Eigen gebouw dringende noodzaak geworden ANES van het draaiboek In prima stemming naar Sterrengebergte Vlammen en haaien in de IJmuidense vissershaven De Gemeente Spaarbank Katwijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 6 JUNI 1959 Rode Kruis Leiden DE 74.523.77. Uit de resultatenrekenir 1958 bleek, dat voor de aankoop v gebouw 4200 is gereserveerd. VOOR KOLEN VOO R|AARSPR IJZEN Oude Herengracht 19, Leiden. Tel. 20587 AFDELING LEIDEN EN OMSTREKEN van het Nederlandsche Roode Kruis hield gisteravond onder leiding van de voorzitter, prof. r. P. J. Gaillard, haar algemene ledenvergadering in De Doelen. Prof. iaillard merkte in zijn openingswoord onder meer op, dat de afdeling zich in een groeiende belangstelling mag verheugen. Verscheidene facetten van het werk zoals het ledental, de jaarlijkse boottocht, het Jeugd-Rode- kruis en de lekbuurdepots floreerden wel bijzonder goed. Minder optimis tisch was de voorzitter gestemd ten aanzien van de financiering van de bloedtransfusies en de huisvesting van het Rode Kruis te Leiden. Vooral nu het gebouw aan de Hoog landse Kerkgracht, waarin een colonne en het magazijn zijn ondergebracht, een andere bestemming krijgt, wordt een eigen gebouw voor de afdeling een drin gende noodzakelijkheid. Bij voorkeur wil de afdeling de beschikking krijgen over één gebouw, waarmee dan tevens de hui dige decentralisatie kan worden opge heven. De administratie ls nu namelijk nog steeds aan het Rapenburg gevestigd, ter wijl de administratie van de bloedtrans fusiedienst aan de Haagweg zetelt. De pogingen tot het verkrijgen van een ge bouw hadden in het afgelopen jaar nog geen resultaat. Het bestuur zal zich nu beraden over nieuwbouw, als op geen enkele andere wijze beslag kan worden gelegd op een geschikt onderdak. Uit het jaarverslag van de secretaris, mr. J. C. de Vroom, bleek onder meer. dat de afdeling op 31 december 1958 10.097 leden telde. De jaarlijkse inzame ling, inclusief de giften van bedrijven en de opbrengst van de straatcollecte, bracht 12.296.45 op. Aantal donors groeide Het aantal bloedtransfusies bedroeg 6818, tegen 5542 in 1957. Op 31 december jl. waren 5018 donors ingeschreven, tegen 4047 in het jaar daarvoor, wat dus vooruitgang van bijna 1000 betekent. De colonne Leiden telt 61 leden. De trombosedienst behandelde in 1958 959 patiënten. De penningmeester, de heer E. H Moens, had de balans afgesloten me Uitreiking van Burger penning te Leiden De door de Ned. vereniging voor ar beids- en bedrijfsgeneeskunde ingestelde G. C. E. Burgerpenning voor de beste pu- blikatie op het gebied van de bedrijfsge neeskunde, is op 5 juni in het r; de bedrijfsgeneeskundige dagen 1 de eerste maal en wel voor het tijdvak 19o7—1958 toegekend aan dr. H. A. van Leeuwen, bedrijfsarts te Dordrecht, voor diens studie Bedrijfsgeneeskundige fa cetten van de beroepshardhorendheld". De G. C. E. Burgerpenning werd inge steld ter gelegenheid van het afscheid prof. dr. Burger van het gezondheids- rum van Philips. Dr. Van Leeuwen studeerde medicijnen te Leiden, Gronin gen en Amsterdam en promoveerde in '53 ie Leiden op een proefschrift over be- beroepshardhorendheid als bedrijfspro- Leiclse avondvierdaagse liad geslaagd slot De avondvierdaagse, georganiseerd door de wandelkring Leiden en omstre ken, is gisteravond tot een geslaagd slot gekomen. De belangstelling voor deze marsen was vrij