Met z'n achten in een hut van blik en board Overmacht van geleide projectielen in Parijs Wegens slecht stempel in gedrag rood paspoort 'GEVLUCHT VOOR MAO'S COMMUNISME Geen minimumeisen voor geluidwering in huizen Bij regen: hard lopen! Moezelwijn De Kolibrie was niet op tijd op Le Bourget VELPON lijmt het vast en zeker BETER Ceta-Bever 5 ZATERDAG 13 JUNI 1959 (Van een speciale correspondent.) HONG KONG, juni. TAE STEVIGE HSIEH YUNG met zijn zware, zwarte wenkbrau wen was een tevreden, vr^j welva rende rijstkoopman te Weichow in de Chinese provincie Kwangtung. Tot nu vier jaar geleden de communisten zijn zaak „overnamen". Hsieh Yung is thans zestig jaar en met zijn vrouw, moeder, broer en vier kinderen bewoont hij een krot je, opgetrokken uit asfaltpapier, board, stukken blik en geschraagd met bamboepalen. Het is de naam „krot" amper waard en het enige lichtpunt van dit onderkomen Hsieh Yung het hcetft gebouwd gen een heuvel, vanwaar hij kan uitkijken over de haven van Ilong Kong. Maar hij zegt: „Nooit ga ik terug naar China". Hsiehs vrouw voedt haar zeven huisge noten van een onbeduidend inkomen, dot de twee oudste dochters (20 en 22) dae in een textielfabriek werken, en Hsieh en zijn broer weten te vergaren. De beide mannen nemen alle werk aan, wat zij vinden. Thuis plakken zij luci ferdoosjes voor een luciferfabriek bij Hong Kong. buitshuis sjouwen zij ste nen en zand voor een nieWe autoweg. De 76-erige gorotmoeder is gedeeltelijk verlamd en kan de woning niet verla ten. De twee zoons, tien en vijftien, jong om te werken. „Onze levens- De „Squatters-hut" van Hsieh Yung. Hsieh Yung, spreekt op de manier t „het is nu eenmaal zo, we kunnen niets aan veranderen". „We zijn ari zegt hij, „maar we zijn vrij!" Hsieh zijn familie worden door de autoritei in Hong Kong gerekend tot de „Squat ters", de vluchtelingen uit communis tisch China, die geen vaste verblijf plaats hebben. Hong Kong heeft 2.200.000 inwoners. Daarvan zijn meer 1.200.000 mensen vluchtelingen uit China van Mao Tse Toeng. omstandigheden zijn miserabel," zegt Ongeveer 600.000 van deze vluchtelingen Aan de zeer sobere maaltijd, 's Nachts dient diezelfde tafel als slaapplaats. - Hsieh Yung. Hij wijst op zijn hut kijkt dan somber naar de drukte in Hong Kongs Ca uwe way Baai. „In Weichow had onze familie niets om hoog over op te geven, maar zij was groot en er was lucht om te ademen en een erf voor de kippen en voor de kin deren om te spelen. Hier hebben wij niets, en praktisch niets om in de toe komst op te hopen. Toch zijn we ge lukkig, omdat wie iets hebben dat de anderen, thuis, missen. Waarvan zij zelcfe niet durven dromen." Sierk Schroder lector aan Rijksacademie Tot opvolger van de kunstschilder Jos Rovers als lector aan de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, die per 1 september a.s. wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn functie neerlegt, heeft de minis ter van O. K. en W. benoemd de portret schilder Sierk Schroder uit Wassenaar. Zo heeflt de hoogleraar-directeur der aka- demie, prof. dr. N. R. A. Vroom gisteren medegedeeld. H eacademisoh jaar zal worden afge sloten met een bijeenkomst, waarop prof. d/r. Sedelmaier een rede zal houden over „Kunst und Wahrheit". Er ds goede hoop dat het academiejaar 1959/60 begonnen zal worden met een expositie van werken van de Franse schilder Dumoyer de Se- gonsac. „STAAT VERBETERING IN DE WEG Boodschappenkastjes ook niet verplicht In de uniforme bouwvoorschriften zullen geen minimumeisen ten aan zien van geluidshinder en ten aan zien van het aanbrengen van bood schappenkastjes op de begane grond in woningblokken voor meer dan drie verdiepingen worden opgenomen. Dit heeft minister Van Aartsen antwoord op schriftelijke vragen t het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (lib.). In zijn antwoord zegt de volgende: In het besluit van 17 april 1959 tot wij ziging van het besluit uniforme bouwvoor schriften d.d. 11 juni 1956, zijn geen bepa lingen opgenomen 'ter voorkoming van geluidshinder en ter bevordering van min der bezwaarlijke afgifte van boodschap- in