Zestienhoven opnieuw in studie bij de K.L.M. Met auto ex-vriend doodgereden SER-advies over nieuwe vestigiiigsbesluiten Weinig regen uit wolken geëist voor moon Tien jaar NIET MET KANONNEN OP MUSSEN SCHIETEN Gebrek aan solidariteit onder sclioenherstellers C/een monopolie I misverstanden controversen zijn ontstaan overheden toestand Voor lagere normaler SS 5 DONDERDAG 11 JUNI 1959 Nijverheid en handel stak rode vlag uit (Van onze verkeersredacteur.) UNKELE HONDERDEN LEDEN van de Nederlandsche Maatschappij J-i voor Nijverheid en Handel, zomede een groot aantal vooraanstaande genodigden, hebben gisteren te Zwolle het onderwerp „Verkeer en Wel vaart" behandeld, dat als thema voor de 177ste algemene vergadering was uitgeschreven. Een uitvoerig rapport, dat door de geheel uit deskundigen bestaande commissie „Het Verkeer in Nederland" was opgesteld, gold als basis der discussies, waarbij de preadviseurs als forumleden optraden. Dui delijk bleek wel dat de studies over het verkeer in zijn meest uitgebreide betekenis de volle steun der vergadering hadden, doch dat men ten aan zien van de voorzieningen, welke in de komende tien jaar getroffen moe ten worden, concretere uitspraken verlangde. Om te voorkomen dat de verkeerssituatie in ons land boven het hoofd groeit, werd dan ook voort gezet beraad bepleit, zomede de opstelling en uitvoering van een groot verkeersplan, dat het nageslacht met trots zou kunnen doen terugblikken op de visie en de vooruitstrevendheid van zijn voorvaderen. Het forum bracht als zijn mening naar voren dat het niet ontbreekt aan aandacht en plannen voor het verkeer, doch dat het tempo van uit voering te laag is om de ontwikke ling bij te houden. Om een toestand van verstikking tegen te gaan, was het gewenst een juist evenwicht tus sen het openbare en particuliere ver voer te vinden. De gemeente Rotter dam werd in dit verband geroemd, die ven plan is een geheel nieuw medium: de metro, aan het terrein verliezende openbare vervoer (tram, trein, bus, etc.) toe te voegen. Mr. Burger De leider van de socialistische Ka merfractie. mr. J. A. W. Burger, heeft aan de dubieuze opvattingen, die er ge tuige de vele bedankjes tijdens de kabi netsformatie omtrent het ministerschap bestaan, nog enkele toegevoegd. Hij voegde de nieuwe minister van Defen sie, Sidney van den Bergh, toe, dat deze wellicht met Charles E. Wilson pre sident van het General Motors-concern, die Amerikaans minister van Defensie kun- ■eggen, dat goed is voor Unilever (General Motors goed is voor de natie. Tijdens de kabi netsformatie hebben wij moeten bele ven. dat tal van aangezochte kandida ten om „persoonlijke redenen" bedank ten. omdat zij er wat hun inkomen be treft op achteruit zouden gaan of de verantwoordelijkheid of de dagtaak te zwaar vonden. De heer Burger belicht dc tegenovergestelde kant van da zaak door de bereidheid om verantwoorde lijkheid te dragen gelijk te stellen aan een greep naar de macht en ten aan zien van de heer Van den Bergh te suggereren, dat deze er tijdens zijn mi nisterschap wel voor zal zorgen, dat het Unilever-concern er met slechter op uordt. Het materialisme viert wel hoogtijWij moeten afwachten wat de nieuwe minister van Defensie zal presteren maar in ieder geval kan van hem worden getuigd, dat hij niet heeft. geaarzeld een moeilijke en wellicht zeer ondanksbare functie te aanvaar den. Alleen reeds het feit, dat dit speciale vermelding behoeft, bewijst hoezeer de gezindheid in Nederland ten aanzien van publieke functies een dras tische verbetering (De Telegr Daar de technische vooruitgang in deze tijd een zeer snelle is en er investeringen op lange termijn moeten worden gedaan, werden voor de P.T.T. meerjarige begro tingen beplëtt. De binnenscheepvaart zou de wegen kunnen ontlasten, terwijl de ontwikkeling van Schiphol dusdanig zou moeten zijn, dat Nederland in het straal- tijdperk niet het achtertuintje van Europa zou kunnen worden en dat de achterstand, welke ten aanzien van Kastrup (Kopen hagen) en Melsbroeck (Brussel) is ont staan, zou kunnen worden ingehaald. Een van de vragen betrof de „boycot" van het vliegveld Zestienhoven door de K.L.M. Mr. H. J. Kruis maakte ernstig bezwaar tegen de gebruikte term. Door hem werd naar voren gebracht dat de rentabiliteit in gevaar zou kunnen komen, als het K.L.M.