144.-: Caballero Roofovervallers Kruislaan horen maximumstraf eisen „Zo'n toppunt van bruutheid wordt zelden bereikt" Middeleeuws voetbal LOSGEBROKEN BEER MET MEESTERSCHOT GEDOOD Bruins Slot-Tilanus-Oud over het christendom Tien jaar geëist voor de moord op vijf baby's „Gemeenten hebben een taak t.o.v. het jeugdwerk" ALLE COSTUUMS FORTY FOUR Q VRIJDAG 29 MEI 1959 TWINTIG JAAR GEVANGENISSTRAF ZELDEN komt in ons land een zaak voor waarin de onmenselijke bruut heid zo'n toppunt bereikt als in deze zaak. Gerrit Pfrömmer was nauwelijks een hinderpaal voor de uitvoering van het misdrijf, zijn dood werd volkomen onbelangrijk geacht. Deze lafhartige overval heeft een serie overvallen in Amsterdam-oost geopend, maar de niet genoeg te waarderen snelle oplossing die de politie van het bureau Linnaeusstraat steeds heeft weten tc vinden, toont aan dat de misdaad in dit stadsdeel zeker niet lonend is." Zo begon gistermiddag de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank zijn requisitoir in de zaak tegen Rooie Henk en Zwarte Gerrit, de twee daders van de roofoverval op de slagerszoon, gepleegd op 17 december jl. in de Kruislaan te Am sterdam. Het slachtoffer werd in zijn auto met vijf revolverschoten levens gevaarlijk gewond. Tegen beide ver dachten vorderde de officier aan het slot van zijn heftige requisitoir de maximumgevangenisstraf voor de twee ten laste gelegde feiten po ging tot moord en diefstal met ge weldpleging twintig jaar gevan genisstraf met aftrek en daarna ter beschikkingstelling van de regering. Tijdens de zitting werden nog eens de gebeurtenissen van de bewuste dag ver teld. Het tweetal, de 23-jarige monteur G. J. en de 26-jarige automonteur H. B waren bij een poging naar Duitsland te liften in Apeldoorn gestrand Noodge dwongen moesten ze terug. In Hoevelaken dronken ze van hun laatste geld een kopje koffie en spraken af dat ze de eerst volgende automobilist, die hij mee zou nemen, zijn geld en zijn auto afhandig zouden maken. De slagerszoon uit Harderwijk bleek het slachtoffer te worden. Geruime tijd reed hij het tweetal rond door Amster dam tot eindelijk bij de Kruislaan het Zomeractie voor veilig verkeer 1959. De actie valit uiteen in de navolgende perioden: 15 juni t/m 20 juni: week voor de voetgangers; 22 jund t/m 27 juni: week voor de fietsers en bromfietsers; 29 juni t/m 4 juli: week voor het gemotoriseerde verkeer. Voortszal een speciaal donderdag- avond-radioprogramma „Gelijk ove ken"'worden uitgezonden. Bij daze zal dé nadruk "word en 'gelegd op het toé- passeji van „de gulden regel" van verkeer en he,t geven van een goed v beeld. drama werd besloten. De jongelui dwon gen de automobilist te stoppen. Rob ie Henk schoot zijn revolver op de slagers- leeg die op straat viel en nadat Zwarte Gerrit de .plaats van .de bestuur der had ingenomen, schoot de auto full speed weg van de plaats van het misdrijf Buurtbewoners vonden het slachtoffer hevig bloedend op de weg liggen. De po litie arresteerde het tweetal binnen 24 uur in de woning van een hunner. Gevaarlijke amateurs „Omdat op deze wijze met een r mum aan risico en technische kenni snelle en meedogenloze manier contant geld kan worden verkregen, geloof ik dat de roofoverval het misdrjjf van de toe- >mst is", aldus de officier van justitie. Overvallen kunnen onder bedreiging rade van het leven willen beroven. Al» deze misdaad niet zo snel was opgelost zouden vermoedelijk vele andere slacht offers zijin gevolgd. Een boekhandelaar vleesgrossier en enkele werkgever* stonden al op het programma. De voorbereidingen waren In Duitsland getroffen, waar