Kooi krijgt er 464 bij woningen In 1958 bluste brandweer Leiden 112 branden van don i halve pt*ls 2 5 In het bouwbedrijf ligt toekomst voor de jongen y eet minde' NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 Agenda voor Leiden Vrijdag Schuttersveld, 8 uur: evangelisatiebij- Antomus-clubhuis, 8 uur: jaarvergade ring Geref. oudervereniging voor clubs 12 tot 16 jaar. Pomonaterrein, 7 uur: sportavond Leidse C.J.M.V.'s en jongenswerk. Zaterdag Perron 14 Stationsplein Leiden, 2 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Na'uurhisto- rische Vereniging, vertrek voor excur sie naar rietlanden langs de Brasem, wandelen naar Rijnsaterwoudc en Oude Wetering, avondboterham meenemen. Schuttersveld, 8 uur: evangelisatie bijeenkomst in tent. Schuttersveld, 3 uur: tentbijeenkomst voor kinderen, evangelisatie Pomonaterrein, 7 uur: voetbalvereni ging van Leidse Geref. jeugd tegen elftal van Geref. kerkeraad. Schuttersveld, 8 uur, evangelisatiebij eenkomst in tent. Schuttersveld, 3 uur: bijeenkomst voor kinderen in tent (evangelisatie) Pieterskerk, 7 uur: bijzonder Kerkewerk Hervormde Gemeente, de heer H. J. Tim mer van het I.K.O.R. en dr. P. L. Schoon- heim over „Wilde ganzen". Apotheken De dienst van de apotheken wordt Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): The horses mouth (14 jaar). Lido <2.30, 7 en 9.15 uur): Sterker dan de nacht (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ik het mijn dochter? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het lokaas van Fort Bellow (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): 's Nachts langs de trottoirs (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg: tentoon stelling van werken van drie Haagse kunstenaars, tot eind van deze maand. De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdagj Ook Leiden-Noord wordt volgebouwd! Bouw komt cachet van dit stadsdeel zeer ten goede TTET ZUID-WESTEN van Leiden heeft de laatste jaren door de ont- -■--l wikkeling van een „nieuw-Leiden" nogal furore gemaakt. In tal van publiciteitsorganen wordt het genoemd en als een nieuwe wijk in Leiden als voorbeeld moet worden getoond, is men geneigd, onmiddellijk naar zuid-west te kijken. Zuid-west is dat ook waard. Leiden presteert daar op het gebied van de woningbouw en het benutten van een geheel nieuw gebied voor enkele tienduizenden bewoners iets bijzonders. 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmaker- steeg 16a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudh'.'en, Rapen burg 28: elke dag geopend ,ran 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag i 10 t t 5.30 i Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: el ke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen- straat la: elke dag geopend van 10 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken. Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat lbelke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). Burgerlijke stand Leiden GEBOREN Hendrik, z v J Ravens- bergen en W Gordijn; Johannes Theo- dorus Albertus, z v T J Kortekaas en M J Hesseling; Bartholomeus, z v A Maryt en T M Boon; Henny, d v C W Paijmans en A Wesseling; Ingrid, d v H J van Ee en T de Nennie. GEHUWD :M W Heusinkveld en J M Bakker; P Geldermans en W War- mond; R Hoevers en C M M Brunt; H Ruijtenbeek en A G P Hoogenboom; J van der Niet en H L E Betram; L i Kop en F Pont; M J Giesbert en 3 du Prie; J P Wijling en M Kapaan; J Zee en J M Ooijen; N A Onderwater «n P A M Lut; H van Polanen en A