Jlieuwc Courant assaverkoop verwacht van radio en TV T Kracht 3 Stijgende belangstelling voor goede kwaliteit Tien brandweerkorpsen voerden felle strijd Gromyko bestudeert westelijk plan Tweede Kamer aanvaardt Hiltonhotel-wet „Schort behandeling van wetswijziging op" DONDERDAG 18 JUNI 1954 j-afdellng Tel. 81441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie] T- DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staat«asUciH$ gfjeGItoea rngn hert ia tegfjeospoet" Veertigste jaargang no. 11591 der ridders Zie pagina 5 Handel is optimistisch Artsen verontrust Valse hoop door H 3-publikaties ie Koninklijke maatschappij tot bevor- ing der geneeskunde heeft de minister i sociale zaken en volksgezondheid •zocht een wetenschappelijk onderzoek doen instellen naar de waarde van de andeling met levende cellen en met (novocaïne). lanleiding tot het verzoek zijn opmer- ïgen en adviesaanvragen, die de maat- ïappij naar aanleiding van publicaties er de therapieën heeft ontvangen. Iet hoofdbestuur schrijft de minister, t het ernstig verontrust is door de pu- caties en de gevolgen daarvan. Het ;ultaat van de publicaties, aldus het ofdbestuur is, dat er in een aantal on- lukkige gezinnen en in een aantal soms igische gevallen, hoop wordt gewekt. vooralsnog niet door de feiten wordt ■echtvaardigd. Met een deskundig on- rzoek zal de volksgezondheid ten zeer- gebaat zijn. Het hoofdbestuur ver- lart zich bereid de redenen van zijn gerustheid nader toe te lichten. lemeenteraadsverkiezingen. Wegens de ïnswijziging van Veenendaal. die met ang van 1 januari 1960 van kracht zal i, zijn gemeenteraadsverkiezingen in :e gemeente vastgesteld op woensdag oktober. De kandidaatstelling is be- 1 september. n (Van onze sociaal-economische redactie) DE NEDERLANDSE HANDELAREN in radio's, televisieapparaten en andere elektrotechnische verbruiksartikelen hebben redenen om de toekomst vol vertrouwen tegemoet te zien. De industrie gaat hoe langer hoe meer over op volledige automatisering, zodat dus massaproduktie ontstaat. Daarnaast neemt (volgens het Nationaal planbureau) het natio naal inkomen elk jaar met twee procent toe en stijgen de spaarbank inlagen, zodat die massaproduktie kan leiden tot massaverkoop. Zo stelde gisteren de voorzitter van de Christelijke ondernemersbond elektrotechniek en radio (Necobetra). aangesloten bij de Chr. Middenstand- bond, het op de algemene vergadering van die bond in Utrecht. De voorzit ter. de heer G. J. Smouter, vond het duidelijk dat in een tijd van hoge con junctuur zowel installateurs als ver kopers van radio's en TV-toestellen de kans krijgen de bestedingsbeper king (of beter de kopersstaking) weer volledig te boven te komen. Een geluk kige omstandigheid achtte de heer Smouter het, dat het Nederlandse pu bliek een stijgende belangstelling toont vpor artikelen van goede kwali- VUUR BLAKERT BOS EN HEI RANDWEERKORPSEN van een groot aantal Nederlandse plaat- zijn gisteren vele uren in touw ge lest om op drie plaatsen Den Dol- Beekbergen en Wierden het ontstaan in bos en heide, te be- jden De taak van de brandweer éden was een bijzonder zware: het ur, ontstaan door de grote droogte, rd in zijn vernielend werk geassis- ird door een soms krachtige wind, de vuurhaarden in korte tijd over kwijls grote terreinen uitsmeerde, ioa-ls gisteren reeds in een deel van se edities gemeld werd, brak de brand igs de spoorlijn UtrechtAmersfoort ïstreeks het middaguur uit. De eerste ïrhaard werd gesignaleerd in Biltho- i, maar de laaiende vuurtongen lekten een onstuitbaar tempo langs de boom- n Den Dolder, waar