feenager Cj)a,ma,nte m KOORDEN Blad ZATERDAG 13 JUNI 1959 Strijdster voor hygiënische gewoonten Eigenlijk zouden we dit artikel rijmenderwijs moeten beginnen. Zo van: ..Als u de kamers hebt gedaan, is 't lekker om in bad te gaan". Of: „een schone stoep, een schone bel verzorgt u ook u zelf zo wel?". En. om pla giaat te plegen, ..gaat u zorgen voor het eten. handen wassen niet vergeten". Rijmenals ze achter haar bureau zit om weer een nieuwe tekst te verzinnen kan ze het bijna niet meer laten. Al pro beert ze het nu eens anders te zeggen, lukt niet, ze denkt ge woon „in rijm". Ze glimlacht er zelf om, ils ze het vertelt, maar een feit blijft, dat duizenden kinderen in ons land haar rijmpjes dagelijks lezen, dat duizenden meisjes op de huishoudscholen er ook mee worden ge confronteerd en dat eveneens - duizenden huisvrouwen die rij- mende woorden ook al eens zijn tegengeko men. Al die korte zinnetjes zijn uit de pen gevloeid van mevrouw J. de Ruyter-Visser; en alle maal hadden ze iets te maken met hygiëne, een onderwerp, dat haar meer dan na aan het hart ligt. Dit niet alleen, omdat ze directrice is van het Nationaal Bureau Bevordering Hygiënische Gewoonten, maar omdat zij vroeger al vaak over het grote belang van gezondheid door schoon zijn had nagedacht. Artsenfamilie Haar moeder, echtgenote van een arts, wees er haar al op. Toen mevrouw De Ruyter zelf met een medicus trouwde en hem menig maal in zijn Noordwijkse praktijk hielp, werd ze er nog meer bij betrokken. Al zullen de meesten van ons het niet toegeven en den ken (of zeggen); „zo ben ik niet", het is toch al meer dan eens gebleken, dat die beroemde net heid van ons Hollanders vaak alleen tot het huis beperkt blijft. Heel wat vrouwen poetsen en boenen urenlang en soms de hele week door, maar vergeten zich zelf daarbij in heel wat gevallen. Als de stoep maar schoon is en de bel glimt, schijnt het er niet zo op aan te komen of men zelf even schoon is als die stoep. Dit is overi gens een oude waarheid, die al meer dan eens is verteld. „Haar" xaak Mevrouw De Ruyter weet er wel van mee te praten. In de tuin van haar woning aan de Nieuwe Duinweg, een paar minuten lopen van het Schevenlngse strand, heb ben we op een stralende middag met een ..glaasje koud" er het sa men eens over gehad. Ondanks de vrij hoge temperaturen en de luie tuinstoelen, liep ze al vertellend warm voor „haar" zaak. „Kijk" zegt ze, „we begonnen met deze plaat" en dan lezen we wat al die meisjes en jongens de laatste ja- ■nijn handen goed voordat ik eten moet" en de zes andere gul den regels, die op deze plaat te vinden zijn. Welk kind kent ze niet: die rijm pjes en de leuke oranje gekleur de kinderen, die de woorden aller aardigst onderstrepen? „Ik had VERMAGERINGS KOSTUUM kijkt niei alleen naar die schone sloep en die glimmende bel ders. In „Het lied van de keu ken" betrapten we ons zelfs op een fout, of, om het wat zachter te zeggen: op een verkeerde ge woonte, die we nu met ons hand op ons hart in een h'—lënlsche gewoonte hebben veranderd. zou het misschien als een onvrien delijkheid kunnen beschouwen, maar als we u graag eens een van die boekjes aanbevelen, moet u dat zeker niet als zodanig op vatten. Dus, wie er belang in stelt: het bureau is geve-"-daan de Schevenlngseweg 63, Den Haag. Lippestift •■n nog I veel meer VOOR DE Eigen «markt voor meisjes van nu Ook de fabrikanten i sche artikelen hebber markt rondom de tee „Bakvis" is eigenlijk al weer ouderwets. „Teenager" moet het zijn, of „little lady". „Mademoi selle" is ook al gebruikt en nog niet zo lang geleden heeft een han dige