Hervormd Leiden-Zuid-West opende „Het Boshuis" Bejaarde voetballers in het veld voor ouden van dagen Christen-jeugd Leiden lieeft sportveld nodig De pruik van de koning, vlot gespeelde operette Hervormde school Pasteurstraat bestaat vijftig jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 29 MEI 1959 Agenda voor Leiden Vrydag R.-K. technische school Don Bosco, 12.25 tot 3.50 uur en 7 tot 9 uur: open- tr: Inauguratie dr. Zaterdag R.-K. technische school Don Bosco. 1 30 tot 3.50 uur: openbare les. Garenmarkt, 8.15 uur v.m.: vertrek ex cursie oud-Leiden naar Schipluiden en Maasland. Stationsplein, 2 uur: vertrek excursie Natuurhist. Vereniging afd. Leiden naar Noordiwijk. Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: slot- avond Geraf. jeugdverband, Otto Ster- Den Burcht, 8 uur: feestavond buurt- en speeltuinvereniging „Groenoord". Stationsplein, 2 uur: vertrek excursie N.C.Reis-V. naar de Pan van Persijn te Katwijk aan den Rijn. Stadsgehoorzaal. 7.30 uur: feestavond meelfabriek De Sleutels ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Gereformeerd Jeugdhuis, Breestraat, 8 uur: evangelisatie-avond, spreker de heer J. Wichert, Wuppertal. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Kok, Rapenburg 9. telef. 24807. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg, 9 tot 5.30 uur: Drie Haagse Schilders, tot en met 30 juni. Duohin Story (14 jaar). •Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Eiland der liefde (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur). De vroi Öie tweemaal leefde (18 jaar). Rex (2,30, 7.15 en 9.15 uur): Verraad Korea (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik wil leven (18 jaar). Mnsea, instituten, leeszalen e.iL Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur- Gravesteen, Pieterskerkhof 0, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12-30 en 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26. elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur- Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag er> vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag er zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur '8 avonds. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend van 10 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot Pilgrimfathers-hulsje, Boisotkade 2: elks dag geopend van half 10 tot 12 en tot 4 uur. Toekomst voor allen...; vol zijn van Jezus... Pastorale zorg kan niet zonder de gebouwen HET BOSHUIS". Zo heet het voorlopige wijkcentrum van de Hervorm de wijkgemeente „Boshuizerwijk", dat, staande op een terrein op de hoek van de Telderskade en de Hoflaan, gisteravond is geopend. Tien kleine meisjes~onthulden die naam voor de vele belangstellenden; zij had den allen een letter bij zich, die zij, terwijl zc een regel van een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt rijm zegden, fier omhoogstaken. Ds. H. Bouter, de wijkpredikant, gaf nog een verklaring van deze ro mantische naam. De kerkeraad van de wijkgemeente had de bewoners gevraagd, een naam voor het cen trum te bedenken. Vier zijn op het idee gekomen, er de naam „Het Bos huis" aan te geven. Ook de kerke raad vond deze naam toch beter dan namen als „God met ons". Men moet de naam toch kunnen gebruiken; dan kan men zonder bezwaar naar ,Het Boshuis" gaan, nogal moeilijk naar het gebouw „God met ons". Bovendien herinnert de naam aan de oorspronkelijke naam van dit stukje grondgebied van Leiden. Hier is de Boshuizerpolder