llicuurc £riJtsdjc (fournnt Nederlandse huisvrouw kan gerust zijn Het wachten is op Gromyko's reactie Amerikaan door Migs beschoten AANDACHT VOOR VASTE PRIJZEN V oor Hiltonliotels gunstig onthaal in Kamer Tabaksproces verloren Bliksemactie van Bemmel wekt culturele interesse WOENSDAG 17 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 81441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58930. Veertigste jaargang no. 11590 Directie: F- DIEMEK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticf) is gfcbleoeii thyn hert in tegenspeel" Dr. E. DIEMER SPEURTOCHT van de N.L.C. Zie pagina 4 Gerepatrieerden als emigranten naar de V.S. Aan boord van het emiigramtenschip jroote Beer, dait gistermiddag uit Robter- pm vertrok voor een reis naar Amerika, pvond zich de eerste grote groep Neder- pdse gerepatrieerden uiit Indonesië, die Lnk zij de bepalingen van de Pastore [alter Wet Nederland kon verlaten om de Verenigde Staten een nieuw be- kan op te bouwen. De Pastore Walter [et, die in september 1958 van kracht erd, maakt het gerepatrieerden mogelijk fema kk el ijker naar Amerika te emigre- Sn: Nederlanders, die in Indonesië wer en geboren, worden namelijk onderge- racht bij het aantal Nederlandse emi- [anten. Dit in tegenstelling tot de immi- [atie-wet, die rekening houdt met het pboorteland, niet met de nationaliteit, jut Indonesië worden jaarlijks 100 emi ranten in de V.S. toegelaten, uit Neder- md 3136. Gerekend naar de immigratie- jet zouden de gerepatrieerden dus heel wig op emigratie moeten wachten, n chter gerekend worden tot de groep, die Nederland is geboren, is deze wachttijd enmerkelijk verkort. Generaal Calmeyer staatssecretaris Het overleg, dat de minister van efensie. de heer S. J. van den Bergh, leeft gepleegd met luitenant-generaal .d. M. R. H. Calmeyer en kapitein ter |ee P. S. J. de Jong. heeft tot resultaat lehad, dat de benoeming van generaal palmeyer nu spoedig is te verwachten, t de heer De Jong is de minister niet overeenstemming gekomen, zodat er s gezocht wordt naar een andere marteefunctionaris. Levensmiddelen zo goedkoop mogelijk door concurrentie (Van onze sociaal-economische redactie) HET NEDERLANDSE PUBLIEK kan gerust zijn, zo verklaarde gisteren de heer P. Renkema, voorzitter van de Christelijke Kruideniersbond op de jaarvergadering van de bond te Amersfoort. Het levensmiddelen pakket zal tegen de laagst mogelijke prijs aan de huisvrouw geleverd worden. De bestaande scherpe concurrentie is hiervoor een waarborg. De concurrentie tussen grootbedrijf, coöperaties, commerciële kruide niersorganisaties, zelfbedieningszaken, stad en platteland en individuele kruideniers zal echter in aller belang economisch en moreel verantwoord moeten zijn. Tevredenheid sprak de heer Renkema er over uit, dat nu ook de vaste prijs voor het merkartikel erkenning gevonden heeft bij de overheid. Scherp keerde hij zich tegen de branchegenoten, die menen nog onder de algemeen geldende minimale suikerprijs te moeten ver kopen. Eventueel zal in samenwerking met de overheid aan dit geknoei een eind gemaakt moeten worden. De heer Renkema vroeg er aandacht oor, dat wanneer in bedrijfstakken de lonen verhoogd kunnen worden zonder doorberekening in de prijzen hier, in het verleden de prijzen te hoog gehouden zijn. Hij verklaarde dat in het levens- middelenbedrijf de prijzen steeds op het scherp van een scheermes zijn vastge steld. Wanneer hier de lonen verhoogd worden zal moeilijk aan prijsstijgingen ontkomen kunnén worden. Het had de voorzitter dan ook deugd gedaan, dat de heer