Jlicumc £cihsrl|c tüimranl Twee socialistische moties verworpen Mej. Klompé verlaat met nors gezicht de zaal K.L.M.-toestellen krijgen andere beschildering Hulpplan Hoge Autoriteit voor Belgische mijnen Alleen bij vooruitgang een topconferentie Gesprek met Frankrijk in niemandsland bij Tunesië Able en Baker overleven kwartier ruimtevaart Hog er disconto in Amerika VRIJDAG 29 MEI 1959 BUREAUS: Steenslraa! 37 Directie, Redactie, Abonnementen- i Advertentie-afdeling TeL 81441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Directie: T. DIEMEB Hoofdredactenr: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD foor Leiden en Omstreken Veertigste jaargang no. 11574 „Stantvasticft Is nhfbleoea myn bert in tfgjjenspotT Ovaties voor NED. ORKEST Zie pagina 11 Kamerdebat is alweer ten einde (Van onze parlementsredactie) TWEEDE KAMER heeft gisteravond laat een tweetal moties ver worpen, die in de loop van de middag waren ingediend door de socialistische fractieleider mr. J. A. W. Burger. De eerste motie-Burger gericht tegen het kabinetsbesluit (waarvan premier De Quay in eerste termijn mededeling had gedaan) om een deel van de werkzaamheden •an de afdeling sociale bijstand en complementaire arbeidsvoorzieningen an het departement van sociale zaken over te brengen naar het depar tement van maatschappelijk werk. De tweede P.v.d.A.-motie sprak uit, dat de huren niet verhoogd mogen worden voordat de gevolgen van de bestedingsbeperking voor trekkers van lonen, salarissen en sociale uit keringen zijn opgeheven. Het lot van deze laatste motie stond eigenlijk •eeds bij voorbaat vast. De minister-president had immers verklaard, dat reeds volgende week begonnen zal worden met het overleg over de vrijere loonvorming en dat de nieuwe loonpolitiek zal worden ingevoerd voordat de huren worden verhoogd. De fractieleiders van de regeringspar tijen, de heren Romme (kath. v.). Oud (lib.). Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.: verklaarden dan ook om beurten geen en kele behoefte te hebben aan deze over _e huren- en lonenmotie van de heer Burger. De K.V.P.-fractieleider prof. Rom- hield de socialisten voor. dat het ouderwets is om Oost-Indisch doof te :gering heeft immers duidelijk blijk gegeven van haar standpunt. De motie- Burger wekt de volstrekt valse suggestie, dat het kabinet aan huurverhoging de Millie Perkins, het Amerikaan se meisje dat de hoofdrol speelt „Het dagboek van Anne Frank", starend uit het raam ar doorheen Anne zo vaak de buitenwereld heeft beke ken: het grachtenhuis in Am sterdam, een foto die meer geeft dan alleen maar pose van een filmsterretje. Eisenhoiver benoemt een neger tot ambassadeu President Eisenhower heeft gisteren John Howard Morrow, een neger uit Noord-Carolina, benoemd tot de eerste Amerikaanse ambassadeur bij de i Afrikaanse republiek Guinee. De 49- jarige Morrow is sedert 1954 voorzitter van de afdeling moderne talen ai Durham-college. HEBT U f 92.- TE BESTEDEN? (Adv.) Kies dan waar voor uw geld! Kies móde die uw persoonlijkheid accen tueert móde, die uw verschijning :en dominerende distinctie verleent. Vlot en sportief. Brixon! Sportcombi- latie de colberts van tweed of camgarcn in de nieuwste dessins ie bijpassende pantalons in kamgaren, Tergal, Terlenka of Trevira. Voor- aarsmode 1959! Alleen Brixon ga randeert herenmode op niveau: blij kende pasvorm, blijvende distinctie! De directie van de KLM heeft be sloten alle vliegtuigen van haar vloot een nieuwe beschildering te geven. Aan beide zijden van de romp wordt een band van rood-wit-blauw aange bracht met in grote letters daarboven „KLM Royal Dutch Airlines". De woorden „Vliegende Hollander" aan de andere zijde van de romp „Flying Dutchman" vervallen, omdat