IB" bono\Mè> TILBURG: 8U9 - A Ongewoon reisverhaal PUZZEL VAN DE WEEN 33 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 JUNI 195' Van Los Angelos naar Mexico geleden, dat koning UCT lEUCM Lodewjjk Napoleon «IC I LEV EN Tilburg tot stad verhief, en ter ge legenheid daarvan zo schreef ons de heer H. J. Verwiel wordt van 24 juli tot 16 augustus in het Leypark een expositie gehouden, die qua omvang en inhoud zeker van nationale betekenis mag worden geacht. Voor de tentoonstelling is een mooie naam bedacht. ,,Hart van Brabant", gaat zij heten. En die naam ljjkt ons niet te hoog gegrepen. De heer Verwiel, die in het stichtingsbestuur van de tentoonstelling zit, heeft ons al haarfijn verteld wat er allemaal te zien zal zijn. Hij schreef: „De expositie zal op boeiende, dynamische wijze in niet minder dan 20 paviljoens een indruk geven van het leven en werken in midden-Brabant. Bijzonder specta culair beloven de paviljoens te worden, verzorgd door de textielin dustrie, de provincie Noord-Brabant, de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, de schoenen- en lederindustrie en de metaalindustrie". Hart van Brabant Nu weten wij ook wel, dat ge zeer voorzichtig moet zijn met 8c8ev« hetgeen organisatoren van tentoonstellingen over hun eigen tentoonstellingen schrijven en zeggen. Als wij belast zouden worden met het organiseren van een tentoonstelling, zouden ook Los Angeles. Kort daarna reeds wij de prachtigste volzinnen bedenken, alleen maar om u nieuws- gen ze er uit als rebellen van de gierig te maken en tot ons te lokken. Maar we menen, dat de heer Cubaan Fidel Castro, een paar keer Verwiel, die we helemaal niet kennen, niet overdrijft. Want we zyn ze er onderweg ook voor aan hebben, z\j het ook van verre en oppervlakkig, de laatste jaren gezien. En verder werden ze in de de ontwikkeling van Tilburg, het hart van Brabant, gevolgd en Mexicaanse staat Sinaloa enige tyd we zijn tot de overtuiging gekomen, dat daar gewerkt wordt met in arrest gezet, omdat de autoriteiten een dynamiek, die ontstellend is. ddachten niet Russische spionnen te Dit is het verhaal van nan en Bill Bates uit Califor den 28 jaar, die in zeven i van Los Angeles naar Mexice lopen, in die tijd een afst 4200 kilometer hebben afge samen 12 paar schoenen versl Mexi hadden 2 Op 18 oklohe t ze hadden zich niet geschoren, kunnen volbren- ;oede baan er aan ertelden ze, spijt lar per dag konden rondkomen, maar dat was een groot misver stand. En ze hadden hun wande ling beslist moeten opgeven als de indianen in het gebied van Sier ra Madre hen niet bijna een maand voor niets hadden gevoed. GEVANGENIS Verder spaarden ze geld uit door in gevangenissen te logeren, ben ze in de gevangenis geslapen en het beviel hun best. Bijzonder goed ingericht waren ze niet. maar het kostte niets. ,,We weten op het ogenblik meer van Mexi caanse gevangenissen af dan wie ook,", zei Bill Tynan. Toen ze uit Los Angelos vertrokken sprak geen van beiden een woord Spaan geen van beiden een woord Spaans. ..Moet je ons nu horen! We spreken het perfect". Prinses doei Fabrikant Ons eerste contact met Til burg dateert al van vele ja ren her. We waren gew gemeen soldaat en lagen een belangrijke stad. Hoe be langrijk leert ge uit de getal len. In een boekje, dat de V.V.V. heeft uitgegeven, kunt ge lezen, dat 200 industriële be- gewoon drijven Tilburg bekend hebben - gemaakt in binnen- en buiten- pelijke gegevens vertelde hij: 1 hem en hebben hem daar- onderwijs, hogere textiel- elke keer zei hij spontaan argeloos: Mijn vader is fabri- Het was een aardige jongen, dat slapie van