VON PAPEN De Marburger rede van Een minister adverteerde Open brief van een moeder aan alle vaders in Nederland Regeling voor Fokker in Brazilië? „De uitslag der verkiezingen heeft aangetoond, dat het Duitse volk in zijn meerderheid, de opdracht, die de Rijkspresident op 30 januari aan de Nationale Regering heeft gegeven, heeft goedgekeurd,i Minister Franz von Papen „Het gaat slecht von Papen, probeer het in orde te maken." President ven Hindenburg tot von Papen Terwijl minister Hugenberg nog ro- veel karakter had dat deze op 28 mei I aftrad, bleef Von Papen als JPRANZ VON PAPEN zal de geschiedenis ingaan als hoofdvertegen woordiger van de groep Europeërs die geweigerd hebben te kiezen tussen volledige coöperatie met Hitier en de openlijke breuk met en de oppositie tegen zijn regiment. Deze vraag, die in diverse bezette gebieden in de jaren 1939 tot kanselier aile^verantwoordefijkhèid dra- 1945 één der meest actuele vragen is geweest voor diegenen die met ^dg^vorm'eïd'^n'dat is'de Marbur- de bezettende Duitse macht door positie of functie te maken kregen, fier rede die Von Papen, nu vijfentwin- wordt eigenlijk binnen de Duitse Staat het meest karakteristiek tig jaar geleden, op 17 Juni 1934 uit- de figuur van Franz von Papen. DE MARBURGER REDE De vice-kanselier begon met op te merken dat hij. als formateur van het kabinet-Hitier, ook een bijzondere ver antwoordelijkheid bezat voor de gang van zaken, en daarom het recht had tot de meest open crjtiek. De geest van de rede kan. samenge- worden in enkele citaten, die wij sprak in het Groot-Auditorium vermaarde Marburger Universiteit Dat von Papen in de beschuldi ging van collaboratie met de Na zi's allerminst berust heeft, maar 2ijn houding waar hij kon verde digd heeft, én van zijn levenshou ding in zijn memoires ,,Der Wahr- heit éine Gasse" (1952) een interes sante verdediging heeft gegeven van meer dan 650 pagina's, moge zijn morele positie in de ogen zij ner tegenstanders des te zwakker maken, zijn historische figuur wordt er des te boeiender om. BEOORDELING DER COLLABORATIE Het oog des volks, dat onnoemelijk geleden heeft onder het misdadigers- régime van Hitier en de zijnen, ziet scherp en verlangt geen lange redena ties. Wij behoeven de levensloop van Mussert niet te kennen om te weten dat hij een landverrader was! Maar moeilijker wordt het reeds wan neer wij zonen van een ander volk moeten beoordelen, en vooral de his toricus mag niet tevreden zijn met het constateren van daden, hij moet zich ook de vraag stellen waarom iemand zo en niet anders heeft gehan deld, -en- bovenal frioet hij.de precieze, ""situatie kéniien, waaruit die daden Zijn ontstaan. Ook mogen pógingèn die tot beter gedrag hadden kunnen leiden, niet worden vergeten. Dat maakt de precieze beoordeling van von Papen weten wat hij deed, dat men ook dit feit accepteerde. De werkelijkheid was dat de zwijgzame generaal von Schlei cher, die eindelijk in het openbaar ging optreden als Minister voor de "Tteichswehr, von Papen wilde gebrui ken voor zijn doeleinden, en daarom juist een niet te bekende figuur als Rijkskanselier wenste. Maar het Rijks kanselierschap van J een volledig fiasco. Papen werd Hitle SPANNINGEN De toestanden in het Duitse Rijk wa- •en in die dagen wel bijzonder gespan- ïen, óók binnen de Nazi-partij. Het geïsoleerde Duitsland deed alle ■noeite contacten te krijgen in Europa: juni 1934 bracht Op de Rijkspresident grenzeloos vertrouwen i stelde, keerden allen zleh tegen de nieuwe Rijkskanselier- Natuurlijk te Venetië een bezoek aan Musolinie, Göbbels ie een aan Beck en Pil- Papen sudski in Polen, Von