het vuur voedsel id in kurkdroog mos, gras, vliegden- i en opgaand hakhout, werd in korte een perceel van achthonderd meter honderd meter in een smeulende, wal mde vlakte veranderd. Harvard )e brand werd bestreden door de ndweer van Zeist. Soest, Huis ter de. Bos en Duin. Bilthoven en door litaire mobiele eenheden. Vanuit een i boven het „gevechtsterrein" irden via de verkeerstoren de uitvals- gingen van het vuur onmiddellijk orgegeven. tele kilometers moesten worden uitge- i de spuitgasten bij de vuurhaard brengen. Militaire instanties leverden met pompen, die het water voort- iwden en druk gaven. De nabijheid van ningen maakten extra voorzieningen odzakelijk. Gekoppelde brandslangen gereed om de huizen bij het min- Wier den Morgens blakerde het vuur, aange ikkerd door een felle wind een grote lakte hei in het zogenaamde Wes- i bij Wierden. Eerst tegen het onduur kregen de brandweren van llendoorn en Wierden assistentie van de vliegbasis Twen- Tegen negen uur gisteravond had het dat ierde c 1000 hectaren, onder controle Beekhereer sen Beekbergen en Ugchelen. in de van de gemeentelijke stortplaats huisvuil, verwoestte het vuur on- r vijf hectaren bos en hei. Brand- lerkorpsen uit Apeldoorn. Ugchelen en lekbergen werden bij de bestrijding Henri Wintermans wrultr 27ct 9 Nieuw geval van aanranding In de Amerikaanse stad Benton (Arkan. is) zijn twee mannen 26 en 21 ja larresteerd, omdat zij zaterdag ee rig negermeisje hadden verkracht. Zij ekenden onmiddellijk. Iet meisje, dat uit Little Rock afkom- is, verklaarde tegenover de politie dat beide mannen haar waren komen len met een auto om bij kinderen op passen. Zij hadden haar echter enomen naar een afgelegen plek. door talrijke scholieren, die zich op hun vrije woensdagmiddag bij- der verdienstelijk hebben gemaakt. Mede daardoor slaagde men erin de •ij spoedig te bedwingen. teit, welke de elektrotechnische bran che in ruime mate kan levéren. „Onze etalages moeten er op wijzen dat wij klaar staan de mensen goede waar aan te bieden voor hun geld, waar zij belangstelling voor hebben", aldus de Necobetra-voorzitter. „Tal van artikelen, die tot dusver als luxe beschouwd wer den, zullen nu gemeengoed worden. Er komen nieuwe scheerapparaten, gewij zigde modellen koffiemolens, keuken machines, strijkijzers, wasmachines en wasautomaten, hoogtezonnen en radio toestellen in nieuwe vormen en hoeda- De heer Smouter waarschuwde de le den van Necobetra (300) voorlopig nog voorzichtig aan te doen, omdat het Ne derlandse volk nog steeds een afwach tende houding aanneemt, hoewel eei kere ontspanning te bemerken valt. Hij nekte op om de klanten goed te blijven bedienen en vertrouwen te kweken. Het vertrouwen waard zijn heeft haar effectiviteit in de achter ons liggende periode bewezen, vond hij. Langzaam maar zeker groeit het besef bij het grote publiek dat het er verstandigg aan doet zijn elektrotechnische artikelen te kopen bij de vakhandel. „Want alleen bij ons kan men rekenen op goede en verant woorde nakoming der garantiebepalin gen," aldus de voorzatter van Necobetra. Op de jaarvergadering handelde men huishoudelijke zaken af. De heer Frank Bibo uit Den Haag hield een voordracht over „De galant van koning klant". De bevolking van Oudewater is weer gerust: drie zeer levendige ooievaartjes verblijven in het nest op de hoge schoorsteen van het raadhuis. Elk jaar vestigt zich daar een ooievaarsechtpaar en élk jaar is het weer gissen, of er al dan niet jonge ooievaars te voorschijn zullen komen. Dit jaar werden het er dus drie. ER BESTAAT weer hoop in Ge- nève. De