Jlieume £dhsd)e QTmirant ADENAUER BLIJFT BONDSKANSELIER Luchtmacht bracht dominee met helikopter thuis Meerderheid der GD.U.-fractie getrotseerd Etzel is waarschijnlijk kandidaat voor het presidentschap B West-Duitsland verrast penseel Drie jaar voor moordaanslag T.b.c.-gevallen in Drunen Gromyko: strijdend Laos gevaar voor de vrede Weer verloofde voor Boudewijn Luchtmacht bracht dominee met helikopter thuis Gromyko wacht op instructies geroutineerde steno-typiste PRINS BERNHARD WOONT ATLANTISCH CONGRES BIJ VRIJDAG 5 JUNI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Fam'llebertchten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930 Veertigste jaargang no. 11580 Directie: .F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tant»aslicl) is gljrtleofa triyn hert ia tegfjenspoet" A. BORST PZN. PROEF op de som Zie pagina 5 (Van onze correspondent) BONN, vrijdagmorgen ONN is gisteren in opschudding gebracht door het besluit van dr. Adenauer, zich als kandidaat voor iet presidentschap terug te trekken en voorlopig londskanselier te blijven. Vermoedelijk zal nu de ïinister van financiën Franz Etzel als kandidaat van Ie christen-democraten voor het presidentschap wor- aangewezen. Met zijn opzienbarend besluit, nauwe- Langdurig is in de christen-democratische fractie over de opvolging van jAdenauer gesproken. Toen vorige week in de fractie werd opgemerkt, dat de „beste" Bondskanselier moest worden, merkte dr. Adenauer fijntjes pp: „Als jullie nog langer over de beste praten, blijf ik." Niemand heeft deze '-'oorden van de Bondskanselier ernstig genomen. Maar gisteren heeft pij tot verrassing van iedereen de knoop doorgehakt en de secretaris van de Bondsdagfractie laten meedelen, dat hij Kanselier zou blijven, j Het nieuws sloeg in als een bom. [Herman Höcherl, de voorzitter van de Beierse afdeling van de christen democratische parlementsfractie zei: een ramp." :onferentiezaal. Op de gezichten de andere deelnemers aan de conferentie was echter weinig vreugde te lezen. Minister van buitenlandse zaken von Brentano heeft zich inmiddels uit Genève naar Bonn gespoed om de besprekingen bij te wonen, 't Is niet bekend of de mi nister van economische zaken, Erhard. zijn bezoek aan de Verenigde Staten zal afbreken om eveneens naar Bonn te ko- Als reden voor zijn aanblijven noemde de Bondskanselier de hui dige internationale toestanddie het, inaar hij zou menen, niet mogelijk maakt dat hij als leider van de rege ring aftreedt. Om negen uur vanmorgen kwam Aden auer met de leiders van de Christen-de mocratische partij bijeen om de plotse linge verandering te bespreken. Glim lachend arriveerde de Bondskanselier bij Plan Sterrengebergte zal voortgaan Het beslissende telefoongesprek met iHollandia is achter de rug. De expeditie j naar het Sterrengebergte zal in elk geval I voortgaan en de doelstellingen zullen zo jveel mogelijk worden gehandhaafd. Prof. Van Baren heeft de leider van de expe ditie een ton kunnen toezeggen. De zieke vliegers zijn uit het ziekenhuis ontslagen en keren terug naar de expe- ditie. vakantie- en weekend s pantalons' 9.,s.i DUMAK pantalons van *TERLENKA 5S/4S van De rechtbank in Zutphen heeft van morgen de Winterswijkse procuratiehou der K .veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar met aftrek. De luidde vijf jaar met aftrok. K. wordt beschuldigd van poging tot moord op zijn echtgenote. De 22-jarige mejuffrouw B. werd wegens medeplich tigheid gevonnist met een jaar met af trek. De Westduitse pers is over algemeen zeer ontevreden over de gang van zaken. Hieronder volgen enkele reacties uit Duitse bladen. General-Anzeiger regeringsgezind „Adenauers besluit is te verdedigei maar het is geen excuus voor de wijze waarop de kwestie van de opvolging als president wordt behandeld. Het is gemakkelijk te raden hoe onaangenaam de C.D.U.