de vrouw van de jongste erdachite woont. Daar hadden ze voor 50 Mark een revolver gekocht, een dure rhaf. Als ze alleen maar hadden w>'- len dreigen, zouden ze met een alarm pistool goedkoper uït zijn geweest Gezien de vele fantastisch klinkende erhalen die Zwarte Gerrit aan Rooie Henk en zjjn vriendinnen heeft gedaan, opperde de officier de vraag of deze ver dachte niet de hand heeft gehad in som- ige van de beruchte Autobahn-moorden Duitsland. Keiharde opzet „Er is pardoès geschoten, zonder dat een woord gezegd was. Doodgewone, riharde opzet om te doden, een executie- ooging die wonder boven wonder mislukt n feite eigenlijk geen poging tot moord, maar een op het randje mislukte echte moord, die gelijk staat aan een tooid delict", aldus de officier die 7,warte Ge.rrit de geestelijke en Rooie Henk d< chamelijke dader noemde. „Het geval Kruislaan is geen voorbeeld an een misdrijf, waarin haat en nijd tot moord leidden, maar een start tot m: moord, ongeacht welke persoon het be treft. De maatschappij moet zo lang mo gelijk worden beschermd tegen her- vde aanvallen van deze verdachten. De officier vroeg dan ook de zwaarst mogelijke straf. /anneer u het zwaard van de justitie volle scherpte op deze jongeman 23 jaar laat vallen, dan komt hij pas jaar of zevenbien in de maatschappij terug en dan is een jong leven volkomen geknakt", zei de raadsman van Zwarte Gerrit. mr. B. N. Grolleman. Hij vroeg ich af of dat nu wel nodig was, al gaf ij toe dat zijn cliënt het verdiend had De raadsman verzocht de rechtbank ern stig rekening te houden met hert erfelijk belaste milieu waaruit de jongen is voort gekomen en met zijn geestelijke structuur Voor Rooie Henk pleitte mejuffrouw ir. A. M. Goudsmit. Zij achtte de poging >t moord niet bewezen en meende dat de rechtbank moest kiezen tussen poging tot of diefstal met geweldpleging. „De beste besoherming voor de maatschappij zijn deze verdachte te genezen, nif door hem zo lang mogelijk op te sluiten. De raadsvrouwe vroeg een nieuw psj ohiatrisch rapport, omdat het thans uit- gebraohte nogal vaag is. De uitspraak volgt op 11 juni. Leunend, op een stok en onder steund door een rechercheur kwam de heer Pfrömmer de rechtszaal binnen: slachtoffer van menselijke bruutheid. met geweld worden uitgevoerd, maar wil len de jongelieden ieder risico van latere herkenning wegnemen, zoals in dit geval, dan schieten zij hun slachtoffers dood. Zo zijn deze avonturiers in de samenleving als amateurs veel gevaarlijker dan de beroepsmisdadigers. Een geroutineerde inbreker schrikt er van terug een v wapen mee te nemen, omdat hij weet dat hem bij een eventuele arrestatie een veel zwaardere straf boven het hoofd hangt. Schieten was in dit geval volkomen overbodig. Het was veel voorzichtiger ge weest wanneer zij van de walkant ergens een leegstaande auto hadden gestolen, maar zoiets vonden zij nu juist te riskant. Bovendien vergt het technisch vernuft, merkte de officier op. Namens het hoofd van het arrondisse mentsparket deelde hij mee dat in de toe komst voor ieder misdrijf waarbij de dachte met een wapen is aangetroffen ook al heeft hij daarvan geen gebruik gemaakt een jaar meer zal worden ge ëist dan tot dusver gebruikelijk was De officier vond dat de verdachten het mens-zijn volkomen verloochend hebben Juist een jongeman die hun de helpende hand bood, hebben zij met voorbedacht! 