meergezinshuizen. Afgezien van het feit. dat op deze punten uniformiteit niet geboden is. bestaat het bezwaar, dat ie aard van een bouwverordening zich vat gewenst is; zij dient zich te beperken :ot wat minimaal vereist is. Het vastleg den van een minimumniveau met betrek king tot de geluidsisolatie zou echter de verbetering hiervan in de wonit der in de weg staan dan bevordi Er zon talloze omstandigheden, waarvan we ons tydens een regen bui weinig rekenschap geven. We kunnen weliswaar mopperen, wan neer de regen ons pal in het gezicht kletst, i u noch ik zullen tijdens hart rtgallige stemming dacbte komen de richting van de re gen in coördinaten (oost-west en zuid noord) vast te leggen. Met onszelf is het al net eender gesteld; we weten natuurlijk wel, in welke richting we moeten lopen om thuis te komen, of het huis van tante Sophie te berei ken, maar de coördinaten die ons bij de plaatsbepaling van geen enkel nut kunnen zijn. veronachtzamen we to taal. Dit in tegenstelling tot de onder- kend dat tijdei: nemende wiskundige, die eens wilde standig in het uitrekenen, op wel ke wijze we tijdens een wandeling door de regen het minst nat worden. Bij dit wiskundige onder zoek diende niet al leen rekening te wor den gehouden met el ke richting die de wind en het nat wordende slacht offer kunnen hebben, maar ook met de snelheden, waarmee de regen kar vallen en de snelheid die de mens kan ontwikkelen. Daarmee was hij er nog niet, want ook de lengte breedte en dikte van de wandelaar Is het werd een gereken duizelen, maar de naarstige onder zoeker liet zich door al deze faktoren niet ontmoedigen en het resultaat kunnen we dan ook met een gerust irleggen. Hier is het dN [(v-V) bc (u-U) (ab sin f ac cos f) (w-W) (ab cos f ac sin f)] q dL/v <U> V' W-') 1/2. Dank zjj deze formule, weten wr ihans niet alleen, hoe nat we kun nen worden, maar öók en dat is toch wel uitermate belangrijk wat we eigenlijk moeten doen om tijdens een wandeling door de regen zo min mogelijk nat te worden. Met de koele cijfers onder ogen wordt ons voorgerc- en hui die ons recht eicht spat, of tijden: een regen die recht standig ncerplensl we het best doen zo hard mogelijk naar huis te hollen. Of onze doorsnede nu dik of dun is, onze lengte lang of kort. de regen hard of zacht valt, uit een hoek die groot of klein is, we moeten precies hetzelfde doen wat alle mensen door alle eeuwen heen reeds zonder formules hebben gedaan: naar huis hollen. Die raad is natuurlijk overbodig. De wiskunste naar merkt dan ook lakoniek aan het verhandeling op, dat TOCH IS HET ZO! bepalend voor de hoeveelheid regen interessant is- te weten, dat de die op hem kan neervallen. En de dichtheid van de bul mogen we niet vergeten, zo min als de tijd, waarin we aan de regen zijn blootgesteld Dan komt nog de snelheid van de wind en de hoek. als bij intuïtie tydens ;enbui handelt volgens de wiskundig* litkomsten van het probleem! aaien Kort Maar ni •en Turkse mythe ii klaarheid is gebracht' anders, wist male geluidwering een officiële goedkeu ring verbonden wordt. De praktijk heeft overigens aangetoond, dat aan eventueel op dit stuk te stellen minimuseisen veel reeds wordt voldaan. Ten aanzien van het aanbrengen boodschappenkastjes meent de minister te kunnen stellen, dat de toepassing daarvan niet algemeen als een bruikbare oplossing is erkend. Het opbergen in kastjes kan tal van moeilijkheden opleveren, zoals diefstal, bederf van levensmiddelen moeilijkheden tussen de bewoners. Boven dien levert het feit, dat de bewoners aanmerkelijk meer trappen moeten lopen dan bij bezorging aan de woning vooral voor oudere personen bezwaar op, terwijl voor gezinnen met jonge kinderen daar bij nog de moeilijkheid rijst, dat de kin deren zonder toezicht moeten blijven. band hiermee is de minister niet bevorderen, dat eisen met betrekking tot de geluidwering en bood schappenkastjes in de uniforme bouw- ;chriften worden opgenomen. Wel is hij bereid te bevorderen, dat met rede lijke voorzieningen ten behoeve van ge luidwering en bezorging van levensmid delen bij de beoordeling van de