-afgevaardigden zijn getroffen door het plotselinge besluit vai Adenauer". Der Mittag (partijloos) is van mening dat Adenauer zijn parlementsfractie wil dwingen Erhard te laten vallen als ka; didaat voor het kanselierschap en i lijks drie weken voor de verkiezing van de Bonds president, heeft Adenauer de meerderheid van de christen-democratische fractie in de Bondsdag getrot seerd. Sinds Adenauer zich verkiesbaar had gesteld voor het presidentschap lag hij met het grootste deel van zijn partijgenoten overhoop. De meerderheid van de fractie wenste de minister van economische zaken, Erhard, als toekomstige Bondskanselier te zien, maar Adenauer stond erop, dat de minister van financiën Franz Etzel zijn opvolger zou worden. wegingen van buitenlandse politiek een grote rol spelen. Abendpost (partijloos) vindt dat de Bondskanselier een grote fout heeft ge maakt. Het blad spreekt van een „schan delijk spel". Adenauer heeft zich laten leiden door zijn antipathie tegen dr. Er hard, aldus het blad. ONDERZOEK NAAR DE MOEILUKHEDEN IN NICARAGUA De raad van de Organisatie van Ame- rikaanse staten heeft, met alleen de stem men van Cuba en Venezuela tegen, beslo ten een onderzoek in te stellen naar de inval van buitenlandse rebellen in Nicaragua. In Ecuador is gisteren de staat van beleg afgekondigd, nadat opstandelingen erin waren geslaagd een stad te bezet ten en te plunderen. Volgens de laatste berichten hebben regeringstroepen in dii land de macht weer in handen. Reacties r Etzel te aanvaarden, van oordeel dat de parle- zich niet moet laten zijn plaats Het blad i mideren. Allgcmeine Zeitung (partijloos) meent dat de C.D.U.-fractie geen andere keus heeft dan zich naar Adenauers schikken. Adenauer speelt volgens dit blad hoog spel. Het gelooft dat Bij een routine-onderzoek op de lagere scholen te Drunen, enkele weken geleden gehouden, is plotseling een aantal geval len van t.b.c.-besmetting aan het licht ge komen. Aan een vijftiental kinderen is een rustkuur voorgeschreven, terwijl vijf kinderen reeds in een sanatorium zijn op genomen. Dr. W. Wijk van het medisch centrum in Waalwijk, die de leiding heeft vat onderzoek, spreekt van enkele ernstige in fecties, die reden geven tot grotere waak zaamheid. In de meeste gevallen is de in- lectie beperkt tot de luchtwegen. Onder leiding van dr Wijk speurt men thans ii Drunen ijverig naar de haard van be smetting. Men overweegt een algemeen röntgenologisch onderzoek. Op korte ter mijn zullen in de Langstraat voorlich tingsavonden over de t.b.c.-bestrijding worden gehouden. Boris Kowadlo. Met het doel aan werk van de kort geleden verongelukte fotograaf Boris Kowadlo grotere bekend heid te geven, heeft zich een comité ge vormd. De revenuen ziullen ten goede komen aan de vrouw en het dochtertje van de beer Kowadlo. DE SOWJETMINISTER van bui tenlandse zaken, Andrei Gro myko, acht de toestand in Laos een gevaar voor de vrede in Zuid-oost- Azië. In Genève heeft hij gisteren zijn Britse collega Selwyn Lloyd voorgesteld een Engels-Russisch be roep te doen op Laos, zich te onder werpen aan het gezag van een wa penstilstandscommissie, samenge steld door drie landen. Marie Therèse van Bourbon Parma, ervaren pilote, ski-kampioene, goed amazone, knap geweer schutter, die bovendien verzot is op het rijden in snelle sportwagens en zou gaan boksen als het niet zo gek stond voor