,?oien zorgde voor de grote verrassing in Praag ✓aak koofdpi/w?J ■kdpwllmi( Rotterdam en Capelle-IJ. bouwen satellietstad als Haarlem en Eindhoven Hoger personeel wil ook deelnemen aan overleg Stralingsgevaar groter dan men had gedacht Vingers buigen Luipaard Ui ZWITSALETTEN ^UWE LEroSCHE COURANT MAANDAG 1 JUNI 1959 Festival in Tsjechische hoofdstad (IV) IDie Jahreszeiten van Hay dn in de Tsjechische taal TN EEN VORIGE BRIEF schreef ik al dat A twee Poolse musici een heel hijzonder accent hebben gegeven aan het Internationale Muziek festival in Praag. Twee jonge mensen, die op zulk een hoog niveau werkten, dat men er dagen lang over sprak. Het is trouwens bekend dat er uit Polen heel wat goede musici komen en boven dien dat Polen vele grote componisten heeft. Het betrof hier twee uitvoerende musici, nl. de dirigent van het Filharmonisch Orkest uit Lodz, Henryk Czyz, en de sopraan uit Warschau, Stefania Woyto- wicz. Eigenlijk was dit concert de grootste ver rassing die ik in Praag meemaakte. En ik zou alle orkestbesturen, impresario's, concertinstellingen en zangkoren in Nederland op het hart willen druk ken deze twee Poolse musici niet te vergeten. Zij gaan een grote toekomst tegemoet, maar voor ze zo ver zijn, dat ze voor ons land onbetaalbaar worden, moeten ze heel gauw bij ons zijn opge treden. En beiden verzekerden me niets liever te Czyz is een 33-jarige dirigent alle kwaliteiten van de volleerde vak- i In en tevens met het bruisende tempe- lofcent van de jeugd. Hij beheerst het v*estapparaat voortreffelijk, weet wat iziekmaken is, en heeft een zeer sugges- »nve greep op de orkestleden. Het Stede- Symfonie-orkest uit Praag (ook weer gaaf en muzikaal ensemble) klonk jler zijn leiding zo schoon, dat men fect de vakman erkende. In een Allegro vé de Symfonietta van Otakar Ostrcil beetje Mahderstijl) gaf Czyz de mu- m»k eigenlijk meier dan ze in wezen bezit; maakte er nog iets van. Bijzonder Kapannen was zijn vertolking van de 2e itormpje Er is tijdens de kabinetsformatie eer lein stormpje ontstaan dat nog niet ge a eel tot rust gekomen is. Het ministerie maatschappelijk werk is. namelijk itp annexatie uit. Het heeft de gehele hfdeling sociale bijstand en complemen- Hiire arbeidsvoorzieningen willen over- irfemen van sociale zaken. Tegen dit plan ebben dc drie grote vakcentrales ge- amenlijk geprotesteerd. Zeggende: werk- izen horen niet in de sector van maat- Qhappelijke zorg, maar bij sociale zaken. vrezen dat men de vakbonden gelijk geven, Mej. dr. Klompé heeft, zowel ^oor haar charme en toewijding als door ®aar werkkracht, aan een in feite over bodig departement het aureool van onmis weten te geven. Daarmede moest nu maar tevreden ziin. (Els. Weekblad ensuur Het bericht „Franse radio en TV onder icht gesteld" was wel even om van te hrikken. Men denkt dan toch allereerst |an begrippen als dictatuur, censuur 'nzovoort. Maar de politieke censuur ov Ie RTF bestond allang en dit bericht \leek dan ook betrekking te hebben op amelijk de culturele. De Franse radio televisie zijn nu, bij decreet van De Caulle-Malraux. onder toezicht gesteld ran een commissie van niet minder dn .55 vooraanstaande kunstenaars op al: gebied, onder wie Le Corbusier, Serge ■Lifar, Jean Cocteau. En de bedoeling is, dat deze commissie alles wat de RTF Uitvoering krijgt aangeboden, v< Oordeelt. Eigenlijk dus helemaal jgek idee. Als dat in Nederland navolaini vond. wat zouden we dan een hoogstaande 'pogramma's krijgen.' Het Danzi-k invlaats van Max van Praag, stelt iraf be zich i Of i 'andere groepen gaan protesteren? (V rij N e der la Symfonie van Karol Szymanowski, de in 1937 