CHRISTELIJK Gereformeerde kerken en de Zendingsraad Staatskerk in Zweden op naar nieuwe koers Toenemende vervlakking geeft zorgen zoek U ROL NCRV moet t.v.-kans op zondag aangrijpen Een woord voor vandaag Kanttekeninl Pe Koningin der tandpasta's Ontsnapt j langs Krakatau Dr. Blauw over rapport zendingsdeputaten meerde Kerken tot de We- re ld raad zal in de komende ge nerale synode minstens twee maal aan de orde komen. Daar is eerst het rapport over oecu mene en pluriformiteit, maar ook een rapport van de zendingsde putaten, omdat er plannen be staan die het samensmelten be ogen van de Internationale Zen dingsraad en de Wereldraad. In het gereformeerde ..Zendings blad" schrijft dr. Blauw over de gevolgen die deze fusie voor de Gereformeerde Kerken heeft: DE komende Generale Synode zal onder de vele zaken, welke van onze Kerken tot de Nederlandsche Zen dingsraad en de Wereldraad van Kerken. Het is langzamerhand genoegzaam bekend dat de banden tussen Internationale Zendings raad en Wereldraad van Kerken steeds nauwer worden aange haald. Het is te verwachten dat de Wereldraad van Kerken in 1961 (op Ceylon?) zich ten gunste van dit samengaan zal uitspreken. Vragen aangelegenheid is. zijn er ook allerlei principiële vr: welke in dit verband aan di de komen De Zending onzer Kerken 1 deze vragen i bij betrokken. immers sedert 1946 via het lidmaatschap van de Ne derlandsche Zendingsraad een verbinding bestaat tussen onze Kerken en de Internationale Zen dingsraad. De Generale Deputa- ten voor de Zending benoemden vorig jaar een studiecommissie om de vragen rondom deze integratie van Wereldraad van Kerken en tionale Zendingsraad heeft toen aan de leden (waaronder ook aan de Nederlandsche Zendingsraad» de vraag voorgelegd een keuze te willen doen uit drie vormen van organisatorische binding aan de toekomstige ..Commissie voor We reldzending en Evangelisatie", die de plaat van de Internationale Zendingsraad gaat innemen als een zelfstandig onderdeel van de Wereldraad van Kerken; of nog andere mogelijkheden aan te ge ven. die de samenwerking kunnen bestendigen en bevorderen. Drie mogelijkheden DE drie mogelijkheden welke door de Internationale Zendingsraad zijn voorgesteld om na de vor ming van de Commissie voor We reldzending en Evangelisatie d« bestaande samenwerking te hand haven zijn de volgende. J Wereldzending en aanvaardt daarmede de volle verantwoordelijkheid voor het werk van deze commissie, en bo vendien voor de verdere arbeid van de Wereldraad van Kerken. Wanneer een bestaande Zendings raad geheel instemt met de voor genomen integratie van Wereld raad van Kerken en Internationa le Zendingsraad, kan men deze weg kiezen (association is de En gelse term». I.i het rapport van Generale Deputaten aan de Sy node wordt deze mogelijkheid aangeduid als: aansluiting, o Een nationale (Zendings)- raad wenst wèl het thans be staande contact met de Interna tionale Zendingsraad te handha ven. maar voelt er niet voor om een nauwere band met de We reldraad van Kerken aan te gaan. Men kan dan uitdrukkelijk vast stellen. dat men alleen met de Commissie voor de Wereldzen ding te maken wil hebben, alleen voor de arbeid van déze Commis sie verantwoordelijkheid wil dra gen. Men neemt dan als het wa re. terwille van de internationale samenwerking in de Zending, de band aan de Wereldraad via de ze Commissie voor Wereldzending .op de koop toe", of wel men acht zich niet gerechtigd voor de overige arbeid binnen het ver band van de Wereldraad van Kerken enige verantwoordelijk heid op zich te nemen. In dit ge val is men als nationale Zendings raad .verbonden met', de Com missie voor Wereldzending (Affi liation is de Engelse term) In het rapport van Generale Depu taten aan de Synode wordt deze mogelijkheid aangeduid als: me dewerking. o Een Nationale Zendingsraad vindt eigenlijk het onder 2 ge noemde nog