CHRISTFLIJK Verliesposten voor de zaak der hereniging Gereformeerde münnenverenigingen kunnen verdubbeld worden Blik in de geschiedenis alleen niet voldoende Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening 's-Gravenhage-West steunt Baarn en Almelo j Prof. Kamphuis over Almelo en Baarn Tl et contact tussen de synodale en vrijgemaakte gerefor meerde kerkeraden in Baarn en Almelo heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Gaven we enige dagen geleden de reactie van prof. dr. Herman Ridderbos, weer, ditmaal publiceren we iets uit een zeer lang artikel van prof. J. Kamphuis in ..De Refor matie". Hij reageert eerst op de uitspraak van Baarn: „Beide kerkeraden begeren, overeen komstig de eis des Heren en het gebed van onze Heiland, te ko men tot kerkelijke hereniging op de basis van de Heilige Schrift en de Drie Formulieren van Enigheid," en schrijft: 7E lijkt zo onaantastbaar, deze uitspraak. Ze is zo voos Want ze negeert het feit. dat God here niging in Baarn bewerkt heeft toen een Synode de boel uit el kaar sloeg, maar de Grote Her der der schapen Zijn kudde terug leidde in de grazige weide van het Woord Gods. Nu. gij allen, was dat uit God of was het uit de mensen? Toen de gereformeerden zich afscheidden van het Ned. Herv. Kerkgenootschap beloofden zij in de Acte van Afscheiding en Wederkeer hereniging te zoeken, wanneer die Herv. Kerk weder keert tot het Woord Gods. R.onder kan het niet. De weg blijft open. Maar dat betekent dan ook dat er metterdaad wederkeer zal moeten komen bij de Herv. Kerk. En komt die, dan zal ook daar zoals blijvend hier de Af scheiding als daad van wederkeer, van hereniging erkend worden. Dan mag de weg tot reformatie variatie tonen (denk aan 1892) maar de reformatie wordt als re formatie erkend en de* hereniging als hereniging. Almelo NA al wat we opmerkteh over Baarn, kunnen we over Almelo kort zijn. Men lette bij de lezing van de missive der gebonden ker- keraad op de wankele grondslag van het geheel: particuliere sa- mensprekingen van predikanten en oncontroleerbare verslagen daarvan aan de gebonden kerke- raad uitgebracht. Van dominocra- tie gesproken!! Men lette voorts op het feit, dat de schorsing van die br.. die in 1945 de laan uit moest, „van rechtskracht wordt beroofd". Dat is dan dat. Schuld-belijdenis is er niet bij. Zijn wij daar dan ver liefd op? O neen. maar die b e- 1 i j d e n 1 s zal noodzakelijk zijn. omdat de schuld er is. Het mes wordt onder tafel weggemoffeld. Maar zó leven we niet in de kerk. Men lette er ook op. hoe ur'hft synodocratische schrijven aam'de Synbde ginds de vingerwijzing wordt gegeven in welke weg het kan: ..Wij zien echter voor deze vrees geen grond meer" (onder streping van ons). Zo loopt Alme lo keurig op de weg door alle Sy noden na de Vrijmaking gewezen; ze zeiden allemaal; er kan best nog eens een tijd komen, dat de Vervangingsformule z'p werk ge daan heeft en din kunnen we die zaak wel terzijde schuiven: b.v. als ónze interpretatie van de Be lijdenis maar algemeen erkenning heeft gevonden. K. Schilder kon geen dogmaticus meei wezen en zijn-kandidaten niet op de kansel, daar was dat formuletje nodig voor. Maar zö de wind waait, waait ons jasje ook. We kunnen altijd nog weer anders. In de sloot DV Gereformeerde Kerkeraad g e h e dat anders dan: van rechtskracht be roofd zijn. Maar weet de Gere formeerde Kerkeraad ook, dat br. Hagens weer in zijn ambt ont vangen wordt' Want dat en niets anders is het opheffen van een schorsing. En weet de Gere formeerde Kerkeraad ook, dat al le andere schorsingen, die syn. Almelo voor haar rekening geno- heeft, zeker naar synodocra- tisch kerkrecht, door deze Kerke raad van nul en gener waarde worden geacht? Integendeel: de Synodocr. kerkeraad beiicht in feite mets tnders. dan dat hij de ze zaak gaat „bedienen" aan het Kerkverband. Voorzover wij deze wonderlijke terminologie verstaan, wil dat zeg gen, dat synodocr. Almelo heel ge woon, zoals al jaren lang, zoals