reclameman het zelfs willen proberen met „tieners". Maar hoe dan ook: het komt op hetzelfde neer. Het draait allemaal om het jonge meisje van tegenwoordig. De moeder, die zegt: „Hou toch op met die lippestift, dat heb jij niet nodig" wordt beschouwd als hope loos ouderwets. Zo'n moeder, die de lippenstift, de crèmes en poe ders, de mascara en rouge be schouwt als hulpmiddelen, waar naar een vrouw pas gaat grijpen als ze haar jeugdige frisheid gaat verliezen, heeft het als je het de raagt echt wel bij het verkeerde eind Eigen „markt" Als U naar het zou gaan het vroeger nooit gedaan, dat rij men en dat kan.iedereen wel zien ook 't Is vaak zo kreupel en 't loopt menigmaal helemaal niet". 200.000 't Klinkt'wat verontschuldigend, wat het succes van een versprei ding van 200.000 van die pla ten door heel het land niet weg neemt. Begrijpelijk is, dat onze gastvrouw ondanks dat „niet hele maal lopen", toch ook wel een beetje trots is als ze kan vertel len, dat niet minder dan 85 pet. van die smeerpoesplaten thuis zijn opgehangen. Heus niet, omdat zij het nu heeft gesohreven, alleen, omdat de jeugd nu dagelijks er aan wordt herinnerd de handen te wassen, na de w.c. water en zeep te gebruiken, 's avonds zich van top tot teen onder handen te ne men, de nagels schoon te maken, de tanden te poetsen, de schone zakdoek niet te vergeten en ten slotte.elke avond nog even het plaatje na te gaan of alles echt wel is gebeurd. Iets komen I rteld, dat het zich niet alleen be perkt tot de kinderen, al is het eigenlijk met de jeugd begonnen Mevrouw De Ruyter, vroeger leidster van vrouwelijk jeugdwerk, had tijdens contacten met andere mensen op het gebied van de jeugdbeweging het al heel wat ke ren over hygiëne gehad. „Er moesi eigenlijk eens iets komen", von den ze allemaal, maar het duurde toch nog even. eer het er kwam. Dat een bureau kwam als particulier initiatief in 1956 tot stand. ,,En ik werd er directrice van. omdat ik me altijd erg voor de zaak had geïnteresseerd". Veel werk Maar toen wist r -vrouw Dt Ruyter nog niet, dat het werk zich zo zou ontplooien. In de paar jaar. dat het bureau nu bestaat, is de ene na de andere uitgave versche nen, in de meeste gevallen door haar zelf geschreven, terwii1 He- leen van Dijk heel wat bijzonder aantrekkelijke illustraties vooi haar rekening nam. Zo kwam ei bijvoorbeeld een leuk boekje uit met (natuurlijk) rijmpies en daar naast tien regels, die speciaal voor de huisvrouw zijn bestemd Eén van die punten heeft onlangs op een tentoonstelling nog al bij zondere aandacht gehad. Dat han den wassen, dat e'gen washandje en dat tandenpoetsen: nee, daar ging het niet om. Daar was ieder een het wel mee eens. Maar dat: 's nachts de onderkleding niet uit doen om daar je pyjama of c nachtjapon nog eens over aan te trekken, vond meniger - maar flink overdreven. ..Dat meent u toch niet. hè?" zei een gezellige Amsterdamse tegen mevrouw De Ruyter. „Wie trekt er nou zijr hemd uit. Mens. je zou nog kou kunnen vatten" Niettemin heeft ze het boekje (Van top tot teen heet het) toch maar meege- hebben, dat zijn vrouw er zoveel tijd aan geeft. Als ze weer eens een lezing moet houden, naar een tentoonstelling of andere activiteit moét, als ze weer bezig is het ene woord op het andere te laten ri men of als de telefoon weer gaat, beschouwt hij het min of meer als vanzelfsprekend en ook dat maakt, dat deze directrice haar bureau heeft gemaakt tot wat het Functies Dat zij daarnaast nog functies heeft in de gezinszorg en de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten platteland- doen je we ten, dat zij