Jlicuwe piterije WTeurant voorstel Sowjetunie krijgt nog een Zal de conferentie worden verdaagd? Diplomaat verdwijnt tijdens reis met passagiersschip Twee staatssecretarissen van onderwijs benoemd WESTELIJKE MINISTERS BEPALEN DEFINITIEF STANDPUNT Kernexplosies Franse treinen bleven rijden Droogte laat zich bijna overal gevoelig gelden DINSDAG 16 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 87 ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893a Veertigste jaargang no. 11589 Directie: F. DTEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfj is gebleven thyn bert ia tcgljenspoct" N.L.C.- SPEURTOCHT ZIE de krant van MORGEN p\E DRIE westelijke ministers van buitenlandse zaken zijn vandaag i: y Genève bijeengekomen om naar uit gewoonlijk betrouwbare bron Lerd vernomen het definitieve standpunt van het Westen ten aanzien an de kwestie-Berlijn te bepalen. Dit zal morgen aan de Russen worden (ïeegedeeld, als een laatste poging om te komen tot opbouwende onder- jandelingen. I Verwacht wordt dat de westelijke ministers hun standpunt zullen ba- éren op de bekende uitgangspunten: het recht om in Berlijn te zijn en Tije toegang tot de stad te hebben, een beperkte vermindering van de eallieerde troepen in de stad, de instelling van een commissie der Grote fier ter behandeling van klachten over overmatige propaganda en onder- Lijnende activiteit en het behoud van hun rechten in Berlijn, totdat [uitsland zal zijn herenigd. r r Volgens welingelichte bron heeft Russische minister Gromyko gis pen geweigerd zijn, voor het Wes- in onaanvaardbaar, voorstel in te rekken, dat het vervallen van de restelijke rechten in Berlijn na een kar behelst. Hij zou hebben geop- lerd, op de conferentie zijn voor- lel èn dat van het Westen tezamen bespreken. i Men achtte het vandaag waar schijnlijk, dat de ministers een ver- jdaging van de conferentie zullen 'voorstellen. Engeland zou van mening zijn dat men het alvorens uiteen te gaan eens moet worden over het houden van een topconferentie. De Britse minister Lloyd heeft gisteren het standpunt van premier Macmillan herhaald dat er vroeg of laat een top- gesprek moet Worden gehouden en dat bet heter is, er niet te lang mee te wachten. [De Britse regering is van mening dat hroesjtsjef de enige regeringsleider is et wie de westelijke leiders tot zaken jjnnen komen en dat het beter is met em te praten zolang de toestand rond erlijn nog betrekkelijk rustig is, dan tot. kn conferentie te worden gedwongen (ider veel gevaarlijker omstandigheden pn nu bestaan. Wat de plaats van zo'n topgesprek p treft, waarover men het nog Éeeds niet eens is, kwam de New Vat. Handelsbank wendt de steven |De overneming van het Indonesische pdriif heeft de resultaten der Nationale landelsbank niet rechtstreeks aangetast. )ar er sinds 1955 geen winsten werden tergemaakt, doch wel zijdelings, omdat een einde kwam aan de zaken der In- jmesische kantoren met de vestigingen Azië en Nederland. iToen op 20 april 1959 het beheer werd pergenomen., was de financiële positie lerk. Tegenover crediteuren stond meer b 100 pet dekking in kasgeld, saldi bij 6 Bank Indonesia en schatkistpapier, pewel het bedrijf tengevolge van ont- pgverbod met een te grote staf moest '.erken voor de ingekrompen zaken. |nds 1863 heeft de bank door vele pro leten bijgedragen tot de ontwikkeling In Nederlands-Indië en Indonesië. De gevolgen van de overneming zullen pas ten volle hun invloed doen [gevoelen in de cijfers over 1960 en |ruime voorzieningen daartegen zijn .nodig. In alle andere landen werd een voordelig, schoon lager, saldo Iverkregen, onder invloed van de ge beurtenissen in Indonesië en de re- doch de effectenzaken in Ne erland stegen belangrijk. Voor 1959 geen optimisme t.a.v. de renta biliteit. De kosten kunnen slechts im omlaag en koersverande- aanpassing eisen tijd. baten uit interest, commissie en reserveringen bedroegen 26.2 26.6) miljoen, de kantooronkosten B.7 (241) miljoen. Na 500.000 (id.) af drijving ls de winst 2.05 (2.11) miljoen 'oorgesteld wordt 6 (6) pet dividend over "3 miljoen kapitaal. Mercantile Bank of Canada boekte inks de recessie grotere omzetten en elangrijk hoger balanstotaal. De aan- jopperiode ls afgesloten en matig divi- fnd wordt mogelijk. Daarom wordt het plgestorte kapitaal verhoogd van 1.5 t 3 miljoen Canadese dollars. De kapi- [aluitgifte wordt geheel door de Nat. andelsbank genomen De Internationale pleggings-Trust stelt 5 pet dividend voor Nieuwe Surinaamse postzegels De Surinaamse regering is voornemens (gen het einde van het jaar een nieuwe prie postzegels uit te geven onder de pam opbouwzegels. Djuanda belooft vrijer partijleven De Indonesische premier Djuanda heeft jolgens Reuter te Djakarta verklaard, dat ver niet ad te lange tijd het verbod lie politieke werkzaamheden zal worden feeschaft. York Times gisteren met een nieuw idee: de „volle zee" zou de beste plaats zijn. Er zou, aldus het blad, gemakkelijk een geschikte plaats te vinden zijn een Noorse fjord, een Deense baai of zelfs een inham in de Oostzee. „Gegeven de onenig heid onder de regeringshoofden over de plaats voor een topconferentie, moet een gesprek op zee, in de na bijheid van Europa, alle deelnemers bevredigen", aldus de New York Times. Koning Boudewijn in Luxemburg Koning Boudewijn van België is van daag voor een driedaags bezoek in Luxemburg aangekomen. Hij reisde per tredn en werd 'op het station van de stad Luxemburg ontvangen door groot-herto gin Charlotte. De Belgische vorst donderdag zijn bezoek beëindigen mei ontmoeting met zijn zuster, prinses Josephine Charlotte en zijn zwager, prim Jean van Luxemburg. Koning Boudewijn naar Eindhoven Op hert programma van het staatsbezoek van de Koning der Beigen aan Nederland van 8 tot 11 juli is een aanvulling ge komen. De koning, koningin Juliana en de prins zullen vrijdag 10 juli een bezoek aan Eindhoven en aan de Philipsfabrie- ken brengen: De vorsten vliegen 's mor gens met een Fokk e r-F ri endsh ip van Schiphol naar de vliegbasis Welschap, waar zij om half elf aankomen, Per auto wordt naar Eindhoven gereden. Er zal een rondrit door de stad worden gemaakt. Omstreeks elf uur arriveert het hoge gezelschap bij Philips, Het bezoek aan de fabrieken zal ongeveer een uur in beslag nemen. Na het bezoek wordt van de vlieg basis Welschap gevlogen naar het vlieg veld Ypeniburg voor het bezoek aan de residentie. KONINGIN BIJ OPENING VAN HOLLAND FESTIVAL IN DEN HAAG In Den Haag is gisteravond het Holland Festival geopend met een gala-voorstelling van Wagner's „Tristan und Isolde". De gehele voorstelling werd bijgewoond door H.M. de Ko ningin. Tijdens de grote pauze werden enkele kunstenaars aan de Koningin voorgesteld. V.l.n.r. Wim Koopman (zee man), Ira Malaniuk (Bran- gane), Martha Mödl (Isolde), H.M. de Koningin, Ferdinand Leitner (dirigent), mr. H. J. Reinink (voorzitter Holland Festival) en Peter Diamand (secretaris Holland Festival). Verslag zie pagina 5 Acht t.b.c.-gevallen op Hoogeveense school De regionale schoolartsendienst in Drenthe en het consultatiebureau voor tuberculose van het Drentse Groene Kruis hebben na een zgn. contactonderzoek een achttal gevallen van t.b.c. ontdekt in een an de hoogste klassen van een hervormde -hooi in Hoogeveen-Zuid. De acht kin- eren bleken in lichte graad te zijn be- net, zij moeten voor herstel in een sana- ►rium worden opgenomen. De bron van de besmetting is reeds ntdekt. Uruguay wacht vergeefs op Mateo Marques Castro DE REGERING van Uruquay wacht tevergeefs op haar am bassadeur in Argentinië, Mateo Marques Castro. Vorige week heeft Castro zich in zijn standplaats Buenos Aires aan boord begeven van het passagiersschip Ciudad de Montevideo, dat op weg was naar Montevideo, de hoofdstad van Uru- quay. De Ciudad kwam in Montevideo zonder Castro. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd hij nog aan dek va: schip gezien. Sinds die tijd is hij echter spoorloos. Aangenomen wordt dat hij ir zee terechtgekomen is. In Montevideo wordt nu verteld, dal Castro zelfmoord heeft gepleegd. De vrees dat zijn regering hem zou vervangen had Mr. Y. Scholten en G. Stubenrouch derwjjs, kunsten en wetenschappen drs. G. C. Stubenrouch te Breda en mr. Y Scholten te Amsterdam. De benocmins de heer Stubenrouch gaat vandaag Mevrouw Eisenhouwer zal atoomschip te water laten De volgende maand wordt het eerste koopvardijschip ter wereld dat op atoom energie vaart in de rivier Delaware te water gelaten. Venvacht wordt dat het sohdp in het begin van 1961 in de vaart zal worden gebracht voor het vervoer van vracht en passagier. Het schip zal Savannah heten naar hert eerste vaartuig dat met behulp van stoom in plaats van zeilen de Atlantische Oceaan ls overgestoken. Dat gebeurde in 1819. De reis naar Engeland duurde 22 dagen. De tewaterlating van de nieuwe Savan nah zal geschieden door mevrouw Eisen- Mr. Egon D. Baiz, juridisch advi van de Maduro en Curiels Bank te Wil lemstad, is benoemd tot hoofd van Antilliaans toeristenbureau te New York gis opvolger van de heer L. F. Bouwman, die hoofd wordt van het Surinaams toe ristenbureau aldaar. Op de Maasdijk bij het Staalduinse bos had een aanrijding plaats tussen bromfiets en een personenauto. De zaak was dat de bromfietsér de Maas dijk overstak zonder richting aan te ven. Er ontstond schade aan de b: fiets en een dertienjarig meisje werd licht gewond. nog in. Hjj is dan ook vanmiddag door de Koningin bccdigd Mr. Scholten zal 1 juli zjjn ambt aanvaarden. De bedoeling is, dat mr. Scholten zich in het bijzonder zal bezighouden met de behartiging van de zaken op het terrein van de jeugdontwikkeling en de volksont wikkeling, de lichamelijke opvoeding en de sport, de kunsten, de oudheidkunde en natuurbescherming, alsmede de radio, televisie en pers. Mr. Scholten neemt dus de taken over van de onlangs afgetreden mr. R. G. A. Höppener. Drs. Stubenrouch zal meer in het bij zonder belast worden met de behartiging van de zaken op het gebied van de afde lingen lager onderwijs, voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, nijver heidsonderwijs, het sociaal-pedagogisch onderwijs en het vormingswerk voor de leerplichtvrije jeugd. Het salarisbeleid in deze sectoren zal echter blijven berusten bij de minister, onder wiens leiding even eens de verdere behandeling en uitvoe ring van de wet op het voortgezet onder wijs (mammoetwet) zal geschieden. Personalia Mr. Scholten, die de christelijk-histo- rische beginselen is toegedaan, is een zoon van de bekende rechtsgeleerde prof. mr. Paul Scholten. Hij is verbonden aan het Amsterdamse advocatenkantoor van mr. F. baron van der Feltz Van 1949 tot 1955 was hij voorzitter van de Hervormde jeugd raad. Thans is hij onder meer voorzitter van het hoofdbestuur van de afdeling Am sterdam van de Algemene maatschappij voor jongeren (A.M.V.J.) Drs. Stubenrouch is fethouder van on derwijs in Breda, voorzitter van de kies kring Tilburg der K-V.P. en Lid van de partijraad. Hij werd op 8 februari 1918 in Nijmegen geboren en deed in 1946 doc toraal examen klassieke taal en letteren aan de universiteit van Nijmegen. In het zelfde jaar werd hij leraar aan het Onze Lieve Vrouwelyceum en de r.k- school voor maatschappelijk werk- Voor hij wet houder werd, was hij voorzitter van de K.V.P.