Is de Islam duivelswerk of christelijke secte v Ds. Bijlefelcl, voorheen te Leiden, gepromoveerd promotie gaat predikant Na via Denemarken Oosten naar en Nabije Afrika qeschenkëS-l'P'l VADERDAG Peek» Cloppenburg WEUWE LEIDSCHE COURANT u— DONDERDAG 18 JUNI 1959 «Agenda voor Leiden ni D P. J Kooreman j1'Stationsplein, 8 20 uur n.m.: vertrek ex- iv^irsie oud-padvinders naar fa. Vreeswijk. Bgjoeterwoude uji Plantsoen 25. van 7 uur n.m. af: plaats bespreking K. en O.-gemengd kunstabon- Zatcrdag inj Sportterreinen Roomburg en Zoeter- Pjeoudsesingel. 2 uur: finale schoolsoftball- njedstrijden. Volkshuis, 8 uur: jeugdavond. Apotheken l_De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt deze week waargenomen 3°or apotheek Boekwijt, Breestraat 74. t «lef. 20552. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): The horses Bouth (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Sterker dan (e nacht (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ,.k het mijn dochter? (18 jaar). tjRex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het lokaas D"an Fort Bellow (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): 's Nachts Tftngs de trottoirs (18 jaar). I' Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg: tentoon- t telling van werken van drie Haagse |unstenaars, tot eind van deze maand. De LakenhalHet Nederlandse Portret, lit 31 augustus, no Musea, instituten, leeszalen e.d. di Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot jalf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag ™an 2 tot 5 F? Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag BB|eopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 dtea 1 april tot 5 uur). W Geologisch en mineralogisch musi zeïarenmarkt lb: elke dag geopend va h(pt 12 en van 2 tot 4 uur. irl Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch 'udiecentrum, elke dag te bezichtigen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in kanties), concierge: Kolfmaker- :eeg 16a. M Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag '"geopend Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke ïg geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- C(jurg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 dur Vl Archeologisch instituut, Rapenburg 26, Jke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 vbt 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 like dag algemene studiezaal en uitleen- i ifdeling, geopend van half 10 tot half 6 e"P zaterdag tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, .lapenburg 6: op maandag, woensdag en Jrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tri Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- n praat 27: maandag en woensdag van 1 ot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en londerdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van P tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag fan 10 tot 5.30 uur. tl Leger jj Inhchtingenkantoor V.V.V., Steenstraat /ep: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op njaterdag tot 1 uur. an (Deze opgaven gelden niet voor zon- en dtestdagen). T~\E ISLAM als na-christelijke religie. Dit is de titel van de dissertatie, die de vroegere Hervormde predikant voor de Oosterse studenten in Leiden, ds. W. A. Bijlefeld, op de tafel van de theologische faculteit van Utrecht heeft gedeponeerd ter verwerving (vandaag) van de graad van doctor in de theologie. De ondertitel van dit forse boek luidt: Een onder zoek naar de theologische beoordeling van de Islam, in het bijzonder in de twintigste eeuw. Promotor is prof. dr. J. C. Hoekendijk. Dit proefschrift is een dik boek geworden, dat naast 212 bladzijden tekst nog 106 bladzijden noten en aantekeningen bevat, benevens een literatuur lijst, die nog eens 20 pagina's telt. In de kring van de Hervormde Zen ding, die dr. Bijlefeld over enige maanden met grote belangstelling als eerste Hervormde zendingsarbeider naar Afrika ziet vertrekken, is met enige spanning naar dit werk