-netwerk over twee, zo dicht bij elkaar luchthavens zou worden gespreid. Niettemin werden er momen teel nieuwe besprekingen gevoerd over de vraag, in hoeverre Rotterdam nauwer bij het luchtverkeer van de K.LJM. be trokken kon worden. Aan de orde kwamen ook de inflatoire tendenzen. welke het scheppen van een aan de eisen van de tijd voldoend we genstelsel in zich borg, te meer daar ook op vele andere gebieden enorme o heidsuitgaven te verwachten waren, forum bleek echter de mening zijn toegedaan dat de financiering geen bijzondere problemen op zou roepen, al; de opbrengsten van wegenbelasting, ben zine-accijnzen etc ook inderdaad voor ver den aangewend, Leningen zouden verder zeer gemakkelijk kunnen worden geslo- de richting ;rd gei ren. die voldoi middelen beschikt' Ten einde tot een verbetering van de lokale verkeerssituatie te komen, werden aansluitingen als rondwegen en invals wegen van groot belang geacht. De finan ciële verhoudingen tussen Rijk, provincie en gemeente zouden in dit verband een bredere basis dienen te krijgen, daar het touwtrekken om de verdeling der aanleg en onderhoudskosten de ene stagnatie na de andere teweeg bracht. Evenals bij de woningbouw zou men ook bij de wegenbouw tot een samen bundeling van krachten moeten ko men. Coördinatie op dit gebied zou kostprijsverlagend werken, terwijl de instelling van een Wegenbouwraad en een Wegenbouwfonds vele andere voordelen zou hebben. Een van deze was wel dat men tot de opstelling van een urgentie-programma zou kunnen komen. Een ander voordeel is dat men bij de Wereldbank of de Europese In vesteringsbank gemakkelijk fondsen zou kunnen aantrekken. In de huishoudelijke vergadering werd in het hoofdbestuur van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel benoemd drs. E. H. van der Beu gel, oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en lid van de directie van de K.L.M Besloten werd het jaarcongres 1960 te Rotterdam te houden. Wegens hun gro te verdiensten voor het land werden tot ereleden van de Maatschappij benoemd ir. H. J. Ingen-Housz. oud-voorzitter van de directie van de N.V. Koninklijke Ne derlandsche Hoogoven- en Staalfabrieken te IJmuiden en ir. F. Q. den Hollander, oud-president der Nederlandsche Spoor wegen. Schilderwaren, sportartikelen grammofoonplaten en bloemen Het zelf verrichten van schildei werk volgens schildersorganisaties geen voorbijgaand verschijnsel is er de oorzaak van dat ook ondeskun dige personen zich als detaillist in verfwaren hebben gevestigd. Omdat in deze branche het advi seren van het publiek bijzonder be langrijk is wordt het wenselijk ge acht dat eisen worden gesteld aan de vakbekwaameid van de kleinhande laren in verfwaren. Verenigingen van verfdetaillisten en van schilderspatroons hebben de staats secretaris van economische zaken ver zocht een vestigingsbesluit voor de klein handelaren in verfwaren vast te stellen. De s'taatssecrebarif heeft de S.E.R. in middels advies gevraagd over deze ma terie. Ook vestigingsbesluiten voor de kleinhandel in sportartikelen, in gram mofoonplaten en voor het bloem verko pers- en hoveniersbedrijf zullen in de S.E.R. worden besproken. Voor de kleinhandel in sportartikelen acht de staatssecretaris het wenselijk dat het van kracht zijnde vestigingsbesluit De stevige plensbuien die op ge regelde en ongeregelde tjjden over onze hoofden worden uitgestort, ge ven wel eens aanleiding tot de ver bijsterende vraag, waar al dat water toch wel vandaan zou kunnen komen. Dit is werkelijk geen vraag, die uit sluitend in ogenblikken van