echt wel energiek moet zijn, iets waaraan je overi gens bij het kennismaken met de ze blonde en blauw-ogige vrouw niet in de eerste plaats aan denkt. Ze is aardig en aakt helemaal niet de indruk een typische „voor vechtster" te zijn. Als we naar buis gaan krijgen we uit de grote map een paar uit gaven van het bureau mee. We ontvangen zo heel wat brochures op allerlei gebied en eerlijk ge zegd lezen we ze niet altijd van a tot en met z. Maar met deze boekjes en folders was het an- Dat ook Zweden via de toerist graag wat extra-deviezen in de schatkist wil zien, blijkt wel uit de moeite, die men zich ge troost om het land zo aantrek kelijk mogelijk voor te stellen. En dat niet alleen. Met ver schillende middelen probeert men de toerist van dienst te zijn. Omdat men dacht, dat heel wat mensen toch wel een mondje Engels spreken, heeft men het initiatief genomen in de maanden juni, juli en augus tus via de omroep iedere mor gen een programma in het En gels uit te zenden, speciaal bestemd voor de buitenlandse bezoekers. Een eventueel „Hoe zeg ik hét in het Zweeds" kunt u bij een voorgenomen bezoek dus rustig uit de koffer latenBrush up your English" is hier meer van toepassing. Van alles wat Maar, om op het programma terug te komen, dit zal dan be staan uit een weerbericht (ook in. Zweden héél belangrijk...) een kort overzicht van het wereld nieuws, reportages over het dage lijks leven in Zweden, Zweedse muziek en nog veel meer. Ook zal het programma de', de naam „Calling all Tourists!" heeft ge kregen, geregeld inlichtingen ge ven over interessante beziens waardigheden, tentoonstellingen, sportwedstrijden, concerten en andere voor de gasten aardige evenementen. Lilliput" 's Morgens dus een welkom via de radio, 's avonds hoeft u zich, althans in Stockholm, ook al niet te vervelen. Een paar gezellige restaurants hebben namelijk toe stemming gekregen hun deuren wat later open te houden dan an ders. Wie het leuk zou vinden de maaltijd in een intieme sfeer te gebruiken, is meer dan welkom (als er nog ruimte is) in een nieuw restaurapt, dat de eigenaar „het kleinste" van heel Stockholm heeft genoemd. Hij gaf hc dan ook de naam „Lilliput", wat niet wegneemt, dat de ondernemende „kallarmastare" (te vertalen met ons kastelein;') in een ruimte van 24 vierkante meter kans ziet het hart ophalen, wan* van eind juni tot 31 augustus kan men de ijzer3 onderbinden op een kunstijsbaan in Jönköping. Schaat sen hoeft men overigens niet mee te nemen, want ze zijn er op de baan te huur. Iets heel anders: volksdansen, staat even eens op het programma, maar daarvoor moet men dan naar Bo ras in de provincie Vastergötland, waar van 1 tot 5 juli een groot zomerfeest met volksdansers en speellui wordt gehouden. De fabrikanten van cosmetische artikelen, boven kleding en ondergoed weten echter wel beter! En de reclamemensen, die voor hen werken, eveneens. Rond de moderne bakvis is een eigen „markt" vaf, artikelen opgebouwd en vele moeders zullen dal zeker hebben ervaren. Rijpt die ervaring niet door principiële overtuiging, dan toch zeker wel door de vele aanslagen, die er op haar portemonnee worden gedaan. Want de bakvis, naar Amerikaans voorbeeld nu: de teenager, is een klant, naar wier gunsten de handel met zoveel succes dingt, dat het achteraf bijna verwonderlijk lijkt, dat men haar nog niet eerder heeft „ontdekt" als belangrijke consument. Mode Het jonge meisje van deze tijd kan rekenen op speciaal voor haar ontworpen en gefabriceerde japonnetjes, step-innetjes, zelfs oogschaduw en lipsticks. Nee. de ouderwetse moeders begrijpen er niets