minister van buiten landse zaken van Rusland, Gromyko, heeft tegen de verwachting in het laatste westelijke aanbod niet worpen. Hij heeft beloofd het nieuwe plan te bestuderen. Vandaag zijn de geheime besprekingen ussen de vier ministers voortgezet. Radio-Moskou is zelfs optimistisch worden. „Heit is duidelijk, dat er bepaalde positieve resultaten zijn bereiikt", zo zei een commentator. „De wederzijdse stand punten zijn verduidelijkt en het is goed uitgekomen, dat samenwerking en goede wil van wezenlijk belang zijn voor slagen van de onderhandelingen". Met t oog op het geheime gesprek vandaag is de letterlijke tekst van laatste westelijke aanbod nog niet gegeven voor publikatie. Wel is zeker, dat de westelijke landen geen directe erken ning van de bezettingsrechten eisen en zij geen bezwaar maken tegen Oostduiitse controle op de toegangswegen naar West- Berlijn. Deze controle moet dan onder toezicht staan de Grote Vier. Voor het wat moedgevender nieuws uit Genève bekend was, heeft president Eisenhower gisteren op zijn persconferentie gezegd, dat er nog steeds geen aanleiding voor het houden van een topgesprek. De vereiste vooruitgang op de tersconferentie behoefde van Eisenhower niet beslist gebonden zijn aan een akkoord over de kwestie-Berlijn. Maar wel was hij van mening, dat de ministers van buiten landse zaken nog steeds de onderhande lingen moeten voeren en dat de rege- Ze hebben het geweten, deelnemers aan de Politie Brabantrit van dit jaar. De opgave: spoor zo snel mogelijk de gestolen radioactieve iso topen op, alsmede de dief zelf, was beslist niet gemakkelijk. Het werd een wilde klopjacht die succes opleverde. Het bos van Seters, onder de rook van Oosterhout, was wel de grootste puzzel. Voor de prach tige natuur was er gisteren bij de deelnemers aan de rit wei nig belangstelling. Op pagina 9 vindt u het verhaal van onze speciale verslaggever. Militaire onrust in Argentinië De Argentijnse regering heeft in het ge hele land maatregelen genomen om on rust onder de militairen in de hand te houden. Het ministerie van oorlog i Buenos Aires lijkt wel een vesting, waai op een aanval wordt verwacht. Op alle verdiepingen zijn posten met machinege weren opgesteld Enkele hoge officieren zijn afgetreden President Frondizi heeft besprekingen ge voerd over het voorkomen van een crisis De onrust ontstond door ontevredenheid onder de militairen over verschillende re geringsmaatregelen. Adenauer zal in 1962 aftreden De New York Times meldde vandaag, dat dr. Adenauer gisteren in een persge- sprek heeft medegedeeld, dat hij zich in 1962, na de algemene verkiezingen van 1961. al6 bandskanselier wenst terug te trekken. De 83-jarige kanselier had een jaar geleden aan de partijleiders meege deeld. dat dit zijn voornemen was en dat is zijn plan nog. zo meldt de correspon dent van het New Yorkse blad in Bonn. Beraad met Nederlands hotelleven (Van onze parlementsredactie) DE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp betreffende de garantieverlening voor de bouw van Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam aangenomen. Tegen het ont werp stemden behalve de communisten en pac.-socialisten ook de K.V.P.