2. Gaan de oudste Engelse papieren aangaande het voetbalspel met zeker heid terug tot het jaar 1314 (waarbij we als vaststaand moeten aannemen, dat het spel daar tc lande reeds véél en vécl eerder werd beoefend), een Franse kerkelijke stichtingsoorkonde uit 1147 maakt gewag van 7 ballen, die ten geschenke werden gegeven ter beoefening van een destijds gang baar volksspel, waarbij een bal moest worden voortgeschopt. Hier wordt gedoeld op een kerkelijk spel, waar van we de spelregels niet kennen. Het is echter bekend, dat bij het naar voren stuwen van de bal niet alleen balspelen gekend, of kennen ze nog. De primitieve Australiërs spelen het spel soms met partijen van 100 man tegen elkaar, waarna de speler die de bal het hoogst heeft geschopt tot kampioen wordt uitgeroepen. Bij de oorspronkelijke bevolking van Hawaï moest de bal in een in de grond uit gegraven gat worden geschopt (verg. ons doel), op de Fidzji eilanden is daarentegen het hoogschoppen v/eer populair. Wc moeten op dit onderdeel van het spel niet te geringschattend neerkijken, want de eilandbewonci bal leten gebruikt. laar dat de vuisten daarbij en niet geringe rol speelden. Het liddcleeuwse voet- r het ontbreekt hierop dieper in te gaan. Als vinger wijzing kunnen we wel verklappen, dat bij verschillende Berberstammen nog niet zo lang geleden het boze gesym boliseerd werd in een bal, die door de priesters werd voortgeslagen en voort- geschopt. Laten we echter terugkeren tot ons uitgangspunt. Het voetbalspel werd in de middeleeuwen in tal van landen in enigerlei vorm beoefend eu de oorsprong hiervan behoeven wc dan ook werkelijk niet in Engeland te zoeken. Laten we het anders zeggen: Tal van volken hebben, volkomen on afhankelijk van elkaar, allerlei voet- TOCH IS HET ZO! m de hoogte in tc schoppen, een eslatie, die geoefende Europese etbalers niet wisten tc bereiken, lat zij tegen de inboorlingen een ladcljjke nederlaag leden- Het spreekt van zelf. dat de ver schillende vormen van voetbal, zoals dit in de middel eeuwen in verschil lende streken van Europa werd ge speeld, vaak aan zienlijk afweek van het spel, zoals wij dat heden ten dage kennen. Deson danks is een gelijkenis van verschillen de van die spelen met het tegenwoor dige voetbal onmiskenbaar, o.a. in Italië, waar het in de middeleeuwen ge speelde spel „calcio" werd genoemd, welke benaming het voetbal daar te lande nog steeds draagt. Thans zullen we u ook in kennis brengen met de oudste voetballers ter wereld, al zou men dat op het eerste gehoor niet zeggen. Daarover een volgende keer. Geknakt afgelegde regering i goede start worde kwam de vraag bij nog plaats is voor een troonrede van enige betekenis. Want het is de bedoeling op korte termijn ook nog een nota aan de volksvertegenr woordigmg te doen toekomen, het te voeren beleid omtrent hl subsidies en lonen nader wordt gi regeringsverklaring hebben wij voeld dat zij te lang was. Er was streefd naar een dusdt heid, dat alle dertien ministers hun solopartij er in terug konden vinden. Dat leidde tot een aantal algemeenhe den en tot een bijna stereotiepe herha ling, dat vele dingen met kracht zou den worden bevorderd of nagestreefd. (Fries Dagblad Koning B.oudewiJn van België zal maan dag uit de Verenigde Staten naar België terugkeren. volledig Zoekt U iets beters? Rook dan morgen een9 Scherpschutter bedwong gevaar DE directeur van de internationale circusshow Tonny Boltini heeft van Put's miniatuur dierentuin in Apeldoorn de twee Hymalayaberen gekocht, waarvan het mannetje vo rige week de eigenaar van de tuin, de heer Put, heeft aangevallen. De heer Put is daags daarna aan zijn verwondingen bezweken. Gisteren kwam de heer Boltini naar Apeldoorn om de beide dieren op te halen. Het overladen in de grote getra liede vrachtwagen heeft echter de no dige sensatie