uitgezien. Verscheidene mensen, die het reeds ter hand namen, verklaarden, het te hebben gelezen als was het een roman. Reeds wordt in India gewerkt aan een Engelse vertaling van deze dissertatie. Wanneer die over enige tijd in de handel komt, zal het wel duidelijk worden, dat ook in het Engelse en Amerikaanse taalgebied hier voor een grote belangstelling bestaat. in Azië en Afrika koloniseerden, met enige voorzichtigheid moet worden be handeld. In de allerlaatste tijd echter, zeker na de Aziatisch-Afrikaanse confe rentie van Bandung in 1955, is de Islam weer voor het voetlicht gekomen, te sterker, naarmate men zich er meer van bewust wordt, dat in deze „kleine-wor- I dende" wereld alles met alles samen- Optimisme Dr. Bijlefeld begint zijn dissertatie met ?n hoofdstuk, waarin hij enkele histori- 5he lijnen trekt en spreekt ovar dt hernieuwde actualiteit van de ontmoeting de Islam. In de periode tussen d* 8sbe en de 16e eeuw, toen de Islam eersl Spanje en later via de Balkan naai West-Europa doorstootte, betekende deze Islam voor de mensen in dit deel van de wereld een voortdurende bedreiging. In de moderne tijd is dit veranderd; men is deze religie meer gaan zien als een randprobleem, dat door die volken, die In het begin van deze eeuw voorspel den velen een toenemend verval va Islam. Men meende, dat de politieke overheersing van het Westen en de nemende culturele beïnvloeding vanuit West-Europa het geestelijk verval var deze religie alleen maar zouden verhaas ten. Tengevolge daarvan was er in zen dingskringen een ongefundeerd optimis me t.a.v de Zending onder Moslims. Daar bij zag men over het hoofd, dat er toch ook reeds in de vorige eeuw duidelijk te kenen van een réveil in de Islam warer te bespeuren. Enkele tientallen jaren later was di optimisme omgeslagen in een even on gefundeerd somber pessimisme, dat meen de, dat de Islam onbekeerljjk was. Thans is er weer allerlei beweging in de be trekkingen tussen Christendom er lam. De Christenen zullen een antwoord moeten geven op de Moslimse pretentie, dat z(j de Goddeiyke openbaring, die eerst aan de Joden en daarna aan de Christe nen is gegeven, in een definitieve vorm hebben ontvangen. In dit boek beschrijft dr. Bijlefeld de antwoorden, die in de loop der geschie denis door de Kerk in haar verschillende tradities, op deze pretentie van de Islam zijci gegeven en tracht hij het antwoord te formuleren, dat naar zijn mening de kerk in het heden zal moeten geven. Na principieel hoofdstuk over de verhouding van godsdienstwetenschap en theologie geeft dr. Bijlefeld een beschrijving van de verschillende theologische beoorde lingen van de Islam, voornamelijk ii periode na 1900. Daarbij geeft hij aantal voorbeelden van theologen, Maarten Luither, die de fclam radicaal verwierpen als werk van de duivel of de anti-christ. Zijn Allah en dc God en Vader Jezus Christus dezelfde? Ook deze vraag komt uitvoerig tor sprake. Er zijn ge leerden, die zonder meer ontkennen, dat zij dezelfde zouden zijn, terwijl anderen van mening schijnen te zijn, dat Christen dom en Islam mogen worden gezien als twee verschillende wegen, die leiden dezelfde God. Dr. W. A. Bijlefeld in de bibliotheek van dc Zendingsschool te Oegstgeest, waar hy honderden uren heeft gelezen, voordat hy aan zyn dissertatie over Foto N. van der Horst De Islam als na Christelijke religie; deze titel van het boek is tevens de onder titel van het tweede gedeelte, dat ruim 100 pagina's bevat en waarin dr. Bijle feld zijn antwoord tracht te geven op de bewering van de Islam, dat zij niet tegen- het Jodendom en het Chris tendom, en dan wel definitief, Godsopen baring heeft ontvangen. Alle theologen, die zich in de loop der ïuwen met de Islam hebben bezigge houden, waren het by alle verschil in waardering tooh hierin met elkaar eens, dat zij meenden de Islam te moeten waar deren als een na-Christelijke religie, als religie, die reeds in haar wording los te denken is van het Christendom, van het begin af werd ge confronteerd. De vraag moet daarbij echter