ook t.a.v. dc vorige Synode, de weg van de hiërarchie zal gaan. Want de Gereformeerde Kerke raad kan wel zeggen: wij gaan onzerzijds deze zaak nu ook be dienen aan óns Kerkverband, maar daarmee heeft die Kerke raad twee volmaakt ongelijksoor- uge dingen naast elkaar gezet: de weg der hiërarchie èn de vrijfe samenleving van Gereformeerde zusterkerken en in die nivellering en egalisering van leugen en waarheid is vanzelfsprekend de leugen triomfator. Waarom helper, als irust helpen we van de wal in de sloot0 Maneuvreren QOK de Gereformeerde Kerke raad gaat nu manoeuvreren met dat drie jaar lang samen- spreken van een paar particulie re personen. We kregen deze brief voor plaatsing in onze krant. We zijn dus niet onbescheiden, als we vragen: wat weet die Ker keraad van die samensprekmzen? Of wordt hier óók een knieval v°°r de dominocratie gemaakt? De hiërarchie verliest haar aard nooit. Wij horen als buitenstaan ders tenminste niets over de aard van die besprekingen en de con clusies. waartoe men gekomen is en die nu helder en voor geen misverstand vatbaar zijn gepre senteerd als werkmateriaal aan beide kerkeraden. Tenslotte: inderdaad, eindelijk komt er dan uit de mond van de Gereformeerde Kerkeraad een woord over de nieuwe Kerkorde. Op zichzelf een reden tot verheu ging. Maar het is NU het paard achter de wagen! Het is de mos terd na de maaltijd. De Gerefor meerde Kerkeraad acht het toch een „vanzelfsprekende" zaak, dat de synodocr. kerkeraad ,,deze gro te zaak" „bediende" aan het Kerkverband, de weg van de hiër archie gaat? Ga dan nog maar eens praten over de nieuwe K.Oü Mogelijkheid ("AF wij dan geen enkele mogelijk heid in heel deze situatie zien? Het hangt er weer vanaf hoe men het stelt. Als men kijkt naar wat daar tot nog toe is gesproken, ge schreven en eedaan, zo er wer kelijk wat gedaan is!, dan 'zeggen we: alleen maar verliesposten. Als men ziet op Gods ontfer ming. dan belijden we: ook in die verwarde en levensgevaarlijke si tuatie daar in Almelo kan de Hee- re bevrijdend werken. Maar we zullen dat dan ook aanwijzen kun nen: zodra de band van de svno- docratie metterdaad verscheurd wordt, dan is men daar wellicht veel kwyt, en zal er dan wéét van krijgen wa. het is naakt aan de aijk gezet te worden door de op- perkerkeraad en deszelfs organen, maar DAN heeft men één ding jonnen: de vrijheid in Chris- Tot zo lapg delen we niet in de ..grote vreugde en ontroering.'»- van de Gereformeerde Kerkeraad ai p aa,se: geloven, dat ér wé] plaats is voor ontroering, niet Bond stuurt cian op vernieuwing Christenen van de tweede mijl onderop cp tot JAp het begin van de te Middel burg gehouden 37e bondsverga dering van de Bond van Gereformeer de Mannenverenigingen, heeft de voorzitter, ds. IJ. van der Zee te Castricum, gespróken over de 'trouw 'van God. Hij stflde dit voorop, omdat fnen- in het verenigingsleven vaak zo weinig trouw bespeurt. Het gemid delde ledental van de 550 aangesloten verenigingen is te laag. Dat het totale ledental van de Bond na de aderlating van 1944—1945 tenge volge van de vrijmaking, weer op het oude peil gekomen is (12.118». moet al leen geweten worden aan de trouw van God Uit een enquête, die de Bond heeft in gesteld. bleek dat er liefde is voor de organisatie. Toen in de huishoudelijke vergadering, het voorstel aan de orde kwam om ter'gelëgenheid van het veer- tigjarig bestaan (1962) een geschenk aan te bieden, in de vorm van een kapitaal tot vermindering van de schuldenlast, werd dit met geestdrift aanvaard. Drie jaar lang gaat men daarvoor offeren Maar niettegenstaande deze liefde, is er ook gebrek aan trouw. Met een beet je ijver zou elke vereniging haar leden tal kunnn vergroten. Dat dit oók door de generale synode der geref. kerken gewenst wordt, ver klaarde dr. C. Stam te Goes, die in op dracht -van het moderamen der laatst gehouden synode tot de bondsvergade ring het wpord richtte. AANPAKKEN iar naast de vermeerdering va ledental moet toch tets