Ribbentrop Barthou rïg hier afschrijven: „Nu de geestdrift verbleekt en taaie arbeid aan het proces der revolutie zijn rechten opeist, blijkt, dat bij het, louteringsproces ook onreinheden zijn. - ontstaan,—waar van het gezuiverd moet worden. Dat vereist een openbare en men selijke discussie, die op het ogen blik in de Duitse pers ontbreekt. Beste vaders, Ziezo, het is dus weer zover. We zijn weer gekomen aan de voor avond van de dag, waarop aan alle vaders 'extra aandacht toordt be steed, waarop zij echt, wat je noemt, in het middelpunt van het gezin staan. Waht morgen is alles vóór vader. Morgen wordt hem nu eens royaal die eer gegeven, waarop hij als pater familias, als hoofd van de familie, recht heeft. In het drukke leven van vandaag komt hij in dit opzicht wel eens wat tekort. Doch dat moet, hij maar niemand kwalijk nemen, want het kan niet anders. Ga-maar na. De kinderen dag in dag uit boordevol met huiswerk, wij, moeders, druk met het huis houden, en vad,er zelf soms overbe zet er schiet geen tijd over om hem-te- laten merken- dat hij ge waardeerd wordt als de man, van wie het hele gezin afhankelijk is, die zwoegt en slooft ojnjte zorgen, dat het gezin dat krijgt, wat voor de instandhouding nodig is en die de kinderen leiding geeft op hun reis naar de volwassenheid. En dat is trouwens maar goed ook. Het familieleven zou immers te saai worden als het dag in' dag was vader -voor en vader na. Als er nooit eens een heftig verschil van mening was .tussen vader en oudste dochter of als de oudste zoon niet eens tegen de draad in gijig. Maar goed. Morgen is dat alles anders. Morgen is het de dag van en voor vader. Ik rnag die Vader dag wel. Ik behoor niet tot die mensen, die er alleen maar een reclame-stunt inzien van de mid denstand. En ik ben dgarom zo'n voorstandster van de Vaderdag, omdat de vaders zo'n dankbaar ob ject zijn. Heus, Vaderdag ligt de vaders zo goed. Ze zijn "Zo graag in handen, zoals dat heet.. Ze wor den zo graag vertroeteld en ver wend. Ze hebben zo graag, dat naar hen wordt geluisterd en dat ieder een het met hen eens is. Dat ze vol bewondering worden toegeknikt. En dat het gehele gezin lacht om hun grapjes en hun grollen. Ze houden van nature zo van die huiselijke tafereeltjes. Zelf op een stoel in het midden van de kamer. Rechts moeder en de kinderen er om heen. Met gewassen handen én gekamde haren, met gepoetste schoenen en tanden, de armen over elkaar en netjes met twee woorden sprekend, tenminste als hun wat wordt gevraagd. Anders de lippen stijf op elkaar. Precies, zoals ze nu zeggendat z[j deden in hun jeugd. Zo wordt het diis morgen. Een geschenkje, gekocht van het spaar geld. om de dag te beginnen. En verder, alles doen en laten wat vader graag heeft. Geen onderlinge ruzietjes, geen boze woorden, geen kwade gezichten. Alleen maar: ja vader, nee vader, graag vader, astublieft vader. Na het eten een uurtje wandelen en dan de kinde ren netjes voorop. Goed de voeten oplichten en niet tegen steentjes schoppen. Netjes de bekenden groe- beleefd zijn tegen iedereen. dochter eh niet met de oudste zoon. Morgen wordt vader in al zijn ver langens tegemoet getreden, op een manier, die hem aan het einde van de dag de verzuchting zal doen slaken: zo moest het nu elke dag zijn. Maar luister nu eens, vaders! Vaderdag maakt de vader ook wél anders dan hij op andere dagen is. Op Vaderdag is vader veel ontvan kelijker dan daarvoor of daarna. Toont h\j meer begrip voor zijn kinderen en voor hun doen en laten, dat op andere dagen het ge val is. Ontdekt hij bij zijn kinderen trekjes, die hij nooit eerder had gezien. Doet