Jlicumc ^ciiisrlic l&mrant in Genève werd verdaagd PSALM 117 A MINISTERS TOT 13 JULI OP RECES Voorstellen over en weer verworpen resten: „Geen vordering" jlusland: „Vooruitgang" "-•"is ss""""1f-vr Boricky krijgt levenslang VICE-KANSELIER ERHARD DREIGT MET AFTREDEN Verkiezing van president in West-Berlijn TERDAG 20 JUNI 1959 •-afdeline Tel 31441 DVERTENTIES: f0.20 per millimeter Fam-'ileberichten f 0 18 per millimeter (Blj contract belangrijke korting) Postrekening 5893o Veertigste jaargang no. 11593 Directie: F DIEMER CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stflntuasticfi is gbebleuen myn hert ia tcgfyenspoct" OPEN BRIEF van moeder Beste vaders Zie pagina 9 ,,GÏJ, DOCHTER VAN BABEL, TEM VEMWOESTING BESTEMDE EEN KORTE VERGADERING is vanmorgen de Geneefse ministers conferentie tot 13 juli verdaagd. De ministers van buitenlandse zaken de V.S., Rusland, Engeland en Frankrijk hebben gisteravond tijdens gesprek dit besluit genomen, nadat: Ie Russische premier Chroesjtsjef in een rede in Moskou een gedeelte jan het laatste westelijke voorstel onaanvaardbaar had genoemd, Iromyko het westelijke plan voor Berlijn niet als basis van gesprek venste te aanvaarden, ■Ausland in Genève een plan had ingediend, dat de westelijke ministers liet konden accepteren. GEMEENSCHAPPELIJKE verklaring zeggen de drie westelijke linisters, dat het voorstel, gisteren door Gromyko ingediend, geen ging etekent van het oude Russische standpunt. Daarom vinden linisters het beter dat het gesprek wordt verdaagd, zodat Rusland s gelegenheid wordt gesteld de westelijke voorstellen nauwkeuriger lestuderen. Bovendien kunnen de westelijke landen dan nader hun tie overwegen, dit speciaal in het licht van de rede die Chroesjtsjef hield. Nu eerst westelijk topgesprek? ;n wordt, dat het Westen ook opschorting van het gesprek heeft tagd om de onderlinge meningsverschillen bij te leggen. Het houden van een cljjke topconferentie tussen Eisenhower, De Gaulle, Adenauer en Macmillan It niet onmogelijk geacht. Men vreest echter dat het moeilijk zal zijn op deze eljjke topconferentie volledige overeenstemming te bereiken. Een verder over- tssen de westelijke ministers van buitenlandse zaken, die vandaag weer naar oofdsteden vertrekken, ligt meer voor de hand. 3 |l RUSSISCHE DELEGATIE meent, dat ondanks bepaalde menings verschillen en moeilijkheden de" conferentie tooh een bepaalde posi- e betekenis heeft. Gromyko gelooft, aldus de Russische verklaring, het heel goed mogelijk is, een aanvaardbare basis te vinden voor een fling van de Berlijnse kwestie. Rusland wilde de conferentie zonder erbreking voortzetten, maar het kon het westelijke standpunt dat gesprek beter kon worden verdaagd, billijken. Rusland is bereid, de tijdslimiet van anderhalf jaar, waarin de westelijke troepen _0ijn moeten verlaten, te verlengen. Chroesjtsjef waarschuwt Westen rede, die Chroesjtsjef gisteren voor de Oostduitse delegatie in Moskou hield, en verzoenende indruk op de westelijke diplomaten. Hjj hield een krachtig voor een of meer topconferenties en waarschuwde voor een ernstige crisis n, wanneer de onderhandelingen mochten mislukken. In ieder geval afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland worden gesloten. En Rus- I zal dan Oost-Duitsland helpen tegen alle pogingen van de westelijken om positie in West-Berlijn te handhaven. Over het algemeen kreeg men de indruk, i rede van Chroesjtsjef weer een krachtige poging was om een topconferentie '/lieg naar Londen 'lermotorlge D.C.-4 letou r f 112.- /Rotterd. bedenkelijk vonnis or straf 6 maanden naar de kerk i teenagers kregen, omdat zij voet hebben aangestoken in de oren _._r tamme konijnen, van de rechter s Amerikaanse stad Auburn (Indiana) gende straf: uit het hoofd leren, lane elke zondag de kerk be unen van alle bijbelboeken ivonds tien uur niet meer "straat en ke twee weken melden politie. moeten de jongens zeventien httien jaar oud elk veertig gul- schadevergoeding betalen voor d« i die zij hebben gedood en vooi ntien jonge konijntjes, die moes- worden afgemaakt. rkgang als strafhet is de om- irde wereld. Red.). Nederlandse vlieger verongelukt 5en tweemotorig vliegtuig is bij St. tentin (Frankrijk) neergestort. De pi lt— een Nederlander— er >sagier kwamen om het leven >e vlieger is geïdentificeerd als perla-g, de passagier was M. Y. De- >ye. JHet toestel was onderweg van Brussel iar Parijs. Kort voor het