Jeugdherberg in Noord wijk Academies van Wetenschappen vergaderen in Noord wijk Onze beste Nuyen naar Londen Met 10 man bevocht ADO verdiende 2-1 zege Gesprek in Genève NIEUWE LEniSCHE COURANT 4 DONDERDAG 11 JUNI 195) Fortuna weerde zich goed tegen Botafogo De Nederlandse eredivisieclub Fortun: '54 beeft gisteravond in Gelccn voo 25.000 toeschouwers met 4—3 verloren vai de Braziliaanse ploeg Botafogo. nadat de Brazilianen bij dc rust met 21 voc stonden. Bij de thuisclub traden als gai spelers in hel veld Faas Wilkes cn Zaro van Willem II. Vooral Wilkes heeft zich in deze wedstrijd opvallend goed ge- Aanvankelijk kon Fortuna geen val krijgen op het aalvlugge goochelspel van de Brazilianen, waaronder Garrincha, Zagalo en Santos. Het eerste doel punt kw •ende uut Noordwijks jeugd deed heel goed verkeersexcimen O UIM 400 jongens en meisjes waren gistermiddag bijeen in het Licfo- theater om de uitslag te vernemen van het verkeersexamen, dat zij de vorige week hadden afgelegd. Tevens waren aanwezig de burgemeester, mr. G. F. W. van Berckelhoofdinspecteur A. N. Merkelbach, inspecteur P. Verhoef, de hoofdinstructeur, brigadier W. Reudering en zijn assistenten, de hoofden van de diverse scholen en het onderwijzend personeel. In een pakkende en geestige toespraak, verklaarde de burgemeester wel een beetje trots te zijn op de geslaagde jongelui. Het verkeersexamen is een moeilijk examen, dat elk jaar lastiger wordt. Dank zij het goede onderricht van de heren Reudering, Timmers, Boogaards en Mertens en de goede aandacht waarmee de lessen zijn gevolgd, is het percentage geslaagden zeer hoog. „Als hoofd van de politie ben eruit zien, die men v bet Langeveld hoopt tijd geleden schreven wij reeds, dat m van 1947 af bezig is met plannen I vervanging van de Duinark. die in oorlog door de Duitsers is mecgenomi Aanvankelijk wilde men de boerderij tegenover het café De Duinpoort als danig inrichten. Maar voor het grote zin dat daarin huisde, kwam geen dere woonruimte vrij. En toen het v jaar dan eindelijk zover was. bleek het gebouw te slecht om er restauratiekos ten aan te besteden. Zodoende heeft mor de boerderij afgebroken en nu komt op het oude terrein een gloednieuwe jeugd herberg, die is ontworpen door architect Van Klingeren te Am Het bijzondere van de maquette laat het duidelijk zien dat men van de weg op de bovcnvci dieping van het gebouw komt. waar d dagverblijven zijn. De slaapvertrekket met ruimte voor honderdtien bedden komen beneden. •sultaat erg blij", aldus de burge meester, die de jongelui ten slotte op wekte. het geleerde steeds in praktijk te brengen en goede weggebruikers te wor den. Hierna maakte mr. Van Berckel de resultaten bekend. Van de 424 kandidaten voor het volli dige examen slaagden er 396 Zondi fouten slaagden 29 kandidaten, dus met lof. Zij ontvingen een insigne. De resultaten per school waren* R.K. meisjesschool: 36 kandidaten, 34 geslaagd. 3 met lof; Wilheiminaschool 6A 25 kan didaten. 15 -geslaagd; Idem 6B: 35 kandi daten, 35 geslaagd. 5 met lof; Clara-sehool 33 kandidaten, 32 geslaagd, 2 met lof, Openbare lagere school: 33 kandidaten, 33 geslaagd, 1 met lof; R.K. jongensschool 6A: 33 kandidaten, 33 geslaagd. Tdem 6R 40 kandidaten. 33 geslaagd; Dr. J. Th. de Visserschool 29 kandidaten, 29 geslaagd 4 met lof, Prinses Marij-keschool30 kan didaten. 