Wetenschap is onmisbaar bij de Deltawerken Voorspel Katwijks carillo zaterdag vrolijk ingezet Keus tussen hebben moeilijker dan men en zijn denkt RADAR IN BROUWERSHAVENSEGAT Enkele middelen: Radioactief zand, vliegtuigen, golfpalen M Rij nstreek-Leiden Advocaat: „Mijn bouwsel is een wagen geworden" Slinkende beurzen maken klinkende klokken N. A. Buys heeft schepen over gehele wereld varen OVER ZES JAAR REEDS EEN TUNNEL ONDER HET KANAAL? NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 1 JUNI IDDEN het Brouwershavensegat, op de Kabbelaarsbank. zal i aantal kleine aaneengekoppelde buizen. Het onderste gedeelte zal loop van juni op de aangewezen plaats worden neergezet en als volgens de plannen verloopt, kan de installatie eind juli in bedrijf worden gesteld. De straalontvanger op de top van de stellage komt op een hoogte van veertien meter boven N.A.P. Het staat er allemaal zo simpel wat feiten, een enkel sober cijfer er meer niet. want het is ten slotte maar een van de vele duizenden facetten van het Deltaplain. Wel belangrijk maar niet schokkend. De Deltadienst van rijkswaterstaat moet nu eenmaal zoveel mogelijk weten van de gedra- gingen der golven en dus wordt na gegaan op welke manier die gegevens zo vlug, zo volledig en zo betrouw baar mogelijk verkregen kunnen wor den. Dan wordt ook aan radar ge dacht en dan valt op een gegeven mo ment de beslissing: we moeten maar een radarinstallatie in het Brouwers havensegat bouwen. Het behoeft niet meer uitvoerig verteld te worden, dat bij de uitvoering van de Deltawerken „de wetenschap" voor het helpen oplossen van allerlei puzzels en problemen te hulp is en wordt geroepen Die radar is een van de oplossingen. Tech niek en wetenschap helpen het is zeker niet overdreven als wordt gezegd, dat bij de verwezenlijking van het Deltaplan de ontwikkeling van wetenschap en techniek op de voet wordt gevolgd. Elektronische rekenmachines zijn al heel gewoon het uitrekenen van de meest ingewikkelde opgaven. „Maar u moet beslist niet denken, dat de mensen van de studiedienst van rijks waterstaat zich een wetenschappelijk aureool willen aanmeten", zegt ir. H. A. Ferguson, hoofdingenieur A bij de water loopkundige afdeling van de Deltadienst. „Het is heus een fabeltje, dat deze men sen water en wind schuwen en niet van achter hun bureau vandaan durven ko- Ket bewijs? Zeker de helft van deze deskundigen zit in de buitendienst, in Hellevoeisluis, Zierikzee enz. Sommigen waren daar al eerder dan de mensen, die met de uitvoering van de werken als zodanig werden belast. Dal zii de parktijk kennen en aan den lijve ondervinden bewijst en het is maai voorbeeld het feit, dat vorige week drie dager, lang met twintig boten tegelijk in het zeer woelige water voor de Ooi schelde stroomsnelheden zijn gem« Dat was bepaald geen pleziertochtje. NAUW CONTACT „De wetenschap" staat bij de Delta' ken dus in het geheel niet buiten de praktijk. Er is een voortdurend en nauw nderling contact dat tot de best bereik bare resultaten voert. In Veere bijv. is een ingenieur van de studiedienst gesta tioneerd, die niets anders doet dan na gaan of c,r moeilijkheden zijn en hoe hij die. door wetenschappelijke gegevens en onderzoekingen kan oplossen. Er zijn door het werk van de studie dienst in luttele jaren al heel wat resul taten geboekt, waardoor betere kennis werd verkregen van golfbeweging, stroom richting, zandtransport, getijwerking e.d Neem bijv. dat zandtransport eens. Men weet, dat voor onze kusten de zeebodem nogal beweeglijk is: zonder ophouden ver plaatst het zand zich. Maar veel belang rijker is het te weten hoe die verplaatsin gen in hun werk gaan, of er „een lijn in In de loop der jaren zijn al heel wat instrumenten ontwikkeld om die zandbe- weging nauwkeurig te kunnen nagaan. Werkelijk bevredigende resultaten hebben zij echter