opgeleverd Op zeker mo ment namelijk had men het mannetje in een 40 meter lange loopgang gedreven. Drie mensen hielden het touw vast, dat men tevoren het dier om de nek had weten te werpen, maar de beer was zo wild. dat hij zich losrukte en zjch vervolgens met enorme kracht door de centimeters dikke spijlen van de loop gang heenwerkte. De woedende beer pro- ontvluchten naar de Zwolse stondei allei kijker Kamerdebat van gisteren (Vervolg van pagina 1) lijkt een verhoging van de staatsuitgaven vermijdelijk. De voornaamste reden echter, waarom mr. Burger met ontstel- van dé overbrenging had kennisge- ?n was wpl, dat de werkloze nu niet onder de normale sociale voorzie- _en zal vallen. Het laat zich verstaan, dat de hele vakbeweging zich hiertegen :rzet. Vooral uit psychologisch oogpunt het brengen van werklozen onder maat schappelijke zorg (hoe gemoderniseerd ook) onjuist. Onder de indruk de regerings partijen bleken nogal onder de indruk te zijn van de kracht van mr. Burgers be toog. Prof. Romme verklaarde tenminste zijn eindoordeel over de motie te willen opschorten tot na het antwoord van prof. De Quay. Tegen opschorting van de be- g had hij overigens staatsrechtelijke iren. De Kamer zou door een derge lijke opschorting bewerkstelligen op de stoel van de regering te gaan zitten. De taak van de volksvertegenwoordiging is de uitvoering van dé beslissing te controle ren en desnoods de daarvoor uitgetrok ken gelden niét te voteren. Dr. Bruins Slot was het met dit constitutioneel be zwaar tegen de-motie-Burge-r eens, maar dit verhinderde hem niet ernstige bczwa- en tegen het kabinetsbesluit te uiten. De egering zal zijns inziens deze zaak nog :ens in overweging moeten nemen. De ïeer Tilanus toonde zich „in hoge mate verontrust" over hgt besluit tot overbren ging. In arbeidskringen, zo zei hij, wordl onderbrengen van arbeidsgeschikten laatschappelijk werk ais buiten- pijhlijk ervaren. Op grond van dit gevoelsargument kan1 de c.h.-fractie le overbrenging niet aanvaarden en zij /erzoekt, de-regering dan ook ervan af te sien. Prof, Q.ud toèn'de zich eveneens niet irg gelukkig met de regeringsbeslissing, naar had toch te veel constitutionele be svaren tegen de motie-Burger om er voor Psychologisch ister-pjesident Dex Quay gaf in zijn ntwoord op .dé replieken chologische kanten aan de gekritiseerde maatregel zittèn. Toch is het zijns inziens njuist het departement van maatschap pelijk werk te zien als een instituut voor bedeling en charitatieve voorzieningen De overgang van de langdurige werklozen van de sociale rechtssfeer naar de ver- zorgingssfeer van maatschappelijk tast de de betrokkenen niet te doden, een st de Apeldoornse Schepel, met ee dier definitief k uit de onderkaak van een scherpschutter van politie, de hoofdagent i goed gericht schot hel De dompteur Bubby Althoff en zijn .sistent Jan Yonke en later ook Tonny Boltini ging vervolgens de kooi in om vrouwtje met touwen vast te bin- alvorens haar naar de wagen over brengen. Het dier wist zich echter eds weer los te werken, zodat men islotte een hok moest laten brengen, voor de ingang van de kooi kon worden geplaatst, waarna men met hei dier weinig last meer had. Woedend verzette de oersterke berin zich tegen haar belagers. Er was geen schijn van kans haar op deze wijze naar de ge reedstaande vrachtwagen te brengen. Later kwam er een vangkooi aan te pas en verliep alles nog tamelijk rustig. Ouders zijn toerekeningsvatbaar Ondanks rapporten werd toedracht niet geheel duidelijk (Van een onzer verslaggevers.) DE officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, mr. H. van Buuren, heeft donderdagmiddag een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek geëist tegen het echtpaar S.