-er mr. Van Rijckevorsel, die zeer ernstige bezwaren had tegen de inhoud van de exploitatie-overeenkomst, die de twee Nederlandse Hilton-maat- schappijen met Hilton-Hotels International zullen sluiten. De staatssecre taris van economische zaken dr. Veldkamp heeft in zijn antwoord aan de Kamer verklaard, dat de Nederlandse regering positief staat ten opzichte van vergelijkbare Nederlandse plannen voor hotelbouw. Er zal, aldus de bewindsman, een gesprek moeten komen tussen de overheid en het Neder landse hotelleven. In het kader van dit beraad zal het vraagstuk van de hotelbouwfinanciering ernstig moeten worden bezien. Dr. Veldkamp verklaarde zich desge vraagd bereid het resultaat van het over leg tussen regering en hotellerie ter ken nis "an de Kamer te brengen Voor de KVP-er Van den Heuvel was deze toe zegging bevredigend genoeg om de motie over de financiering, waarmee hij giste ren gedreigd had, achterwege te laten. Ook de andere sprekers hadden er geen behoefte aan een uitspraak van de Kamer te vragen. Wal drong o.m. de a.r. Eysden op spoed aan bij de behandeling van de wensen en plannen van het Neder landse hotelleven. In een uitvoerig betoog heeft de staats secretaris gistermiddag nadrukkelijk ge steld, dat hem in de zeven jaar waarin hü regeringsverantwoordelijkheid draagt, nooit geconcretiseerde en uitvoerbare na tionale initiatieven op het gebied van de hotelbouw hebben bereikt. Een verzoek (vier jaar geleden gedaan) om de regering een inzicht te verschaffen in de meest wenselijke ontwikkeling van de hotellerie in Nederland, leverde tot op heden niets op. Zelfs een interim-advies bleef achter wege. De recente Horeca-exposltie, die voor het merendeel bestond uit niet met de Hilton-hotels vergelijkbare projecten, bevatten geen plannen, die in de afge lopen jaren aan de regering zijn voorge legd voor financiële steun. Het oordeel, dat het Hilton-wetsont- werp „een slag in hst gezicht van he: Nederlandse hotelwezen zou zijn", achtte dr. Veldkamp voorbarig. Alleen wanneer vergelijkbare nationale initiatieven door de regering belemmerd zouden zijn wat zeer beslist niet het geval is zou men van „een slag in het gezicht" kunnen spreken. In dit verband wees de staats secretaris er nog op, dat in de afgelopen trien jaar met overheidssteun 32 hotels zijn gesitioht met 1628 bedden. De bewindsman meende, dat de tot standkoming van de beide Hilton-hoteLs ertoe zal leiden, dat ook de bestaande hotels de toeristen minder buiten de deur zulilen hoeven te houden dan thans in verband met plaatsgebrek het geval is. Het overgrote deel van het Nederlandse hotelwezen zal trouwens geen concur rentie van de Hilton-hotels ondervinden om de doodeenvoudige reden, dat deze hotels qua karakter te zeer afwijken van de Nederlandse. Ook wanneer men niet gelooft, dat de bouw van beide Halton- hotels tot een belangrijke verbreding van de toeristenstroom zal leiden, dan zal de concurrentie toch beperkt blijven tot een klein aantal grote hotels in ons land. Dienstplichtwet in de Kamer Einde gekomen aan eensgezindheid over het defensiebeleid (Van onze parlementsredactie) DE SOCIALISTISCHE Tweede-Kamerfractie heeft de regering gister middag bij monde van haar militaire specialist kol. W. Wierda ver zocht om opschorting van de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Dienstplichtwet en de wet voor het reserve-personeel van de krijgsmacht. „Voldoet de regering niet aan ons verzoek", aldus de heer Wierda, „dan zullen wij trachten om door amendering het wetsontwerp zodanig te verbeteren, dat de uitzending van dienstplichtigen toch nog als afzonderlijk onderwerp in de Staten-Generaal aan de orde komt". Geheel volgens de verwachting maakte de P.v.d.A.