geweest; de wijkgemeente heet ook „Boshuizer wijk". De christelijke huishoudschool die aan de Toussaintkade in aan bouw is, gaat „Boshuizen" heten. En dan nu nog „Het Boshuis". Ds. Bouter zei, het een naam met een speelse pretentie te vinden. Ouderen en jongeren zullen hier rust en ontspanning kunnen vinden in al lerlei activiteiten, xlie langzamer hand op gang zullen komen. De zon dagsschool en de kinde'rkerk zullen al onmiddellijk van „Het Boshuis" gebruik gaan maken. In het najaar krijgen hier ook de catechisaties, bij eenkomsten voor bejaarden en ver schillende vormen van jeugdwerk een plaats. doen ontstaan; de heer Van der Kwaak iccentueerde het woord „tijdelijk", omdat lit gebouw toch het be^in is op de weg laar een permanent wijkcentrum elders n de wijk en omdat deze grond een an dere bestemming heeft (de Hervormde schoolvereniging gaat er een nieuwe scho.ol voor buitengewoon lager onderwijs op bouwen. redactie N.L.C.) voorzitter van dc kerkvoogdij con stateerde. dat aan de totstandkoming van het tijdelijke huis ook liefde ten grond slag ligt. Hij deed over dc wijkgemeente Boshuizerwijk heen een appèl op alle Her vormden oin de leuze „Hervormd Leiden offert en bouwt" niet alleen een slagzin maar ook een werkelijkheid te doen zijn. „Laten wij de voet op het pedaal zetten jm krachtig voorwaarts te gaan", zo sprak de heer Van der Kwaak bezielend. „Dan zal het inderdaad van hout naar steen kunnen gaan". voorzitter bracht dank aan verschei dene mensen, die zich bij het optrekken dit gebouw verdienstelijk hadden ge maakt. Het algehele toezicht berustte bij de heer Serlie. Een van de uitvoerders ?en klok voor de grote zaal ten ge schenke. Geldelijk geschenk Bouter dankte o|J zijn beurt de kerkvoogdij voor haar begrip om deze 'ijkgemeente een „hart" te geven. Het estuur van de Hervormde schoolvereni- Onder de aanwezigen waren gistera ds. H J. van Achterberg, predikant de wijkgemeente „Morskwartier", die de centrale kerkeraad vertegenwoordigde, ds H. Heule, vertegenwoordiger van de wijk raad van de Geref. Kerk, en afgevaardig den van de Hervormde schoolvereniging en verscheidene wjjkgemeenten. Met he geleiding van enige pijpers van het chr. tamboer, en pijperkorps Kunst en Genoe gen werd een couplet van gezang 136 ge zongen „Lof zij de Heer, de almachtige Koning der ere". Niet alleen slagzin Na het lezen van twee gedeelten uit de Bijbel nam de voorzitter van de centrale kerkvoogdij, de heer D. van der Kwaak het woord. Hij meende, dat deze dag in de geschiedenis van de wijkgemeente „Boshuizerwijk" als een bijzonder mo ment zal opgetekend blijven. In deze snel groeiende wijk van Leiden staan de jonge wijkgemeente, de jonge kerkeraad jonge predikant voor een zeer moeilijke opgave. Vruchtbare samenwerking tussen het bestuur van de Hervormde schoolvereni ging, de centrale kerkvoogdij en de wijk- kerkeraad heeft hier een tijdelijk gebouw Oegstgeest won de beker Gisteravond werd op het voctbalterrcin aan de Laan van Alkemade de traditionele wedstrijd gespeeld tussen de veteranen van UDO en Oegstgeest. De recette ad 40,werd aan het eind van de ont moeting afgestaan voor het bejaarden- reisje. De beker was voor Oegstgeest, dat een 23-zege in de wacht sleepte. Het eerste succes was voor Oegstgeest, zij het dankzij de hulp van een der UDO- achterspelers. Een misverstand in de ach terhoede deed de bal im het net belanden 0—1. UDO vied fel aan, maar de Oegst- geestverdediging met doelman Tj. de Wit aan het hoofd bood krachtig