RAKETVLIEGTUIG X-15 zal de mens in de ruimte brengen Tal winnaar Eerste fase begon met korte zweefvlucht Eurovisie-kerkdienst uit Huil en Rotterdam Verplichte W.A. brengt geen gouden tijd Economie en Financiën DINSDAG 9 JUNI 1959 Als 'n U niet lijkt 'n -^U niet zint te lang duurt probeer dan de 4e manier van roken OP HET vliegveld Edwards in liet zonnige Californië stond al enkele maanden liet streng bewaak te, blauw-glanzende metalen gevaar te de X-15. Het eerste vliegtuig dat is voorbestemd 0111 met een man aan boord de ruimte in te schieten en 11a een korte vlucht op aarde terug te keren, dwars door de „dodelijke muur" van de dampkring heen. Gisteren heeft de X-15 voor het eerste het sigaartje dat U als sigaret kunt roken! WIILEMII Schaken in Zürich De 24-ijarige Rus Mikhail Tal is winnaar geworden van het sterk bezette interna tionale schaaktoernooi in Zürich. doordat de Zuidelaviër Gligoric er niet in ge slaagd is zijn afgebroken partij uit de vijftiende en laatste ronde, tegen Kupper, in een overwinning om te zetten. Met een remise moest hij volstaan en hierdoor kwam hij een halve punt tekort naast Tal te komen. Een mooie tweede plaat6 viel Gligoric nu ten deel en deze rangvolgorde u lijk aan die van het interzonale toernooi in 1958 te Bad Portoroz. De derde plaats wordt gedeeld door de Amerikaan Fischer en de Rus Keres, twee spelers, die zich eveneens hebben geplaatst voor het kan didatentoernooi, dat in het najaar in Zuid- Slavië wordt gehouden. Tal bracht ook het grootste aantal overwinningen op zijn naam, namelijk 10 terwijl Keres het klein ste aantal nederlagen leed, namelijk één Niet minder dan zeven remises kreeg Kere6 achter zijn naam. De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de vijftiende ronde waren: KupperGligoric Vz—xh\ Unzicker— Dückstein 10; Keres—Olafsson Vi—Vï, Keiler—Wal ther 1—0. De eindstand luidt: 1. Tal (Rusland) 1VA pt; 2. Gligoric (Z.-Sl.) 11 pt; 3. en 4. Fischer (V S.) en Keres (Rusl.) beiden lOtfe pt; 5. en 6. Larsen (Den) en Unzicker (Did) beiden 9,.z pt, 7. Barcza (Hong.) pt; 8. Olafsson (IJsland) 8 pt; 9 Kupper (Zwits.) 7 pt, 10. en 11. Bhend (Zwits.) Donner (Ned.) beiden 6Vi pt; 12. Keiler (Zwits.) 6 pt; 13. en 14. Dückstein (Oost.) en Walther (Zwits,) beiden 5 pt; 15. e Blau (Zwits. en Nievergelt (Zwits.T beiden 2 Mi punt. Zomercompetitie KNZB De uitslagen van de wedstrijden, gister avond gespeeld voor de zomer-competiti van de K.N.Z.B., luiden: Dames eerste klasse: RDZDe Robben 0-9. Heren eerste klasse B: PSV—GZC 1—4 Eerste klasse C: Neptunus (Amersfoort)— De Walvis 15—3; UZSC—Zwemlust 2—8 Ere-voetbalwedslrijd in Soestdijk De traditionele ere-voetbalwedstrijd die jaarlijks ter gelegenheid van de verjaar dag van prins Bernhard te Soestdijk v.ordt gespeeld, zal dit jaar gaan u Volendam en Heracles. Na afloop va wedstrijd zal prins Bernhard aan winnende ploeg de beker overhandigen. De ontmoeting wordt op 4 juli gespeeld. MILITAIRE TITELS DENKSPORTEN De Nederlandse militaire kampioen schappen denksporten 1959 die gisteren in de legerplaats 't Harde bij Oldebroek zijn gehouden kunnen bijzonder geslaagd genoemd worden De Dienst Welzijnszorg Leger zorgde voor een voortreffelijke or ganisatie en zodoende hadden de wed strijden die kwalitatief op een behoor lijk peil stonden een vlot verloop. Bij de dammers was het bijzonder span nend. daar sergeant J. van Berkum van He luchtmacht gelijk eindigde met adju dant O. G. van Veen van de landmacht. In een spannende herkamppartij wist Van Veen