-woordvoerder gisteren in de Kamer ernstig bezwaar tegen een gedwongen uitzending van dienst plichtige militairen naar Nieuw-Guinea, waartoe de door de regering voorgestelde wijziging van de Dienstplichtwet de mogelijkheid opent. Deze wijziging, met de openbare be handeling waarvan gistermiddag een be gin is gemaakt, beoogt een (volgens de regering juridisch-technische) aanpas sing van de Grondwet. Bij de Grond wetswijziging van 1956 heeft men het ar tikel' verwijderd, waarin werd bepaald dat dienstplichtigen van de landmacht zonder hun toeslemming niet dan krach tens een afzonderlijke wet naar Indone sië, Suriname en de Nederlandse An tillen mochten worden gezonden. Men heeft echter verzuimd om het ovei komstige artikel in de Dienstplichtwet eveneens te schrappen. De noodzaak dit verzuim alsnog ongedaan te maken deed zich in de zomer van het vorige jaar voor, toen de regering besloot een contingent dienstplichtigen (luchtdoel artillerie) onvrijwillig naar Nieuw-Gui- nea te zenden. De uitzending, die in augustus zou plaats hebben, ging toen niet door omdat het min of meer per ongeluk gehandhaafde artikel in de Dienstplichtwet een beletsel vormde. Op 5 september 195S diende minister Staf een wetsvoorstel in om dit artikel naar analogie van de Grondwet alsnog te verwijderen. Het bezwaar van de heer Wierda tegen deze aanpassing aan de Grondwet was, dat de eigen verantwoordelijkheid van de gewone wetgever er door wordt miskend "chrapping in de Grondwet mag niet omaar schrapping in de organieke wet tot gevolg hebben. De wetgever maakt zich te gemakkelijk van af wanneer hij het artikel in de Dienstplichtwet verwij- ;rt zonder zich te bekommeren om de ichtszekerheid van de dienstplichtigen. Gedwongen uitzending van dienstplich tigen anders dan in het kader van de NAVO-verplichtrngeri moet, aldus de d:A.-woordvoerder, onderworpen ven aan de effectieve controle van de Staten-Generaal. Het is van principieel belang, dat geen uitzending zonder toe- mirig van de dienstplichtigen plaats heeft zolang ter plaatse voldoende vrij- lligers aanwezig zijn. Het parlement ma? te dezen haar rechtstreekse invloed iet prijsgeven. De heer W-.erda wees erop, dat inmid dels voldoende vrijwilligers voor Nieuw- Guinea geworven zijn en dat de beveili ging van dit rijksdeel voorlopig is verze kerd Toch wordt de Staten-Generaal nu ïld voor 'n porbiële wijziging van de isfcplichtwet. die een onbeperkte uit zending van dienstplichtigen naar N Guinea mogelijk maakt. De regering, al dus de socialistische woordvoerder, zou goed aan doen wanneer zij deze ge legenheidswetgeving zou laten rusten en wachten op een algehele (noodzake lijke) herziening van de Dienstplichtwet De uitzending van dienstplichtigen kan als afzonderlijk vraagstuk worden besproken. Nu kan deze taak niet los len gezien van de politieke vete met Indonesië over Nieuw-Guinea. Voorts had de heer Wierda zich be zorgd gemaakt over de uitspraak van minister-president De Quay (tijdens het debat over de regeringsverklaring), dat indrang op een spoedige behandeling het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet onder meer' verband houdt met tde door de regering voorge stane politiek ten aanzien van Neder lands Nieuw-Guinea. Moet, zo vroeg de heer Wierda zich af, uit deze woorden worden geconcludeerd, dat er in beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea verandering is gekomen op grond feitelijke omstandigheden? Voor de aanvang van het debat had de minister van defensie Van den Bergh deze vraag reeds ontkennend beant woord, doch dit was voor de P.v.d.A.