Roolvink, toen nog in zijn kwa liteit van secretaris' van het C.N.V., on langs heeft verklaard dat het gaat om een globale prijshandhaving en dat prijs stijgingen in de ene sector gecompen seerd kunnen worden door prijsdalingen in bedrijfstakken waar de prod.uktivi- teitsstójging extra groot is. De marges van merkartikelen, die door de fabrikanten worden vastgesteld, zullen permanent de aandacht moeten hebben van de middenstandsorganisaties. Er zal niet gestreefd mogen worden naar verhoging van de marge, indien de kos tenfactor hiertoe geen aanleiding geeft. Onnodige verruiming van de marges achtte de heer Renkema gevaarlijk en kortzichtig. Op het ogenblik valt er op DE DRIE WESTELIJKE MINISTERS hebben de Russische minister Gromyko een laatste aanbod gedaan. Als Rusland tijdens de geheime besprekingen van vandaag ook dit westelijke voorstel verwerpt, zal morgen de laatste zitting worden gehouden en dan is de Geneefse confe rentie beëindigd en mislukt. Hét laatste westelijke aanbod komt neer op een tijdelijke oplossing 'an de Bèrlijnse crisis. In het nieuwe voorstel, gebaseerd op een Brits dee, wordt vermeden te spreken over de handhaving van de westelijke lezettingsrechten in Berlijn. de vermindering van de bewape- Wel zijn deze rechten in de tekst pgenomen door bepalingen, die de rij e toegang tot West-Berlijn ga anderen. Verder stelt het Westen en vermindering van de troepen- terkte voor, zodat; over een „sym- olische" bezetting van West-Ber- ijn kan worden gesproken. Het laatste westelijke voorstel gaat uit an de bestaande toestand en bevat daar- aast regelingen voor een verbetering an de heersende situatie. In Genève maakte men zich gisteravond chter geen enkele illusie, dat Gromyko voorstel zou accepteren. Tijdens de esprekingem van gisteren stond hij vij- ndiger dan ooit tegenover de westelijke pinisters. i Later op de dag nodigde hij de Ame- [ikaanse minister van buitenlandse za ten, Herter, uit voor een onderhoud on- Jer vier ogen. De ministers spraken een [ur met elkaar. Intussen houden de diplomaten in Ge- ftèvë al rekening met het feit, dat de conferentie inderdaad mislukt is. Over net algemeen bestaat de indruk, dat het [verleg toch op een of andere manier [al wprden -voortgezet. Premier Macmillan van Engeland zal blijven proberen zijn Amerikaanse en Franse b.ondgenoten te overreden toch [an een topgesprek deel te nemen. Het ivordt niet onmogelijk geacht, dat Mac- piillan binnenkort naar Washington zal Vliegen om over dit onderwerp met Eisenhower te spreken. Ook in Washington begint men i Tekening te houden met een topconfe rentie, ook al levert de ministersconfe rentie in Genéve geen enkel resultaat op Weliswaar wenst Eisenhower niet te pnderhandelen met de Russische drei ging boven zijn hoofd dat is gisteren •nog duidelijk door de Amerikanen in Ge nève gezegd maar men mag niet ver- jgeten, dat het toezicht op de kernproe- beide kanten van het IJzeren Gordijn een even belangrijke kwestie is als de Berlijnse crisis. tot De economische samenwerking in kruideniersbedrijf, die de afgelopen tien tallen jaren tot stand is gekomen, harte toejuichend, waarschuwde de1 zitter tegen een steeds meer toenemende vorm van samenwerking, di< gaat van de wezenlijke zelfstandigheid en vrijheid van de ondernemer. Hier is te denken aan het streven van de groot handel om zijn verkooppunten uit te breiden, wat dan veel gepaard gaat met sterke financiële bindingen aan do mid- Ook een N.V. Priba, die op het ogen blik verschillende middenstandszaken aan zijn assortiment wil binden, vond de heer Renkema