niet opgeleverd. RADIOACTIEF Men heeft getracht gekleurd zand toe te passen Maar de verdunningen waren zodanig, dat voor een enigszins betrouw bare meting op een voldoende grote schaal spoorwagens met gekleurd zand nodig zouden zijn. Toen is de kernfysica te hulp geroepen; radioactief zand deed zijn intrede. Het moderne ei van Colum bus. Het klinkt ongelofelijk, maar de be wijzen zijn geleverd: men kan de zand- beweging volgen door een korrel radio actief zand bij een miljoen korrels „ge woon" zand mee te voeren. Bijv- met geigertellers is die ene korrel dan terug te vinden, d.w.z. op een kwart vierkante Er. zal tijdens de gehele duur van uit voering van het Deltaplan nog heel veel zandbeweging gemeten moeten worden. Rijkswaterstaat denkt, dat er in totaal ongeveer honderd kilo radioactief zand voor dit doel nodig zal zijn. Of er gevaren voor de volksgezondheid aan verbonden zijn?. Neen, zeggen de deskundigen, de radioactiviteit van die ene korrel op een miljoen korrels is veel geringer dan die van een horloge met verlichte wijzers. Voor het uitzeten van het radioactieve zand worden vletten van veertien meter lengte gebruikt die dienst kunnen doen bij een golfhoogte van circa twee meter. Zeer binnenkort zal op deze wijze ook het zandtransport voor de Nieuwe Waterweg worden gemeten in verband met de Euro- poortwerken. Waarschijnlijk zal deze me thode ook in het sluitgat van de dam in het Veersegat worden toegepast. GEEN RISICO'S De gedragingen van de golven we zeiden het reeds zijn voor de ingenieurs en de aannemers bij de Deltawerken niei minder belangrijk. Wanneer men weet. dat een golfhoogte van 45 centimeter reeds kritiek moet worden geacht voor de steen- bakken en de zinkstukken, dan is het zon der meer duidelijk, dat er veel aan gele gen is zo nauwkeurig mogelijk aan de weet te komen hoe „de zee zich gedraagt." Zou men bijv. door niet verwachte golf bewegingen een zinkstuk kwijt raken, dan Is dat een strop van zo'n slordige tien milleEn wanneer daarbij dan nog verteld wordt, dat alleen al in het Haring vliet een oppervlakte van 350 000 vierkante meter zinkstuk over een afstand van ongeveer vijf kilometer moet worden ver voerd, dan is het wel helemaal glashelder, dat er met de golven liefst zo weinig mo gelijk risico's genomen mogen worden. Visuele golfwaarnemingen zijn vrij on betrouwbaar. Drijvende instrumenten en instrumenten op de bodem van de zee geven betere resultaten, maar zijn toch niet geheel bevredigend. Een grote stap in de richting van volledige automatise ring is gedaan door het plaatsen van golf palen met registratieapparatuur, o m. viei kilometer voor Katwijk en acht kilome ter van de vuurtoren van Haamstede. Ei zullen er nog meer langs onze kunst komen De registraties door de apparatuur op deze golfpalen worden naar de wal c gebracht door middel van een elektrische kabel of langs radiografische weg. De vuurtoren van Westenschouwen ont vangt de gegevens Verder heeft rijks waterstaat de beschikking over de infor maties van het K.N.M I dat een speciale afdeling krijgt op Schouwen-Duiveland (een z.g. oceanografischeijsynoptische af deling), die met de meetdienst van rijks waterstaat in Zierikzee gaat samenwer- VLIEGTUIGEN Niets wordt nagelaten om er achter te komen hoe de golven en de stroom zich gedragen. Radarwaarnemingen (men kan op een scherm van 30 centimeter een ge bied me' een straal van 4,5 kilometer nemen) die golfverplaatsing, golf- richting e.d. fotografisch weten vast te leggen leveren uitstekende resultaten op Maar ook vliegtuigen worden ingeschakeld m de stroom te kunnen volgen. Dankzij de medewerking van de Kon luchtmacht kunnen, zodra rijkswaterstaat dat gewenst acht, straalvliegtuigen van de vliegbasis Deelen worden ingezet. Zij heb ben gelijkgeschakelde elektronische ca- 's bij zich die haarscherp foto's