het begrip „Vliegende Hollander" in vele landen de wereld weinig bekend is en het tal rijke malen is voorgekomen dat en .belangstellenden informeerden, deze woorden eigenlijk betekenden. Het rood-wit-blauw, dat op het ogenblik Vliegongeluk Beek Overlevende is thans buiten levensgevaar De enige overlevende van het vliegtuig ongeluk, dat gisteren bij het vliegveld Zuid-Limbung is gebeurd, de 25-jarige B. Nijs uiit Maarssen bij Utrecht, die et ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht is opgenomen, maakt het hoewel hij ernstig gewond is naar omstandig heden wel. Er is geen direct levensgevaai meer. Hij is bij kennis gekomen en heeft reeds enkele mededelingen kunnen doen over de omstandigheden waaronder het toestel neerstortte. Hierover wenst op het ogenblik zich niet verder u De secretaris van het Eerste Neder landse pa ra oh ut.i stencentrum, de heer Molhuysen uit Den Haag, is per vliegtuig op het vliegveld Zuid-Limburg geland maatregelen te treffen in verband het parachutistencentrum, want men waehit dat de werkzaamheden van Earste Nederlandse parachutistencentrum voorlopig zullen worden stilgelegd. Meisje verongelukt. Gistermiddag de Johannes Brandstraat in Rotterdam de tweejarige Petronella Monnik bij het oversteken door een vrachtauto aangere den. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek, dat zij aan de bekomen verwondingen overleden. Ministers moeten het goedkeuren De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal beeft in grote lijnen een plan gereed voor hulpverlening aan de Belgische kolen mijnindustrie. De maatregelen gaan ver der dan de maatregelen die op 14 mei te Straatsburg door de Raad van minis ters der E.G.K.S.-Ianden zijn aanvaard na de verwerping van het anti-crisis plan der Hoge Autoriteit. Sommige maat regelen vereisen de goedkeuring van de Raad van ministers. Het plan omvat zes maatregelen op korte termijn, twee op middellange ter mijn en een plan op lange termijn. Deze maatregelen omvatten o.a. een verlaging van de Belgische kolenproduktie tot 24,3 >en in 1959 tegen 27,1 miljoen in 1958, zulks in het kader van de saneringsplan nen van de Belgische regering, volgens welke plannen in het lopende jaar vier mijnzetels in het bekken van Luik, drie in het bekken Centre en drie in de Bori- nage zullen worden gesloten. De gezamenlijke capaciteit van deze tien mijnen is 2 miljoen ton per jaar. Het saneringsplan voor de Borinage houdt in. dat in een tijdverloop van drie jaar 9 van de 14 mijnzetels zullen worden gesloten. Het plan van de Hoge Autoriteit houdt voorts de hulpverlening aan de tijdelijke werkloze mijnwerkers in, waartoe de Raad van ministers op 14 mei te Straats burg heeft besloten. Ten slotte houdt het plan in, dat de prijzen der Belgische kolen onder voor behoud van goedkeuring door de raad van ministers met behulp van subsidies aan de producenten worden verlaagd tot het peil van de prijzen der andere bek- het staartvlak van alle vliegtuigen siert, vervalt en hiervoor dm de plaats komen diagonaal getrokken strepen hoofdkleur blauw en dm het midden, op een wit gehouden cirkel, in fel rode let- tens „KLM" met vlak daarboven eer kroontje. Reeds geruime tijd was men met proef nemingen van een nieuwe etaartbesehad- dering bezig en in maart van dit jaar wer- den gedurende enkele weken aan lucht reizigers op Schiphol (Nederlanders en buitenlanders), die met de K.L.M. vlogen en aan Nederlanders elders gevraagd hun oordeel uit te spreken over de wijze waar op naar hun mening de K.L.M.-vliegtui gen beschilderd zouden moeten worden. De nieuwe ontwerpen weerspiegelen de resultaten van deze enquête. Bovendien meent de K.L.M. dat er nu meer eenheid komt in de naamsaanduiding van de ver schillende typen vliegtuigen. Het spreekt vanzelf dat het nog wel een poosje zal duren voor elk vliegtuig van de K-L.M.