groot, omdat velen hier in een goede training zien voor de Nij meegse vierdaagse. Met nadruk wordt er de laatste jaren op gewezen, dat wandel sport iets anders is dan marcheren en de resultaten van deze propaganda worden steeds beter merkbaar. De vele groepen werden gisteravond ingehaald door het Leidse jeugdorkest en drumband De Burcht. Sparta (Leider dorp), Zvvieten (Zoeterwoude), PIT (Zoe- terwoude), de Stalen Band (Leiden), Leidse Kokssohool (2 groepen), Sagata Satrij's (Leiden), De Rippers (Rijpwete- ring) en de Fiere Fluiters (Leiden) ont vingen een groepsprijs. Opening van kantoor De Verzekeringsonderneming NAVO heeft vanmiddag haar nieuwe kantoor Bevrijdingsplein 48 (aan de Vijf-mei- laan) geopend. Van 3 tot 5 uur was er gelegenheid het pand te bezichtigen, waarvan velen gebruik hebben gemaakt. NOORDWIJK Doktersdienst In afwijking van hetgeen onder de me dische dienst staat vermeld, wordt de zondagsdienst der huisartsen in Noord- wijk waargenomen door dokter J. van Nes, Oude Zeeweg 82, tel. 2405. Dirigentwisseling Con Amore te Leiden De heer Simon C. Jansen hoopt aan het eind van deze maand afscheid te nemen als dirigent van de ehr. oratoriumvereni ging Con Amore te Leiden. Tot zijn op volger is benoemd de hëer J. Pasveer te Zaandam. Het afscheid van de heer Jan sen zal plaats hebben op de laatste don derdag van deze maand in het wijkge- bouw Levendaal. naar en J L A de Haan Geslaagd voor het do P Oppelaar te Hazerswc Visstand in Oude Rijn herstelt zich goed Gisteren hebben de gebroeders Van Amsterdam te Hazerswoude op verzoek van de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken op drie plaatsen in de Oude Rijn een proefzegen verricht om de vis stand en de waterkwaliteit te controle- ren naar aanleiding van de watervergif tiging. De resultaten waren goed te noe- men; er kan niet meer van dood water worden gesproken. Deze verbetering is mede te danken aan het optrekken van is uit ander water. De eerste trek werd gedaan tussen Alphen en Zwammerdam, waar het re sultaat was: 1 snoekje van 28 cm. 41 brasems (grootste 37 cm), 3 kolbloeken (grootste 20 cm), 13 voornen (grootste 24 cm) en 2 baarsen (grootste 19 cm). De tweede trek, die aan de Rijn nahii de Zwaantjes kerk werd gedaan, en rle derde, die plaats vond tegenover de Westvaart nabij molen Rembrandt, le verden een soortgelijk resultaat od. Een trek met een fijnmazig zegen bracht aan het licht ,dat ook de kleine vis weer in de Rijn is te vinden Het zuurstofgehalte van het water steeg in een week van 3,7 tot 4,7 mili- giam per liter; het zuurbindend gen het 2.8. De gezondheidstoestand was goed te noemen. Enkele vissen had den troebele ogen, dooh dit werd door de biologen van de visserij-inspectie, die de zegen meemaakten, toegeschreven aan èen parhsietwormpje ,daf niets met de vergiftiging heeft uit te staan Burgerlijke stand van Leiden GEBORENMaico z v N Brandhorst en ,T Vermeer; Clazina Martha Eliza beth Margaretha d v J de Bree en T H Greive; Willy Janna d v W A van der Plas en J Hoek; Jeroen Wil- librordus Maria z v P H Valentijn en J M Keijzer; Alberto Deodatus z v A Heemskerk en A de Hoog; Nicolaas z v N Rijsbergen en E van der Tuin; Marcel z v C Klein en E H Planjèr. ONDERTROUWD: R J Rijnders en CAR Verberg; C A van der Lee en S C Ouwerkerk; W Heemskerk en L van der Wilk; J Dreef en G I E Wie- se; A Wetselaar en S Tichelaar: M Kazemier en G