ne- waarvan de waterétaatsdeskundigen veel profijt hebben. En ONMISBAAR de studiedienst van rijkswaterstaat nog veel te vertellen zijn. Van de registratie apparatuur, die langs radiografische weg de getijwaarnemingen naar een centrale post uitzendt, van de Decca-instaliatie een juiste plaatsbepaling, van de tur bulentiemeter, die de fluctuaties in de tweedaagse pers van de Deltadienst schrijft een onzer redacteuren een aantal artikelen over de stand van zaken in het Delta gebied. Het eerste vindt u hiernaast. stroomsnelheid tot in tienden van secon den nauwkeurig registreert en daarbij nog temperatuur en zoutgehalte van het water kan mededelen, van het in aanbouw zijnde z.g. elektrisch analogon, gebaseerd op de analogie tussen de eigenschappen van elektriciteit cn die van stromend water, kortom: van elk van die onderdelen bij de Deltawerken, die brede en ingewikkelde studies (met dito instrumenten) eisen Maar uit de enkele hierboven uitgewerkte facetten zal reeds een voldoende duide lijke indruk zijn verkregen omtrent de onmisbaarheid van dit onderdeel van i ijkswaterstaat. In Alphen aan den Rijn Morgenavond om 7 uur wordt op het Alphen-terrein de voetbalwedstrijd Rijn streekLeiden (amateurelftallen) speeld. De elftallen zijn als volgt sa Rijnstreek: Janszen (Alphen), d.; Van Oostrom (Alphen) en Uithol (Alphia) a.; Timmer (ARC), Thomasse (Alphia) er Mees (Alphen), m.; De Bruin (ARC), Eder- veen (Alphen), S. Bouthoorn (Alphia) Zaad (Alphense Boys en Den Hoed (ARC) Leiden: Keereweer (Roodenburg), d. Henzen (Roodenburg) en Teeuwen (Lug- dunum), a.: Van Weerlee (Roodenburg), Th. van Kampen (LFC) en Jan Neuteboom (LFC), m.; Van Weerlee (Roodenburg), Sira (LFC), v. d. Heijden (LFC), W. van Kampen (LFC) en Ouwerkerk (Rooden- RlJNSBliRG Stand der bevolking Ingekomen: J. H. Franke 32 j., korp.- vlicgtuigmaker, van Den Helder naar Piet Heinstraat 34; N. van Egmond 30 j. landarbeider van Noordwijk naar Dub- be le buurt 15 met echtgenote en 1 kind. Burgerlijke stand Geboren: Apolonia Antonra, d. Hoek en A. A. Bon, Smidstraat 9; Willem Hendrik, z. v. W. Zandbergen en J. Kui- vènhoven, a.b. woonschip Oegstgeester- weg; Jan Pieter Jacob, z. v P. Oosthoek en W. de Mooij. Dubbelebuurt 2. Gehuwd: N. van Nieuwkoop 27 j., Hya- cinthenstraat 10 en A. v. d. Plas 24 J.. Hyacinthenstraat 19. Nieuw geding over zomerhuisjes heeft dezer dagen voor de tweede maal een kort geding gediend, aan hangig gemaakt door de Haagse ad vocaat mr. dr. K. W. Klaassen tegen gemeentebestuur van Zeist. Weer ging het om de veelomstreden kampeerwagens die op een stukje bosgrond bij Huis ter Heide door een aantal ingezetenen van Utrecht en Den Haag zijn neergezet en de ge meente Zeist als „ontsiering van het Een beeld van het werk in het Veerse Gat: twee caissons wor den aan elkaar gepast. Een moeilijk karwei, omdat het werk nogal hinder heeft van de stromingen. natuurschoon" al lange tijd een doorn in het oog zijn. Nadat eiser en gedaagde de afgelopen maanden het balletje enkele malen bus sen de drie gerechtelijke instanties had den heen en weer gekaatst, bevestigde ten slotte de Hoge Raad het vonnis van het Amsterdamse Gerechtshof dat de gemeen te in het gelijk had gesteld. De gemeente deed de eigenaren van de kampeerwagens de aanzegging de verblijven uiterlijk 6 april af te breken. Sommigen volgden het bevel op, ande ren, waaronder ook mr. Klaassen. brach ten veranderingen in hun eigendom aan. zodaf de bouwwerken inderdaad ak kam peerwagens beschouwd konden worden en daarvoor dus geen bouwvergunning kon worden geëist. Zeist hield echter voet bij stuk en op 21 mei jl kreeg mr. Klaassen een tele foontje dat ziln waeen weggesleept was naar de gemeentelijke opslagplaats. De advocaat nam dit niet en maakte de zaak bij de rechtbank aanhangig. Hij stelde nu dat hij zijn kampeerwagen zowel wat