stich- tingskosten rekening zal worden gehou den. hadden een doel, toen zy de grens Hong Kong overkwamen. Zij zijn opge nomen in de bevolking van de stad, die een van de dichtstbevolkte steden ter wereld is. De andere 600.000 vluchtelin gen hadden echter geen geld om zich ergens te vestigen. Zij kwamen over de grens, sliepen langs de kant van de weg, in de stegen en de straten en steeds nieuwe hutten werden opgetrokken te gen de heuvels rond de stad. Hutjes als dat van Hsieh Yung. De autoriteiten van Hong Kong doen al het mogelijke om de „Squatters" op te vangen en een onderdak te geven, maar dat neemt -niet weg dat tegen de heu vels om de stad zo'n 315.000 squatters blijven wonen, in hun bouwvallige on derkomens. De „squatters-hut" van Hsieh meet ruim twee bij drie en een halve meter. Bo ven elkaar heeft men wat bedden ge bouwd en er is een tafel die 's nachts als bed voor de twee jongens dient. Een van de hoeken in de hut wordt gebruikt als keuken en wasgelegenheid. Het diner van de familie is weinig af wisselend. Altijd rijst, op zijn hoogst met wat groente en wat gedroogde vis. en enkele keer weet Hsiehs vrouw een paar pennys over te houden voor een situkje vet om door de rijst te doen. De twee zoons van Hsieh Yung gaan naar de avondschool. De dagschool zou te duur zijn. Nu kunnen zij misschien lan ger studeren en hun opvoeding is onze hoop voor de toekomst, vindt Hsieh. Als men met hen praat, komt hij altijd terug op de goede oude tijd, toen hij nog in Weichow woonde. De kinderen gingen goed gekleed, kregen nogaJ eens wat extra's en kenden geen honger HET BEGIN In 1949 waren de communisten Kwang tung binnengekomen. Aanvankelijk kon Hiseh zijn rijstzaak houden. Lang duur de het echter niet. erst werd de zaak ..overgenomen". Dat wil zeggen Hsieh en zijn gezin kon de rijst blijven ver kopen, maar zijn eigendom was de zaak niet meer. Hij kreeg van de staat zijn salaris. Toen kwam een hoge functionaris uit Peking hem vertellen dat hij te oud werd voor het bedrijfje. Als hij een goed vaderlander was, zo zei men hem, zou zij de zaak met plezier verlaten. Hij moest wel gaan. maar waarheen? Van boerenwerk wist Hsieh niets en de kinderen waren bovendien te jong om hem daarbij te helpen. Een buurman "VTEUMAGEN is, zoals u weet. een -1- wijnproducerende gemeente in de Palts en nu horen we van daar, dat de burgers de ministers van buitenlandse zaken der grote vier 1000 liter schuimende Moezelwijn hebben aangeboden als zij te Genève tot overeenstemming komen. Moezelwijn be hoort tot de bes te Duitse wijnen en om de heren, die de conferen tie kunnen doen slagen of misluk ken vast lekker te maken, heeft de burgemeester van Neumaken twaalf flessen van de oogsten 1949. 1953. 1955 bij wijze van voorpoerfje naar Genève ge stuurd, met een brief waarin ze te vens een lesje in de geschiedenis krijgen. De burgemeester schreef: „Neu- magense Moezelwijn heeft de we reld al eens eerder belangrijke dien sten bewezen. Dat was in 1648 toen 1000 liter van onze wijn de Euro pese diplomaten hebben geholpen het eens te worden over de Westfaalse vrede, die een eind maakte aan de dertigjarige oorlog." Vermist meisje verdronken. Uit het water van de Burg. van Tiernhovengracht in Amsterdam-weet is gisteren opgehaald het stoffelijk overschot van het 9-jarig mensje E. F. Verhoeven. Het kind werd sedert donderdagmiddag vermist. Toepolef eindelijk ook van binnen modern OP DE OPENINGSDAG van de 23ste internationale luchtvaarttentoon stelling op Le Bourget trokken de Toepolef 104b, het tweemotorige str aalverkeersvliegtuig en de Ilijushin 18, het viermotorige schroef tur binetoestel, beide van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, grote belangstelling. Keurig opgepoetst stonden de beide grote machines op het afgesloten gedeelte van het platform van Le Bourget. De bemanningen van beide toestellen in ultra-moderne uniformen, hielden binnen en bui ten de wacht, toen drommen nieuwsgierigen een kijkje kwamen nemen in het interieur. De beide cabines van de Russische vliegtuigen boden een verrassende aanblik, want was men tot. nu toe gewend