badgasten bij de vloedlijn van het Bloe- méndaalse strand aangetroffen. Teve: geefs zijn leden van de reddingsbrigade marinepersoneel bezig geweest di levensgeesten van de jongen, die eei goed zwemmer moet zijn geweest, me kunstmatige ademhaling en het toedienen zuurstof op te wekken. Na sluiting van het natuurbad Kienehoef" te St. Oedenrode constateer- len dat de kleding van twee jor achtergebleven. Met dreggen in het bad de lichamen van de 14- jarige Van de Heijden uit St. Oeder van een tot nu toe onbekende jonge- lan van ongeveer 20 jaar. Aangenomen wordt dat de onbekende jongeman met het hoofd tegen een beton- paal is terecht gekomen (hij had een hoofdwond) en zich heeft vastgeklemd de 14-jarige jongen. Er waren niet minder dan 6000 bezoekers in het bad. In het Stokviswater bij de Lombards kade te Rotterdam verdronk gisteren de 10-jarige Jacob van der Staal. Hij zat langs de waterkant te spelen, verloor zijn evenwicht en verdronk. Twee agenten en een burger sprongen de jongen na, maar zij konden het lichaam niet vinden Het is later met dreggen opgehaald 0 Iu Geldermalsen verdronk de 12- jarige Frans van Meegdenburg in de Linge. Het lichaam van de jeugdige zwemmer werd na een uur öpgedregd. 0 Zaterdagmiddag ometreefes kwart over twaalf is de tweejarige Adrienus Helle- mons in de woonschepenhaven in de Waarderpoider te Haarlem bij het spe len te water geraakt en verdronken. 0 Het stoffelijk overschot van de 14- jarige Matti Weststrate uit 's Heer Arendskerke werd zaterdag op het strand van Rentranchement gevonden. Het meisje verdronk op zaterdag 13 juni bij het baden in Cadzand. 0 De 60-jarige schipper C. J. L. Oomen uit Rotterdam verdronk in het buiten-IJ nabij de Oranjesluizen te Amsterdam. Het lichaam van de schipper werd vrij dagmiddag opgehaald, maar kon eerst gisteren worden geïdentificeerd. Redders gered Zaterdagavond omstreeks tien uur is de reddingboot van Hoek van Holland, de President Jan Leis, de Nieuwe Water weg binnengelopen met op sleeptouw dereddingboot van Terheyden, de Prinses Margriet. De Prinses Margriet was 's morgens vroeg uitgevaren een proeftocht naar Stellendam en kreeg even ten noorden van de Hoek mot< storing. Vliegtuig van Shell verongelukt Een woordvoerder van de Koninklijk/ Shell-groep te Singapore heeft heden verklaard, dat het hefschroefvliegtuig van haar bedrijf in zee is gestort voor de kust .van Brunei in Brits Noord-Bor- neo en de zeven inzittenden de dood hebben gevonden. Het vliegtuig vervoer de personeel en materiaal naar een i: zee gelegen booreiland. nacht voortgezet. Met acetyleen branders moesten de gewonden in totaal waren r 33 zwaargewonden uit het wrak an de bus worden bevrijd. Een voorlopig onderzoek heeft uitge- ezen dat de treinbestuurder geen blaam treft. Overwogen wordt, de baanwachter te arresteren. De overbelasting vai bus er waren 71 passagiers, 22 is toegestaan zal geen beslissende factor zjjn bij het onderzoek. SPENEN VAN" KOEIEN AFGESNEDEN De heer S. Doets te Edam heeft dit weekeinde gemerkt dat van twee van zijn koeien, die graasden in de Purmer onder Edam enige spenen zijn afgesneden. De politie stelt een onderzoek in naai staaltje van dierenmishandeling. Warm, met kans op onweer (Van onze weerkundige medewerker Ook het afgelopen weekeinde heeft or maar weinig regen gebracht. Hier e daar viel een spatje. In Rotterdam o- weerde het plaatselijk, en in Vlissingen viel een halve millimeter regen, maar verder kwam het. niet. Doordat de wind meer oostelijk werd, kon de temperati verder stijgen en bereikte in oost-Brabi 29 gr. C. De maanden mei en juni zijn tot nu toe nog record-droog. Voor De Bilt stond dit record over beide maanden op 26 mm in 1857 gemeten. Tot nu toe viel er in mei en juni nog niet- meer dan 23 mm. Het weer houdt zomers karakter, maar de kans op warmteonweer blijft aanwezig. Wellicht dat er morgen in de middag een sterke zeewind komt, maar de tempi tuur blijft boven normaal. wordt gezegd, dat beide landen stellig alle maatregelen zullen nemen om zo spoedig mogelijk de abnormale toestand Berlijn op te heffen. Pluisjesplaag dreef snel af Op een stevige noordoostelijke bries heeft de pluisjesplaag, die al ruim een week de Veluwe „terro riseerde" zich zaterdag zuidwaarts gespoed om door ramen en deuren in Zuid-Holland de woningen bin nen te