-vloot van een nieuw patroon voorrang zou willen geven boven wel vaartsvermeerdering. Mr. Burger stond er echter op, dat het kabinet zich duide lijker op dit punt zal uitspreken en te kennen zal geven, dat het 't eens is met de meerderheid van de S.E.R., die de huurverhoging op de tweede plaats heeft gezet. „Eerder trek ik mijn motie niet in", aldus de P.v.d.A.-fractieleider. Prof. De Quay antwoordde hierop, dat „het kabi net een eigen standpunt in eigen bewoor dingen heeft weergegeven en dat het SE.R.-advies ter sprake kan worden ge bracht bij de behandeling van de spoedig in te dienen nota over lonen, huren en subsidies". Eerder had hij gezegd, dat de motie-Burger voor de regering onuitvoer baar is, omdat ze de doorvoering van een algemene loonronde veronderstelt. Voor mr. Burger was dit alles geen aanleiding zijn motie niet te handhaven. Deze werd ten slotte met 82 stemmen tegen en 46 voor (P.v.d.A., communisten en P.S.P.) ver- Het lot van de tweede motie was aan vankelijk twijfelachtiger. Deze motie ver zocht de regering de w vNseiijkbeid cn doelmatigheid van de aderlating van so ciale zaken ten gunste van maatschappe lijk werk in een bij de Kamer in te die nen nota nader te motiveren. In afwach ting daarvan zou de uitvoering van het betreffende besluit moeten worden opge schort. De heer Burger voerde belangrijke argumenten aan tegen dit besluit, dat tot gevolg heeft, dat langdurige werklozen voortaan onder het departement van maatschappelijk werk zullen resorteren. De P.v.d.A.-fractieleider vond het be paald niet efficient, dat een werkloze nu met twee ministeries te maken krijgt, nJ. met maatschappelijk werk dat de sociale voorzieningen in handen heeft en met so ciale zaken, dat de arbeidsbemiddeling en omscholing regelt. Door deze maatregel (Zie vervolg op pagina 5) Morgen in ons T^OORAL IN Brabant begint orga nisator Pulles steeds meer van zich te doen spreken. En dat is de reden, dat een van onze redacteu ren hem te EttenLeur heeft opge zocht om hem de vraag voor te leg gen: „Hoe wordt een mens organi sator?" Die vraag wordt dan mor gen in ons Zondagsblad beant woord. Op de voorpagina is voorts een verhaal over de toeristenindus trie opgenomen, die is ontstaan in Stratford on Avon rondom de figuur van Shakespeare. Op Blad Zij wordt o.m. verteld over het vervaardigen van Per zische tapijten. Op de pagina Geestelijk Leven is een interview opgenomen, dat wij mochten hebben met ds. Ype van der Woude, die met vakantie in ons land is, na vele jaren onder de Nederlandse immigranten in Tasmanië te hebben gewerkt. Het Cultureel Venster begint met een beschouwing over de Ierse illustratieve kunst van de vroegste Middeleeuwen. Zachte wenk van Eisenhower: TIJDENS de besprekingen, Eisenhower gisteren in Washing ton met de vier ministers van bui tenlandse zaken heeft gevoerd, voor dat zij naar Genève terugkeerden, heeft de Amerikaanse president na drukkelijk gezegd, dat er slechts sprake van een topconferentie kan zijn, als er te Genève een zekere mate van vooruitgang wordt ge boekt. Dit was een zachte wenk aan het adres van de Rus Gromyko. Eisenhower sprak kalm en vriendelijk. Hij wees er de Russische minister op, dat de wereld haar oog op Genève gericht houdt en hoopt op vermindering van de internationale spanning. De bespreking op het Witte Huis duurde een half uur Gromyko verklaarde na afloop, dat het Algerijnen vinden „oplossing": een „heel prettige en nuttige conversa tie" was geweest. Na de lunch vertrokken de ministers in hetzelfde vliegtuig naar Genève. Mi nister Herter verklaarde voor het ver trek te hopen dat bij