30 geslaagd. 5 met lof; School met de Bijbel: 38 kandidaten, 37 geslaagd, 2 m lof; Christus-Koningschool41 kandi daten. 41 geslaagd. 5 met lof; B.LO- school Dr. mr. W. van der Berghstichting. meisjes: 9 kandidaten 9 geslaagd; Jongens A; 21 kandidaten, 20 geslaagd, 2 met lof Jongens B: 16 kandidaten, 15 geslaagd. Insignes De volgende Jongelui ontvingen een in signe: R K meisjesschool: Sophia van Houten. Edith Alkemade, Maria Hermans Wilheiminaschool: Willem van de Wete ring. Pieter Hoogeveen, Froukje Nagel, Geertruida Schut, Frank Smits. Clara-school: Alida van Zaal, Geer truida Wijnands. Openbare school: Koeno Gravemeyer. Dr de Visserschool: Corneli6 Vlieland; Marleen van Beelen. Jaap Duindam, Piet van Duin. Prinses Marijkeschool: Reinier van der Meulen. Gijsbert Beukers. Kees Ruigrok, Willem Beyen, Willem Smit. School met de Bijbel: Ankie van der Wiel. Nelleke lm thorn. Christus-Koningschool: Stephanus van der Voort, Carolina Heruer, Leander Jan sen. Petrus Kipp, Josma van der Koogh. B.L.O.-sohool Van der Berghstichting Pieter Venema. Henk van Reeuwijk. Brigadier Reudering speldde de geluk kigen het insigne op en dankte het onder wijzend personeel voor "de medewerking bij de lessen. Namens de schoolhoofden dankte de heer Th. Haakman de docenten voor de manier van lesgeven, waarvoor allerwege grote waardering bestaat. Hij bood uit naam yan de kinderen boekwerken aan. Hierna werd een gezellig filmprogramma gedraaid, waarvan de jeugd veel genoot. Officiële openstelling Zaterdagmiddag 3 uur zal de nieuwe Van de Mortelstraat officieel in gebruik worden genomen. Dit zal geschieden door de oud-burgemeester van Noord wijk, naar wie deze straat is genoemd, dr. J. B. V. M. J van de Mortel, thans consul- generaal te Antwerpen. Dit het politierapport Op de Bfteklaan stopte een 27-jarige stuurman Uit Noordwijk bij de tramweg- overgang om de tram voorrang te ver lenen Een achter hem komende wagen ramde de personenauto, waarin hij reed Beide wagens werden beschadigd. Een surveillerend agent van politie be merkte bij het rijwielpad in de duinen rookontwikkeling Bij zijn nadering vluchtten enkele jongens naar het strand. Het Week. dat zij bij de ingang van een bunker een vuurtje stookten. Met behulp van enkele wandelaars werd het vuur ge doofd en kon erger worden voorkomen. Voorts hebben baldadige jongelui een winkelruit aan de Kerkstraat ingedrukt. Na tionale atletiekwedstrij den Frans Beker. Leidenwon op de tweehonderd meter 12,2 ale atletiekwedstrijden. Leiden zjjn gehouden, er van Holland (Leiden) record voor jongen: ■vestigd. Hij liep dc zal een aanvraag om erkenning bjj dl KNAU worden ingediend. Op 8 juni van het vorig jaar liep dl Mincrva-atleet Jaap Noordenbos op de Nenyto-baan te Rotterdam deze afstand in 21.8 sec. Dit record is echter van - ljjst geschrapt, omdat de prestatie w geleverd op een baan. die sterk afliep. De tijden waren dan we-1 met zo bijzon der goed (4 min. 0 8 sec; voorde winnaar), maar het was het "spannendste nummer van de avond. De 1500 meter voor heren: drie ronden lang bleef de wedstrijd be heerst door Nederlands d-rie sterks-te mid- dena Ps tand slope re van hei ogenblik: Ber- tus Veldhoven van Metro uit Rotterdam, die steeds „de