uiterlijk als wat afmetingen betreft zodanig had veranderd dat de kampeerwagen eesehikt was voor vervoer op normale wegen en over grote afstand iets wat de gemeente, zo zei mr. Klaassen ironisch, te mijnen eerieve hepft bewe zen. Juist de mobiliteit had 't Hof inder tijd ten sterkste betwijfeld. De advocaat noemde de handelwijze van de gemeente volkomen onrechtmatig en verzocht de president van de rechtbank de gemeente te gelasten om binnen 2 x 24 uur de zaak weer terug te brengen op de plaats waar het gestaan had. Mr. Van Nievelt uit Utrecht trad op namens de gemeente Zeist. Hij zei, dat de tegenpartij misbruik had gemaakt van de termijn die de gemeente had gesteld door de wagen te verbouwen. Het Hof had vol gens hem uitgemaakt dat er sprake Is van een bouwsel en niet van een wagen. Er is niet voldaan aan de eis tot afbraak cn hij noemde de mentaliteit van de andere party beneden peil. Eerste klok opgesteld hij Oude Kerk •'"PUSSEN HAGEN van mensen door is de eerste klok voor het Katwijkse carillon zaterdagmiddag in triomf naar het plein voor de Oude Kerk gevoerd, waar zij ter stimulering van de offerzin blijft opgesteld tot er zo veel geld is ingezameld, dat ook de resterende klokken kunnen worden aangeschaft. Zij gaan dan met elkaar de hoogte in om tjingelend en klin gelend vrolijke klanken over het zeedorp uit te storten. Burgemeester Dui ker, die deze eerste klok een geschenk van het Leidsch Dagblad na mens de gemeenschap aanvaardde, sprak de verwachting uit, dat het spoedig zover zal zijn. „De Katwijkers zullen deze uitdaging niet op zich 'aten zitten. Daarvoor zijn zij te trots op hun dorp en op hun Oude Kerk. Als iedereen maar één gulden geeft, dan houden wij er noe dik van over. De burgemeester sprak als BrugyL Hij had het schertsend over Johan B| graven, maar die hoeft heus nie; Katwijk te komen, zo vaardig speeldi heer Duiker op de gevoelens van zijn hoorders „De kinderen hebben zo prat» meegewerkt. Laten de ouderen hen i teleurstellen. Wanneer deze lachende jl grijs is geworden, dan nog zullen de q lonklanken over hun hoofden v moeten zij met vreugde aan deze dag- nen terugdenken en zich herinneren,I mede door hun toedoen het klokkei§ zo gauw in de toren zat. Straks komen er buitenlanders i zullen in het offerblok van de klok c twijfeld iets achterlaten. Maar Ka*! zou Katwijk niet zijn als het alles a vreemdelingen overliet. De Katvijj staan bekend om hun offervaardighei zullen het carilloncomité niet i laten staan." De burgemeester zei dit alles nada| klok op de met bloemen versierde bij de kerk was aangekomen met I kraanwagen op het speciaal vo gebouwde verhoginkje was geplaatstl nadat de directeur van het Leidsch r blad het cadeau met een korte toespj had overgedragen. Mr. J. van der Plas. de voorzitter v het actie-comité vestigde er dacht op. dat reeds één-derde deel s het benodigde bedrag is ontvangen. 1 dankte de vrijdag door ons genocmij- klokkcngevers en drong erop aan fliifle tasten, wa^i collect dagei De eerste klok van het Katwijkse klokkenspel, thans opgesteld aan de voet van de Oude Kerk. Aan de bovenkant van de klok bevindt zich een offerblok, waarin men 'n bijdrage voor het carillon kan deponeren. Foto D. Kruyt. van een geheel ander object, nl. een gen. Naar zijn mening wa6 er volkomen voldaan aan het gerechtelijk bevel dat het „bouwsel" moest verdwijnen. ,Een schijn-spitövondigheid" noemde mr. Van Nievelt deze bewering. Volgens hem is de middenmoot van het bouwwerk precies gelijk gebleven en werd niet gegaan tot afbraak. Vrijdag a s. zal de president uitepraak Jubileum bij Sleephelling Maatschappij Schevcningen vierde dag zün zilveren jubileum. Een kwart eeuw is de heer Buys by de sleephelling werkzaam, eerst als hulp in de teken kamer en nu als rechterhand van de di- Vele ontwerpen van loggers, baggermolens heeft hij