in het eindspel te profiteren van een fout van zijn tegenstander en zo doende beslag te leggen op de damtitel Bij de schakers ging de titel naar vaan drig J. K. v. d. Pol van de vliegbasis Ypenburg. Tweede werd landmachtkam pioen soldaat J. van Oostersma. De tafeltennistitel ging naar Frans Schools, die in een spannend duel de kampioen van Nederland 1959, Bert On nes, versloeg. Het dubbelspel werd ge wonnen door het paar Onnes-Habes. De bridgeprijzen kwamen alle bij de luchtmacht terecht. Eerste werd het p, Rijkhoek-Smuts, gevolgd door het p Brandt-Brilleman. De derde prijs v voor het paar Veldhuizen-Krol. Tank trof huzaar Bij oefeningen van het elfde bataljon zware tanks in het kamp Vogelsang in Duitsland is gisteren de 20-jarige onge huwde huzaar G. Th. H. Verbeek uit Eindhoven dcor een ongeluk om het leven gekomen. Huzaar Verbeek zat als in een jeep. die opgesteld stond achter een centurion-tank. De tank begon plot seling achteruit te rijden en raakte door He jeep. Huzaar Verbeek ws slag dood. een eenvoudige zweefvlucht ge maakt, met aan boord de 37-jarige Jack Seott Crossfield, chef-vlieger van de North American Aviation Inc. - de bouwers van het toestel. Wanneer ook de verdere plannen met de X-15 naar wens verlopen, zal deze Amerikaanse testpiloot „ruim tevaarder-nummer-één" zijn. Als een Rus hem tenminste inmiddels niet is voor geweest Is het eigenlijk wel een vliegtuig, dat eerste model van de experimentele X-15, waarvoor de opdrachtgevers, de Amerikaanse ministeries van lucht vaart en marine en het Nationaal Adviesbureau voor Aeronautica, een be drag van liefst vijfhonderd miljoen gulden hebben uitgeteld? Op 't eerste gezicht ziet het toestel er als een projectiel uit en als men ook hoort dat het niet in staat is op eigen kracht van de grond te komen, dan wordt de mening, dat men met een raket heeft te doen. nog versterkt. Bij nadere bestudering vallen echter enkele kenmerkende verschillen op Er is, onder een flauw gebogen lijn, een cockpit zichtbaar. Er zijn wielen en zelfs twee botte vleugels, die vlak voor de stabilisatievinnen zijn aangebracht. Onder de romp bevindt zich verder een tweetal stangen, dat bij landing, als een paar ski's dienst zal moeten doen, BEPERKTE TAAK Voor dit vliegtuig van het raket-tijd- perk is slechts een zeer beperkte taak weggelegd. Het zal d,e mens net even over de rand van de wereldruimte moe ten brengen en proefondervindelijk moeten vaststellen op welke "punten de berekeningen van de wetenschap ge faald hebben. Zijn de gebruikte materialen en ap paraten eenmaal grondig getoetst en blijken toestel zowel als piloot zich onder alle omstandigheden goed te houden, dan is er voor de X-15 geen plaats meer onder de zon. Onvermoeid zal men dan echter verder zoeken naar nóg sterkere en nóg snellere be mande projectielen, welke de plane ten om ons heen zullen moeten ver- V/at in de eerste plaats nodig is ge weest, was het vinden van een uiterst harde metaallegering, die, zonder ver- vorming, een abnormaal grote hitte kan doorstaan en daarnaast ook aan alle bijzondere eisen voldoet, welke in de wereld der snelheid nu eenmaal gesteld worden. Een raket immers, die van „ge wone" metalen is vervaardigd, onder vindt bij terugkeer in de dampkring een dusdanige wrijving dat zij volledig ver brandt of half gesmolten naar beneden De oplossing van dit probleem meent men thans gevonden te hebben in een bekleding, die uit een alliage van nikkel bestaat, waaronder zich nog huiden van titanium' en roestvrij staal