;evechten in durban ïlicuwc gtitectye (fuuraitl Prins Bernhard sloeg z'n dochter tot ridder f4F Rusland vindt verkiezing in West-Berlijn provocatie Elckerlyc Vrouwen trekken gewapend naar bierhuizen Politie opent het vuur op menigte Bantoes Mobilisatie in Nicaragua )sée Venmans moet in België blijven Faubus' wetten onwettig GROOTBOEK LOOPT IN OP ACHTERSTAND Koningin woonde bijeenkomst der Johanniters bij CJDAG 19 JUNI 1959 IJREAUS: Steenatraat 8? Directie, Radactie, Abonnementen* Advertentie-afdeling TeL 31441. DVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). m Poetrekening 58933. Directie: DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dr. B. DIEMEB „Staatvasticfj is ahrbltoen myn bert ia tegfienspoet" Veertigste jaargang no. 11592 'l ONTROERDE Zie pagina 5 Zuidafrïkaanse politiemannen proberen met behulp van gum miknuppels de vele duizenden Afrikaanse vrouwen te verdrij ven, die in opstand waren ge komen. De vrouwen, gewapend met stokken, sloegen terug en kregen hulp van hun mannen. Toen maakte de politie gebruik van vuurwapens GROEP Afrikaanse vrouwen heeft gisteren in de Zuidafrikaanse tad Durban een gevecht tussen Bantoes en politiemannen ontke- waarbij twee Bantoes zijn gedood en ook onder de politieman- - veel gewonden vielen. De strijd, die 's morgens uitbrak, duurde tot ver in de avond toen de politie de situatie, in het licht van bran- kantoren, winkels en woonhuizen, meester werd. In Cato Manor, surlingenwijk van de stad, was het vanmorgen nog een vreselijke e, doch wanordelijkheden deden zich niet meer voor. Geruchten dat Iers langs de kust van Natal onlusten zijn uitgebroken, werden niet dgd. Onlusten begonnen, toen groe- frikaanse vrouwen de stad in- si om wraak te nemen op de y die een grote hoeveelheid istien gestookte drank had •tigd. Zij protesteerden hierte- Geen aardig jong meisje Sj en op de Parijse Eiffeltoren l de toestand gisteren even ge- nnen. Bij de toren wachtte een epje schoolkinderen uit Nor- ndië vol ongeduld op het be lt van de meester, of er genoeg d was om de lift naar de eerste ge van het wereldwonder te ne- n. En op de toren keek een lepje deftige heren in spanning de kinderen „uit de provincie" ^r, hopend dat het net even te ir zou zijn. let groepje heren stond namelijk ■eed om de 35 miljoenste bezoe- van de Eiffeltoren te verwei- nen en dat moest uiterakrd op a i Frans toegaan, hetgeen wil [gen dat de 35 miljoenste een ik jong meisje zou moeten zijn. toen arriveerde daar juist op het Itieke moment die groep uit de b ivincie. Ende meester kwam 5 de ontdekking dat het ging. Zo 3 rd de tienjarige Lucien Bertin 5 gelukkige. De heren hadden zich de situatie neergelegd, felici- rden Lucien en belden het ge- 3 eht in Normandië, waar de Iers van de jongen wonen. lama nam de telefoon op. „Wat [t u? Hebben we een auto ge il nnen? We willen geen auto! |n man noch ik kunnen rijden". plomatiek bleven de heren aan- ngen. Ze waren nu eenmaal da- llang bezig geweest om dit grote iment en de daaraan verbonden 3 «telijkheden voor te bereiden. - Tenslotte accepteerde mama de igen toch maar, omdat Lucien en a broertjes dagelijks vijf kilome- 1 naar school moeten lopen en traan dus een eind zou kunnen f wijzende reactie van Moskou 5 Russische persbureau Tass heeft nd gereageerd op het laatste wes- voorstel in Genève. De commen- jjvan de Moskouse televisie heeft •e beschuldiging uitgesproken, dat _Kesten Rusland door middel van ige probeert te dwingen het laatste Hel, dat alleen maar een hersdhrij- |s van het oude voorstel, te aan- ftussische minister Gromyko, heeft leeds zijn standpunt niet bepaald en heeft hij weer om uitstel van de jkingen gevraagd. [veren rijksdaalders ijven nog even uit ie Rijksmunt nog niet met de heeft kunnen beginnen. Men heeft Oder meer te druk gehad van zilveren guldens, tamaan de papieren guldens zullen In vervangen. c trein geraakt. De 47-jarige ge- 1 H. H Walthuis uit Borne (vader «s kinderen), die in drenst bij iersbedrijf uit Arnhem bezig Onderhoudswerk aan de spoorbrug de Schipbeek