te vergaand, omdat men op die manier tóch. zij het dan ook via de geheel zelfstandi ge Commissie voor Wereldzending en Evangelisatie, aan de Wereld raad van Kerken verbonden wordt Ook deze koelere relatie acht men te intiem om die te kun nen verantwoorden. Dan is er nog een derde mogelijkheid, na melijk dat men zonder enige ver antwoordelijkheid te dragen, de vergaderingen van de Commissie voor Wereldzending bijwoont, van alle arbeid op de hoogte blijft, zijn mening kan kenbaar maken, maar géén stemrecht uitoefent Men heeft dus recht tot luiste ren. spreken. meeleven. maar geen recht om de beslissingen door middel van het uitbrengen van zijn stem te beïnvloeden. In dit geval is men met de Commis sie voor Wereldzending niet ver bonden ook al leeft men mede (,non-affiliated' of .consultati ve" is de Engelse term). Hierbij laat men ook de mogelijkheid open (die trouwens ook voor 1 en 2 geldt) dat niet een gehele na tionale Zendingsraad. maar één bepaalde Zendingsorganisatie of een bepaalde Zendingsafdeling van een Kerk (bijv de Generale De putaten van De Gereformeerde Kerken) apart deze „vrijblijven de" band aangaat. In het rapport van Generale Deputaten aan de Synode wordt deze mogelijkheid aangeduid als: overleg. Moeilijke keus WELKE van de drie genoemde mogelijkheden. aansluiting, medewerking en overleg komen nu in aanmerking, wanneer wij de situatie in Nederland onder de ogen zien? Wanneer alle leden van de Nederlandse Zendingsraad zonder uitzondering de integratie van Internationale Zendingsraad en Wereldraad van Kerken toe juichten. dan zou er geen be zwaar zijn tegen aansluiting. Echter: zó is het niet. De Gere formeerde Kerken en ook andere leden binnen de Nederlandse Zen dingsraad willen zo maar niet de Wereldraad van Kerken binnen stappen. Dan blijven dus slechts de twee laatstgenoemde mogelijk heden open. Welke verdient de voorkeur: „medewerking" of „overleg"? Slechts bestuderen Na er op gewezen te hebben, dat beide mogelijkheden grote problemen met zich brengen, eindigt dr. Blauw: het technisch- aard schenen te zijn met die- Deputaten voor de Zending dit ge zocht en gewild hebben, werden zij door de ontwikkeling op inter nationaal gebied gesteld voor vra gen. die zij slechts konden bestu deren en daarna neerleggen ter plaatse waar zij behoren: op de tafel van de Synode. Wij allen hopen en rekenen op een beslissing, die de voortgang van het Evangelie over de wereld dient: een beslissing, die recht doet aan het verlangen onzer Ker ken om. in trouw aan haar be lijdenis. ook trouw te zijn aan haar roeping tot uitvoering van het zendingsbevel van de Koning der Kerk. r 5 Sten Ingemark werd voorzitter W/"IE op zaterdag 6 juni „er- gens in Zweden" vertoefde, kon tevens getuige zijn van de wijze waarop dit volk zijn natio nale feestdag viert: onder een ontplooien van een bijzonder groot aantal nationale vlaggen, waarop het gele kruis tegen een blauwe achtergrond. De deelnemers aan de jongste conferentie van de Werkgemeen schap voor Protestantse Informa ties hebben dit alles mogen zien in een stadion te Malmö, en te gelijk hebben zij een indruk ge kregen van de wijze waarop in Zweden kerk en staat zijn ver weven. Het stadion bood het beeld van een rijke verscheidenheid in het Zweedse organisatieleven. In enkele brede banen, naar de voornaamste tribune toe. zag men er opgesteld behalve onderscheidene afdelingen van leger luchtmacht en marine sportvereni gingen, groepen van padvinders, jon gens en meisjes in wie wij zondags- schoolgangertjes vermoedden, en niet te miskennen ook een groep van wat wij onder „Rode valken" zouden verstaan. Zij stonden daar opgesteld om en dit was wel typerend te luisteren naar de ene 'redevoering die werd uitgesproken, en wel door de hoogste waardigheidsbekleder in de Zweedse kerk, de aartsbisschop. Bovendien werd het ene plechtige gezang na hel