overleden Poolse componist die nog steeds (terecht) geëerd wordt als de grote nationale toondichter. Deze 2e Symfonie is nog uit Szymanowski's eerste periode, toen hij nog sterker aan de kant van Strauss en Reger stond. Maar het is een uitnemend stuk muziek, waarin vooral de variaties van het 2e deel opvallen door vormbeheersing en inspiratie. Ook de fuga is niet alleen maar vorm, doch heeft een wezenlijke muzikale inhoud. En daar tussen stond dan de cyclus „Les Illumi nations" van Benjamin Britten. Poolse sopraan TN DIT laatste werk was liet de Poolse sopraan Stefania Woytowioz die voor de ontdekking zorgde. Een stem van zulk een schoonheid heb ik tot heden niet ge hoord. En bovendien is de zangeres door en door muzikaal. Eerst in 1945 begon ze haar zangstudies aan de Muziekhogc- school te Krakau, in 1950 won ze een le prijs op het Bachconcours in Warschau, in 1951 kreeg ze het erediploma van de muziekhogeschool en tevens vej^vierf ze toen de le prijs op het Internationaal Vo calistenconcours in Praag. Stefania Woytowioz heeft niet minder dan 40 oratoria op repertoi groot aantal lie- deren. Ze wil zich liever niet op ope- ragebied bewegen en heeft een grote voorliefde voor 't oratorium, het lied en de heel oude muziek. Elke noot is absoluut punt gaaf. de tonen worden volkomen natuurlijk ge- vorind, er ls geen overgang merk- r baar in de regis ters en van hoog tot laag is de i stem, ideaal ge- egalisaerd. Het timbre is warm I en vol, nooit schel of hard. Boven- dien weet Stefa- i nia Woytowioz de eigen aard te be naderen en daar- om werden die Franse liederen van de Engels- I man Britten zulke prachtige parels. Werkelijk, voor een schonere ver rassing had het Praagse festival met kunnen zor gen. Een zangeres bij de gratie Gods; een kunstenares mogelijk in Neder land moet laten optreden bij oratorium, ca grote liederen- en ariarecital. Wat Ste fania Woytowioz thans aan muzikaliteit en stemkwaliteit opbrengst, stel ik boven de .grote sterren" die op de programma's van het Holland Festival prijken. Alleen Stefania Woytowicz heeft hier de naam nog niiet. En die heeft Henryk Czyz ook nog niet. Maar ook hij zal in ons land die naam moeten gaan maken. Een bijzondere liefde van hem is het uitvoeren van grote koor werken. Liggen hier niet mogelijkheden tot uitwisseling? Die Jahreszeiten "IV/TEN KAN ten aanzien van het Praagse festival toch eigenlijk wel een hele boel goede dingen zeggen. Waren zoals ik re,eds eerder schreef de Franse diri gent George Sebastian en de Berlijn®! Staatsopera wat teleurstellend, over he geheel genomen staat de Praagse Lente op een zeer hoog peil. Dat peil wordt vooral bepaald door de orkesten, die stuk voor stuk warm en zangrijk klinken goed gedisciplineerd zijn. Dat viel opnieuw op bij een uitvoering van Haydn's oratorium „Die Jahreszei ten". De Tsjechische dirigent Vaclav Jiracek verstaat zijn vak. is ook muzikaal, heeft stijlgevoel, maar zijn erg drukke directie geeft niet de indruk van dwingende macht op het orke9t. Toch klonk het orkestspel bijzonder goed. On danks de grote bezetting was alles spran kelend en doorzichtig, bleef het echt wel Haydn. Dit was het Symfonie-orkest Radio Praag, opnieuw een instrumentale groep van enorm grote kwaliteiten. En het radio-koor ongeveer 140 zan geressen en zangers gaf zangtechnisch eveneens veel te genieten. Tsjechoslowa- kije heeft een aantal voortreffelijke zang koren en daarvan is dit radiokoor zeker een der beste. Het grote aantal koor leden stond de Haydn-stijl absoluut niet in de weg. Daarvoor heeft dirigent Jirécek dan toch maar gezorgd. Een ding was wel erg grappig. Men kreeg een „Jahreszeiten" in het Tsjechisch te horen. Het programma vermeldde dan ook het oratorium „Ctvera Rocnick Ob- dobi" van Josef Haydn. De Tsjechische taal leent zich uitstekend voor de zang, maar in dit geval stel ik toch een pjtvoe- ring in de oorspronkelijke Duitse taal meer op prijs. Men mist nu nogal eens accenten die Haydn door de combinatie van woord en muziek wist te leggen. Een ander merkwaardig feit deed zich voor. dat de tenor Gerhard Unger uit Berlijn plotseling moest invallen voor de ziek geworden Tsjech. En zo werd de Stefania Woytowicz, de jonge Poolse sopraan van wereldformaat, die optrad tijdens het Praagse muzikfestival. TUSSEN Rotterdam-oost en Capelle aan den IJssel zal in de komende jaren een nieuwe stad worden ge bouwd. Een stad, bestaande uit een city en uit een aantal wijken; een stad met 56.000 woningen (150.000 in woners groter dan Eindhoven of HaarlemRuimte er voor zal worden gevonden in de polder Prins Alexander, die 6% meter beneden de zeespiegel ligt en voorts in de polder Kralingen en in de gecombi neerde polders te Capelle aan den IJssel. Voor het gebied tussen Rotiterda m-Oost en Capelle is een structuurplan ontwor pen. In een toelichting wordt gezegd, dait bebouwing van de agrarische tern aan de oostelijke grens van Rotter dam noodzakelijk is. De andere karaten kan Robterdam rniet (meer) u-it. Het is niet mogelijk gebleken alleen in Robterdam het terrein te vinden voor de bouw van 56.000 woningen. Echter kan op dit purat een vorm vao samenwerking worden gevonden met de gemeente Ca pelle. Uitvoering van het plan brengt mee dat het agrarische karakter van het gebied zal worden gewijzigd Op dit ogenblik wordt het voor een belangrijk deel ii Zaak Meulenbelt niet in openbaarheid (Van parlememtsredacbie) De regering is gaarne bereid over de gang van zaken bij de inbewaringstelling het echtpaar MeulenbeltGroenen- daal inlichtingen te verstrekken. Het lijkt haar echter niet juist de feitelijkheden, die tot de inbewaringstelling hebben ge leid, publiek te maken, ddit in verband met overwegingen van geneeskundige aard. Di't hebben de minister van justitie sociale zaken en volksgezondheid, de heren Beerman en Van Rooy, meegedeeld Ttwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. Van Rijckevor- 6el (karth.v.). De heer Van Rijckevorsel had de rege ring gevraagd een uiteenzetting te geven van de gebeurtenissen en gedragingen, die hebben geleid tot de plaatsing van de heer J. Meulenbelt en zijn echtgenote, mevrouw. W. J. MeulenbeltGroenen daal, in de psychiatrische inrichting „Het Groot Graffel" te Warns-veld. Het K.V.P.- Kamerlid achtte het nuttig, dat de Kamer kan beoordelen of de toepassing van de krankzinnigenwet dn het betrokken geval juist is geweest en of (en dn hoeverre) deze in 1884 tot stand gekomen wet wijziging behoeft De ministens Beerman en Van Rooy menen dat aan de in de vraag tot uiting komende wens om inzicht in de betref fende zaak op de meest passende wijze zou kunnen worden voldaan, warmee regering in de Kamercommissies volksgezondheid en justitie opening zaken zou geven. De bewindslieden klaren zich gaarne bereid op die wijze inlichtingen te verstrekken trouweüjke kennisneming van de leden van genoemde commissies de stukken te leggen, die voor de beoordeling va vraag of de krankzinnigenwet juist gepast, van belang zijn. Moeilijkheden bij werkloosheid zijn groter dan men denkt Op de jaarvergadering van de Ne derlandse christelijke vereniging van hoger personeel, heeft de voorzitter, de heer W. Koops, zaterdag te Utrecht het pleit gevoerd voor het tijdiger nauwer betrekken van het hoger per soneel bij het vooroverleg