overbodig. De Nederland se middenstanders zouden ook zelf de koppen bij elkaar kunnen steken met elkaar te komen tot het exploiteren van kleine warenhuizen. Waarschijnlijk gaat het dan nog beter. Een Belgische zaak als de N.V. Priba heeft voor niet nodig als het goed is. De heer Renkema verwachtte in de nabije toe komst nog wel meer van dergelijke bui tenlandse initiatieven. Hoewel principieel de gedachte publiekrechtelijke bedrijfsorgai toegedaan zijnde, heeft de Christelijke Kruideniersbond op het ogenblik geen behoefte aan een bedrijfschap voor deze bedrijfstak. Er is op privaatrechtelijke basis een uitstekende samenwerking met alle gelediingèn in de branche, met de werknemersorganisaties. Meer aandacht van de middenstanders vroeg de heer Renkema voor de publï- katies ook over het kruideniersbedrijf die regelmatig bij het Economisch Insti- tuur voor de middenstand verschiji Hij hoopte op een spoedige reorganisatie van de Raad van Bestuur van het E.I.M-, zodat de middenstandsorganisaties ook meer rechtstreeks invloed zullen krijgen op de gang van zaken bij het instituut. In de jaarvergadering van de C.K.B. die thans bijna 2400 leden telt en daar mee verreweg de grootste middenstands bond is, aangesloten bij de C.M.B, den alle jaarstukken goedgekeurd. Alle herkiesbare, aftredende bestuursledei werden herkozen. In de plaats van d heer H. B. Kloosterziel te Hengelo wen gekozen de heer J. H. ter Mors te Er schede. (Zie ook pagina 5). Maar zelfde faciliteiten voor de eigen bedrijven gevraagd (Van onze parlementsr edact'ie) HET PLAN van de regeringom door middel van een garantieverlening mee te werken aan de bouw van Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam, is gisteren in de Tweede Kamer over het algemeen gunstig ontvangen. Nog niet alle ingeschreven sprekers zijn aan het woord geweest, maar toch kan reeds nu worden vastgesteld, dat een grote meerderheid haar stem zal geven aan het wetsontwerp, dat in de kringen van het hotelbedrijf zoveel beroering heeft verwekt. De staatssecretaris voor de middenstand, dr. Veldkamp, die het ontwerp verdedigt, zal echter duidelijk moeten verklaren, dat de regering bereid is ami nieuw bouw of uitbreiding van Nederlandse hotels vergelijkbare kredietfacili teiten te verienen, de voorwaarden voor deze kredietverlening minder stringent te maken en. de omvang van de kredieten aanmerkelijk te ver groten. Mocht de staatssecretaris in dit opzicht geen bevredigende toe zegging doen, dan zal de K.V.P.-afgevaardigde dr. N. H. L. van den Heuvel een motie indienen. leven ook de gemeenten Amsterdam en Rotterdam deelnemen. De bijdrage De regering vraagt in het wetsontwerp toestemming de ministers van economi sche zaken en financiën te machtigen onder zekere'voorwaarden garantie te ge ven voor de betaling van rente en aflos sing van twee leningen, elk van twaalf miljoen, voor de bouw van Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam. De beide hotels zullen elk eigendom zijn van een afzonderlijke voor dat doel opgerichte Ne derlandse hotelmaatschappij. Elk van de twee hotelmaatschappijen (N.V.'s) sluit met Hilton-Hotels International een huur- en exploitatie-overeenkomstMet de bouw en inrichting van elk hotel afzonderlijk is een bedrag van ca. f 20 miljoen gemoeid. De financiering van elk der hotels zal ge schieden uit een aandelenkapitaal van 8, miljoen en een lening van 12 miljoen. I; het aandelenkapitaal van de beide ver nootschappen zullen behalve het bedrijf: Nederlandse zijde in het aandelenkapitaal hotel 7 miljoen bedragen. Tot ver-| laging