kop deed", Leen Suiker (D:0.S., Rotterdam), voortdurend in de tweede baan lopend en Steylen van Shell, VQaardingen. Het Jee-k een vrij een tonige en regelmatige race te worden Tot op ruim 250 meter voor de finish de bebaarde Van Royen (Holland. Leiden) de boel in de war stuurde. Met een scherpe tussensprnnt drong de oranjebroek ziich buitenom naar v Voorbij Suiker en voorbij Veld-hoven. De hele formatie was verstoord en het werd een wilde spurt tot op 'de streep. Van Royen had teveeil van zijn krachten ge vergd. Honderd meter voor de finish werd hij ingehaald, eerst door de uitein delijke winnaar Steylen en daarna ook nog door Veldhoven Maar Suiker, daar bleef Van Royen voor. En zo was de der de plaats voor de dappere Leidenaar. Het Opgewonden publiek beloonde hem met :n hartelijk applaus Nee. toptijden werden er met gemaakt op da nationaüe avondwedstrijden Holland in de Leidea Hout. Dat kon ook n-iet, i-n de eerste plaats door de te zachte en voorts door de kou en 'de hard wind. De. Rotterdammer Moerman won d heren sprinttweekamp over 100 en 20 Dé voornaamste uitslagen zijn: 100 m. héren A: 1. J. Noordenbos ((Mi nerva) 11; 2. K. Smit (Holland) 11.1; Boere (Minerva) 11.1; 4. F. Moerman (Pro Patria) 11.1. m. jongens A: 1. C. Konings (Zaan land) 2.00.5; 2. H. Peen (Holland) 2.4; 3. Lieu-wen (Suomi) 2.4.4; 4. A. v. d. Steenhoven (Pro Patria) 2.53; 5 C. Ver kade (AAV '36) 26. 1500 m. heren A 1. A. J. Steylen (Shell) .00.8; 2. J. Veldhoven (Metro) 4.02.6; 3. van Rooyen (Holland) 4.02.7; 4. L. Sui- er (DOS) 4.02.7; 5. B. Gilling (Olympus) 4 02 8. 100 m. dames A l E. Ort (Atmodes) 12.3; 2 M. Fenton (De Meeuwen) 12.5, 3. I. Vrijburg (De Meeuwen) 12.8; 4. T. v d. Buig (De Meeuwen) 13. 100 m. meisjes A. 1. R. Westgeest (S. en L.) 13.4; 2. E. Zoel (MSV) 13.5; 3. N Hey- (Nw Brunhilde) 13.7; 4 M. Coelingh (Suomi) 13.8. Polshoog heren A: 1. O. Bagi (Trekvo- TN HET PALACE-HOTEL te Noordwijk -* aan Zee is de jaarvergadering van dc Union Academique Internationale be gonnen. De vergadering wordt bijge woond door vertegenwoordigers van de academies van wetenschappen vap Bel gië, Canada. Denemarken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot- Britannië, Hongarije, Italië, Japan, Joe goslavië, Nederland. Noorwegen, Oos tenrijk, Polen, Roemenië, Spanje, Tsje- choslowakije. Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland, alsmede door vertegem uoordigers van Unesco en van de Con- seil de la philosophie et des sciences humaines, een door Unesco tot stand gebrachte centrale van wetenschappelijke organisaties op het terrein der geestes wetenschappen De Union Academique Internationale is gevestigd in Brussel, maar op uitnodi ging van de Koninklijke Nederlandse A kademie van Wetenschappen wordt de 33ste jaarvergadering in Nederland ge houden. De vergadering heèft ten doel de onderne- •dachten te wisselen o- financiële behoeften v o, die onder SdeauPA.I jr de plaats en de taak der Union breder verband van internationale schappelijke samenwerking, Dit is thans van bijzonder belang, septei i dit ja; Af!" langrijke besluiten zullen moeten den genomen door de Conseil de li losophie op zijn vergadering in Arbor, Mich. U.S.A. Voor morgen staat een uitstapje op het programma, dat de deelnemers ge legenheid zal geven een