Otto Sterman voor liet Geref. Jeugdverband te Leiden Feestavond De Sleutels met onderscheidingen Afscheid van G. W. Schut van de bibliotheek der Leidse universiteit Leidse Hervormde jeugdraad wil iets aan de internationale hulpverlening gaan doen Oud-Leiden bracht bezoek aan 't Woud en Maasland C. Swaanenburg en F. Klein 40 jaar bij ..Het Klaverblad" _«IEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 1 JUNI 1959 ^Agenda voor Leiden Maandag i Boerhaavezaal, 8 uur: voorlichting vak- Ipleiding bouwbedrijf, j Speeltuin Rondom de Watertoren aan 7.30 tot 9 uur: volksdansavond. Antonius-clubhuïs, 7.30 uur: jeugdavond De Professorenwijk. Dinsdag Gebouw Prediker. 8 uur: evangelisatie- jijeenkomst, spr- de heer J. Maasbach. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: jaarvergade- .gring afd- Leiden Alg. Ned. Bond van ge pensioneerden. e| OEGSTGEEST, zaal Endegeest, 8 uur: feestavond ter gelgenheid van gouden ju bileum Oranjevereniging. Woensdag Cl Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 Jot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst, k, Prins Hendrikplein, 8 uur: evangelisa- Aiebijeenkomst Baptisten Gemeente. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: avondgebed 1 Zomerzorg, 7.45 uur: jaarvergadering iaafd. Leiden Ned. Volleybalbond. Gebouw Levendaal 1, 7.45 uur: commis huishoudelijke en gezinsvoorlichting, feook- en bakdemonstratie. OEGSTGEEST: bovenzaal Geref. kerk, uur: Arjos, ledenvergadering. ,e Donderdag Gebouw Kamer van Koophandel, 2.30 bur: ledenvergadering met verkiezing van oorzitter. Schouwburg. 7.30 uur: kinderoperette- klas afdeling Oegstgeest van de Mij voor Toonkunst. Antoniusclubhuis, 7.30 uur: feestavond Iter gelegenheid van uitreiking diploma's van de afdeling Leiden van de EHBO. Vrijdag De Doelen, 8 uur: jaarvergadering Ned. Rode Kruis. Stadhuisplein, 8 uur v.m.: vertrek K. en O.-excursie naar Arnhem. Zaterdag I Station, 1.15 uur: vertrek P.C.O.V.- excursie naar kasteel De Haar. Station. 1.50 uur: vertrek excursie 'Leiden Ned. Chr. Reisvereniging Kennemerduinen. Den Burcht. 8 uur: feestavond rest m gemeentepolitie, cii Zondag hi Stadhuisplein, 8.30 uur n.m.: opening tentweek evangelisatiewerk, ei Apotheken De dienst van de apotheken wordt I waargenomen door de apotheek Herdingh j en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon Ij. 20502. uj Tentoonstellingen 4 Academiegebouw Rapenburg: tentoon- stelling van werken van drie Haagse kunstenaars, tot eind deze maand. De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, >Uot 31 augustus. Films U Casino (2.30, 7 on 915 uur): The Eddy 31 Duchin Story (14 jaar). 7 Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Eiland der liefde (18 jaar). s, Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur). De vi v die tweemaal leefde (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Verraad in Korea (14 jaar). I' Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik wil leven ti (18 jaar). Musea, Instituten, leeszalen e.d. c Academisch Historisch Museum Rapen- burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag h van 2 tot 5 uur. n' Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 !e uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). ;r Rijksmuseum voor Oudheden, Ra pen- burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag Algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur ii Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat a 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. J Contactbureau voor afgestudeerden e Rapenburg 6: op maandag, woensdag en e vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 t tot 4 uur. ii Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- c 6traat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van n 