hij guller, lacht hij vlugger, is hij spontaner in zijn uitingen. Zet hij eens alle zorgen over zijn werk aan de kant en is hij meer tot luisteren bereid dan in het leven van alledag. En trekt hij een veel vriendelijker gezicht. Maar dat houdt geen stand! En ge lukkig maar. Het kan niet elke dag Vaderdag zijn. Er moet in het leven wat te mopperen vallen, er moeten zo af en toe eens wat botsingen zijn en wat zorgen. Dat houdt het leven fris. Morgen wordt jullie eens extra verwend en het wordt het jullie extra mar de zin gemaakt. Precies als vader dat allemaal zelf Morgen krijgt jullie een das, deed, toen hij jong was. Zodat iedereen kan zien, dat hij te doen heeft met een goed opgevoed ge zin, en zegt: neem aan dat gezin nu eens een voorbeeld. Want dat ligt de vaders ook wel. Dat zij ten voorbeeld worden gesteld. Vaders scheppen graag op over hun kin deren en ov.er hun gezin, maar ze vinden, dat ze er zo weinig eer mee inleggen. Hoe anders was dat niet in hun tijd. Maar morgen krijgen ze liet, zoals ze het graag zouden wensen. Geen strubbelingen en moeilijkheden. Niet met de oudste paar sokken of een staaf eau de cologne om na het scheren het ge zicht wat op te frissen. Maandag is dat alles weer voorbij. Geen cadeautjes, geen „ja vader" en geen „nee vader". Maar ze houden toch niét minder van jullie. Maandag maken ze weer herrie en doen ze alles anders dan jullie graag wil len. Tot de volgende Vaderdag. Maar achter jullie rug zeggen ze toch: Die vader van ons? Die is zo! Vaders van Nederland, morgen veel cadeaus. EEN MOEDER. het Kabinet van bijna louter Conser vatieven, en evenzo de Nationaal-So- cialisten, die zich door von Papen Van de weg naar de macht versperd za- iten tegen Doumerge in Pa- maar alles zónder resultaat. samengaan Italië gen. Was von Papen reeds enigerma- Duitsland was des- te vervreemd van zijn eigen Rooms- tijds nog geen Katholieke Contrum-partij het feit sprake! dat hij geheel onverwacht de opvol- Maar erger dan ger werd van hun gevierde leider deze Brüning, veroorzaakte een onherstel bare breuk tussen von Papen en de leiders van het Centrum. De Socia listen ten slotte wist von Papen tot zijn doodsvijanden te maken, door de socialistische machthebbers in Pruisen op grond van noodverorde ningen uit hun functies te-zetten. n-Kabinet" diplomatieke mislukkingen wa ren de binnenland se spanningen. Duitsland was overgeleverd aan de Hitlerregering. maar deze scheen beheerst te worden door de dronken overwinningsroes de S.A., die vu.) Papen bijna gedurende het gehele D Hitlerrégime Hitier trouwe dienst heeft aftredende RHkskanseli bewezen, de nnliheke knor* van vnn aftredende Kijkskanseii en enkele uitkomst onder leiding c.u vu.. Papen op zijn beurt Ernst Rohm e inir_ -'«gewerkt door von Schleicher, vreselijke terre t Hai. thans zelf premier werd. Von Hin- uitoefende op Duitse bevolking. alleen moeilijk, ikkeld, ,1 zal aan «der di. „ert "Sïrie'nd •zocht de was Von Papen de gevierde man, en werd hij, waar hij ïn hét openbaar ver scheen, luide--toegejuicht. Mpar de Na- tionaal-Socialistische leiders verzetten zich fel "tegen ~ctë critiëk van' Vori Papen. Diezelfde zondag keerde zich Hitler in een rede in Thürmgen .tegen de cri- tlsche „wóëimuizen" op 'de "meest de- Derhalve dient de nlgrerendë 'wijze, en Rosenberg staatsman zelf tussenbeide te ko men en de dingen bij hun ware naam te noemen." geerde erop in de „Völkigcher Be- obachtev" met de woorden: „Wij kunnen niet vijfhonderd jaar terug. Von Pa pen was gewoon aan de intriges van het verleden en. hij kan het. grote gees telijke experiment ~i niet' begrijpen en zich dienover- Hoewel zich ver- eenkomstig gedragen". Diplomatieke bindende met het kabinet-Hitier, merkt Von Papen op: „Er zal ge streden worden de kwestie of het rijk der Duitsers Christelijk zal zijn of zich verliezen zal- DE AUCTOR INTELLECTUALIS Helaas maakte Von Papen veel van zijn moedige rede op 28 juni weer ge heel ongedaan op een receptie ter ge legenheid van het congres van de Duit se Buitenlandse Kamer van Koophandel, vaarin hij in het openbaar de_volgende ps.eudo- tragische woorden sprak: .