tegenstand. Na twintig minuten spelen was er echter geen houden meer aan. De Groojj scoorde de gelijkmaker: l1. - Na de rust kreeg UDO medewerking an een Oegstgeest-achterspeler, die de bal in zijn eigen doel deponeerde: 2- Oegstgeest zette een heftig offensief in. Soet zorgde voor 22 en met deze stand kwam het einde, want een aan UDO gekende strafschop werd Ln handen doelman De Wit geschoten. Om een beslissing te krijgen, verlengde men de wedstrijd met tweemaal 7% Plaiaier van Oegstgeest knalde uit voorzet net langs de verkeerde kant een der palen. De UDO-keeper had de bal echter aangeraakt, zodat een hoek schop volgde. Uit deze hoeksohop kopte La ges het winnende doelpunt in de tou wen: 23. Er was grote belangstelling. Op deze foto is dat niet te zien, maar dc kleuren bepalen in sterke mate de sfeer in het voorlopige centrum Aan de Hervormde wijkgemeente „Boshuizerwijk", hoek Hoflaan-Tel- derskade. Velen zullen hier met ple zier gaan werken. En het is de be doeling, dat zich steeds meer men sen bij het werk van de Kerk laten betrekken. Dit is de grote zaal van het gebouw. Verder zijn er nog een keuken, een predikantskamer en een vertrek voor catechisaties en kleine vergaderingen. Foto N. van der Horst. ging werd bedankt voor zijn medewer king; de samenwerking tussen de wijk gemeente en de school blijft bestaan, om te beginnen al door de kerkdiensten in de aula van de school aan de Boshuizerkade. Het bestuur van de speeltuinvereniging ingerichte en aan Westerkwartier, waarvoor de heer J. Cra-1 daartoe zeker bij EHBO-examen Leiden Je volgende cursisten van de Eerste Leidse EHBO-brigade zijn geslaagd voor het EHBO-examen: dames: T. Boersma; C. H. S. E. Hofstede; N. JongkindKur- pershoek; A W. KooikerBrouwer; C. LaterveerBraamzeel; A. M. van den Leek; E. MieremetBraamzeel; M. van Rossenvan Leeuwen; C. M. Schrijer Lohman; H. A. Tijssen; I. Verhoeven; F. van den Worpde Boer; G. A. Weeda Molenaar; heren: P. van den Berg; F. J. de la Court; J. Greeven; A. E. Habraken; Ph. Lasander; W. A. Marijt. Drie kandidaten werden afgewezen. De ïrsus stond onder leiding van dokter H. M J. W. J. Kortmann. Dokter J. G. i het i af. ma aanwezig was. kreeg dank te hoi voor het beschikbaarstellen van het ge bouwtje op de tuin aan de Ten Katestraat K. en G. werd lof toegezwaaid voor de mars, die het korps van 7 tot 8 uur dooi de wijk had gemaakt ter opluistering van het openingsfeest Ds. Bouter deelde mee. dat de heer Schenkeveld en diens vrouw concierge van Het Boshuis zijn geworden. Voord; hij iets over de betekenis van dit huis voor het leven der wijkgemeente zei, bood de heer De Vos, voorzitter van het bouwfondscomité, namens de wijkge meente een bedrag van ƒ637.50 aan en kwam een van de tien meisjes, die zo duidelijk de naam Het Boshuis op het podium hadden laten zien. ds. Bouter na mens „de tien" een hangplantje brengen. Vrijmoedigheid en hoop De predikant hield de aanwezigen voor, dat Christus de Heer is ook van dit huis. Het is gebouwd in opdracht van de Koning der Kerk. Wij zijn zelf Zijn huis, als wij de vrijmoedig heid en de hoop waarin wij roemen, onverwrikt vasthouden. Jezus moet onze harten en daden beheersen. Hier worden wij geroepen, zó vol te zijn van Jezus, dat wij God durven aan kijken. dat wij weten, dat Hij onze reddende Vader is. Er is toekomst voor allen, die Hem als Heer en Hei land belijden. Ds. Bouter wekte op, open te staan voor God en weet te heb ben van wat Christus ons aan toe komst en uitzicht gaat brengen. Ds. Van