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag t van 10 tot 5.30 uur t Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- u hulslaan 7: elke dag geopend van 10 tol Pilgrimfathers-huisje, Bolsotkade 2: elke li dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur (Deze upgaven gelden niet voor zon er feestdagen.) Bevestiging en intrede ds. J. Sierat in Westervoort Naar wij vernemen, hoopt ds. J. Sierat te Leiden op zondag 14 juni zijn intrede te doen in de Hervormde Gemeente te Westervoort. De bevestiger is ds. 1 Dun te Hummelo. Bevestiging en intrede zullen plaats hebben in één dienst, die om 3 uur begint Na aflooo zal er een bijeenkomst zijn in een ander gebouw, waarin toespraken worden gehouden. Ik ben een neger VOOR DE LAATSTE KEER in dit seizoen opende de heer G. Hoogen- kamp zaterdagavond een bijeenkomst van het Leids Gereformeerd Jeugdverband. De opzet van deze sluitingsavond: iets bijzonders geven door het optreden van Otto Sterman, bekend als toneelspeler, maar meer nog door zijn optreden voor radio en televisie, mogen de organisatoren als geslaagd beschouwen. Men had een uitverkochte zaal in het Her vormd wijkgebouw „Levendaal" en bovendien een met aandacht luiste rend publiek, dat aan het slot zijn dank en bewondering liet blijken door een krachtig applaus. We hebben zelden een voordrachtavond meegemaakt, die in twee zo geheel ver schillende delen uiteen viel. „Ik ben een neger" was die titel van het programma Otto Sterman, in Nederland geboren, had een neger fco.t vader en een Hollandse vrouw als moeder. Misschien is dit een der oorzaken van de tegenstrijdigheid in de voordracht. Innerlijk heeft Otto Sterman een binding aan de negers, hun eigen schappen, hun expressie. Hij deelt hun gevoel voor humor en geniet in de kinderlijkheid van hun voorstel lingen. Dan gaat het van binnen bij hem leven. Hij komt geestelijk in actie en weet dan middelen te vinden om dat gevoel aan zijn hoorders over te dragen. Daardoor waren de „Bijbelse Vertellingen" en „Ne gersprookjes en -legenden" het beste van deze avond. Doch met de historie van de negers en de slavernij heeft Otto Sterman niet zo veel meer contact dan wij. Daardoor werd het proza waar hij de avond mee opende te expressieloos en kon hij een zekere monotoonheid niet doorbreken. Hier komt nog bij, dat èn bij dólt proza èn bij de voordracht van de gedichten bleek, dat de techniek van Sterman nog verbetering behoeft. In woordexpressie schiet hij te kort. Toch heeft Siterman deze avond ons iets laten zien van de dingen, die de Otto Sterman. i een neger beroeren en ontroe- hij heeft het publiek iets laten voelen van het leed der negers. Maar ook liet hij zijn toehoorders delen in hun humor en blijheid. En we voelen dan toph niiet helemaal op ons gemak er aan denken, dat in het heden nog niet gebroken is met het ver leden. Men denke aan Little Rock, Lon en en Johannesburg. A. C. Bouwman. Opbrengst collecte voor diaconessenhuis De in Leiden gehouden huis-aan-huis collecte en straatcollecte voor 'het nieuwe diaconessenhuis heeft f 4015 opgebracht. Het bouwfondscomité is met deze op brengst zeer ingenomen en is collec tanten en gevere dan ook zeer erkentelijk. Wedvlucht kring Leiden De kring Leiden en omstreken (N.B.v.Z.) hield een wedvlucht van Librarrvont met concours 525 vogels. Uitslag: 1. C. v. d. Zwart, 2 E. v. d. Hooff, 3 L. v. Duyn, 4, 18 M. de Vreugd, 5. A. Hus, 6, 11 J. Roest, 8, 25 L. Drost, 9, 23 Gebr. Pauw, 10, 12, 17 K. v. d. Berg, 13 Jumgerius, 14 H. Niekerk, 15, 20 K. Nooit. 16. 