meer vanMake-up- artikelen zijn niet alleen middel tjes om de lijnen en oneffenheden der ouderdom te verdoezelen. De meeste teenagers zien er zelfs graag wat „rijper" uit dan ze zijn. En lipstick, dat weet ieder een, kies je in een bloedarme, matte cyclaamtint, of nog wat len, dan die van toen is een vraag, die hierbij wel eens aan dt orde komt. Men zou het wel zeg gen, hoe slecht die conclusie ook te rijmen lijkt met de vaak door volwassenen geslaakte verzuch ting, dat de jeugd nu zo lande rig, willoos of onverschillig door het leven gaat. Op dit punt heeft de teenager beslist wél een wil. Of moeten we aannemen, dat dit willetje haar is opgelegd door de zakenlieden en door de reclame- Een spijkerbroekmaar ook een fleurig, charmant jurkje. Spe ciaal voor het jonge meisje. mensen, van wie we weten, dat zij niet alleen op bestaande be hoeften afgaan, maar er ook in slagen nieuwe behoefte te schep pen? Dat ze, zo dit het geval zou zijn, daarin in meer dan één op zicht zijn geslaagd, zal niemand kunnen betwisten. lichter, dat is mode. Amerika Het zal een jaar of zeven gele den zijn, dat op modeshows als iets nieuws de „echte" teen-ager- modellen werden gelanceerd. Ze kwamen uit Amerika, waren mis schien wat zoetelijk ontworpen met hun kleine kraagjes, strikjes en kwikjes, maar werkelijk, men kon ze rangschikken onder de verza melnaam „vooruitgang". Men kon zien, dat hier een ontwerpster aan het werk was geweest, die welbe wust had willen afdoen met de kleinste-damesmaat voor het jon ge meisje Dus geen wat kinder lijk aandoende copie meer van een damesmodel, maar kleding met een heel eigen „gezicht". Wel goed In En wie zich tenslotte de luxe kan veroorloven om zich prins heerlijk in een taxi te laten rij den. behoeft ook zijn Zweedse woordenboek al niet mee te ne men. De Stockholmse taxi chauffeurs hebben namelijk zelf het initiatief genomen om een gidsenleergang te organiseren. Een veertigtal chauffeurs met kennis van Engels heeft zich hier voor al ingeschreven en braaf volgt men thans lessen, die de heren in staat zal stellen toeristen En de bakvis vond het wel goed! Ze wilde niet langer de grote maat kinderjurk of de klei ne maat damesjapon. En die jurk kreeg ze nu. Op dit succes is een reeks andere gevolgd. Fabrikan- .ten van wat men „foundation" noemt, denken er wel terdege aan in hun reclame-campagnes het jonge meisje als een belangrijke mogelijke afneemster te beschou wen en als zodanig met alle ver schuldigde belangstelling te beje genen Er kwamen speciale schoe nen voor de bakvis, allerlei aar dige snuisterijen tassen, char mante strand- en badkleding en enfin, de lijst is onuitputtelijk. Een wil aanwijzingen te geven o^ lei wetens- en beziensw; den van Zweden en zij stad. En dit allemaal voo val u naar het noorden zc aller- het ge- Nog meer Bladerend in de grote mao haalt onze gastvrouw nog heel wat uit gaven te voorschijn. P1 de keuken thuis kunnen dienst doen. een boekje bij een filmstrip, een 1 dje voor de jeugd over zeven kinderen, een fleurige prospectus over wat uet bureau alzo doet. nog een paar losse pla ten om vooral in bedrijven in de buurt van het toilet te hangen: en fin. het is een hele lijst. En meestal zegt mm het gewoon op de man of de vrouw af en ge bruikt men zelfs rf'ig het woord „viezerik" om vooral kleine kin deren direct met goede hygiëni sche gewoonten te confronteren. Naast deze '.gaven geeft br voorbeeld een flanel-bord een in druk van andere activiteiten. Op de beurs t oor damesconfeclie, de Dacova, welke in de eerste week tan juni in het R.AJ.