bevinden Volgens de spaarzame gegevens, welke over de X-15 zijn bekend gemaakt, is het door deze bescherming mogelijk temperaturen tot dertienhonderd gra den Ceisius op te vangen. Tegelijkertijd ondervindt het bemande projectiel ook geen enkele hinder van de lage tempe raturen, welke tijdens de klim naar de ruimte op kunnen treden en die tot 185 graden onder nul kunnen bedragen. Het enorme en vaak plotselinge tem- peratuursverloop vereist niet alleen voor het toestel zelf een zeer ingewik keld koelings- en verwarmingssysteem, maar ook voor de piloot, die het mee voert. Nooit is er dan ook een duurder ..costuum" on aarde gemaakt dan Hat wat Cressfield aan heeft moeten trekken. De kosten bedragen meer dan een miljoen gulden, niet meegerekend de vele elektronische controle-appara ten, waarmee de lichamelijke en gees telijke gesteldheid van de vlieger wor den geregistreerd. Op het gebied van de bestudering zijn enkele bijzondere voorzieningen getrof fen, Hoewel het bij de X-15 niet onmid dellijk op het bedienen van de normale roeren aankomt het raketvliegtuig bevindt zich als een projectiel in een ballistische baan moeten er tijdens de vlucht enkele correcties worden aan gebracht, vooral als het er om gaat on der de juiste hoek in de dampkring terug te keren. De piloot maakt hierbij ge bruik van chemisch opgewekte stoom, die hij zowel voor de rol- als voor de richtingsbesturing laat ontsnappen. Het toestel wordt zodoende gedwongen de berekende baan minitueus te volgen en te landen, waar dit noodzakelijk wordt geacht. valt het niet moeilijk de innerlijke kracht van het monster op zfln juiste waarde te schatten Het plafond en de snelheid zijn al even indrukwekkend. De X-15 kan in teder geval een theoretische hoogte van 168 kilometer bereiken, wat betekent dat men er voor de toekomst aanzienlijk meer in ziet. De. eveneens theoretische, kruissnelheid bedraagt bijna zesduizend kilometer per uur, doch men verwacht hier spoedig tienduizend kilometer van te kunnen maken. Als dit lukken zou. kan met recht van een historisch mo ment worden gesproken. Niet alleen zou dan het wereldsnelheldsrecord bijna verdrievoudigd zijn, maar men zou ook de weg hebben gebaand voor de ver vaardiging van bemande projectielen, welke nóg grotere capaciteiten bezitten. TWEE FASEN De lancering van de X-15 verloopt in twee fasen. Aan de eerste is men nu be- gonnen, het afwerpen van het raket- vliegtuig door een B-52 bommenwerper. Gisteren was 't een korte zweefvlucht. De volgende proeven zullen langer du ren, waarbij het toestel zich brullend tot een enorme hoogte zal verheffen. In een spiraalvormige baan dit om de snel heid wat af te remmen valt dan naar de aarde terug, ondergaat de „vuur doop" bij het bereiken van de atmos feer het meest kritieke moment! en komt ten slotte in een lange glij vlucht op het vliegveld of het ter rein terecht, dat voor de met para chutes afgeremde landing geprojecteerd Als de eerste fase tot aller voldoe ning is afgewerkt er staan ver schillende vluchten en ook verschei dene piloten cp het program volgt de tweede fase. Deze zal bestaan uit het meerdere malen afschieten van de X-15 op de grond, als een gewone raket dus. maar dan bemand. Men kan moeilijk zeggen dat de ont- wrepers van het projectiel niet alles hebben gedaan om de kans op terugkeer van de piloot op aarde zo groot moge lijk te maken. Mocht er iets misgaan, zelfs op zeer grote hoogte, dan kan de hele drukcabine als een capsule van de X-15 worden losgemaakt. Op een re delijke