-N., dat ervan wordt verdacht vijf zijner pasgeboren baby's om het leven te hebben gebracht. De officier sprak zijn deernis uit met de vijf niet-wetende kinderen, die niet in leven zijn ge bleven, met de zes in leven zijnde kinderen, maar ook met de ouders, die worden beschuldigd van zulke ernstige feiten. is komen vast te staan wat er precies is gebeurd. Bij het verhoor kwam naar voren, dat de man, die in 1942 als dwangarbeider naar Duitsland werd gevoerd, in 1945 zijn vrouw in Hamburg ontmoette. Het echtpaar keerde terug naar Oost-Duits- land (aanvankelijk gold in Nederland de bepaling, dat Nederlanders, gehuwd met een Duitse vrouw niet meer het land in mochten), maar vluchtte in 1947 naar Rotterdam. De vrouw leefde hier in een haar vijandig gezinde en liefde loze sfeer, waarin zij onder de druk verkeerde van de haat van buren en familie. Hierdoor trok ook de man zich terug uit het maatschappelijk leven. Hij leed zeer onder de verwijdering van zijm jongste broer. Ware deze verwijde ring er niet geweest, dan zou hij zeker tot die broer om raad zijn gegaan en zou wellicht niet zijn gebeurd wat nu is geschied, zoals hij verklaarde. Op een vraag van de president of er vel eens was gesproken over geboorte- egeling. antwoordde de man. dat zulks :eer zeker wel eens het geval was ge veest. maar dat zijn vrouw het hieraan verbonden contact met een dokter al« ■verkomelijk had gevoeld. Haar angst afkeer van artsen, gebaseerd op wan- uwen, zou zich ook bij andere ziekte gevallen hebben geopenbaard Wilszwak van Buuren achtte het de in 1952, '54. '56 en '58 geboren kinderen het leven te beroven bewezen op grond van dc verklaringen van verdach- en de volmaakte overeenstemming, ir op dit punt tussen hen zou hebben tan. Ten aanzien van de vrouw achtte hü ook de levensberoving van het in 1951 geboren kind bewezen op grond van haar bekentenis, dat zij deze baby na de ge- oorte niet beeft verzorgd. De officier stolde vast in deze zaak geen enkel aanknopingspunt te hebben kun- vinden met enige andere zaak voor wat betreft de strafmaat. Hij beschreef rouw aan de hand van de voorlich tingsrapporten als een vluchtelinge, die plichtsgetrouw, punctueel, hard en primitief is ingesteld. Naar zijn mening zou het haar aan tederheid hebben ont broken. De man schetste hij als een ar beidzaam mens. zorgzaam, sociaal voe lend (hij was gedurende enige tijd be stuurslid van een speeltuinvereniging), en geneigd steeds de weg van de te weerstand te kiezen. De feiten weerspiegelen de karakters, aldus de officier. van Buuren was de mening toege daan, dat de man in 1951, toen b(j bij thuiskomst het eerste van de vijf kinderen levenloos aantrof, door zijn vrouw over de morele drempel is geduwd, die hjj niet zou hebben overschreden, wanneer hij een zelfstandiger karakter zou hebben gehad. lm zijn requisitoir hield de officier reke ning met da betekenis, die de overgang van het platteland naar een grote stad Duitsland en later naar een vijandig grote stad in Nederland voor de vrouw heeft gehad. Bij de man liet hij gelden, dat deze herhaaldelijk voor het dreigement van zijn vrouw, dat zij terug zou gaan naar Oost-Duitsland, als ar nog meer kin deren kwamen, is bezweken. Óndanks de vele rapporten gaf mr. van Buuren als zijn mening te kennen, dat niet duidelijk aan. De bestaande regeling! hen onverkort van toepassing. Toch wil het kabinet de bezwaren van de Kamer nog eens ernstig overwegen. Zij verwacht echter dat de Kamer