de gedachtenwisse- ling tijdens de reis misschien enkele hoopvolle wegen tot overeenstemming gevonden konden worden, waaraan in Genève verder zou kunnen worden ge- Het vliegtuig van de ministers, een I)C-6, heeft bureaus, radiotelefoon en een klein conferentie-appartement. Aan het eind van het vliegtuig is een ruime loun ge waar de ministers de meeste bespre kingen hebben gevoerd. De ministers hadden president Eisen hower ironisch de suggestie horen doen, dat ze maar in de lucht moesten blijven tot ze overeenstemming hadden be reikt. Hij zou indien nodig wel »en tankvliegtuig sturen zodat het toe stel in de lucht brandstof zou kunnen innemen. Dit vertelde de Westduitse bondskanselier Adenauer na de lunch, die de Amerikaanse president aan de buitenlandse autoriteiten in het Witte Huis had aangeboden. houdt nu een schilderfeest met een nieuw aanbod gedaan, orr met Franse autoriteiten vredesbe sprekingen te houden en zij heeft daarvoor een unieke plaats: het nie mandsland aan de Tunesisch-Alg< rijnse grens. Op die plaats zou een compromis tot stand moeten komen over een onafhankelijke Algerijnse republiek in een Noordafrikaanse (Maghreb-) federatie, onder Franse vlag. Sedert generaal De Gaulle in Frankrijk in de macht kwam, hebben zowel de Franse regering als de F.L.N. het Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront herhaaldelijk verklaard, bereid te zijn n vredesonderhandelingen te beginnen De reden dat dit nooit gebeurde is: de irtijen konden het niet eens worden ter de plaats waar dit zou moeten ge- ïuren. De Fransen wensen in Frankrijk onderhandelen, doch de Algeriji achten dit symbolisch voor overgave hebben er steeds aan vastgehouden dat op neutraal gebied zou beginnen, t nieuwe voorstel gisteren gedaan u volgens de Algerijnen de impasse doorbreken. De Fransen zouden kui zeggen dat de besprekingen op F gebied worden gehouden, immers beschouwen Algerije als een deel Frankrijk, terwijl de Algerijnen zouden kunnen betogen dat de besprekingen hun eigen gebied worden gehouden, d zij de Franse rechten in hun land r De Algerijnen achten het nodig noch mogelijk, de oorlog tijdens" eventuele be sprekingen te staken. Dit zou trouwens maar een eerste voorzichtige ontmoe ting moeten worden, die op de duur zou kunnen leiden tot een „topconferentie" tussen president De Gaulle en premier De raket, waarin de aapjes Able en Baker hun geslaagde ruimtereis maakten, ziet u hier met twee „collega's" van de aapjes. Het zijn dus niet de ruimtereizigsters zelf, maar dieren van dezelfde familie, die dezelfde opleiding achter de rug hebben. Links een in een ruimte-harnas gestoken Rhesusaapje (dat dus zonder bezwaar in de plaats van Able kan poseren) en rechts van de raket een doodskopaapje (als Baker). Killian, Eisenhowers speciale weten schappelijke raadsman, heeft zijn ontslag ngediend. De Amerikaanse president heeft dit aanvaard en reeds een opvolger benoemd: de in Rusland geboren hoog leraar in de scheikunde dT. G. B. Kistia- kowsky. ABLE EN BAKER in perfekte conditie. Geen verwondingen of andere moeilijkheden." Deze sim pele zinnetjes vanuit volle zee over geseind naar de Amerikaanse raket basis op Cape Canaveral, deed de harten van de geleerden van vreugde kloppen. Eindelijk was het gelukt dieren een geslaagde vlucht door de ruimte te laten maken. Een kwartier lang duurde de tocht. Negen minuten verkeerden de beide aapjes in vol strekte gewichtsloosheid. Ondanks dat, kon men na terugkomst op de aarde, of liever in de zee, geen spoor van nadelige gevolgen bij de diertjes aantreffen. In het dierenminnende Engeland is men helemaal niet tevreden over de proef. Zelfs toen bekend was dat de aapjes nog in leven waren stroomden protesttelegrammen