Achterberg sprak een kort woord namens de centrale kerkeraad. Hij wees erop, dat de Kerk probeert de hui zenmassa's in het toch al volle Westen des lands te volgen. Het is haar plicht, v pastorale zorg kan niet zonder gebom Namens het bestuur van Westerk' tier wenste de heer Crama geluk er heer Wetting. ouderling van de wijkge meente. bood namens de wijkkerkeraad ds. Bouter een voorzittershamer aan, met de wens dat deze daarmee de vergade ringen in het vervolg om half 11 zal slui- Het officiële gedeelte werd geëindigd met het zingen van de drie verzen v gezang 149: „Grote God, wij loven U". Ds. Bouter gaf toen met zijn hamer e eerste slag ten teken dat de koffie z worden binnengebracht. De opening duurde niet langer dan e uur; reeds om half tien was er voor ied in de wijk gelegenheid Het Boshuis te 1 zichtigen. Het is een bezoek ten volle waard. En niet alleen een incidenteel be zoek. Mogen hier regelmatig men om elkaar in de „omarming der Kerk" te ontmoeten. De sfeer in 't warm ingerichte en aangeklede Boshuis draagt Jong Leiden wil actie DE C.J.V. Jong Leiden heeft gisteren in gebouw Prediker haar grote sluitingsavond gehouden. De voorzitter van de oudercommissie, de heer H. Nap, zei in zijn openingswoord, dat deze avond de afsluiting van het winterwerk en het begin van het zomerwerk was. De oudercommissie had gemeend, dat de jeugd die anders altijd deze soort avonden verzorgt, nu eens stil moest luisteren. Daarom had men Jong en Jolig gevraagd de avond geheel te verzorgen. Jong en jolig zong verscheidene liedjes, a. So wie es früher war, waarin men de oude tijd Liet herleven, een orgellaed, waarin Wim Brugman het goede leven van de orgelman voordroeg, een Hollands marsli&dlj'e, heit SchwalLbenUed en ELn Lied aus Wien. waarin men nu is, omdat de huur andere lasten te hoog zijn. Men zegt, dat de jeugd anders ds dan vroeger, maar wat is daarvan de oorzaak? De jeugd kan niet meer op straat spelen; door het verkeer is dat veel te gevaarlijk. De jeugdverend- gingen vangen de jongens en meisjes op. De heer C. Kiel, voorzitter van het centrale bestuur, sprak een propaganda- woord. Jong Leiden wil uit het gebouw GeV(iavlljk' De heer Kiel hoopte, dat de jeugd van Leiden een stuk grond krjjgt, waarop zij zich kan uitleven. Zo er op Tweede Pinksterdag geen plaats voor de Christelijke jeugd uit Leiden. Er moet een gezamenlijke actie door alle christelijke jeugdverenigingen op touw worden gezet, met medcwerkii van de Kerk, opdat de jeugd sportveld krijgt. De zusterverenigingen moeten niet hun eigen weg gaan, maar contact met elkaar zoeken. In de Bijbel staat: Hebt uw naaste lief, ook de naaste jeugd. De heer Kiel wil graag de Leidse Christelijke Jeugdcentrale, die in 1932 is opgeheven, weer oprichten, zodat alle verenigingen samen aller lei spelen en andere dingen kunnen doen. Jong Leiden wil een sportveld en een gebouw hebben voor heel de Leidse jeugd. Mr. H. van der Linden te Utrecht, die, zoals wij gisteren meldden, met ingang van 1 augustus is benoemd tot secre taris van het Hoogheemraad schap „Rijnland" te Leiden. Puzzelprom i nen ten 1. G. Stein, Mare 88, Leiden; 2. M. Rijnsburger, Dokter de Bruijne- straat 2, Leiderdorp; 3. mej. W. Bakker, Burg. Van Wassenaerlaan 25, Katwijk aan den Rijn. De opening van „Het Boshuis": de heer D. van der Kwaak, voor zitter van de centrale kerk voogdij van de Hervormde Ge meente, biedt ds. H. Bouter (rechts) de overdrachtsbrief aan voor het gebruik van het centrum. Foto N. van der