wanhoop wordt gesteld, want er is alle aan leiding dit probleem eens ernstig onder ogen te zien. Immers, wanneer de hele dampkringzuil die boven een bepaalde plaats staat, op een warme zomerdag met waterdamp verzadigd zou zijn, zou die hele luchtkolom boven onze hoofden slechts 35 mm regen kunnen bevatten. Dikwijls valt er echter in betrek kelijk korte tijd aan zienlijk méér regen film. in vergelijking met wat we gewend zjjn. Van een eenvoudige con- densatie van waterdamp in een regen wolk moeten we het dus niet hebben. Zelfs wanneer de zojuist beschreven wolk tot een volledige „wolkbreuk" zou besluiten, moeten we daarvan niet al te hoge verwachtingen koeste ren. want zelfs de dichtste en dikste wolk zou het niet veel verder bren gen dan 20 mm neerslag. Bij de stevige, gestadige en veel vuldige regenbuien die bij ons naar beneden komen, waarbij dus meer water neervalt dan op een gegeven dampkring aanwezig kan zjjn, stelt n De veelheid water die tijdens tropische buien naar beneden liefst 26 mm per minuut. Dergelijke gulle watervloeden kunnen dus alleen mogelijk zijn, wan neer uit de hele omgeving vochtige lucht wordt aangevoerd Het ontstaan van een stevige regen bui eist bijzondere atmosferische om standigheden. Dit moge voor Neder landse oren wat vreemd klinken, maar op zich zelf mag dit toch geen reden zijn aan die uitspraak te twij felen. Hoogstens kunnen we er aan toevoegen, dat die bijzondere om standigheden in ons land klaarblijke lijk veelvuldig voorhanden zjjn. Hoe het ook zjj, regen is niet zoals men vroeger meende een simpele condensatie van waterdamp want wolken die alléén waterdruppel tjes bevatten, kunnen het niet verdei brengen dan een miezerig motregen- ije. Iemand die eens de moeite heefi genomen op een bergtop de grootte van de druppeltjes in een regenwolk te meten, berekende, dat de zwevende waterdruppeltjes ter grootte van 0.007 tot 0.015 mm eerst aanzienlijk zonden moeten aangroeien om een be hoorlijke valsnelheid te krijgen. Want druppels van 0.22 mm vallen slechts met een snelheid van 1 cm per secon de. Dat Is dus een sterk vertraagde TOCH IS HET ZO! dige druppels vallei de i zich dan dat in de onderste luchtlagen lucht wordt aangevoerd die met grote snel heid opstijgt. De lucht koelt hierdoor sterk af, waardoor zich kleine water druppeltjes vormen, die echter te klein zijn om als volwaar- naar heneden tc ge richte luchtstroo: lichte druppeltjes te sterk. Li wordt dus als het ware één grote massa van kleine waterdruppeltjes naar boven gevoerd tot een niveau, waar zich ijskristallen vormen. Deze ijskristallen groeien voortdurend aan. ivordei irder daardoor tenslotte de kracht van de naar boven gerichte luchtstroom, waarna zij gaan vallen. Is het niveau van 0 gr. C overschreden, dan gaat deze neerslag smelten en komt als regen in dc onderste luchtlagen te recht. Tijdens deze val ontmoeten dc Iruppels natuurlijk ook de kleinere kollega's die door de luchtstroom om hoog worden gevoerd, maar deze kleinere druppeltjes worden door de grotere in de val meegesleept. Het gevolg is: een stevige plensbui^ waar van elke druppel een lek in je regen jas slaat. Wellicht zou het niet onaardig zjjn nu ook eens te horen, hoe groot een regendruppel maximaal kan worden? volgende keer. 1950 wordt vervangen door de vestigings wet bedrijven 1954. In het ontwerp-be- sluit is het begrip „sportartikel" ver ruimd en werden de vakbekwaamheids eisen meer aan de praktijk van de sport- artikelenhandel aangepast. Grammofoonplaten De staatssecretaris acht het niet nood zakelij kdat de grammofoonhandelaar het „repertoire" kent. Repertoire-kennis van de jazz, amusements- en dansmuziek acht de staatssecretaris niet mogelijk, gezien het sterk veranderlijke karakter van deze soorten muziek Het waarborgen van de aanwezigheid van een minimale vakbekwaamheid bij de circa 750 detailhandelaren in grammo foonplaten is de aanleiding tot een .ver zoek. ingediend