J van Bruggen; P J Blokzijl en L M Anneeze: W Overdijk en C M C Klein; W Huijbers en E E Broekhof; P J van Wageningen en T L Heuvelsland; H W van Diesen en A Buijs; H Cohen en M van der Horst; J J G Uiterdijk en J Verbiest; E Provily en S E Gijsman; D L Pen seel en H Hemerik; W van Santen en M E Selier; B A de Hooge en C M SelierW J M E van Haasteren en J DubbelaarJ den Heijer en L Nijen- huis; A B J Vork en A M Juffermans. OVERLEDEN; H L Noort, 20 j, zn. VOOR AL UW loodgieterswerk, nieuwbouw, verbouwingen, reparaties Loodgietersbedrijf J. W. DUBBELAAR PRINCESTRAAT 21, TEL. 2075 KATWIJK AAN ZEE Voor inlichtingen en gratis advies kunt U zich wenden tot de depothouder ter plaatse of tot het Hoofddepot: Afd. Esso Butaan en Propaan-techniek IEMCO N.V. Nieuwe Rijn 32. Tel. 24244Leiden. Tussen de bladzijden The horse s mouth", waarin de lach soms onzeker wordt CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur). We zijn van mening, dat de vertaling van The Horse's mouth in Geen geld en toch geen zorgen geen erg gelukkige vondst is geweest. De letterlijke vertaling Op de man af lijkt ons echter ook niet erg geslaagd, want de Engelsen hebben met deze film ongetwijfeld meer willen uitbeelden dan alleen een grapje. Het valt echter niet mee, de film een etiket te geven. Hoewel hij ons erg geboeid heeft, kunnen we ons voorstellen, dat mensen, die overigens een goed film-oordeel hebben, hem maar matig zullen vinden. Men zal het Engelse gevoel voor humor moeten kunnen paren aan een louter opnemen, zonder al te veel te zoeken naar de rode draad, die het verhaal moet binden. Paljas-drama of een klucht heeft gezien. Alec Guinness, de beroemde man van „The bridge on the river Kwai" komt hier in een geheel nieuwe oreatie naar voren, bijna onherkenbaar. Toch i6 hij in deze film beter op zijn plaats, want zijn plaats op het witte doek is die van een tragische clown, van een man. die heit goed bedoelt, maar zdch moeilijkt in de wereld kan passen. In The honse's mouth 16 hij een wereld vreemde schilder, een tikje misdadig, een tikje ontroerend en volkomen a-sociaal. Het wonderlijke van de film is echter, dat de Engelsen hem werkelijk kunste naar laten zijn. De schilderijen, die hij maakt in al hun absurditeit hebben iet6 fascinerende en zo is het verhaal, dat om deze schilderijen is geweven. Som6 lijkt het te uitbundig voor de En gelsen en vertoont het een neiging naar Amerikaanse gooi- en smijt-strips. Doch dan onverwacht komt de koele Engelse humor levensgroot naar voren. Over de film zijn al vele regels ge schreven en men i6 er nog steeds niet achter, wat de Engelsen nu precies heb ben gewild; hij is grootser dan een klucht, maar mist het kaliber dat hem tot een epos zou kunnen maken. Dit laatste wil len de Engelsen ook kennelijk niet. Alec Guinness laat zijn toeschouwer volkomen in het onzekere. Hij gedraagt zich, alsof hij onverwacht door de camera is be trapt. En als de film eindigt, is het nog niet volkomen duidelijk, of men een Als elke Nederlander een dubbeltje geeft DE STEMMING is weer prima in het kamp van de expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw-Guinea Calatina's van de Ne derlandsche Nieuw-Guinee Petroleummaatschappij hebben voedselpak ketten uitgeworpen, zodat mén nu wéér voort kan werken. Te meer nu prof. dr. F. A van Baren in zijn telefoongesprek uit Amsterdam met de expeditieleider