bij Deventer, is giste loor een passerende trein geraakt, fwam ernstig gewond in de Schlp- terecht. Hij overleed ter plaatse. gen onder het motto: eigen drank weerhoudt de mannen ervan naar de bierhuizen van de stad te gaan. Het doel van de demonstrerende vrou wen was dan ook een van deze bierhui zen. De politie was snel ter plaatse en moest het met gummiknuppels opnemen tegen de met stokken en stenen bewapen de vrouwen. Toen de vrouwen uit elkaar waren gejaagd, verzamelde zioh een j groep bij een ander bierhuis. De ingang werd geforceerd en alle biervaten gekeerd, zodat duizenden liters dr; verloren gingen. 's Middags deden zich dergelijke de monstraties voor. De Bantoemannen waren hun vrouwen te hulp gekomen en meer dan vijfduizend negers gingen de politie met stenen en flessen te lijf. De commandant kon niet anders doen, dan zijn manschappen bevel te geven, van vuurwapens gebruik te maken. De menigte werd teruggedrongen, doch wierp op versohiliende plaatsen versper ringen op door autobussen te kantelen. Enkele gebouwen gingen in vlammen op. Het bierhuis waar de strijd begon, bleef gespaard en werd als tijdelijk hoofd- kwartier van de politie ingericht. Het is niet de eerste keer dat het in Cato Manor tot ongeregeldheden kwam. In 1949 vielen Bantoes de In dische gemeenschap aan. Mannen werden gedood, vrouwen verkracht en huizen in brand gestoken. Bij die gelegenheid vielen 142 doden en meer dan duizend gewonden. De regering van Nicaragua heeft haar strijdkrachten gemobiliseerd naar aan leiding van geruchten, volgens welke een nieuwe invasie van „vrijheidsstrijders" van Honduras uit voor de deur staat. Ook van Costa Rica uit zou men een invasie willen organiseren. De civiele garde van dit land omsingelde gistei een groepje rebellen, dat op wee v naar Nicaragua. In Panama, waar de rust is we gekeerd, werd gisteren meegedeeld dat dr. Roberto Arias, de echtgenoot balletdanseres Margot' Fonteyn. een geleide zal krijgen om naar Brazilii gaan. Arias verblijft sinds de mislukte samenzwering tegen de Panamese reg< ring in de Braziliaanse ambassade. Naar verluidt is Margot Fonteyn van plan, binnenkort naar Rio de Janeiro te gaan, om zich bij haar echtgenoot te voegen. Orkaan. Een orkaan met windstoten tot 98 kilometer per uur heeft de Amerikaan se 6taat Miami geteisterd. Meer dan hon derd mensen zijn gewond. De aangerichte schade wordt geschat op vijf miljoen Bondsdag wacht Geneefse conferentie af BONN, vrijdagmorgen (Van onze correspondent) RUSLAND beschouwt de verkie zing in West-Berlijn van de Westduitse Bondspresident als een provocatie. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gro myko, heeft dit dezer dagen ir Genève tegen dr. Króll, de West- Slag voor Eisenhower Strauss' benoeming verworpen De Amerikaanse Senaat heeft vanoch tend met 49 tegen 46 stemmen de benoe ming van Lewis Strauss tot minister van handel verworpen. Dit besluit wordt be schouwd als een slag voor het prestige van president Eisenhower. Sinds 1925 heeft de Senaat geen ministersbenoeming meer afgekeurd. Strauss zal nu 't werk, dat hij in november is begonnen, moe ten neerleggen. GENERAAL CALMEYER BEËDIGD H. M. de Koningin heeft vandaag lui tenant-generaal M. R. H. Calmever be ëdigd als staatssecretaris van defensie. De nieuwe staatssecretaris .zal. zich in het bijzonder bezighouden met het naar richtlijnen van de minister voèren van het beleid betreffende land- en lucht macht. inderbescherming il kind hier halen president van het Turnhoutse ge- thof heeft gisteren beslist, dat Josée lans in België za'. blijven. Hiermee i hij de zienswijze van de procureur Konings in deze kwestie onder- f>t, die meende dat er geen reden tot pen is. I deze uitspraak is voor België het ■«zegeld van het 4-jarige Nederlandse k dat in het pleeggezin De Beuke- te Rijckevorsel is opgenomen, met toestemming van de moeder, maar tegen de zin van de Bredase raad voor kin derbescherming, die het kind naar Ne derland wil halen. De Bredase raad van kinderbescher ming is niet van zins de zaak Venmans te laten rusten. De raad heeft het voor nemen overleg te plegen met met minis terie van justitie, om te bewerkstelligen, dat het vonnis, destijds door de Bredase rechtbank terzake geveld, executoir wordt verklaard. De Bredase rechtbank heeft indertijd het kind aan de Bredase raad voor kin derbescherming toevertrouwd en de voogdij van de moeder geschorst. Het Turnhoutse hof heeft deze uitspraak naast zich neergelegd. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins hebben deze recente foto ter beschikking gesteld van het Prins Bernhardfonds en het An jerfonds (binnenkort collecte voor vrouw en kinderen projec teert de Prins zijn kleurendia's. (Foto M. C. Meyboonv Engelse koningin bezoekt Canada Koningin Elizabeth van Engel aid en prins Philip zijn gisteren op New Rmnd- land aangekomen voor een bezoéc aan Canada. In zes weken zullen dj een reis van 24.000 kilometer malen Op 26 juni wonen zij tezamen ma presi dent Eisenhower de opening van de nieuwe Sint-Lawrence-zeeweg fcj. duitse ambassadeur in Moskou, ge zegd. Dr. Kroll was speciaal naar Genève gekomen om over deze kwestie met Gromyko overleg te plegen. Bovendien hebben de Oost- duitse autoriteiten in Oost-Berlijn gedreigd het verkeer naar West- BerlijrT in verband met de vergade ring der Bundesversammlung te blokkeren. De Westduitse regering twijfelt nu, gezien de stand van zaken op de Ge neefse conferentie, de opvolger van prof. Heuss in West-Berlijn le laten kiezen. Bondskanselier Adenauer heeft tenminste zijn partijgenoten ge vraagd, bij de stemming over een so cialistische motie die de verkiezing toch in West-Berlijn wil laten houden, te bedenken dat het niet verstandig is Rusland een voorwendsel te geven, West-Duitsland voor spelbreker uit te maken. De motie kwam gisteren ln de Bonds dag nog niet in discussie. Men wilde nog het verloop van de Geneefse con ferentie afwachten. Maar aangezien Rus land nog steeds niet heeft beslist over het laatste aanbod van het Westen, zal de motie waarschijnlijk ook vandaag niet stemming komen. Het is dus niettkeker of de verkiezing in West-Berlijn wordt ge. houden. Zelfs de datum staat nog niet Misschien wordt het wel september. Little Rock Het federaile gerechtshof van Liittle Rook heeft gisteren bepaald dat een in het najaar van 1958 afgekondigde wet, waar bij de openbare middelbare scholen te Little Rock gesloten werden, im strijd met de grondwet is. Het hof heeft vender bepaald dat een •et. waarbij openbare fondsen ter be schikking werden gesteld van particuliere scholen, een maatregel was waardoor de openbare ©obolen geld werd onthouden, waarop zij recht hadden. Beide wetten waren door het parle ment van de staat Arkansas op verzoek van. gouverneur Faubus aangenomen in een poging tot omzetting van het besluit van het Opperste Gerechtshof, waarin was bepaald dat op openbare Amerikaan se scholen geen rassenscheiding mocht worden gehandhaafd. Men acht het zeker, dat de autoriteiten van Arkansas tegen deze uitspraak van het Opperste Gerechtshof in beroep zul len gaan. Maar men is er nog lang niet (Van parlementsredactie) TNE CIJFERS, die de Algemene Re kenkamer in haar verslag heeft gegeven over de administratieve ach terstand bij het Grootboek Woning verbetering, zijn thans in belangrijke mate verouderd. Ze hadden betrek king op de toestand rond 31 augustus 1958. tot welke datum het onderzoek der Rekenkamer zich ongeveer uit strekte. Inmiddels zijn bijna tien maanden verstreken en de meest re cente cijfers (ons door het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid op verzoek verstrekt) geven eer enigszins ander beeld van de door d< Rekenkamer geconstateerde achter stand in de werkzaamheden van Grootboek. In haar verslag over '58 vermeldde de Kamer, dat ultimo augustus van 11.365 bij het Grootboek binnengeko: stukken betreffende mutaties wegens leegstaan, oninbare huren, met- slechts gedeeltelijke toepassing vai huurverhoging, zelfbewoning e.d. er waren afgedaan. Van de 3672 ingekomen formulieren voor deblokkering en heffing waren er 27 behandeld