door de Nederlandse ver eniging van grammofoondetailhandela ren. tot het instellen van een vestigings besluit. De vereniging wil met het be sluit voorkomen dat de grammofoon plaat tot een „bazaarartikel" degradeert Sinds 1946 hanteert de vereniging een op privaatrechtelijke grondslag berustende vestigingsregeling, welke eisen bevat ten aanzien van kredietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid. De eniging geeft echter de voorkeur aar regeling, gebaseerd op de vestigingswet bedrijven 1954. Hoveniers Het vestigingsbesluit blocmcnverko- persbedrijf, aldus de staatssecretaris, dat in 1939 tot stand kwam, bleek een gun stige uitwerking tc hebben. Het wordt wenselijk geacht dat een nieuw besluit wordt vastgesteld op grond van de ves tigingswet bedrijven 1954. Het komt de staatssecretaris wenselijk voor tc vol doen aan een verzoek om vaststelling van een vestigingsbesluit voor het hoveniers bedrijf. Compromis tussen minister en oud-ambassadeur (Van onze parlementsredactie) Er is een compromis tot stand geko men tussen de minister van buitenland se zaken en de oud-ambassadeur te Moskou, de heer C. baron Van Breugel Douglas. De heer Van Breugel Douglas is destijds van zijn functie ontheven, omdat hij zich schuldig zou hebben ge maakt aan onregelmatigheden. Op 23 november 1948 zond hij een adres aan de Staten-Generaal, waarin werd ver zocht er bij de regering op aan te drin gen de geuite beschuldigingen terug te trekken dan wel door bewijzen te sta- Nu. dank zij de bemiddeling van de Eerste-Kamercommissie voor de ver zoekschriften, tussen de regering en de adressant een compromis tot stand is gekomen, heeft baron Van Breugel Douglas zijn verzoekschrift ïngetrok- Samen met HEINZ® en TEO 5 méér variatie op de boterham C HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. Tegen de 37-jarige Wytse B. uit Garijp, die de 21-jarige vriend Jouke Kloosterman 's avonds laat opzette lijk met een auto zou hebben aange reden, ten gevolge waarvan Jouke overleed, is gisteren voor de Leeuwarder rechtbank tien jaar met aftrek geëist. De misdaad, in de nacht van zondag 16 november op maand 17 november be dreven, heeft veel stof doen opwaaien in Friesland. Wytee was jarenlang vriend geweest met Jacob, de oudste zoon van de familie Kloosterman. Hij kwam geregeld bij de familie thuis. In het gezin Kloosterman Jouke werd door de aanrijding slechts licht gewond. Maar hg viel bewusteloos in de sloot naast de weg. Wytse B-, die ongerust werd over zijn wandaad waarschuwde zelf de dokter en de politie. Die kwamen te laat. Jouke was gestorven. De officier noemde het optreden van de verdachte buitengewoon .geniepig en ge meen. Hij achtte Wytse B. volledig aan sprakelijk voor zijn daad en baseerde daarop zijn eis. De verdediger, mr. H. Schootstra, achtte doodslag niet bewezen en voerde aan, dat Wytse B. zijn slachtoffer alleen heeft willen mishandelen. uitspraak volgt over veertien dagen. Toen Jouke echter verkering kreeg hij daardoor Wytse een beetje links liet liggen, zette dat by Wytse kwaad bloed. Tevergeefs probeerde hij beslag te leggen op Jacob. Op het laatst nam Witse zijn toevlucht tot ongeoorloofde middelen on Jacob te intimideren. Op den duur ontstond een zeer onpret tige verhouding tussen Wytse B. en dt familie Kloosterman. Wytse begon meei én meer openlijke bedreigingen te uiter aan hat adres van het gezin en hij lie het niet bij woorden alleen. De vriendschap van vroeger was bi; Wytse veranderd in haat. En deze haat nam toe naarmate zijn pogingen mislukte om Jacob Kloosterman dwars te zitten. Wytse werd eindelijk enkele malen betrapt toen hij de familie Kloosterman lastig viel. Het gevolg was, dat Wytse enige keren tot gevangensstrai werd veroordeeld wegens mishandeling van Jacob. De straflijst van Wytse B. groeide en larmee ook zijn haat. Vaker uiibte hij bedreigingen tegenover derden. „Ze hebben gelachen, toen ik de gevangenis ingang. Maar zij