dr. L. D. Brongersma te Hollandia de overmaking van ton heeft kunnen toezeggen. Dit bedrag is namelijk gegarandeerd door het Koninklijk Aardrijkskundig Ge nootschap en de Maatschappij voor Weten schappelijk Onderzoek in de Tropen, waar prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz be stuurslid is. Natuurlijk is er meer geld nodig dan dit bedrag alleen, maar als elke Nederlander een dubbeltje geeft, zou het bedrag bijeen zijn. Reeds thans komen telefonisch toezeggingen binnen. De helikoptervliegers van Aero Contrac tors, die met geelzucht in het hospitaal te Hollandia moesten worden opgenomen, Voorman-fitter J. van Es Leiden koninkli jk onderscheiden bi. De heer J. van Es te Leiden vierde vandaag zijn veertigjarig jubileum bij de ste delijke fabrieken voor gas en elektriciteit, terwijl hij om gezondheidsredenen tevens met vervroegd pensioen ging. Vanmorgen werd hij met enkele familieleden ontvangen in het stadhuis, waar wethouder S. M. Stolp hem hartelijk toesprak. De heer Stolp releveerde, dat de jubilaris, die op 6 juni 1919 als „handlanger" in dienst trad, zich heeft doen kennen als een harde werker en een goed vakman, die zich in de loop der jaren opwerkte tot voorman-fitter. Het was de wethouder daarom een vreugde de heer Van Es de bronzen medaille, behorend bij de orde van Oranje Nassau, te mogen opspelden. Foto N. van der Horst hebben 2 juni het ziekenhuis verlaten en komen aanstaande dinsdag in Tanah Merah aan Ook de uit Nederland gezon den reserve vliegers bevinden zich daar en zullen dinsdag tezamen met de genezenen weer gaan vliegen met de helikopters. De tocht naar de Antares, het oorspronkelijke doel, gaat normaal door. Alleen zal men thans meer dragers moeten gebruiken en zelf meer gaan lopen. De noodzaak om de expeditie te doen slagen, blijkt hoe langer hoe meer uit de buitenlandse, ook Indonesische belang stelling voor de opeenhoping van tegen slagen en door de Australische interesse voor de resultaten van de expeditie. Daggeld verhoogd Het tarief van daggeld is gistermorgen met een kwart procent tot 1 Vz pet ver hoogd. Geldmarktkringen menen, dat het tarief reeds te lang op \V* pet. was ge handhaafd, gezien het grote verschil tus sen officiële en betaalde rente. De geld markt is nog altijd zeer krap en de deze week verwachte verbetering is niet ge komen Volgende week mag men een ver ruiming verwachten, aangezien maandag 80 miljoen in de markt komt uit hoof de van vervallend sehatki9tpapier. KATWIJK AAN ZEE E.H.B.O.-diploma's Voor het E.H.B.O.-diploma zijn geslaagd de. heren E. J. Wieeherink, B. van Kruis- tum, G. Guijt, D. H. Buining, B. van Laar, J. van der Plas, J. G. Goossen en de da mes W. Ouwehand-Ouwehand, N. Ouwe hand, L. van Rhijn, H. Peters, B. Tave- nier, G. Koelwijn, J. M. Boerma, M. Anes, en J. Dubbelaar. Vier kandidaten werden afgewezen. De cursus werd geleid door dokter De Jager, het examen werd afge nomen door dokter Franse uit Leiden. i de Hervormde Kerken heeft opgebracht 777,15. Bril gevonden? Op het strand te Katwijk aan Zee is woensdag een bril met zeer sterke glazen verloren, die toebehoort aan een jongen van 6 jaar. die door dit verlies erg ge dupeerd is. De heer A. Guijt, Pr. Mar grietlaan 29, alhier, ontvangt de bril na het eventueel vinden gaarne terug. Hoog en laag water Zondag: hoog water 3.50 en 16.13 uur; laag water 11.58 uur. Maandag: hoog water 4.22 en 16.45 