IB" bouclé y y E3HBHÜ- In Donkerbroek levert de veehandelaar water Heel wat passagiers op m'n achterbalkon JAARTALLEN PUZZEL VAN DE WEEK 33 m m&w i ZATERDAG 13 JUNI 1959 We hadden nog HET LEVEN kerbroek. We v landse gemeente. En ook u in volkomen nis te vergroten. We reden naar Apeldoorn, toen we in gesprek raakten met een heer, die zei, dat hy op weg was naar Enschede, maar in Donkerbroek woonde. Zeker nooit van gehoord, voegde hy er aan toe. Nee, antwoordden we een beetje verlegen, 't Geeft niet zei hU joviaal, 't geeft helemaal niet. IJ mist er niets aan. 't Is. dat ik er werk, anders was ik al lang weg geweest, 't Is niks daar. Helemaal niks. Hy haalde een grote, witte zakdoek uit zyn zak en wiste zich daarmee het voorhoofd af. Want het was die dag warm en benauwd, en er zat een dame in de trein, die lichteiyk hoestte en er bezwaar tegen maakte, dat er een raampje werd opengezet. Vanwege de tocht. U komt zeker uit de grote stad! vervolgde de heer. En zonder antwoord af te wachten ging hij verder: Als ik dus aan u zou vragen waar komt het water vandaan? dan zou u antwoorden: Uit de kraan natuurlijk. En dat is ook natuurlijk, want in onze moderne tijd behoort water uit de kraan te komen. In Parijs komt er uit de kraan zelfs al wijn. Maar goed. U krijgt water uit de kraan. Weet u hoe wij, in Donkerbroek aan water komen? Van de zui velfabriek. Dat is ons waterleidingbedrijf, om het zo maar eens te zeggen. Noodtoestand DE TOREN VAN KAIRO Dit lazen we in de Britse The Observer over de mysterieuze, hoge slanke toren, die in het centrum van Kairo verrijst. „De autoriteiten weigeren mee te delen, waarvoor het gevaarte moet dienen. Het is zestig meter hoog en bovenaan bevindt zich een glazen kamertje. De plaats van de toren maakt het echter hoogst onwaarschijnlijk, dat het iets te maken heeft met luchtvaart. Wat zyn dan de verdere mogelijkheden? Watertoren? Er kan te weinig water in. Televisie zender? Uitgesloten, er is helemaal geen t.v. Radiozendmast? Waar om midden in de stad als de omliggende heuvels een veel doelmatiger plaats hieden? Superbunker? Veel te onbeschermd. Voetstuk voor het beeld van Nasser? Veel te klein. Lanceertoren? Geen ruimte voor een raket. Nee, die toren is vooralsnog een mysterie." Ruimtevaarder in gelei Eu dat is een noodtoestand, zei de heer. Met dat weer merk je dat het beste. Nu het al een tijd je lang niet hard en hard gere gend heeft, zijn de waterbakken totaal leeg en zelfs de pompen be ginnen het hier en daar op te ge ven. Nu denkt u misschien: Don kerbroek zal er dan wel de ge meente naar zijn. Maar vergis u niet. Het ligt in het zuidoosten van Friesland, in de klei-weide- streek, en het is beslist geen dorp, dat op apegapen ligt. Er zijn veel nieuwe woningen ge bouwd. allemaal volgens de voor schriften, met waterclosets en zo maar er is geen waterleiding. En het kan ook nog wel even duren voor er een waterleiding komt. want het gebied wordt be schouwd als een zg. onrendabel gebied. Emmers De Opsterlandse Compagnons vaart begint te ruiken. En zelfs bij de ergste waternood zal daar om geen Donkerbroeker het in zijn hoofd halen, zelfs maar het vee water uit die vaart te geven. Dat zou levensgevaarlijk zijn. En dat is dan nog een probleem ex tra. We zitten dus gewoon met on ze armen over elkaar te wachten op een paar flinke regenbuien. En we maken alle dakpannen goed schoon, zodat alle regenwater kan worden gebruikt. We gaan naar de melkfabriek en die levert soms op een enkele dag 20.000 liter wa ter af Of we kopen water aan de waterkar van een paar vee houders. die optreden als hande- Wat nu volgt is niet van ons. maar van doctor Martin Webb en