22 R. Slik kerveer, 19 P. Krom, 21 B. ter Beek, 24 C. Vonk. Jubilarissen bij de meelfabriek „De Sleutels" te Leiden: van links naar rechts de heren J. J. van Oosten, Jac. Ouwerkerk, J. van Hoef- laken en J. Mieremet. Wethouder Van Schaik speldde de koninklijke onderscheidingen op. Foto N. van der Horst. Met groot enthousiasme is zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een feestelijke „punt" gezet achter het onder zo grote belangstelling herdachte 75-jarig bestaan van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster Co. Tijdens deze viering zijn vier medewerkers van dit bedrijf Konink lijk onderscheiden. Het waren de heren J. van Hoeflaken en J. J. van Oosten, beiden werkzaam in het magazijn, de heer Jac. Ouwerkerk, chef van het materiaalmagazijn, en de heer J. Mieremet, die thans op het kantoor werkzaam is, Werden allen reeds eerder in de kring van het personeel gehuldigd, deze avond geschiedde dit in een vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal. De loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, wees op het respectabele aan tal jaren, dat dit „klaverblad van vier" bij dit voor Leiden zo belangrijke bedrijf heeft volgemaakt. Veertig jaren van grote trouw, ijver en plichtsbetrachting. Het gaf hem dan ook veel vreugde, te kunnen Na een diensttijd van bijna 50 jaar, waarvan 48 bij de Leidse Universiteits bibliotheek, heeft de heer G. W. Schut, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, zaterdag afscheid van deze instelling ert van zijn medewerkers genomen. Op zijn uitdrukkelijke wens droeg dit afscheid een intiem karakter. Om negen uur hadden directie en per soneel zich verzameld in de bibliothecaris- kamer, waar de directeur-bibliothecaris dr. A. Kessen, als eerste in hartelijke be woordingen de scheidende ambtenaar sprak. Deze wees op de lange dienstpe- riode, gedurende welke de heer Schut steeds met onverflauwde ijver, stoere werklust en energie zijn krachten aan de bibliotheek heeft gegeven. SLeeds kon men hem, ruim vóór de aanvang der diensttijd, aan het werk vinden. De jaren, waarin hij met de heer Schut heeft mogen samen- De Centrale Hervormde jeugdraad sloot zaterdag feestelijk zijn winter seizoen af en ontvouwde zijn plannen voor het volgende. Ds. D. Gijsbers van Leimuiden, jeugdpredikant te Leiden, opende in de namiddag de bijeenkomst van jeugdleiders en jeugdleidsters. Hij verwelkomde spe ciaal ds. J. N. de Ruiter, voorzitter, de heer T. H. W. van Gent, secretaris, en de heer J. van Leeuwen, penning meester van de C.H.J.R., en wenste ieder een gezellig „half weekend" toe. Deze wens kwam weldra uit, want direct vormden zich gezellige groepjes om te ping-pongen, te lezen of gewoon te praten. Deze bijeenkomst was als probeersel bedoeld voor de komende sociëteitsavon den en daar deze proef in zo'n onderhou dende sfeer verliep, zal dit plan vermoe delijk wel doorgang vinden. De U.K.S. (uit kameraadschap samen)-band zorgde voor muziek, waarop zo nu en dan schuchter werd gedanst. Ida en Henk van Putten, leden van de toneelgroep, voerden een paar schetsjes op. Henk. die zich als conferencier ontpopte, liet de zaal aktief deelnemen door spelletjes te doen. Het Oosterkwartierballet, onder leiding van Loek Vavier, voerde met enkele meisjes een tiental dansjes uit. die goed in de smaak vielen. Vooral de moderne dans „machine", uitgevoerd door vier geheel in het zwart geklede danseresjes werd zeer geapprecieerd, evenals het Menuet en de Rock- en Rolldans. die met elkaar een schrille tegenstelling vormden. De avond werd gesloten door ds. Gijs bers. die een pittige toespraak hield. Hij hoopte, dat deze dag de start zou zijn van het in september aan te vatten jeugdwerk. De drie tussenliggende maan den zullen een welverdiende rust geven, waarin een leder weer op verhaal kan komen. Het werk vereist bewondering, daar het geheel op basis van vrijwillig heid geschiedt. Toch moet deze grond slag blijven, want hij komt immers voort uit de liefde. Ook ontvouwde ds. Gijs bers de plannen voor het komende sei zoen op grond van de Bijbeltekst uit Joh. 13. waarin Jezus