over ver schillende sociale aangelegenheden, waarbij ook het hoger persnoeel be lang heeft. De heer Koops dacht hier bij in het bijzonder aan de bespre kingen die regelmatig in de commis sies van de Sociaal-economische raad plaats hebben over de verschillende vormen van sociale verzekering. Onlange heeft de voorzitter nog bespreking gehad bij de sub-commissie ondernemingsraden van de S.E.R. e had de indruk meegenomen dat het begrip voor het hoger personeel groeiende is. Ook het begrip tussen het hoger en lager personeel is groeiende in de ondernemin gen en de heer Koop6 vertrouwde, dat men in de toekomst ook de belangrijke plaats zal gaan zien die het hoger perso neel in de ondernemingsraden zal kunnen De heer Z. Bras, die ter vergadering af scheid nam als adjunct-secretaris van d< vereniging stipuleerde dit ook nog weei eens wat betreft de bezetting van plaat sen in bedrijfscomimissies en publiekrech telijke organen. Op het ogenblik is er eer nieuw specialisme in opkomst bij de vak beweging, namelijk dat van p.b.o.-be- stuurdere. Sommige hebben zitting in tien Waa-r ze al .die kennis vandaan zinnigenwet inderdaad juist i6 toegepast, haleo begrijpt niemand, aldus de heer 4) Laten we voorop mogen stellen, dat de knepen van het marionetten theater ons even onbekend zijn als moeite, want er wordt aan de ge meenschappelijke streng getrokken, oberen we echter één vinger te de gemiddelde toeschouwer, die zich krommen, dan blijken ongeoefenden het moede hoofd pijnigt met de hiertoe niet in staat, tcnzO zij de vraag, hoe het is levenloze poppen zulke uitermate gecompliceerde bewegingen te laten uitvoeren. Wanneer op het mario netten-toneel een rij soldaten gelijk tijdig precies hetzelfde zouden doen, zou het ons niet verbazen, als de draadjes, die er voor zorgen dat bijv. alle petten tegelijk de hoogte ingaan, tezamen waren geknoopt, zodat met één beweging (achter de knoop) alle petten van de hoofden vliegen. Zou cén pet afzonderlijk de luchtreis moeten maken, dan dient het draadje vèör de knoop te worden bewogen. Dat 1« duidelijk. Nu zouden we de vingers van de hand niet graag met marionetten willen vergelijken, we onszelf mee TOCH IS HET ZO! die beweging laten deelnemen. Zij missen nl. de geoefendheid om de spieren, waarin dc gemeenschappelijke spier zich heeft gesplitst, afzonderlijk te laten functioneren. Of, om in de taal van de marionetten te blijven, we moeten om één vinger te laten buigen, aan een draadje vóór de knoop trekken, maar door onze onhandigheid trek ken we ook een beetje aan de ge meenschappelijke streng. Hierdoor gaat één soldatenpet volledig de lucht in en zweven de ande techniek de -ant daar doen kort. Maar de op beweging dei Wat voor het bui de vingers geldt, gaat ook het strekken. Deze beweging irdt eveneens veroorzaakt door één J -niddenhand In vingers lijkt toch wel griezelig veel spier, die zich in de op wat zich bij de marionetten af- speelt. De vingers worden immers gebogen door één gemeenschappe lijke spier, die zich pas in de hand palm splitst in vier delen, die ieder naar een vinger gaan. Deze construc tie is dus te vergelijken met de draadjes van de marionetten, die tezamen zijn geknoopt en als één gemeenschappelijke streng eindigen. Krommen we alle vier vingers tege lijk, maken we dus met de hand een vuist, dan kost dat niet de minste vieren verdeelt. De wijsvinger is echter bevoorrecht, omdat die in het bezit is van nog een afzonderlijke strekspier, waardoor zij zich zo ge makkelijk en onafhankelijk kan strek- construc- ken. Nu we ons op het gebied van de extremiteiten hebben gewaagd, kun nen we u ook wel eens bekend ma ken