-In Duitsland JONGE JAREN De Stahlhelm, de bond van oud-front- het gebied gebruik soldaten, onder leiding van minister aanbod Franz Seldte, eens een macht die niet onderdeed voor de S.A., religieus materia lisme. De Duit sers mogen zich niet uit de rij der Christelijke volken uitsluiten, aangezien anders een inwerken in Europa onmogelijk is van, Von°PaW 3estaat geen twüfel, dat de leider het werk tót de overwinning zal voeren. Elke speculatie van het buitenland op innerlijke tweedracht kan leiden tot een verkeerde politiek jegens Duitsland". Welke was, zo bezien, de achtergrond van de Marburger rede? Deze was gelegen in het feit, dat deze opgesteld door de jonge secretaris Edgar Jung, die daarmee de geweldige gedachte weken lang had' gearbeid aan de tekst Berlijn te blijven, om hem onderhandelingen tussen Röhm e met raad en daad bij te staan. Bij zijn aftreden overhandigde President von Geboren op 29 oktober 1879 te Werl Hindenburg aan von Papen zijn foto, geweest' in Westfalen (von Phpen wordt dit met als onderschrift: ,.Ich hatt' einen uniform jaar dus tachtig jaar) vertoefde hij de negentiger jaren als page Keizerlijke Hof. ger, leidde hij het en door verfijnde, streng opgevoede, cultureel gevormde jonge militair. Kort voor het uitbreken van de Eerste We reldoorlog bezocht hij Engeland. Na .deze Engelse reis benoemde keizer Wilhelm II hem tot militaire attaché te Washington. De Keizer nam afscheid van hem met de woorden: Denkt U goed Engels te leren, bestudeer Maart 1934 opgenomen in de S.A., Men zag de ex-kroonprins, die lid was dc Stahlhelm, thans ln le S.A. op samenkomsten van deze machtige militaire organisatie, die gesticht heette als prlvéleger van Hitler, maar almeer een dreigement ging vormen voor het Kabinet Hitier. En inmiddels tyranniseerde Göbbels de pers. terwijl het Duitse volk een ontlading van al deze spanningen ver- wachtte. Reeds vonden op vrijdag 15 Vaderlandgedaan hebt, studentenrelletjes plaats aan de Vruk Hf V uit „aam van ka, Rijk U 8wn. Kameraden! Von Hindenburg. 2-12.1933" De volgende dag schreef von Hinden- i het le- burgL nog een_ brief aan von Papen, de dooi het Rijk in gevaar wordt ge- veel bracht." Von Papen eindigde zijn rede met de vermaarde uitspraak: Het volk weet, dat zware offers worden ge vraagd. Het zal ze dragen en de lei der in onwrikbare trouw volgen, mits niet elk woord van critiek als kwaad- het onder meer heette: „Ik zal de tijd van samenwerking met U nooit vergeten. Vóór alles, wat gij in deze zware maanden willigheid wordt uitgelegd eh mits Jung de Von Papèn had overgehaald deze uit te spreken. Het was zijn eerste fout te menen dat von Papen standvastig achter deze rede zou blijven staan. Zijn tweede fout was gelegen in zijn gebrek aan zwijg zaamheid. waardoor men allerwegen in de regeringskringen wist dat niet von Papen, maar de jonge mr. Edgar intellectualis UITWERKING owel als uit mijn eigen naam, mijn diep gevoelde dank uit". half land en volk, en vooral' de mentaliteit Von pspón was nauwelijke van het Amerikaanse volk. Dan kan Ik jaar aan de regering geweest! U later als militair attaché