aan een ouderwets interieur, van opzet en aankleding, van kleurencombinaties en efficiency, waarbij men onwillekeurig dacht aan het Victoriaanse tijdperk, thans heb ben de binnenhuisarchitecten van Rusland enkele generaties overgeslagen en zijn zij voor de dag gekomen met het meest moderne materieel. De Amerikanen zijn met een overn: aan geleide projectielen naar Parijs gekomen. Op de vorige salon, tv jaar geleden, was de afdeling van „missiles" nog maar klein, maar oppervlakte, welke nu gereserveerd is sterk vergroot. Vlak bij de twee overdekte hallen, waar de fabrieken vluchtte naar Hong Kong en niet veel later waagde Hsieh Yung het om n de plaatselijke autoriteiten te gaan beleefd een visum te vragen om land te kunnen verlaten. ,,Ik geloof dat de communisten dachten dat ik toch niets meer voor hen zou kunnen doen. Ik was te oud om nog drukte over te maken," vertelt Hsieh. ,,We kregen toestemming te vertrek ken." Het was een moeilijke weg naar Hong Kong. Er werd langs de weg ge slapen, er was weinig te eten. Hsieh en zijn broer bouwden hun hut op de helling en hun enige hoop voor de toekomst is, dat zij eens van de autori teiten in Hong Kong een wat steviger onderkomen in de stad zullen krijgen. (Van onze correspondent) BONN, zaterdagmorgen. DUITSE JONGELUI, die zich tij dens hun verblijf in Nederland misdrqgen, krijgen wegens slecht ge drag een rood stempel in hun pas poort. Dit stempeltje betekent, dat men voor de rest van het jaar de Nederlands-Duitse grens niet meer mag passeren. Dit heeft de burgemeester van Winters wijk het hoofd van de politie in het West- duitse grensplaatsje Vreden meegedeeld zo meldt de Westfalische Allgemeine Zei- tung. Vooral het afgelopen weekeinde is het i Winterswijk weer erg geweest met de Westduitse nozems, de „Halbstarken", die trilden op hun motorvoertuigen door Scherpe controle op Halbstarken aan de grens de plaats raasden. En dan te bedenken dat reeds 125 jongelui aan de grens waren teruggestuurd, omdat hun papieren niet in orde waren en zij té weinig geld bij zich hadden. Inmiddels is de Westduitse politie ook strenger gaan optreden. Zij zette in het plaatsje Elmsdetten, enkele kilometers van Enschede gelegen en blijkbaar de plaats van herkomst van een paar rad draaiers, een val. De Westduitse politie pikte de brommers, scooters en "motorrij wielen van de nozems in. van wie de politie gehoord had, dat zij aan de „in vasie" in Nederland zouden deelnemen. De invasie ging niet door. 's Maandags kregen de Duitse jongelui hun voertuigen terug. Bij deze gelegenheid gaf de West duitse politie haar jonge landgenoten nog het advies hun leren jasjes voor een fat soenlijk kostuum te ruilen en naar de kap per te gaan om hqn tot de lengte va»i een modern dameskapsel uitgegroeide ha ren te laten knippen steken de projee- Groot door luchtmacht heid en „Thor" blinkend gepoetst van de Amerikaai het leger, trekken di ;n, die een fantastische snel- explosief vermogen in het bin- verbergen, aller aandacht. De van Douglas, helemaal in he wit, torent hoog boven alles uit er zijn adjudanten, de Atlas van Convaii en de Redstone van Chrysler staan in de schaduw van dit intercontinentale ballistische projectiel. En in een kring daaromheen wijzen de speerpunten van de Nike Hercules de kleinere Nike Ajax, verder de Bo- marc van Boeing, de Bloodhound de Britse industrie en nog vele andere de blauwe lucht boven Le Bourget in, waar het geregelde verkeer van de luchtvaartmaatschapijen dagelijks en normaal doorgang vindt. De Lockheedfabrieken in Amerika en meer in het bijzonder de Georgia-dvi- sie zijn vrijdagmiddag met een nieuw tje gekomen. Men schijnt reeds geruime tijd in Europa besprekingep te vc om de Lockheed C-130 Hercules, het zeer grote schroefturbine transport vliegtuig, waarvan er reeds 250 zijn gemaakt, in licentie te laten bouwen. Robert Mitchell, een van de directeuren van de Georgia-dvisie verklaarde, dat volgens een onderzoek in Frankrijk. Duitsland. Spanje, Italië en Nedei land belangstelling voor deze machine bestaat, waarbij hij duidelijk liet komen, dat men vooral aan