doctor Robert Gray van het Amerikaanse marine- luchtmachtontwikkelingscentrum en ze hebben het verteld in een lezing voor het Amerikaanse raketgenootschap. ,,Het onderdompelen van ruim tevaarders in vloeistoffen of in ge lei stelt hen in staat om vrijwel elke voorstelbare acceleratiedruk WZVVQVnvvVVVV.vvvVVVVVW bij het lanceren te doo-staan Proefpersonen in met water ge vulde cabines hebben reeds bloo gestaan aan kunstmatig opgewek te zwaartekracht, die hun li chaamsgewicht 31 maal deed toe nemen zonder dat ze hiervan schadelijke gevolgen hebben dervpnden. De persone" -'aren sa 35 en 39 jaar. Ruimtevaarders die gelanceerd worden térwij hun lichaam door een dikke lei is omgeven, zullen geen enke le weefselverandering ondergi en beslist verschoond blijven i beenbreuken of ander letsel". „Dit is de ingang Yogaschool." Praatgrage Gromyko Dit horen we uit Genève. De Russische minister van buiten landse zaken Gromyko heeft op de plenaire zitting van de Geneef- se conferentie meer gepraat dan zijn drie Westelijke ambtgenoten te zamen. De toespraken van Gromyko beslaan meer dan hon derd pagina's in de notulen, die van He-te" »0 v-»«"Iwyn L'ovd 29 en van Couve de Murville ruim 12. En als er. zoals nu. een Nee. zei de heer. 't Is niks wa* i*1 ons gedaan in Donkerbroek, 't Is er mooi wonen, daar niet van, maar je mist de kraan, die je kan openzetten. Gewoon een met bus- glas ^ek^er ^oel water- ui* de /oor moet je Donkerbroek 't Balkon is niet leeg geblevenBedankt allemaal. Waren aardige inzendingen bij. Hopeljjk zakken we volgende week ook niet voor het examen. Want daar moet toch ook wel zo het een en ander op binnenkomen, stel ik me idealistisch voor. Het achterbalkonvoila jullie werk. Ik start met twee inzen dingen van M. J. K. (lyceïst, 17 en uit Monster), die naar ik meen voor de eerste keer iets stuurde. Dus gelijk raak, want naar mijn gevoel waren deze bijdragen te aardig om ze niet in onze „balkon editie" te zetten. Eerst een impressie: Achterbalkon-zon-regen land sporadisch voorkomt, en het wil maar niet hard gaan regenen, dan begint de misè re. Dat laat zich ook begrij pen. En wat doen we dan in Donkerbroek? Kom kijken. U ziet ons di sen en emmers naar de zui- kraan, kijk, da; velfabriek gaan. En er gaat een waterwagen door het dorp nou net niet 11 rijden. zijn. Zo heeft iedereen zijn zor gen, peinsden we terwijl we uit het coupé-raam naar buiten keken en ons verheug den in het nieuwe leven, dat angstvallig bewaakt, in de sloten zwom. Er is niemand, die geen zorgen kent, peins den we. Iedereen heeft er zijn deel aan, oude mensen en jonge mensen. En we dachten aan de twee kleine meisjes, die we een dag tevoren had den horen babbelen. We zaten achter haar in de tram. Ze hadden die morgen, be grepen we, toelatingsexamen gedaan voor de h.b.s. of het lyceum. Precies weten we dat niet. Wat we wel weten is, dat het moeilijk was geweest. En dat ze van de uitslag niet zo heel zeker waren. Dat van de voltooid en onvoltooid verleden tijd wist ik wel, zei het ene meisje, en met de sommen had ik ook geen moeite. Maar, zuchtte ze, die geschiedenis! Ik wist niet meer in welk jaar 's-Hertogenbosch op de Span jaarden is veroverd en ook niet hoe de vader van Willem van Oranje heette. Zijn moe der was Juliana van Stolberg, maar zijn vader! Nee, het wordt niks. Boekjes Ze zei: Ik durf het gewoon weg niet thuis te vertellen. Want dan krijg ik op mijn kop. En dat vind ik vals. Mijn vader zegt altijd, dat hij het jaartallen leren nonsens vindt en verspilling van energie. Hij zegt: je hebt later die jaar tallen nooit meer nodig. Als je ergens solliciteert vragen ze je heus niet in welk jaar dat