andere aangeheven en de gehele plech tigheid werd besloten met een gebed. Dit alles droeg wel zeer de kenmer ken, hoezeer de kerk in Zweden het karakter heeft van een staatskerk zijn. De structuur van de kerk wijst er trouwens verder wel op. De kerk orde wordt vastgesteld door de Rijks dag (ons parlement) en door een bij zondere synode, waarbij deze laatste overigens het vetorecht heeft over be sluiten van de Rijksdag, het kerkelijk leven betreffende. Zo heeft de synode zich bijvoorbeeld gekeerd tegen een be sluit van de Rijksdag, waarbij de kan sel zou worden opengesteld voor vrou welijke predikanten. STAATSKERK De kerk staatskerk. Zulks blijkt ook hieruit, dat de kerkelijke belasting geïnd wordt tegelijk met de eigenlijke staatsbelasting en dat de predikanten bovendien op behoorlijke wijze hun inkomsten krijgen uit de salarisrege ling van het rijk. Hier staat tegenover. betreft niet-leden kerk. De kerk zamelt zelf ook gelden in, maar deze zijn dan bestemd voor meer speciale doeleinden, zoals zen ding. jeugdwerk, Van een onier verslaggevers situatie ook haar bezwaarlijke kanten' heeft. Hoe zal onder deze omstandig heden de kerk volop kerk kunnen zijn, kerk in het volksleven en ook t«»i overstaan van het staatslichaam? zuiver kunnen staan tegenover de vrije kerk. wanneer er tegelijk een kerk is die zozeer door de staat wordt bevoordeeld? De derde opvattang zou een oplossing wensen, waarbij weliswaar de be staande band bestendigd kon worden, doch niettemin de kerk een belang rijk groter zelfbestemmingsrecht ver kreeg: met andere woorden: een op lossing met het karakter van een uit weg. Vermelden wij nog: dat binnen de Zweedse kerk een tamelijk sterke li turgische beweging aan het opkomen VOORZITTER Voor de Werkgemeenschap voor Pro testantse Informaties was het interes- Het verdient in dit verband de aan-1 sant. tijdens haar bijeenkomst in het dacht, dat de invloed van de kerk op Zwe^se Malmo^eze jnJichtmgM het volksleven metterdaad toch een be perkte blijkt te zijn. Ook nog officieel wil geacht worden van de kerk deel uit te maken, zo neemt niet temin de secularisering binnen het volksleven toe. De doopcijfers zijn wel iswaar hoog. en zo ook het aantal dér kerkelijke huwelijksbevestigingen Maar kenners van het kerkelijk leven oordeel, dat over het kerkbe zoek minder te roemen valt. Zij zijn voorts van mening, dat de hoge levens standaard. zoals deze in Zweden geno ten wordt, aan de secularisering be- vorderiijk is. OPVATTINGEN Onze indruk is, dat men binnen de Zweedse staatskerk thans een variëteit drietal opvattingen aantreft. De eerste wil zich houden aan een be stendiging zonder meer van de huidi ge toestand: zij acht zelfs een verde re versterking van de band tussen kerk en staat niet tot de onwenselijk heden te behoren. De tweede opvatting wil een belang rijk grotere zelfstandigheid van de kerk tegenover de staat. Het opko men van vrije kerken tegenover de officiële kerk is aan deze op- verkrijgen. temeer daar. naar het zich laat aanzien, het jaar I960 weieens jaar kon worden van belangrijke beslissingen in dezen. De publicisten op deze bijeenkomst aanwezig en af komstig uit niet minder dan tien lan- i in overwegend West-Europa, zullen te beter in staat zijn, straks op de beste wijze hun lezerskringen van voor lichting te dienen. De waardering van de conferentiebe zoekers voor de wijze waarop men in Zweden ontvangen was kwam ook hierin uit. dat voor het thans aange vangen jaar tot voorzitter van de Werk gemeenschap gekozen is de Zweedse journalist Sten Ingemark uit Stockholm, de leider van het Zweedse kerkelijk persbureau. Hij volgde hiermede de Duit ser dr Ernst Rasch van Bethel bij Bielefeld op. atting niet vreemd? Hoe zal de staat Voelen en oksels Iris doof Pyrol-joede» diakonie. Tweede golflengte niet voor reclame In tien jaar van groei 300 procent De bijzondere verhouding tussen staat en de kerk komt verder hierin uit. dat jaarlijkse vergadering van de vereni- het de regering is die bisschoppen be- gjngSraad van de Nederlandse Christe ""mi ™™Pr"di!