op zyn staan. Ontwerpen die op de sleephelling heden hebben bij de keuze van hebben en zijn. Daarover wil ik graag enige opmerkingen maken. Onlangs las ik: „wie gepokt en ge mazeld z ij n". De uitdrukking is weinig gebruikelijk, maar moet in elk geval, indien ze gebezigd wordt: luiden: „Wie gepokt en gemazeld h e b b e n". Dit is volkomen duide lijk voor hen, die de oorsprong van de uitdrukking begrijpen. Het beeld is ontleed aan de kinderziekten Ze betekent: Wie pokken en mazelen hebben gehad, hebben al heel wat od- dervonden. In figuurlijke zin wordt ze dan ook gebezigd voor wie al heel wat ervaring hebben op een bepaald gebied Er is dus geen twijfel aan dat men van: gepokt en gemazeld hebben, moet spre ken. Het werkwoord „zyn" zou hier geen zin hebben. Nu bestaan er meer van die moeilijkheden, vooral bij de werkwoorden, die met hebben en zijn beide kunnen gebruikt worden, maa"- met verschil in betekenis. Een der lastigste op dit gebied lijkt mij het werkwoord „vergeten". Want er is een groot onderscheid tussen „vergeten hebben" en vergeten zijn". De ver warring van deze twee is. vooral Ln Den Haag, aan de orde van de dag. De leerlingen der middelbare school al thans vergissen zich geregeld bij het gebruik dezer werkwoorden. Ik geloof niet dat nog ooit een myner leerlingen, voordat ik hem op zijn fout gewezen had, iets anders heeft gezegd dan: „Ik ben mijn agenda (of mijn boek) ver geten". Toch betekent deze zin heel wat anders dan de leerling bedoelt. Vergeten hebben beduidt namelijk: niet gedacht hebben aan, verzuimd hebben te doen of mee te brengen. Vergeten zijn betekent: uit het geheugen verloren hebben. Men kan dus wel zeggen: Ik ben die Franse woordjes vergeten d.w.z.: ik kan ze my niet meer herinrw» ren. Indien een leerling zegt: Ik ben mijn les vergeten, kan dit niet anders betekenen dan: Ik ken mijn les niet meer. Maar ook hier kan men vaak deze zin horen, als de leerling wil zeggen- Ik heb vergeten het schriftelijke werk mee te brengen. Men denke er echter aan dat de uitdrukking: Het is mij door het hoofd gegaan dus wel degelijk be tekent: Ik heb het vergeten- Deze opmerkingen gelden ook voor enige andere werkwoorden. Ik denk b.v. aan: beginnen. In min of meer deftige stijl zegt men: ,Ik heb mijn werk begon nen", waarschijnlijk onder invloed van: Ik heb het werk aangevangen. Men kan evenwel ook „beginnen" met „zijn" vervoegen. In dit geval gebruikt men dan een voorzetsel en zegt: Ik ben aan mijn werk begonnen. Hij was begonnen met zijn kamer op te ruimen Met volgen en navolgen krijgen we een soortgelijk geval. Gebruikt men deze woorden in letterlijke zin, dan past „zijn". „We zijn hem op de voet ge volgd.", „De politie is de dief tot in het buitenland gevolgd". Zodra we echter deze werkwoorden in figuurlijke zin bezigen, past alleen het woord hebben „Sommige dichters hebben de trant van Vondel gevolgd," maar niemand heeft hem geëvenaard". „Deze schilder hee't de manier van Appel nagevolgd". Bij opvolgen is het weer enigszins anders. Indien we bedoelen: iemand volgen in zzijn waardigheid, beroep of ambt of na iemand komen, kunnen we zowel hebben als zyn bezigen. We zeggen dus: Koningin Juliana is (heeft) haar moe der opgevolgd. Hij is (heeft) mij als se cretaris aan die gemeente opgevolgd Zodra evenwel opvolger betekent: na leven, nakomen, eist het „hebben". De kinderen hebben de bevelen of de les sen van hun ouders opgevolgd. Men ziet de kwestie van hebben en zijn is niet zo eenvoudig als ze lijkt. werden uitgewerkt en nu over de gehele wereld zwerven. De directeur, de heer A. Pronk noemde het aantal precies: toen de heer Buys begon (nog op de sleep helling bij de binnenvoorhaven) was men bij bouwnummer 27 en nu bij 157. U hebt een belangrijke bijdrage ge leverd aan de uitbouwende opbouw van de werf na de oorlog, zo zei hij. U