onder het oog worden gezien, of dit Vanmiddag promoveerde ds. W. A. Bijlefeld, de vroegere Hervormde predikant voor de Oosterse studenten te Leiden, te Utrecht tot doctor in de theologie op een dissertatie over „De Islam als na-christe- lijke religie". Ds. P. J. Mackaaij te Oegstgeest, secretaris van de Hervormde Raad voor de Zending, schreef voor ons blad bijgaand artikel over het proefschrift. na-christelijk ook betekent anti-christe lijk zowel in het leven van Mohammed 5 in de latere ontwikkeling van de Is- Tl. Na een uitvoerige bespreking van een aantal gedeelten uit de Koran komt dr. Bijlefeld tot de conclusie, dat het Mohammeds verlangen is geweest te worden erkend als een van de profeten, staande in één rij, zij het op een latere en meer defini tieve plaats, met Mozes, de oud testamentische profeten en Jezus van Nazareth. Dat wil dus zeggen, dat Mohammed de Islam niet zag als een religie die zich losmaakte van het Jodendom en het Christen dom, maar als een die deze beide re ligies omvatte. Daarbij concludeert dr. Bijlefeld, dat de Islam ontstond in een dialoog met het Joodse chris tendom. Er zijn elementen van de bijbelse boodschap, die Mohammed bereikten, maar wij weten niet, of en in hoeverre de werkelijke bij belse openbaring, het Kerugma, hierbij slechts verminkt of ver draaid door hem werd vernomen. Daarom is het onmogelijk, om nog te weten, of de christenen, die Mo hammed ontmoette, dc bijbelse boodschap wel in haar geheel heb ben doorgegeven, en dus ook of Mohammed heeft geweigerd Evangelie te aanvaarden. Y eronachtzamin g Men kan niet zeggen, dat in de loop der geschiedenis de christenen met i succes dan in het b egin het Evangelit de Moslims hebben doorgegeven Lange tyd heeft men de Zending onder Moslims totaal veronachtzaamd. In een aantal landen is deze zending pas iets vai laatste jaren, in andere is het nog niet eens begonnen. Daarbij zullen we mo bedenken dat er bü de confrontatie Islam en Christendom altijd veel voet angels en klemfnen lagen door de pold- tieke tegenstellingen. De gemiddelde Is lamiet denkt bij het „Westen" en de Zending van Westerse Kerken aan kolol ndsatie en vreemde overheersing. Ook mogen we niet vergeten, dat de ontmoe ting met de Islam altijd veel meer pólemiek en een debat dan een echte menselijke ontmoeting van Ohristenan Moslims is geweest. Aan het einde van zyn boek pleit dr. Byiefcld ervoor, dat wy in de niet-Chris- telijke wereld niet slechts zullen onder scheiden tussen Jodendom en Heidendom. Jodendom, Islam en Heiden dom. Deze driedeling is in de Nederland- dingswetenschap meermalen, zelfs reeds in de 17de eeuw bepleit. Onder de cldgodsdiensten is de Islam uniek In verhouding tot het Christendom, niet, ens dr. Byiefeld, omdat er in beide re is gemeenschappeiyke elementen zyn, het geloof in de Ene Almachtige God de gemeenschappeiyke overtuiging, dat Moslims en Christenen dezelfde God ie onze verschillende theolo- epties te boven gaat, of omdat de Islam als religie reeds een zekere voorbereiding voor het christeiyk geloof zpn aangezien hy Mozes en Jezus als profeten erkent cn aanvaardt, neen, de Islam is onder de wereldgodsdiensten uniek, omdat hy een na-christeiyke rell- g eg evens uit de bij belse openbaring, die gedeeltelijk ver draaid op de Islam in zijn wording In vloed hebben gehad; wy znllen moeten erkennen dat, althans naar de mening van de Islam, de openbarlngsboeken, die aan Joden en Christenen zijn gegeven, in hun oorspronkeiyke vorm dezelfde bood- ichap als de Koran bevatten. Zij getuigen Communicatie In zijn laatsbe hoofdstuk waagt dr. Bij lefeld het enige praktische suggesties te geven voor de Islam-zenddng. Het zal n gaan, bot werkelijke communicatie Moslims te komen. Het zal noodza kelijk zijn, mogelijkheden te vinden vooi omgang en vriendschap in het gewone menselijke vlak, waarin men elkander deelgenoot kan maken in wat men ge looft en belijdt. De conferenties tussen Christenen, Jo den en Moslims, die sinds kort worden gehouden in een Benedictijner klooster ir