ïrte°o""»!®! ,chofen li»ke V«reni5ins gehouden. Beroepingswerk te Lemele. te St. Johannesga- Delfstrahuizen (toez.) D. v. Boven te Tricht, Bet. Canada: J. E. F Dresselhuis te Lobith. Bedankt voor Bergum <2e pred.pl.) en voor Huizum (vac G. Morsink»: R. Peter sen te Oudemirdum. Beroepbaarstelling. De classis Zutphen heeft praep geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H W. Nuselder. kand. te Dinxperlo. Casperstraat 28. die een eventueel beroep terstond in overweging wordt godsdienstonderwijs gege is er een verplicht morgengebed. Ook staat de zondagrust onder wettelijke bescherming. In Zweden kan dit alles tamelijk ge makkelijk liggen, aangezien niet min der dan 99 pet. van de bevolking tot de kerk behoort Ja. het merkwaardige feit doet zich voor. dat van de 300.000 Zweden die tot andere kerken of ker kelijke groeperingen behoren, velen te vens de band met de Zweedse kerk aanhouden. Dat dit bevorderlijk is aan j- i"-^"-efking, laat INVLOED Niettemin zü" vele Zweden zich in toenemende mate bewust, dat de hui dige, uit het verleden overgeleverde De heer Roosjen deelde in zijn jaar rede mee dat de NCRV die 35 jaar ge leden werd opgericht, momenteel 420.000 leden telt, terwijl met de aan sluitingen op de radio-distributie mee gerekend op 1 mei 3.032.586 radio luisteraars waren geregistreerd. Het aantal televisietoestellen neemt met de dag toe. Op 1 mei waren er 465.504 geregistreerd. Mr. Roosjen ging nader in op de vraag waarvoor bet algemeen bestuur van de NCRV in het afgelopen jaar werd ge plaatst. toen ook op zondag zendtijd voor televisie beschikbaar kwam. Het algemeen bestuur heeft besloten, met op de vlucht te gaan voor de taak waar voor men geplaatst werd. Het wil ook op zondag een bijdrage leveren in de Nederlandse televisie-programma's, met de doelstelling In zijn „handleiding" voor voorspoed (Jozua 1 7 en 8) i God, dat Jozua sterk en moedig moet zijn. Hij gaat even nog een stap verder en zegt: „handel nauwgezet overeen)o. stig de gehele wetwijk daarvan niet af naar rechts n, naar links". Onmiddellijk zal wel iemand vragen: Maar dat kunnen toch niet? De Bijhei leert toch, dat wij geneigd zijn tot i zonde en de ivet niet kunnen houden"> Misschien heeft Christus wel aan deze tekst gedacht, Hij tot zijn discipelen sprak over de smalle en de brede Wij halen deze uitspraak van de Heiland vaak uit zijn hand en doen dan, alsof zij werd gesproken na het Kruis na het Pinksterfeest. Het gevolg is, dat we zijn gaan denk dat deze weg naar de hemel leidt. Dat zegt Christus echter niet. Hij zegt, dat de smalle t» naar het leven leidt. Kan dan de wet leven geven? Ja, want God zei reeds di Mozes: ,fDoe dit en gij zult leven!" Maar wij hebben Gods u immers'duizendmaal gebroken? Maar dan leidt de wet ten leven, want dan eindigt deze smalle weg bij het kr\ Gods weg is niet breder dan het kruis, waar het oordeel d» Christus werd gedragen en het leven werd gegeven. i HET VERLEDEN GEDENKEN inachtneming de vereniging. Mr. Roosjen zei er diep van over tuigd te zijn, dat de NCRV geroepen 'is, deze geweldige kans aan te grijpen. Nog een belangrijke kwestie op het gebied van de televisie noemde hij de gooi naar een tweede golflengte, welke Nederland van plan is binnenkort te doen op de internationale bijeenkomst waar de golflengten voor de televisie opnieuw zullen worden verdeeld. Mocht deze aanvraag met succes den bekroond, dan weten wij bij voorbaat, dat de commerciële televisie voor dit tweede net in de markt zal zijn, aldus mr. Roosjen, die echter meent, dat de omroeporganisaties het verlangen ken baar zullen maken dat zij de beschikking over de tweede golflengte zullen krygen. Reclame De