-raadsfractie. Mr. IJ. Scholten, de nieuwe staatssecretaris van O., K. en W. De Verenigde Staten, Groot-Britannië en de Sowjetunie hebben gisteren in Ge nève besloten om gedrieën een weten schappelijke studie te maken van het vraagstuk van het oiitdekken van kern explosies die op grote hoogte plaats heb- hem enorm gedeprimeerd, zo luiden de geruchten in de Argentijnse hoofdstad. Uit Buenos Aires komen echter andere berichten. Mevrouw Castro, haar dochter en vrienden van de diplomaat hebben klaard, dat de verdwenen ambassadeur heel opgewekt was toen hij zich boord van de Ciudad begaf. Een heel ander licht op de zaak wordt geworpen Castro's mededeling, dat Opkoper' benadeelde diverse mensen Op bijzonder handige wijze had de 22- jarige opkoper J. v. d. R. zich zaterdag middag bij twee bejaarde mensjes weten in te dringen. Hij gaf zich uit als kend opkoper en in deze funotie werd hij tot de zolder toegelaten, „om oude meltjes weg te halen" zoals Van der R. het zei. Maar helaas bleek, toen de „erkende" opkoper vertrokken was, dat hij tot deze rommeltjes ook een in bijzonder goedi staat verkerende winterjas rekende. Toen dit feit werd ontdekt, de man al lang verdwenen. Maar de politie, die vermoedde, dat de man wel eens meer met „De lange arm" in aanraking was geweest, kon de beide oudjes enkele foto's voorleggen uit werd de dief-opkoper herkend, 't Bleek dat hij het bedrijf „opkoper" v ettelijke papieren nodig zijn, helemaal niet mocht voeren. Mét de mantel werd hij enige tijd later aangehouden. De dief. die in werkelijkheid havenarbeider is, heeft nog een zaak lopen. Een goed van vertrouwen zijnde juffrouw had hem in een gelukkig ogenblik een smalle gouden ring aan de vinger geschoven. De ondankbare Van der R. betaalde een taxirit van en ging zich daarna wi met een andere juffrouw bemoeien. De eerste juffrouw eist nu haar ring terug, terwijl v. d. R. beweert dat hij hem niel in bruikleen, maar werkelijk gekregen heeft. Kind onder auto. Het driejarige zoontji van de familie Cuppen uit Horst (L.) i gistermiddag onder een auto gekomen e: aan zijn verwondingen overleden. Overboord. De 56-jarige schipper M. vai Weelden uit Werkendam is gisteren bij Wormerveer overboord geslagen en dronken. Gasslang schoot los. In Almelo is 49-jariige vrouw levenloos In haar woning aangetroffen. Een gasslang bleek te zijn losgeschoten. Twee hectaren bos en heide zijn gister middag bij Rosmalen door brand verloren an Ook langs de rijksweg Den Bosch." Nijmegen ging wat verloren, Jongen verongelukt. Op de Brielselaan n Rotterdam is gistermiddag de 12-jarige lurrien van der Veen onder een vracht- luto met aanhangwagen gekomen toen hij aer fiets een geparkeerde wagen pas seerde. Boerderijbrand. Vannacht is in Onst- wedde de boerderij van dé heer G. Niezen uitgebrand. Door de krachtige wind kon de brandweer weinig doen. Koningin Juliana heeft gisteren de chef 3n de internationale staf van het Leger des Heils te Londen, commissioner Wil liam J. Dray, op paleis Soes-tdijk ontvan gen. Commissioner Dray zal in ons land het jaarlijkse officierencongres en de velddag. die donderdag te Baarn gehou den wordt, bijwonen. haar echtgenoot vorige maand een dreig brief heeft ontvangen. In die brief werd Castro medegedeeld, dat zijn leven ge- Dagbladen in Montevideo en Buenos Aires achten een politieke moord niet uit gesloten. „Correo de la Tarde" in Buenos Aires schrijft, dat de diplomaat geheime stukken over communistische plannen voor Zuid-Amerika in zijn bagage had. Ambassadeur Castro heeft vrijdagavond in de eetzaal van de Ciudad gedineej-d. Tegen middernacht heeft men hem nog aan dek gezien. Hij werd eerst bij aan komst in Montevideo zaterdagmorgen Zeven leden van de bemanning van de Ciudad, die zaterdagavond wèer naar Buenos Aires terugkeerde, zijn door de Argentijnse politie voor nadere ondervra ging vastgehouden. De voor vandaag aangekondigde staking bij de Franse spoorwegen is niet doorge gaan. Na een bespreking met de minister van verkeer, Buron. deelden de vakbon den gisteren tegen de avond mee dat het personeel normaal aan het werk zou bljj- M in is ter Buron heeft verklaard, dat de regering er niet tegen is, in de laatste twee maanden van het jaar de kwestie van de lonen aan een nieuw onderzoek te onder werpen. De algemene economische toe s-tend en in het bijzonder die van de Franse spoorwegen zullen bij dat onderzoek wor den bekeken. De vakbondsleiders komen donderdag bijeen om te spreken over een verdere actie, omdat.de voorstellen van de rege ring naar hun