neerstortte, fes het toestel in brand gevlogen» OUD-COMMISSARIS VAN POLITIE VERDRONKEN De oud-com miesari6 van politie var Leeuwarden de 75-jarige heer C. Kool, die na de oorlog ie gepensioneerd en ddc in Loosdrecht woonde, i6 gfeteren tenge volge van verdrinking om het leven ge komen. De heer Kool die een groot lief hebber wa6 van de hengelsport. d6 tijdene vissen waarschijnlijk onwel geworden in het water -gevallen. De 67-jarige Boris Boricky is gisteren in de Franse plaats Annecy tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij had bekend, zijn schoonzoon te hebben vermoord. Zoals gemeld heeft Boricki het recht in eigen hand genomen toen de schoonzoon werd vrijgesproken van schuld aan het verbranden van zijn vrouw. De vrouw was bij het aansteken van gas in brand geraakt en haar man was te dronken om haar te hulp te komen. Haar vader staat op het standpunt dat zijn schoopzopn zijn dochter heeft ver moord en toen een rechtbank de schoon zoon vrijsprak, besloot hij niet te rusten, voordat hij de „moordenaar van zijn doch ter" had gedood. Duitsers bergen Ocean Layer Kapitein mocht, niet terug op kabelschip Met het Duitse schip Flavia Is gisteren de bemanning van het Britse kabelschip Ocean Layer, dat van de week midden op de Atlantische Oceaan uitbrandde, in de Engelse havenstad Falmouth aangeko men. Inmiddels is de Duitse sleepboot Wotan bezig de zwart geblakerde romp naar de haven te brengen. De Britse pers brachit gisteren grote verhalen over gebeurtenissen dde zich zouden hebben afgespeeld aan boord van de Flavia. De Duitser had de Britse be manning van het kabelschip aan boord ge nomen, doch toen de brand niet. gevaairlijk meer wa6, wenste de Britse kapitein naar zijn schip terug te keren. De kapitein van de Flavia voelde er echter niets voor, de Engelsen weer naar de Ocean Layer terug te brengen, omdat hij dan zijn ireoht o-p het bergimgsigeld meer dan een mil joen gulden z-ou verliezen. „Het lijkt misschien eert beetje op zeeroverij, maar het is slechts een manier van zakendoen. Volgens die geldende bepalingen stond ik in mijn recht", aldus de Duitse kapitein in een interview met Daily Mail. De kapi tein van de Ocean Layer had er even eens of financiële redenen dus veel be lang bij, naa-r zijn schip te kunnen terug- S Blootshoofds en gekleed in een zeer eenvoudige witte japon knielde prinses Beatrix gister middag in de Ridderzaal op het rode kussen met het witte ridderkruis. Prins Bèrnhard, gehuld in de lange ridder mantel van zwarte moiré zijde, tikte driemaal met het zwaard op haar linkerschou der, zeggende: „Met deze drie slagen sla ik u tot ere-com- mandeur en geef u alle rech ten, die een ere-commandeur i de Johanniter orde in Ne derland bezit". Achter de Prinses ziet men v.l.n.r. prinses Irene, W. J. S. gravin van Lim burg Stirum-Repelaer van Driëlj H.M. de Koningin, me vrouw M. M. de Brauw-van Panthaleon barones van Eek mevrouw J. C. Baud-Quar- les van Ufford. Hevige verontwaardiging in Bonn Ging Adenauer nu te ver? (Van onze correspondent) bonn, zaterdagmorgen Met grote ontsteltenis hebben politieke kringen in de Westduitse bondshoofdstad kennis genomen van het donderdag door de New York Times gepubliceerde interview met bondskanselier Ade nauer. Volgens de New York Times heeft Adenauer tijdens het vraag gesprek zijn vroegere verklaringen herhaald, dat vice-kanselier Ludwig Erhard te veel politieke ervaring mist om de post van kanselier te bezetten. Deze en andere uitspraken hebben de controverse AdenauerErhard ten zeer ste verscherpt. Erhard heeft kanselier Adenauer ervan beschuldigd, te trachten zijn reputatie te breken. Hij heeft ge dreigd af te treden als de 83-jarige kan selier er niet mee ophoudt hem, Erhard, te attaqueren. Op een speciale bijeenkomst van de bondsdagfractie der C.D.U. verklaarde Erhard, dat hij alleen in functie kan blij ven als hij beschermd wordt tegen ver dere laster. Hij verklaarde verder geen genoegen te nemen met een ontkenning van het gepubliceerde. Die ontkenning is er inmiddels: de Westduitse voorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat het gepubliceerde in terview niet overeenkomt met de wer kelijke inhoud en betekenis van de ver klaringen van de kanselier. Het ontbreekt Erhard niet aan steun: Franz Bötom, leider van de liberale vleu gel dn de C.D.U.