hoogte daar dus, waar zich weer voldoende zuurstof bevindt kan dan de verdere redding per parachute volgen, Buiten de dampkring verwachten de experts weinig moeilijkheden. Door het ontbreken van lucht zouden er geen aërodynamische krachten kunnen op treden, die het toestel zouden kunnen breken, terwijl, door de afwezigheid van zuurstof, explosies onwaarschijnlijk worden geacht Als het beslissende ogenblik wordt de terugkeer in de dampkring gezien, omdat dan bepaald wordt of de gebruikte metalen tegen de geweldige wrijving en de hitte, welke hierdoor ontstaat, bestand zullen zijn. DE MENS Als het voornaamste doel van de proefnemingen met de X-15 moet echter de reactie van de mens op supersonische snelheden beschouwd worden (gewicht loosheid treedt niet op, daar de piloot zich in een drukcabine bevindt). Door middel van op de grond staande vlucht- simulanten kajuiten dus, waarin de werkelijkheid zo getrouw mogelijk wordt nagebootst is reeds aangetoond dat het ruimtevaartuig bijna vol-auto- matisch moet zijn. Bij zeer grote snel heden is de vlieger niet bij machte het geheel van handelingen aan de omstan digheden aan te passen, m.a.w.: het menselijk reactie-vermogen schiet te kort In de uitrusting van de X-15 komt dit al zeer duidelijk naar voren. Men re kent er bijvoorbeeld op dat de piloot door de versnelling aan een druk zal worden blootgesteld, die zeven keer zo groot is als op aarde en die hem zal beletten zijn lichaamsdelen nor maal te bewegen. In de leuningen van zijn stoel, waarop zijn armen als een blok zullen rusten, zijn ian ook alle bedieningsknoppen aangebracht, waar door hij deze slechts met de vingers behoeft te bespelen. Dit is de X-15, het snelheids monster dat is voorbestemd de eerste Amerikaan buiten de dampkring te voeren. Het toestel is reeds in de lucht geweest, zij 't onder de vleugels van zijn „moeder": een gigantische B-52 bommenwerper, die het binnen kort op twaalf kilometer hoogte zal lanceren. zondag 27 september a.s. Dan zal nl. een gemeenschappelijke kerk dienst worden uitgezonden uit de Holy Trinity Church in Hull (Enge land) en de Morgensterkerk in Rotterdam. De diensten worden afzonder lijk gehouden, maar de gemeentezang tegelijk. Omdat er in de nieuwe Morgensterkerk nog geen orgel is, zal de zang worden begeleid op het orgel van de kerk in Huil en elke gemeente zal in haar eigen taal maar op dezelfde melodie zingen. Eurovisie, al kennen wij zulke gemeen schappelijke samenkomsten den via radioverbinding w< Het initiatief tot dit gebeuren ïitzending zal leiden. Bedoeling is, de eenheid v estants-christelijke kerken M. Kalmijn. Het uur van begin is nog niet vast gesteld. maar zal waarschijnlijk 5 uur zijn. In belde diensten zullen de predi kanten een kort woord spreken, ieder in de landstaal. Verder zal in elke kerk de dienst een gelijksoortig verloop ben- ben en de camera's zullen nu de ene en dan de andere kerk in het beeld gen. De samenzang bij bet orgelspel uit Huil zal echter het grote evenement zijn. Huil en Rotterdam zijn hiervoor uit- journaal gekozen, omdat beide steden, ieder aan uur dan een kant van de Noordzee, in hun ge- Charier schiedenis veelvuldige zakelijke con necties op scheepvaartgebied hebben nodig, opdat het geen rommelig geheel wordt, want de kij kers in beide landen, die eikaars taal weinig of niet verstaan (en dit geldt vooral voor Eng* boeid blijven dot afwisselend beelden op het scherm komen. De Morgensterkerk (Ned. Herv.) staat aan de Slinge in Rotterdam-Zuid, oorganger van de gemeente is ds. W. fèlèhfeïé. vanavond Dat zij ook nog op andere wijze met „Geluidsba; elkaar verbonden kunnen zijn. zal deze ogen geschikt, kerkdienst tonen. Vanzelfsprekend wordt het een staal- NTS-filmprogramma met vooraf het het weeroverzicht. Om 8.20 tekenfilm, een musical met net en de eerder mislukte kennismaking van de „Amerikaanse fa milie Doorsnee". Om 9 uur het volkje ider 14 jaar naar bed, want de film kinder- Herindeling van t.v.