dringen. Voor de pluisjes- plaag echter de omvang van een werkelijke „plaag" kon aannemen, veranderde de wind juist volldoen- de om de vederlichte golven naar andere streken te jagen. De pluisjes zijn afkomstig uit de nieuwe IJsselmeerpolders en be gonnen ruim een week geleden van daaruit hun eerste escapades. Ge dragen door de westelijke wind overvielen zij het oosten van het land, waar vooral plaatsen als El- burg en Harderwijk, bij de vorig Jaar drooggevallen grond van Oos telijk Flevoland, do volle laag kre gen. Men kwam daar al gauw tot de ontdekking dat de pluisjes met hun zaadjes, iets groter dan het zaad van paardebloemen, van de moe- rasandjjvie afkomstig moesten zijn, waarmee de vette grond van de nieuwe polder vol staat. Iets tegen die plaag ondernemen is onmoge lijk. Men kan alleen maar wachten tot de wind de gehele voorraad heeft afgevoerd. Iets minder warm De Bilt verwacht tot dins dagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar onweer. Over het algemeen iets min der warm. Meest zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) DINSDAG 23 JUNI HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D. Helder Ypemburg Vliss. Eelde De Bilt Twente Eindh. Zd.-Limb Helsinki Stockholm: Oslo Kopenh. Aberdeen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Madrid Maldorca Lissabon onbew. onbew iw bew. onbew l bew Henri Wintermans GENÈVE 22«« Zeventig kinderen klooster worden overgebracht, toen zor dagavond brand uitbrak in „Zonhoven' een instituut voor zwakzinnige kinderen te Son. Het vuur, dat werd bestreden, door de brandweren van Eindhoven, Nu- nen, Best en Son, vernielde het dak en d bovenste verdieping van het hoofdg. bouw. De parterre en de eerste verdis ping bleven waterschade uitgezonderd onbeschadigd. Ook werden enige klei ne vleugels, zoals die voor dubbelgebrek- kige kinderen, behouden. De brand brak omstreeks negen en werd eerst om 10.30 uur bedwongen De kinderen werden ondergebracht in klooster tegenover het instituut. Paniek bij brand Meisjes sprongen uit raam en kwamen om Vier kamermeisjes zijn gisteren om het leven gekomen tijdens een brand in hotel Ambasciatore in Rome. Zjj sprongen in paniek van de zesde verdieping op straat. Achteraf bleek, dat de brand niet ern stig was. Het vuur is niet op d^ kamer van de meisjes geweest en ook de brand trap was steeds vrij begaanbaar. Brandweer had het zwaar De toestand in bos en hei is nog steeds kritiek. De voortdurend waakzame brand weer- en bosbrandweergroepen rond de Nederlandse recreatiestreken moesten tij dens het afgelopen weekeinde, dat met zomerse, temperaturen veel mensen buiten heeft gelokt, vele malen in actie komen. Zo braken op verscheidene plaat sen in en om de gemeente Apeldoorn bran den uit, die enige percelen van het schaarse recreatieterrein zwart blaker- Op de Hoenderlose berg te Ugchelen ging tien are jonge dennen verloren. Bij de Bakenberg in Ugchelen verover de het vuur drie hectare heide en vlieg- Tussen Nunspeet en Vierhouten werd een halve hectare dennen door het vuur verteerd. Hier werden twee jongens licht gewond bij het ontploffen van een gra- Een zelfde oppervlakte ging verloren aan de Berg en Dalweg te Beekbergen. Een brand in het Spalderbos, nabij Garderen, verwoestte de dennen op vier hectare grond. 9 Aan de Spoekweg te Beekbergen ver nielde het vuur de zware vliegdennen over een halve hectare. i gro- Ook bij het dorp Onstwedde woedde het vuur. Een hectare bos en hei ging hier in vlammen op. Gistermiddag brak voor de tweede maal brand uit te Garderen. Tien hecta ren waren zwart geblakerd toen de bos- brandweer het vuur had beteugeld. In de Zandyoortse duinen ging de be planting van tien hectare in vlammen op. De brandweer had vele uren nodig om de felle brand te blussen. De brandweerkorpsen van Eisden, Maaseik en Genk in België stonden voor een haast onmogelijke taak, toen de wind een bosbrand snel aanwakkerde. Het vuur verplaatste zich buitengewoon snel en was zelfs niet bij de straatweg Mec-helen aan de Maas tegen te houden. Dennebos- sen en heidevlakten ten zuiden van de ge meenten Mechelen aan de Maas, As tot Genk boden het vuur uitbreidingskansen. In As moest de brandweer de huizen nat houden. Het verkeer over de straatweg moest worden omgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1