ons. Zo'n echte chauvinist, woord van Tilburg wilde horen. Die in staat was zijn geweer te sprak Een grotere propagandist Tilburg hebben we nooit in ons leven ontmoet. school. Het Tilburgs gingsgebied omvat 250.000 mensen, die in de stad een die geen kwaad koopcentrum vinden en ont spanning en kunst. Aan grote openbare werken en gebouwen te schieten als iemand die van Tilburg snel een mo- het donkere Zuiden, derne stad moeten maken met boulevards, verkeersaders en grote pleinen, wordt in de eers komende jaren een bedrag van 100 miljoen gulden besteed. Geschiedenis J" ,de w"rd« de i"rPr°- ductie van de Tilburgse ïndus- uit- trie wordt geschat op 500 mil- ko- joen gulden. Vertrouwen Later heeft hij ons e genodigd naar Tilburg men. Een middag lang heeft hij ons door de stad gesleurd en ons alles laten zien, wat Tilburg de vreemdeling heeft te tonen. En een avond lang hebben we nog zitten napraten En ge zult bij tijd zeker nen vinden. We weten zeker, nachts ook dat de expositie een boeiende zal zijn, een indrukwekkende wapenschouw van hetgeen door vakmensen en in teamwork werd bereikt. Deze manifesta tie zo schreef ons de heer Ver wiel, de grootste ooit in Zuid- Nederland gehouden, zal aanto nen, dat Brabant zijn tijd be grijpt en op internationaal ni veau wil blijven meespreken. hebben geslapen, omdat het vuur van het gesprek ver gaten de tijd in de gaten te houden, zodat we onze laatste trein misten. Van de geschiedenis van Til burg weten we heel veel. De naam van de stad werd gedra gen door twee kastelen, die in het begin van de achtste eeuw stonden in Taxandria, de be kende gouw van het Franki sche rijk. De geschiedschrij- 1«F'\.d*t in d' lijke nabijheid van de kastelen heel zljn ingericht. we hebben Een beschrijving van de ex positie zullen we u later nog wel eens geven. Als de enor- tentoonstellingshallen kapellen waren opgerich.t die herinnerden aan de grote Wil- lebrord, de zendeling, die uit Engeland overkwam om de Khi'ën'kniTTê vast attent willen maken op niet moogt missen. Mis- nt ge er rekening houden bij het vaststellen van uw vacantieplannen. Wat Getallen dat daar de koffie altijd bruin *- de koek goed, en dat ge hartelijkheid We zijn wat uitvoerig geweest met het verhalen van van de belevenissen van Bill Tynan en Bill Bates, omdat het reizen en trekken zo geheel past in deze tijd van het jaar. Overal in den lande ziet ge op het ogenblik mensen sjouwen met dozen en koffers. De vacantieperiode is nauwelijks begonnen of meteen al zijn duizenden naar lichaam en geest vermoeide mede-burgers naar el ders vertrokken. Met hetzelfde oogmerk als dat van de twee Californische Bills. Om eens wat anders te doen dan anders. Om eens te breken met de sleur van elke dag. Het reizen en het trekken heeft de mens altijd ir. het bloed gezeten. Hij heeft altijd naar het land ach ter de einder willen gaan. Ook omdat hij hoopt daar te vin den wat hij thuis niet aanwe zig acht. Velen zijn teleurge steld teruggekeerd, anderen volkomen bevredigd. Zo was het ook met Pierre van Paassen, die een pelgrima ge maakte door het Heilige Land en daarover een boek schreef, dat hij tot titel gaf: Ongewoon reisverhaal. De Nederlandse vertaling is ons dezer dagen door de uitgeefster N.V. Boekencentrum te Den Haag. toegestuurd. Het is oor spronkelijk geschreven in het Engels want Pierre van Paas- Amundsen Radio-Moskou heeft dan be kend gemaakt, dat de Sowjet- Unie aan Noorwegen foto-co- pieën heeft gezonden van do cumenten, die de Noorse Pool- vorser Ronald Amundsen tij dens zijn expeditie naar de Noordkust van Rusland 40 jaren geleden heeft