naar Lon den zenden". De wijze waarop von Papen_deze post bekleedde, gaf aanleiding tot po litieke schandverhalen door heel Euro pa, omdat hem verweten werd mis bruik te hebben gemaakt van het gast recht als vertegenwoordiger van een belligerents mogendheid in een nog neu traal land. In 1915 -verzocht de Ame rikaanse Regering aan Duitsland Von S»8!!2d-e*ü? te ^roepen, hetgeen ge- poogde opnieuw omhoog te komen.' Door bemiddeling van de bankier In deze sfeer viel de rede Papen te Marburj een bom werkte. op zich zelf dappere rede Op dinsdag 26 juni werd Edgar Jung gevangen genomen en - bij -deRöhm- putsch op 30 juni vermoord in de kel ders van de gestapogevangenis in de van Von Papi Prips Albreehtstraat. Met eerbied gedenken bemiddeling Het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft er in toegestemd om op te treden als bemiddelaar in het lange en in Brazilië van de Neder landse Fokkcrvliegtuigfabriek en het Braziliaanse ministerie van luchtvaart. Nederlandse autoVifèiten hebben f aangedrongen, dat langs diplomatieke weg een harmonieuze oplossing zal worden gezocht. Het ministerie van buitenlandse zaken is van oordeel, dat vele beschuldigingen en tegenbeschuldigingen die over en door Fokker en het ministerie van li vaart geuit werden, onredelijk zijn noemde als voorbeeld de Brazilii bewering dat-technici van Fokker Brazi lië binnenkwamen met vliegtuigonder delen in hun bagage die zij op onwettige wijze wilden binnensmokkelen. Hierover zijn zij in staat van beschuldiging ge steld. Men noemt dit nu „van geen betekenis en belachelijk." Pe technici die verhinderd werden het land te verlaten hebben zich tot Federale hof van appèl gewend me verzoek de tenlasteleggingen ongedaan ons herinneren, niét zozeer Von Papen, alswel de naam van zijn dappere secre- ONDER HITLER Von Papen had zich door von Schlei- cher ertoe laten verleiden Brüning op te volgen; von Papen werd op zijn beurt weer op 2 December 1932 vervan gen door von Schleicher; maar nauwe lijks was von Schleicher aan het hoofd van het gereconstrueerde kabinet van von Papen opgetreden, of von Papen schiedde, De ontslagen attaché word v— vervolgens aan het Westelijk front te Schroeder trad werk gesteld als officier van de Gene- soonlijk in contact met Adolf Hitler, rale Staf en als bataljonscommandant, toen von Schleicher op 28 januari 1933 Tegen het einde van de oorlog vinden op zijn beurt weer moest aftreden, wij hem werkzaam als stafchef van droeg von Hindenburg de Kabinetsfor- 5r„yier.d® Turkse Leger, waar hij de matie op aan zijn vertrouwde von Pa- Duitse belangen bevorderd' En daarmee had von Papen zijn noodzakelijke oriëntatie ontvangen in de buitenlandse politiek: hij koesterde sedert dien een bijzondere interesse voor" Engeland. Frankrijk. Amerika, kreeg, hijzelf het Oostenrijk en Turkije, en.na.de eerste- aanvaardde, terwijl voorts Hugenberg, jeugdkennismakingen zou hij in zijn Seldte, von Blomberg en Goering als later leven opnieuw met, deze landen .voornaamste representanten van volks- laken krijgen De historie van deze formatie verhaal op zichzelf, maar het was dat von Papen een kabinet lenstelde. waarvan Hitier de leiding groepen toetraden. Sindsdien ontwikkelde zich de siniste re situatie voor von Papen, waarin hij steeds weer kiezen"moest tussen bukken voor Hitjer èn inwendige afkeer van diverse daden die gepleegd, gestimuleerd of toegelaten werden, maar von Papen wilde niet kiezen, hij wilde voor alles in ljet kabinet blijven, zoals ook von Hin denburg van hem wenste, en zo heeft hij door zijn aanblijven het kabinet-Hitier het door hem opgekochte dagblad