anders op de voorgrond staan. Hierover sprak ds A. I. Koffeman te Nijkerk, tweede voor tter van de Bond. In de vorige bondsvergadering had Koffeman gesproken over methode van het werk. Sindsdien zijn de reeds genoemde enquête aller- suggesties gedaan. Het verlangen naar het doen van practisch werk ir gemeente, naast de principiële stu die. blijkt bij vele verenigingen t< leven en hier en daar al gerealiseerd zijn. Wijr^iioéteR ïetts verder gaan dan ong- worar geVrfagd: Daarin kan het liggen van een ople VAN NELLE BESTELLEN (Adv) Brief aan ger. kerkeraden I.C.C.C. reageert op oeeumene-rapport Gereformeerde bestuursleden van de organisatie ter bevordering van het werk van de Internationale Raad van Christelijke kerken (I.C.C.C.) in deriand hebben een schrijven aai kerkeraden der Gereformeerde Kerken gericht, waarin zij verklaren, dat zij het met de deputaten voor bestude ring van het vraagstuk „pluriformi teit" en „oecumeniciteit" volkomen eens zijn „als zij in hun rapport aan generale synode straks in Utrecht samenkomende, zeggen, dat de kerken ieder afzonderlijk en gezamenlijk heb ben te arbeiden om de oecumenische roeping van elke kerk en van de ge- zamelijke kerken tot ontplooiing te brengen." Het schrijven vervolgt: ,,Wij stemmen hun ook volledig toe, dat de oecumeni sche roeping van onze kerken meer omvat dan de gemeenschap met1 ker ken van gereformeerde belijdenis en wij betreuren het met hen, dat de oe cumenische bezinning in onze kerken telkens weer is vastgelopen als het om aansluiting bij enige oecumenische organisatie ging Wij zijn van mening, dat de oecumenische bezinning op deze vraag van aanslui ting niet behoeft vast te lopen. Wij zijn God dankbaar dat Hij ons de I.C.C.C gegeven heeft. Wij geloven dat de I.C.C.C. in de oecumenische wéreld. Ds. Koffeman meende, dat men er op uit moet zijn om jongeren in te dat gene- schakelen. Het ratie van plm. 25 jaar zich als régel niet aangetrokken voelt tot dé nenvereniging. Mer kan dan eè senweg kiezen, namelijk door het .stichten van een „jonge" eniglng. VAN NELLE BESTELLEN (Adv) Beroenirififswerk NEÜ. HERV. KERK Beroepen te Ee (Fr.) D. F. van der Staat te Bierum. Bedankt voor Benthuizen: T. Langerak te Vinkeveen, GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Valthermond: W. Mole naar, kand. te Wormer. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Groningen: Joh. M. D. Beeuwkes te'Veïp UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwe Pekala Pa Lin deman 'te Sté van vandaag een organisatie is die recht doet aan de oecumenische roe ping van hen,- die in Christus geloven als hun God en Zaligmaker en tevens 'niet te kort doet aan de waarheids- vraag, die onlosmakelijk verbonden is aan de eenheidsvraag. Wh oordelen, dat onze kerken, die door Gods genade de belijdenis handhaven mogen, zich bij die oecumenische or ganisatie moeten aansluiten, die, wij der génomen, toch ook de belijdenis Wil handhaven. VAN NELLE BESTELLEN (Adv) mistisch Allerlei tekenen, b.v. het goe de kerkbezoek door jongeren, wijzen er op dat God zijn werk voortzet in nieuwe generaties. TREIN GEMIST Er kwamen veel vragen op deze toe* spraak; zóveel, dat van beantwoording niets kon korren en ds. Koffeman zich genoodzaakt zag om schriftelijke ant woorden in het bondsorgaan Opdracht en Dienst toe te zeggen. Ongedacht kreeg hij toch gelegenhi om op de vragen in te gaan. De spre ker voor de middagvergadering, prof dr H. Bergema te Kampen, verscheen niet op de afgesproken tijd ter verga- Het bestuur zat daarmee niet weinig in zijn maag, daar het referaat van prof. Bergema door de radio zou wor den uitgezonden Hierdoor geviel het. dat ds. Koffeman. als invaller fungerende, alle vragen kon beantwoorden. Niet alleen voor de ver gadering maar ook voor een grote kring van belangstellenden aan de radio. O.a. was de vraag gesteld of het hoofdbestuur gezien de beweging, welke zich thans in de vrijgemaakte kerken ontpopt niet op een samen- spreking met de