bij de voetwassing zegt: „Ik heb een voorbeeld gegeven na te volgen". Om een ieder in 6taat te stellen Zijn voorbeeld te volgen, moeten de ouderen de jongeren niet vasthouden, doch uitstoten, opdat zij aan de oproep van Jezus gehoor kunnen geven. De C.H.J.R. heeft nu het plan ontwer pen. om In de jeugdraad een scktie voor internationale hulpverlening op te nemen, die zal proberen een klein steentje bij te dragen tot de leniging van de nood van de jeugd in de minder ontwikkelde ge bieden. Dit plan heeft ook het voordeel. band moet groeien en daarom zal er iedere woensdagavond gelegenheid zijn voor allen, die bij de leiding van het jeugdwerk zijn betrokken, elkaar te ont moeten. Een derde plan van de C.H.J.R. is de uitbreiding van de publiciteit. Tot op heden wordt alleen het blad Hervormd Leiden uitgegeven. Omdat zich onder de lezers te weinig Jongeren bevinden, be staat er een grote behoefte aan een „jongeren"maandblad. Ds. Gijsbers liet ten slotte gezang 281a zingen, dat geheel van toepassing was op zijn woorden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Karin Philippine dr van J. Brouwer en C. J. la Lau; Jo-; hannes Medard zn van H. Westera en J. Joosten; André Cornells Chris- tiaan zn van A. J. de Bree en C. A. H. Schout; Judith dr van A. Breimer en A. Fisscher. OVERLEDEN: P. Tetteroo, 46 jr. echtgenote v. C. H. Koster; J. Dan- neberg, 6 maanden, zoon; A. T. M. van der Meij, 1 jr, zoon. werken twaalf jaren hebben deze doen kennen als een evenwichtig mens, met moed en toewijding werk. Het woord „onnjógelijk" kende de heer Schut niet De heer Kessen dankte tevens als biblio thecaris van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde de heer Schut vooi het vele werk, dat de scheidende ambte naar ook voor deze bibliotheek die ïr de Universiteitsbibliotheek is onderge bracht heeft verricht. Met de wens, da' het de heer Schut gegeven moge zijn nog vele jaren in goede gezondheid welverdiende rust te genieten, eindigde spreker zijn waarderende woorden. Het hoofd van de afdeling Catalogus, de heer E. van Gulik, richtte hierop het woord tot de scheidende ambtenaar, bij hij tevens namens ziju afdeling sprak. De heer Van Gulik onderschreef de den, door de directeur gesproken en dankte de heer Schut in het bijzonder grote steun, die deze hem was toen hij als jong medewerker,- nu alweer lang geleden, zijn werkzaamheden bij deze bibliotheek aanvaardde. Het vele werk, dat de lieer Schut in zijn lange diensttijd bij de catalogusafdclinR heeft verricht, zal steeds zijn sporen in de bibliotheek blijven dragen, niet in het door het fraaie handschrift, i mede deze talloze wijzigingen in de logus heeft aangebracht. Namens 't college van curatoren der Universiteit sprak het hoofd van de af deling personeelszaken, de heer W. waarderende woorden. 3erg vertolkte de gevoe medewerkers op de afdeling de heer Schut, waarna dr. C. Kruys- kamp enige woorden sprak namens d< medewerkers aan het Woordenboek der Nederlandse Taal, die hun dagelijkse taak lokaliteit van de Universiteits bibliotheek verrichten. In zijn dankwoord legde de heer Schut er de nadruk op, dat hem een goede gezondheid en grote werklust waren medegegeven, die hem het werk tot een genoegen hebben ge maakt. Dit afscheid is voor hem niet mijlpaal waarnaar verlangend werd uitgezien. Voorts dankte de heer Schut voor de prettige samen werking, die er was geweest met su perieuren en collega's. Binnenkort eigen clubhuis? Leidse speeltuin Groenoord vierde tweede lustrum De speeltuinvereniging „Groenoord" be staat tien jaar. Dit heuglijke feit werd zaterdagavond in „Den Burcht" op fees telijke wijze herdacht. Een receptie op vrijdagavond was hieraan voorafgegaan. Vele vertegenwoordigers uit de Leidse speeltuinwereld waren toen hun geluk wensen komen aanbieden. De feestavond