-zendtijd Met Ingang van het winterseizoen, dus op 1 oktober, Is er een nieuwe in deling van de televisie-zendtijd te ver wachten. Een van de belangrijkste wij zigingen is dat de vrijdagavond dan ook aan de omroepsectics zal worden toe gewezen en dus niet langer wordt ge vuld met telerecordings of films van de NTS. Mogelijk zal de NTS dan meer ge legenheid voor Eurovisie overhouden. Wat er den u op de hoogte. Het was oorspron- kelijk al de bedoeling, dat de vrijdag' avond mede zou worden opgedeeld aar de omroepverenigingen, maar de krap pe personeelsbezetting en de problemen met de studioverdeling maakten dat onmogelijk. Intussen is er meer tech nisch personeel aangetrokken door de NTS en een her-indeling voor het studiogebruik zal ook verruiming geven voor de vrijdagavond. Niettemin blijft de overheidsbepaltng dat de NTS 40 pet van de zendtijd moet vullen, van kracht. Op het ogenblik be schikt de NTS over 3 van de 4 dins- dagavonden plus de vrijdagavond en verder verzorgt zij dc journaaluitzen- dingen, de Eurovisie en nog zo dit en dat. Daarmee komt zij aan haar 40 pet. Indien nu de vrijdagavond ook aan de omroepsecties vervalt, zal de NTS twee Enkel' andere uren moeten vinden (indien er geschie althans geen ruimere zendtijdtoewijzing komt!) en er wordt aan gedacht deze te besteden aan meer Eurovisie. Blijft de zendtijd ongewijzigd, dan betekent dit dus in geen geval twee uren meer. maar zullen de omroepsecties^andere tijden moeten vrijmaken. Een betekent dus, dat er teg— weer een hele wijziging schema komt. 0 Met een uitvoering van Debussy's ,,Le Martyre de St. Sebastien" door het omroeporkest, het Groot omroepkoor en solisten, allen onder leiding van Al- bert Wolf, opent de KRO om 8.30 uur het avondprogramma, dat verder be vat: om 9.45 uur een uitzending in de reeks „Aan de poorten van een nieuwe tijd" en om 10.15 uur een orgelconcert dat Albert de Klerk geeft in Breda. 0 De AVRO begint om 8.05 uur met rd programma van vrolijke muziek, presenteert om 8.4U hoorspel „Met voorbedachte van Randwijk en Chris 9.20 uur een Weens pro- 1 Tony Hartweger en om derde reportage uit Israël, 'de "problemen Om half elf is er nog een pianorecital door Gerard Hengeveld. WOENSDAG 10 JUNI 1959 srsum I. 402 m. 748 kc/s. NCRV: ws 7.13 Gram 7 50 Een woord voor 8.00 Nws 8.15 Gewijde muz 9 00 :ieken 9 30 Gram 9 35 Waterst 9 40 rouw 10.15 Gram 10.30 Morgendienst ïram 31.30 Orgelspel 12 00 Tenor en 12.30 Land- en tuinbouwmeded 32-33 muz 12.53 Gram en act 13.00 Nws liet PIT op pad. caus 13 20 Metro- rk en solist 14 00 Bondsdag Geref romingen in c 1 ander 1 Gram. 1007 kc/s. VARA: 7.10 Gym 7.20 Gram 8 00 Nw maar ook een spectaculaire taal. Is de lengte (zonder neuspiek) slechts 15,25 meter, de vleugelwfjdtc slechte 6.70 m. en het totaalgcwicht (Inclusief brand stof dus) slechts zestien ton, de meter- stuwdruk bedraagt ruim 22,5 ton en het motorvermogen vijfhonderdduizend paardckrachten. Als men bedenkt dat de „Forestal het grootste vliegkamp schip van de Verenigde Staten, op top snelheid „slechts" tweehondcrdvgftig- dufzend