reclame in de televisie zal in de naaste toekomst ook om andere redenen de aandacht van de N.C.R.V. vragen. De heengegane staatssecretaris, mr. Höppe- ner, heeft voor zijn opvolger een nota over de reclame in de televisie achter gelaten. Mr. Roosjen verwacht, dat de behandeling wel enige tyd op zich zal laten wachten. Volgens hem zou het goed zijn een aanvulling op deze nota te hebben, waarin de ervaringen zijn verwerkt, die men in West-Dultsland met televisiereclame heeft opgedaan. Dat de Evangelisch-Lutherse Kerk tegen deze uitzendingen is opgekomen, wijst er zjjns Inziens op. dat hier het gevaar aanwezig is. waartegen dc N.C.R.V. reeds eerder heeft gewaarschuwd. Over het kostenvraagstuk ten aanzien van reclame in de televisie merkte hij op. dat dikwijls een tarief wordt ge noemd van 6000 per minuut Ook zegt men wel, met een lager bedrag te kun nen volstaan, en dan gaat men de uit gaven van de Ned. Televisie Stichting 49 De Zero kwam voortdurend dichterbij, verfoor elke seconde aan hoogte en koerste regelrecht op hen af. Eerst leek bet, of de bestuurder vl®* ov^ de „Viroma" heen wilde vliegen, maar toen nij geen mijl meer van het schip was verwijderd, maak te hij een scherpe zwenking naar stuurboord en be gon op honderdvijftig meter hoogte een kring om de tankboot te beschrijven. Hij vertoonde geen nei ging om aan te vallen, en ook aan boord van de „Viroma" werd geen schot gelost. Want de instruc ties van kapitein Findhorn waren op dat punt voor geen misverstand vatbaar geweest: alleen maar schieten uit zelfverdediging; hun mumtievoorraad was beperkt, en deze moest worden gereserveerd voor de onvermijdelijke bombardementsvliegtuigen. Bovendien bestond er altijd nog een kans. dat de pi loot zich van de wijs zou laten brengen door de naam „Sivoesjoe Maroe". die pas op het schip was geschilderd, en door de grote vlag met de rijzende zon. die een paar dagen tevoren de plaats hadden ingenomen van de naam ..Resistencia' en de vlag van de Argentijnse republiek een kans op dui zend. zoals Findhorn zich grimmig realiseerde De dolle driestheid en het onverwachte van haar koers die de „Viroma" er tot dusver doorheen hadden geholpen, waren nu van generlei nut rneer Ongeveer tien minuten lang bleef de Zero om de tankboot cirkelen, nimmer meer dan een halve mijl van het schip verwijderd, meestal sterk op een vleu gel overhellend. Toen kwamen twee andere vliegtui gen uit het zuidwesten aangedreund, eveneens Zet"0; .agers. die zich bij de eerste aansloten. Tweemaal vlogen zij gezamenlijk in een kring om het schip: toen verbrak de bestuurder van het eerste toestel de formatie en vloog tweemaal, op een hoogte van nog geen dertig meter over de volle lengte van het schip heen en weer. met de kap van de cock pit opgeslagen, zodat men vanaf de Virome" zijn gezicht kon zien althans wat daai nog zichtbaar van was achter zijn helm, de op het voorhoofd ge schoven oogk,"~*M»n en het mondstuk van de micro- door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) f00n terwijl de bestuurder het schip tot in de kleinste bijzonderheden opnam Daarna verdween hij weer met een steile bocht en voegde zich bij de andere Enkele ogenblikken later verdwenen ze. weer ui formatie vliegend en steeds hoger stijgend, in noordwestelijke richting, na de vleugels even te hebben laten zakken, bij wijze van afscheidsgroet Nicolson slaakte een lange, geruisloze zucht en wendde zich tot Findhorn. „Die kerel zal er nooit enig idee van hebben, wat een geluk hij heeft ge had Met zijn duim wees hij naar de Hotchkissen .Zelfs onze koopvaardijkanonnetjes hadden hem makkelijk aan stukken kunnen schieten ..Ik weet het. ik weet het." Met de rug tegen het windscherm staarde Findhorn de verdwijnende jacht- toestellen somber na „En wat zouden we daarmee hebben gewonnen? We zouden alleen maar kostbare munitie hebben verspild, en anders niet. Hij deed ons geen kwaad al het kwaad dat hij ons kon doen. had hij reeds gedaan, lang voor hij bij ons was: onze beschrijving, tot op de laatste klinknagel nauwkeurig, onze positie, onze richting, onze snelheid dat alles heeft hij over de radio doorgegeven, lang voordat hij bij ons was." Find horn liet zijn kijker zakken en draaide zich moei zaam om „Aan de gegeven beschrijving van het schir kunnen we evenmin wat veranderen al? aan onze doorgegeven positie Maar wel aan onze koers. 