van hun hotelprijzen zullen de Hil-1 n-hotels eerst kunnen overgaan, nadat ministers van economische zaken en in financiën daarvoor toestemming heb- :n gegeven: dit om oneerlijke concur- ntie te voorkomen. Alle sprekers waren het er gisteren >er eens, dat er in Nederland een ern stig tekort aan hotelruimte is. Het inter nationale toerisme is na de tweede we iand heeft deze groei niet voldoende opvangen. Een hotéla.ccommoda- ingesteld is op een intensief toe ristenverkeer, is echter van belang de r Weer eens wat anders in deze kurkdroge dagen: langdurige regenval heeft in Beieren tot overstromingen geleid. Ook in Oberammergau zijn de straten ondergelopen, waardoor het verkeer moeilijkheden onder vindt. De overstromingen heb ben geen slachtoffers geëist, maar de schade is groot. - NOG ONRUST IN KERALA In Trivandrum, de hoofdstad van de [door communisten geregeerde Indiase (deelstaat Kerala, is de toestand nog ge- j spannen. Militaire eenheden en politie- troepen patrouilleren door de straten De regering heeft de politóe opdracht ge lgeven. alleen te schieten wanneer j leven van agenten in gevaar is. Toen gisteren een door de regering ge- j nationaliseerde school werd geopend, I staken betogers er gisteravond de brand Een Duitse rechtbank te Bremen heeft opnieuw een verzoek van de Verenigde Delimij. en Senembah om de verkoop van een partij Indo nesische tabak te verbieden, afge wezen. Het gaat om 3630 te Bremen opgeslagen balen tabak ter waarde van 6,73 miljoen. DBMMBL's culturele club (zonder statuten en wars van alle papieren rompslomp) heeft succes geboekt met haar laatste „-bliksemactie". Vanuit het dorpje Bemmel werd vo rige week een „soherven- escapade" ondernomen, die de aandacht van geheel Nederland op de bouw van de mieu-we schouwburg te Nijmegen' heeft gevestigd. Vrijdag werden de scher ven, overblijfselen van ge bruiksvoorwerpen uit een ver verleden, in de bouw put gevonden. Drie dagen lang tuurden de geleerden naar de scher ven en zij verklaarden ver volgens dat de brokken echt waren. Zo Romeins als maar mogelijk is, Al leen de schaal met de vreemde hiëroglyfen kon den de archeologen niet thuisbrengen. Dat was overigens een beste beurt voor de geleer den, want die schaal was een grapje van de cultuur- minnende Bemmelaren. Zij bakten de, schaal zelf en hebben er niet om getreurd toen de inscriptie „Nijme gen 1960" wat spijker- schriftaohtdg uitviel. Gistermiddag heeft de eerste burger van Bemmel, de heer W. van Elk, op het Nijmeegse raadhuis reken schap afgelegd van de ..schervenescapade". Mijn gemeente, zo zei de heer Van Elk, bezit een club, die zich ten doel stelt het culturele besef van de bevolking op het platteland te bevorderen. Bliksem acties, uitgebroed op gezel lige bijeenkomsten, worden uitgevoerd om op het of andere facet van de cul tuur de aandacht te rich-ten. De Bemmelaren beschou wen de bouw van de Nij meegse schouwburg va: regionaal cultureel belang. Vandaar de scherven in de bouwput. De burgemeester vai megen, de heer Ch. Hus- tónx, kreeg een imitatie de „romelnse schotel Bemmelse oorsprong" geboden. Dankbaar wijzig de hij Virgilius' uitspraak: Vrees, wanneer de Bata' geschenken komen bren gen (vrije vertaling) i Franse gezegde: Kleine ge schenken onderhouden de vriendschap. Kijk uw eigen stoeibazen eens op aanen vergelijk ze met deze mijnheertjes en mevrouwtjes. De foto is ge nomen op de Prinses Amalia- kleuterschool te Baarn, die honderd jaar bestaat. Ter ge legenheid van het eeuwfeest werden leidsters en kleuters in de kleding van die tijd gestoken Vragen over ongeluk Het Tweede Kamerlid G. Ritmeester (lib.) heeft de minister van defensie in lichtingen gevraagd over het ongeluk met de Martin Mariner op 10 juni. Tevens vraagt hij welke maatregelen worden ge troffen om de instandhouding van vlieg tuigen van dit type overzee te waarbor gen, nu immers alle ferry-vluchten hier mee zijn gestaakt. nale e verbetering en uitbreiding van deze accommodatie zoveel mogelijk te worden bevorderd. De K.V.P.