paardckrachten ontwikkelt, dan Autoverzekeraars verzuchten DE INVOERING van de verplichte verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid betekent voor de automobielverzekcraars niet het aan breken van een gouden tijd en evenmin een niet onwelkome uitbreiding van zaken, aldus de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Auto mobiel-assuradeuren, mr. J. C. van Laer, heden in de jaarvergadering te Amsterdam. In de eerste plaats is het aantal niet verzekerde gebruikers van een motorrijtuig uitermate gering, met uitzondering van de gebruikers van bromfietsen. Dc verzekeraar zal dus het risico moe ten dekken van een nieuwe (roep. die bewezen heeft een volledig gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel te bezitten. Wat bromfietsen betreft is er wel een toevloed van nieuwe verzekerden tc ver wachten, doch dit is niet een bij uitstek gunstig risico. Voorts zullen de admi nistratiekosten onevenredig zwaar zijn bij een geringe premie. Een monopoliepositie van de verze keraars is niet te duchten daar een bin dende tariefsafspraak praktisch onver- wezenlijkbaar is. tenzij de overheid zou ingrijpen in het prijsbeleid en een maxi mumpremie vaststelt, die laag zal zijn met kleine marge Deze zal dan veelal tevens minimumpremie zijn. Niet steeds vergoeding Voorts is het niet juist, dat het slacht offer nu in elk geval schadevergoeding zou krijgen. Nog steeds moet de aanspra kelijkheid van de automobilist voor hei ongeluk vaststaan en tevens moet het slachtoffer de omvang van zijn schade bewijzen. Het slachtoffer zal thans on middellijk de verzekeraar kunnen aan spreken ook al zou de automobilist niet voldaan hebben op de hem bij de ver zekeringsovereenkomst opgelegde ver plichtingen. Dit leidt tot dc verkeerde opvatting dat dc automobilist voortaan niet meer belang zou hebben bij naleving van de voorwaarden, want de verze keraar heeft in dat geval recht van verhaal op de automobilist cn hij zal dit recht inderdaad uitoefenen. Voorts heeft de verzekeraar dan het recht de overeenkomst te beëindigen en dan zal het niet gemakkelijk zo niet on mogelijk worden zich even gunstig elders te verzekeren. Uitbreiding van administratie wordt ook noodzakelijk door de verplichte verzekering van handwagens met motorhulpkracht, voorheftrucks e.d.. waarvoor de pre mie slechts zeer gering kan zijn. Een waar schrikbeeld voor de verze keraars wordt het verzekeringsbewijs. Dit heeft grote administratieve bezwa ren, zelfs bij mechanische invulling. Het bewijs moet bovendien telkenjare wor den vernieuwd. Voorts is de grote moei lijkheid, dat dit bewijs onder alle om standigheden de verzekerde voor de ingangs- en verlengingsdatum moet be reiken. Wrijvingen met het pubhek zijn onvermijdelijk, en de hulp van het ver zekerde publiek zal onontbeerlijk blijken. Maatschappijnieuws Jansen en Sutorius. Produktie vrij sterk gedaald in 1958; baten f 150.127 (v.j f 292.300); afschrijvingen en lasten f 172 718 (f 242 146); verlies f 22.365 (winst f 37 766) naar nieuwe rekening, dividend nihil (id); orderpositie op 13 me: garandeert behoor lijke omzetstijging in 1959; overplaatsing van Arnhem naar Utrecht draagt bij tot kostenverlaging en produktiviteitsverbe- tering; liquiditeit verbeterd door voor- raadverbetering en verkoop van gebou wen en deel van inventaris te Arnhem: nog te vroeg voor voorspellingen. Belirie: Aandeelhouder bekritiseerde hoge onkosten ad 10.657 en te laag ge acht bod van grootaandeelhoudster Cut- tuurbank van 125 pet