een vrouw zal zich binnen een maand verloven met koning Boudeivijn van België. Dat wil zeggenals men het weekblad Samedi uit Luik mag geloven. Samedi heeft zijn inlichtingen uit verschillende bronnen" en schrijft: „Er hebben tal van valse geruchten over het huwelijk de ronde gedaan, maar deze keer is het waar". Aldus het weekblad. De Franse prinses zelf wenste geen commentaar te geven en een perssecretaris van het koninklijk paleis te Brussel zei: „Ik weet hiervan absoluut niets". DE LUCHTMACHT heeft Wons, een klein Fries dorp, z'n dominee terug gegeven. En omdat de Luchtmachtstaf begrepen had, dat dit voor het dorpje een heugelijke gebeurtenis zou worden, heeft de predikant, ds. H. G- Boswijk, even met de helikopter gebracht. Het was het rste vliegtuig, dat op Wans' grondgebied De gereformeerde predikant vertrok im een jaar geleden naar de vliegbasis Ypenburg als reserve-luchtmachtpredi kant. Vier jaar geëist De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft gisteren vier jaar met aftrek en terbeschikkingstelling ge- eist tegen de 27-jarige Amsterdamse kan toorbediende U. K. J. A., die op 23 febr een man zou hebben bedreigd en met een revolverschot getroffen. De raadsvrouwe, mr. T. W. Keman—Timmer, aohte de op zet tot doden wiet bewezen en bepleitte een kortere vrijheidsstraf. Uitspraak op 9 juni. Groot was de belangstelling toen de donkerblauwe helikopter gistermorgen het zomerse Friese landschap naar Wons wiekte. Of de belangstelling alleen de terugkeer van de dominee gold of ook en beetje de metalen vogel, is een vraag /aar de inwoners van Wons zich gisteren iet hoofd niet over braken. Een feit is, lat twee stoere vertegenwoordigers van Ie marechaussee handen vol werk hadden m de opgewonden menigite op een veilige fstand te houden. TTET WAS overigens verspilde energie De vlieger paste voor het landings terrein waar zijn wentelwiek een com plete storm in het pasgemaaide gras zou hebben veroorzaakt. Hij zette het toestel in een afgelegen weiland, waar d uniform geklede predikant begroet werd door een stel nieuwsgierige koeien, die een enthousiast geloei aanhieven alsof zij en niet de menigte in de verte een oude bekende hadden te begroeten. Die begroeting volgde pas toei helikopter weer was opgestegen en belangrijke gebeurtenis in de geschiedenis van Wons verleden tijd was geworden. De luchtmachtdominee afgezwaaid esters gezinde regering en afdelingen de communistische Pathet Laos. Deze partij, gesteund door Noord-Viet- nam en rood-China, heeft een communis' tische regering gevormd tijdens de acht jarige oorlog, die Frankrijk heeft ge voerd om het gezag over de drie Indo- Chinese protectoraten te handhaven. De- 2ffe oorlog werd in 1954 beëindigd door de wapenstilstand van Genève. Gromyko wenst nu. dat de destijds in gestelde wapenstilstandscommissie on middellijk opnieuw aan het werk wordt gezet. Een voorstel in die richting werd eerder door de premier van India, Nehroe, gedaan. De Laotischc regering neemt het stand punt in, dat de wapenstilstandsovereen komsten geheel zijn vervallen. Canada is een soortgelijke mening toegedaan. Selwyn Lloyd is niet onmiddellijk in gegaan op Gromyko's voorstel. Hij zal eerst overleg plegen met een specialist van het Foreign Office en ook heeft hij reeds contact gehad met zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murville. Een Frans woordvoerder heeft meegedeeld, dat de Franse regering sterk gekant is tegen elke re-activering van de wapen stilstandscommissie. Frankrijk zal dat beschouwen als inmenging in de binnen landse aangelegenheden van het voor malig Franse