uur (springvloed); laag water 0.14 en 12.30 uur. KATWIJK AAN ZEE Prijs-reisje voor actieve scholieren De leerlingen van de vijfde klassi der christelijke opleidingsschool, die het vorig jaar bij een postzegelactie te hoeve van het doofstommeninstituut Ef- fatha zó hun best hadden gedaan, dat een schoolreisje als prijs wonnen, zijn gi teren op stap geweest. De eerste pleiste plaats werd Rotterdam, waar een rond rit door de stad werd voorafgegaan doo: een bezoek aan een speeltuin. De rondri eindigde op de haven, waar een rond vaartboot onder stoom lag. Weer terug aan de wal trokken de leerlingen speeltuin Drievliet Tussen het schom melen en glijden door werd een bezoek gebracht aan Effatha, waar de jongens de nijverheidsschool en de meisjes de huis houdelijke afdeling bezichtigden. Elly Korpelshoek en Hans van Beek boden met een gedicht de som gelds aan, die va prijs was overgebleven. Ouden van dagen op stap Dinsdag zullen 200 bejaarden uit Kat wijk aan Zee met vier autobussen i personenauto's tegenover hotel Noordzee aan de Boulevard starten voor het j lijkse uitstapje. Kerkdiensten Morgen badgasten len de kerkdiensten vooi >r een aanvang. In jun: worden ze in de Oude Kerk gehouden; in juli en de drie eerste zondagen var augustus in de Nieuwe Kerk; de beide laatste augustus-zondagen weer ir Oude Kerk. (Advertentie) HEEFT U WEL EENS SMEERWORST van Stegeman GEPROEFD? EEN DELICATESSE ,De Landbouwer VOORSTRAAT 36 TELEF. 2136 Ondanks opslagverbod een goede haringweek Het is in de afgelopen week met de vangsten van de vleetloggers weer best meegelopen. De dagvangsten liepen van 15 tot 40 kantjes per schip en dat is voor deze tijd van het jaar vrij hoog té noe men. Er waren zelfs enkele schepen, die deze week vangsten boven de 100 kantjes hadden. De kwaliteit van de haring is prima te Jemen. Het is echter jammer, dat deze haring nog niet opgeslagen kan worden. Alles wat de handel aan kleine jonge haring niet kan opnemen, gaat naar de vismeelfabrieken. Over een week is aan deze toestand een einde gekomen, omdat de haring dan geschikt is om in de koel huizen te worden opgeslagen. De prijzen waren in de afgelopen week: groene haring 106 tot 132 per kantje, jonge haring 103 tot 110, grote haring 71 tot 78 en steurharing 100 tot 107' Aan de Katwijkse afslag werden deze week aangevoerd 4110 kantjes. Visserijgolfjes OP HET TERREIN van het IJmuidense Staatsvissersihavenbedrijf heeft donderdagnacht en vrijdag grote drukte geheerst. Dit keer ging het niet om de grote aanvoer vis, wel echter om een grote uitslaande brand in de fabriek van de firma Lagendijk en om het zinken van het binnen vaartschip „Frasquita" (466 ton) in de Haringhaven bij de nieuwe uit rustingskade voor vissersschepen. De Velsense brandweer kon uitbreiding van de hevige brand met behulp van negen slangen tegengaan twee snijkamers, een voorraad poetskatoen en lompen brandden uit hetgeen tot het behoud van de omliggende visserijpakhuizen, bedrijven en rede- Tijen kon leiden. Het binnenschip in de Haringhaven zonk door lekkage, opgelopen bij een aanvaring. Het schip was geladen met ongebluste kalk. Vermoedelijk zou vandaag met het bergingswerk worden begonnen. Door de kustvdssers zijn de laatste da gen tijdens de visserij op zandspiering, tong en schol ettelijke flinke haaien buit- takt. Schipper Siem de Boer van d« Helderse kotter HD 67 ving dinsdag eer irdhaai van 414 meter lengte en eer gewicht van 200 kg. Het dier werd te IJmuiden gelost en bracht f250 op ïxporteur naar België. En het t de reisje van deze week bracht na enige ekken opnieuw een haai in de netten dwars van Den Helder. Ook deze haai 414 meter lang en woog ongeveer kg. Opnieuw toonden de exporteurs r België hun belangstelling. Dat het hier een haaien-paar betrof mag niet worden verondersteld.