-er Van den Heuvel vond het begrijpelijk, dat de regering door niiddel garantieverlening voor de bouw :on-hotels het tekort aan hotel- vil wegnemen. Toch had hij en kele bedenkingen. Zo vroeg hij zich af, of de spanning op de bouwmarkt niet ■ordt vergroot wanneer men nu met de ouw van Hilton-hotels begint. Ook de hij. dat de regering een al te ongunstig beeld heeft gegeven van het tekort aan hotelruimte in "Amsterdam en Rotterdam De heftige reacties van de hotelbranche op hét wetsontwerp van de regering acht- de heer Van den Heuvel niet onbegrij pelijk. Om enigszins aan de bezwaren van hotellerie tegemoet te komen, zal aan particuliere initiatieven van Nederlandse voortaan ruimere financiële armslag en worden geboden. In de door di caf geleverde kritiek zag de heer den Heuvel al met al geen aanlei ding om tegen het wetsontwerp te stem men. Hij wees er nog op, (Jat de facili teiten, die de Nederlandse regéring voor stelt te verlenen, minder vérstrekkend jn dan die welke elders zijn verstrekt. De heer Van der Mei (c.h.) constateer- dat voor- gn tegenstanders etsontwerp het er over eens zijn, dat het tekort aan hotelruimte in Nederland iningen vraagt, en dat het bi zonder moeilijk is om hotelbouw te f n. De argumenten, die'de rege- verdediging van de garantiever lening aanvoert, achtte de heer Van der Mei klemmend en overtuigend. Hij dat de Hilton-hotels aantrek kingskracht op Amerikaanse zullen uitoefenen. Het zal echter niet zijn, dat het hotelruimterprobleem zal 2 opgelost wanneer de Hilton-hotels in bruik zijn. Er blijft onmiskenbaar ruir voor devestiging van meer hotels be staan. Daarom is overheidssteun aa: derlandse initiatieven gewenst. De zeggingen, die de staatssecretaris hierom trent in de memorie van antwoord heeft gedaan, achtte de c.h.-afgevaardigde nie erg duidelijk. Hij bepleitte een nieuwe oj zet van de financiële steun aan Nedei landse hotelbouwplannen en informeerde naar de mogelijkheid om een hotelkrediet- financieringsmaatschappij in het leve De socialist Peschar betreurde het 2 dat er geen Nederlandse initiatieven v handen waren om in het grote tekort hotels te voorzien. Hij twijfelde aar daadkracht en de eensgezindheid van Nederlandse hotellevep. Slechts een bun deling van krachten zou verbetering kun nen brengen in deze toestand. Spreke: meende, dat het Hilton-project voor Am sterdam en Rotterdam aantrek perspectieven kan bieden- Het is niet leuk als je oudere zusters je uitlachen omdat je een paar fouten gemaakt hebt. Dat vond kroonprins Carl Gus- taaf van Zweden ook, toen hij op een schoolfeestje de rol van Richard Leeuwenhart voor zijn rekening had genomen. Hij was dan ook boos op zijn zusjes Desiree (rechts) en Birgitta (midden). Ongeregeldheden in Zuid-Amerika 1. Nicaragua De president van Nicaragua, die gis teren meedeelde dat de opstand in zijn land geheel was onderdrukt, moest die verklaring al gauw weer intrekken, toen aan de Hondurees- Nicaraguaanse grens werd meege deeld dat opnieuw een groepje op standelingen ongeveer vijftig man de grens had overschreden. De president verklaarde, zeker te we ten dat Cuba deze „invasie" steunt. 