op haar beurt ook de bezwaren van de regering terdege in studie zal willen nemen. In verband daar mee zal de regering binnenkort de defini tieve beslissing over deze zaak en de mo tivering daarvan aan de Kamer voorleg- Deze laatste mededeling was voor de heren Romme, Oud, Bruins Slot en Tila nus aanleiding zich tegen de nu overbodig geworden (en door de minister-president dringend ontraden) motie-Burger uit te spreken. Deze werd ten slotte met 82 tegen 46 stemmen verworpen. Minister Klompé was echter zo teleurgesteld over bet ver zet van de Kamer tegen de uitbreiding van haar departement, dat zij nog vóór het einde van de vergadering de verga derzaal met een nors gezicht verliet. Christendom De heer Bruins Slot, die de rede van minister-president op vele punten bev digend achtte (niet echter op dat van landbouwpolitiek), is nog even ingega op het woensdag gehouden betoog v prof. Oud over het christelijk-sociaal ka rakter van het kabinet. De A R.-fractie- leider nam krachtig stelling tegen „zedekundig christendom", dat prof. Oud in navolging van Thorbecke voorstaat. Dit christendom, zo zei dr. Bruins Slot, ziet het licht noch raakt het hart van het ware christendom, in welks middelpunt het kruis staat. Het is voor de a.r. dan ook onaanvaardbaar, dat men (gelijk de heer Oud doet) het christelijk-sociale los zou willen maken van het kruis. De c.h. fractieleider dr. Tilanus sloot zich hierbij aan. Prof. Oud zei in zijn repliek een andere opvatting te hebben van het christelijk geloof dan de beide protes tants-christelijke fractieleiders. „In hun ogen is mijn geloof niet positief-christelijk. maar zij kunnen mij niet uitsluiten van het zedekundig christendom, dat door mij en door zeer velen wordt aangehangen", aldus de liberale fractieleider. Het zede lijke beginsel van het christendom zag hij als de grondslag van de samenwerking in het thans zittende kabinet. „Als de heren Bruins Slot en Tilanus gelukkig zijn met Groen van Prinsterer, laat mij het dan maar zijn met Thorbecke",-zo be sloot prof. Oud. Eerst op dinsdag 16 juni komt de Kamer weer bijeen om o.m de wijziging van de Dienstplichtwet (uitzending dienstplichti gen i N. Gui Var den Bergh te behandelei Hilversumse burgemeester TNE gemeentebesturen hebben ten opzichte van het jeugdwerk een taak, zij het dat deze secundair Slechts indien het particulier initia tief tekort schiet, moet de overheid zelf de hand aan de ploeg slaan, dat wil zeggen dat men tot stimulering van het particulier initiatief zal moeten overgaan. Dit kan gebeuren door het scheppen van recreatie- en speelmogelijkheden, alhoewel dit niet ten koste van het bestaande na tuurschoon zal mogen gaan. Dit waren een paar stellingen van de Hilversumse burgemeester, de heer J. J. G. Boot, die over het onderwerp „De ge meenten en het jeugdwerk" van het in Haarlem gehouden congres van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten, een schriftelijk preadvies had uitgebracht. Omdat de heer Boot wegens gezond heidsredenen zelf niet aanwezig kon zijn, werd zijn taak vandaag overgenomen door de oud-burgemeester van Voorburg, dr. J W. Noteboom, die met burgemees ter Boot van oordeel was, dat het natio naal belang van het jeugdwerk een sa menwerking vordert tussen het rijk, de provincie en de gemeenten. De gemeenten zuilen zich bij de sub sidiëring van de jeugdzorg moeten aan passen bij de rijkssubsidieregeling, zo stelde burgemeester Boot. „Het jeugdwerk moet zich ontwikkelen op levensbeschouwelijke basis", aldus volgende stelling van de Hilversumse burgemeester. Er moet evenwel een i koepelende