werd hoofdzakelijk verzorgd door ama teurs. Voorzitter J. P. van der Holst zette in zijn openingswoord, nadat hij de be schermvrouwe van „Groenoord", mevr Van Ommcren-Herfst, afgevaardigden van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en vertegenwoordigers van de onderafde lingen van „Groenoord" in het bijzonder welkom had geheten, het Damescomité ir het zonnetje. Hij wees op het belangrijke werk, dat de leden van dit comité in de afgelopen pe riode hebben verricht. In bedekte termen sprak hij over een clubhuis, dat nu wel niet lang meer op zich zal laten wachten J. J. v. d. Huizen, voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, bood, nadat hij „Groenoord" had gefelici teerd met dit tienjarig bestaan, een van de leden van het damescomité een taart aan, die later op de avond „Amerikaans" werd verkocht. blik hard Onder leiding van Leo van der Hoek hadden een aantal amateurs de taak op zich genomen een stampvolle Burchtzaal enkele uren aangenaam bezig te houden. Voor het eerst zagen wij daarbij een Leids zamgkwartet optreden, voornamelijk be staande uit oud-leden van het bekende meisjeskoor „De Sleuteltjes". De meisjes hadden enkele aardige liedjes, die heel leuk werden gezongen.. Origineel was de zanghulde aan het adres van het dames comité. Wie weet zullen wij in de toekomst nog meer horen van dit viertal. Voor aceordeonmuziek zorgden „The John's". De Roles brachten enkele schetsjes. Er was ook een goochelaar. Averdi, en de het damescomité op dit ogen- j Vebraties, mondaccordeon-virtuozen eom- n het werk is. I pieteerden het gezelschap. meedelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de jubilarissen de bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Nadat de heer Van Schaik de onder scheidingen had opgespeld, was het woord aan de heer H. J. de Koster, één der directeuren van „De Sleutels". Spre ker, die de jubilarissen gelukwenste met hun onderscheiding, _wees in het kort op de oude en hechte banden, welke dit ju bilerende bedrijf met de Slteutelstad nu reeds zovele jaren heeft. Het wapen van de Sleutelstad is ook het fabrieksmerk van de N.V., dat in vrijwel iedere gemeen te van ons land wordt uitgedragen. Wij voelen ons in deze stad. aldus de heer De Koster, gelukkig. Wij zijn er en wij Tijdens deze feestavond heeft ook ir. H. A. Bol namens het personeel de direc tie het jubileumgeschenk aangeboden. Beide directeuren, de heren H. J. de Kos ter en ir. F. K. T. Beukema toe Water, ontvingen hun door Sierk Schreuder ge schilderd portret. Omstandigheden waren oorzaak, dat het portret van ir. Beukema toe Water nog slechts in schets gereed was. Aan dit geschenk werd namens het personeel nog een fraaie bloemenhulde toegevoegd, waarin ook de echtgenote van wijlen de heer A. de Koster deelde. Na een dankwoord van beide directeu ren verzorgde het Theaterbureau D; Hooykaas voor een gevarieerd en vrolijk cabaretprogramma, waaraan o.a. Willy Vervoort, The Three Jacksons, Tonny Boucher, Tobi Rix en De Spelbrekers hun medewerking verleenden, Leidse Reddingsbrigade Vrijdag slaagden enige leden van de Leidse Reddingsbrigade voor het diplo ma A resp. B reddend zwemmen van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Voor het diploma A slaag den mej. N. Schot en de heer P. Dee- genaard, voor het diploma B mevr. N. Jongkind en mej. M. Steyn. Zaterdagochtend vertrokken acht-en- dertig leden van de vereniging „Oud- Leiden" naar de niet veraf gelegen lan delijke gemeente Maasland om daar een genoeglijke dag door te brengen. Voor dat het doel werd bereikt brachten de leden een bezoek aan ,,'t Woud" (gemeen te Schipluiden), waar zich een slechts door een tiental alleraardigste huisjes omsloten, ver van alle verkeer gelegen, oud kerkje bevindt. Tijdens de verdere reis werden achter eenvolgens, onder