2. Dominik, republiek In de Dominikaanse republiek heb ben opstandelingen de plaats Costanza veroverd. De „bevrijdingstroepen" die hier opereren staan onder leiding van een oud-strijder van Fidel tas- tro. Zij beweren te kunnen rekenen op de steun van de boeren. 3. Cuba In de gevangenis van Havanna is gis teren een opstand uitgebroken. De ongeveer zeshonderd aanhangers van ex-president Batista die daar zijn on dergebracht, deden, gewapend met stenen, tijdens een appèl een aanval op de bewakers. Het kwam tot felle gevechten met onmiddellijk te hulp geroepen politietroepen. Het was vanmiddag nog niet bekend of de op stand geheel is onderdrukt. Deutsche Partei stemt Lübke vermoedelijk niet (Van onze correspondent) BONN, woensdagmorgen Het is niet onmogelijk dat de Deuitsche Parted haar coalitiegenoten, de C.D.U.- C.S.U., bij de presidentverkiezing in de steek zal laten. De partij ds het namelijk lang niet eens met de landbouwpolitiek van minister Lübke, die door de christen democraten ds aangewezen als kandidaat oor het presidentschap. De deelstaat Nedereaksen is het stam land van de Deutsche Partei. Het is ook het landbouwland bij uitnemendheid, vooral van de (herenboeren, die veel te vertellen hebben te de boerenbonden, waarmee minister Lübke het nog el eens aan de stok heeft gehad. De Deutsche Partei bezit in de Bundes- versammlung 21 zetels. Met 517 zetels •komt de C.D.U. voor de absolute meer derheid drie zetels tekort. Vermoedelijk zal Lübke pas na een derde stemming, wanneer een relatieve meerderheid vol doende is, gekozen worden. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgen- 1 Tijdelijk veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Ma- tige tot krachtige westelijke wind. Iets lagere middagtempe- raturen. (Opgemaakt om 11.15 DONDERDAG 18 JUNI Zon op 4.19, onder 21.02; maan op 18.04, onder 2.45. 20 Juni volle maan. HET WEER "iN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eindh. Zd -Limb Helsinki Stookholn Aberdeen Si S3 1. bew. I. bew d' Ui fl&ls; Henri Wintermans genève 22,, kkejijke bekende nationaliteit hebben gisteren boven Noord-Korea een Mercator van de Amerikaanse lucht macht beschoten. De commandant van het Amerikaanse toestel, kapi tein Donald Mayer is er in geslaagd het zwaar beschadigde toestel op het Japanse eiland Honshoe veilig aan de grond te zetten. Eén beman ningslid de boordschutter werd gewond. Mededelingen over de aanval, waarbij tot zesmaal toe met lichtspoormunitie werd geschoten, werden gisteren ver- sbrekl door het Amerikaanse ministerie van defensie. De aanval vond plaats ongeveer 85 mijl. i Wonsan. Het Amerikaanse toestel, dat een routine-vlucht uitvoerde, raakt. heeft bij het waarnemen van de Migs een ontwijkende beweging gemaakt. De straaljagers volgden tot op enkele meters boven het wateroppervlak. De eerste aanval werd gedaan op 2000 meter hoogte. Voor de Amerikanen konden ■terugschieten was de mitraiMeunkoepel doorzeefd met kogels. De boordschutter werd daarbij zwaar gewond. Uit de mededelingen van het ministerie blijkt niet welke nationaliteit de Migs vertegenwoordigden. Zij waren zilver kleurig met een rode ster aan weerszijden van de romp. Migs worden zowel door de Russen als door dc Chinezen cn Noord- koreanen gebruikt. De voorlaatste aanval op een Ameri kaans vliegtuig in het Verre Oosten vond op 17 november 1958 plaats. Bij dat inci dent hebben communistische jagers een aanval gedaan boven de Japanse zee. Het Amerikaanse toestel werd toen niet ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1