vrijgemaakte man nenbond moest aansturen. Ds. Koffe man achtte dit onjuist. Laat men de synode niet voor de voeten lopen, zei hij Wel spoorde hij aan tot het zoe- kqn van contact voortdurend gebed voor de 'eenheid. Een uur overtijd verscheen de' hoog geleerde spreker; fjij had de trein ge mist. Om met het tijdschema" met iji Öe war te raken, kortte hij zijn referaat aanmerkelijk in. Prof. Bergema Oesprak enkele proble men rondom Israël gelijk hij zijn onlangs-onder die titel versehenen brochure'opk .deed. Met dien .v.erstande, dat hel acéent thans /helemaal op de bijbelse vragen kwam te liggen. Met «espenriep aandacht luisterden de mannen nog naar de voordracht van de heer J B Oosterwelder te Amster dam. die tweemaal een halfuur vertel de van „Het gouden wagenwiel" HUISHOUDELIJK De huishoudelijke vergadering, daags tevoren, had een zeer geanimeerd Dit viel te meer op, daar negen jaar geleden toen men ook in Middelburg was de huishoudelijke vergadering al lesbehalve soepel verliep. Bondspenningmeester M. van der Ven te Rotterdam herinnerde daaraan. Het ging destijds om het voorstel de contri butie van 2. op 2,50 te brengen. Tientallen sprekers waren daartegen verweer gekomen „Dat was onze ov_. gangsperiode nog", glimlachte de heer Van der Ven, „we moesten naar een hoger niveau, maar dat viel sommigen niet mee, ze fs niet terwijl het om twee kwartjes ging." Met overweldigende meerderheid koos en de secretaris, de heer P Hogeweg te Honselersdijk. opnieuw in het be stuur. Voor hem en voor de administra teur van het bondsoureau. de heer A. Span te Huis ter Heide (U) had de ver gadering gr .e waardering. Volgend jaar hoop men de. bondsdag Arnhem te houden. VAN NELLE BESTELLEN (Adv). De eerste spreker was prof dr. G. C. Berkouwer. die sprak over „Calvijn en de kerk". Hij legde er de nadruk op dat Calvijn geen individualist was, die de s eenzaam heeft gemaakt door hem het gezag van de kerk te onttrek ken. Calvijn vond dat gezag niet in de paus of in de traditie maar in het evan gelie der Schriften. De kerk en haar leden zullen altijd weer voor dat gezag moeten buigen. Advertentie Neem dit tablet]e tegen aambeien om de pUn Vim* te stillen i om afdoend een einde te maken _an die hinderlijke kwaal. Als U de Hemotabkuur volgt kunnen zalf of zet pillen achterwege blijven. De zwellingen slinken al gauw. genezing wordt tege lijkertijd bevorderd. Daarom, ook voor U Hemotabs. om van aambeien spoedig herstellen. i complete kuur 1.47-, bij apothekers i drogisten. Voor Calvijn was de eenheid kerk een consequentie van zijn de Bijbel. Er kunnen geèn twee of drie kerken naast elkaar staan. Vanuit deze onmogelijkheid nrqbeerde hij rusteloos om de eenhéWi"Va"n de kerk te vinden. Daarom erkènde'hij de kerken, waar hij gebogen hoofd Nationale Calvijn-herdenking Delen in Calvijns hunkering tiaar eenheid der kerk De nationale Calvijn-herden king, die gisteravond in de Am sterdamse Westerkerk werd ge houden stond sterk in het teken van de eenheid der kerk. De dienst wérd belegd door een com missie waarin, zoals dr. Emmen zei, de verschillende hervormde en gereformeerde kerken waren vertegenwoordigd. Zowel her vormde als gereformeerde en christelijk gereformeerde predi kanten en theologen verleenden hun medewerking. nog iets zag de Schrift. Hij wil zich niet neerleggen bij de historische verscheurdheid als iets wat nu eenmaal zo is, maar ziet de eenheid juist verbonden met de verzoening. Hij roept tot matiging op in de kerkstrijd als het licht van de verzoening in de kerk nog wordt gevonden. Calvijn weigerde ook de gedachte dat de eenheid alleen in de onzichtbare kerk vinden is. Hij noemde de verdeeldheid i van de verschrikkelijkste misstanden. Calvijn heeft zich nimmer fatalistisch willen leggen bij de verscheurdheid, s dan ook geen wonder dat onze tijd aandacht, aan hem gaat schenken. Alle herdenkingen zijn echter vruchte- twoordelijkheid Na een langdurige orgelbewerking van isalm 8 die meer iyd vereiste dan de