protectoraat. De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben gistermiddag in Genève hun informele, besloten bespre kingen onderbroken om in het Volken bondspaleis opnieuw een officiële bijeen komst te houden. Dit is geschied op ver zoek van Gromyko. Westelijke waarnemers veronderstelden algemeen, dat Gromyko nieuwe instruc ties uit Moskou afwacht inzake de con cessies, die hij eventueel aan het Westen kan doen. Een Franse tipgever zei dat wat de vorderingen betreft, de geheime besprekingen van gisteren net zo goed iet gehouden konden zijn. Gisteravond hebben de ministers gedi neerd bij de Franse minister Couve de Murville en enkele diplomaten, die daar- anwezig zijn geweest, zeiden dat de discussie na het diner „iets beter ver lopen" is dan de middagzitting, maar dat geen wijziging is gekomen in het funda mentele standpunt van de Sowjets. Dit standpunt is, dat de westelijke mo gendheden erin moeten toestemmen hun ale status in West-Berlijn prijs te geven en dit een geneutraliseerde vrije ad moeten laten worden. Het enige, dat in de reeks van besloten »rgaderingen van deze week indruk op e ministers uit het Westen schijnt te hebben gemaakt, was een vertoon van be reidwilligheid van de zijde van Gromyko om van tijd tot tijd te spreken alsof de huidige positie van het Westen in Berlijn gehandhaafd zou kunnen blijven. Sukarno kust Joan Crawford Sukarno heeft dinsdag aan een maaltijd te Hollywood de filmster Joan Crawford op de wang gekust. Deze daad heeft vol gens gewoonlijk betrouwbare bronnen te Djakarta tot nieuwe voorschriften de pens geleid. De woordvoerder van het leger heeft gisteravond de instructie bekendgemaakt, dat alle persberichten over de rei6 Sukarno moeten worden voorgelegd het kabinet van de president, het m terie van voorlichting of de voorlichtings dienst van het leger. Volgens de zegslieden van Reuter werd deze stap genomen om een einde te ken aan ongunstige artikelen betreffende de president in een periode van politieke spanningen. Sukarno is inmiddels na een driedaags niet-officieel verblijf in Zuid-Californië per vliegtuig via Honoloeloe naar Tokio vertrokken. Hoewel de resultaten nog maar nauwelijks hoopgevend te noe men zijn, is toch wel duidelijk dat de vier ministers van bui tenlandse zaken in Genève in vertrouwelijke gesprekken meer kunnen bereiken dan tij dens de officiële zittingen. De foto werd genomen in de tuin van de „Amerikaanse" villa. Van links naar rechts Selwyn Lloyd, Gromyko, Herter en Couve de Murville. Reeds enige spanning op de arbeidsmarkt De afneming van de werkloosheid (de geregistreerde arbeidsreserve gecorri geerd op seizoeninvloeden daalde in mei namelijk van 72.000 tot 65.000). heeft reeds enige spanning op de arbeidsmarkt veroorzaakt. In het westen en in enkele delen Overijssel, Gelderland en Noordbrabant deden zich reeds tekorten aam bouwvak arbeiders voor. De blikembaLlageiimdustrie tobde met het aantrekken van seizoens krachten en enkele meubelfabrieken vroe gen een overwerk vergunning aan. En de textielindustrie kampte men met eei groeiend tekort aan vrouwelijke krach ten. In de metaalindustrie is grote be hoefte aan ongeschoolden. Zomer oudertvets (Van onze weerkundige medewerker) Een ZO GROTE Stabiliteit van de zomer hebben wij de laatste jaren niet meer gekend. Dit weertype doet ons aan de mooie zomers van 1947 en 1949 denken. Het aantal officiële zomerse dagen (warmer dan 25 gr. C.) bedraagt thans ook in Zuid-Holland al vijf, terwijl in de hele zomer van 1956 slechts vier zomerse dagen voorkwamen. Boven Frankrijk worden enkele warmteonweders waar genomen, die zich