achtergelaten. Volgens de radio zijn de docu menten in 1935 op het Staro- kadomsky-eiland en in de Maud-baai door leden van een Russische expeditie ontdekt. Onder de documenten bevindt zich een tabel met meteorolo gische waarnemingen. sen is een (in Nederland ge boren) Amerikaan. Ge moet dit boek wel lezen, al zult ge het vermoedelijk niet in alle opzichten met de heer Van Paassen eens zijn. Hij maakt soms wonderlijke opmerkin gen. Maar hij schrijft knap. ..Hij herinnert aan de grote en kleine gebeurtenissen uit het leven van Christus en op de he meigen wijze brengt hij de ze opnieuw tot leven tegen de achtergrond van het land, dat er enerzijds heden ten dage nog net zo uitziet als tweeduizend jaar geleden, maar dat aan de andere kant niet onberoerd is gebleven door het wereldgebeu ren en de ontwikkeling van de techniek", zo schreef de uit geefster ons, en zo is het ook. Als gevolg van een belofte, in de eerste wereldoorlog, in gro te banauwdheid. afgelegd, reis de hij op een merkwaardig schip naar Palestina. Zijn om zwervingen begonnen in Beth lehem en vandaar uit neemt hij u aan de hand mee langs alle bekende plaatsen. En hij vertelt er over zo uitvoerig en onderhoudend dat ge zijn Onge woon Reisverhaal achter el kaar zou willen uitlezen. hebben. INDIANEN Bill Tynan heeft zeer uitvoerig over de reis verteld. Hij zei: ,,Men had ons gewaarschuwd voor de indianen, en vooral voor de Yaqui-indianen. Het heette, dat zij ons de keel zouden afsnijden als we op hun grondgebied kwa men. Maar er is niets gebeurd. Integendeel. Zodra de indianen ons zagen gingen ze, vermoede lijk voor de baard, op de loop. Dat we met hen geen last heb ben gekregen is te danken aan het feit. dat we ongewapend wa ren. Een paar maal zijn we aan gehouden en op wapens gefouil leerd. Toen die niet werden ge vonden, toonden de indianen zich erg vriendelijk". Feitelijk hebben de indianen het hun mogelijk gemaakt dat ze hun tocht konden volbrengen. Met sa men 400 dollar op zak waren ze uit Los Angelos vertrokken. Ze dachten dat ze wel met een dol- De 19-jarige Deense prinses Margrethe heeft met goed ge volg eindexamen gedaan en gaat haar studie voortzetten op de universiteit van Kopen hagen. Zij is de eerste Deen se prinses die een universitai re studie volgt. Prinses Mar grethe is een knap meisje, en ongewoon intelligent. Zij gaat filosofie studeren. Tegelijk volgt zij colleges in de politie ke wetenschap. De school, die de prinses heef verlaten, heet „Amalien- borg hogere school" en is de uniekste in het land, omdat zij maar twee leerlingen telt. de prinses en een vriendin, me juffrouw Birgitta Juel. Eerst was er maar een, de prinses, maar na twee jaar begon zij zich eenzaam te voelen en vroeg om gezelschap. Koning Frederik, haar vader, en haar particuliere leraren stemden er dadelijk in toe, en Birgit ta, de dochter van een lid van de Deense adel, werd de twee de leerlinge. KRUISWOORDRAADSEL noot, 17. dikke boterham, 18. vaarwel, 20. voorzetsel, 21. rund, 22. achting, 24. kleur, 26. bolrond vruchtje (spreektaal), 27. gem. in republiek Venetië, 31. latwerk, 32. bedekking van een gebouw, 33. zwart agaatsteen, 35. iemand die treitert, 36. soort van kers, 38. vreemde vnunt. 40. schrijfkosten, 42. evennachtslijn, 44. tandvor- mig bovendeel van een kasteelmuur, 47. dorp in Gelderl. onder Epe, 48. gesloten, 49. ongevulde, 50. livreiknecht, 52. kattekruid, 54. gem. in Groningen, 56. Hong. componist van operetten, 58. vet tige zelfstandigheid, 60. heeft een haan. 62. wiel, 64, niet dicht op een staande, 65. kruipend dier, 67. god der liefde, 68. artisjokach tig distelgewas, 71. bootje, 72. reeks, 74. zwak, 76. waterdiepte tussen hoge oevers, 77. voornaamw., 78. platvis, 80. honigbij. 