op aandelen Beli rie, hij stelde inwendige waarde op 145 pet; ook bestuur achtte onkosten 'e hoog, doch was contractueel gebonden aan de Cultuurbank, die directie voert; bod werd echter redelijk geacht; in bod moet zowel voor koper als voor verk> per een voordeeltje zitten; voor de aan deelhouders is dit de niet belastbare uit kering, die 30 pet hoger is dan de toen malige koers op de incourante markt; jaarstukken goedgekeurd met 249 stem men voor. 14 tegen en 1 blanco; J. C. F Schor herbenoemd tot commissaris. Schiedam van 1866 Winst na reserverin gen en afschrijving f 130.081-(v.j. f 37.159); dividendvoorstel 6(6) pet over f 250.000 (f 50 000) vrijwillig gestort kapi afdelingen droegen tot winst bij. doch transport gaf klein verlies; winst var auto-afdeling toegeschreven aan maxi mumsnelheid doch door vcrpliche WA- icht inde Reorganisatie Beleggingen van Dinteloord Waerdye 'stegen In d« Jaarvergadering van de verenigde coöperatieve suikerfabrieken te Dintel oord deelde voorzitter ir. M. A. Geuze mede, dat de wereldproduktiecapaciteil is gestegen van 39 miljoen ton ruwe sui ker in 1955-'56 tot 50 miljoen in 1958-59 en dat er in 1958 voor Europa een stijging van 5 pet. te verwachten is, grotendeels achter het IJzeren Gordijn. De stijging van de wereldvoorraad met 2 miljoen ton Daar de te verwerken hoeveelheden bieten zullen toenemen, werd het bestuur gemachtigd de investeringen te verho gen. De jaarstukken werden goedgekeurd, waardoor de balanswaarde van terreinen, gebouwen en machines van 3.43 miljoen tot 2 miljoen werd verlaagd. Tevens werd het bestuur gemachtigd geldlenin gen aan te gaan en de reorganisatie werd goedgekeurd De V.C.S. telde sinds 1947 drie leden de coöp. suikerfabriek en raf- finaarderij Dinteloord. de coöp beetwor telsuikerfabrieken te Roosendaal en te Zevenbergen. Thans kunnen de bieten telers lid worden met ingang van 1 ok tober. mits de drie deelgenoten tot ont binding hunner verenigingen besluiten In 1957 werd 355 000 (1956 323 000) ton kristalsuiker geproduceerd. Aan de VCS werden 707.782 ton bieten geleverd en vens 103 647 ton aangekochte bieten werkt. Een belangrijke hoeveelheid gevoerde ruwe suiker is in opdracht de regering geraffineerd. Het aandelen kapitaal werd gekocht van de Gebr. van Gilse Kandiifabriek N V. te Roosendaal. De investeringen ad 3 miljoen zijn. ten laste van de exploitatierekening gebracht. lultuur 39 00 Nws en weerber 19.30 Vrouwenkoor en piano 39.30 Radiokrant 39 55 Gram 20 00 Nationale Calvijn-herden- king in de Westerkerk te Amsterdam 91.30 Gram 21.40 Dagboek uit de wildernis, rep 22 25 Meisjeskoor cn instr kwintet 22 45 Avondoverdenking 93 00 Nws en SOS-be r 1 Aktober 2315 sP°r,ui^ 23 20—24 0' 1 oktODer Hilversum II, 29» m. 10 het zend- 7 oo Nws 710 Gym 7.20 3 13 Gram 9 05 Gym v d vrouw 9 15 Gram VPRO: 1000 Schoolradio. VAiRA: 10-30 V d vrouw 1100 Gram 12 00 Lichte muz 13 30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 V h plat teland 12.38 Orgelspel 13 00 Nws 13 15 Dansmuz 13 .50 In de wou ken, rep 14 00 Gram 34 30 Muzikale caus 15 00 V d Jeugd 17 00 Vakantletips 17.50 Regeringröitz Rijksdelen Overzee: De brievenbus gaat open. correspondentleclub olv Reglna 18.00 Nws en comm 18.20 Lichte muz 18 50 Act 19.00 V d kind 1910 Zang en /PRO: 19 30 V d Jeugd VARA: es 20 05 Metropole ork en soliste De Waerdye leed in 1958 een boek houdkundig verlies van 122.000 tegen 194.000 in 1957, doordat de aanloopkos ten onmiddellijk nagenoeg geheel zijn afgeboekt. De sterftewinst bedroeg 