-gebouw te Amsterdam gehouden is, ontdekten 'een 'plastic 'overalldie hermetisch aan hals. polsen en enkels sluit. Wie hier een halfuurtje in gehuld is. raakt heel wat overtollig vocht door transpiratie kwijt. Dan een flinke douche en men is een pondje lichter, zo werd ons verteld. Het vermageringskostuum is een Bel gisch produkt. Energie Directrice van een bureau als dit, een sympathiek bureau dat zijn bestaansrecht nu al meer dan dubbel heeft bewezen. Het vergt tijd, inspanning, energie, ideeën, het is een vrijwel constant er mee bezig zijn. Mevrouw De Ruyter ondervindt bij dit werk veel steun van haar man, die het gelukk g niet alleen met haar eens is wat die hygiëni sche gewoonten betreft, maar die het daarnaast ook echt wel kan VAN BLOEM EN PLANT een zeer decoratieve plant ziet de laatste jaren de Marantha op de vensterbanken van onze huiskamers verschijnen, ter wijl ze enige jaren geleden meestal alleen tussen andere plantjes in bloemstukken werd gezien. Nu is ze voor bloemstukken dan ook heel geschikt door het fraai getekend blad. Maar toch misstaat ze. om dezelfde reden, ook in de vensterban ken en op bloemtafels niet. Ze draagt wel geen bloe men, maar het blad op zich zelf is al de moeite van het bekijken waard. Bijnamen Dat blad van de Marantha heeft haar een paar bijnamen gegeven. Omdat op het ovzle r atgroene blad ter weerszijden van de middennerf een aantal roodbruine vlekken voorkomen, bij een volgroeid blad zijn dat er tien (links en rechts vijf), wordt le Marantha soms Tien- gebodenplant genoemd. Elke bladhelft zal dan een tafel der wet voorstellen. Het eigenaardige verschijnsel, dat de jonge bladeren op een bijzondere wijs te voorschijn komen deed een tweetal ande re bijnamen ontstaan. Het is de .opgerolde vorm. waarin het jonge blad zich voor het eerst presenteert, die de plant de bij naam Sigaren- of ook wel Si- garettenplant heeft bezorgd. Afkomst De Marantha is een tropen- plant uit Afrika. Ook in Zuid- Amerika komt ze voor. Die af komst heeft ze nog niet geheel verloochend. Dat toont ze door het feit, dat ze alleen goed tot ontwikkeling zal komen, als ze veel licht krijgt; maar als ze de zonnestralen rechtstreeks op zich voelt komen, vindt ze dit onaangenaam en protesteert daartegen door het krullen van de bladranden. Hierdoor gaat het mooie van de plant verlo ren. Volgens sommige deskun digen verdraagt ze wel veel schaduw al blijft ze dan toch wel lichtbegerig. Verzorging Men dient er wel voor te zor gen, dat de Marantha nooit te veel water krijgt. Wel moet de potgrond vochtig zijn en ook steeds vochtig blijven. Nat mag ze echter nooit wo-den. Want dan beginnen de wortels te rot ten en gaat de plant er kwij nend uitzien. Veel houdt zè van een dagelijkse douche van lauw water en ze stelt het zeer op prijs in een wat vochtige omge ving te verkeren Daarom is het goed om ze op de bekende wijs boven water te laten staan, zon der dat de bodem van de po: het water raakt. De potgrond moet zeer humusrijk zijn. dus bladaarde vermengd met turf molm en scherp zand. Die grónd moet ook voedzaam zijn. Het is goed onder in dc ot laagje potscherven te doen. Niet maar een of twee, neen, een laagje. Dit om het vele wa ter, dat met het besproeien op de aarde valt, snel af te voe- Vermeerderen Men kan de Marantha ver meerderen door de oude plant in stukken te scheuren. Dit is voorjaarswerk. Elk .tuk wordt dan afzonderlijk opgepot in bo vengenoemd grondmengsel. Hierbij moet men er wel op let ten, dat men de grond niet aan drukt, wat men bij het oppot ten van de meeste andere plan ten wel moet doen. Men moet ze dus losjes in de grond zetten in