M J Ouwerktrk. Elke stad die zichzelf respecteert, i kunnen wijzen naar zijn karakteristieke expansie. Zo heeft Rotterdam zijn ,,Zuid", Amsterdam zijn „SlotermeerDen Haag :ijn Morgenstond en Bouwlust en Leiden dan zijn „Zuid-West", waar voor 25.000 en levensruimte is gevonden, bestuurders, alle ruimtetekort ten spijt, zo prettig mogelijk willen opzetten. De schaduwkant van deze concentratie op het zuid-westen is, da;t andere delen van de stad slechts een geringe plaats in de publiciteit hebben gekregen, terwijl toch ook daar woning- en scholenbouw het len van de wijk radicaal heeft ver anderd. Vandaag richten wij de schijnwer per eens op het noorden van Lei den, namelijk op de omvangrijke woningbouw achter de Kooi. Wie het eind van de Kooïlaan of de Sumatrastraat komt, wordt .gecon fronteerd met een opgespoten gebied dat als een Sahara ligt te zinderen de warme zomerzon. Kinderen ravotten er zoals ze nergens anders Leiden kunnen doen, maar de bouwactiviteit is er al ten top ge stegen. Komt men hier over een jaar terug,, dan is Leiden ook aan deze kant aan zijn grens gekomen. De Kooi krijgt er niet minder dan 464 huizen bij! Vóór augustus De Willem de Zwijgerlaan zal door de Kooi worden doorgetrokken naar de Zijl, r een brug wordt gebouwd ter hoogte de weg naar Nieuwe Wetering (vroe- spoorbrug). Ten noorden van deze doortrekkking zijn Respectievelijk worden 243 woningen gezet, waarover de woning bouwvereniging „Ons Belang" het beheer aat voeren. De heren J. Jonkman en P. an Dorp maakten het ontwerp en de fa. reur te Zwjjndrecht voert het plan uit. Vier van de acht flatblokken worden al bewoond (in totaal 124 woningen) en de daartussen staande bejaardenhuis jes zjjn ook al bezet. Op het werk hoorden wfo\ dat de andere blokken achtereenvolgens vóór augustus in ge bruik worden gegeven. Zo er geen tegenslag in de afwerking optreedt. Alle acht blokken bevatten vier woon lagen. De korte blokken hebben vier portieken, de lange vijf. Het aantal kamers varieert van 3 tot fi, de huren dienovereenkomstig. Hoge eisen Bij een bezoek aan ehkele huizen kwa- len wij al gauw tot de conclusie, dat ier aan de doelmatigheid, de vormgeving i de afwerking alle aandacht is gegeven. Als wordt gesteld, dat het woonpeil van Leiden op verscheidene plaatsen in de Leidse jongens kunnen ook gaan varen Een dertigtal jongens van 15-20 jaar had in een uitnodiging van het Koninklijk iemanscollege „De Groninger Een dracht" gehoor gegeven om naar een voorlichtingsavond, uitgaande van deze organisatie, die was belegd in de Jacob: verlovingsringen mandersloot donkersteeg 14 Verbouwing in Donkersteeg aanbesteed Architect K. Bik uit Leiderdorp heeft namens de firma Laman onderhands aan besteed het verbouwen van het pand Don kersteeg 10 en het maken van een show room en magazijnen in Donkersteeg laagste inschrijver wa6 de firma L. Zit man met een bedrag van ƒ41.793. De overige inschrijvingen waren van: J. J. Arbouw f 49 700. N.V. Wemink'6 Beton- Mij 48.340; K. Burgy te Oegstgeest 46.833, W. van Riet 46.675 en de bouw en exploitatiemij B J. Huurman en Zoon ƒ42.401. De begroting wa6 43.882. Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. De bejaardenwoning in het noorden van de Kooi doet denken aan een bungalow op de Veluwe. De bewoners hebben van hun tuintjes pronkjuwe len gemaakt, waaruit blijkt, dat zjj zich jong opnieuw zjjn gaan voelen bouw van na 1945 boven het landsgemid- delde ligt, dan zijn deze woningen daar- wel een voorbeeld. Men zou zelfs de vraag, kunnen stellen, of sommige ont werpen niet boven de eisen waaraan de woningwetwoning gewoonlijk moet vol doen, uitgaan. De huren van de nieuwe wonin gen in het noorden van Leiden tussen Pieter Bothstraat en de Zijl vallen niet mee. Voor een arbei dersgezin zijn ze zelfs zeer hoog. Ze ..bewegen zich tussen 16 en on geveer 20 gulden per week. Maar gd moet worden, dat de wo ningen er ook naar zijn! De bewo- kunnen alleen maar beamen, dat zij een selecte woning hebben gekregen, die staat in een niet min der aantrekkelijke omgeving. Toch is het niet uitgesloten, dat hier werkelijk de grens is bereikt en dat deze grens in de toekomst op enkele punten, terwille van een dragelijke huurlast, moet worden teruggelegd. De bejaardenwoningen in deze nieuwe wijk zijn ook een evidente aanwijzing een hoog bouwpeil. De wethouder van openbare werken heeft al meermalen in de gemeenteraad gezegd, dat Leiden h.er- tot zijn grote spijt niet kan doorgaan; worden voor de bewoners te duur. Het de taak der deskundigen, na te gaan, hoeverre hier kan worden bezuinigd. De bejaardenwoning is vanzelfsprekend de eerste plaats belangrijk voor de be jaarden zelf, maar bovendien geeft zij de wijk met veel hoogbouw een onmisbare afwisseling. De 243 woningen zijn gegroepeerd aan de volgende straten (achtereenvolgens de school aan de Willem de Zwijger laan naar de Zijl): Pieter Bothstraat, Jan Pieterszoon Coenhof, Van Riebeeckhof. Stuyvesanthof en Abraham Crijnsenstraat. Tweede plan i zuiden van de doortrekking van de Willem de Zwijgerlaan, onmiddellijk aan sluitend aan de bestaande bebouwing van de Kooi, zijn 221 woningen in aanbouw een ontwerp van het architecten bureau Verhave te Den Haag. Dit plan vat 148 maisonnettes, 31 flatwoningen, eensgezinswoningen, 12 bejaardenhuis- en 14 garages. De maisonnettes heb- i vier kamers, de eengezinswoningen 5 de flatwoningen zijn van verschillende grootte. De verschilende onderdelen van "it plan zullen volgend jaar geleidelijk 'orden opgeleverd. Wanneer wij de indrukken van ons bezoek aan de uitbreiding in de Kooi samenvatten, dan zeggen dat deze huizen het woning niveau van de Kooi ongetwijfeld be langrijk opvoeren en het cachet van dit stadsdeel zeer ten goede zullen komen. Acht grote woningblokken verheffen zich In de Kool ten noorden van de doortrekking van de Willem de Zwjj- gerlaan. Vier zfjn er al bewoond, de overige volgen naar wordt verwacht vóór augustus Puzzelprominenten 1. Mevrouw E. Loekenbach-Oos- tendorp, Rijnkade la. Leiden; 2. Mevrouw J. W. Dreeft, 't Boonrak 21, Valkenburg; 3. J. J. van Vliet. Concordiastraat 18, Alphen aan den Rijn. i Den ircht t ZU i kapitein Postma, die hun één en ander vertelde de kleine handelsvaart en daarna en kele films vertoonde, die met dit onder- erp verband houden. De heer Postma, die zelf kapitein is dus over voldoende ervaring beschikt, begon de jongens te vertellen van de ge weldige vlucht, die de kleine handels- vaak ten onrechte kustvaart ge- na de oorlogejaren heeft genomen Hij vertelde, dat het aantal schepen ervan de helft uitmaakt van de gehele koopvaardijvloot. Vervolgens wees de heer Postma op de belangrijke plaats, die de handelsvaart ten opzichte van de Nederlandse economie hij inging op enkele bij zonderheden, zoals de grootte der 6che- typen vaartuigen en vervoereobjec- fij wees erop dat de kleine handels- niet alleen wordt uitgeoefend langs de verschillende kusten, maar dat ook andere werelddelen wordt gevaren. Men kan flinke promotie maken bij de kleine handelsvaart. Drie wegen zijn mo