Horst Toonkunst-leerlingen voor het voetlicht DE TOONKUNST-KINDEROPERETTEKLASSE heeft gisteren in de Schouwburg een opvoering gegeven van het tegenwoordig nogal vaak gespeelde en graag geziene zangspel De pruik van de koning. De tekst is van mevrouw C. A. van der Wouw-Van Donge, de n**iek van J. A. Tj. van der Wal. Wij zouden niet graag ertoe geroepen zijn, jaar op jaar voor een kinderoperette te moeten zorgen. Vooreerst is er in dit genre bijzonder weinig werkelijk belangrijks geschreven en verder is de opgave, kinderen tot een minstens aannemelijke opvoering te brengen, uitermate zwaar. Men kan er zich beslist niet gemakkelijk afmaken met een ,,'t zijn maar kinde ren, je moet het zo nauw niet nemen". Wie aan het kinderzangspel recht- van-bestaan toekent moet een uitvoering ervan ook volkomen ernstig ne men, zó ernstig als betrof het een grote-mensen-operette. De verschillen zijn immers slechts gradueel. De pruik van de koning is nog niet :ns de slechtste in zijn soort. Wat treft st ons telkens weer, dat die kinderzang spel-librettisten zowat nooit buiten het stereotype wereldje van achttiende-eeuw- potentaatjes met hun buigende aan hang, lieve prinsjes en prinsesjes, kabou- en bosrovers uitkomen. Zouden kin deren dit nu alléén maar leuk vinden? Wie wat aandachtiger luistert, kan op merken dat de rollen en scènes die hun enig eigen initiatief toelaten, steeds het best slagen. Hiertoe behoren niet de rol len van koning en koningin, wèl die van actieve of ondeugende hovelingen en ro vers. Misschien vinden toekomstige li bretto-schrijvers nog eens de kinderpsy- chologisch-ideale oplossing. Het is wel een grappig verhaal van des konings Archibalds allerdierbaarste pruik die gestolen wordt en door de aanvanke lijk versmade prins Ottohar wordt t« gebracht (die daardoor prinses Sien; beloning krijgt). Aardige scènes var bouters, zogenaamde rovers die b houthakkers blijken te zijn, sierlijke dans jes houden de aandacht vast. Die rovers- iystificatie blijft overigens een wat duis- De muziek is helemaal niet betoverend of schokkend, maar klinkt wel prettig. Een goede vondst is de terugkeer van prinses Siena's liedje-van-verlangen (naar haar Ottohar) aan het slot, maar dan ge zongen door het koor op een andere vreugdevolle tekst. Mevrouw Leny Stevens-Ridderhof had deze opvoering blijkbaar met grote zorg voorbereid. Men zag haar eerst na het slotkoor op het toneel verschijnen, maar het was aan te nemen, dat zij tijdens het gehele verloop en ook tussen de bedrijven in, actie en zang regelde. |~AE Hervormde school aan de Pas- teurstraat bestaat een halve eeuw. Zij gaat uit van de Vereniging voor christelijk Onderwijs te Leiden ofwel Hervormde schoolvereniging. Het toenmalige hoofd van de school aan de Middelstegracht, de heer A. J. de Lange, werd met de leiding van de nieuwe school belast. Deze heeft tot 3an zijn pensionering in '21 als zoda- nig gefungeerd. Een staf van toege wijde onderwijzers en onderwijzeres sen, onder wie een dochter van de lieer De Lange, stond hem in de moei lijke jaren vóór de gelijkstelling in 1920 ter zijde. Van het onderwijzend personeel noemen wij ook de dames Retel, Verhoog en Wassink en de heren H. de Lange, G. Los, J. Schou ten, De Graaf. Burger, Steenbeek (die later hoofd van een school in Papekop werd) en M. Jansen (thans hoofd van de Hervormde school te Hazerswoude). bij vele oud-leerlingen nog wel bekend. In 1921 kwam de heer J. Kalsbeek van Terschelling om de heer De Lan ge als hoofd op te