met een vreemde vogel, die klauwen aan de vleugelf heeft. Daarover een volgende keer. tenorpartij in het Duits en de sopraan- en baspartijen in het Tsjechisch gezongen, hetgeen vooral bij de duetten wat vreemd klonk. Gerhard Unger heeft de partij rerigens uitstekend gezongen. Als sopiaan stond er Maria Tauberova, die nog steeds een bijzonder mooie stem heeft. Alles klinkt edel en muzikaal. De bas Edua-rd Haken kon me minder be koren door zijn wat holklinkend keel geluid. Maar de gehele uitvoering stond ►p een peil zoals men werkelijk niet ltijd „Die Jahreszeiten" hoort uitvoeren. Era zoals hat toch eigenlijk wel zou moe- want zij die dit peil niet kunnen be ken moeten misschien wel van het werk afblijven. CORN. BASOSKI. LADING VOOR ISRAËL IN BESLAG GENOMEN De lading van het Deense vrachtschip Irager Todt, dat op weg was naar de Israë lische haven Haifa en sinds 21 me Port Said werd vastgehouden is gist door de Egyptische autoriteiten in beslag zen-omen. Het schip kon zijn reis vervol gen. (Van onze sociaal-economische redactie) Doordat ook de atmosfeer in toene mende mate wordt vergiftigd, kan nie mand zich aan de werking der atoom- stralen onttrekken. Op de vraag of de maatschappij van morgen zelf nog een morgen zal hebben, kan het ant woord luiden; ja en nee. Beide mo gelijkheden zijn aanwezig. Beide mo gelijkheden schfijden voort naar vol making hetzij ten leven, hetzij ten dode. De Bijbel leert ons dat niet alleen door de enkele mens, maar ook voor het mensdom, de dood, de ver nietiging aan het eeuwig leven vooraf zal gaan. In zijn inleiding tot het onderwerp: Mens en ionieserende stralen, sprak zater dag op de jaarvergadering van de Ne derlandse christelijke vereniging van hoger personeel te Utrecht, drs. B. Com- bee. leider van het röntgenologisch la boratorium van Philips te Eindhoven, deze gedachten uit. De heer Combee, die tevens zitting heeft in verschillende internationale commissies ter bestrijding van het stra lingsgevaar, deelde ons in een vraagge sprek mede, dat op het ogenblik de vas- geleerden over het algemeen van mening zijn, dat de grens voor de toelaatbaar heid van radioactiviteit in de lucht Ier genaderd wordt dan mgn aa kelijk heeft gedacht. Deze grens, boven het stralingsgevaar ernstig wordt geacht is in de loop van de jaren ook steeds lager gesteld. De vakgeleerden zijn gaan zien, dat al heeft de radio activiteit op dit moment nog geen dui delijk waarneembare schadelijke gevol gen, deze zich binnen enkele tientallen jaren wel kunnen voordoen. Vooral voor de genetische organen van de mens kan dit op den duur funest blijken. De Amerikaanse commissie voor de fysiologische bescherming tegen atoom energie is eveneens deze gedachte toe gedaan. Verschillende internationale or ganisaties, ook uit de werknemerswereld zich op het ogenblik met deze aan gelegenheid bezig houden. Vakgeleerden zijn er vah overtuigd, it op niet te lange termijn een inter nationale afspraak ter beperking van de dioactiviteit in de lucht noodzakelijk Ook drs. Combee gaf als zijn mening, it een wereldomvattende overeenkomst r beperking van de radioactiviteit een dringende en uiterst ernstige zaak gaat worden. De gedachte dat het allemaal el zal meevallen en dat het niet zo'n aart zal lopen, omdat n op de intelligentie en het goede in 5, veroordeelde de heer Combee anistisch. Bras. Hij verbaasde zich over deze garag van zaken, omdat de deskundigen onder het hoger personeel uit de besturen de schappen geweerd worden. Loongrens W.W. Begrijpelijkerwijs bracht de "neer Koops ook'de kwestie van de opheffing v; loongrens voor de werkloosheidswet, waartoe de S.E.R. de