gelijk, die welke leidt naar kapitein, naar machinist en naar kok. Ten slotte wees de heer Postma op het bestaan van dagnijverheidsscholen, die de mogelijkheden bieden aan jongens van 13-16 jaar om een opleiding te krijgen in intemaatsverbani. Deze scholen die Oranje-Nassau-scholen worden genoemd, staan in Delfzijl. Harlingen, Amsterdam en Rotterdam. Na de lezing werden enkele films ver toond, die een goed beeld geven van d< kleine handelsvaart. Diefstal van lood en koper in Leiden De Leidse politie heeft aangehouden eei 35-jarige los-arbeider te Leiden en een 40 jarige bouwvakarbeider die momenteel i: Leiden vertoeft, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van 300 kg afvallood en 400 kg afvalkoper. De partij was ont vreemd uit 'n opslagplaats van een Leidse lompenhandelaar. Geslaagd chr. kweekschool te Leiden Voor het examen aan de christelijke kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Leiden slaagden: C. M van der Boon te Bodegraven, C. W. Hei- ner te Ter Aar, J. W Lankhuizen te Den Haag, C. J. van Noort te Benthuizen J. A. Ubregt.se en H. W. Mak te Leód*a Leidse Volkshuis bestaat 22 oktober zestig jaar Op 22 oktober is het zestig jaar gele den, dat het Leidse Volkhuis aan de Apothekersdijk werd geopend. Ter gele genheid van dit feit is een commissie gevormd, die in nauw overleg met het bestuur aan deze twaalfde lustrumvie ring een feestelijk cachet denkt te ge ven. Een groepje oud-Volkshuizers, dat nog een goede herinnering aan de in het Volkshuis doorgebrachte tijd bewaart, zou nu graag zien, dat ook de oude ge neratie men denkt aan zo vijftig jaar terug voor deze lustrumviering be langstelling toonde. Adressen van deze oud-Volkshuizers zijn echter niet bekend. Daarom zouden zij het op prijs stellen als zij en dat mogen ook latere jaar- klassen zijn naam en adres bekend maakten aan de directeur van het Volks huis, de heer H. van Duyne, Apothe kersdijk 33. Zij zullen dan een uitnodi ging tot bijwoning van de lustrumfee! ontvangen. Voorlichtingsavond in LEIDEN MENSEN met vakbekwaamheid zullen niet werkloos worden, althans niet in de eerste tien jaar." Deze opbeurende mededeling deed jhr. mr. W. C. S. Laman Trip, directeur der Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf gisteren in de Boerhaavezaal, waar de plaatselijke commissie aan het eind van drie weken haar laatste voorlichtingsavond hield. Jhr. Laman Trip sprak over het belang van het bouwbedrijf. De meeste mensen denken er laatdunkend over, doch deze bedrijfstak is, na de metaalindustrie, de grootste in ons land. De helft van alle investeringen loopt over het bouw bedrijf. De belangrijkheid komt ook nog duidelijk uit, als men bedenkt, dat iedere Nederlander, groot of klein, een ruimte van 200 m3 nodig heeft om te wonen en zijn bedrijf uit te oefenen. i Voor het boukbedrijf wordt 50 per m3 berekend. Het geïnvesteerde bedr: dus 10.000 Rekent men, dat er jaar een geboorteoverschot is van 10.000 dan loopt dit bedrag al tot een miljard. Bij dit voorbeeld is van recreatien nog met eens gesproken. Er is een grote schaarste aan goede vakarbeiders. De oorzaak hierin ligt vaak in de eerste jaren van de ambachtsjongen Daar de overgang van de school tot c praktijk erg groot is, verlaten de mee ten het bouwbedrijf al gauw om elde hun geluk te beproeven. Daarom is hi de taak van de werkgever, deze introduc tie tot het bedrijfsleven voor de jongem te vergemakkelijken. Het zelf laten kiezen van hun richting is een belangrijke factor in het verkrijgen van goede