en andér van Nederland te zien. o.a. het gebouw van de Nederlandse Akademie, „Het Trip penhuis", in Amsterdam. Daarna volgt een bezoek aan Hilversum en aan het Muiderslot, waar de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen de deel nemers een maaltijd aa-n-btedt. "Zaterdag heeft, wederom in Noordwijk aan Zee de slotzitting plaats. i Rent gels) 3.45 m.; 2. W. Elenga (Trekvogels) Polshoog here (Holland) 3.15 n land) 2.95 m. 100 m. dames B: 1. R i (Athleta) 13; 2. Tj. de Vries (Nw Brun hilde) 13; 3. A. T. Bouman (Atmodes) 13.1, 400 m. heren A: 1. P. van Leeuwen (Tem po) 50 5; 2. B Verwey (Trekvogels) 50 9, 3. P. Salier (Holland) 51; 4. C. van Vcne- tiën (Holland) 51.4; 5. Th. Hoedemaker (Estafette) 51 8. 1500 m. jongens B: 1. A. Kuiper (AV '23) 4.33.4; 2. M. Reissenweber (Spedilo) 4.34; 3. G. Hoope (Holland) 4.35.3; 4. J Bos (Suomi) 4.46.3; 5. M. v. d. Berg (MSV) 4.48. 200 m. jongens A: 1. F. Beker (Hol-'l-and) 22,2 (nieuw Ned. record); 2. H. Mock (AAC) 22.7; 3. B. Huisman (Zaanland) 23 1; 4. M. de Gruyter (Estafette) 23.3; 5. W J. Klap (Hellas) 24 1. 200 m. heren A; 1. A. Moerman (Pro Patria) 22; 2. J. Noordenbos (Minerva) 22 3; 3. K. Smit (Holland) 22.4: 4. M Stout (SI. Sport) 22.5; 5. W. de Nie (V. cn L.) (Athleta) 27.4 C: 1. R ■an Renswouw v. d. Ploeg (Suomi) ti.t, a. j. m. van Laar (VAV) 28; 4. R. de Winter (Bataven) 28.1; 5. B. Jasper (Nw Brunhilde) 29.4. 5000 m. heren A: 1. P. de Haas (Holland) 15.40.2; 2. P. van Proosdij (Holland) 15.4-2.2; 3. J. Visser (GAC) 15.50.4; 4. H. Fes (Hol land, Hoorn) 16.15 4 (B-klas6er). 800 m. heren B: 1. D v. d. Velden (DOS) 1.57 7; 2. L. Middelkoop (LDA) 1.57 8; 3. G. Janssen (Fit) 1.58.9; 4. H. Fasal (Bata ven) 2.00.7 1500 m. heren C: 1 B Scheer (AVVOG) 4,20 4 2 G. Westhof (VIF) 4.20 6; 3 W f v. d. Oord (Athletika) 4 211; 4 E Schuit v (AVVOG) 4.22 4 5. A. Metten (LDA) 4 22 5 1 rd gescoord door Paulinko irzet van Garrincha. Botafogo ver lotte in de 20ste minuut zijn voo- ong, weer door een doelpunt vai Paulinko, die een Nolermans en Wehe wist te omspelen. Geleidelijk aan organi seerde de Fortuna-verdediging zich wist de Braziliaanse combinaties te ïjdelen. Het tegenpunt werd nog voor rust gemaakt dóór Appel uit een cor (1—2). In de tweede helft werd het een wed- rijd tussen gelijkwaardige tegenstan- ;rs. Faar Wilkes brak eenmaal op schitterende wijze door de gehele vijan delijke verdediging heen, maar zijn schot ging tegen de paal. Even later wist Paulinko de stand op 3—1 te brengen en daarna kwam Fortuna naar voren. Na 25 minuten speleh in deze tweede helft scoorde Appel uit een voorzet van Ange- nent en even later waren de rollen om gedraaid, toen Angenent de gelijkmaker scoorde uit een pass van Appel (3—3). orde, als blijk v ïlden het hier niet bij zijn verdiensten Kamerlid wil meer weten over onderzoek radioactiviteit zaken, landbouw en buitenlandse za De heer Vredeling wenst te weten wélke wijze het onderzoek van de radio activiteit in lucht, water en bodem Nederland is opgezet en wie verantw ding draagt voor de noodzakelijke c dinatie van dit onderzoek. Gevraagd wordt naar het contact de ons omringende landen en naar juistheid van de bewering, dat in gebie- néerslag accumulatie v kan plaatsvinden in Ie daarop groeiende gew :ijn bijzonder NIEUWS "'tdeSLEUTELSTA Welke voelig voor radioactiviteit' Bestaan er. zo formuleert de heer Vre deling. bijzondere redenen waarom he genoemde onderzoek met kracht en o| ter hand moet wordei genomen, respectievelijk moet wordei ,'oortgezet? Welke initiatieven denken di ninisters in nationaal en intèrnationaal 'erband te moeten nemen? Britse onderscheiding voor dr. Paul Rijkens Koningin Elizabeth van Engeland heeft dr. Paul Rijkens benoemd tol „honorary knight commander" in de British Empire- erkehtelijkheid voor -or de Brits-Neder- i de 30ste minuut joeg links-1 landse betrekkingen en in het bijzonder Waldir de bal langs Belski en voor zijn aandeel in de oprichting van daarmee het winnende doelpunt de Anglo-Duitch trade council. Hoe een aquarium moet worden ingericht Gisteravond vergaderde De Natuur vriend in de Loge aan het Steenschuur. De heren W. Zwart en J. Visser gaven een demonstratie van het inrichten en onderhoud van een aquarium. De heer Visser tekende de verrichtingen van de heer Zwart op een schoolbord. Het aquarium bestond uit ijzeren lijs ten en men begon in de goed schoong- maakte bak een laag vu-il, scherp zan te leggen met daarop een laag aarde e een laag schoon scherp zand. Terras'es va leisteen werden er in geplaatst en daarna kon men plantjes insteken. Het e water moet goed op temperatuur zijn, op dat de warmte goed in de bodem kaï trekken. Bij het ingieten van het water werd een krant gebruikt, om het opdu reien van zand Ie voorkomen. De bak werd ten slotte verloot. De bijeenkomst stond onder leiding vai voorzitter G Borghart. De heer C. Veld huyzen werd tot secretaris gekozen in d< plaats van de heer P. Lagas. doctor in de wis- cn natuurkunde op proef schrift getiteld „Geopiorphological as Baby te vondeling gelegd; vijf jaar De 45-jarige J. P- ui-t Leeuwarden, die op woens-d-ag 28 mei voor de rechtbank aldaar terecht stond wegens het te von- deli-ng leggen van een baby te Amster- da men het plegen van verschillende oplichtingen, is vanmorgen conform de veroordeeld tot vijf jaar gevangenis- if met aftrek en terbeschikkingstel- van de regering. P. heeft tegen dit .nis beroep aangetekend. SPARTA DEFINITIEF UITGESCHAKELD OP HET ADO-TERREIN in het Zuiderpark te Den Haag kwam gisteren de sensatie van de competitie om de KNVB-beker uit de bus. De Haagse ploeg slaagde nameljjk in landskampioen Sparta met 21 te verslaan. Deze volkomen verrassende overwinning voor ADO werd een feit na verlenging, want toen de officiële speeltijd verstreken was hadden beide ploegen een doelpunt gescoord. ADO heeft di winning volkomen verdiend, want gedurende de gehele wedstrijd waren de geheel in het wit gestoken Hagenaars sterker. Het eerste doelpunt in deze spannende wedstrijd, die door 20.000 toeschou' werd bijgewoond, scoorde Timmer, met een hard schot vlak lang6 de paal de Sparta-doelman volkomen verraste gejuich op de tribunes duurde echte lang, want slechts enkele minuten zorgde De Vries van Sparta met een bal voor de gelijkmaker. Tóen trokken de Hagenaars op het vijandelijke doel en alle Sparl gingen in de verdediging, Veel sol werden op het doel afgevuurd, maar op keer wi6t Sparta het gevaar af te Hard spel Nadat de Haagse rechtsback Scherpe- lisse tot driemaal toe ondersteboven waf elopen en scheidsrechter la