vochtig grondmengsel. Als men ze dan op een war me plaats zet bijv. op de schoorsteenmantel, zal men heel spoedig merken, dat de hergroei begint. Aardige uitgave voor a.s. moeders Een bedrijf, dat zich speciaal toelegt op het vervaardigen van smaakvolle pakjes en ensembles voor de periode als de baby op komst is, heeft een aardig initia tief genomen. Het stelt namelijk zaken in de gelegenheid ïiaar, die een kindje verwachten, een gezel lig boekje ter hand te stellen. Na tuurlijk is er heel wat en vaak bijzonder goed vallende positie kleding in opgenomen. maar daarbij heeft men het niet willen laten. Zo kregen enkele artsen en schrijvers (le gelegenheid allerlei wetenswaardigheden voor deze tijd te geven in de vorm van makkelijk leesbare en populair gehouden artikeltjes. Zo wordt er iets verteld over de voeding, een juiste persoonlijkheid, de zorg voor het uiterlijk en verschillende oefeningen, die een gunstige in vloed hebben Het boekje kreeg een frisse omslag en is geestig ge ïllustreerd. I WIST U DIT AL? Gaat u kamperen en wilt u zelf koffie of thee zetten? Dan hebt u misschien iets aan de wetenschap, dat er heel goedkope aluminium water keteltjes te krijgen zjjn, met een in gebouwde filter. Zc hebben boven dien het voordeel, dat ze door hui de kaïn- 9 Sommige kantoorboekhandels warenhuizen hebben een heel assor ment bonbonzakjes, waar o uit kit kunt u zo'n zakje vullen met nat lek- kers, dat u in huis beeft. Zo'n pre sentje is bovendien nog origineel De ongehuwde vrouw en wij én Ik Met die wij bedoel lk de getrouwde geloof nl. dat wij over 't algemeen nog niet de juiste, van God gewilde verhouding tot elkaar gevonden hebben. Door de over waardering van het huwelijksleven bezien wij de ongetrouwde vrouw dikwijls met een tikkeltje medelijden en óók wel met afgunst: Zij heeft haar vrijheid, zij kan doen en laten wat ze wil, zij heeft alleen voor zichzelf te zorgen, kan zich mooi kle den, kent geen geldzorgen.... (Ja, pas op, daar zorgen de grijp- het ministerie van financiën wel >r!) Met geen van beide, mede lijden noch afgunst is zij ge diend. Zij is evengoed als de ge trouwden: volwaardig mens. Zo dra zij zichzelf hier blij van bewust is, zal de strijd tegen onvervulde verlangens en tegen een haar dikwijls niet begrij pende samenleving aanvan kelijk lichter worden. En wat die mooie kleren en buitenland se reizen betreft, is zij dit aan zichzelf verplicht. Zij heeft geen ander, die haar met warmte verzorgt en haar eens verwent. Wèl worden haar door onze sa menleving soms onmatig zware eisen gesteld. Daarom zal zij, als zij zich van de waarde van haar eigen leven bewust is, geld voor zichzelf moeten dur ven uitgeven, om zich op peil te houden En wie zal de onge trouwde vrouwen tellen, die in stilte goed doen aan gezinnen van broers en zusters, aan be hoeftige kennissen? Hebt u ze óók onder uw vriendinnen, die die haar dikwijls verantwoordelij ke. zware taak met zo grote toe wijding en blijd schap vervuiler.? Ik wèl en ik ben altijd dankbaar voor haar vriend schap. Uit reactie tegen Rome met haar verwrongen opvatting van het celibaat, hebben wij misschien tóch wel met het waswater, het kind overboord gegooid. Paulus zegt dat de ongehuwde staat zeer pro fijtelijk, schoon en mooi kan zijn voor de zaak van het koninkrijk van Christus, mits men het charisma der onthouding heeft ontvangen. Het ware te wensen, dat wij als protestantse kerken wat meer ruimte konden vinden voor het vrijwillig celi baat. De Bijbel heeft in ieder geval grote waardering hiervoor. In zijn boek:„Gesprekken met uzelf" heeft dr. H. R. Wijngaar