hebt de werf zien groeien Grote waardering hebben wij ook voor de wijze waarop u de jongere krachten in het vak opleidde. De heer Pronk liet zijn wensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Namens het personeel sprak de voorzit ter van de personeelsvereniging, de heer C. Keus, die opmerkte dat de heer Buys veel bereikt heefl door zelfstudie U hebt daardoor een topfunctie gekregen. Maar voor ons blijft u gewoon Nico. Daarna bood hij het geschenk van het personeel aan: een horloge met stopwatch. Ook de secretaris van de personeels vereniging. de heer C. Verkade sprak en kele woorden en overhandigde de echt genote van de jubilaris een boeket bloe- Voorts spraken de heer S. P. L. Koudstaal. namens de stichting Bemetal, de heer J. Brussé namens de tekenkamer e heer P Langeweg namens de admi nistratie KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt vervalt Door omstandigheden gaat de spreek beurt van ds. H. Rijksen te Vlaardingen ir de Geref. Gemeente (Remisestraat) rgenavond niet door de deur komen Beurzen slinken, klolni ken klinken, is immers het motto vace de geldinzameling. \z „En wat zal de jeugd doen? Zullen"! klachten over beschadiging van de tt toongestelde klok en het platform binn!0 komen, of zal ook zij de weg naar ld' offerblok weten t>e vinden? Want elke tfe' is welkom. Dubbeltjes en centen, ev» goed als briefjes van honderd en duizefR Het gaat er maar om, dat iedereen mik doet. Dat het echt een klokkenspel V de gemeenschap wordt. Geeft, omdat KBT wijk u lief is De door een vriendelijk zonneU opgevrolijkte bijeenkomst werd vu, der opgeluisterd met muziek vC UNI, de Harmonie Katwijk en drumband. Verscheidene jeugdva enigingen deden mee en er warH zelfs leuke verkleedpartijen, zoU* een blijde bruiloftsstoet, die ten zeey ste tot het slagen van het klokke: feest bijdroegen. s OEGSTGEEST Opdracht ie De rijksgebouwendienst te Den Hag« heeft de uitbreiding van het gebouDi van de minister van onderwijs, kunstp en wetenschappen opgedragen aan hfc I.B.B. te Oegstgeest voor 1.384.300. Hii l.B.B. was op één na de laagste inschrje; Geref. Kerk 'i11 In de gisteren na de morgendienst houden Gemeentevergadering van Gereformeerde Kerk te Oegstgeest ouderling gekozen de heren S. Meij, C. P. B. Littooij, F. Klein W. ten Have en tot diaken de heer t Zet. De toren van de Oude Kerk, een symbool voor Katwijk. Straks krijgt hen een stem en dan zullen uit de hoogte regelmatig vrolijke klanken over het zeedrop waaien. Foto D. Kruyt. Over een Jaar of zes zal de tunnel die Engeland met Frankrijk verbindt in ge bruik zijn. Aldus William Teeling, de voorzitter van de Britse parlementaire nissie die zich met deze zaak bezig houdt. Men is thans bezig met een onder zoek van de Kanaalbodem (een onder zoek dat alleen al 700.000 dollar kost) cn is tot de conclusie gekomen dat de tun nel kan worden gegraven zonder dat zich ongewone complicaties behoeven Onder leiding van een Franse ingenieur wordt het proefonderzoek gedaan met het schip Ian Salvor-III. Er worden gaten in de kalk- en kleilagen van de zeebodem geboord, om vast te stellen welke om standigheden men straks zal aantreffen er elk boorgat wordt later weer opgevuld met beton, om te vermijden dat zwakke plekken ontstaan in wat later het dak van de tunnel moet worden. Vermoedelijk zal de aanleg van de tun nel ongeveer 280 miljoen dollar kosten. Hij zal van Folkestone naar Cap Gris Nez lopen en met de lange toegangswe gen 48 kilometer lang worden. Het ge deelte onder water wordt 35 kilometer lang. Het is de bedoeling dat in de tun nel voorlopig alleen een spoorlijn komt, maar er zullen voorzieningen worden ge troffen voor het later aanleggen van autowegen. Aanvankelijk zullen de auto's op dubbeldeks wagons door de tunnel moeten worden vervo-srd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4