vakarbeiders, evenals het doen bewust worden van het economisch Leiden nam mede initiatief Grote belangstelling op de slotavond van „De Hoeksteen lijke slotavond van de commis sie voor huishoudelijke en gezins voorlichting gisteren had, was over weldigend. „De Hoeksteen", het ver gaderlokaal van de commissie, kon het aantal belangstellenden en cur sisten maar nauwelijks bergen. Bij afwezigheid van de voorzitter, wet houder S. Menken, opende de vice- voorzitter, de heer S. Krist, deze avond. De vele activiteiten van de stichting, zoals het geven van lessen op verschillend gebied, het geven van huishoudelijke voorlichting en de hulp bij budgettering, dragen bij tot de sociale verheffing van het ge. zin. Hiertoe behoren ook de gezin nen, die door verschillende oorzaken niet in staat zijn een behoorlijk levensniveau te bereiken. Het jaar 1958-59 is een bijzonder goed jaar geweest. De heer Krist dankte de verschillende vrouwenorganisaties hun medewerking. Waar echter wordt ge werkt, blijven wensen. „De Hoeksteen" zou intensiever kunnen worden gebruikt. De geldmiddelen hiertoe ontbreken ech ter. Een gelukkige wending is wel de aansluiting van de commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting bij het nijverheidsonderwijs. In dit verband verwelkomde hij de di rectrices van de plaatselijke huishoud scholen. Een andere mogelijkheid tot uit breiding van het werk is het aantrekken vrijwilligsters. Leiden, Leeuwa Nijmegen hebben het initiatief geno- n om deze krachten in te schakelen i woord van hartelijke dank gold de directrice, mevrouw D. L. Creyghton-El- dering. Shoic Mevrouw Creyghton kondigde hierna een afwisselend programma aan. V toonde een alleraardigste tekenfilm, w; in het voorlichtend karakter natuur niet ontbrak. Een quiz met vragen huishoudelijk gebied viel zeer in smaak. Het hoogtepunt van de avi was de show van artikelen, die men op de lessen had vervaardigd. Zowel merjurken als winterjaponnen wa ruim vertegenwoordigd. Leuke kinder jurkjes en -pakjes, schortjes met gebor duurde randen passeerden de revue. Ook aan het vermaken van oude kleren de nodige aandacht besteed. Aardig waren de tassen, die zowel op de cursus pitriet als op de cursus schenken maken" waren vervaardigd Een bijzonder woord van waardering geldt wel de zelfgeweven artikelen. Schitterende wand- en tafelkleden, snoe zige stola's en alleraardigste pullovers bleken alle afkomstig ie zijn van het weefgetouw van „De Hoeksteen". Deze geslaagde avond werd besloten met een verloting. In september start de commis- Koele cijfers van vurige arbeid Samen met E.H.D. rukte zij 1.121 maal met loeiende sirenes uit beschermt 4043 hectaren grond met 102010 personen heeft het jaarverslag over 1958 gepubliceerd. Op duidelijke, overzichtelijke en boeiende wijze heeft de dienst zijn vurig werk in koele cijfers weergegeven. In totaal waren er in Leiden en Zoeterwoude 112 branden en brandjes, waarbij de kleine binnenbranden de grootste rol spelen: 45. In 1957 bedroeg het aantal branden in Leiden en Zoeterwoude 149, waarbij de kleine bin nenbranden een nog grotere rol speelden: 67. Het vorig jaar rukte de brandweer 416 aal uit; 272 maal geschiedde dit met loeiende sirenes en 144 maal om bijstand verlenen, daar de ladderwagens van de brandweer zo handig zijn voor hoog staand werk. Van de 272 maal, dat men gealarmeerd uitrukte, betrof het 112 maal werkelijke brand, 42 maal brandge- rucht zonder vuur en 7 maal loos-alarm baldadigheid. De baldadigheid nam op dit punt niet toe, want