Duitse Franse zijde dit licentie aanbod niet onaanlokkelijk vond. Duitsland Frankrijk zouden een toestel met di gelijke capaciteit nodig hebben en ti en geld om zelf een transportmachine van een dergelijke omvang te ontwer pen en te ontwikkelen, zijn niet be- schikhaar Van de zijde van de heer Mitchell verna men wij, dat hij in augustus 1958 reeds contact over dit onderwerp met Den Haag heeft gehad en dat daarna nieuw* besprekingen zijn gevoerd, ook me Fokker op Schiphol. Maar de beei Mitchell gaf toe, dat Nederland voor d< militaire transportbehoeften zich voor lopig gedekt heeft door de bestelling van de twaalf Friendships, de z-g. troopships. Toen gistermorgen tien uur de Franse defensie de erewacht had Spelbreker V-*. N. t geïnspecteerd en daarna voorgelicht door de secretaris-generaal van de 23ste internationale luchtvaarttentoon- steling. André Granet, de grote hal bezichtigde en vervolgens een kijkje nam in het vliegtuig- en helikopter- park, was de „Kolibrie" van de Neder landse Hclikoptcrindustrie daarna nog niet aanwezig. Op tijd vertrokken uit Nederland, kreeg de trekker van de Helicar in de buurt van Soissons in Frankrijk met pech te kampen. Een as bleek gebroken te zijn. Men was gedwongen te wachten nit Nederland moest worden aange- op een nieuwe as voor de trekker, die voerd. Dat is de reden, waarom de „Kolibrie" op. de openingsdag van de luchtvaarttentoonstelling niet aanwezig kon zijn. Men verwachtte de Helicar vandaag op Le Bourget. Voor de eerste maal zal een Nederlands hefschroefvliegtuig op een grote inter nationale tentoonstelling te zien zijn. Weliswaar werden het vorig jaar in Hanover reeds demonstraties met dit toestel gehouden, maar de tentoonstel ling in Hannover kan nu eenmaal niet »n de schaduw staan van de Parijse salon, waar immers de luchtvaartin dustrie uit de gehele wereld is ver tegenwoordigd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling in Papendrecht, waar de fabri cage van de Kolibrie onder leiding van de maatschappij voor vliegtuigbouw Aviolanda verder ter hand zal worden genomen, zo spoedig mogelijk te be ginnen met de bouw van een tweede serie hefschroefvliegtuigen. Vermoede lijk zal het een serie van ten minste tien toestellen worden. De straalmoto ren voor deze toestellen, geleverd door de Kromhout-motorenfabriek te Am sterdam, zullen voor de nieuwe serie een groter vermogen krijgen, zodat 50 kg gewicht meer de lucht in kan worden genomen. ZETHAMETAN.V. BRUIKBAAR liZER VLAARDINGEN Vragen over het doordraaien van haring Het Tweede-Kamerlid Van Meel (KVP) heeft de ministers van landbouw en vis serij en van economische zaken ge vraagd gegevens te verstrekken over de hoeveelheden nieuwe haring die worden doorgedraaid? Kunnen de ministers meedelen wat de oorzaken daarvan zijn?, zo vraagt hij en hij vervolgt: Zijn de ministers van mening, dat moet worden behreurd, dat grote hoeveelheden uitstekend, gezond en gevraagd volks- voedsel worden vernietigd en dat de mogelijkheid aanwezig is om in overleg tussen bij de verkoop en distributie van nieuwe haring betrokken belanghebben den tot een zodanige regeling te komen, dat een zo groot mogelijk kwantum nieu we haring zijn bestemming als volksvoed- sel krijgt? Ten slotte vraagt de heer Van Meel, zo nodig, te helpen bevorderen, dat op korte termijn een zo groot mogelijk kwan tum -nieuwe haring zijn bestemming kan vinden als volksvoedsel? Zes kustvaarders voor Indonesië De bouw van zes kustvaarders, die Indonesië in Nederland zal bestellen, zal waarschijnlijk geschieden door de scheepswerf Gebroeders van Diepen in Waterzuilen bij Groningen. Zij zullen edik 1200 ton meten. De Indonesische re gering heeft een scheepvaartmaatschap pij in Zuid-Celebes toegestaan de bestel ling in Nederland te plaatsen. Deze op dracht is voor Nederlandse scheepsbouw- kringen volkomen onverwacht gekomen. Het is bijzonder moeilijk schepen voor Indonesië te bouwen. De Indonesiërs illen de Nederlandse schepen wel heb- n, maar de Indonesische regering geeft slechts zelden haar toestemming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5