volgen. De school werd in 1923 gesplitst in twee afde lingen met zeven leerjaren; de heer A. van der Baan, gekomen uit Roosen daal. werd tot tweede hoofdonder wijzer benoemd. De heer Van der Baan ging later naar de voormalige openbare school aan het Plantsoen, waarin de school Pieterskerkgracht werd gevestigd. Het is de bedoeling, bij het gouden jubileum van deze vooral in het noor den van Leiden zo bekende school officieel stil te staan. Wij hopen daarop nog wel terug te komen. spel. De koortjes klonken zuiver en lief ;n niet zelden ook muzikaal. Het prinses je, de roverhoofdman, de hofmaarschalk :n paar kabouters vielen op door na tuurlijke bewegingen en uitingen. Wij besparen onze lezers verder de op somming van de namen der welhaast on overzienbare schare van medewerkers, die allemaal hun best hebben gedaan, er nogal uiteenlopend maar toch keurig en kleurig uitzagen. De dansjes werden met landacht en vrij nauwkeurig uitgevoerd Ter inleiding van de avond, die uitmuntte door vlotte afwerking, voerde de ensembleklasse (le, 2e en 3e violen), onder leiding van Gerda Bromelow, wat voorzichtig, doch te vens met aanvaardbare afwerking en een aanvaardbare mate van nauw keurigheid kleine werken van Mo zart (een Duitse dans), Badings (preludium en scherzo) en H. Bois- mortier (allemande) uit. Joh. van Wolfswinkel verlovingsringen mondersloot donkersteeg 14 Leidse huisvroutcen bijeen Actie voor Nederlands huis in Pestalozzi De leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen zijn gistermiddag in Het Gulden Vlies geconfronteerd met het bekende kinderdorp Pesta lozzi in Zwitserland. De heer A. de Vletter te Bloemendaal, die zich met een comité beijvert in ons land vol doende gelden bijeen te brengen om ook een Nederlands huis te stich ten in dit internationale kinderdorp, hield een causerie, die hij verduide lijkte met lichtbeelden. Het dorp ie gesticht op initiatief van de Zwitser Walter Robert Conti, die in 1944 met een plan kwam. dat men m 1946 ten uitvoer ging brengen. De Zwitserse jeugd legde met een enorme geldinzameling de financiële basis voor het dorp waarin kinderen van velschillende nationalitei ten, die hebben geleden door de oorlog, worden opgevoed tot gelukkige en nuttige wereldburgers Oorspronkelijk bestond de gehele bevol king van het dorp uit oorlogswezen. De eiigen nationaliteit van de kinderen wordt geen geweld aangedaan; wat de taal aan gaat. leert ieder kind naast zijn eigen taal het Duits, de voertaal in dat gedeelte van Zwitserland. Het dorp ontleent zijn naam aan Johann Heinrich Pestalozzi. de grote Zwitserse kindervriend, die leefde van 1746 tot 1827. Door het uitgeven van „peetvader- en moederschappen" a raison van 100 en door de verkoop van chocoladerepen wil men het geld bijeenbrengen voor het stiohten van een Nederlands huis in Pes talozzi. Binnenkort wordt op de middel bare scholen en uJ.o.-scholen een grote actie gehouden. De vergadering stond onder leiding van fiievr. C. Hageman-Verhagen. De vereniging stelde 100 beschikbaar voor de actie voor een Nederlands huis in Pestalozzi. Zie voor stadsnieuws ook pagina 5 Morgen in Leiden coleecte voor diacoiiessenhui9 In Leiden wordt morgen een straatcol lecte gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de nieuwbouw van het dia- conessenhuis. Het comité rekent erop, dat er met milde hand wordt gegeven, want zonder de steun van allen kunnen de plannen niet volledig worden gereali-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3