ook. in 1957 werd de brandweer zevenmaal uit bal dadigheid voor niets gewaarschuwd Minder Omdat de eeret-hulp-dienst ook onder de brandweer valt, is in het verslag te lezen, dat de ambulance-auto in 1958 meer dan tweemaal per dag moest uitrukken, in totaal 849 maal; dit was bijna tachtig maal minder dan in 1957, hetgeen wellicht een nieuw argument zal kunnen zijn de voorstanders van de maximumsnelheid voor auto'6 en bromfietsen in de bebouw, de stadskom. Brandweer cn E.H.D. rukten in 1951 dus tezamen 1121 maal uit, 86 maal min der dan in 1957. In de maand mei moest men het meest uitrukken: 102 maal, ongetwijfeld verband zal houden met de grote verkeersdrukte, die in die maand Leiden tekent, want de E.H.D. neem leeuwendeel van het aantal voor rekeolog: 93. lezien in jaargemiddelden worden ndweer en E.H.D. het meest gealar- erd om 5 uur 's middags: op 94 dagen 1958 moest brandweer of E.H.D op uur uitrukken. De minste ongelukken schijnen om vier 's nachts te gebeuren: :n 1958 moest dc brandweer tweemaal en de E.H.D. éénmaal op dat uur assistentie verlenen. De meeste branden braken 1958 uit om 11 uur 's morgens; kennelijk speelt het bereiden van de warme maal- lijk hierbij een grote rol. Op 21 dagen moest de brandweer 's morgens om 1" hulp verlenen. Deze stelling wordt stevigd door het schema van de oorzaken der branden. De brandgevaarlijkste blijken te zijn: kachels, fornuizen oliestookinrichtingen: 32 maal ver oorzaakten deze apparaten brand; deze brandoorzaak wordt in gevaar lijkheid opgevolgd door het spelen met vuur en baldadigheid, waardoor in 1958 zesentwintig maal brand uit brak. Eerst op de derde plaats komt de schoorsteenbrand: 24 maal. Grote branden In 1958 leden de verzekeringsmaatschap pijen in Leiden en Zoeterwoude geen reriiec. Aan objecten, die in totaal miljoen gulden waren verzekerd, werd 000 gulden directe en 150.000 gulden indirecte 6ohade aangebracht. Met een beetje rekenen konden de verzekerings maatschappijen dus al met de premies de getroffenen de schade vergoeden Zo dat de premies van al de niet-getroffenen gebruikt konden worden om grote Het jaarverslag roept vervolgens kele van de meest belangrijke branden van 1958 in de herinnering op. Op 9 januari 1958 brak een grote brand uit op de Haagweg 11 in een opslagplaats. 24 Juli 1958 woedde het modemagazijn Lampe aan de Breestraat, dat toen gerestaureerd werd, een nogal grote binnenbrand door dat men had vergeten een strijkijzer a te zetten. Als men nog even aan de op zienbarende diefstal van de brandkast n« de heropening van dit bedrijf denkt, ii deze restauratie op de Breestraat nie rampeloos verlopen. Dertig december ter slotte zorgde een jongeman in de Was- straat voor een daverend slot, toen hi zelf vuurwerk ging fabriceren en dat op de huiselijke haard te drogen legde. Mét de huiselijke haard verdween een deel van de huiselijke woning. Evenals bij alle andere branden in 1958 was er oo. deze ontploffing geen dode of gewonde. Deze verheugende mededeling kan men voor het volgend jaar niet verwachten, want bij de scheepsbrand van enkele maanden terug is in Leiden de eere dode van dit jaar door brand gevallen Ander werk Behalve brandblussen en het r hoogstaande werk al6 het bevestigen afgewaaide stadslichtenverrichtte de brandweer ook bewakingsdiensten in ge bouwen en bij gebeurtenissen, die brand gevaarlijk kunnen zijn. In totaal besteed de men daar 2532 manuren aan. En al deze werkzaamheden werden verricht met 47 man personeel twee man be neden de vereiste steriete die