Croix wegens Walerpolotoernooi in Leiderdorp Morgenavond zal, zoals gemeld, in het iwembad te Leiderdorp een Internationaal waterpolotoernooi worden gehouden me-4, als deel-nemere de Finse kampioen Hel- sing-fors. Simsallskap. de eerste-klasser Merwede en de Leidee Zwemclub De ploeg nam gisteravond deel aan wedstrijden te Ermelo en 6peelde daar gelijk tegen de kampioen der eerste klas- 1958, Neptunus Amersfoort (55) Tussen de wedstrijden door zal er bal let gezwommen worden door de leden van Z.A.R. die vorig jaar najaar in Am sterdam het Europese kampioenschap in de wacht wisten te slepen. het ruwe spel meermalen in de richting van de kleedkamer moest wijzen, werden enige Hagenaars opstandig. Enkele mini ten voor het einde moest Scherpenisi van ADO met een blessure het veld ve laten. Ook Bosselaar die de ADO-spel- de blessure had bezorgd ruimde het veld en beide ploegen speelden de laatste minuten met bien man. Toen bij het eind spel de stand nog n-iet was veranderd was verlenging noodzakelijk. Bossenaar kwam toen weer in het veld en ADO moest het dus met één man min der opnemen tegen een voltallig Sparta. De Haagse ploeg leverde een prachtige strijd en Timmermans en Clavan toonden zich ware meesters. Na drie verlengingen was er nog steeds niet gescoord, totdat eindelijk in de vierde verlenging Rijnvis onder enorme toejuichingen het winnende doelpunt scoorde. WATERPOLO Jeugd was kansloos tegen Zuidslavië De gisteren in Ermelo gespeelde water- polowedstrijd tussen het Nederlands jeugdteam cn Zuid Slavië is geëindigd in voor de gasten volkomen verdiende 90 zege. nadat zij bij de rust reeds een -0 voorsprong hadden. Aan de Nederlandse aanval mankeerde deze wedstrijd a-lles. Het beste bewijs ervoor was wel dat de Zuidslavisehe doelman Muska-ti-tirovic in dc rust een kop e over zich heèn gooide, om zijn dooi nie-tsdoen verkleumde ledematen te In de Londense Tale Gallery wordt van 9 juli tot 27 septem ber een grote tentoonstelling gehouden onder de titel The Romantic Movement". Bij de vele romantische schilderijen die daar worden geëxposeerd, zullen ook enkele iverken uit de. Nederlandse Romantische School zijn. Maar algemeen wordt aangenomen dat een der beste werken van de gehele tentoonstelling zal zijn doek „De Schipbreuk" van de Haagse kunstschilder W. J. J. Nuyen (18131839), een leer ling van A. Schelfhout en van de Haagse Academie. Dit doek van 153V-1 x 205V-.z cm was van 8 tot 30 mei 1937 op de ten toonstelling van de Antwerpse Propagandaweken te Antwer pen. Het vjüs eigendom van mej. A Notteböhm te Antwer pen en werd in 1957 na haar overlijden verkocht op de gro te kunstveiling van haar nala tenschap. Die veiling werd ge houden in het Palais des Beaux Arts te Brussel. Mej. Notteböhm weigerde het werk in 1952 af te staan voor de Nuyen-expositie in het Pano rama Mesdag te Den Haag, daar ze bang was voor bescha diging en het meesterwerk ab- solut onvervangbaar is. Door bemiddeling van de expert van de romantische schilderschool, Piet A Scheen te Den Haag, is het doek naar Nederland geko men en werd het eigendom van de collectionneur D. R. Dooyes te 's-Graveland. Deze heeft het nu afgestaan Voor de Londense tentoonstelling en voor de reis werd het doek verzekerd voor f 100.000 Men noemt dit schil derij het