gezag geschonken, evenals von Hinden- ..Germania" dat hij" vanaf de twinti- burg dat gedaan heeft door diverse aan de verkiezingsgewoon- ger jaren beheerde, tot Hitier het zou uitingen. ten aan gene zijde van de IpgS Oceaan, Maar als Maar ook de binnenlandse politiek boeide von Papen: in 1921 werd hij lid van de Pruisische Landdag voor het Rooms-Katholieke Centrum, maar von Papen was reeds als jeugdige po liticus zo conservatief, dat hij op den duur in conflict kwam met de 'Cen trum-partij en ten slotte niet meer her kozen werd. Invloed bleef hij echter uitoefenen hem opgekocht' (Van onze verkeers- redacteur) IT7E kennen John Yarem- ko, de Canadese mints» ,fter van het verkeerswezen niet, maar sinds we zijn portret irt de krant hebben zien staan, vinden we hem toch wel sympathiek. De belangrijkste reden hier» voor is weldat deze be- windsman niet zonder meer de gedachte uitgaat dat kanseliersciiap iedere burger verondersteld wordt de wet te kennen. Want als er nieuwe ver keersregels moeten worden ingevoerd, plaatst de heer Yaremlco een advertentie in de bladen, waarin hij de lezers attent maakt op de voorgenomen wijzigin gen, terwijl hij er tevens de charmantste foto van zichzelf bij zet. Op zichzelf zal dit systeem niet vreemd zijn openbar i uitingen. Steeds weer dekte met zijn simpe>; aanwezigheid in het kabi net alle verschrikkelijkheden 1 verbieden. Door zijn huwelijk verbonden Saarlandse en Lotharingse kringen, pleitte hij in de twintiger jaren voor Nazi's; ook bewees hij Hitier groti een verzoeningsgezinde politiek jegens diensten, zo toen hij in de zomer van Frankrijk, terwijl hij natuurlijk, °°k 1933 het Concordaat rhet de Paus sloot, grote interesse had voor de gaarkwes- waardoor Hitier groot internationaal komen we nog tot de tie, die sinds het Verdrag van Versail- aanzien kreeg: velen zagen hem als clusie dat het op de: lang van de veiligheid zijn. Het is strafbaar, zegt de Canadese minister van het verkeerswezen o-m. plak biljetten e.d. Qp de ruiten aan te brengén, qf voor werpen op te hangen, waardoor het uitzicht van de bestuurder wordt be lemmerd. En als het om het veelomstreden punt gaat wanneer nu eigenlijk moet worden gedimd, stelt ae heer Yaremko zonder meer: 1. als men 175 meter (500 voet) van een tegen ligger verwijderd is; z. minstens even beléhgrijk als men 70 meter 200 voet) van een automobilist ver wijderd is, die men pas seren wil. Veertig jaar Citroen Het is feest bij Citroen deze maand, want veertig jaar geleden liep in Parijs de eerste auto van de band. Het was een Torpedo type A", waarvan er nog ver schillende op het Franse platteland in actie zijn en die al in 1931 een jaar- produktie van tienduizend bereikte, Even beroemd als het „type A" is ook de „B 12", het klaverblaadje, geweest, eigenlijk de eerste „auto voor iedereen". Een taai leven was wel het hoofd kenmerk, getuige het feit dat er hiervan eveneens.: nog vele rijden. Een ware triomf werd in' 1934 de eerste Citroen met - voorwielaandrijving. Tot na de tweede wereldoorlog bleef dit type ongewijzigd en 'dagelijks kan men er nog tientallen voorbij zien S"°DeCDS19 en dè.ID19 zijn opnieuw succesnummers gebleken. Ze zijn, als aVe Citroen-produkten, op de toekomst gebouwd, getuige o.m. de. futuristische lijn, die men over vijf jaar be slist veel mooier dan op 't ogenblik sal vinden. Het in 1P4S ontworpen „lelijke jonge eendje" ten slotte is nog elk'uur van de dag aan heftige disctis» sies onderhevig, maar de r wachtlijst; .die er voor de 2 tV bestaat, spreekt wat - men er ook. van denkt, -de duidelijkste taal Naar parkeer schijven Geelt parkeermeters, -pegt