of dat gebeurde, en als je het be slist wilt weten, zegt mijn va der. kun je het in elk boekje vinden. En als ik nu dadelijk zeg. dat ik niet wist in welk jaar 's-Hertogenbosch in han den inlijf Fredarik Hendrik Snoeken en memoires i' Russische minister van defen sie. In zijn geriefelijke woning te Moskou is hij bezig mn het schrijven van zijn memoires, en voor ontspanning gaat hij af en toe snoekvisseh in dn Moskwa. Hii maakt het uitste kend. Zjoekow's opvolger heefi dit zelf verklaard op ee.i re ceptie van de Zweedse ambas sade in Moskou, die was ge organiseerd ter gelegenheid van de Zweedse nationale aag Een betere bron is niet denk baar. kwam, dan is het: Had je jaartallen dan ook beter ge leerd! Ik denk, dat ik maar helemaal niets zeg. Dat ik maar gewoon wacht tot de uit slag bekend is. Tot ik weet of ik ben geslaagd. Welja kind, zei het andere meisje, wees wijs en zwijg. Je vader is dokter. Maar die weet het toch ook niet. Vertedering Van dit antwoord waren we erg geschrokken. Aan drie he ren, van wie we weten,, dat ze in hun jeugd ijverig hebben gestudeerd, voor wie het leren als het ware spelen was, vroe gen we nog dezelfde dag: Weet jij wanneer 's-Hertogen bosch op de Spanjaarden werd veroverd? Twee van hen ant woordden: Gelukkig niet. en de derde zei: Nee. maar als je het beslist wilt weten kan ik het wel voor je laten nagaan. En toen we hem verbaasd vroegen: Weet jij, als acade misch gevormde, dat dan niet uit je hoofd? zei hij luchtig: Waarom zou ik? Het staat in elke encyclopedie! Met grote vertedering hebben we daarna aan die twee kleine meisjes zitten denken, en aan alle klei ne meisjes en jongetjes, die zich deze week zorgen hebben gemaakt over de antwoorden, die' zij uit het blote hoofd moesten geven op vragen, waarvoor ouderen een encyclo pedie nodig hebben. Gokken en afbetalen De Panamezen zijn zulke verwoede gokkers, dat zelfs het kopen op afbetaling wordt ge-c-. ?ió aan ie wekelijkse staatsloterij, zo horen we uit Panama. Het gaat als volgt: Men koopt een radiotoestel van 400 gulden. Dan wordt een con tract getekend voor 13 weke lijkse betalingen van 49 elk. Dat is dus 320 meer in totaal dan de prijs. Maar nu komt de goklust. Als het contract is getekend, mag de koper een ~etal kiezen tussen 9 en 99. Itel, hij kiest het getal 13. Als i3 nu de twee laatste cijfers zijn van het winnende nummer in de wekelijkse staatsloterij, neeft de koper gewonnen en hoeft hij niets meer op de ra dio af te betalen. tfiLutwi, 1 2 3 4 5 5 7 8 9 10 II 12 13 14 IS 6 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 31 40 5ÏÏ" 51 41 47 36 56 32 28 57 42 9 48 1 43 29 59 34 44 54 30 39 35 45 55 48 SO 61 62 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79H 80 81 82 83 8? 85 86 67 88 89 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. hekeldicht van Vondel, 6. wiersoort, 8. vroiyk, op gewekt, 13. schilderstuk op hout, 14. treurdicht, 15. Legal Volt (afk.), 17. sociëteit (afk.), 18. insekteneter, 20. plaats op Ameland, 21. goed door elkaar gemengd (afk. op recepten), 22. vis, 24. nestel met malie, 26. javaanse huisvogel, 27. gem. in N.Brab., 28. luchtklepje in fiets banden, 30. republiek in Z. Amerika, 31. groente, 32. iemand die treitert, 33. rivier in Engeland, 35 onderricht, 36. zijtak Seine, 38. kruipend, eenjarig kruid, 40. voorjaarsbloem, 42. eenjarig kalf, 44. slot, 47. gekheid, 48. Europeaan, 49. iedere, 50. Italiaans Alpenmeer op de Tiroolse grens, 52. meisjesnaam, 54. gem. in Drente. 56. tussen (Fr.), 58. soort sleutel, 60. aardsoort, 62. ligplaats voor schepen, 64. soort café, 65. flauw, 67. kettingraadje in een uurwerk, 68. dorp in Gelderl., onder Geldermalsen, 71. vogel, 72. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 74. bladerkroon, 76. gravure, 77. hangt aan de mast, 78. term bij het schaakspel, 80. munt in Japan, 81. visje, 33. voegwoord (Fr.), 84. stroperij, plundering, 85. bekend Nederl. schilder, 87. uit loper, scheut, 88. ontkenning (spreektaal), 89. roofdier. Verticaal: 1. verhaal, 2 secretaris-penningmeester (afk.), 3 broeibak. 4. tegen, 5. bywoord, 6. dorp in Gelderl. onder Gorssel, 7. dril, 8. onbep. voornaamw.. 9. lichaamsdelen, 10. holte in muur, 11. voorzetsel, 12. beweging van de lucht, die onregelmatige bewegingen van een vliegtuig bewerkstelligt, 16. laagvlakte in een bergland, 19. jongens naam. 21. klaar, 23. meisjesnaam, 24 bekend Fr. schrijver, 25 uitruster van schepen, 26. waterblaasje, 28. jonge stier, 29. deel van het oor, 32. deel van Overysel. 34. lid van de voormalige Raad van Indië, 36. vermoeid. 37. enkele, 38. vogel, 39. vrachtschip, 40. zuidvrucht, 41. lichaamsdeel, 43. voorzetsel, 45. troefkaart, 46. eer. 51 notitieboek, 52. gem. in Z.H 53. matig, karig, 55. provincie van Nederland. 57. jongensnaam, 59. bosgod, 60. Egyptische zonnegod, 61. buitenhaven, 63. zoon van Jacob en Lea, 65. vragend voornaamw., 66. bosvogel, 69. hoog bouwwerK, 70. interest. 73. weddenschap, 75. koude, droge N O. wind aan de Adriatische zee, 78. badplaats in Frankr. a. d. voet van de Pyreneeën, 79. voorzetsel, 81. speelgoed, 82. gem. in N.Brab., 84. academische titel (afk.), 86. oude inhoudsmaat (afk.). 8. pak. 9. O.T., 10. les, 11. 13. kop. 14. sim. 17 bal, 20. kip, 22. hek, 23. serre. 25. bijl, 27. patroon, 28. per, 29. trant, 30. tobbe, 32. leven, 34. tegel, 35. Assen, 37. Beets, 39. ten, 40. tin, 42. liter, 46. lek, 48. bas, 51. pel, 52. portie, 54. pol, 56. Gys, 57. talon, 59. meter, 60. Elba, 61. ven, 63. Dan, 65. Gent, 67. kam, 68. hor, 09. arg, 72 re, 73. a.e., 74. Ee. Horizontaal: 1. N.C.R.V., 4. zetel, 8. Pola, 12. eis, 13. koers, 14. sat^r, 15. et, 16. komma, 17. bik, 18. Sm, 19. pek, 21. pen, 22. ham, 24. rib, 26. repel, 28. pet, 31. pijl, 33. sak, 34. terra, 36. Ob, 38. Let, 40. terras, 41. bel, 43, veertig, 44. Ens, 45. Beilen, 47. neb, 49. te, 50. Etten, 51. pop, 53. lap, 55. sek, 56. genot, 58. som, 61. vijl, 62 rad, 64. leg, 66. L.K., 68. hes, 69 atlas, 70. te, 71. baron, 73. arion, 74. een, 75. Amer, 76. zegen, 77. Bert. Verticaal: 1. neep, 2. citer, 3. Rs, 4. zomer, 5. Eemnes, 6. tra, INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uftsluitenc op een briefkaart worden geschre ven In dc linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van f 5,— en hvee van 2,50. Kijk naar beneden. Over de rand van het balkon boog een kind het hoofd en zag de wereld van auto's, mensen en lawaai over het asfalt gaan en ook de schilleman, alsof 'ie vergeten was dat de zon scheen. „Mamma, schille-Jan ikke pan geve?" Even later zwaait „schille- Jan"' en veegt tegelijk het voor hoofd met z'n mouw. „Vieze man, hè mam". Op het achterbalkon speelt een kind in de zon met een auto, een paardewagen en een pannetje met pindaschilletjes en met een pop. De pop vraagt: „ikke pan geve?".... Alstu blieft, schille-Jan. Nu regent het en geen kind; alleen een pop in de regen. Ze huilt met de regen- Dan slaan grote ramen open en een hand haalt de pop naar binnen. Nu ligt alleen nog water op het bal kon en de regen regent in het water en danst met haar drup pels in het water als huppelen er vele kleine meisjes van een ijsballet. En dan het gedicht, het werd gemaakt naar aanleiding van een tekening, die een vervallen huis in een afgelegen wyk te Napels voorstelt. Het leek (op die tekening dan) of ieder mo ment