Marokko, zijn, naar de mening van di Bijlefeld, veelbelovende nieuwe experi- Ook moet de confrontatie met de Islam niet alleen een zaak zijn van theolo gische leiders in de Islam en het Chris tendom. Dr Byiefeld eindigt zyn prachtige boek „Uiteindelijk zal de Moslim vragen, Gods openbaring zo consequent te aanvaarden, dat we Moslim worden. En wij als christenen zullen in en uil deze ontmoeting woorden zoeken om hel Evangelie te prediken. Men kan zich af vragen, of dan toah in deze confrontatie de oude front-lijnen niet opnieuw zicht baar zuilen worden. We menen, dit te mogen ontkennen. Wanneer wij christenen blijvend realiseren, dat wy niet vanuit Gods bolwerk de vesting de Duivel belagen; wanneer wij bij alle confrontatie niet vergeten, dat wij als Moslims en Ohristenen samen geconfron teerd zijn mat het handelen Gods in Is raël en in Jezus Christus; wanneer wi; in ons zoeken van elkaar, „of wij elkaar al tastende vinden mochten", maar weten dat God ons allen in Jezus .Christus zocht en gevonden heeft". Stellingen Hedenmiddag heeft dr. Byiefeld dat proefschrift verdedigd voor de Utrechtse faculteit. Van de 21 stellingen, die hij bij voegde, volgen er ha er enkele. Het na-christelijke karakter van de Is lam zonder nadere precisering als anti christelijk te duiden betekent eer tekort doen aan het feit, dat noch by Mohammed, noch in de wereld van c Islam in het algemeen een werkelijk ve; staan van het Kerugma als een vas staand feit mag worden verondersteld. Door het poneren dat Mohammed C-hris- n zou zijn geworden wanneer hem het Kerugma in zijn volheid verkondigd ten onrechte de mogelykheid principieel verzet tegen het Evangelie uit. Het Islam-apostolaat dient naast gesprek met Israël, de zending onder de .heidenen" en de arbeid onder degenen lie van het Evangelie vervreemd zijn, :en aparte plaats binnen het geheel der op grond van de ge- de Kerk tot de relatie Tenslotte stelling, blijkt, Nog meer grond voor diaconessenhuis In de raadsvergadering van 30 juni '58 is besloten aan de chr. veren, voor zieken verpleging Het Diaconessenhuis. ten be hoeve van de bouw van 'n nieuw zieken huis te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen aan en nabij de Houtlaan. ter grootte van plm. 36.325 m2. Onlangs heeft' de vereniging verzocht, met het oog op eventuele uitbreiding van het in bouw ziinde ziekenhuis, een daarbij sluitend terrein van de gemeente te gen kopen. Tegen de verkoop bestaat naar B. en W. menen, geen bezwaar. Met het bestuur is overeenstemming bereikt omtrent de prij6 van 17 50 per m2 (bouwrijp, doch. niet opgehoogd). M.S.G. gaat nieuwe school bouwen In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een nieuw schoolgebouw, heeft 't Kon. genootschap Mathesis Scien- tiarum Genitrix, gevestigd te Leiden, verzocht van de gemeente te mogen ko- het perceel bouwterrein, groot plm. 8570 m2, gelegen aan en nabij de Dieper- poellaan in het Houtkwartier. Met het genootschap is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 32.50 per m2. De grond wordt door de gemeente leverd bouwrijp en opgehoogd tot n. ACADEMISCHE EXAMENS LEED EN, 17 juni R ijksuni versite slaagd voor het doctoraal examer Uitstapje commissie eredienst Staalwijk Gisteren maakten vele leden van de •ommissie eredienst van de Hervormde vijkgemeente Staalwijk hun jaarlijkse uitstapje. De tocht ging via Aalsmeer en langs de Loosdrechtse plassen en Hilver- Uddel, waar de koffie werd ge bruikt. wars over de Veluwe zetten de Leide rs de reis voort naar Berg en Bos in het Bosbad de lunch te nuttigen, volgende doel was de Hoge Veluwe, r in De koperen Kop de theepauze Velen maakten van dit intermezzo gebruik om de Franse berg te beklira- te genieten van het prachtige panorama. Via Ede. Woudenberg en Utrecht kwam men legen de avond in het Alphense vogelpark terecht, waar werd gedineerd, en omstreeks 10 uur was het gezelschap in het wijkgebouw Staalwijk terug. Traditiegetrouw was daar voor een kop heerlijke koffie gezorgd. De heer Kres dankte voorzitter en bestuur voor