sprekers was toegemeten, kreeg prof dr Dankbaar eindelijk het woord om te spre- '"ïn over Calvijn en Nederland. HU stond stil bij, het directe contact dat Calvijn gehad heeft op jonge Neder landers. die in ons land zijn inzichten op velerlei gebieden hebben uitgedragen. Hij memoreerde dat de Nederlandse ge loofsbelijdenis. die door Guido de Brés werd opgesteld, sterk verwant was met de Franse, die op zijn beurt weer een ontwerp van Calvijn ten grondslag had. Ook op de organisatie van de kerken heeft Calvijn .zijn stempel gedrukt, Hoe wel twee predikanten van Nederlandse vluchtelingengemeenten haar in grote lijnen hebben ontwikkeld (vooral Datneen umeegewerkt) waren beiden Calvijn en hebben zij zijn heeft i studenten i ïvloed ondergaan. Na i 47 „Onder anderenFindhorn schudde het hoofd. „Het is een merkwaardig troepje passagiers, maar hun gedragingen zijn nog veel wonderlijker Neem nou de brigadegeneraal en die mohammedaanse priester. Ze zijn de beste vrienden. Dat is niet gewoon meer, zou je zo zeggen." „Ongelooflijk. De deuren van de Bengal Club en de Singapore Club zouden voorgoed voor ze wor den gesloten „Geen toegang", met koelen van let ters." Nicolson grijnsde „Stel je de schrik voor, en het hoge sterftecijfer in de hoge militaire kringen, bedoel ik: overal beroertegevallen in de goeae bars in het oosten, stervende officieren, met het borielglas nog tussen de verstijvende vingers. Brigadegeneraal Farnholme torst wei een ontzetten de verantwoordelijkheid op z'n schouders Findhorn glimlachte flauwtjes. „Zou het niet mo gelijk zijn dat hu zich anders voordoet dan hij is?" „Nee. kapitein. Een kolonel Blimp bij uitnemend heid. Maar dan zegt of doet hij opeens weer iets dat daar totaal niet bij past Hij is eenvoudig niet gemakkelijk ergens in te delen helemaal niet aardig van hem - „Neen. allesbehalve aardig, beaamde Findhorn •droog. ..En dan hebben we die andere kerel nog. die Van Effen Waarom zou Siran in vredesnaam zo bezorgd zijn geweest voor zijn welzijn?" „Het is een vreemd geval." gaf Nicolson toe „Vooral omdat Van Effen zich bitter weinig be kommerde om het welzijn van Siran, en dreigde hem een kogel door zijn ribbenkast te jagen en hem te wurgen. Maar toch ben ik geneigd Van Effen te geloven. Ik mag hem wel." „Ik geloof hem ook. Maar Farnholme gelooft hem niet alleen, hij wéét dat Van Effen de waar heid spreekt. Maar als ik hem vraag waarom, kruipt hij in zijn schulp cn komt aanzetten mei allerlei onnozele redenen, die zelfs een klein kind niet zouden overtuigen." Findhorn zuchtte vermoeid „Even ktnderlijk en weinig overtuigend als de redenen die juffrouw Plenderleith opgaf, waarom ze me wilde spreken, toen ik gisteravond" even ln-tiaar hut ben geweest. door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) nadat jij en Siran een eind hadden gemaakt aan jullie nou laat ik maar zeggen: gesprek „Zo, dus 'u bent per slot van rekening toch nog bij haar geweest?' vroeg Nicolson met een glim lach. „Het spijt me. dat ik daar niet bij heb kun- „Dus je wist er van?" Vannier had het me verteld. Ik moest hem let terlijk de eetzaal binnenslepen om u haar bood schap over te brengen. En wat zei ze wel?" „Om te beginnen ontkende' ze, dat ze mij had laten roepen, en toen kwam ze'met allerlei onzin aanzetten: wanneer oi we een haven zouden berei ken. zodat ze een telegram aan haar zuster in En geland zou kunnen sturen. Het lag er dik op. dat dit maar een haastig verzonnen uitvlucht was. Ze tobt blijkbaar over iets. en ik dacht al dat ze me zou vertellen wat datwas, maar opeens ver anderde ze van plan." Kapitein Findhorn haalde de schouders op en piekerde daar niet langer over. „Wist je, dat juffrouw Plenderleith ook van Borneo komt? Ze schijnt daar directrice te zijn geweest van een meisjesschool en is er tot het laatste ogenblik gebleven ..Ja dat wist ik al We hebben vanochtend een lang gesprek gehad samen. Ze 'noemde me voort durend „jongeman", zodat ik begon te twijfelen of ik