200 alstublieft, stuurman. We zullen proberen het Maeclesfield-kanaal te bereiken." „Jawel, kapitein." antwoordde Nicolson aarze-1 lend „Denkt u dat het ons wat zal helpen?" 1 „Hoegenaamd niet." Findhorns stem klonk alleen maar wat vermoeid. „Ergens, nog geen tweehon derdvijftig mijl hiervandaan, stijgen de volgeladen bommenwerpers hoogtebommenwerpers, duikbom menwerpers. torpedobommenwerpers al op van Japanse vliegvelden. Bij tientallen. Het prestige staat op het spel Wanneer wij ontkwamen, zou Ja pan zijn gezicht verliezen, overal in zijn kostbare Grootaziatische gebied van gemeenschappelijke welvaart. En het kan zich de luxe niet veroorloven iemands vertrouwen te verliezen." Findhorn keek zijn eerste stuurman nu strak aan met zijn rustige droevig-starende ogen. „Het spijt me. Johnny. .wf'«'2ui»en hier zijn." van koers veranderen, ka de kleine Peter, voor juffrouw Drachmann. al de anderen. Ze krijgen ons in ieder geval Ze hebben de „Prins van Wales" en de ..Repulse" ook te pakken gekregen en ze zullen ons niet sparen Binnen het uur zullen ..Maar waarom dan i „Ja. waarom doen we eigenlijk nog wat? Een gebaar, jongen ijdel. dat weet ik. maar toch een gebaar Zelfs het lam keert zich om en loopt wat het kan. voor de wolven het aan stukken scheuren Findhorn zweeg een ogenblik, en glimlachte toen „Van lammeren gesproken. Johnny, je kon weieens naar beneden gaan om onze kleine kudde naar de schaapskooi te drijven." Tien minuten later was Nicolson weer op de brug terug. Vol verwachting keek Findhorn hem aan. „Allemaal veilig in de kraal opgesloten, stuur- „Ik ben bang van niet. kapitein." Nicolson raakte de drie gouden strepen op zijn epauletten even aan ..De tegenwoordige soldaten hebben merkwaardig weinig eerbied voor het gezag. Hoort Stomverbaasd keek Findhorn hem aan, luisterde toen. en knikte ..Ik hoor voetstappen Het lijkt wel of er een heel regiment naar boven komt (Wordt vervolgd) zulke bedragen de Westdeutsche Rundfunk een minuut echter 13.500 en wanneer men all» zenders inschakelt komt een minuut o] 27.000. Mr Roosjen ziet hierin een waar schuwing voor Nederland. Hij vroeg zich af wie m feite deze reclame betaalt en,welke programma: krijgt wanneer er u— mee gemoeid zijn. Sprekende over de verhouding tussen radio en televisie zei hij. dat beide media elkaar niet moeten beconcurreren, maar aanvullen Hij gelooft, dat de educatieve en artistieke mogelijkheden van de tele visie niet onderschat mogen worden. In het jaarverslag van de heer C. A. Keuning. secretaris-penningmeester de N.C.R.V., werd vermeld dat de enlging op 31 december 1948: 145.452 leden had en aan het einde van 1958: 418.462. De aftredende en herkiesbare leden I van het algemeen bestuur, de heren prof dr G P van Itterzon, H Kikkert, Tj. Krol, kolonel W. F. Palstra. prof. dr. W. C. van Unnik. en ds. C. van der Zaal, werden bij enkele kandidaatstel ling herkozen. Advertentie ZENUWRUST nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhordt's Zenuwtobietten 'roegere invaliditeit, werd opgei nen. De premie werd geheel laste van de ondernemingen bracht. ]^OG altijd wordt het voorgesteld, waren in de jaren vóór de tweè alsof eerst met het optreden van wereldoorlog niet alleen de lorf' socialistische ministers de sociale maar ook de zogenaamde „socf politiek met kracht ter hand is ge- lasten", die voortvloeien uit de nomen. Hetgeen