de prachtige tocht. Mej. P. E. Helverstevn vierde zilveren jubileum bij V. en D. Leiden Mej. P. E. Helvereteyn, Evertsenstraat 45 Leiden, heeft vandaag haar zilveren jubileum gevierd by Vroom en Drees- nann Leiden. Zij heeft haar werktijd oornamelijk doorgebracht m de huis houdelijke dienst en heeft dan ook wel de bijnaam van „moeder van het perso- De heer P. M. Gnibnau, bedrijfsleider, 6prak mej. Helvereteyn vanmorgen harte lijk toe. Hy prees haar om haar opge wekte en vriendelijke karakter en wees erop, dat zy een belangrijke rol speelt in de personeelskantine. Aangeboden wer den een pendule, een schilderstuk -en bloemen. De heer P. Nieuwesteeg voerde het woord mede namens de chef. Hij toonde zich vol lof over de wijze, waarop de jubilaresee het personeel tegemoet treedt. Mej. Bol sprak gelukwensen uit als jong ste van de personeelekeuken en mej. Boerman als jongste van de vierde etage. Verscheidene geschenken werden aange- Toen verplaatste de feestvreugde zich nog naar het dakterras, waar de directeur, de heer C. A. A. Kerckhoff, haar bedankte voor aJ het goede ten bate van de zaak en het personeel. Hij bood de zilveren medaille van Nijverheid en Handel aan en een enveloppe met inhoud. Leidse aquariumvrienden leerden weer veel Dinsdagavond hielden de Leidse Aqua riumvrienden in de recreatiezaal van de HCW hun maandelijkse ledenvergade ring. De heer A. van de Nieuwenhuizen uit Heemstede sprak deze avond over „Het aquarium in beeld", waarbij hij een 150 kleurendia's vertoonde. Het bleek, dat de omlijsting van de bakken wel een voorname rol speelt. Verschillende om- bouwmogelijkheden werden getoond; de in strakke lijnen opgebouwde modellen bleken het meest te voldoen. Ook aan het steed. De praktische wenken die de in plantenmateriaal werd veel aandacht be- leider gaf, zullen wel als resultaat heb ben, dat de leden met nog meer succes hun aquarium gaan verzorgen. De vis- sendia's waren ook zeer geslaagd. De leden bedankten de heer Van de Nieuwenhuizen met 'n spontaan applaus. Eindexamens christelijke kweekschool te Leiden Voor heit eindexamen van die christe lijke kweekschool te Leiden slaagden C. C. J. Jonker te Boekoop, A. M. L. de Koning te Leidein, G. de Joinig te Ledden, A. J. Koekkoek te Ndeuw-Vennep en J. Hazenbeng te Zwammerdam. Afgewezen: Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 voor No-iron Shirts ■.Oowo"-kwollle«pO|>«" - Orion pullovers cmisboor «ooi iei> gs vakantie V Dassen speciale "elk wol wils" collectie Terlenko Terylene Zuiver Zijde Italiaanse import dat dr. Bijlefeld zyn arbedd onder de volgens gaat hy een conferentie bywonen Oosterse studenten niet vergeten De aanwezigheid van bijna 2000 Indo nesische studerenden in Nederland in d> jaren 19491955 is door de Nederlandse gemeenschap weinig als voorrecht en als taak gezie Zijn werk Begdn jula hoopt dr. Byiefeld met zijn vrouw een kort bezoek te brengen aan Aarhuus in Denemarken, waar de Deen se tak van de Verenigde Soedan-zending zyn bureau heeft. In dit raam zullen dr mevrouw Byiefeld straks gaan werken Nigeria om de zendingsarbeiders en de Kerken in dit deel van Afrika te helpen by hun ontmoeting met de Islam. Na dit bezoek aan Denemarken gaat dr. Bijle feld nog enige weken naar het Nabye Oosten om daar een cursus te volgen en contacten te leggen, die hij straks kan gebruiken bij zijn arbeid in Afrika. Ver- bovengenoemde Benedictyner Klooster om dan eind augustus met zijn vrouw en kinderen, die hem per boot na reizen, door te varen naar Lagos in Ni geria. Dan gaat hy naar Yola, waar hij de taal en de cultuur zal bestuderen om vervolgens door te reizen naar Jos, dat zy definitieve standplaats wordt. Dan gaat het werk beginnen, waarnaar zij zo lang hebben uitge zien. Dan begint ook een nieuw hoofd stuk in de Hervormde Zending, die voor het eerst een missionaire ver antwoordelijkheid gaat aanvaarden in een gebied, waarmee Nederland nooit door koloniale banden was verbonden. Moge God Zijn zegen eraan geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3