deskundige leiding, beziohtigd het fraaie inrijhek van „de Leeuwenwoning" versierd met zg. schild houdende leeuwen, de in 1666 gebouwde en sedert kort gerestaureerde boerderij aan de Wesïgaag nr. 28. de buiten bedrijf gestelde korenmolen (1767) „De Drie Leiij's" en de Dijkpoldermolen, een in 1718 gebouwde achtkante, rietgedekte. bovenkruier. In het verenigingsgebouw „Trefpunt" werden de deelnemers verwelkomd door de voorzitter van de cultuurkring „Ma- lasant", de heer C. F. Petit dit de la Roche, waarna begroeting volgde door de burgemeester van Maasland, de heer F Groot Enzerink. Nadat door het ge meentebestuur een kopje koffie was aan geboden volgde een bezoek aan de bij de Zuidbuurtseweg gelegen, uit de twee de helft van de 17e eeuw daterende boer derij waar een met fraaie oude tegels versierde wand in de woonkamer en een prachtig betimmerde bedstede ieders be wondering afdwongen, Na de koffiemaaltijd bezichtigde het gezelschap de Ned. Herv. kerk, eens de Maria-Magdaienakerk, die in 1241 door Graaf Willem II werd geschonken aan de ridderlijke Duitse Orde „De Balije van Utrecht". De heer J. Emmens uit Naaldwijk hield een korte causerie over enkele his torische aspecten van de gemeente Maas- Maasland kan bogen op een niet on belangrijk verleden hetgeen bleek uit de door het gemeentebestuur in de grote zaal van „Trefpunt" bijeengebrachte ver- ïling oude kaarten, boekwerken, op gegraven aardewerk, gebruiksvoorwer- Afscheid van W. M. van Rijkom bij S.L.F. Vrijdag jl. wa6 voor de heer W H. van Rijkom, chef van het kabinet-buitenge meenten bij de S.L.F., hei moment aange broken om na een periode van ruim 40 jaar d,iit energiebedrijf met pensioen te verlaten. De heer en mevr. Van Rijkom warden ter gelegenheid van ddt feit in de kantine van de fabrieken door de directie ontvangen. De directeur, ir. Y. Ykema, sprak als eerste de scheidende functionaris to dankte hem voor het vele werk door hem verrioht in het belang van het bedrijf voor de prettige wijze waarop hij steeds met hem had samengewerkt. Spreker wenste hem het beste toe voor de komen de jaren. Ook de volgende sprekers ge tuigden van hun lof vooh het werk de heer Van Rijkom. De voorzitter va personeelsvereniging bood mevr. Rijkom bloemen en haar man een boek werk aan. Na ddt samenzijn werd door het overige personeel en relaties van buiten het be drijf gebruik gemaakt van de gelegen heid om van de heer Van Rijkom afscheid te nemen. Op een later tijdstip zal de heer Van Rijkom van zijn naaste medewerkers afscheid nemen. Brandje in Leids kleding reinigingsbedrijf Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur brak tijdens laswerkzaamheden brand uit in een kledingreinigingsbedrijf aan de 3-Oc- toberstraat te Leiden. Een fles met acety leen vloog in brand. De brandweer doofde 't vuur. Er is waterschade aan kleding stukken ontstaan. Veertig jaar in dienst van de koffie branderij en theehandel „Het Klaverblad" fa. Wed. B. N. J. T. Molkenboer, was za terdag de aanleiding tot een grootse en hartelyke hulde aan twee medewerkers, de heren C. Swaanenburg en F. Klein. In de fraai versierde kantine van het bedrijf werden 's ochtends om 10 uur de jubilarissen in gezelschap van hun echtge noten en kinderen ontvangen door de directie. In tegenwoordigheid van het bijna voltallige personeel zijn de jubilaris sen namens de directie toegesproken door de heer J. Lijten; Deze memoreerde de veranderingen, welke in de loop van veertig jaren in het bedrijf hadden plaats gevonden en wees op de zeer sterke uitbreiding van de laat ste jaren. Hij richtte zich vervolgens tot elk der jubilarissen afzonderlijk en prees de heer Swaanenburg, die gedurende ruim 25 jaar als vertegenwoordiger werkzaam was geweest en sedert enige jaren een functie vervult op de afd. boekhouding, voor zijn