organisatie zijn, waarin door vrijwillige samenwerking gestreefd wordt naar één gericht beleid met of z< nodig tegen de overheid. Burgemeester W. Thomassen van En schede, die ook op het preadvies vai burgemeester Boot een aantal stellingei had opgemaakt, verdedigde het stand punt, dat de gemeentebesturen een meer open oog voor de jeugd moeten hebben. Voorts achtte de Enschedese burge meester de staatsrechtelijke vorming van de jeugd, gericht op het eigen land, op het groeiend Europa en op de idee wereldrechtsorde een taak van de meentelijke overheid. ,,De gemeenten zul len het jeugdwerk blijvend dienen 1 subsidiëren", aldus de heer Thomassen. Burgemeester mr. M. M. L. G. li Custers van Nieuwenhagen belichtte het onderwerp in een aantal stellingen va uit de situatie der kleinere gemeenten. Aan het begin van het congres had de voorzitter, dc Haagse burgemeester, H. A. M. T. Kolfschoten, in zijn openings rede kritiek geleverd op het wet: werp inzake de financiële verhouding rijk-gemeenten. Ook pleitte hij vooi grotere zelfstandigheid ten aanzien investeringen, een gemeentelijk vertegen woordiger in de SER en voor het tegen gaan van het veelal verstikkende en lammende toezicht van hogerhand. Da psychiater P. H. Plokker schetste de vader als wilszwak en een speelbal van zijn omgeving. Er zou niet van ontoerekeningsvatbaarheid sprake zijn. Evenmin als bij de vrouw, die hij zwak begaafd noemde. De raadsman van de man, mr. W. A. P. Smit, bepleitte op juridische gronden vrij spraak voor de vier hem ten laste gelegde gevallen, daar hij niet bewezen achtte, dat de baby's door een handeling van verdachte van het leven zijn beroofd. Wat betreft het kind, dat in 1958 werd ge boren, is het rapport van dr. Zeldenrust onvolledig. De gevolgtrekking, die uit dit rappor,t is gemaakt, achtte mr. Smit niet verantwoord. Het kind kan zeer wel een natuurlijke dood zijn gestorven, betoogde de raadsman aan de hand van het rap port, dat op verzoek van de verdediging door de anatoom-patholoog C. B. F. Daa- men is gemaakt. Volgens de raadsman heeft de man b(] de laatste bevalling geen opzet gehad het kind passief te laten liggen. Hij moest of zijn vrouw of het kind redden. Hij deed het eerste. Zeer zeker heeft de man in geen der gevallen zelfstandig het plan gehad de kinderen van het leven te bero ven, aldus de raadsman. Ten slotte vroeg h(J de rechtbank rekening le willen hou den met de zes andere kinderen van het gezin. Mevrouw mr. Ch. VerstegenKettlitz, sprekend voor de vrouw, sloot zich voor wat betreft het Juridisch gedeelte van het pleidooi, bij haar collega aan. Zij schetste de benarde woningtoestand, waaronder het echtpaar in 1951 op oen zolderkamer bij de grootmoeder van de man leefde. Het zevende kind is zeker niet na kalm beraad en in rustige overweging bij de geboorte van het leven beroofd, betoogde zij. De vrouw verkeerde ;n paniek, daar er voor dat kind geen plaats meer was. De moeder is na de bevalling onwel ge worden en toen haar man thuis kwam, was het kind overleden. Mevrouw Verstegen bepleitte voor dit geval vrijspraak, evenals voor de primair ten laste gelegde moord in de andere ge vallen. Indien toch een veroordeling mocht volgen, meende zij, dat dit alleen wegens medeplichtigheid zou kunnen ge schieden. Haat en liefdeloosheid tegen de vreemde eend in de bijt hebben zeker hun bijdrage in dit drama geleverd, aldns de raadsvrouwe. Zij bepleitte uiterste cle mentie. Nieuwe dessins? Pracht dessins! Mooie kleuren Schitterende kleuren Iets voor de zomer? Juist voor de zomer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9