de A.N.W B.,- in verband met het gebrek aan par keerruimte in de centra der. grpte steden. In de eerste plaats zijn de. aanschaf kosten veel te hoog, in de tweede plaats bezorgen ze de automobilist nogal wat ongemak, omdat qr op be paalde tijden een muntstuk bij te pas moet korpen, in les tot aan het midden van de dertiger bemiddelaar tussen Hitier jaren een twistpunt tussen Frankrijk sevvatieve Duitsland, enkelen hoopten en Duitsland vormde. dat Von Papen nog iéts zou redden van de erfenis van dé oude Weimar-Repu- RIJKSKANSELIER Maar helaas is té veelzeggend t, - uitspraak van Göbbels in Mei 193 Papen zich een interview voor het Hamburger Fremdenblatt: portret en de verschillende malen afgedrukte naam van de heer Yaremko even :ouden WIJ zc enkele hon- Maar in niets zou onderscheiden hebben t derden tweederangspolitioi in de Wei- marrepubliek, wanneer niet von Schlei cher, (binnenskamers) één der voor- naamste adviseurs van de oude von Hindenburg, hem had aanbevolen als opvolger van de in mei 1932 ten val gebrachte Rijkskanselier Brüning. Even was heel Duitsland, en eigen lijk de gehele wereld, stil van verba zing: niemand had aan von Papen als opvolger van Brüning gedacht, maar men was alom zozeer overtuigd van de wanhopige situatie in Duitsland, en dat President von Hindenburg wel zou „De samenwerking in het kabinet is loyaler en vriendschappelijker dan men zich kan voorstellen. Ook de leidende mannen, die niet tot onze partij behoren, hebben zich meer en mqer van de juistheid van onze actie overtuigd, De afwach tende, gereserveerde houding, die zij aanvankelijk tegenóver ons aannamen, is veranderd in een onvoorwaardelijke erkenning van- openbaar maken verkeersvaovschriften van praktische zin en verant woordelijkheidsgevoel ge tuigt. Bovendien geldt een 1933^|n duidelijk gewaarschuwd mens voor twee en voor komt een op ministerieel niveau gepubliceerde inter pretatie denk bijv. aan de scherpe uitsteeksels oeel verwarring en mis- uersfand. Een paar pan .de nieuwe verkeersregels van de heer Yaremko zouden auto mobilisten zich in Neder land zeker ter harte kan alleen al het voor het be de derde plaats verdelen ze de beschikbare ruimte in stroken, welke niet in overeenstemming zijn met de lengte der geparkeerde wagens, en in de vierde plaats zijn ze in strijd met de indertijd fél bevochten wijziging van de Motgr- rijtuigenbelastingwet, waar bij het parkeren op de rijbpan uitdrukkelijk van belasting wordt vrijgesteld. De oplossing van het parkeerprobleem moet vol gens de Bond gezocht wor den in het gebruik van pdrkeerschijven in daartoe, i bij gemeentelijke verorde ning vastgestelde zones. Deze schijven, welke achter de ruit bevestigd en door de automobilist zelf be diend worden, geven de plaatselijke politie een idee hoeveel lang- en kortpar- keerders zich in bepaalde straten bevinden en welke maatregelen genomen moe ten worden. Dat een en ander in de richting duidt van het weren van automobilisten, die hun wagen de hele dag in de buurt van hun werk kring laten staan, is duide lijk. In plaatsen als Parijs, Sh'aatsburg, Metz, Rome en Wenen, waar parkeer- schijven reeds geruime tijd geleden zijn ingevoerd, hebben de mensen, die zich met de auto naar hun werk. begeven, in dit opzicht het loodje moéten leggen. Dq A.N.W.B. is bereid in de drieëntwintig grote gemeenten van Nederland proefondervindelijk te laten aantgngndat parkeer- schijven bonen parkeer- meters te prefereren zyn, Met de aanmaak en de gratis verspreiding van de kartonnen plaatjes wil de Bond zich gaarne belasten te maken. Rechter Alcino Pinto Falqao heeft het beroep