doorzettingsvermogen en tactisch optreden. De heer F. Klein schetste hij als een zeer nauwgezet employé, die al die jaren op een voortreffelijke wijze zorg had gedragen voor bezorging en expeditie. Hij dankte de jubilarissen voor de grote ijver en toewijding, waarmede zij al die jaren de belangen van het bedrijf hadden be hartigd. Namens de directie overhandigde hij ten slotte beide jubilarissen een ge schenk onder couvert. Voorts werden de verdienstelijke mede werkers namens het personeel toegespro ken door dc heer C. Compter, die herinner de aan de prettige sfeer en uitnemende teamgeest, welke in het bedrijf heersen en waarin de jubilarissen zo'n groot aandeel hebben gehad. De heer Compier bood na mens het personeel aan elke jubilaris een fraai polshorloge aan. Eervol ontslag verleend Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek met ingang van 1 mei 1959 eervol ontslag verleend aan dr. W. Storm van Leeuwen als lector aan de rijksuniversiteit te Lei- kand. taal- en letterkunde: mej M Den Haag en de heer F A M te Den Haag: voor het doet A KJ huysen te Den Haag: Engelse taal. het kand ex itterkunde: me] D J Be- Schiedam en me). E Kloosterhuis De heer B. van der Steuyt sprak ver volgens namen het vertegenwoordigers- korps en memoreerde de goede verstand houding tussen de verkopers en de jubi larissen. Ten slotte dankten de heren Swaanen burg en Klein de sprekers voor de hun gebrachte hulde. Omstreeks 12 uur sprak de heer J. Lijten een slotwoord. Van de zakenrelaties werden vele bloem stukken, cadeaus en schriftelijke geluk wensen ontvangen, die getuigden van de prettige contacten tussen jubilarissen en pen, klederdrachten enz. Voorts uit oud zilverwerk beschikbaar gesteld door de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeen te. De burgemeester gaf bij elk tentoon gesteld voorwerp een toelichting. Naast voorwerpen uit het verleden was tentoongesteld een maquette van het bij de bestaande dorpskern aansluitende uit breidingsplan. De heer Pelinck, bestuurslid van „Oud- Leiden", betuigde zijn dank aan allen die aan het welslagen van de leerzame dag hun medewerking verleenden. Leidenaars aangehouden De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een vijftal jongelui van omstreeks 22 jaar aangehouden. Zij waren bezig de afrastering rondom de werk zaamheden aan de Hooigracht te vernie len. LEIDERDORP Spreekuur Het spreekuur van de burgemeester is deze week niet op woensdag maar op don derdag. Arjos vergaderde Vrijdagavond vergaderde de Arjos. De heer G. Dompeling, voorzitter werd her kozen. J. Verhoogt en H. van der Ploeg werden gekozen. J. van Driel sprak over de kabinetsformatie. Hij merkte op, dat deze 61 dagen heeft geduurd en dat het „rode jasje" dit keer niet in de regering 16 verschenen. Speculatiewoede in Amerika In steeds groter drommen komen de amateurs naar Wall Street om in het wilde weg te speculeren. Een levendige handel is ontstaan in geheime inlichtin gen, geruchten en berichten „direct van de bron". Een zorgwekkend aantal meestal laaggenoteerde aandelen blijken bruikbaar voor de wildste speculaties, en de beroepshandelaren maken zich ze nuwachtig, daar zij vrezen, dat de koer sen van een massa gokaandelen na korte tijd weer zullen kelderen. Wij willen die mensen niet, zeide een Newyorkse ma kelaar. Amateurs zijn slechte verliezers en arrogante winners. Als zij verliezen dan krijgen de makelaars de schuld. Het beursbestuur en de security exchange commission zijn druk in de weer om het publiek te waarschuwen te gen geheime inlichtingen, doch dit heeft weinig uitwerking. Op het ogenblik spreekt 25 procent van de bevolking over aandelen tegen vorig jaar negen procent. Vooral zoeken speculanten lage elektro nische waarden. Deze belangstelling is voor een groot deel gevolg geweest van de reclame, die