den een voortreffelijk hoofdstuk aan de ongetrouwde vrouw ge wijd. Daarin schrijft hij o.m.: „Achter de „schutse" van het vrijwillig celibaat kan degene, die „gedwongen" als ongehuw de moet leven, haar eigen strijd uitstrijden, om te rijpen tot die geestelijke zelfstandigheid, waar in zij haar niet gekozen levens lot als een vrijwillig op zich ge nomen taak of opdracht aan- Ongetrouwde vrouwen hebben sinds de tijd der apostelen „in de Heer" gearbeid, gestreden in het evangelie. Denkt eens aan de arbeid van onze gezinsver zorgsters. diakonessen, verpleeg sters, onderwijzeressen. vrou welijke artsen, aan iemand als mejuffrouw Klompé Wat zou onze samenleving moeten beginnen zonder dat le ger van flinke, ongetrouwde vrouwen? Vooral de arbeid van vele oudere ongehuwden is van onschatbare waarde. Directri ces van ziekenhuizen. allerlei stichtingen van barmhartigheid, van internaten enz. Maar hóé staan wij nu als getrouwden tegenover haar? Laten wij haar niet te veel in een isolement leven? Zo van: hebben onze gezellige avond jes met bevriende echtparen, maar.zo'n ongetrouwde, wat moet die er nu bij? Zij kan im mers niet meepraten over op voedingsproblemen, huishoude lijk werk enz? Hoe deerlijk ver gissen wij ons daarin! Deze vrouwen hebben juist dikwijls zo'n zuivere, objectieve kijk op de dingen. En weet u, wij moe ten niet alleen haar eens bij ons vragen, maar evengoed samen bij haar op bezoek gaan. Ja. de mannen óók. Wij moeten ervoor oppassen, dege nen die alleen staan, hun eigen „home" niet te ontnemen door hen altijd maar bij ons te vra gen. Zij zal zich dan toch weer de ongelijkwaardige voelen en zich terugtrekken. Geïsoleerd. En dat mag niet. Voor de ont plooiing van haar gehele per soonlijkheid heeft zij een „ge woon". vriendschappelijk con tact met de man nodig. Ik „vóél" sommige vrc denken: „Margaritha, geef je je op glad ijs." Ja, dat weet ik wel. U denkt aan kapot huwelijksgeluk, daar, waar het aanvankelijk on gedwongen con tact tussen ge huwde mannen en alleenstaande vrouwen, (ook weduwen) onge wenste erotische verhoudingen met zich mee brengt. Dat ge vaar is zeker niet denkbeeldig. Maar het hangt er alleen vanaf, of ons huwelijk goed is. Is dit niet het geval, dan staat het sein inderdaad op onveilig. Wan neer wij samen echter werken aan de voortdurende vernieu wing van ons huwelijk, behoe ven wij niet bang te zijn, el kaar kwijt te raken. Een open. eerlijke vriend schap tussen mannen en vrou wen is zoiets moois. Er kan hierdoor iets van de toekomen de eeuw in het heden der kerk doorbreken. Wij zouden op de maandelijkse avonden van onze kerkelijke buurtgemeenschap niet graag de ongetrouwden en de weduwen missen. Er valt van haar dikwijls veel te leren. De ze avonden hebben ons o.m. dit geleerd, dat het onder gelovigen niet alleen noodzakelijk, maar ook mogelijk is, het isolement van de alleenstaande vrouw op te heffen. En laten de vrouwen, die met haar man en kinderen gelukkig zijn. zich toch te allen tijde hoeden voor (dikwijls onbedoel de) wreedheid, door het accen tueren van eigen rijkdom en ge luk. Wij kunnen onze mede-zusters beter iets laten zien van onze strijd cn zorgen en dicht naast haar gaan staan in haar strijd. Zó komen we op één lijn te staan als strijders en zwoegers in dit aardse leven, die geza menlijk jagen naar dat éne, grote Doel: de kroon der over winning. MARGARITHA. Mevr. H. v. N. Aan uw ver zoek. om te schrijven over ("i buitenkerkelijke vriendschappen enz., hoop ik in één van de eerstvolgende Zondagsbladen te kunnen voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15