beste werk van Nuyen. Serenade van „De Burcht' voor bruidspaar De Rijk Keurig uitgedost marcheerde giste: avond onder vrolijke tonen het zevent; „man" tellende Lcidse jeugdorkest ,,D Burcht" de De Genestetstraat in. Hi doel van deze muzikale tocht was hi huis van de familie K. P. de Rijk. Ondi grote belangstelling werd een serenad gebracht aan de heer en mevrouw D Rijk, die deze dagen -het feest tusst goud en diamant, hun 55-jarige huwt lijksfeest vierén. Nadat de jeugdige mi zikanten voor hun muzikale prestal-: waren beloond, kon de familie in kleine; kring het feest voortzetten. Benoemingen universiteit Aan de rijksuniversiteit te Leiden i met ingang van de dag waarop hij zijl werkzaamheden zal aanvangen, benoenu tot wetenschappelijk hoofdambtenaar I in vaste dienst voor het Frans bij de fi culteit der letteren en wijsbegeerte di J. R. Smeets. thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversite; te Groningen. Alsnog is benoemd voor het tijdvak va- 1 november 1958 tot en met 31 oktobt 1959 tot wetenschappelijk amblenaar 1st klasse voor de natuurkunde, de heer G J. C, Bots, thans wetenschappelijk ambti "Gerekend van 1 oktober 1958 ls bi noemd tot. tijdelijk weténschappelijl hoofdambtenaar in algemene dienst, Üi héér F. Dijkstra. ACADEMISCHE EXAMENS Inauguratie te Leiden Op vrijdag 19 juni om 4 uur -hoopt, dr, P. J. Kooreman, benoemd to buiten-ge woon hoogleraar in de faculteit, der ge neeskunde. zijn a-nvbt -t.e aanvaarden mé het uitspreken van een inaugurele red! in het Groot Auditorium. Geslaagden Rijnlands lyceum Wassenaar De volgende leerlingen van het Rijn- ands lyceum te Wassenaar zijn geslaagd 'oor het examen a: De dames: C. F. Beelaerts van Blok land; M. A. Birnie; G. H. Gheyselvnck; M. Hu.vgens; M. C. J. Jansen Schoonhoven; De heren: R J. P. Kuin; P. Maitland; G W Muller; P. Valstar. Afgewezen: 4 kandidaten. Met 4 kandi daten wordt het examen voortgezet. Geslaagd voor gymnasium b: De dames: P. M. J. de Haan; M. V. Koekebakker; M. P. van Lede; E. J. M. de Wilde. De heren: F. A. W. Bannier; R. W. Lanting; A. Y. van der Meulen; R. W. M, Nagtglas; J. E. W. van Panhuys; J. D, Querido; J. Reneman; F. H. de Vries; A. G. Wierema; J. R. de Wij-n. Afgewezen: 4 kandidaten. Naar gevangenis voor overtreding rijtijdenbesluit Dorp hielp postbode De dorpspostbode van het Engelse plaatsje Curbar, John Stanley Marples, is dinsdag weer thuis gekomen na een jaar in de gevangenis te hebben door gebracht. Hij was tot deze straf ver oordeeld. omdat hij zijn 68-jarige moe der. die aan kanker leed en zeer veel pijn had, met een geweerschot uit haar lijden had verlost. Toen Marples in Curbar terugkwam, vond hij daar een splinternieuwe caravan om in te wonen, terwijl de dorpelingen, die hiervoor hadden gezorgd, ook een bankrekening op zijn naam hadden ge opend, De bewoners van Curbar hebben ris een pètitiè bij de PTT ingediend Marples weer als postbode in dienst De kantonrechter te 's-Hertogenbosch, jhr. mr. F. Verheyen, heeft aan de heer H. O. uit Sehijndel wegens overtreding van het rijtijdenbesluit vier weken hechtenis en f 600 boete opgelegd. Deze beklaagde had zijn beide chauf feurs, die regelmatig werkten van 's ochtends vier tot 's avonds elf uur en soms nog langer, bovendien gedwongen de aantekeningen