81. nu et harde slag, 83. bijwoord, 84. zeemacht, 85. openlijk huldebe toon, 87. veter. 88. roodachtig, 89. vrucht. Verticaal: 1. bewaarder van een kerk, 2. welaan, 3. levensvocht in organische lichamen, 4. onbep. voornaamw., 5. deel van het oor, 6. koord van een speeltuig, 7. kubieke meter, 8. baan voor balspel, 9. sultanaat aan de Perzische Golf, 10. streep, 11. voeg woord. 12. schaaldier. 16. elke. 19. juffrouw, 21. courant van een partij, 23. vernis, 24. zilt vocht. 25. zijtak Ebro, 26. godin van de dageraad, 28. jonge stier, 29. rivier (Spaans). 32. alle documenten op een zaak betrekking hebbende. 34. kruisnet. 36. rivier in O. Pruisen: benedenloop v. d. Njemen, 37. inhoudsmaat, 38. korf waar mee de imker de van de boom losgerukte zwerm schept, 39. ri vier in Midden-Afrika. 40. pret, 41. dwaas. 43 wolvlokje, 45. land in Europa (afk.), 46. water in Utrecht, 51. de ongehuwde staat, 52. voegwoord, 53. titel van Turkse landvoogden, 55. muze der ster renkunde, 57. deel van een schoen, 59. telwoord, 60. wijnrode verf, 61. bedektbloeiende plant, 63. hoofdwerk der Oudnoorse letteren, 65. bundel, 66. walvisachtig zoogdier, 69. uitruster van schepen, 70. wild rund der Europese wouden, in de 17de eeuw uitgeroeid, 73 ploegsnede, 7o. voorgeschreven kerkgebruik, 78. slaghout bij het cricketspel. 79. brugje over een smal water, 81. mak, 82. een on aangenaam maar niet intens gevoel van kou gevend. 84. motor en omstreken (afk.). gelei. 8. men. 9. ogen. 10. nis. 11. te. 12. remous, 16. vallei. 19. Otto. 21. bereid, 23. Lea. 24. Verne, 25. reder. 26. bel, 28. var. 29. lel, 32. Salland. 34. edeleer, 36. moede. 37. enige, 38. merel, 39. eiker, 40. vijg. 41. oor. 43. ten, 45. nel. 46. ene, 51. agenda, 52. Arkel, 53. sober, 55. Drente. 57. Tom, 59. pas, 60. Osiris,*61. ree, 63. Levi, 65. wie, 66. ekster, 69. toren, 70. rente, 73. pari, 75. bora, 78. Pau, 79. tot, 81. pop. 82. Son, 84. Mr., 86. pt. schip (afk.) OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. roskam, 6. alg, 8. monter. 13. paneel, 14. elegie, 15. L.V., 17. sté, 18. mol, 20. Nes, 21. b.m., 22. aal, 24. veter, 26. beo, 27. Alem, 28. ventiel, 30. Peru. 31. sla, 32. sar, 33. Dee, 35. les, 36. Marne, 38. melde, 40. viool, 42. enter, 44. einde, 47. oele, 48. Ier, 49. elke, 50. Garda, 52. Agnes, 54. Eelde, 56. entre, 58. loper, 60. oer, 62. dok, 64. bar, 65. wee. 67. snek, 68. Meteren, 71. vink. 72. Ide. 74. lover, 76. ets, 77. ra. 78. pat. 80. rin, 81. pos. 83. et, 84. marode, 85. Too- rop, 87. spruit. 88. nee. 89 pan ter. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitenr op een briefkaart worden geschre ven In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 2U 25 26 27 28 Ï9 30 31 32 34 35 36 39 «0 «1 43 44 45 46 «7 50 51 52 53 H 54 55 56 57 59 60 61 62 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 n 88 89 Er kwamen nog een paar passagiers binnen En net toen ik dacht, dat de laatste passagier was uitgestapt, kwamen er nog een paar binnen. Allemaal voor het achterbalcon. Of, met andere woorden: er is nog wat nagekomen. Omdat ik het een beetje jammer vond die brieven te retourneren heb ik maar besloten vandaag nog even met jullie op het achterbalcon te blijven. Het onderwerp examen volgt dus volgende week. Het achterbalcon dus voor de tweede maal. Annie van der Wijngaard (19 uit Den Haag en bibliotheek-assistente) stuurde een „probeerseltje" zoals ze het zelf zei. Ik zou het een wat gevoelig stukje proza