- want te Den Hel der heeft de Westduitse kotter ook haai aan land gebracht: een kleine knaap 2 meter lengte. Het dier bleek 21 jonge haaitjes bij zich te hebben. Maar alle records werden gesla gen door de Helderse kotter HD 57, die te Den Helder binnenliep met een haai van 5 meter lengte. De haai was tegelijk met een vangst zand spiering scheep gehaald. Voor de kantonrechter De schippers van de zeven Duitse kot- rs, die in het weekeinde door de mij- ;nveger Meppel werden opgebracht aar Den Helder wegens het vissen i Nederlandse territoriale wateren, gedagvaard om op 23 juni te verschijnen de Helderse kantonrechter, mr. W. F. Pot. Hun wordt geen misdrijf 1 laste gelegd, wel een overtreding, die vergelijken is met het lopen op verboden grondgebied. Verwacht wordt dat de 1 verdachten verstek zullen laten gaan. De vangst van de zeven sohepen totaal 60 ton is inmiddels verkocht 1 een vismeelfabriek te Hamburg. De mogelijkheid bestaat dat de opbrengst van deze zandspiering verbeurd wordt verklaard. Inmiddels hebben de Duitse vissers sinds maandag zijn zij al weer op zee verklaard, dat in elk geval een gedeelte de buit wel buiten de territoriale grens werd gevangenI Gisteren drie trawlers ;wel de verwachting ongunstig was, (Advertentie) verstrekt le hypotheek op huizen tegen normale rente en op zeer gunstige voorwaarden. Spaar bij deze oudste spaarbank ter plaatse, U geniet niet alleen de hoge rente van 3 1/4%, maar helpt bovendien mede aan de bevordering der woningbouw in de gemeente. Kantoor: VOORSTRAAT 88 (Weeshuis) Geopend: Maandag 1.305 uur voor alle bankzaken Woensdag Dinsdag Donderdag 78 uur voor ale bankzaken behalve voor het ledigen van spaarbusjes Zaterdag 6.307.30 uur: ALLEEN voor inlagen en terug betalingen. NIET voor het ledigen van spaar busjes. Katwijk aan den Rijn: in het v.m. Gemeentehuis van 78 uur n.m. verschenen aan de IJmuidense vrijdag markt drie trawlers: de Dirkje RO 53, Cornells Vrolijk SCH 171 en Onderne ming III SCH 117, die respectievelijk f 19.400, f7000 en f 10.000 besomden. Ge ringe besommingen, vooral voor de laat ste twee, maar men dient te bedenken, dat de produktie van gezouten haring ook door de trawlloggers en trawlers is begonnen. De SCH 171 bijvoorbeeld voer de bovendien nog 100 kantjes aan. De totale aanvoer was groot 2750 kis ten vis, waarbij 200 schelvis, 225 wijting, 200 gul en kabeljauw, 175 kóolvis, 100 haring, 650 kleine kisten haring en 750 makreel. Van de kust-kotters en -logge'rs waren er 450 kisten schol en 350 diversen en 450 tong. Over het algemeen liepen de prijzen, mede door de verwachte warmte, terug. Kabeljauw deed slechts f 60 tot f30 per regel van tien stuks. Makreel (alle soorten) ging voor slechts f 14 tol f 22 van de hand en de verse haring no teerde 114 tot f 22. De schelvisprijzen la gen tussen f 35 en f 20. Wijting altijd een goede graadmeter maakte vai tot f20 per kist. Voor de reeds genoemde besommingen moest de Dirkje 800 kisten vis, waarbij 530 makreel