mening geen eind maken aan het geschil tussen het spoorwegper soneel en de regeringsautoriteiten. Met kogels doorzeefd Wrak van Russisch vliegtuig gevonden Radio-Moskou heeft gisteravond ge meld, dat in het gebied Van Moermansk, boven de Poolcirkel, het wrak is gevon den van een Russische bommenwerper. De stuurcabine was doorzeefd met kogel gaten. Verondersteld wordt, dat het toe- steld na een luchtgevecht is neergestort. De drie vliegers waren dood. De munitie van het vliegtuig was op. Het militair commanda van Moermansk stelt een on derzoek in. Öp de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en de luchtipacht zijn geen berichten ontvangen over een inci dent. waarbij een Amerikaans vliegtuig betrokken is geweest. Enorme brand in dorp Lanark (Canada) Een grote brand heeft gisteren te Lanark (Canada) gewoed en ongeveer twintig ge bouwen, waaronder het gemeentehuis, verwoest. De vlammen werden aange wakkerd door windstoten met snelheden tot 64 km per uur. Het grootste gedeelte van de bevolking van 900 zielen werd geëvacueerd, terwijl de mannen van het dorp, geholpen door brandweerlieden uit naburige districten, probeerden de brand meester te worden. Er vielen geen doden of gewonden. Zware franc komt op 15 juli Het Franse ministerie van financiën maakt bekend, dat de zware franc op 15 juli in omloop zal komen. Deze nieuwe franc is honderd maal zoveel waard als de oude. De nieuwe biljetten worden overdrukken van de oude en zullen waar den hebben van 5, 10, 50 en 100 francs. De munten komen later. De artikelen zullen zowel in het oude als in hèt nieuwe geld geprijsd worden. Mensen sterven van honger op Bali Te Kloengkoeng in zuidoost Bali zijn 171 mensen gestorven ten gevolge van hon gersnood en 200 mensen zijn ondervoed, aldus het hoofd van het plaatselijk be stuur Gusti Made Mudera. Hij heeft tot de centrale regering een dringend ver zoek gedaan om hulp. Meer wind De Bilt verwacht tot Vrjj veel bewolking met la ter hier en daar wat regen. Matige af en toe krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). WOENSDAG 17 JUNI Zon op 4.19, onder 21.02; maan op 16.46, onder 2.09. 20 Juni volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vliss. Eelde De Bilt Eindh. Zd -Limb Helsinki Stookholn Oslo Kopenh Ajacclo Madrid MaMorca Lissabon Gevolgen haast catastrofaal (Van een onzer redacteuren) TVE DROOGTE van de laatste tijd dreigt catastrofale gevolgen te hebben. In Texel zijn de koeien weer naar de stal gebracht en over het al gemeen loopt de melkproduktie terug bij gebrek aan frisse grasmatten. In sommige delen van het land is er een tekort aan drinkwater. Boomgaarden en tuinderijen leveren kleine vruchten en de andere gewassen zien er even eens slecht uit. Hier en daar 16 er wel een buitje ge vallen. maar dat is niet in staat gebleken de gebarsten grond in de gewenste toe stand te brengen. De bewerking grond srtuiit eveneens op moeilijkheden, gevolgen zijn. De financiële schade, die dit alles ten gevolge heeft, ls niet te becijferen, maar is in elk geval zeer aanzienlijk. En als de toestand zich niet spoedig wijzigt, zal zij zelfs een catastrofe kunnen worden. Vele boeren zijn verplicht hun vee bij te voeren, wat de kosten vanzelfsprekend hoger opvoert. Bovendien is vooral in Friesland de melkproduktie aam het teruglopen, zodat bij stijgende kosten ook nog de opbrengsten verminderen. Met de aardappelen en andere gewassen is het al net zo droevig gesteld. Het aardappelloof groeit te snel, terwijl de knollen in ont wikkeling achter blijven. Het graan loopt ook te snel uit, met het gevolg dat de korrels onvoldoende stevig worden. Op de Veluwe komit hier nog bij, dat de veldmuizen zich in groten getale te goed doen aan de droge gewassen. Zo ljjdt Nederland onder de droogte. Nu nog ondervinden alleen de bewoners van het platteland de narigheid, maar straks zullen ook de stedelingen merken wat de

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1