het balkon naar beneden zou kunnen komen. Balkon in Napels Het achterbalkon geplaatst in helle zee van zon hangt aan het huis en is moe doodmoe Muren scheuren bruin geluid Oud als de droom van geluk hijgt het balkon aan het huis doodmoe VAL met een knal en wees niet meer want elke dag een steen is sterven van een lijdend n Nog een staartje van vorige week, de „Ruimte voor jullie", die in het teken stond van de kunst. Het is een gedicht van Jan Steenhuis (15 en uit Rotter dam). Een kunstwerk Als van dichtbij zag hij het werk dat hij gaat maken slechts een ogenblik. Dan tasten soepel langs de natte klei zyn handen en onder vingers die verrichten vormt zich een beeld dat met een simp'le lyn de werkelijkheid aangeeft en nooit in tegenspraak met tijd zal zijn: het is een mens die leeft en daarom stryden moet. En als hij na de arbeid het beeldje in de oven doet dan is hij blij want hij beseft en weet dat in zijn werk hy vorm gegeven heeft :n grootste kunst JAN STEENHUIS. (Een voetnöotje: ars vivendi betekent: (de) kunst om te leven) Kinderen, gezien door de spijlen van een balkon. Pieter W. Lanser (uit Schiedam) schoot dit plaatje. Cor den Duik tekende het, lk vraag het... Stuur ideeën. Ik heb zelf wel een paar onder werpen op een lijstje staan, maar het lijkt me veel effektie- ver het samen over iets te heb ben, dat jullie belangstelling heeft, dan zomaar wat op te ge ven. Stuur dus ideeën voor on derwerpen. Of als je meer ziet in de „vrije Impressie" om de ze uitdrukking maar weer eens te gebruiken: vertel het me dan ook. Dus: waar hebben jullie de meeste interesse voor, een richtlijn (door jullie zelf dus ge geven) of een „Ruimte voor jul lie" met zo maar wat van jul lie? Graag zoveel en zo spoe dig mogelijk bericht. Boodschap op hel balkon Zo noemde J. M. Bakker (leerling kweekschool. 21 en uit Dordt) dit gedicht. Hier volgt het bleek de zee der lucht na nacht van wachten zwaar van ver een vogel dodend als een kogel zonder gerucht zwart als myn nacht gevaarlyk gerucht 't halend hygen dreigend zwygen lippen stom plots de hemel los een rose blos op myn handen verkrampt van angst als een stem blij ontvangst in de lichte landen keer me om myn lippen loven Hem J. M. BAKKER Ook Anneke Anceaux (16, Mulo B en uit Rotterdam) schreef een vers naar aanleiding van het opgegeven ónderwerp. (In „Er uit gelicht" beantwoord ik nog even een vraag van jou!) Regen Grapje Een klein grapje. John T. sloot hel in bij een verhaaltje over het achterbalkon. Voor het stukje had ik geen ruimte meer, dit grapje kon er nog net bij. Het gaat over: Een vrouw van het platte land, die op het balkon van een tram stond. Plotseling zon ze iemand met de fiets slippen en op de weg vallen. Zegt ze tegen haar dochter: „Kijk es, Miena, daar valt er een. Wie zou dat zijn?" regenregenregen getingel: de tram! gehol, gedraaf pardon, meneer droog passeren? gaat uw gang gemompel, gebrom dan, als een oase achterbalkon móge, wat 'n weer doornatte haren druipende jas bemodderde schoenen één tragedie heer achter nieuwsblad verstoord, doornat mompelt iets lelijks stad, wat was je zonder achterbalkon beregende ramen spel der druppels paraplu's huiverende mensen m'n ouwe, trouwe achterbalkon. ANNEKE ANCEAUX. ER UIT GELICHT Zynde (nog steedsmaar weer) enkele losse opmerkingen over verschillende brieven. IN MAP Tekeningen ontvangen, Jonny van Zyderveld (Zwyndrecht). Be waar ze nog even. Vasthouden wil ik ook graag een gedicht van Mary I (Utrecht). ALS Als het achterbalkon kon pra- het kunnen vertellen is vryelyk ver taald een zin uit een gedicht van K. Gelderblom (Nieuw Lekker- land). Kan wel eens waar wezen! Haag) kwam op de