en voorts 350 stuks kabel jauwen en 240 kleine kisten haring, voeren. De SCH 171 had 220 kisten v 240 stuks kabeljauwen bij zich e: 117 zorgde" voor 400 kisten vis er kleine kisten haring. Voorts verscheen de KW 104 aan de afslag met 55 kisten schelvis, 45 gul en kabeljauw en 25 di versen. De besomming voor deze Kat- wijker was f 4400. En vandaag present De KW 4 Golfstroom, die aanvankelijk voor de vrijdagmarkt werd verwacht, loste nu vanmorgen. Er kwamen in de hal 350 kisten vis, waarbij 140 verse ha ring, 50 makreel, 160 diversen. De trawler had voorts 145 kantjes bij zich. Voorts zou de SCH 210 te IJmuiden ko men lossen. Hoe het op zee toegaat Goed weer, maar schrale vangsten. Dat waren donderdag en vrijdagmorgen de berichten van de trawlers in de Noor delijke Noordzee. Tussen 57 en 59 graden noorderbreedte werden dagvangsten ge meld van 100 tot 200 manden makreel, haring, koolvis en schelvis. De trawler IJM 72 Beatrice deed onder meer trek van 60 manden, meest makreel. De Katwijkse trawler Deining meldde enige trekken van 50 manden makreel en ting. Van IJmuiden uit ging de Jo hannes Polderman IJM 20 weer de Noord Op de kust liepen de vangsten bij de boeien P. 8 tot 10 iets terug. Donderdag bestonden de dagvangsten uit 150 tot 250 kg tong en 8 tot 10 manden schol. Dicht op de kust werd door de kotters va tot 120 kg tong en van 10 tot 20 mar schol buitgemaakt. Hier was het dus iets beter dan op de voorgaande De waarheid zal ook hier wel midden liggen. (Engelse creatie met onzeker karakter De Hofnar REX (2.30, 715 en 9.15 uur) De kleu renfilm „De Hofnar" met Danny Kaye in de hoofdrol werd nu al weer een aan tal jaren geleden uitgebracht, maar heeft bij een weerzien nog niete aan charme ingeboet. Het fenomeen Kaye is hier op zijn best. Van verbluffende veelzijdigheid is dit grote talent, in feite ao groot dat elke speler naast Kaye in de schaduw verdwijnt. Het dwaze verhaal 6peelt in het begin van de Middeleeuwen in Engeland tijdens troebelen om de erfopvolging. Flitsende degens en zwaaiende goedendags blijken even zovele middelen tot verstrooiing te zijn als in loodzware harnassen gehulde ridders en in fraaie gewaden rondsehrij- dende hofdames. Men moet niet gering denken over dé kosten, aan deze film ten offer gelegd: Een compleet kasteel, ko&ïbare montering, een legertje figuranten, het kon niet op. Wel. men heeft in Hollywood aan min dere zaken kapitalen gespendeerd. Hier helpt de enscenering het verhaal op gang, om verder een allerplezierigste achter grond te vormen voor 6cènes, die in de film-met-de-lichte-toets al klassiek zijn geworden, als daar zijn het optreden van de hofnar voor de valse koning, het ge vecht met de dwergen en niet te ver geten Kave'6 sublieme gevecht met de verraderlijke raadsman des konings, nu eens onder invloed van de hypnotische gaven van de verzorgster der prinses, dan weer in zün ware gedaante van bang mannetje, dat het vege lijf wil redden. „De Hofnar" is een demonstratie ge worden van het schitterende talent van Danny Kaye als mime6peler, zanger van verrukkelijke Liedjes en fenomeen met woordspelingen zoals wij geen tweede (Lichtvoetige en typisch Kayeaanse spotternij met koninklijke troebelen) The big country TRIANON (2 en 8 uur) Zij, die ondanks de (6oms smakeloze) overdaad op dit gebied toch steeds weer geboeid worden door Wild-We6t avonturen, kun nen deze week hun hart