- kolonel geen reden er het zwijgen aan toe te doen. Hij vond de uitspraak van de minister-president allerongelukkigst, zo wel in nationaal als in internationaal opzicht. Nationaal, omdat ze uitzicht opent op een onbeperkte uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea zon der effectieve controle van de Staten- Generaal. Internationaal is ze ongeluk kig, omdat de Indonesiërs (In de V.N. bijv.) er het bewijs uit kunnen putten, dat Nederland Nieuw-Guinea wil maken tot een tegen Indonesië gericht bolwerk. „Wij moeten alles nalaten om de politie ke situatie rond N.-Guinea te verscher- (Zie vervolg op pagina 9) In Ponteder a is het Italiaanse „huwelijk van het jaar" voltrok ken, en wel tussen Antonella Piaggio, dochter van de eigenaar der Vespa-fabrieken, en Um- berto Agnelli, zoon van de grote baas der Fiatfabrieken. rimigshoofden overeemJkcwneten kunnen sluiten, drie anders niet mogelijk zijn. De Amerikaanse president zinspeelde nog op ander diplomatiek contact op hoog niveau bij een mislukking van Genève. Hij beschouwde de komende reis van vice-president Nixon naar Moskou en tot bezoek van de Russisch vice-premier Frol Kozlof aan de Verenigde Staten als pogingen op hoog niveau om belangrijke kwesties tussen Oost en West te regelen. Leger machteloos tegen bijen Drie helikopters van het Ameri kaanse leger in Duitsland bleven drie dagen aan de grond, vastge houden door een enorme bijen zwerm. De insecten waren door de open deuren de machines binnen gevlogen en hadden plaats geno men op de schakelborden en de radio's. Zij lieten zich door rook noch door kooldloxyde uit een brandblusapparaat verdrijven. Een Duitse imker bracht ten slotte de oplossing. Hij wist de koningin te vangen en uit de helikopter te brengen. De hele zwerm vloog In Parijs westelijke topconferentie De Washingtonse correspondent van de New York Times meldde vandaag, dat er waarschijnlijk deze zomer in Parijs een westelijke topconferentie van Eisenhower, De Gaulle en Macmillan zal worden ge houden, ook al gaat de topconferentie met de Sowjetunie niet door President Eisen hower Verklaarde gisteren op zijn pers conferentie, dat hij verlangt naar een ontmoeting met De Gaulle, om het me ningsverschil over de westelijke defensie op te lossen. De Valera president van Ierland Eamon de Valera is afgetreden al6 pre mier van Ierland. Hoewel de officiële uit slag nog niet bekend is, staat wel vast dat hij bij de gisteren gehouden verkie zingen tot president is gekozen. Grote droogte duurt voort (Van onze weerkundige medewerker) Aan de geweldige droogte die op enkele buien na zeven weken duurt, komt nog geen eind. De Oceaanfronten die op de Britse eilanden af en toe nog regen brengen, zijn bij wijze van spreken opgedroogd zodra ze ons land bereiken. In de afgelopen zeven weken viel er ook plaatselijk in Zuid-Holland meer dan 15 tot ruim 20 mm regen, zoals in Rotterdam, Dordrecht, Sliedrecht en Hoek van Holland. Dit is een hoeveel heid die overeenkomt met gemiddeld liter water op een vierkante meter per week. Ook gisteren was het weer al bereikte ons van daag een zwak koufront met hier en daar wat bewolking, toch duurt de droogte voort. De temperatuur blijft ge matigd en er zijn voorlopig geen nieuwe depressies die een aanval ondernemen. Ook de oude lucht die op IJsland nog sneeuwbuien bracht, zal niet verder dan de Noordzee komen, zodat het weer )oor de hooiers en vakantiegangers deaal blijft. Zonnige perioden De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met zonnige pe rioden. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Over wegend matige wind tussen west en noord. (Opgemaakt om 11.15 uur) VRUDAG 19 JUNI 1 op 19-18, HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Eindh Zd -Ltml Brussel Parijs regenb h bew regen windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1