een waardige hulde voor hun werk kregen toen op 30 april 1958 commandant S. W. Hagedoom werd benoemd tot ridder de orde van Oranje Nassau. van hun bezigheid. Krijgen wij de goede jongen op de goede plaats, dan is zowel de maatschappij als de jongen zelf er me* gediend. Studeren Aan deze laatste zin van mr. Laman Trip wijdde de tweede spreker van deze avond, de heer L. de Bree, van de af deling jeugdbemiddeling van het gewes telijk arbeidsbureau zijn causerie. D« voornaamste taak van dit orgaan is het op verantwoorde wijze plaatsen van jon ge mensen in het bed rijf sleven. De school opleiding vormt hiervoor de basis. Het belangrijkste is echter, dat de jeugd door vakmanschap een blijvende functie krijgt. Om een jongen in een bij hem passende bedrijfstak te plaatsen, vergaart het ge westelijk arbeidsbureau inlichtingen en gaat hiermee verschillende, er voor in aanmerking komende bedrijven, af. Ook de arbeidsarts geeft adviezen. In de meeste gevallen komt de jongen goed terecht. De taak van de afdeling jeugd bemiddeling is dus zwaar, doch lonend. Zijn advies aan de jongeren luidde: „stu deer zoveel mogelijk, nu je nog Jong bent" en aan de ouders: maak, dat uw zoons kunnen studeren, zorg er voor dat ze niet worden afgeleid door televisie of radio, want de tijd dat ze niets doen is stilstand en stilstand is teruggang." In de pauze kon een ieder zich een voor stelling maken van wat het bouwbedrijf werkelijk is. Aan de wanden waren na melijk op aanschouwelijke wijze werkin delingen, foto's, boeken e.d. bevestigd. Hierna werden enige films vertoond, waaronder dia's over de Stichting Vak opleiding en de kleurenfilm: Zo vol als een ei, zo vlak als een spiegel". Nadat er door de ouders vragen waren gesteld aan een forum, besloot de voor zitter, de heer C. Veerman, de avond en hoopte, dat de aanwezigen door deze voorlichtingen een betere kijk hebben ge kregen op de voor hun zoon zo belangrij ke levenstaak. 'teugelbroekjes in een zeer origineel tweekleurig gestreept roilcord-fluweel. Met 2 Ameri kaanse zakken. In 6 kleurcombi- 50 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 'eg West- KruLskide 35 Sleutelstad I-Vitesse I 7-3 Voor de 2e klasse van de K.N.Z.B. wist ook Sleutelstad haar tweede wedstrijd te winnen, dank zij een goede tweede helft. Vrij spoedig bracht Jan Doel uit een sbrafworp de stand op 10, waarna een verkeerd uitplaatsen van de Vitesse- doelman J. Dool opnieuw een fraaie kans bood, die dankbaar werd benut: 20. Even overmoedig dacht de thuisclub aan een gemakkelijke overwinning, echter ndet rekening houdend met een Vite6se-aanval, die onhoudbaar werd ingeschoten: 21. Nog voor rust werd de stand zelfs ge lijk: 2—2. In de tweede helft dacht de thuisclub er beter over en spoedig bracht Jan Dool de 6tand op 32. Vitesse werd even over speeld en met doelpunten van Cees Hooi donk, Aad Kapaan en W. van Rooyen was vlug de stand 62. Prachtig opzwemmend wi6t J. van Rooyen nogmaals te doelpun ten, 72, waarna een Sleutelstad-speler naar de kant werd verwezen. De eind stand werd nu 73. Sleutelstad IIS.Z.C. II s 5I De tegenpartij verscheen met zes spe lers, toch liet de Sleutelstad nieit uitval len. Toch namen de gasten de leiding, maar het werd uiteindelijk, o.i. nogal on sportief een 5—1 overwinning. De overige uitslagen waren: GZC 4 De Zijl 2 5—3; LWV 1—BZPC 1 5—4; LWV BZPC (adsp.) 12; SleutelstadVitesse (dames) 02. WASMACHINES v.o. 149,- A. de Wit's Handelshuis OUDE VEST 111 TEL. 25328

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3