en va 20.130 ingestuurde formulieren wegens aan- en verkoop was er geen afgedaan. Na negen en een halve maand is de si tuatie volgens het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid als volgt. Tot midden juni '59 zif totaal 21.153 mutaties wegens leegstaan e.d. binnengekomen, waarvan thans 17.540 zijn afgedaan. Van de formulieren voor deblokkering en ontheffing zijn thans in totaal 10.442 ingekomen en rond 7000 behandeld. Het aantal binnengeko men formulieren wegens aan- en koop is thans opgelopen tot 46.000, i van er rond 8000 zijn afgedaan. Tot midden juni zijn bij het Grootboek dus in totaal 77.595 (21.153 plus 10.442 plus 46.000) mutaties binnengekomen tegen 35.167 ultimo augustus '58. Het totale aantal afgedane mutaties bedroeg medio juni '59 rond 32.500 tegen rond 4000 ulti mo augustus '58. In het tweede jaar van de uitvoering van de wet Grootboek Wo ningverbetering zijn dus rond 28.500 for mulieren afgedaan. Het aantal niet afge dane formulieren bedraagt thans nog geveer 45.000. Het tweede uitvoeringsjaar is overi gens nog niet om. Dat zal eerst in augus tus '59 het geval zijn. In de komende twee maanden is er dus nog gelegenheid de voorraad van 45.000 verder in te krim pen. Een goede 13.000 formulieren bevin den zich thans in zeer vergevorderde staat van bewerking. Worden deze inder daad afgedaan, dan zal de voorraad niet behandelde mntaties aan het eind van het tweede jaar rond 35.000 bedragen. Een zelfde aantal was aan het eind van het eerste stortingsjaar bereikt. Hierbij zij vermeld, dat 20.000 van de 35.000 straks nog onbewerkte formnlieren niet spoedeisende aard zijn, daar ze be trekking hebben op aan- en verkoop. (Advertentie) Vele wasmachines niet geaard Een onderzoek in Rotterdam, ingesteld in 15.000 willekeurig gekozen woningen, leerde dat in deze huizen 3450 elek trische wasmachines aanwezig waren. Van dit aantal, waren er 650 niet van deugdelijke aardverbinding voorzien, dat ze een gevaar voor de huisvrouw zouden knnnen opleveren. PLECHTIGE ridderdag van de Johanniter Orde bereikte vanmiddag zijn hoogtepunt toen prinses Beatrix in de oude Ridderzaal op het Binnenhof te Den Haag tot ridder werd geslagen. Staande achter de tafel van het kapittel raakte prins Bernhard, landscommandeur der Johanniters, de Prinses tot driemaal toe met het zwaard op de rechterschouder. „Met deze drieslagen sla ik u tot erecommandeur en geef u alle rechten die een erecommandeur van de Johanniter Orde in Nederland bezit", zo klonken de woorden van de landscommandeur. Gespannen luisterden ridders en ge nodigden in de zaal. „Ere-commandeur Beatrix, godvrezendheid, barmhar tigheid en gerechtigheid mogen door U steeds en overal worden nagestreefd en bevorderd". Bijgestaan door de Coadjutor en de Werkmeester der orde legde prins Berthard Hare Koninklijke Hoogheid het ridderkruis om en vervolgens, bij- Prof. dr. Querido over zaak Meulenbelt De voorzitter van de Nationale fede- ritie voor de geestelijke volksgezond- teid. prof dr. A. Querido. heeft in een •pen brief geageerd tegen de publici teit. die de zg zaak Meulenbelt heeft gekregen Prof Querido meent dat de 'wijze waarop de kwestie van het artsen- echtpaar. dat in Arnhem ten onrechte krankzinnig zou zijn verklaard, in een ochtendblad is behandeld, de geestelijke volksgezondheid op brutale en domme of kwaadwillige wijze is geschaad. Door de beweringen worden patiënten afge- H medische bethandeling Advertentie Gvast tapijt HAARVELOURS seer sterk in de kleuren: Zilvergrijs en marengo 100 cm. breed 17.70 bulthuis otermarkt 23 3 gestaan door de Schatmeester, de Jo- tel. Enkele toespraken en het zuigen het Wilhelmus besloten daarop de ridder dag. de indrukwekkende, kleurige feest dag der Johanniters, die tovens het her denkingsfeest was van het vijftigjarig bestaan der orde. Koningin Juliana en prinses Irene woonden de vergadering der ridders bij De Prins had in zijn welkomstwoord gesproken over het initiatief tot oprich ting van de Johanniter Orde in Neder land, dat nu vijftig jaar geleden werd