met de zuidwestelijke stroming in de hogere luchtlagen naar ons land zullen uitbreiden. In de komende 24 uur is plaatselijk een bui te ver wachten, maar deze zal geen afbreuk doen aan het zomerse karakter van het weer. Ook morgen verwachten wij opnieuw vrtj hoge temperaturen en doordat de lucht wat vochtiger wordt is het wat zwoel. Depressies uan de Oceaan komen niet veel verder dan de Britse eilanden, om daarna in noordelijke richting uit te wijken. Boven het grootste deel van Europa komt zonnig en warm zomerweer voor waarbij het kwik gisteren in Parijs al tot bijna 30 gr. C. steeg. Hier in het westen tot 26 gr. C. Iets minder warm De Bilt verwacht tot mor genavond: Wat minder warm weer met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZATERDAG 6 JUNI LUXAFLEX De ideale zonwering Gratis plaatsen BULTHUIS BOTERMARKT 23 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zürlch Genève Locarno AJaccio Madrid Mallorca 34 16 26 17 26 18 Debré dreigt met „zwarte lijst" Premier Debré vam Frankrijk heeft gisteren in de Nationale Vergadering ge dreigd dat de betrekkingen met landen die. de „zogenaamde Algerijnse voorlopige regering" erkennen wel eens zouden kunnen worden verbroken. Volgens de premier heeft Frankrijk bovendien een „zwarte lijdtf van industriële en finan ciële ondernemingen binnen en buiten Europa, die de opstandelingen helpen. heeft plaatsing voor een enige bekendheid met de moderne talen strekt tot aanbeveling. Sollicitaties: VESTESTRAAT 1 E - LEIDEN Gesprek op hoog niveau in Londen UR/NS BERNHARD, Paul-Henri Spaak, Adriano Olivetti, Guy Mollet, Louis Armand, Paul van Zee land en minister Luns behoren tot de 650 afgevaardigden uit veertien N.A.V.O.-lnnden IJsland is niet van de partij in verband met het Brits-IJslandse visserijgeschil die deelnemen aan de zesdaagse bijeen komst van het Atlantisch Congres. Vanmorgen werd deze bijeenkomst in de Londense Westminster Hall geopend door koningin Elizabeth. De bijeenkomst, een onderdeel van de viering van het tienjarig bestaan der N.A.V.O., heeft tot doel, aan de vijftien bondgenoten van de verdragsorganisatie aanbevelingen te doen voor de te volgen politiek in de komende tien jaar. Ongeveer een derde vam de deelnemers aan het congres is lid van de nationale parlementen der betrokken landen, de overigens zijn vooraanstaande personen op het gebied van industrie, financiën, ngelegenheden, onderwijs en cultuur. Nationale comité's hebben voorbe reiding van het congres een tachtigtal richtlijnen over de meest uiteenlopende aspecten van de Atlantische samenwer king ingediend, die aan de hand van inleidingen in commissievergaderingen zullen worden besproken. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. H. M. A. H. Luns, zal als voorzitter van de raad van ministers der N.A.V.O. spreken voor de leden van de politieke commissie. Het Nederlandse Tweede-kamerlid overste J. J. Fens zal optreden als president van het congres. Als taak stelt het congres zich, over eenstemming te bereiken over een ge zamenlijke politiek wat betreft de be trekkingen tussen de N.A.V.O.-landen on derling en wat betreft het contact met de communistische en de neutrale landen. Radio-Moskou noemde de bijeen komt in Londen gisteravond een uit daging aan de conferentie van de Grote Vier in Genève. Een Russi sche commentator betoogde voor de radio dat de Amerikaanse overheer sing in de N.A.V.O. wordt weerspie geld door de samenstelling van het congres, waaraan 170 Amerikaanse afgevaardigden deelnemen tegen ze ventig Britse en zeventig Franse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1