zuilen nog eens huilen", zei hij op een keer. Veel waarde hechtte men niet aan deze bedrei gingen. Maar het kwam anders uit De moord Op die mistige avond van de 16e novem- ;r zou Wytse met een gehuurd auto (hij mocht van zijn vader op zondag niet in de eigen auto rijden) naar zijn ex-ver loofde in Buitenpost rijden. Halverwege zag hij echter van zijn plan af. „Het zou 'toch niet helpen", had .Wytse gedacht. En hij gaf de familie Klooster man de schuld, dat zij de verhouding met het meisje kapot had gemaakt. Men had het meisje immers voor hem gewaarschuwd. Die avond besloot Wytse zijn haat definitief te koelen. Hij wachte Jouke, de Jacob, die by zijn meisje thui op. Tegei twaalf uur reed Jouke met ar huis. Wytse volgde hem o. Plotseling zwenkte hij r, Veearts onder trein Op een onbewaakte Overweg in een landweg bij Amerefooii is gistermiddag de 29-jarige dierenarts G. H. Schutte uit Amersfoort met zijn auto onder een trein gekomen. Hij was op slag dood. De heer Schutte werd driehonderd me ter meegesleurd. rechts, gaf de de i fietst Voorzichtig met medicamenten (Van onze correspondent in Bonn.) vloeien uit het stijgende gebruik van geneesmiddelen heeft de rector van de medische faculteit der Düs- seldorfse academie en directeur van het pharmacologische instituut, prof. Hahn, gewaarschuwd. Hij sprak Westduitse dokters toe, die in de Rijn-metropool een cursus bijwonen. Prof. Hahn behandelde in zijn cau serie de vele nevenwerkingen van de moderne geneesmiddelen. Hij stelde daarbij vast. dat het aantal medicamenten de laatste jaren tot in het ontelbare is gestegen. Daaronder zijn geneesmiddelen van een zeer snel le en grondige werking, die men kort geleden eigenlijk nog niet kende. Daar toe behoren o.m. de antibiotika, waar van evenwel de (schadelijke) neven werkingen niet mogen worden onder schat. Een overmatige toediening er van kan in velerlei opzicht lichamelij ke schade aanrichten, met name ver giftiging van verschillende organen. Prof. Hahn wees in dit verband op de gevolgen van misbruik van slaap- en pijnstillende middelen. Ook het zich gewennen aan bepaalde medicamenten moet als een soort vergiftiging wor den beschouwd. De hoogleraar waar schuwde tegen therapieën, waarin „met kanonnen op mussen wordt ge schoten", zoals bijv. het geval zou zijn, wanneer men een verkoudheid met penicilline gaat bestrijden. .Penicilline zou bij een verkoudheid overigens meer schaden dan baten. Antibiotika werken meestal niet tegen virus-ziekten, terwijl het lichaam even tueel lange tijd niet meer op penicil- reageren. Dit kuni gediend, wanneer de patiëi of andere gevaarlijke ziekte zou k men te lijden", aldus prof. Hahn. /aren zijn waarschuwende woorden de eerste plaats gericht tegen d INKOOPCOMBINATIE MISLUKTE /T 1 Hij was van mening, dat door tal van i- Velen menen nog ten onrechte, dat het 1woord solidariteit alleen maar in het VcllT WeiKliemeiS woordenboek van de werknemers staat. Tenminste de helft van de middenstan ders is nog ongeorganiseerd, maar de ongeorganiseerden willen wel de vruch ten plukken van het werk der organisa tie. Dit „begraven van de gekregen ta lenten" noemde spreker zowel onmaat schappelijk als onchristelijk. De heer G. Brobbel uit Vlaardingen. die zestien Jaar voorzitter van de bond is geweest, werd tot erelid benoemd. In verband met het vertrek van de penning meester. de heer J. Spaans en uitbreiding van het bestuur, werden als nieuwe be stuursleden aangewezen de heren Knij pers uit Amsterdam en Pruijs uit Apel doorn. De heer J. Hardenbol zal binnen niet al te lange tijd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de bond als secretaris verlaten. Ter illustra tie van de groei van de bond deelde de heer Spaans mee, dat het contributiebe drag binnen tien jaar is gebracht van 3500 op 20.000. Savo (Samen Voorwaarts) enige tijd ge leden mislukte is, niet alleen te wijten geweest aan de afwijzende houding van importeurs, fabrikanten