regering heeft ge adviseerd en waar de organisaties hoger personeel zich tegen hebben verzet, ter sprake. De heer Koops handhaafde dit verzet al erkende hij dat er ook gioede argumenten voor hert vervallen va loongrens zijn aan te voeren. Nader ging hij nog dn op het tegen-argument dat vele werkgevers zelf een speciale regelirag tref fen voor het hoger personeel dat ontsla gen wordt. Anderzijds moest hij toegeven, dat leden van bet personeel geweest zijn, die jarenlang bij een bepaalde werkgever in dienst zjjn geweest, een hogere leeftijd hebben bereikt, maar toch zonder aan de dijk gezet zijn. Nog lang niet in alle ondernemingen bestaan op dit terrein vaste rechten. Om in het algemee komen tot dergelijke rechten wilde de voorzitter wel het overleg openen met de werkgeversorganisaties. Werkgevers Het girag naar de mening van spreker niet op, dat men het hoger personeel schaart aan de kanrt van de werkgevers, omdat zij hun werkgever op hoog ri vertegenwoordigen. Ook de eenvoudige beambte vertegen woord igit zijn werkgever, zij het op lager niveau. Principieel is hier geen verschil. Een C A.O. voor het hoger personeel achtte spreker met wel moge lijk. omdat hier ook geen werkclassifi- catie doorgevoerd kan worden. Wel zou den met de werkgevers afspraken gemaakt kunnen worden over bijv. secundaire ar beidsvoorwaarden, welke rechten dan contracten vastgelegd zouden moeten w» Wat betreft de hoogte van de salaris sen achtte de voorzitter het wel goed. dat voor het hoger personeel een onderzoek wordt ingesteld naar een normatief budget. Welke inkomsterabestedimg moet als noodzakelijk gezien worden? Van groot belang noemde de heer Koop6 di voor de jonge academici, die na hun studie in de militaire dienst zijn gegaan en daarna dikwijls nog verplicht zijn tot het betalen van studiekosten en zo tot het stichten van een gezin kunnen komen. In dit verband noemde hij ook huren van 2000 tot 3000, die geen zaamheid zijn. Eis tot erkenning De heer R. Plomp, secretaris van het C.N.V. stelde met nadruk, dat het C.N.V. op uit is het hoger personeel overal de erkenning te doen verkrijgen waarop het recht heeft. Uw vereniging vertegenwoor digt het intellect van de arbeidende stand Nederland, aldus de heer Plomp. Uw optreden als persoon en als vereniging kan grote betekenis hebben voor de door werking van de christelijke beginselen. Het bestuur werd uitgebreid met de heren ir. B. van der Lugt van de afdeling Eindhoven en de heer W. Kerkhof te Delft. Dc heer W. Koops, die vijf jaar voor zitter is geweest, zal op de eerstkomende bestuursvergadering het voorzitterschap neerleggen. Het bestuur zal dan uit zijn midden een nieuwe voorzitter aanwijzen. slag genomen door de tuinbouw. De rest is grasland, waarvan een gedeelte moet worden gerekend tot de slechtste cultuur grond van Nederland. In dit gebied liggen een aantal woonkernen: Kralimgseveer, Capelle-West, Capelle-Dorp en Schenkel. Verder is er een soms zeer iratensieve lintbebouwing langs de wegen. Bedrijven worden aangetroffen in Krailöragseveer (superf osfaatfa briek) en in Capelle (scheepswerf). Het land, waarin de nieuwe stad zal worden geschapen, Idgt laag. Schielands Hoge Zeedijk zal moeten wor den versterkt. Dit brengt mee, dat een groot deel van de bestaande dijkbebou- wing moet verdwijnen. Achter deze dijk ligt geen volwaardige tweede waterke ring. Daarom zal tussen de Oude Plantage en de stormvloedkering bij Capelle een strook grond (tenminste 300 meter) tot een blijvende hoogte van 4 meter boven N.A.P. opgespoten worden Het centrum van de nieuwe stad werd geprojecteerd ten zuidwesten van Schen kel. Dit centrum zal