werkelijk al wel droog was ScHter de oren." Nicolson keek zijn kapiteirr onderzoekend" aan. „En om al uw zorgen nog met eerr te deren, zal ik iets vertellen dat u nog niet Juffrouw Plenderleith heeft vannacht herenbezoek gehad in haar hut." „Wat zeg je? En heeft zij je dat zelf verteld „Nee! Dat heb ik van Walters. Hij was juist op zijn rustbank gaan liggen, nadat hij gisteravond van de wacht was gekomen, toen hij op haar deur hoor de kloppen heel zachtjes, maar hij hoorde het toch: zijn rustbank in de radiohut staat precies te gen de muur die de radiohut van zijn kajuit scheidt Walters vertelde, dat hij nieuwsgierig genoeg was om te gaan luisteren aan de tussendeur, maar die zat goed dicht, en hij kon niets verstaan; het was een geheimzinnig gefluister. Maar een van de stem men was bijzonder zwaar en moet vast van eer. man zijn geweest. Deze bleef zowat tien minuten en is toen weer weggegaan „Nachtelijke afspraakjes in de hut van juffrouw Plenderleith Findhorn was nog niet van zijn verbazing beko men „Je zou zo zeggen, dat ze zich een ongeluk zou hebben gegild „Zij niet, hoor!" grijnsde Nicolson hoofdschuddend „Ze is een toppunt van respectabiliteit. En als er een nachtelijke bezoeker aan haar deur klopt, laat ze die binnen en leest hem de les over een ver manende bewegende vinger heen. Daarna wordt hij weer weggestuurd als een gekastijde, die zich vasl heeft voorgenomen een beter leven te beginnen Maar in dit geval was het geen zedenpreek, maar een zeer geheimzinnig gesprek ..Had Walters enig idee, waarover het ging?" „Hoegenaamd niet. Hij was er alleen maar zeker van dat het een mannenstem was. maar hij wa6 veel te moe en had veel te veel slaap om er verder over na te denken „Ja. daar heeft hij misschien wel verstandig aan gedaan Findhorn nam zijn pet af en veegde zijn donkere hoofd met een zakdoek af het was pas acht uur. maar de zon begon alweer te branden „We hebben werkelijk wel wat beters te doen dan ons daar het hoofd over te breken. Ik kom er ge woonweg niet uit. Het is een vreemd stel: (edere volgende die ik spreek, lijkt 'nog wonderlijker dan de vorige." (Wordt vervólgd) nog op gewezen te hebben dat kerkelijke liturgie en onze in zichten op de tucht van Calvijn waren overgenomen stond de spreker nog even stil bij de verhouding tussen de ver schillende kerken. Hij citeerde een brief Calvijn geschreven naar» aanleiding een conflict tussen een gereformeer- en lutherse kerk over. ceremoniën Calvijn schreef daarin dat de eenheid niet verstoord mag worden door al grote gestrengheid. Prof. Dankbaar vroeg zich af hoe het Calvijn te moede zou zijn als hij de scheu ringen van onze tijd zou kunnen zien Zijn wij-niet geestelijk bijziend en moe ten we niet opnieuw naar hem gaan luis teren. als hij zegt dat de hoofdzaken verenigen en de bijzaken nooit mogen scheiden De spreker riep zijn gehoor op Gods wég te gaan en citeerde tot slot een vermaning van Calvijn, Waarin deze de gemeente van Antwerpen opriep ijverig te lezen in Gods Woord en Zijn wil te zoeken. Het christendom is niet bestemd voor slappelingen. Integer deel, het wijst de weg naar werkelijk succes, ook al is deze toé vaak steil en helemaal niet gemakkelijk te begaan. De eersi eis die gesteld wordt om de voorspoed van het geloof te ervar* is: „Weest sterk" (zie Jozua 1 7 en 8). Er zijn mensen die onmiddellijk zullen reageren: maar dt kunnen wij immers niet. Wij hebben al zo vaak genrobeeij tegen onze karakterfouten of teqen bepaalde verleidingen vechten, maar steeds moeten we het weer verliezen. I God weet, dat wij in onszelf niet de kracht kunnen vinden d wij graag zouden bezitten. Hij wil ons echter bepalen bij icf wij niet kunnen. De mens, die iveet wat hij niet kan, staat ai het begin van het succes, want hij weet waar hij hulp nodi heeft: Dat is misschien ook wel de achtergrond van de uitspraak vc God tot Paulus: „Mijn kracht ivordt in zwakheid volbrachv, Juist de mens die zijn zwakheden kent is sterk, want hij a zijn