in hun werkboekjes te vervalsen. Zij moesten latere vertrek tijden en vroegere thuiskomsten note ren en sóhaftperioden die in feite niet genoten Waren. De juiste tijden moesten voor de werkgever in een afzonderlijk schrift worden geschreven. De Ds. J. J. F. Franck naar Wassenaar WASSENAAR. Ds. J. J. Franck uit Utrecht heeft de kerkeraad van de Herv. gemeente van Wassenaar bericht dat hij het op hem uitgebrachte beroep in de ture dr. H. J. Honders aanneemt. Ds. Franck werd geboren in 1907. Hij stu deerde aan de rijksuniversiteit in Gro ningen, was in 1932 hulppredikant In Utrecht en werd in 1933 predikant in Hindelopen. In 1937 werd ds. Franck evangelisatiepredi-kant in Huizum, en in 1940 ging hij naar Velp. Van 1946 af stond ds. Franck in Utrecht. Batavia Arak; Winst op goederen in 1958 119.957 (v. j. 168.926); onkosten 113.239 (116.890). verlies 2864 ten laste alg. reserve (v.j. 43.351 w.inst); voorraden toegenomen waarom geld est worden geleend; afzet lager; idend voor het eerst in 36 jaren ge- iseerd; in 1&59 afzet beter, zodat hoop. dat 1958 eèn uitzondering zal zijn. Huurontvangslen in 1958 1 349.818 nen, die vaak in België bomen moesten, ophalen, hadden een zeer laag week-- loon en mochten, ook als zij onderweg panne kregen, niet het minste voor eten of drinken in rekening brengen. Beide chauffeurs zeiden op de zitting, dat zij vreesden hun betrekking te zul len verliezen, als zij weigerden de werk boekjes te vervalsen. Toen de zaak een maal voor de justitie was gebracht, werden zij beiden ontslagen onder het motief dat er gebrek aan werk was. De substituut-officier van justitie, mr. J. van Mierlo, noemde de gedragingen van verdachte a-sociaal, onverantwoor delijk en zelfs misdadig, omdat hij ook het leven van andere weggebruikers in: gevaar heeft gebracht. Hij eiste voor de: twee ten laste gelegde misdrijven twéé maal twee weken hechtenis en twee1 maal f 300 boete. De kantonrechter kon zich daarmee volkomen verenigen en velde zijn von- (Vervolg van pagina 1) 1. Ru6land zal niet onmiddellijk aandrin gen op een volledig opheffing van de bezetting van West-Berlijn. De weste lijke troepen mogen nog een jaar in West-Berlijn bl-ijven. Daarna moet de be-zetting van het stadsdeel beperkt blijven tot een 150 man per land. 2. Binnen een jaar moeten O06t- en We6t- Duitsland een gemengde commissie in 't leven roepen Deze commissie moet de contacten tussen de beide Duitslanden versterken, speciale maatregelen voor de hereniging uitwerken en voorberei dingen treffen voor het 6luiten van een 3. Aan de vijandige propaganda tegen Oost-Duiteland en andere communis tische landen moet een einde worden gemaakt. De reactie van Herter op di-t voorstel was, dat dit het einde betekent - van de vrije meningsuiting van de twee miljoen Westberlljners, waarop zij zo 4. Alle organisaties in Weét-Berlljn, die zich bezig houden met „spionage en ondermijnende activiteit" dienen geli quideerd te worden. 5 De westelijke mogendheden verbinden zich geen kernwapens in West-Berlijn op te slaan of daar ra'ketbases te ves tigen. Al6 het Westen aan deze voorwaarden voldoet, gaat Rusland akkoord met de handhaving van de tegenwoordige verbin- dingen tussen West-Berlijn en ,W«e^> Duitsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4