bij de Ameri kaanse ambassade in Londen binnen. Ieder mens dat van dieren houdt zal deze duivelachtige daad betreuren en zich misselijk voelen door en walgen van de zogenaamde beschaafde mentali teit van de personen die wezens met ge voel aan een dergelijk monsterlijk lot onderwerpen", schrijft de „Liga tegen wreedheid in de sport." „Uit naam van de mensheid verzoeken wij u dergelijke verachtelijke experimenten achterwege te laten." De Liga stelde voor de vol gende maal een menselijke passagier té nemen, die tenminste zelf kan beslissen of hij deze „gemene kwelling" wil on dergaan. Abbas van de Vrije Algerijnse regering. In Parijs wees een woordvoerdei premier Debré deze Algerijnse plannen van de hand. „Slechts een Algerijns proefballonnetje", aldus zijn (Advertentie) Smyrna-karpetten rustige dessins BULTHUIS BOTERMARKT 23 Nieuwe ministers in Frankrijk Premier Debré van Frankrijk heeft gis teren Pierre Chatenet tot minister vai binnenlandse zaken en Henri Rochereau tot minister van landbouw benoemd. Zij volgen respectievelijk Jean Berthoin Roger Hoedet op, die een dag tevoren gezondheidsredenen waren afgetreden. Chatenet wa6 staatssecretaris van alge mene zaken. Rochereau is senator en economisch deskundige. CHROESJTSJEF NU NAAR HONGARIJE De Russische premier, Ohroesjtsjef, be ëindigt volgende week zaterdag zijn be zoek aan Albanië en zal dan vermoedelijk naar Boedapest vliegen voor een bezoek aan Hongarije. De Russische premier maakte gisteren melding van deze moge lijkheid. Hij vertelde echter niet hoe lang zijn bezoek aan Hongarije zal duren. Algerjje. De Afrikaanse en Aziatische landen zullen de kwestie-Algerije nog maals aanhangig maken bij de Algemene HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ZUrlch Genève Locarno geh bew regen licht bew NNO ONO ONO (Advertentie.) Kinderen eindelijk op vrije voeten Amsterdam mei 1959 De naspeuringen naar de beste jongens- meisjesschoen hebben eindelijk resul- t gehad: wie HOLLANDIA CEMA- PATENT koopt, garandeert zijn kinderen voor nü en de toekomst bewegingsvrijheid door gezonde voeten. HOLLANDIA CEMA-PATENT sohoenen uitvinding van een onzer grootste schoenenfabrieken HOLLANDIA - zijn soepel als de voetzool :elf en speciaal ontworpen voor voeten in-de-groei. Ze kunnen bovendien tegen ;en 9tootje. want zo deelde de directie •an de Hollandia schoenenfabrieken ons mede: „Elk van d:e talloze modellen (ma ten 28—43 vanaf 15.90) krijgt een half jag- garantie op de zolen mee!" :ijn kinderen liefheeft, geve ze dus HOLLANDIA CEMA-PATENT schoenen SIKKENS-TJALLEMA PR0 0UKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur* (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden. FLEXA verkrijgbaar bij De Federal Reserve Board heeft gisteren een verhoging van het dis conto bij vijf Federal reserve banken van drie tot 3% procent goedge keurd. De verhoging wordt heden van kracht. De betrokken banken zijn die te New York, Chicago, St. Louis, Min neapolis en Dallas. Schoei wit Dr. van den Berge weer staatssecretaris Tot staatssecretaris van financiën is be noemd dr. W. H. van den Berge, die thans de destijds geschapen functie vervult van regeringscommissaris voor de belastingen. Deze laatste vervuilt hij sdnd6 5 november 1956. Van 1 februari 1953 tot 13 oktober 1956 was dr. Van den Berge eveneens be kleed met het staatssecretariaat van finan ciën. De nieuwbenoemde staatssecretaris is met aangesloten bij een politieke partij. Nu en dan zon De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noorde lijk, later veranderlijk. Kou de nacht, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 4.29 uur, onder 20.46; Maan op 36 uur, onder 13.31 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1