22.400, het rendement op aandelen Ro- beco 5,59 pet, waarvan 0,5 pet toekwam aan de N.V. en de rest aan polishouders. Hierna is de interestwinst 17.500. De produktie aan kapitaalverzekeringen was 6,7 miljoen en aan renteverzekeringen 4,8 min. Waerdyefracties, terwijl het gul densbedrag der verzekeringen steeg van ƒ13,9 min. tot ƒ32.9 min. De beleggin gen geschiedden geheel in aandelen Ro- beco, waarvan het bezit steeg van ƒ742.000 tot ƒ1,41 min. nominaal, de beurswaarde van ƒ2.1 min. tot ƒ5,3 min Vooral door koersstijging van aandelen vermeerderde de guldenswaarde per fractie van ƒ0.85 eind 1957. tot ƒ1,13 eind 1958 en 1,28 juni 1959. De koers winst op de aandelenportefeuille nam met .ruim een miljoen toe. Grote order voor Geld. Electriciteitsmij. De Provinciale Geldersche Electrici teitsmij. heeft bij de Kon. Mij De Schelde en de Machinefabriek Breda twee hoge- drukstoomketeisinstallaties volgens het sulzerdoorstromprincipe met verhitting besteld voor de centrale Gelderland-Zuid De stoomproduktie per installatie wordt 400 ton per uur de stoomdruk aan de uitlaat van de oververhitter 190 atmos feer en de stoomtemperatuur 540 graden Celsius. De installaties moeten twee tur bogeneratoren van 125.000 kW. elk aan drijven. De oplevering is in 1962. Alg. Frleache Brandverzekeringmij. Premie-ontvangst 5.57 (v.j. 5.02) mil joen, interestbaten 186.067 (140.326); premie e.r. na versterking van technische reserves geheel nodig voor schaden, kos ten, provisie en belasting; winst 204.475; dividend 4van gestort kapitaal, rest in bedrijf gehouden; extra reserve mede dank zij 48.277 koerswinst 700.000 (500.000); activa 5,56 (4,53) min, waar van 4,65 min. rentegevend belegd. 20 45 Hoeveel aarde heeft hoorspel 2: 50 Instr kwintet 231; Televisleprogr. (over dc 4e lijn) Woensdag 10 juni 1959 van 18—20 uur: Jealous heart (Carson), Orkest Jan Gar- ber; Smart and charming (Bötteher). Ger hard Gregor;My happiness (Bergantine), Orkest Jan Garber; I'll see you in my dreams (Jones), Gerhard Gregor; Muskrat ramble (Ory). Orkest Jan Garber; Who's sorry now iSnyder), Fritz Schulz Rei- chelAll the things you are (Kern), Or kest Jan Garber; I can't give you anything but love (McHugh). Fritz Schulz Rei- chel: Pagan love song (Brown). Orkest Jan Garber; Get up on the stars. Trio Harmonie; Mamas gone, goodbye (Bo- cage). Orkest Jan Garber. Avalon (Rose). Trio Harmonie San Antonio Rose (Wills) Orkest Jan Garber. Forget me not (Mar tini. The Kalln Twins. Mit siebzehn - Hula Liebe - Du gehorst mir. Orkest Max Greger: I got a feeling (B Knight). Ricky Nelson: Dansero (Heyman). Orkest Tommy Dorsey; No other arms, no other lanty in old yWunderbares Hula babv (Knox). Hawaii (Robin), Orkest Kurt Edel- i: Die Fabe de Liebe (Robbins). Rolf Jago, Quatctto Rhythrnico; Tlpiti- tctto Enza Gallo: Chel Orkest Riberto del Gado; Piove (D. Mo- dguno). Umberto Marcato: Music music music - If you were the only girl In the ;ha eha for Gla (Mancini). Orkest Tommy Dorsey: All of a sudden my heart sings (Rome), Paul Anka: Teenager me lody - I love you baby - Sugar baby. Orkest Max Greger; When (Reardon). The Kalin Twins; Jam for Brigitte (Hampton), Hamp swings the bells (Ellington). Lionel Hampton: Royal Garden blues (S Wil liams) Bobby Hackett and his Jazz Band: Basin street blues (S Williams). Jack Teagarden: I want a big butter and egg man (P Venable). Bobby Hacket and his Jazz Band; How high the moon (M. Lewis), Orkest Ray Anthony.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7