gedachte. HAR ON kiezen. Ook weer even vry ver taald en dit keer gelicht uit een bijdrage van „Juniora" uit Den Haag. Wie lift er (over 14 dagen) mee Wie vóór dinsdag Nog even een korte herinnering: volgende iets heeft of wat weet, moet wel gauw zijn. a.s. sluit de inzendtermijn. Over veertien dagen: liften. Met je duim, langs de kant van de weg of hoe en waar je ook maar liften kunt. Hoe denken jullie er over? Wellicht zit er wat In: of een mening, een voor cn een tegen, een eigen belevenis, een kort verhaaltje, als tekenopgave lijkt het me ook niet al te ingewikkeld en als je er over nadenkt, zit er ook wel een gedicht in. 'k Zou willen zeggen,: ik zie het allemaal wel. Binnen vóór de 22e juni graag. „Ruimte voor jul lie" ergens op de enveloppe. OGEN Tenslotte wel een origineel (en gevoelig) gegeven van Styna Schep (Bcrkenwoude). Droeve, grote ogen lichten op hy een vriendclyke groet op een achterbalkon. Maar ja, vol is vol, dus wellicht een an- ALLE EDITIES Deze rubriek komt inderdaad in olie edities, Anneke Anceaux. Ook in die jy noemde. Eniedereen „krygt wat", niet alleen de besten. Diversen Anders dan dal kan men het samenstel van opgaven, dat wij u ditmaal voorzetten, bezwaarlijk noemen. Een héél simpele twee- zet (simpel voor wie het ziet, want men kan er zich ook blind op staren!) en een schijn baar lastige vijfzet maar inderdaad slechts schijnbaar dat is de bijdrage van de pro blematiek Indien men een cryptogramma- tische aanduiding voor de vijfzet wil hebben, dan zou men kunnen zeggen: het „heen en weer" is beslissend! En dan nog even een terugkeer naar een onderwerp, dat wij in onze rubrieken van 7 en 21 februari jl reeds aansneden, nl. de dame-offers Ditmaal twee topprestaties: een vijfvoudig en een zesvoudig dame-offer. De eerste stelling is tamelijk bekend: we hebben haar, naar wij menen, reeds eerder in deze rubriek ten tonele gevoerd, maar toen om de grote capaciteiten van de win naar (Mieses) te belichten. De andere stel ling echter is tamelijk onbekend; zy zal voor de lezers van deïe rubriek stellig nieuw zijn Zowel de ene stelling als de andere is echter een aardig kluifje. Vooral als men van tevoren weet wat er uit moet komen! 1 Probleem van P A. Petkov, Bulgarije. m m MP, wrn JÊMJÊ ww ww wmy/. wlmi 2. Probleem 1. Radzuweit. Berlijn, Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der op- i i; Ai. *ii Ai. A SchroderKüpfer. 1. Lg7! 3 Lf4 Le5! enz. zwarte loper niet nem Dus: i Lb2! 2. Lh6 enz. Wit mag de wegens c2clD. Kf4 2. Ld3 Ke3 Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudreinetstraat 125, Den Haag. 2. Frcidl—Gaida. 3 Lfl Kf2 4 Lh3 Kg3 5. Lf5 Kf4 en hier mede zou de geschiedenis weer opnieuw kunnen beginnen. Inderdaad werd de partij hier remise gegeven. Ten onrechte evenwel Men zie slechts: 6. Lc8! Kg3 7. La6! f2 8 c5 en winti 3. Janowski—Schlechter. Ongelyke lopers waarborgen lang niet altijd remise: 1. Kg4 2. h4 g6! 3. Lf2 a5! 4. Lel a4 5 Lf2 h5 6. Lel Lbl! 7. Lf2 La2 8. Lel Lc4 9. Lf2 b4! 10. axb4 a3 11 Lel a2 12. Lc3 Lb5! 13. Lb2 La4! en wit gaf het op om- dal na 14 Lc3 KxM 15. Kf3 Ldlt 16. Ke3 Kg3 17 b5 La4 18. b6 Lc6 de h-pion wint. 4. BcrgquistStoltz. Dit voorbeeld dient niet om de superioriteit van de loper boven het (verloren zijnde) paard te demonstreren. Integendeel: het paar', brengt juist de redding: 1. Pa5! (als zwart néémt gaat de zwarte koning naar het „verkeerde" hoek veld al) Kd3 2. K16 Kc3 3 Ke5 Lg2 4. Kd6 b5 5. Kc5 Kb2 6. Kb6 Kxa3 7. Kxa6 en hier werd de partij remise gegeven. Er zou nog kunnen vol gen: 7 Kxb4 8. Kb6 Ka4 9. Ka6 b5 10. Kb6 Lfl 11. Pb7 benevens Pc5t.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 14