-C.S.U. verklaarde dat, als Adenauer correct geciteerd is, door de (New York) Times, hij het vertrouwen van de partij heeft geschonden. Böhm zei: „Het is nu niet langer een affaire tussen Adenauer en Er-hard, maar e affaire tussen Adenauer en de partij". In dezelfde speciale bijeenkomst kreeg de leider van de C.D.U.-fractie ir Bondsdag opdra"cht dè juiste weergave van het interview te controleren. Hij verklaarde de gang van zaken diep te betreuren. Inmiddels zijn nu zelfs de welwillend ste beoordelaars van het Westduitse ge beuren sinds het vraaggesprek met het Amerikaanse .blad van mening, dat het dr. Adenauer erom te doen is prof. Er- hard, de algemeen bekende en geachte van 't „Wirtschaftswunder", zo vol komen „af te kraken", dat hij eigener be- egin-g van zijn kanseliersaanspraken afstand zal doen en zelfs uit de regering zal treden. De handelwijze van dr. Adenauer zal zowel op de buitenlandse politiek als op de binnenlandse invloed uit oefenen. Het buitenland zal het aller minst waarderen, dat de man die de meeste kansen heeft om de kanselier op te volgen, beschouwd wordt als „een man met te weinig ervaring". Aan de andere kant wordt de C.D.U.-C.S.U .-fractie door het toe spitsen van de controverse gedwon gen openlijk partij te kiezen voor Er hard en tegen Adenauer. De voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, heeft West-Berlijn als plaats voor het houden van de presidentsver kiezing op 1 juli aangewezen. Hij deelde zijn besluit mee, nadat uit Genève was gemeld, dat de minis ters tot 13 juli op reces zouden gaan. Zoate bekend heeft de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromyko, hel houden van de verkiezing in West-Berlijn een provocatie genoemd. En de Oostduit sers hebben gedreigd de stad te blok keren als de Bundesversammlumg in West-Berlijn bijeenkomt. Plan-Hammar sk j öld Dag Hammarskjöld, de secretaris-gene raal der V.N., heeft in een rapport aan de Algemene Vergadering een econo misch plan voorgelegd om het miljoen Palestijnse vluchtelingen binneh vijf tot tien jaar weer in het prod-ufctdeproces vaT het Mudden-Oosten op te nemen. De kos ten van elke arbeidsplaats worden ge schat op 12.500 gulden, welke verschaf: zouden moeten worden door de oliepro ducerende Arabische landen en van bui- Aan Babels stromen, daar zaten wij, ook weenden wij, als wij aan Sion gedachten. Aan de wilgen aldaar hingen wij onze citers; want daar hegeerden zij die ons gevangen hielden, van ons een lied. en zij die ons mishandelden, vreugdebetoon: Zingt ons een der liederen van Sion. Hoe zouden wij des HEREN lied zingen op vreemde grond? Indien ik u vergete, o Jeruzalem, zo vergete mij mijn rechterhand; mijn tong kleve aan mijn verhemelte, als ik uwer niet gedenk, als ik Jeruzalem niet verhef boven mijn hoogste vreugde. Reken, o HERE, de kinderen Edoms de dag van Jeruzalem toe; hun die zeiden: Breekt af, breekt af, tot op de grond ermee! Gij, dochter van Babel, ter verwoesting bestemde, gelukkig hij, die u zal vergelden hetgeen gij ons hebt aangedaan; gelukkig hij, die uw kinderen zal grijpen en tegen de rots verpletteren. Maandag begin van de zomer Van onze weerkundige medewerker Al begint de zomer volgens de kalender eerst op de langste dag (maandag dus), toch durven tDij te zeggen dat dit jaar de zomer in werkelijkheid al enige weken aanwezig is. Behalve de meimaand ge draagt ook juni zich buitengewoon droog en zonnig. Het normale aantal uren zon neschijn voor de hele maand werd van daag al bereikt. De temperatuur die ook gisteren aan de lage kant bleef, gaat ver der stygen door luebtaanvoer via Duits land, In de middag zal het kwik ook hier in het westen weer flink boven 20 gr. C. komen. Ons land is weer i-,i een hogedrukge- bied komen te liggen, hetgeen betekent dat er aan de droogte de eerste dagen nog geen einde komt. Boven Frankrijk worden enkele onweersbuien aangetrof fen, maar voor maandag zullen deze nog geen kans krijgen tot boven ons land door te dringen. Droog Droog en overwegend nig weer met iets hogere temperaturen. Matige tol krachtige wind tusseri noord oost en oost. (Opgemaakt oir 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Helder Ypenburg Vliss. Eelde De Bilt Twente Eindh Zd -Limb Helsinki Stookh o In- Oslo Kopcnh Aberdeen Parijs Bordeaux Grenoble Madrid MaUoroa Lissabon w bew onbew ZON EN MAAN Zondgg 21 juni zon op 4-19. onder 21.04. maan op 21.20. onder 5.21. Maandag 22 juni zon op 4.19, onder 21.04. maan op 22.05, onder 6.29; 27 juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1