tijd niet verknoeien met pogingen die toch geen sued zullen hebben. Het merkwaardige is. dat een slappeling zelden zal erkenne dat hij de kracht mist, die leeft als het miskende genie, dt nog nooit de kans van zijn leven gehad heeft. Alleen de ster\ kan erkennen, dat hij ztvak is. Daarom zegt God: „Weest sterki FEITEN IN SAMENHANG TN het buitenlandse nieuws, dat de sische leider werkelijk zijn topca' krant vandaag publiceert, zijn er ferentie, wil hij werkelijk, zoals h; twee berichten die als vanzelf uit- heet, met de staatslieden van h» springen. Het is het nieuwe Russi- Westen op één foto, dan zal hij sche ultimatum al betwisten de iets voor over moeten hebben. A; Russen dat het zo genoemd mag wor- ders wordt het een nogal onderb den. Het is voorts de verzoening tus- licht geval. sen Adenauer en Erhard. Daarnaast is er de verzoening bii: Beide berichten mogen stellig wor- de Westduitse christendemocrat den samengevat. Aangenomen moet sche partij. Het heeft er even gi worden, dat „Genève" ook ditmaal spannen. En de publiciteit heeft I' geen oplossing zal brengen. Zulks is spanning niet verminderd, doch we oprecht te betreuren. Ten aanzien ,icht vergroot. Openbaarmaking leiil van Berlijn zit de wereld in een im- eenmaal meestal tot vergrotii' passé, en er zijn nog geen aanwdjzin- van de prestigegevoelens. gen, hoe zij in gemeenschappelijk Het was voor de bekwame Erhai overleg daaruit kan geraken. Te ook geen prettige ervaring. H: noodzakelijker is het, dat binnen dc toch hetgeen geschied was de schij grootste politieke partij van West- kunnen wekken van een tekort ai Duitsland interne verwijderingen niet vertrouwen in zijn persoon en wer;: blijven voortbestaan, doch integen- Zoiets kan een actief politicus nii déél zo spoedig mogelijk in over- worden aangedaan, bruggingen worden omgezet. Het optreden van Adenauer leek ou Dat Genève niet tot overeenkomst wat opmerkelijk. Moest niet wordt schijnt te kunnen leiden, valt te be- gevreesd, dat hij langzaamaan e» treuren. Maar het is altijd beter dan leeftijd had bereikt waarvan w een overeenkomst die resultaat zou wordt gezegd dat sommigen dan nk zijn van ingrijpende Westerse con- meer de kracht vinden om terug t cessies. treden? Adenauer heeft zelf nu ee Rusland wenst een topconferentie.' *>P van de sluier opgelicht: indie De anderen van de Grote Vier zijn dan terugtreden, zo toch niet op d daarvoor slechts te vinden, indien er moment: zo kort na de dood va enige redelijke kans is dat zulk een Dulles, zo bij de emoties om Berliji topconferentie.effect zal hebben. Ge- Men moet de Westduitse politici kei. nève' moest daarvoor als het ware de nen, om te weten hoezeer zij hu; proef op de som leveren; Genève hevige politieke interesse hebben u moest het voor een topconferentie koe ZÜ reeds in het algemeen ertt wenselijke klimaat scheppen. Dat dit neigen hetgeen waar ook ter were geschiedt, daarnaar ziet het niet uit. gebeurt in verband te brengen m Rusland wenst een topconferentie de Duitse problematiek. Is dit in bi zonder zélf overigens enige werke- algemeen reeds zo, hoe dan wel rac lijfte toenadering te betrachten, wat in deze dagen Genève te zie Waarom wenst het dit dan? Er is geeft. Adenauer was door de doo een theorie, dat de nieuwe Russische van zijn vriend Dulles geschokt. R' leider zulk een conferentie behoeft voorziet moeilijke tijden, of lievei ten dienste van zijn eigen binnen- voortzetting daarvan. Zich op d lands gezag. Zijn veelvuldige activi- ogenblik terug te trekken, acht ty teiten over de grenzen zouden moe- niet te stroken met zijn besef vz ten dienen onl zijn niet onbestreden verantwoordelijkheid, positie binnen het land zelf te verhul- Het zijn sterke mannen, die elkai len. Een topconferentie, die intussen weten te vinden. Zij kunnen het zie niets zou behoeven op te leveren, zou veroorloven. Adenauer en Erhai aan zijn gezag ten goede komen. zijn sterke mannen: zij hebben elkas Wat daarvan zij, het valt temeer toe