willen noemen, dat jullie wordt gebracht onder de titel: en dan rest nog slechts de deur De deur achter het personeel was met een klap dichtgevallen. Hard dreunde de echo door de lege gangen en steeg, verva gend, naar boven. Buiten klonk nog een heldere lach, een groet. Toen viel de stilte Op de eerste verdieping was de directiekamer. De scheidende zon gloeide naar binnen en zet te de gezichten van de twee he- „Kom", zei de oudste, de man met de grijze haren, en hij bleef zitten, tuurde langs de stofkolom naar de zon. Naar de toekomst, die niet was. „Kom", zei hij nogmaals en stond op, legde, in een gewoon tegebaar, zijn hand op de rug. Dan, recht ineens, liep hij naar het mahoniehouten bureau. De andere man was opgestaan en stond nu voor het raam, een stille gestalte. Herinnering Met de handen tastte de oude het bureaublad af. De trillende vinger bleef even rusten bij een inktvlek. Een herinnering? Met nietsziende ogen en voelen de handen bekeek hij de presse- papier. De zon deed er gouden vonken afspringen. Handen zochten en vonden een aarzeling een knars gerinkel In zijn handen lig gen twee sleutels. Klein en zil ver. Twee kostbare schatten Dan, resoluut plotseling, recht hij de rug, zijn voet stoot tegen de papiermand. De rug voor het raam be weegt zich, draait Ogen vragen Ogen bevestigen Handen vinden elkaar Voor jou Met de sleutel in'de handen woont) me stuurde. blijft de jonge nog even staan. Dan wijst de oude man met een weids gebaar naar zijn stoel, bureau, kamer, en zegt: „Jongen, dit is het voorbalkon. Voor jou. Neem het in bezit, werk er mee, kijk door de ruiten, recht Uit Nieuw-Lekkerland komt deze bijdrage en b Is van K.(ees, Koos, Klaas?) Gelderblom. Zijn lee tijd weet Ik niet, noch verdere bijzonderheden. Ht hij dicht kun Je lezen in: Expressie TRAM Glijdend-rijdend schuivend, jacht'rig gaat ze verder- en binnen-buiten op het achterbalkon staan ze daar, 6chomm'lepd deinend, heen en weer Verveeld omdat eentonige straten, huizen elke dag langs hen gaan en de straatstenen in massa vormloos flitsen voorbij naast en onder de glijdend-rijdende tram Op de hoeken van de straten is er een ongewild onpersoonlijk, voelbaar kontakt, even maar Er zijn er, door niemand meer bewogen, maar jong gelach klinkt ook. het zwijgende, behoudende: Hier buiten-binnen is het weg soms lijkt men één grote klomp met vele. vele voeten. En zo is die wonderlijke wagen gemaakt^dat het altijd weer doorlopen tot het eindpunt Waardoor? Tussendoor? in 't laatst Ls er nog ruimte Op het achterbalkon is het vol! Een heterogeen gezelschap; ze zijn met velen Toch zijn ze alleen Een foto van Peter Mokveld uit Delft, die al eens eerder een goede plaat voor „Ruimte voor jullie" stuurde. Ik heb er maar „expressie" boven gezet. Ik zit op het balkon Dat staat er boven het gedloht, dat Theo van Roon (wiens naam Je al eerder hebt kunnen lezen en die in Rotterdam Ik zit op het balkon verscholen; geluid is dood in deze helderheid De rust is als het ritselen van stille bladeren. >en andere kant. K. GELDERBLOM Ook een visie Ja, kijk recht vooruit. Maar kijk niet achterom, daar achter het middenpad, daar is het achterbalkon. Zie je ze daar? Al die :n dc dienst vergrijsde mensen. Nog één plek is over, achteraan. Die is voor mij. Ja, Straks zal ik weer vooraan staan op het achterbalkon en dan rest nog slechts de deur Annie van der Wijngaard. De bomen staan ingespannen te luisteren naar de bedachtzame stem van de lucht, klaar als het koele vloeien van water; de stem die hun het parool toevertrouwt: Leven is vergeten Ik zie het, ik hoor het, maar ik sta