en het overgrote deel van de grossiers, maar ook aan de meningsverschillen onder de schoenherstellers zelf. Op de jaar vergadering van de Christelijke Bond van Schoenmakers Patroons gisteren in Den Haag gehouden gaf de zitter de heer M. Tiemens uit Gro ningen, hieraan uiting in zijn ope ningsrede. De bond zelf heeft zich bii geen enkele gelegenheid voor of tegen uitgesproken, ook het bonsdorgaan „De Schoenwereld" zweeg in alle talen. De heer Tiemens liet duidelijk uitkomen, dat hü persoonlijk de actie-Savo gunstig gezind was geweest, maar dat hij als voorzitter tegen zijn zin door de houding van het bestuur ge dwongen was te zwijgen. Binnen het bestuur bleken de menin gen nogal uiteen te lopen. De heer De Groot uit Rotterdam sprak er zijn v bazing over uit, dat er geen overleg gesprek met de leden was geweest, verklaarde, dat er in Rotterdam leden zijn, die het plan hebben gehad te be danken. omdat zij zich door het bestuur In de steek gelaten voelden. Langs de weg van een eerlijke discussie had ge zocht moeten worden naar een oplossing, aldus de heer De Groot. De voorzitter sprak er zijn spijt over uit, dat in deze zaak van economische sa menwerking de solidariteit onder de le den van de bond is gemist. De ontbin dende elementen zijn sterker geweest. Het stemde hem tot voldoening, dat er rondom de Savo bij voor- en tegenstan ders beroering is gewekt. Thans zullen alle middelen aangewend moeten worden om in de toekomst toch nog de wensen ingewilligd te krijgen. In dit verband noemde spreker het onderzoek dat het departement van economische zaken gaat instellen, een moedgevend geluid. Men werd het er over eens, dat in het ko mende halfjaar de leden een standpunt bepaald zullen hebben, wanneer ook de regering een uitspraak heeft gedaan. Met persoonlijke instemming citeerde de heer Tiemens een artikel uit de „Kro- nek van het Ambacht", waarin gesteld wordt, dat de mededingingswetgeving de spankracht raakt van de gehele materie, het ingrijpen in ontoelaatbare machtspo sities. Met het mislukken van de Savo is het consumentenbelang niet gediend ge weest. Er is een poging gedaan een front te doorbreken, dat allang doorbroken had moeten zijn. Het gaat hier om meer dan het schocnherslellcrsbelang. De onmacht van dc overheid heeft voor de midden-i stand de les betekend, dat men meer zichzelf zal moeten helpen, aldus het samengevatte citaat van dc voorzitter. artsen, die hun therapieën baseren op de monsterboekjes van de talloze fabri kanten van geneesmiddelen, ook de Westduitse goegemeente kon ze ter harte nemen. In de Bondsrepubliek zijn nl. zeer vele medicamenten zo „over de toonbank" in de apotheken te koop, die in Ne derland alleen op doktersrecept zouden worden verstrekt. Het aantal „Rezept- pflichtige" geneesmiddelen is in West- Duitsland, naar men hieruit mag af leiden. veel kleiner dan in Nederland. Iedereen kan de apotheek in Wèst- Duitsland binnenstappen en daar peni- eilline-tabletten kopen. Uiteraard heeft dit de lichtvaardigheid bij het gebruik die nevenwerking welke de leek r onvoldoende kent schadelijk en ge vaarlijk zijn, in de hand gewerkt. Met een geneesmiddelenwet ,die op stapel staat, hoopt men dit in de toe komst wat tegen te gaan. Waarschu wende woorden tegen het overmatige ..pillengebruik" in West-Duitsland wer den in april jl. ook al geuit op een irvternisten-congres. dat in Wiesbaden werd gehouden. Met name werd daar gewaarschuwd tegen de „tranquillizers" de kalemrende of zenuwstillende mid delen, waarvan o.a. in Frankrijk en Amerika de omzetten astronomische cijfers hebben bereikt. De witte roos „Garden Party", gekweekt door de Amerikaan Herbert Swin, heeft in het Fran se stadje Bagatélle een gouden medaille verworven. Ze mag dus met trots de naam „wereldkam pioen-rozen" dragen, want het concours in Bagatelle was erom begonnen de mooiste roos ter wereld uit te kiezen. Poëzieprijzen van de gemeente Amsterdam De twee