gevonden. Voor immer? Eens zi te juichen, dat de Westelijke wereld toch moeten kunnen, wat nu no voet bij stuk houdt. Zij mocht zulks niet bleek te kunnen. Dat zij elkaa te gereder doen, omdat het harerzijds gevonden hebben, achten wij èn voe aan goede en gezonde voorstellen Duitsland èn voor heel de vrije we niet ontbroken heeft. Zij houdt voet reld een verheugend feit. Mogen zi bij stuk, zolang te Genève wordt ver- elkaar hebben gevonden om elkaa gaderd; aan te nemen valt, dat zij ook te beter te kunnen vasthouden, het ook voorts zal doen. Wil de Rus- Kerkeraad gaf verklaring uit VAN NELLE BESTELLEN (Adv) Scholendag voor West-Bra band en Tliolen Op donderdag 18 juni organiseert de Bond van Christ. Scholen in West-Bra bant én Thplen een scholenó'ag. De bij eenkomst begint om tien uur in het restaurant „Dc Gi-aanbeurs" te. Breda De inspecteur van het lager onderwijs, de heer P. A Eggermont zal de dag openen. Voor de pauze zal ds. C. v d. Zwet spreken over „Mentaliteit", ter wij] na de pauze de hervormde predi kant van Bennebroek ds. H. S J Kalf het woord zal voeren over „Lafheid is erger dan een nederlaag, geloofsmoed s meer dan overwinning". Aan deze scholendag is een tentoon- telling van leermiddelen verbonden, vaaraan verschillende uitgevers hun tneaewerking verlenen. Naar wij vernemen heeft de kerke raad van de gereformeerde kerk van 's-Gravenhage-West een verklaring uitgegeven, waarin hij zich stelt ach ter de pogingen van Baarn en Almelo om tot hereniging te komen. Hij ver zoekt de synode van Utrecht 1959 om de vervangingsformule op te heffen en heeft de uitspraak ter kennisgeving gestuurd aan de vrijgemaakte gere formeerde kerkeraad. De kerkeraad spreekt uit, dat hij, ge troffen en met hoop vervuld door de reactie van velen in „synodale" en „vrij gemaakte" kring op de pogingen orr tot hereniging te komen te Almelo er te Baarn. gaarne van zijn kant alle: wil doen om tot verzoening en hereniging te komen, van allen die krachtc belijdenis en volgens het gebed des Heren in Joh. 17 bijeen horen. Wat de hoofdzaak betreft stelt de kerkeraad zich gaarne achter de verklaring van Baarn gepubliceerd op 30 mei 1959 Om alle misverstand uit te sluiten merkt de kerkeraad op. dat hij er geen behoefte aan voelt een oordeel uit te spreken over de inhoud van de vervan gingsformule van 1946. zoals in punt vier van de Baarnse verklaring ge schiedt. Het is hem voldoende te constateren, dat voor dc vrijgemaakte broeders deze vervangingsformule een complex vormt dat hen in dc kerkstrijd pijnlijk getrof fen heeft. Daarom vraagt hij de binding aan deze formule op te heffen, gelijk hij ook eerder (bij schrijven aan dc gene rale synode der gereformeerde kerken in Leeuwarden 1955) heeft gedaan. Punt 5 b van dc Baarnse verklaring leest de kerkeraad zo, dat er geen oor deel over de tuchtoefening in het ver leden gegeven wordt, maar dat de lucht- egelen in het verleden, waar thans een hereniging van elkaar VAN NELLE BESTELLEN (Adv). kerk niet anders zal handelen dan ii overeenstemming met de regels van ne kerkverband. De weg naar hereniging dient naar he oordeel van de kerkeraad gevonden ti worden door een streep te zetten onde: het verleden in die zin, dat het oordee dienaangaande wordt overgegeven aai Hem, die rechtvaardig oordeelt, zoals di Baarnse verklaring het formuleert. De kerkeraad vraagt de generale sy node van Utrecht 1959 met de meeMi aandrang deze weg tot hereniging in ti slaan, in het diepe besef van de grol» betekenis hiervan voor het Konlnkry) Gods in het algemeen en voor de gerefor meerde gezindte in het bijzonder. Dambordpuzzel D A M BORD-P UZZLE Woorden invullen die horizontaal zo wel als verticaal dezelfde betekenis heb ben. 1. Gem. in Z.H., 2. stok. 3. tor, 4. nobele, 5. onderrichten. 6. stuk ge schut, 7 geurigheid, 8. voorschrift, 9. dorp in N-Brab. bij Asten. 10. wijzer in een kompas OPLOSSING VORIGE PUZZEL. 2- 2. emjr, 4. spreeuw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2