de makelaars zelf hebben gemaakt. Be leggingsclubs zijn als paddestoelen uit de grond verrezen. In de meeste plaatsen zijn leergangen in effectenkunde even populair als die in schilderkunst. Eerst leek dit alles heel mooi, maar thans heeft Wall Street de reclame-uitgaven met 25 procent verhoogd om de mensen te waar schuwen. Zuidhollandse EHBO won eerste prijs Het district Zuid-Holland van de EHBO heeft de eerste prijs gewonnen van de vrijdag en zaterdag te Groningen gehou den nationale wedstrijden. Zuid-Holland werd vertegenwoordigd door de afdeling Den Haag. De tweede prijs ging naar de afdeling Eindhoven van het district Lim burgNoord Brabant. De afdeling Nieu we Pekela van het district Groningen won de derde prijs. De tien deelnemende districten moes ten hulp verlenen aan twee „zwaarge wonde" kolensjouwers, die zojuist een val van zes meter hadden gemaakt. Hondje achterna en onder trein Zondagmiddag omstreeks kwart voor drie is de 29-jarige mevrouw Kuys-Nix uit Sittard op een bewaak te overweg in de spoorlijn Den Haag- Amsterdam te Hillegom gegrepen door de trein Roosendaal-Amstérdam. De vrouw, moeder van vier kinderen, was onder de gesloten overwegbomen doorgekropen om een weggelopen hondje achterna te rennen. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 21 tot en met 27 mei UIT LEIDEN VERTROKKEN: Rijnsburger weg gen, Stationsstraat 62; A. van fam.. Vliet 28. Zwijndrecht, straat 26; G. J. van Leeuwen 43. Laren N.H., F. Langev ïrgerweg 10. Eindhoven. H. J. Mink, MirakeL 1 den Rijn, a.b. Waardgracht 34. West. 132 H. Visser. Dozvsti 's-Gravenhage. 19. Was- aai 3; A. IJska. m. De Sav. Loh- Hoge Rijndijk 44. H. Nixon. Hoge Rijndijk 17. Rotte: manlaan 46a; A. Kuijpei Oegstgeest, Pr. Irenela; Houtstraat 4. Groot-Bntannië; B. Molenaar, Schachtenhof 13. Katwijk, Anjerstraat 6c; H. H. Kole geb. Boll, Zwarte Pad 19, Hellen- doorn, Koersendijk 62a; R J A Rippe Breestraat 106, Canada; P. W. F. 'van der Meulen, Rapenburg 4. Rotterdam. De Quack- straat 596; C. M. van Kempen geb. Somme- ling. Utr. Jaagpad 86a. Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 13; F. Fabel. Hoge Morsweg 21. Be verwijk. Rel weg 59; J. T. J. van Zon. Uiter stegracht 16, Udenhout, Kreitenmolenstraat 22; M. T. W. Sterk geb. van der Louw. Ma- redijk 149. Tegelen. Sporenkampweg 23; C. Hogervorst geb. Spies. Ch. de Bourbonhof 28, Leiderdorp, Hoofdstraat 1172; M. Dörr geb. van der Zee, Roodenburgerstraat 4. Eindhoven. P. van Anrooijlaan 28; A. Bouw- knegt. De Sitterlaan 38. Utrecht. Fred. Hen- IN LEIDEN VESTIGDEN ZICH: D. van Heijnlngen en fam., boekhouder, Van Riebeeckhof 60; W. J. van der Linden, geb. van Denderen en fam.„ Hugo de Vries- Dahliasti E. van Heijst. kleuterleidster. Vreewijkstraat 10;M. J. Heemskerk, hulp in de huish.. Zoe- terw.singel 16;J. A. G. Heinsbergen. dienst bode, Roodenburgerstraat 8; H. A. Noppen, a.b. Schelpenkade t.o. 45; P. J. van de Wal, huishoudster, Groeneveldstichting 9; M, Tim merman, buffetjuffrouw, Roodborststraat 40; W. A. Kraan, wellfare helpster, Rijn- en Schiekade 42; R. Rothuis. Zoeterw.weg 148; H. J. Halbach. Rijnsburgerweg 140: H. Bauer. Du Riei 25: J. - Kooij. Stadspolderweg 2; M. F. Hennus. Witte Singel 85; P J de Vrijer, radio-radarmonteur. Tomatenstraat 11; N. J. M. de Geest, verkoopster. Turf markt 9; C. E. van Gelder geb. Vaandering, huishoudster. Hoge Rijndijk 72; CPN. Stekelenburg. Piet Paaltjenspad 2: H 'van Arkel. Balistraat 68; A. van der Meij.'han delsagent, De Sitterlaan 72: A. M. Omtzigt geb. van der Meer. Middelweg 19c; C J. Rij n M P. 47; B. M. Autsema, Nieuwe Rijn 31a; _C. I. Cahen, Hoefstraat 15a; M. Geus, pad 6: M. A, Cobetstr; ter, St. Buysingstraat 30: F. M piet Paaltj'ei Stekhoi Martijn. kantoorbediende, J. Melles, arts. Rijnsburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3