ophalen in The big country. Alles wat maar heeft kun nen bijdragen om deze film groot en groots te maken, i6 gebruikt. Actrices en acteurs met klinkende na men al6 Gregory Peck, Jean Simmons, Carroll Baker en Burl Ive6 spelen een rol in deze ook in andere opzichten „eno-rme" film. Men heeft het dit keer niet alleen in de breedte gezocht maar ook in de lengte, Inclu6aef het voorpro gramma zit de bezoeker drie uur achter een in zijn fauteuil! Een onverdeeld genoegen zal dit be slist niet zijn voor iedereen. Wil men echter per 6e Wild-West zien, dan komt men met The big country niet gauw be drogen uit. Deze film onderscheidt zich niet alleen in lengte van zijn soortgeno ten maar zeker ook wel in kwaliteit. Er wordt bijvoorbeeld een vrij spaarzaam, gebruik gemaakt van de vuurwapens en zo zijn er nog wel meer eigenschappen te noemen, die deze rolprent een apart ZENDINGSAVOND la een reeks van winterlezlngen zal nu D.V. a.s. maandag 8 juni om 8 uur in de U.N.I.-zaal Ouwehandstraat 39 komen spreken Evangelist JOOP SCHOUTEN Onderwerp: »Het zendingswerk onder de Rooms Katholieken" Door lichtbeelden zal men zien het werik dat daar verriohit wordt. Komt allen. Toegang vril overtreffende tr Flitsende degens ip) LIDO (2.30, 7 en 915 uur). Regisseur Robert Clark heeft tevergeefs getracht van Flitsende Degens een avonturen film te maken. Gebaseerd op een histo risch gegeven is de rolprent net een tikkeltje overdreven. En dat tikkeltje doet het hem juist. De jonge Charles Stuart van Enge land moet vluchten voor Oliver Crom well en diens „Rondkoppenleger". Stuart krijgt hulp van een edelman, die eveneens door Cromwell wordt gezocht. Deze laatste levert veel gevechten met soldaten, waarbij hele compagnieën sneuvelen en de held van het verhaal onkwetsbaar schijnt. In dit vrij smakeloze filmpje ont breekt zelfs het geringste spoor van spanning of sensatie. (Fantasieloos). Tronic die tweemaal leefde tiUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur). De ge prolongeerde film De vrouw die twee maal leefde, is een knap staaltje van de vindingrijkheid en fantasie van Al fred Hitchcock, eèn meester in het op wekken van spanning. Men kan aller lei kritiek hebben op de merkwaardige geschiedenis, maar men heeft hier nu eenmaal met een speciaal genre te doen, waarbij levensechtheid een onderge schikt iets is. Het gaat om de spanning, die sommigen ontspanning pleegt te bieden en wanneer men van opwinding en griezelen houdt, dan komt men bij het zien van de rolprent De vrouw die tweemaal leefde, ruimschoots aan zijn trekken. (Spannende ontspanning of ontspan nende spanning voor mensen met ster ke H. BEDEKER Dames- en Herenkapper k uw adres voor Remington, Philips Braun en andere scheerapparaten. Tevens worden alle reparaties door ons verzorgd. Voorstraat 73. Tel. 2584 Katwijk aan Zee. KATWIJK AAN ZEE Visserij-examens Voor het stuurlieden-examen tweede ge deelte slaagden de heren Arend Hoek Azn (stuurman KW 147), Engel Hoek Jzn (stuurman KW 78). Jan Guijt (stuurman IJM 30), Cornelis van. den Oever (schip per KW 105), Klaas Ouwehand (schipper KW 36), Hendrik Messemaker Hzn (KW 141). Voor het aanvullend examen stuur man verre visserij slaagde Cornelis Kuijt Pzn (stuurman Ned. Mij. Walvisvaart). Alle kandidaten wonen te Katwijk en werden opgeleid aan de Katwijkse vos- serij school,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7