vóór de tweede we- ciale wetten of uit bepalingen in i reldoorlog is tot stand gekomen, lectieve contracten, lager dan l' wordt van geringe betekenis ge- onzent. Dat heeft ons dikwijls j acht, vergeleken met het werk van noopt tot matiging in onze wens de heren Drees en Suurhoff. Talma heeft met de sociale ves. Wij denken er niet aan, onze waar- keringen bij ziekte, invaliditeit o dering te onthouden aan de arbeid ouderdom een voorzichtig begin van deze mannen, die daarbij ook maakt, dat de mogelijkheid boodv telkens de steun van de rechterzijde verdere uitbouw. Hij was het o der Tweede en Eerste Kamer ont- die van meet af werknemers i vingen. Het tot stand komen met werkgevers bij de uitvoering vanv name van de A.O.W. en van de We- wetten wilde betrekken, waarbij duwenverzekering mag dan ook ze- 0ver een zekere vrijheid van bev ker niet alleen op de socialistische ging zouden beschikken, rekening ten goede worden geschre- Gelijk men weet, zijn Talma's v). ven. Zelfs de liberale oppositie heeft zekeringswetten door het liberale^ dikwijls constructief medegewerkt. binet-Cort van der Linden niet nit| Waar wij tegen opkomen is de ge- voerd. Slechts de gratis overgani ringschatting van hetgeen, onder rente voor 70-jarigen werd seder! dikwijls moeilijke omstandigheden, december 1913 toegekend. in de vooroorlogse tijd is gedaan Het in 1918 opgetreden rechts* P voor de leniging en opheffing van binet-Ruys de Beerenbrouck, wal; de sociale noden. Het werk, in het in mr. Aalberse het departemi' bijzonder van mannen als Talma en Van arbeid beheerde, heeft met g* Aalberse, mag niet als van weinig te spoed de invoering van de Talit betekenis worden beschouwd. Ook wet bevorderd. Maar vooraf xi vele anderen hebben, in en buiten nog, met medewerking van de S.'f het parlement, door woord en ge-» ten-Generaal, enkele gunstige wij schrift mede de stoot gegeven tot gingen in de Invaliditeitswet aan), de sociale hervormingsarbeid. bracht. De tijdsomstandighe^ De eerste sociale wet van betekenis maakten dit wenselijk. De ovi kwam tot stand onder het rechtse gangsrenten werden verhoogd i, kabinet-Mackay. Het was de Arbei- 3 voor één persoon en tot 5 vt derswet van 1889, die vrouwen en een echtpaar. De leeftijd voor I kinderen beschermde tegen overma- ouderdomspensioen werd op 65 ja' tige arbeidsduur in fabrieken en gesteld. Een rente voor weduwC' werkplaatsen. Van sociaal-democra tische zijde werd voor de totstand koming van deze wet geen hand uit gestoken. De enige socialist, die des tijds in de Tweede Kamer zitting had, de heer Domela Nieuwenhuis, Talma's wet beperkte zich tot lot, stemde tegen het wetsontwerp. Men trekkenden en gesalarleerden bei stond In de socialistische kringen den een zeker inkomen. De zelfsts veelal nog op het standpunt, dat de digen die nooit in loondienst war' „kapitalistische" staat geen goed geweest vielen erbuiten. Velen h^ kon doen. Hij moest omvergewor- den er in die tijd om principiële pen worden. praktische redenen nog bezwaar w Tot de sociale wetten kan men re- gen om hen tot verzekering te vi kenen de Industriële-Ongevallenwet- plichten. t 1901 en de Woningwet, die onder het Vooral met het oog op deze cate^, ministerie-Pierson-Borgesius het rie werd de Ouderdomswet, op li Staatsblad bereikten. Een vrijzinnig basis ener vrijwillige verzekerim kabinet, dat echter bij de behande- in het leven geroepen. Maar ook hi1 ling, met name van de Ongevallen- werden gunstige overgangsmaatre^ wet, maar daarbij niet alleen, op len getroffen. Als algemene rej( constructieve wijze door dr. Kuy- zouden uitkering en premiebetalig per en diens medestanders werd ge- in onverbrekelijk verband staat steund. Maar wie de leeftijd van 35 jaK Onder het kabinet-Kuyper kwamen reeds had bereikt of overschreden deze wetten tot uitvoering. Dit mi- zou zich tegen betaling van een nisterie