genomen door prins Hendrik. Prins Bern hard uitte onder andere zijn grote dank aan het Rode Kruis, wegens de steun en Twee jaar geëist tegen arts De 60-jarige Amsterdamse arts P. I H. M. heeft gisteren voor de rechtbank te Amsterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maanden preven tieve hechtenis en ontzegging van de uitoefening van zijn beroep als genees kundige voor de tijd van vijf jaar tegen zioh horen eisen ter zake van drie hem ten laste gelegde gevallen van abortus criminalis bij drie ongehuwde meisjes. De ingreep bij een harer was dodelijk: het 21-jarige meisje overleed op de onderzoedctafel ten huize van de arts. samenwerking in de loop dier v jaren ondervonden. In het Koninklijk Besluit, waarbi dertijd de orde in Nederland werd in gesteld, wordt naast de taak tot verplegen van gewonden en zieken het oprichten instandhouden van ziekenhuizen en soort gelijke inrichtingen genoemd. „Deze taak", aldus de Prins, „wordt thans werd in het verleden daadwerkelijk v vuld, maar zij gaat in de tegenwoordige tijd boven de krachten van onze orde. Wij hebben het ernstig geprobeerd." Onder de genodigden die de plechtig heid bijwoonden, bevonden zioh 1 Hare Majesteit de Koningin, minister Van Rooy, mr J. Klaasesz, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mej. mi A. Tedlegen. de directeur van het kabinet der Koningin, sir Percy Spender, rechter bij het Internationale Hof van Justitie ei verschillende leden van het corps diplo matique. Grossier van fraude vrijgesproken Het Arnhemse gerechtshof heeft de 40- jarige Wageningse grossier G. J. vrijge sproken van de hem ten laste gelegde alsheid in geschrifte. De procureur-ge- eraal had een gevangenisstraf van ï.egen aaanden met aftrek geëist, waarvan vier oorwaardelijk, zijnde een bevestiging an de uitspraak van de rechtbank te Arnhem. Volgens de tenlastelegging had L. (die als grossier relaties met h$t leger onderhield) aan de mess van de leger plaats Harskamp goederen in rekening gebracht die nooit waren geleverd. Hij verklaarde, dat hij aan een aantal onder officieren van deze mess ongeveer 6800 gulden had geleend Om nu aan zijn trek ken te komen had hij op raad van zijn debiteuren gefingeerde nota's uitgeschre ven, die deze laatsten voor akkoord te kenden. Volgens de Wageninger betroffen het hier echter zogenaamde tafelgelden van de onderofficierenmess en geen gel den ten laste van het rijk. Kerala. De Indiase premier Nehroe zal volgende week een bezoek brengen aan de onder communistisch bewind staande deelstaat Kerala. Zoal6 gemeld zijn daar Wj ongeregeldheden m het begin 'van deze week twaalf mensen omgekomen. Diamant-van-drie miljoen maar f 30.000 waard De met veel ophef voor de televisie getoonde diamant-van-drie-miljoen-<gul- den, blijkt een waarde van slechts 30.000 te hebben. De diamanthandelaar IL Streep uit Amsterdam had de dia mant van een Londense firma te leen, die haar ook reeds vanwege haar uit zonderlijk formaat op de Expo in Brussel had getoond. Wat de heer Streep heeft bezield, is nog niet duidelijk. Zijn col lega's vinden het govaü nogal pijnlijk. Een vakman had zonder meer kunnen zien, dat hij slechts met een goedkope industriediamant te doen had. zo zei DE GROTE DROOGTE Mwill» rmgmn- H""» 'iwhrf te HM' 66 57 II LL.M M Een overzicht van het tekort aan regen in het eerste halfjaar. Van de zes maanden van het jaar waarbij juni uiteraard nog niet geheel afge sloten kan worden) zijn er drie waar in de hoeveelheid neerslag ver be neden normaal is. Vooral de droogte in mei en juni is bedenkelijk. Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met kans op nachtvorst. Morgenmiddag iets hogere temperaturen dan vandaag. Weinig be wolking en zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZATERDAG 20 JUNI Zon op 4.19, onder 21.03, maan op 10.24, onder 4.20. 20 juni volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ParQ»mb Frankfort Mtlnchen ZUrich Genève Locarno Wenen Innsbruii 1 bew onbew h bew iJii !i|j;

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1