uitgroeien tot een sub-city in de reeks cirty-Vlaarddngen, oity-Sohiedam en ciity-Rottecrdam. Goede verbindingen zullen worden gelegd tussen het centrum en de city-Rotterdam: ver keerswegen en een metro-lijn, die zal aan sluiten op de spoorlijn Rotterdam Utrech-t en vervolgens door zal lopen naar het centrale metro-srtation bij Rotterdarn- C.S. Langs de noordelijke grens van het centrum is een hoofdweg geprojecteerd naaT Rotterdam via de oostelijke wijken van deze stad. In het zuiden leunt het centrum aan tegen een tweede hoofdweg, namelijk de doorgetrokken Maasboule vard, terwijl ook aan de west- en aan de oostgrens wegen worden aangelegd. Er komen gedeelten met een gemengde bebouwing van etagewoningen en eenge zinshuizen, gedeelten met uitsluitend een gezinshuizen en gedeelten met uitsluitend hoogbouw in acht en meer lagen. Volgens het plan zal een algemene dichtheid ver kregen worden van 22,36 woningen per Hert centrum van de nieuwe stad zal een krachtig accent krijgen door een con centratie hoge gebouwen. Daarbij zal voor een aangename afwisseling worden gezorgd, zodart het centrum van noord naar zuid gezien hert beeld zal tonen van de stormvloedkering, hoge flatgebouwen in het groen, centrum-bebouwing, hoog bouw, stadspark, gemengde bebouwing, station. Da stad krijgt de volgende differen tiatie naar bouwwijze: 58,5 procent ge mengde bouw, 30,2 procent laagbouw en 11,3 procent hoogbouw. De gemengde bouw zal voor ongeveer 20 procent uit eengezinshuizen bestaan. Daaruit hHjtet, dat het plan voorziet in de bouw van ruim 41 procent dus ruim 20.000 een gezinshuizen. Ongeveer 25 procent van het aantal woningen zal een bestemming krijgen als middenstandswoning. Het to tale plan beslaat een oppervlakte van 2213 hectare: 517 voor de sub-city en be drijfsterreinen; 1696 ha voor de wijken. In het oosten van het gebied is een in dustrie-terrein opgenomen. Het plan zal in fasen worden uitgevoerd. Aangenomen mag worden dat in 196i begonnen zal kunnen worden met de bouw van 1.800 woningen ten noorden van de bestaande N.H. begraafplaats. Er wordt naar gestreefd telkens zo snel mogelijk afgeronde wijkeenheden te rea liseren en de ontwikkeling van het cen trum af te stemmen op deze gerealiseer- woonwijken. Volgens het plan zal het laatste gedeelte van de nieuwe stad pas 1970 opgeleverd kunnen worden. '7 IS WÉÉR BiCjSEN-WEER.1' t plasfïe jasjes v.a. 3,so WINDHOEK in Zuid- Afrka horen we het verhaal van een boer, die een lui paard bewusteloos kneep en het dier vervolgens met zijn vrachtauto doodreed. Koos Coet- zee was op zoek naar afgedwaalde kalveren, toen hij bij het Etosha- dierenpark werd aangevallen door een volwassen luipaard. Hij was on gewapend, maar wist niettemin met vuisten en voeten twee aanvallen van het dier af te slaan. Toen de luipaard voor de derde maal aanviel, greep hij hem bij de strot en kneep die dicht. En ter wijl het bloed uit een hoofd wond en een zwaar gekwetste arm stroomde, krabbelde Coetzee naar I zijn vrachtauto, die ongeveer zestig meter verder stond. Hij slaagde er in het voertuig op gang te brengen en reed de luipaard dood. Vervol gens reed hij naar de dichtstbijzijn de boerderij 8 km verder van waar hij naar een ziekenhuis werd gebracht. Zijn toestand is bevredi gend. NIEUW PERRON OP HET STATION HOFPLEIN Het station Hofplein in Rotterdam heefit thans een nieuw perron gekregen. Voor het startion aan de oudste elektrische spoorlijn van Europa staan nog verschil lende andere verbeteringen op hert pro gramma, waarvan er reeds in uitvoering zijn. Onder meer wordt de halte Bergweg opgeknapt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5