poëzieprijzen, elk ten bedrage van f 1500, die de gemeente Amsterdam beschikbaar heeft gesteld voor twee in 1958 door Nederlandse auteurs gepubli ceerde bundels poëzie, zijn toegekend aan resp. Jan G, Elbupg voor zijn ge dichtenbundel „Hebben en zijn" en aan Jan Hanlo voor zijn bundel „Verzamelde gedichten". De jury bestond uit de heren Remco Campert, Maurits Mok en Adriaan Morriën. Bank Ned. Gemeenten: FVE BANK voor Nederlandsche Gemeenten constateert in haar jaarver- slag, dat in 1958 de stand van de markt voor overheidskrediet belang rijk gunstiger was. De gemeenten konden spoedig weer op de geldmarkt terecht, zodat het van de bank gevraagde korte krediet sterk afnam en voorts kon de Bank weer kasgeldleningen verstrekken. Bovendien konden de lagere overheden weer voldoende vaste geldleningen krijgen voor in 1958 verrichte kapitaaluitgaven en consolidatie van de in 1957 zeer sterk opgelopen vlottende schuld. Hoewel in 1959 niet zoveel voor de gemeentelijke investeringen be schikbaar zal zijn als in 1958, is het jaar goed begonnen. Dit was te danken aan de vermindering van gemeentelijke kapitaaluitgaven, rijks- voorschotten aan gemeenten en vi ming van de kapitaalmarkt. In totaal kon den de gemeenten 2353 miljoen onder handse en obligatieleningen opnemen tegen slechts 386 min. in 1957. De Bank kreeg in 1958 de beschikking rer ƒ243 min. uit nationale woningbouw- ningen, plaatste 5 obligatieleningen van elk ƒ100 min. (waarvan ƒ100 min. pas "59 ter beschikking kwam) en een ren- tespaarbrieflening van 67 min. Voorts kreeg de Bank ƒ351 min. ondershands uit het gróte contract van 1957 en nam nog ƒ482 min. aan onderhandse leningen op. Totaal verkreeg de Bank dus m 1958 op kasbasis 1542 min. Met ƒ414 min., die reeds beschikbaar waren en met ƒ74 min, die begin 1959 beschikbaar kwamen, was totaal ƒ2030 min. bijeen. Met dit be drag kon de Bank de gemeenten in Hen de in 1958 te beginnen investerin- alsmede de lopende verplichtingen )r onderhanden kapitaalswerken icieren en tevens de vlottende schuld consolideren. Dientengevolge nar ito vlottende schuld der gemeente 8 van 2261 min. tot 1553 min. In de louwen De vaste leningen der Bank dienen in de eerste plaats voor de door lagere overheden voorgenomen investeringen en het restant voor consolidatie van vlotten de schulden ten behoeve van investerin gen, waarvoor de gemeenten nog geen vaste leningen hadden kunnen sluiten. Van de in 1959 ontvangen leningsgelden kon men reeds een deel voor consolida tie gebruiken. De Bank hoopt, dat men in 1959 belangrijke vorderingen kan ma ken op de weg naar een normaler verhou ding tussen vraag en aanbod van gemeen telijk leenkapitaal. In 1958 namen de gemeenten 2525 min. op aan vaste leningen en rijksvoorschot ten, en zij losten 342 min. af, zodat zij netto ƒ2183 min. opnamen. De provincies namen 53 min. op en losten ƒ22 min. af. De netto-vermeerdering was ƒ31 min. De netto-vlottende schuld van provin cies en gemeenten nam in 1957 met 1389 min. toe en in 1958 met 784 min. af. De netto-vermeerdering van de totale schuld van gemeenten en provincies was in 1958 1430 (in 1957 1540) min. De vaste schuld der gemeenten bedroeg •ind 1958 10.407 (1957 8224) min. of ƒ921 (740) per hoofd. ik boekte in 1958 (1957) 3 9 (3.35) min. interest en provisie tegenover ƒ934. 449 (681.873) onkosten, 128.450 ng, 1.37 (1.43) min. dotatie egalisatiefonds voor kosten van vaste le- ingen en 1.46 (1.23) min winst. Voor- ïsteld wordt 7 (7)% dividend, ƒ853.522 ctra toevoeging aan reservefonds, dat op 7.5 min. komt, 100.000 aan reserve bij- :ondere doeleinden, die op ƒ1.8 min. vordt gebracht. Kasmiddelen enz. bedra gen op de balans ƒ4.73 (1.23) min., schat kistpapier 56.6 (38.3) min. vaste geld leningen 3558.2 (1921.2) min. Aan obli gatieleningen staat uit 1579.2 (790.6) min., onderhandse vaste leningen 2040.1 (1621) min., korte leningen ƒ262.1 (356) min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5