er buiten, omdat een mens nu eenmaal niet vergeten kan THEO VAN ROON ER UIT GELICHT Nog steeds zijnde losse opmerkingen ovei lende brieven. ONTVANGEN (I) Ontvangen: tekeningen Bouman uit Voorburg. Omdat wi ons ook deze week nog op he achterbalkon bevinden, houd ik d» plaatjes maar vast. ONTVANGEN fll> Ook tekeningen gekregen van Miep Byl uit Wanneperveen. Om niet in herhalingen te vervallen: Miep, zie boven. „HONORARIUM" Of ik nog steeds postwisseltjes verstuur, vraagt A. P. (Leiden). Dat gaat alsmaar door, maar ik wil het er niet steeds zo uitdruk- Ank kei ijk bijzetten, 't Is ZAT WEL WAT IN Vrij langdurig op jouw tekening zitten staren, Janny de Lange (Dordt), maar ofschoon er wel iets was de afwerking naai correct. Mag ik ider plaatje hebben? goeds jP LIFT MEE S.V.P. i anders lijkt het ikoperig", werp liften, dat dus over veertien dagen onze rubriek gaat vullen. Voor de 29e juni zie ik met meer dan grote interesse bijdragen van jullie, in welke vorm dan ook, tegemoet. Op de enveloppe de naam van onze rubriek. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176, Den Haag. Moeilijk werk van Van Dijk Hoewel de vakantieperiode zich al be gint aan te kondigen en we in deze tijd de gewoonte hebben, wat luchtiger opgaven te publiceren, willen we deze keer eens van de traditie afwijken en met een tweetal zware problemen voor de dag komen. Ter compensatie dan nog een even groot aantal zomerse produkten. Alle vraagstukken zijn zoals van Van Dijk te verwachten is, prima van ontleding met soepele slagwendingen. No. 533 M. v. Dijk, Dordrecht No. 534 M. v. Djjk, Dc Extra problemen (Arie v. d. Stoep) I Zwart: 1, 2, 12. 16. 21, 23. 24. Wit: 6, 27. 34, 39, 42, 45, 46, 49. Opl.: 34—30! (25x34, gedw.), 45—40, 42—38, 48x7 (2x11), 6x17, (16—21), 17x26 (1—7) 26—21 (7—12), 21—17, 46-41 en wint. 1 f ff i ei I a fe ft 6 m m m i q, x •jSÉf ©66 i 6 Wé WB m B M 6 6 III Zwart: 1, 3, 6, 9. 13, 15, 25, 34, 39. Wit: 12. 14. 17. 18. 20. 24, 27, 37. 43. 48. Opl.: 24—19!. 48x37. 12—8, 14x3, 3x26, 26x2. Voor de derde maal probleem no. 517 De auteur van probleem no. 517, de heer M. van Dijk te Dordrecht is het eens met de opmeerking van de heer J. L. v. Wuyck- huyse. dat de eindstand van dit vraagstuk inderdaad een remisevariant bevat. Om de- ontgaan heeft hij dit probleem i het volgende jasje gestoken: 31 Zwarte 2, 4. 7, 12. 17, 19, 21, 23, 24. 27/29, Wit:' 13. 15. 18, 25. 26, 32, 34. 37, 38. 40/42, 44, 47, 50. No. 535 (M. v. Dijk). Zwart: 9, 10, 20, 26, 29, 33, 36, 39. Wit: 32, 35. 37. 40/42, 45, 48, 49. No. 536 (M. v. Dijk). Zwart: 7/10, 19. 27. 36. Wit: 28/30, 34. 38, 40, 41, 49. Voor alle problemen geldt: wit begint Oplossingen Zwart: 4. 6. 8/11. 13, 14, 19. 22, 23, 26, Wit: 15, 20, 21, 24, 25. 30, 33, 37/39, 41/43. 49, 50. No. 522 (Arie v. d. Stoep). Zwart: 5, 7/9, 12, 13, 18, 23, 24, 29, 34. Wit: 15/17, 21. 27, 32. 36, 42/45, 48. Opl.: 16—11, 32—28, 27x38, 38—30 36—31. 31—27, 42—38, 48x19, 45x14 (24—29). 14—9 (29—34), 9—3 (5—10 gedw.), 15x4 (34—39), 3—17 enz. No. 523 (Arie v. d. Stoep). Zwart: 1, 5, 6, 8. 13, 17, 18. 22, 23. 26, 33. Wit: 14. 20 24. 25, 29. 31, 32, 34. 37, 38. Opl.: 32—27, 37x48, 20—15, 48—42, 15—10, 2520, 14x3, 3x2 en wint. dit probleem, die vrij wel gelijk is aan het oorspronkelijke, laten we aan de lezers over. De eindstand is nu: Zwart: schijven op 5, 27 en 35. Wit: schijven op 42, 48. Dam op 2. Zwart lan zet. De problemist verklaart de eindstand 4843 (1924, op 19—23 wint 4339 eenvoudig) 6. 4338 (a) (24—29) en we zien geen winst meer, daar op 37—32 volgt 29—

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 14