deed een en ander op het ge premie van 39 cent per week eie terrein der arbeidersbescherming ouderdomspensioen van 3 op Cl (Caissonwet, Mijnwet). En voorts jarige leeftijd kunnen verzeker®' maakte het tal van wetsontwerpen Ditzelfde pensioen werd aanston1 aanhangig, die betrekking hadden op premievrij verleend aan hen, die de sociale verzekeringen en de ar- de invoering der wet de 65-jariij beidersbescherming. Aan Kuyper leeftijd reeds hadden bereikt (i danken de bijzondere onderwijzers wier jaarlijks inkomen niet meu hun opneming in de Pensioenwet. dan 1200 bedroeg. Voor een ecl^ Onder een volgend kabinet kwam de paar van 65 jaar en ouder zou Wet op het arbeidscontract tot stand, rente 5 per week bedragen. Eij waarbij de vrijzinnige minister Van en ander werd door een staatsbijdr^ Raaite veel steun ontving van de ge mogelijk gemaakt. !c heer Talma. Aalberse heeft het bij zijn verdeP Een reeks van sociale wetten vond ging niet moeilijk gehad. Reclr onder Talma's leiding tijdens het steunde hem met warmte. Het so£j ministerie-Heemskerk de weg naar aal-democratisch verwijt, dat tt het Staatsblad. Wij noemen: de Ar- Talma's werk „afbrak" kon hij gl beidswet-1911. die de bestaande wet makkelijk weerleggen. Van afbraF op vele punten verbeterde, de Ziek- was geen sprake, wèl van uitboul1 tewet, de Invaliditeits- en Ouder- De minister gevoelde zich als domswet, de Steenhouwerswet. Na zoon. die aan vaders huis een k1( zijn aftreden werd zijn ontwerp-Stu- raer bijbouwt, die vader ook gl wadoorswet tot wet verheven, dat bouwd zou hebben, indien hij ovbi de stoot heeft gegeven tot de ver- de daarvoor nodige middelen hl* betering van de arbeidstoestanden beschikt. in onze havens. Veel is in deze jaren tot stand gt Vooral op het terrein der sociale- bracht op het terrein van de volkj verzekeringswetgeving heeft Talma huisvesting. Ten koste van belaiuc ten onzent, onder veel strijd, pio- rijke financiële offers werd de in niersarbeld verricht. oorlogsjaren van 1914—1918 ontsl»0 Bij de beoordeling van zijn Invalidi- ne achterstand in de woningprodu^, teits- en Ouderdomswet, die aan dc tie betrekkelijk snel ingehaald. 1/ arbeiders een rente verzekerde bij 1940 was in vele gemeenten de w«i invaliditeit en ouderdom en voorts ningmarkt zelfs ruim voorzien, P een wezenrente kende, die tot het bleef er voor krotopruiming nog gr volle bedrag doorliep totdat het jong- noeg te doen. Maar het is een felu ste kind de leeftijd van zestien jaar dat vóór de tweede wereldoorlog bli had bert Ikt, moet gerekend worden na geen land in Europa op het te» met de toenmalige lonen en met de rein van de volkshuisvesting met oiP' waarde van de gulden, die in 1912- ook slechts in de verte kon wordec 1913 een grotere koopkracht had dan thans het geval is. Maar er zijn nog andere omstandig heden, die mede in aanmerking ge- ïomen moeten worden, wil men een uist en billijk oordeel vellen. Men behoort ook te letten op hetgeen ergeleken. Het tempo van de hervormingsair beid in de eerste jaren na 1918 kou niet volgehouden worden. De veil economische mnelIHkheden in de pi riode tussen de helde wereldoorlf) veroorzaakten stagnatie. destijds in het buitenland praktijk is heteeen dat nog tot stan! was. Wij moeten Immers op de we- fekomen is belangrijk genoeg om nif" reldmarkt kunnen concurreren mei vergeten te worden. Menige maatrr de prijzen. Voor onze nationale wel- *®I heeft hetekenis gehad voor hel vaart zijn wij voor een belangrijk na 1945 Is gebeurd, deel aangewezen op de inkomsten De arbeid van de kablnetten-Ruyi uit goederen en diensten, die wij aan De Geer en -Colijn is ook voor d' andere landen leveren of bewijzen sociale ontwikkeling niet zonder be Welnu, in vele andere landen, mei tekenis geweest. Zoals nader aangf name zelfs in het naburige België, toond kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2