aanvaard, maar tegelijk verklaard dat er bewijzen voorhanden zijn dat de technici de Braziliaanse wet ten hebben geschonden door vliegtuig onderdelen in hun bagage mee te brengen. Het geschil betreft een contract waarin Fpkker zich heeft verbonden 200 vlieg tuigen voor het Braziliaanse ministerie van luchtvaart te bouwen. Dit waren 100 trainingsvliegtuigen met propellers, 50 andere toestellen met propellers en 50 straaljagers. Fokker heeft in dë vijf jaar dat de fabriek in Brazilië gevestigd is sleehts 99 trainingstoestellen afgeleverd. Het ministerie heeft Fokker van con tractbreuk beschuldigd. Fokker beweert daarentegen dat het ministerie geweigerd heeft het volle bedrag voor alle toe stellen te betalen en dat het ook geen vooruitzichten heeft op betaling. De Fok ker-fabriek is gesloten. Proces om cle Kantharos van Stevensweert Voor de Hoge Raad is een proc$s gevoerd over een zilveren beker, die in 1943 bij baggerwerken in de uiterwaarden langs de Maas ter hoogte van Stevensweert opgedol ven en door de vinder verkocht is aan de kunstschilder L. H. Rulkens te Roermond Toen de nieuwe eigenaar van deze beker, de z.g. Kantharos van Stevens- weert, jn 1949 overleed is het voorwerp eigendom geworden wan der Linden te Roermond. Deze heeft het weer verkocht aan L. Brom, edelsmid te Utrucht. Later heeft de verkoopster voor dé rechtbank te Utrecht vernietiging ge vraagd van de koopovereenkomst óp grond van bedrog, subsidiair op grond van dwaling. De eiseresse stelde name lijk, dat de edelsmid op de hoogte moest zijn geweest vap de uitzonder- lijk hoge artistieke en historische waarde vap de beker. Had de eigena* resse deze waarde gekend of ware haar die medegedeeld, dan zou zij een ge» heql andere prijs hebben gevraagd- Het .gerechtshof te Amsterdam ver nietigde echter dit vonnis. Het over woog, dat de verkoopster had kunnen beseffen, dat de beker een antiek voor werp was, dat meer waard kon zijn dan het gewicht in zilver. Voorts werd overwogen, dat -de con servator van het Ned. Goqd- en siï» vermuseum, keur en ambacht te Utrecht, die de beker voor de heer Brom kpcht, slechts' deskundig was op op het gebied van zpverwaarde en -ge halte en allerminst op het. gebied van antiekwaarde of sierkunst. De koper- behoefde dus niet op de hoogte te zijn --veest van de uitzonderlijke waarde" het kunstvoorwerp, dat van Griek- oorsprong was. De heer Brom, die de uitzonderlijke betekenis van het stuk ontdekte, stelde deze in het lioht in een uitgave van de mededelingen van de Kon. Ned. Academie vap wetenschap pen. Ondenvysbenoemingen genoemd tot onderwijzeres aan «je ds. E- van Arkel te Utrecht mejuffrouw Verhoef te Eindhoven; aan de school met de Bijbel te Leens: mejuffrouw I. B. Nauta te Groningen; aan de Prinses Julïanaschool te Barneveld: mejuffrouw J. M. van der Kerk te Sprang-Capelle; aan de vrije school met de Bijbel te Vianen aan de Lek: mejuffrouw G, Potse te Ter Apel; aan de Koningin Wil- helminaschool te Rijnsburg: mejuffrouw T. Klees te Klundert; aan de Chr- Nat, Sohoo! te Woubrugge: mejuffrouw T. Westdük te Boskoop- Benoemd tót onderwijzer: agn de vrije school met de Bijbel te Vianen de Lek: H. H- Schippers te Utrecht; Qrinses Jqlianaschool te P*J- n Welde te Ede; aan de Arkelschool te Utrecht- Dam le Andfjk ep F. H- Hemamt té Enschede; aap de Chr. school te WiL lemstad: C. van Kaam te Dwipgelo; ■aan de Chr, School te Blokzijl: J. Zand- stra te Drachten; aan de school met de Bijbel te Alblasserdam: C. den Boer te Baarle aan de Chr. Nat. school te Woubrugge; H. A. Boer te Woubrugge ((tijd.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9